"1 1 De Haarlemse Orgelmaand 1963 Alphenaar Alphenaar DE PROGRAMMA'S kleiner... ...werkzamer... gemakkelijker in te nemen Munch-tnuseum in Oslo geopend Orgel-opbloei NEGEN MUZEN „Het café" van Hans van Norden GRAMMOFOONPLATEN Electronische orgels DONDERDAG 30 MEI 1963 15 Buisje 40 tabl. f 1.10 Busje 100 tabl. f 2.30 Busje 250 tabl. f 4.90 Provincie subsidieert Danstheater KRUISWEG 47-49 HAARLEM Karaktervolle expositie bij Felison OPNIEUW MAGISTRAAL SPEL Hans Richter-Haaser nam afscheid met Beethovens vijfde pianoconcert Bob Buys K V nabeschouwingen „Litteraire ontmoeting" J. Damshuizer Rondo Sinfonico KRUISWEG 47-49 HAARLEM Lord Russell ziek F. Zwaanswijk De radio geeft vrijdag T elevisie pro gramma KONRAD PHILIPP SCHUBA uit Konstanz am Bodensee (Duitsland), de winnaar-1962 van de zilveren wisselschaal van het Internationaal Orgel Impro visatie Concours, zal dit jaar zijn trofee niet in Haarlem komen verdedigen. Dit deelde wethouder D. J. A. Geluk van Haarlem, voorzitter van de Commissie Internationaal Orgelconcours, gisteren mee tijdens een persconferentie in het Haarlemse stadhuis over de Haarlemse Orgelmaand. Zijn secretaris, de heer J. Padt, trachtte minzaam de ontstemming van de commissie over dit gedrag te verbloemen, maar vast kwam toch te staan dat de heer Schuba er niet in is geslaagd de commissie van de noodzaak van zijn afwezigheid te overtuigen. De commissie heeft in Sieglinde Ahrens uit Berlijn, dochter van de vermaarde organist prof. Jos. Ahrens, een waardige plaatsvervangster gevonden. Ook vorig jaar was zij reeds kandidate voor deelneming en was haar naam zelfs op het voorlopig programma vermeld. De andere deelnemers dit jaar zijn Raymond Daveluy uit Canada, die in 1959 op zo'n veelbelovende wijze aan het concours heeft deelgenomen dat de commissie hem wederom heeft willen uitnodigen; voorts Wilfried Grasemann uit Oostenrijk en de vierde kandidaat voor de trofee is Nico van den Hooven, die vorig jaar het Nationaal Improvisatie Concours in Bolsward heeft gewonnen. DE IMPROVISATIEWEDSTRIJD wordt op dinsdag 2 juli in de Grote Kerk irl< te Haarlem gehouden en een dag te voren zullen de deelnemers dan een con cert verzorgd hebben om zich aan het publiek voor te stellen. De jury bestaat dit jaar uit de Amerikaanse organist Robert Noehren (Michigan), de Franse organist Jean Langlais (Parijs) en Cor Kee uit Zaandam. De juryleden ver zorgen op 3 juli het traditionele jury concert. De uitslag van het concours zal ditmaal niet in „Teisterbant" worden bekendgemaakt, maar in een der bij- vertrekken van de kerk. De officiële prijsuitreiking zal plaats hebben op 5 juli in de Gravenzaal van het stadhuis van Haarlem, na afloop van het concert in de Nieuwe Kerk, tijdens welk een in opdracht van de commissie door Anton Heiller gecomponeerd concert voor orgel en strijkorkest zijn première zal krijgen. De componist speelt zelf de orgelpartij. Tevens zal hij, met het Col legium Musicum Amstelodamense on der leiding van Toon Vranken (dat in de plaats komt van het aangekondigde N.C.R.V. Vocaal Ensemble), medewer king verlenen aan de uitvoering van Havdns Grote Orgelmis. Als derde werk vermeldt het programma Bachs vierde Brandenburgse Concert, waarin als so listen optreden de fluitisten Frans Brüg- gen en Jeannette van Wingerden en de violist Jan Hesmerg. Het geheel wordt geleid door Henri Arends. Op zaterdag 13 juli zal, eveneens in de Nieuwe Kerk, een orgelconcert gege ven worden door Piet Post; met solisti sche medewerking van Aafje Heijnis, alt. Concerten buiten Haarlem NIEUW IS DIT JAAR, dat de commis sie in haar stimulerende aandacht voor de orgelcultuur van ons gewest ook twee nieuwe orgels betrokken heeft, namelijk het Vulpen-orgel in de Hoeksteenkerk te Santpoort en het Flentrop-orgel in de Ad- ventskerk in Aerdenhout. Op het eerstge noemde zal Anton Heiller op 8 juli een concert geven en het andere zal op 12 uli bespeeld worden door Marie-Claire Alain met medewerking van de fluitist Pieter Odé. Voorts prijken als vaste pun ten Alkmaar en Beverwijk weer op het programma. Het programma te Alkmaar omvat behalve twee „Kaasmarkt"-concer- ten (door Sieglinde Ahrens op 5 juli en door Piet Kee op 12 juli), een concert voor orgel en orkest op 4 juli in de St. Laurens Kerk; het N.Ph. O. onder lei ding van Henri Arends zal dan met me dewerking van Piet Kee, Frans Brüggen, Jeannette van Wingerden en Jan Hesmerg, onder meer Handels tiende Orgelconcert, het vierde Brandenburgse concert van Bach en de Kerksonate van Mozart ten gehore brengen. Siegfried Reda verzorgt op 10 juli een orgelbespeling in Beverwijk en op 17 juli zal in dezelfde plaats het Hoorns Kamerkoor onder leiding van Wil lem Talsma een concert geven. De Zomeracademie voor organisten INMIDDELS zal op zaterdag 6 juli de 8e Zomeracademie voor Organisten ge opend zijn, waarvoor zich reeds 18 leer- Advertentie tegen maagen darmstoornissen De commissie uit de Provinciale Staten van Noord-Holland, die het voorstel van Gedeputeerde Staten om een subsidie te verlenen aan het Nederlands Dans Thea ter te 's-Gravenhage behandeld heeft, kan zich met het voorstel verenigen. In het verleden kreeg het gezelschap een subsi die per voorstelling. Gedeputeerde Staten achten het wenselijk de methode, welke ook voor een ander door de provincie ge subsidieerd balletgezelschap en de toneel gezelschappen wordt gevolgd, op het Ne derlands Dans Theater toe te passen. Het subsidie bedrag wordt dan berekend naar het tekort op de in Noord-Holland gegeven voorstellingen, met uitsluiting van die te Amsterdam, Haarlem en Hilversum, waarbij er tevens van wordt uitgegaan, dat de gemeenten, waar wordt opgetreden, een deel van de kosten zullen dragen. Zoon leidt vader. Maxim Sjostako- witsj, de 25-jarige zoon van de bekende Russische componist Dmitri Sjostakowitsj, heeft veel bijval geoogst toen hij in het Moskouse conservatorium deze week een uitvoering van de eerste symfonie van zijn vader dirigeerde, aldus Radio-Moskou. lingen uit tien landen hebben gemeld. Het programma omvat naast dagelijkse lessen aan het orgel een vijftal voordrachten, t.w. van de heer Flentrop over orgelbouw, Siegfried Reda over moderne Duitse orgel muziek, en dr. J. F. Obermayr (Direc teur Zomeracademie over de kentering in de hedendaagse muziek; Anton Heiller zal een analyse van de gehouden impro visaties verzorgen terwijl Prof. A. D. Fok ker in het kader van een excursie naar het „Teylers-orgel" een inleiding over het 31-toonssysteem zal houden. Het programma omvat voorts weer twee nieuwe uitgebreide excursies langs belang rijke oude en nieuwe orgels in respectieve lijk Groningen en het Deltagebied. Op 25 juli zullen enkele uitverkoren deelnemers een concert verzorgen in Haarlem. De lessen worden voornamelijk gegeven op de orgels in de Grote of St. Bavo Kerk, de Nieuwe Kerk en het Gemeen telijk Concertgebouw. Verscheidene Rooms Katholieke en Protestantse kerken in Haar lem en omgeving stellen wederom met veel begrip voor de betekenis van de zo meracademie belangeloos hun orgels voor studiedoeleinden aan de deelnemers be schikbaar. De vijf cursussen worden ver zorgd door: Marie-Claire Alain: oude en moderne Franse orgelliteratuur, Siegfried Reda: moderne Duitse Orgelmuziek, An ton Heiller: Bach-cursus, Gustav Leon- hardt: 17e-eeuws orgelkunst in Enge land, Nederland en Duitsland, Cof Kee: improvisatie. De vorig jaar reeds begonnen samen werking met de Eduard van Beinum Stich ting leidt dit jaar, naar het zich laat aan zien, tot een op 19 juli a.s. in de Nieuwe Kerk te geven concert waarin zowel deel nemers en docenten van de internationale Harpweek als van de Zomeracademie voor organisten zullen optreden In Noorwegen is woensdag in aanwe zigheid van koning Olaf V en Noorse en buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders het Munch Museum, waarvan de bouwkos ten 7.7. miljoen kronen (3.87 miljoen gul den) hebben bedragen geopend. In het lage witte moderne gebouw, dat opgetrokkn is uit glas, beton en houtwerk, staan onge- ver drie-kwart van alle werken die door de beroemde Noorse kunstenaar Edvard Munch zijn vervaardigd. Munch heeft in de oorlog de hele col lectie aan de stad Oslo geschonken, maar dit geschenk werd pas na de beëindiging van de nazi-bezetting in 1945 gepubliceerd. Volgens functionarissen van hei museum is de collectie niet verzekerd, daar de stad Oslo volgens de Noorse wet zelf de ver antwoordelijkheid hiervoor moet dragtn. Niemand durft de financiële waarde te schatten van de collectie, die een aantal voor de internationale kunstwereld vrijwel onbekende stukken bevat. Er wordt mo menteel slechts een gedeelte van de col- TE VEEL AUTO'S? Komen er te veel auto's? Dat is de vraag die vele automobilisten en niet-automobi- listen zich vooral na de verkeersdrukte van de laatste feestdagen zullen stellen. Dat is ook de vraag die Jaap Buys stelt aan een tweetal deskundigen in een radio gesprek op vrijdagavond 7 juni a.s. Die deskundigen zijn: ir. A. C. Kuysten van de A.N.W.B. en de hoofdcommissaris van po litie te Groningen, de heer K. J. Müller. (Vrijdag 7 juni, 21.30-22.00 uur). „Jaloezie" van Edvard Munch lectie tentoongesteld waaronder 138 schil derstukken, 36 decoratieve werken, 34 houtsnijwerken, 37 gravures. Het is de 'oe doeling de tentoongestelde werken steeds te verwisselen. DE HEER D. J. A. GELUK, voor zitter van de Commissie Internationaal Orgel Concours heeft tijdens de gis teren gehouden persconferentie mee gedeeld dat het concours binnenkort in een zelfstandige stichting zal wor den ondergebracht. Tot nu toe hoorde het onder de Stichting Haarlems Bloei. Wegens vertrek naar het buitenland heeft ir. H. Badings de commissie ver laten; zijn plaats is ingenomen door dr. Anthon van der Horst. Wethouder Geluk uitte beheerst zijn ontstemming over de geringe ruimte die in de agen da van het Holland Festival aan het Orgelconcours wordt besteed. Hij ver moedde welke oorzaak daaraan ten grondslag zou kunnen liggen, maar achtte die te bekrompen om niet te verwachten dat zijn brief aan het Hol land Festival over deze zaak met suc ces bekroond zal worden. Met tevre denheid noemde de heer Geluk de op bloei van de orgelcultuur in andere delen van het land (Bolsward, Rotter dam, Leiden, Utrecht, Tilburg, Gronin gen; en ook in Gent en München in het buitenland); zonder te willen claimen dat deze opbloei rechtstreeks verband houdt met het stimulerende Haarlem se concours, constateerde hij dat het orgel steeds beter de plaats gaat in nemen in de nationale cultuur, die het verdient. Strijkorkest van Bolsjoi Theater Het strijkorkest van het Bolspoi Theater te Moskou zal, na beëindiging van de komen de Westeuropese tournee van het ballet, nog een korte concerttournee maken en daarbij ook Nederland bezoeken. Dit strijk orkest, dat onder leiding staat van Joeli Rejentovitsj, concerteert op maandag 19 augustus in de Kurzaal te Scheveningen. Couperus-tentoonstelling. In het Haagse Gemeentemuseum zal 7 juni de tentoonstelling „Vijf Werelden van Cou perus" worden geopend. Deze expositie geeft een beeld van het leven en werken van de in 1863 geboren Haagse letterkun dige Louis Couperus en is verdeeld in vijf „werelden": de Haagse wereld met o.a. „Eline Vere", de Indische wereld met o.a. „De stille kracht", de klassieke wereld met o,a. „Xerxes", de wereld van de mythe en het sprookje met o.a. „Fidessa" en de we reld van het zuiden met „Uit blanke ste den onder blauwe lucht". Lucebert. De directeur van de Stadt ische Kunsthalle te Bochum, dr. Peter Leo, heeft de eerste grote overzichtsten toonstelling tot stand gebracht van het werk van de Nederlandse dichter-schilder Lucebert. De tentoonstelling, die zowel schilderijen als tekeningen en grafisch werk omvat, is tot 21 juli in Zeist te be zichtigen. Advertentie TOT 16 JUNI EXPOSEERT Felison werk van de schilder Hans van Norden. Men noemde deze tentoonstelling „het café" naar het onderwerp, waarop Van Norden zich blijkbaar langere tijd specialiseerde. Sinds diens door mij besproken expositie van zijn werk te Amsterdam, heeft Van Norden gewonnen. Als schilderkunstig gegeven is zijn onderwerp rijk genoeg aan variaties. Nu hij er zich vrijer in is gaan voelen kan Van Norden ruimer aandacht besteden aan schilderkunstige waarden. Die van de kleur heeft vooral aan belang gewonnen. Van Nordens kleur was nogal eens wat wrang. En nu is het of hij in dit onderwerp juist antwoord kon vinden op zijn zo persoonlijke kleurgevoel; dus niet vooral een behoefte aan picturaal „verhaal". Maar natuurlijk is er ook dat verhaal. Voorlopig gaat Van Nordens voorkeur uit naar het café, dat we ook best „kroeg" zouden mogen noemen. Er is zelfs sprake van wat louche kroegjes. Dat kan het verhaal niet alleen pikanter maken maar ook het schilderij aan kleur rijker. VAN NORDEN kan met verve en humor iets vertellen; een licht moraliseren is hem niet vreemd. Maar tevens lijkt zijn keuze toch ook weer bepaald om een schilderkunstig beleven. Romantiek en lichte ironie gaan hier samen. Romantiek is er ook in de kleur. Het soort bezoekers past naar uiterlijk in het bij Van Norden gegroeide vormgeven. Dat van een ge- voelsverhouding tegenover het onderwerp sprake blijft kan opvallen uit de ver- VOOR DE LAATSTE MAAL heeft een talrijk publiek gisteren kunnen ge nieten van het meesterschap van de pia nist Hans Richter-Haaser tijdens het derde concert in de Beethoven-cyclus van het N.Ph.O. De avond werd inge leid door het orkest onder leiding van Henri Arends met de ouverture Corio- lan, en besloten met de Zevende Sym fonie. Gegeven het feit van muziekcri- tiek over de wenselijkheid daarvan valt te twisten moet geconstateerd worden dat op een dergelijke avond één en dezelfde componist eigenlijk op twee niveaus gediend wordt. Op het niveau van ons orkest waar men naar redelijk heid zijn best doet om een aanvaardbaar resultaat te bereiken (en daar ook meest al in geslaagd) en op dat van een bij zonder begaafd vertolker die in zijn talent en zijn kunnen de hoogste troeven bezit om de luisteraars een muzikale ervaring rijker te maken. ZO'N VERGELIJKING is natuurlijk niet fair, maar dringt zich wel heel sterk op. Richter-Haaser is op zijn instrument een specialist die zich volledig kan wij den aan de muziek die hem het meeste ligt, in de eerste plaats die van de on sterfelijke Beethoven, dit predikaat krijgt weer inhoud door zijn spel. Een orkest daarentegen moet „alles" kunnen brengen en een dirigent kan zich niet de tijd nemen van zijn eigen stokpaardje een volbloed te maken, hij moet „maken wat er van hem verlangd wordt en daar mee uit. En dat betekent in ieder geval steeds weer: Beethoven. Het ongeluk is dat Henri Arends weinig affiniteit lijkt te hebben met deze veelgevraagde compo nist. Zijn aanwijzingen vertonen een ze kere rechtlijnigheid die de vrije ontplooi ing der motivische krachten in de weg staat. In het allegretto van de symfonie stoorde dit euvel nog het minst omdat het ostinate ritme hier een streng takteren wel verdraagt. Maar in de finale werd de vreugderoes juist geweld aangedaan door een erg geharnaste aanpak. Genoeg hierover. De erepalm ging dus weer naar de pianist die het Vijfde Pianoconcert ten gehore bracht met een zeldzaam mengsel van vitaliteit en bezonkenheid. Een eerste rangs pres tatie waarover ik verder niet zal uitwei den na hetgeen ik al schreef naar aan leiding van Richter-Haaser's vorige optre den, verleden week woensdag. Voor de ovatie dankte hij met een toegift, het Menuet uit de Pianosonate in Es, opus 31 no. 3. Sas Bunge schillen tussen een „Cantine" en een „Café in Frankrijk", werken die op het eerste gezicht als anders dan de overige opvallen. De tentoonstelling omvat schilderijen, gouaches en aquarellen, tekeningen, litho's en etsen. Misschien dat Van Nordens vormgeven in die etsen nog het meest persoonlijk genoemd kan worden. Met dit werk onderscheidde hij zich voor mij al thans het meest van zijn confraters uit eenzelfde richting, die veel met het voor beeld van de grote Fiedler te maken heeft. Als Van Norden in zijn schilderijen het meest aan deze figuur herinnert mag men dat toch niet als een bezwaar zien, want zijn kleur en verfbehandeling zijn toch zeer eigen. DEZE EXPOSITIE bij Felison is dan- ook belangrijk omdat Van Norden een boeiende vertegenwoordiger is van een bepaalde groep in Nederland, een groep waarvan de leden elkaar voor een deel bewust hebben gezocht maar waarin zij ook onafhankelijk van elkaar getuigen in eenzelfde geest. In de eerste plaats zullen ingewijden dan denken aan Van Nordens kameraad Nicolaas Wijnberg, ook een be wonderaar van Fiedler. Ik denk voorts aan D. D. Lammers. Minder direct met Fiedler had Arie Kater te maken, maar toch kan diens werk van eenzelfde sfeer zijn als dat van de andere genoemden. De beeldhouwer en schilder (mag ik nu wel zeggen) Cor Hund sluit bij de ande ren aan. En op de achtergrond komt dan de herinnering aan Ch. Roelofsz op. Te kenend voor allen is een bijzondere be langstelling voor de mens in zijn omge ving, levend en ook acterend. Als Buning niet zoveel schroom tegenover de mense lijke figuur aan de dag had gelegd zou hij zeker meer gemaakt hebben dat in dit kader paste. Op eigen wijze zoekt Sjollema wel naar eenzelfde wijze van verhalen, waarvoor De Kat thans wellicht de meest schilderachtige oplossing heeft gevonden. In Van Nordens werk ontmoet men in ieder geval een duidelijke exponent van een bepaald algemeen levend streven en aldus heeft de keuze van het bestuui van Felison weer tot een bijzondere en welkome tentoonstelling geleid. Een duidelijke „reclame-spot" voor KLM-vluchten (vliegreizen) naar Cairo (zelfs de prijs werd genoemd) leidde de vooravond-documentaire „Ontmoeting met het Verleden" van het AVRO-programma in. Het kunst- en vliegwerk dat op het scherm kwam weerspiegelde de vluchtige aard van de ontmoeting, die het betrok ken filmteam met Egypte had. Ook waar een zekere rust geboden was, in het gro te deel dus dat de oudheden van dit land behandelde, kregen wij vaak een ratje toe van scènes te zien, die hetzij door onnodige camerabewegingen, hetzij door een nogal chaotische montage onrustig op de kijker inwerkten. Tot de helft van de ze lengte teruggebracht (we zagen ook veel te veel „toeristen" in het beeld), had deze film het zeker aanmerkelijk be ter gedaan. Nadat in de rubriek „Televi- zier" o.m. de werkelijk indrukwekkende portrettengalerij was getoond van de ve le artisten, die in het feestpark van de 40-jarige AVRO zullen optreden, leek net wel, of weer overgeschakeld werd op het tweede net, met de bijbehorende reclame De reclame-boodschap, vele keren door moppentapper Max Tailleur voor het eerst op de t.v. herhaald, betrof nu een Zandvoorts hotel, dat in zijn caba ret-dancing een „floor-show" en gastvrij heid aan de televisie bood. Het program ma, wat moeizaam door Tailleur aan el kaar gebabbeld, was niet zo indrukwek kend dat het een verlenging van maar even 20 minuten rechtvaardigde (Omroep- ster Elisabeth Mooy zei, dat „het wat uitgelopen was"). Wie deze avond zo lang zat te waen ten op de „litteraire ontmoeting" met de schrijver Hugo Claus, werd voor zijn ge duld beloond. Gesteund door vaak veel zeggende filmfragmenten, vertelde deze veelzijdige Vlaamse schrijver zelf van zijn leven, dat zich in een deel van zijn baby- en kleutertijd afspeelde in de sfeer van een kostschool. Wellicht gingen daar de gevoelens overheersen, die door gastheer Gomperts (hij stuurde het gesprek weder om op een rustige en bescheiden wijze) gesignaleerd werden als het hoofdthema van de werken van Claus. Enige met to to's geïllustreerde toneelfragmenten en (uiteraard) loffelijke woorden van Ton Lutz en Fons Rademakers gingen voor af aan het pikantste deel van deze uit zending, een harde aanval van G. K. van het Reve op de romans van Claus, die door deze laatste goed gepareerd werd. De ontmoeting, tot dit moment door Hans Keiler goed in beeld gebracht, verloor daarna veel aan spankracht door een lan ge en nogal vage gedachtenwisseling, die wederom een tijdsoverschrijding veroor zaakte. Toch leerden wij Claus dank zij deze uitzending veel beter kennen. In de televisieuitzendingenserie „Rondo Sinfonico" werd woensdagavond „Het Bra bants Orkest" aan de Nederlandse kij kers voorgesteld. Bij het interview, dat de ze uitzending inleidde, werd door de diri gent Hein Jordans en de directeur van het orkest, de heer J. ten Dijk iets ver teld van de aktiviteiten van het ensemble en over de artistieke positie, die het in de betrekkelijk nog weinige jaren van zijn bestaan het orkest gaf zijn eerste con cert op 6 mei 1950 speciaal in de pro vincie Noord-Brabant is gaan innemen. Het werkterrein van het orkest strekt zich uit over geheel Noord-Brabant, maar in hoofdzaak betreft dit de steden Tilburg, Eindhoven, Breda en Den Bosch, de plaats van vestiging. Ter voorkoming van al te chauvinistische bevoorrechting van het Brabants Orkest, die tot een te eenzijdige waardering zou leiden, krijgen ook andere orkesten de kans om in Noord-Brabant op te treden. De liefde voor het „eigen" or kest echter is bij de Brabanders groot en door vele gemeenten wordt het orkest ge steund. Voor de uitzending van woensdagavond heeft het orkest in de stadsschouwburg te Tilburg onder leiding van Hein Jordans Advertentie EMINENT 40 vanaf 1995.— Lord Russell of Liverpool, de 68-jarige auteur en rechtsgeleerde, is ernstig ziek. Hij heeft een longinfectie, zo is vandaag bekendgemaakt. Russell, een autoriteit op het gebied van de militaire wetgeving, verwierf in 1954 bekendheid met zijn eerste boek, „The Scourge of the Swastika" (de gesel van het hakenkruis). MIJNHEER DE VOORZITTER Onder de titel „Mijnheer de voorzitter" start de VARA op dinsdag 4 juni a.s. een nieuwe uitzending die een vaste plaats krijgt in de programma's. Samensteller en presentator Joop van Os wil hierin on derwerpen op politiek en staatkundig ge bied behandelen. Voor de eerste uitzen ding denkt men bijvoorbeeld aan onder werpen als de gang van zaken bij de En gelse verkiezingen en de positie van de Nederlandse koningin bij de kabinetsfor matie. Het programma krijgt de vorm van een magazine, (dinsdag 4 juni, 20.45-21.15 uur). een concert gegeven. De aandacht werd gevraagd voor de uitvoering van de vijf de Simfonie van Peter Tsjaikofsky. Ge zien de ongewone uitvoeringsomstandighe den, waarvoor het orkest en zijn dirigent kwamen te staan, was de keuze van dit geliefde, romantische en zeer vertrouwde werk bijzonder verstandig. De orkestle den werden geen extra moeilijke proble men voorgezet, maar zij konden zich vrij gevoelen op een reeds dikwijls door hen betreden muzikaal terrein. Voor Hein Jor dans bestond deze vertrouwde relatie al evenzeer en zo kon er een uitvoering tot stand komen, die voldoening kon geven, ook via het televisie-toestel, uiteraard met het aanvaarden van een reductie-factor voor wat de overgebrachte klank betrof. En dan waren er nog de al te heftige be wogenheidsaccenten (finale!), die om hun bedreiging van de structuurgaafheid als een bezwaar werden ondervonden. Maar over het geheel genomen heeft de vertolking van Tsjaikofskys sinfonie een uitstekende indruk gegeven van de capa citeiten van „Het Brabants Orkest", ook individueel van solisten, die zich, zoals de eerste hoornist, konden onderscheiden. Van de geproduceerde beelden waren de goed geregisseerde close-ups van de instrumen ten-groepen en van de dirigent verreweg de beste. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 grammofoonmuziek. 8.30 Volksliederen uit Tirol (gr.). 8.45 Amusementsmuziek (gr.) 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassieke lie deren (gr.) 10.15 Dankdienst t.g. v. het 25-jarig bestaan van het baptisten Diako- nessenhuis Tabitha te Scheveningen. 11.00 Kamermuziek. 11.15 In 't zilver, programma voor oudere luisteraars. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal kwintet. 12.53 Grammofoon muziek of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 13.35 Franse chansons (gr.) 13.50 Volksdansen (gr.) 14.05 Schoolradio. 14.25 Moderne Franse kamermuziek. 14.25 Klassieke ka- mermuz. 15.155 Licht instrumentaal kwar tet. 16.15 Duizendschoon - rotsplanten, le zing. 16.30 Zangrecital. 17.00 Voordracht. 17.20 Vocaal ensemble. 17.40 Beursberich ten. 17.45 Johan Willem Frisokapel. 18.20 De hangmat, licht programma. 18.50 Re geringsuitzending: Opbouw van de samen leving, door dr. G. Hendriks, hoofd afde ling Onderzoek en Maatschappelijk Op bouwwerk van het Ministerie van Maat schappelijk Werk. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Licht instrumentaal kwar tet. 19.30 Radiokrant. 19.50 Accordeonor kest. 20.10 Met handen en voeten, hoor spel. 21.05 Samenzang: geestelijke liede ren. 21.25 Commentaar en discussie. 21.40 Amusementsmuziek (gr.) 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.00 Amsterdams kamerorkest: klassieke muziek. 23.35 Lichte orkestmu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Klaarwakker: lichte grammofoonmuziek, reportages, mededelingen en commenta ren. (Om 7.35 Van de voorpagina, praat je). 8.00 Nieuws en socialistisch strijd lied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Ka merorkest en solist: Klassieke muziek. 11.40 Orgelspel: amusementsmuziek. AVRO 12.00 Licht instrumentaal combo en zang solisten. 12.20 Regeringsuitzending: Uit zending voor de landbouw. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sport en recreatie, afgewisseld met grammofoon muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht instru mentaal ensemble met zangsolist. 14.00 Omroeporkest en solist: Klassieke en mo derne muziek. 14.35 Literair programma, muziek. 15.30 Actualiteiten. VARA: 16.00 Grammofoonmuziek. 16.30 Roemeens or kest. 17.00 Voor de zieken. 17.30 Licht or kest. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Politiekapel. 18.50 Loon naar werken, actueel praatje. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Meisjeskoor. Nieuws. 20.05 Blijf er niet buiten, praat je. 20.10 Moderne grammofoonmuziek. 20.30 Testbeeld, literair gesprek. 20.50 We reld in beweging, gesprek. VARA: 21.00 Walsorkest. 21.30 Gesproken portret. 21.45 Lichte grammofoonmuziek. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Straf, gesprek. VARA: 23.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.10 Weerklank, muziekrevue. 23.55-2400 Nws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gevarieerde muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Satireliertjes. 14.00 Nieuws. 14.03 School radio. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Oude muziek. 17.00 Nieuws. 19.40 Volkszangtoernooi. 20.00 Amusementsmuziek. 20.35 Theater kroniek. 21.00 Lichte muziek. 21.10 Pro gramma gewijd aan Chopin. 21.45 Spaan se liederen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmu ziek. 22.35 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Zang- en gitaarrecital. 23.40 Ka mermuziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NCRV: 14.30 Voor de vrouw. 15.15 Pau ze. 15.30-15.45 Voor de kinderen. 19.30 De buut van jonge artiesten. NTS: 20.00 Jour naal. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Filmka der. 20.55 Vliegtuig in gevaar, TV-spel. 22.05 Onder vier ogen, gesprek. 22.35 Sa menzang. NTS: 22.50-22.55 Journaal. 22.55- 23.05 Filmverslag Olympia's Tour. VOOR VRIJDAG VPRO: 19.30 Navigare necesse est, do cumentair programma over de Koopvaar dij. NTS' 20.00 Journaal en weerbericht. VPRO: 20.20 Man van de dag, monoloog. 20.30 Testbeeld, literair gesprek. 20.50 Voet bij stuk: ballet. 21.15 Medische ru briek. 22.00 Documentair programma. NTS: 22.35-22.45 Journaal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15