De Gaulle gaat Kennedy tegenbezoek brengen Britse bezwaren tegen een NAVO-kernvloot Zes goede vrienden van Penkovsky gedegradeerd Verplichting m Wereldnieuws Opzienbarende aankondiging in Parijs „Verloren zonen teruggekeerd in de Labourfractie Omvang van de spionage gekleineerd Oe Thant in juli naar Hongarije raatótoel DONDERDAG 30 MEI 1963 3 Geen haast FALCON CHARME Noorwegen en Denemarken nodigen Kroesjtsjev uit Druk bezet Normalisering verwacht in relaties met de UNO Op de Maria Storm NEEMT VAKER (Van onze correspondent) PARIJS Generaal Charles de Gaulle is bewust dat hij Amerika's president John F. Kennedy, die twee jaar geleden samen met zijn echtgenote al zijn opwach ting in Frankrijk maakte, nog een „te genbezoek schuldig is". In deze bewoor dingen die niet uitmunten door hartelijk heid, heeft de minister van Voorlichting, Peyrefitte, na de zitting van het kabinet van gisteren in Parijs, het nieuwe reis plan van het Franse staatshoofd met be stemming Washington bekendgemaakt. Na dat enige dagen tevoren juist officieel was gezegd dat bij het jongste bezoek van de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville aan president Kennedy de mo gelijkheid van een contact tussen beide staatshoofden niet eens ter sprake was gekomen, heeft de nieuwe aankondiging nog al opzien gebaard. In de lijn der ontwikkeling van de we derzijdse betrekkingen die sinds kort in een wat gunstiger richting gaan, was een Frans tegenbezoek zeker wel gelegen. Dat de reis in principe al vast is aangekon digd, wijst er vermoedelijk op dat de ge neraal de resultaten van Couve's beraad slagingen met de Amerikaanse bewinds lieden bemoedigend heeft gevonden In elk geval heeft Parijs een punt willen zetten achter de vertrouwenscrisis met de Verenigde Staten die ongeveer zes maan den geleden door De Gaulle's rauwe pers conferentie over zijn Europese en Atlan tische politiek ontketend werd. Heel veel verder kunnen de conclusies voorlopig moeilijk gaan. De wederzijdse standpunten en tegenstellingen inzake de actuele militaire en politieke problemen in verband met de kernbewapening, het Franse kernzwaard, de Europese integra tie en de oost-west-verhoudingen, zijn onveranderd gebleven. En wanner er op sommige punten misschien een lichte ken tering is ingetreden, dan worden de concrete mogelijkheden voor enigerlei com promis toch van beide zijden klaarblijke lijk nog weinig reëel geacht. Ware 't anders dan zou president Kennedy de gelegenheid van zijn Europese reis volgende maand zeker hebben aangegrepen om in Parijs ook even bij het Elysée aan te lopen. Van geen van beide kanten is echter een vinger in die richting uitgestoken. Enige haast wil het Franse staatshoofd althans voor de buitenwereld, dan ook kennelijk niet betrachten. Zijn woordvoer - 'Advertentie De „eeuwige stolpplooien" blij ken onuitroeibaar. Gelukkig! Soms zijn ze er ineens weer. Kijk: in deze Falcon bijvoorbeeld. Klassieke elegance! Nog ver sterkt door sier stiksels en steek- zakjes. 54.50 Gen. Cronjéstraat 59 Haarlem - Tel. 52431 OSLO (AP) Noorwegen en Denemar ken hebben de uitnodiging voor een bezoek van de Russische premier Kroesjtsjev her nieuwd. In een korte verklaring voor de pers liet het ministerie van Buitenlandse Zaken te Oslo weten dat de Noorse minis ter van Buitlandse Zaken, Torsten Nils- son tijdens zijn bezoek aan Moskou de hoop had gekregen dat de reeds lang ge leden gedane uitnodiging zou resulteren in een bezoek. In diplomatieke kringen te Moskou werd gezegd, dat het programma waarschijnlijk niet toelaat, dat Kroesjtsjev vóór de herfst naar Scandinavië zal gaan. Mogelijk zou de Russische premier hiermee zelfs tot het volgend jaar wachten. ders hebben zich in hun commentaren achter de zwaar bezette agenda van pres- dent De Gaulle verscholen en de ver wachting uitgesproken dat de president zich vermoedelijk niet voor het einde van dit jaar naar Washington zal kunnen be geven. Ook een mogelijke datum is niet genoemd. In juli gaat de generaal zijn halfjaar lijkse bezoek aan Bonn brengen en voor de zomer staat dan ook nog een reis naar Perzië op het programma. Zijn agen da vermeldt voorts nog diverse propagan- datoernees door de Franse provincie en langs de voorsteden van Parijs. Van Amerikaanse kant heeft men al voorzich tig laten doorschemeren dat men bij het bezoek van het Franse staatshoofd het accent liever niet al te zwaar op de pro tocollaire aspecten zou willen leggen. Men wil dit bezoek dus kennelijk niet al te pompeus in scène zetten. Aangenomen kan worden dat president Kennedy weinig be hoefte gevoelt aan een triomfale intocht in Washington van het Franse staatshoofd zoals De Gaulle die niet ongaarne beleeft, maar dat hij daarentegen wel heeft inge zien dat alleen in een uitvoerig gesprek onder vier ogen misschien nog de basis voor een redelijke schikking zou te leggen zijn. WASHINGTON (AP) Het Witte Huis maakte bekend dat president Kennedy hoopt dat het president De Gaulle moge lijk zal zijn om te eniger tijd in de toe komst een bezoek aan de Verenigde Sta ten te brengen. Dit was het commentaar van perschef Salinger op het bericht uit Parijs dat De Gaulle meent dat zijn vol gende ontmoeting met Kennedy de vorm moet hebben van een bezoek van De Gaulle aan de Verenigde Staten. Sof. Een 31 meter lange intercontinentale raket van het type Titan II is woens dag boven Cape Canaveral enkele se conden na de lancering ontploft. Dit is de eerste mislukking bij zestien proef- lanceringen van Titan II raketten. De Titan II is de krachtigste Amerikaanse militaire raket. (Van onze correspondent) LONDEN De vijf leden van Labours linkervleugel, die in 1961 uit de socialis tische Lagerhuisfractie waren gezet we gens hun voortdurende oppositie tegen partijbesluiten, met name inzake de defen sie, zijn weer in genade aangenomen. Hun schorsing als fractielid was een er fenis van het regime van de overleden partijleider Hugh Gaitskell, maar ook zijn opvolger, de meer links gerichte Harold Wilson, die in het verleden vaak door de rebellen werden gesteund, was niet bereid het vijftal weer tot de fractie toe te laten zonder hun uitdrukkelijke verzekering dat zij hun leven beteren en zich voortaan aan de spelregels zullen houden. Dit hebben zij beloofd. Hun wederopneming in de fractie heeft vooral ten doel de partij-eenheid met het oog op de algemene verkiezingen, ten minste naar buiten toe, te herstellen. On derlinge verdeeldheid heeft Labour drie verkiezingen gekost. De vijf teruggekeerde „verloren zonen" zijn: Michael Foot, Sydney Silverman, Emrys Hughes, William Baxter en Stephan O. Davies. Advertentie Genie! van het leven, schenk vreugde, schenk Hero, verkwikkend, ver frissend, diefruitzuivere smaak. Volop keuze! Sinas* Citroen* Perl* Fram bozen* Appelsap* Cerise Cassis Ananas Grapefruit Tonic. •Ook in grote gezinsfies, extra voordelig. S helemaal üw smaakt LONDEN (AFP) In het Britse La gerhuis hebben de Conservatieve rechter vleugel en de Labouréoppositie een eerste offensief geopend tegen het Amerikaanse voorstel voor een multilaterale NAVO- kernmacht, waarover in het begin van de volgende maand in Londen tussen Brits-Amerikaanse besprekingen gevoerd zullen worden. De Britse onder-minister van Buiten landse Zaken Edward Heath verzekerde MOSKOU (Reuter, AFP) Het Russi sche blad Izvestia schrijft dat zes hoge officieren en wetenschappelijke werkers in de Sovjet-Unie, die op vriendschappelijke voet stonden met de terechtgestelde Rus sische spion Oleg Penkovsky, disciplinair zijn gestraft. De militaire procureur Gorny zei in een gesprek met het blad onder meer, dat maarschal' Serge Varentsov, opperbevel hebber van de artillerie, van zijn functie is ontheven en in rang is verlaagd. Va- rentzov is sinds 1955 opperbevelhebber van de artillerie geweest. In 1942 onderscheid de hij zich aan het eerste Oekraïnse front. Hij nam deel aan de grote slag aan Oder en Weichsel en aan de verovering van Berlijn. Op het 22ste partijcongres in 1961 werd hij tot plaatsvervangend lid van het centrale partij-comité benoemd. Generaal Gorny noemt onder meer nog de namen van een generaal-majoor en een kolonel, die evenals maarschalk Varentsov „goede vrienden" van Penkovsky waren. De Izvestia noemt berichten, als zou Penkovsky's schoonvader de voormalige ooperbevelhebber van de Russische strijd krachten wijlen maarschalk Nedelin zijn geweest, „waanzinnige geruchten". Pen kovsky's schoonvader was „generaal G", een politieke commissaris in het leger die niet bij de raketstrijdkrachten heeft ge diend, aldus het blad. Gorny zei voorts, dat sommige Russen waren gaan geloven dat Penkovsky „vrij wel alle geheimen met betrekking' tot de militaire uitrusting en het defensiepoten- tieel van de Sovjet-Unie aan de vijand had verraden" maar dat deze indruk „on gegrond" is. Penkovsky heeft berichten doorgegeven over bepaalde technische rapporten van Russische deskundigen die in het buitenland waren geweest, voorts „losse gegevens van militaire aard", on der andere over oude raketmodellen die hij uit de mond van „kletsende vrienden" vernomen en uit geheime publikaties had gehaald, en „zeker materiaal van binnen lands-politiek karakter". Berichten in de westelijke pers volgens welke Penkovsky niet terechtgesteld zou zijn noemde generaal Gorny „schandalige kranteleugens". het Lagerhuis, dat Londen nog geen enke le verplichting is aangegaan en dat Brit se ddelneming aan een eventuele multila terale NAVO-kernmacht slechts een aan vulling zou zijn van een onafhankelijk kernwapen, dat de Britse regering wil behouden. De komst van admiraal Ricketts, plaatsvervangend chef van de Amerikaanse marine-operaties, naar Lon den heeft tot doel de Britse deskundigen in de gelegenheid te stellen kennis te ne men van de technische bijzonderheden van het Amerikaanse plan. De kwestie van de politieke controle zal onderwerp van onderhandelingen uitmaken. Verscheidene weinig overtuigde Conser vatieve Lagerhuisleden tekenden ondub belzinnig verzet aan tegen het Amerikaan se plan voor vaartuigen met Polaris-ra- ketten die een internationale bemanning hebben. De socialistische woordvoerder gaf uiting aan bezorgdheid van de socia listen over een initiatief, dat het gevaar indoudt dat West-Duitsland op de lange duur een soort autonomie op het gebied van de kernbewapening zou krijgen. In het Hogerhuis heeft maarschalk Montgomery gezegd, dat „het oprichten van een gemengde multilaterale kern macht aan de grootste fantasie ontspruit". „Hoe zou een oorlogsschip op doelmatige wijze ten strijde kunnen trekken met een derde van zijn bemanning bestaande uil; Belgen, een derde uit Portugezen en laten we zeggen een derde Denen?" Evengoed kan men een schip met politici bemannen, aldus Montgomery. Over het bezoek van admiraal Ricketts zei Montgomery, dat „de minister van Marine maar moet zeggen, dat de admiraliteit de hele zaak als een volkomen absurditeit beschouwt". Hinder. Een Russisch jachtvliegtuig is woensdag een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht in de Berlijnse lucht- corridor tot op zestig meter genaderd. De Amerikanen hebben een protest in gediend bij de Russische vertegenwoor diger op het luchtveiligheidscentrum van Berlijn. NEW YORK (Reuter-AFP) De secre taris-generaal van de UNO, Oe Thant, zal in juli een kort bezoek aan Hongarije bren gen, zo is officieel in New York bekend gemaakt. Dit is de eerste bevestiging van hardnekkige geruchten, dat de secretaris generaal deze zomer gehoor zou geven aan de reeds lang geleden gedane uitnodiging van de Hongaarse regering. Het zal het eerste bezoek van een hooggeplaatste UNO functionaris zijn sinds de opstand in Hon garije van 1956. Oe Thant zal naar Boedapest gaan in de loop van zijn jaarlijks bezoek aan Europa ter gelegenheid van de zitting van de Economische en Sociale Raad van de UNO, die op 2 juli in Genève begint. Men verwacht dat de UNO-Assemblee nu de ge loofsbrieven van de Hongaarse afvaardi ging naar de UNO zal erkennen, een kwes tie die sinds de opstand slepende is ge houden. De positie van kardinaal Mindszenty, die sinds de opstand in het Amerikaanse ge zantschap in Boedapest verblijft, zal, naar men vermoedt, geen onderwerp van ge sprek vormen tussen Oe Thant en de Hongaarse autoriteiten. Een geslaagd bezoek van Oe Thant aan Hongarije zou er volgens waarnemers toe kunnen leiden dat de Hongaarse kwestie van de agenda van de UNO wordt afge^ voerd. Krachtens een Amerikaanse resolu tie, die op de jongste Assemblee is aan genomen, is het Hongaarse probleem over gedragen aan Oe Thant en kan hij elke maatregel nemen, die hij wenselijk acht, Hij kan officieel voorstellen de discussie over het Hongaarse vraagstuk in de toekomst achterwege te laten op grond van zijn bevindingen. Dit zou het gevoe len van de meeste westerse landen weer spiegelen, dat Hongarije tot de meest ge liberaliseerde landen van het communisti sche blok behoort. Anderen menen dat het laten vallen van de Hongaarse kwestie zou betekenen, dat de UNO zich zou neerleg gen bij het hardnekkig trotseren van ver schillende UNO-resoluties door Hongarije, Men mag in onze tijd niet al te uitgesproken natuurmin naar zijn, op straffe van me delijdende spot van de zijde der moderne realisten, die zichzelf in de meerderheid wanen. Ik weet niet of zij ook inderdaad in de meerderheid zijn, wat overigens geen recht of overtuigingskracht met zich brengt. Moderne realisten hebben milde minachting voor alles wat op menselijke ver bondenheid met de natuur lijkt. Zij spreken met laat dunkende glimlachjes over die „hoek van antroposofie, homoeopathie, antroposofie, vegetarisme en al dat gedoe" alsof ze het over goedaardige krankzinnigen hebben die in een afgelegen erkertje van on ze maatschappij elkander on zin zitten te vertellen. Zij voelen zich verplicht, de na tuur als een welwillend grap je te beschouwen, waaraan men geen serieuze aandacht moet besteden en zij leven blijkbaar in de zonderlinge veronderstelling, dat de na tuur in hun bestaan slechts de functie vervult van een ou derwets décordoek, waartegen het vertechniseerde bestaan zich op eigen kracht voltrekt. Dat is eigenlijk een heel vreemde en dwaze manier van struisvogel-spelen, aangezien niet alleen de nauwe verbon denheid tussen mens en na tuur met klompen te voelen is, maar het hele moderne be staan met alles wat er aan en in zit, als zuiver natuurpro- dukt is te herkennen. De mens mag dan al de voortbrengse len en wetten van de natuur op een bepaalde en vaak ver nuftige manier hebben ge bruikt, dat wil nog niet zeg gen dat zij zich een zelfstan dig bestaan buiten de natuur en onafhankelijk van de voort durende natuurlijke levens gang heeft verworven. Er zijn wél mensen die de natuur niet meer nodig heb ben en die met recht mogen betogen dat zij lak hebben aan alles wat met die natuur te maken heeft, maar dat zijn degenen die onder de groene zoden liggen en zij kunnen het dus niet meer betogen. Vanwaar dan die welhaast algemene zelfgenoegzaamheid der levenden, van wie velen het adjectief „natuurlijk" als de aanduiding van een soort a-sociale achterlijkheid be schouwen? Misschien koeste ren zij het misverstand, dat een natuur die gevangen en vervormd is in een reageer buis of een machine geen na tuur meer is. Dat zou dan be tekenen dat een mens, die na zijn geboorte gekleed wordt in sierlijke voortbrengselen van onze textielindustrie, geen mens meer is. Of dat een paard, dat tussen de bur- ries van een melkkar loopt en op die manier de samenleving dient, geen dier meer zou zijn doch een produkt van men selijk vernuft. Wat de mens ook presteert ten aanzien van de toepassing en exploitatie van natuur krachten en materie, hij blijft een volkomen sluitende een heid vormen met die natuur en zijn bestaan blijft zo vol komen afhankelijk van dat deelgenootschap, dat hij daar niet kan uittreden zonder op te houden met leven. Daarom nemen ruimtereizi gers de natuur met zich mee: de zuurstof, het voedsel, het staal, het koper, de elektrici teit, het licht, het vuur, het leer, de rubber en zichzelf, al le elementen die het leven en het bewegen en het denken en het doen mogelijk maken. Waar zij heengaan ontbreekt de natuur niet, doch wel de vorm van de natuur die nood zakelijk is voor het aardse le ven. En nu zou het enkele feit dat de mens in staat gebleken is die op aarde aanwezige vorm enigszins te veranderen en aan te passen, hem het recht geven over de natuur te spreken als over een versla gen vijand, die in een kooi zit opgesloten als vermaak voor kinderachtige naievelingen? Als men lieden misprijzend hoort praten over bijvoorbeeld anti-vivisectie, lijkt het soms alsof zij geen gevoeligheid voor lijdende schepsels heb ben. Dat is meestal echter niet zo. Vaak zijn het zeer gevoe lige, normaal medelijdende mensen, die echter de draad tussen zich en de levende na tuur hebben doorgesneden en zich volkomen hebben toe vertrouwd aan de technische robotmaatschappij. Alleen op die manier is het mogelijk, dat men ontoegankelijk wordt voor elke overweging van emotionele aard, wanner het gaat om het gebruik van le vende schepselen. In zekere zin heeft de grote meerder heid der mensen zich ten dele afgeschermd aan de kant waar de oorspronkelijke na tuur hen direct zou kunnen raken. Vandaar dat nagenoeg niemand bewogen wordt door een rij keurig in gelid hangen de varkenslichamen in de sla gerswinkel, maar wel gruwt van één klein doodgereden hondje op de rijweg. Het is eenvoudig een moed willige kortsluiting en onze samenleving eist in haar nor men en gewoonten die kort sluitingen voortdurend, om dat zij noodzakelijk zijn in het kader van de maatschappe lijke efficiency. Maar wat zij niét eist, wordt door de men sen vrijwillig als toegift ge geven: men gaat de natuur als geheel buitensluiten van het persoonlijke leven en raakt in de overtuiging, dat het dwaas zou zijn haar binnen te halen als een bloedverwant, maar dat het slechts mogelijk is haar te bestrijden als een vijandin. Wat de medische weten schap, de techniek en vele an dere verschijnselen van mo derne activiteit doen, is niets anders dan bestrijden en af weren. De wetenschap wendt voor, dat zij de natuur wil le ren kennen, doch zodra zij iets heeft geleerd smeedt zij een nieuw wapen ter bestrij ding. Wat natuurminnaars in de ware zin proberen, is: hun verbondenheid met de natuur te herstellen om vriendschap te sluiten en daardoor erger te voorkomen. De doelstelling is dezelfde, maar de methode verschilt aanmerkelijk. Het is eenzelfde verschil als er ligt tussen de militarist en de pa cifist. In zekere zin is dus de heer sende politieke tegenstelling die over de gehele wereld het stempel drukt op de nationale en internationale situaties, te herleiden tot een volkomen natuurlijke, menselijke karak ternuance. Geweld of liefde, toenadering of afweer, ver bondenheid of isolatie, over heersing of gelijkheid, macht of broederschap. Al die ter men dekken een verschil in benadering, en monden uit in dezelfde doelstelling: de hand having van het leven. Het is een zeer welsprekend verschijnsel, dat de natuur zich nooit verzet heeft tegen de vervormende, aanpassende activiteit van de mens. Zij heeft zich gewillig laten uit eenrafelen en ontbinden, om hakken en opdelven, versmel ten en aaneensmeden. Men zou daaruit kunnen conclude ren dat zij de mens wil dienen tot het uiterste, en dat zelfs de meest geraffineerde men selijke vindingen door het we zen van de natuur zijn voor zien en geaccepteerd. Op en kele punten echter is van een onvermurwbaar uiterste ge bleken. Eén van die punten is ongetwijfeld de toepassing van de kernenergie voor ver nietigingsdoeleinden. Daar im mers heeft de natuur haar diensten onder een stellige voorwaarde beschikbaar ge steld: de zelfvernietiging van de mens is het offer dat zij eist, indien de menselijke zelfbeheersing tekortschiet. Ook op een ander punt heeft de natuur duidelijk de drem pel aangegeven, waarover men niet ongestraft kan heen stappen. In de medische we tenschap en haar toepassingen is gebleken, dat als heilzaam en genezend bedoelde midde len fatale gevolgen kunnen hebben. Er zijn dus duidelijk gren zen tussen „natuur" en „on- natuur" Dat men héél ver kan gaan, zonder dat de na tuur de weg verspert, is ge bleken en dat heeft de mens er helaas toe gebracht om zich onafhankelijk te wanen. Maar als er al een grens op doemt, is het niet eens efen hemelhoge muur. De slagbo men van die grenzen zijn ge makkelijk te forceren, maar de straf op overschrijding is onherroepelijk. Ook aan haar uitersten blijft dus de natuur de lankmoedigheid zelf, en gunt zij de mens zijn vrijheid en zelfs zijn zelfmoord. Waaruit men mag conclu deren dat de natuur haar ver trouwen in het menselijke verstand en de menselijke re delijkheid reeds tevoren in haar eigen wezen heeft inge vlochten. Wat een verplichting schept het, mens te zijn! Decorum In de wachtkamer van een luchthaven op een Engelse onderhorigheid voor de Franse kust zat ik te wachten op een ma chine die me naar het vasteland zou bren gen. In de grote L-vormige zaal zaten of stonden enige honderden mensen die het zelfde deden als ik. Het merendeel van de wachtenden werd gevormd door Engel sen. Die bekijk ik altijd graag, als ik de kans krijg. Vooral de vrouwen, want die dragen vaak zulke onmogelijke hoeden. Er liep er nu ook weer een rond allemaal rose rozen in bijenkorfvorm bijeengevoegd op het hoofd van een grootmoeder. Als er een buffet is, hangen de mannen daar rond en zitten de vrouwen te wach ten bij een kopje thee. Dat buffet was er, zelfs een heel lang en het was goed voor zien van belastingvrije dranken. Het werd een groot gedrang. Plotseling verscheen bij de ingang van de zaal een figuur die sterk afweek van de luidruchtige, nogal slordig geklede me nigte. Het was een oudere dame in een keurig donker geruit reiskostuum. Ze droeg een stemmige bruinfluwelen hoed en had een kostbare bonten stola om de schouders geslagen. In haar rechterhand hield ze een klein ovaal koffertje, bestemd voor siera den en kleine toiletartikelen. Ze liep snel en wat schichtig langs het tumultueuze ge zelschap dat zich aan de bar verdrong en zette zich niet ver van mij neer in een gedeelte van de wachtkamer dat vrijwel leeg was. Nauwelijks gezeten begon zij zenuwach tig op haar bank heen en weer te schui felen terwijl zij haar hoofd voortdurend van links naar rechts bewoog. In haar ogen lag een gejaagde, spiedende blik. Ze deed me sterk denken aan een waakza me roofvogel. Een oude, trotse gier. Haar smalle gezicht was zo bleek en zij leek zo weinig op haar gemak in de vulgaire me nigte, dat ik bijna medelijden met haar begon te voelen. Ik wou juist beginnen een romantisch verhaal om deze van haar kruin tot haar knokige enkels aristocra tisch uitziende dame te weven, toen ik een lange smalle hand zag uitschieten naar het koffertje naast haar op de bank. De klep vloog open. Ze griste er een potje uit, schroefde er bliksemsnel het deksel af, doopte er twee vingers in en legde ver volgens op iedere wang een forse lik rou ge. Vliegensvlug smeerde ze dit uit op beide konen, die er opmerkelijk opgewek ter gingen uitzien. Potje gauw in de kof fer. Weer een graai: spiegeltje eruit. De corum in orde, deksel dichtgeklapt, een diepe zucht en een opgelucht gelaat als van een dronkaard die eindelijk een slok heeft kunnen nemen. Er klonk een signaal, de passagiers werd, via een luchtspreker verzocht zich naar het gereedstaande vliegtuig te begeven. Ze stond op, schikte haar bont goed om haar schouders en schreed waardig langs de verhitte hoofden der valreepdrinkers naar buiten. Ze voelde zich weer volkomen op haar gemak. Wat een geluk dat ze niet wist dat ik een blik in haar binnenste had geslagen. Advertentie huishoudjam 76 ct. tot 1.04 extra jam 1.30 Doeltreffend. In allerijl moesten woens dag studenten aan de pedagogische ho geschool in de Westduitse stad Augs burg een galerij ontruimen, toen deze bij de officiële opening van hun nieuwe gebouw scheuren begon te ver tonen. De directeur had juist in lovende bewoordingen gesproken over de doel treffendheid van het nieuwe bouwwerk. Gekleurde Marx. Met de opnamen voor de Russische kleurenfilm „Het leven van Marx" zal deze zomer in Keulen een begin worden gemaakt. Het scenario voor de film werd geschreven door Galina Serebryakova en Grigory Roshal. De mu ziek is van Dmitry Sjostakovitsj. Er zullen ook opnamen worden gemaakt in Berlijn. Brussel, Parijs en waarschijn lijk Londen. Uitgewisseld. Een controleur van de Oost- duitse spoorwegen, die in West-Duitsland veroordeeld was tot 7 maanden gevange nisstraf wegens het stichten van een ge heim verbond en overtreding van de wet die de communistische partij verbiedt, is in het plaatsje Hof (Beieren), uitge wisseld tegen een oorlogsinvalide, die ge probeerd had een meisje vanuit Oost- Duitsland naar het westen te smokke len, verborgen in een koffer. Contact. Een radiostation in Balstow (Ca)i- fornië) heeft radiocontact gemaakt met de planeet Mercurius. Het duurde elf minuten voordat de radioseinen de 195 miljoen km hadden afgelegd. Uit de echo hebben geleerden opgemaakt dat het op pervlak van Mercurius ruwer is dan dat van Venus of Mars. Het lijkt op dat van de maan.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3