Verkeersonveiligheid op de Italiaanse wegen is ontstellend toegenomen Snelheidsduivel heeft talloze Italianen in zijn greep BIGBED NYLON ECHTE NYLON! 4 x coated A bigBbeh nvLort ASPIRIN® Haarlemmers Westduitse autowegen op pinksterdagen overvol Washington staakt jacht op communisten min TRATTORIE FUORI PORTA Meer doden in het verkeer in Groot- Brittannië Automobielclub adviseert om te rijden Eindexamen perikelen modehuis margriet Nog hangende klachten geseponeerd F ranse Gestapo-man zoekt bescherming bij het gerecht h 29.75 Bejaarde maniak vrijwel verdwenen Wagen als wapen Snel en lawaaiig Opgevoerde motoren Pistool in de vuist Scooter op retour DONDERDAG 30 MEI 1963 4 De kwaliteit van nylon is in hoge mate afhankelijk van de wijze van „coating". Daarom is BigBen nylon (fabrikaat Rhodia- toce) 4 x coated. Dit betekent voor de koper de zekerheid van 100 nylon 100 waterdichtheid. 100 garantie mi Lof voor P.B.O.-orgaan De pers dringt er op aan dat automobilisten die gevaarlijk zijn voor zichzelf en voor anderen tot voetgangers worden gedegradeerd. Het kan de meer bezadigden ten goede komen handig doosje 20 tabletten daar staat BAYER achter JANSSTRAAT 51-63 - Haarlem Knelpunten Kort nieuws Ook met een grote maat kunt U goed gekleed gaan (Van onze correspondent) ROME. Met iets van triomf in zijn stem zei de zoon van mijn krantenver koopster op de ochtend na de tweede paasdag, toen ik hem vroeg waar hij „pasquetta" had doorgebracht: „Anzio en terug hebben we er drie uur over gedaan (de afstand is 55 km), er zijn buiten de poorten gisteren 129 auto ongelukken gebeurd". Hij vond kenne lijk dit record wel een bazuinstoot waard. Daar is hij tenslotte zeventien jaar voor. Maar de kranten van de dag na Pasen brachten de treurige balans: bij de auto-ongelukken op tweede paas- Advertentie RAINPKOTECTION In de openbare vergadering van het be stuur van het bedrijfschap voor de ietail- handel in alcoholhoudende dranken heeft de heer J. Noord uit Amsterdam erop aan gedrongen „dat de overheid langzamer hand meer positieve geluiden moet doen horen over het uitstekende werk dat tal van schappen verrichten". De heer Noord, tweede plaatsvervangende voorzitter van dit bedrijfschap, herinnerde er aan dat in de onlangs gehouden jaarvergadering van zijn vrije organisatie, de Nederlandse Bond van Slijters in Gedistilleerd, Wijn en an dere Dranken, uiting is gegeven aan de bijzondere voldoening over het werk van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken. Wat de schappen in het algemeen be treft, zei de heer Noord, is het mode aan het worden daarop af te geven. Laat de overheid meer in het openbaar getuigen van de resultaten aan vele organen van de P.B.O. Het is op het ogenblik meer dan noodzakelijk dat de overheid dit doet, meende hij. dag zijn in Italië vierenzestig mensen om het leven gekomen en ettelijke honder den liggen in het ziekenhuis. Zo erg is het nog nooit geweest en dit belooft wat voor de pinksterdagen en de zomer se zondagen, die binnenkort komen gaan. Het gebruik wil in Italië, en vooral in Rome en zuidelijker, dat men tweede paasdag „buiten de poorten" doorbrengt. In meer bezadigde tijden dan de onze hield dit in, dat hele gezinnen, vaak be geleid door vrienden en buren, even bui ten de stadsmuren in het gras gingen zit ten, er spelletjes speelden, om daarna dat was de hoofdzaak onder het prille groen van een prieel in een van de toen talloze „trattorie fuori porta" (eethuisjes buiten de stadspoort) zich te goed "te doen aan „fettuccine", gebraden kippen en een goed glas landwijn. Alles met mate, want ten zuiden van Florence zal men niet gauw iemand zien, die dronken is. De tijden zijn veranderd en terwijl men vroeger een of twee kilometer buiten de poorten ging, wil men nu honderd, twee honderd kilometer ver van huis. De „trat torie fuori porta" zijn vrijwel verdwenen, omdat cement en asfalt de enkele jaren geleden nog grootse, zij het melancholie ke, verlatenheid van de Campagna heb ben opgesoupeerd. Het economische wonder brengt mee, dat in Italië de automobiel, die tien jaar geleden nog als een bewijs van welstand gold, binnen het bereik van vrijwel alle het overigens niet altijd bij bedreigingen. Het komt wel voor, dat een automobilist, die beslist de eerste wil zijn, zijn „tegen stander" pardoes neerschiet. Dat is wel niet iets alledaags, maar we hebben er toch al verscheidene staaltjes van gehad. Een ander euvel is, dat vaak mensen achter het stuur zitten, die al hebben zij dan een rijbewijs, lichamelijk of geestelijk daartoe ongeschikt zijn. Kort geleden werd, op een zondag, even buiten Rome een kleine auto volkomen vernield door een grote luxe-wagen. Alle inzittenden van de kleine wagen: een oude dame, haar dochter, haar schoonzoon en de drie kin deren van het gezin, kwamen om het le ven; een volledige familie hield in één oogwenk op te bestaan. Achter het stuur van de luxe-wagen, die met een snelheid reed van honderdveertig kilometer, zat een krasse grijsaard van 83 jaar, kenne lijk bezeten door de snelheidsduivel, maar niet in staat die zware wagen te beheer sen. Wat te denken van automobilisten, die hun kleine wagentje, al dan niet voorzien van een „versterkte" motor versieren met doodskoppen en leuzen als „a morte", zo iets als: ze moeten allemaal dood! Voor hen, het zijn meestal jonge, onervaren knapen, is de auto kennelijk een soort wapen, waarmee zij hun, door vele gene raties van misdeelde voorouders gekweek te minderwaardigheidscomplexen afreage ren. Waarschijnlijk zal een psychiater de kiemen van de overdreven individualisme, burgergezinnen is gekomen. En ook de jonge arbeider heeft zijn klein wagentje. In de stad Rome, met ongeveer twee-en- éen-half miljoen inwoners, zijn vijfhon derdduizend auto's geregistreerd. Daarbij komen dan nóg de vele wagens van be zoekende vreemdelingen, die het door gaans echter te moeilijk vinden in de stad zelf te rijder- In het algemeen zijn de Italianen uit stekende chauffeurs, die bliksemsnel rea geren en over stalen zenuwen beschikken. Maar de volksaard brengt mee, dat zij bijzonder snel rijden, veel lawaai maken en er voortdurend op uit zijn iedere ande re wagen in te halen. In de grote steden zijn de verkeersproblemen ons al lang boven het hoofd gegroeid en is het, zeker op de spitsuren, verstandiger te lopen wanneer men ergens vlug moet zijn. Bui ten de bewoonde centra is het verkeer op gewone dagen niet overmatig druk, om dat de afstanden groot zijn en de steden dungezaaid, althans naar onze noordelijke begrippen. Maar op feestdagen gaat alles naar buiten. Rome was op tweede paas dag heerlijk rustig, ook al waren er ruim tweehonderdduizend vreemdelingen. De stad was weer voor de voetgangers. Maar de berichten over de bijzonder talrijke ongelukken hebben indruk ge maakt. Terecht schreef de „Messaggero" dat na iedere feestdag zo iets als een oor logsbulletin wordt uitgegeven en de ver- lieslijsten worden steeds groter. Men wil trachten aan de ergste misstanden een eind te maken en het voorstel is gedaan om bij het verlenen van een rijbewijs niet te volstaan met het (in Italië vrij zware) examen, waaruit blijkt, dat de kandidaat de regels van de weg kent, met een wagen weet om te gaan en ook enigszins weet, hoe de motor werkt: er wordt op aange drongen, dat men ook rekening houdt met karakter, temperament en geestelijke in stelling van de toekomstige automobilist. Er zijn mensen, die met heel kleine wagentjes rijden, waarin ze de motor plaatsen van een race-wagen of van een veel grotere en snellere auto. Vaak zijn ze handig genoeg om zelf aan die motor te prutsen, tot zij er een veel grotere snelheid mee kunnen halen dan waarop hun wagentje berekend is. Natuurlijk brengt dit gevaren mee, ook voor andere weggebruiker Gevaarlijk is ook de man die niet tevre den is met de gewone claxon van zijn eigendom en deze vervangt door een loeiende sirene, om zich dan in het ver keer te storten met de allures van een politie- of rode kruis-auto. Het passeren van andere auto's, heel vaak aan de ver keerde kant (juist met de voorschriften over het inhalen wordt doorlopend de hand gelicht) en in de talloze haarspeld bochten, waaraan elke Italiaanse weg rijk is, vormt ook een punt waarop strenger toezicht nodig is. Als men weet, dat het niet zelden voor komt, dat automobilisten bij het soort wedrennen, dat ze graag aangaan, elkaar met het pistool bedreigen dan voelt men wel, dat er maatregelen moeten worden genomen. Wat die pistolen betreft blijft van die neiging tot gewelddadigheid en brutaal egoïsme reeds kunnen vaststellen voor men aan dergelijke personen een rij bewijs uitreikt. De pers, opgeschrokken door de tragi sche gebeurtenissen van „pasquetta" (klein-pasen, zoals men paasmaandag noemt) dringt er op aan dat automobilis ten die gevaarlijk zijn voor zich en ande ren tot voetgangers worden „gedegra deerd". Het kan de meer normale bur gers slechts ten goede komen! Enkele jaren geleden gebeurden de meeste ongelukken door het groot aantal scooters op de weg. De scooter behoort in Italië min of meer tot het verleden. De jongelui, die zich tot voor kort op een „Vespa" voortbewogen, beschikken thans wel over de middelen om een klein wa- Advertentie Prins Bernhard zal op 13 juni het nieuwe gemeentehuis van Harden- berg officieel openen. Het moderne gebouw staat aan de weg tussen Ommen en Coevorden. gentje te kopen, zij het op afbetaling. Een bijzonder gevaarlijk vervoermiddel is dus bezig zoetjesaan te verdwijnen. Fietsen zijn, althans ten zuiden van Florence, want in de Po-vlakte ziet men ze nog heel veel, zeldzamer dan trekpaarden. Per fiets het verkeer van Rome trotseren vereist dan ook ware doodsverachting. Maar het wordt nu zaak, dat de talrijke automobilisten de geestelijke rijpheid krij gen, die nodig is om een auto te besturen in een land met smalle bochtige wegen en een nog steeds toenemend verkeer. LONDEN Volgens de laatste cijfers vielen met Pasen in Groot-Brittannië 113 doden op de weg en werden 1551 personen gewond. Dit zijn de hoogste cijfers voor de feestdagen behalve voor Kerstmis. Vorig jaar Pasen werden bij verkeersongelukken 83 personen gedood en 1395 zwaar gewond. Het verontrustende is dat de verkeers ongelukken op de feestdagen welke sinds 1960 daalden, weer toenemen. Deze toe neming kan niet uitsluitend worden toe geschreven aan de 3 percent grotere om vang van het verkeer. Advertentie hoeven hun kleding niet bij een post orderbedrijf te kopen, want zij hebben een speciaalzaak op dit gebied in hun stad, n.l. de HKC, Jansstraat 51 - 63. Daar kunnen zij direct keus maken uit een enorme voorraad Dames-, Heren- en Kinderkleding. ZIET ONZE ETALAGES Er wordt geen rente berekend en (tot t 150.geen vooruitbetaling. (Van onze correspondent BONN. In West-Duitsland rekent men met recordverkeer tijdens de pinkster dagen. Aangezien het paasverkeer dit jaar al op vele plaatsen tot opstoppingen leidde, betekent dat dat de automobilisten met pinksteren nog meer oponthoud kun nen verwachten De Westduitse automo bielclub heeft daarom aangeraden de Autobahn Ruhrgebied-Karlsruhe in de da gen voor, op en kort na Pinksteren te mijden. Men kan beter een van de vele andere wegen in zuidelijkerichting ne men. Indien men echter de Autobahn niet omzeilen kan of wil, doet men er goed aan te voren te tanken en zo mogelijk nog een vol reserveblik mee te nemen. Ook b(j de pompstations op de Autobahnen doen zich vaak langdurige opstoppingen voor. Vooral voor Nederlandse automobilisten is het daarbij van belang eraan te den ken, dat men zijn tank zelf alleen bij kan vullen op officieel aangegeven par keerplaatsen. Op de Autobahn mag men niet stoppen, ook niet als er een brede strook naast de rijbaan is. Het komt in West-Duitsland geregeld voor dat ernsti ge ongelukken ontstaan doordat buiten landse automobilisten op de Autobahnen gaan stil staan. Het aantal plaatsen waar de Autobahn opgebroken zal zijn, is niet gering. Op het traject Oberhausen-Frankfort is de weg op zeven punten opgebroken en wordt het verkeer op de andere rijbaan geleid. Het begint al meteen na het kruispunt waarop de Autobahn uit Wesel aansluit. Tussen dit punt en de splitsing Sterkrade wordt men over 4,1 kilometer omgeleid op de andere rijbaan. Tussen Düsseldorf Nord en Ratingen-Wülfrath over een afstand van 4,4 kilometer. De afrit Ratingen is versperd. Tussen Düssel- dorf-Mettmann en Düsseldorf-Süd is 1 ki loter weg opgebroken, tussen Köln-Kö- nigsforst en Siegburg-Troisdorf 1,7 kilo meter. Op het traject Bonn-Siegburg naar Bad Honnef-Linz is een wegverlegging van 2,9 kilometer. De afrit bij Honnef is ook versperd. Tussen Honnef-Linz en Neu- stadt-Wied is er dan nog eens een weg verlegging over 1,4 kilometer. Als de volhardende automobilist dit al les achter zich heeft gelaten, is het ergste leed geleden. Alleen een opstop ping bij de Theistalbrücke bij Nieder- hausen, waar het verkeer weer over twee banen wordt geleid, houdt hem dan nog af van de intocht in Frankfort. Na deze stad zal het een verademing zijn op het meest bereden traject tot Mannheim_ geen enkel stuk opgebroken weg meer' aan te treffen. Wel zal het verkeer hier razend druk zijn. In de ze ven dagen van donderdag voor Pinkste ren tot woensdag erna verwacht men op dit traject 360.000 auto's in beide richtin gen te zien rijden. Dat is tien percent meer dan het vorige jaar. Men heeft uit gerekend dat het verkeer op feestdagen als Pinksteren jaarlijks gemiddeld met een dergelijk percentage toeneemt. Het ziet er op de Autobahn van het Ruhrgebied naar het zuiden dus vrij on gunstig uit voor de pinkstergangers. Dat beeld is voor de andere Autobahnen iets beter. Op het traject Oberhausen-Hannover zijn slechts een paar kleine wegverleg- gingen. Tussen Frankfort en Kassei is de weg alleen bij Bad Homburg opgebro ken. Succes. Van Cape Canaveral is met suc ces een raket van het type Minute- man" afgeschoten. De raket legde 6400 km af en kwam in het doelgebied in de Atlantische Oceaan terecht. Deze Ameri kaanse raket is een verbeterde uitga ve met grotere nauwkeurigheid, een gro ter bereik en kan een zwaardere lading vervoeren. KOPENHAGEN (RitzauJ^. Het Deense ministerie van Onderwijs heeft schoor voetend toegegeven dat in de wiskunde- opgaven voor de middelbare eindexamens een „onoplosbaar" trigonometrie-vraagstuk was voorgekomen tengevolge van een drukfout in de tekst. Om de verontwaar diging bij de gedupeerde jongelui weg te nemen liet het ministerie weten, dat er een nieuw examen zou worden afgenomen waarvan het waarderingspunt in combina tie met het reeds gegevene in aanmerking zou worden genomen. Hiertegen rees een nieuwe protest: een nieuw examen zou immers de periode tussen het wiskunde- examen en dat voor de andere onderdelen verkorten. Het ministerie besloot daarop het examen maar te laten varen en voor de beoordeling alleen af te gaan op het gemiddelde rapportcijfer van het afgelo pen jaar. Maar daartegen kwamen de alfa-studenten van de talenrichting in opstand omdat hierdoor volgens hen de „beta's" een voordeel zouden genieten waartegenover ook een vrijstelling van een examen-onderdeel voor de „alfa's" zou moeten staan Advertentie U behoeft daarvoor slechts een bezoek te brengen aan Modehuis Margriet, het enige modehuis dat zich speciaal heeft toegelegd op de maten 42 tot 57. Deze specialisatie betekent, dat U In elke maat keuze hebt u(t tientallen modieuze ja ponnen, blouses, rokken etc. En ook, dat U wordt geholpen door verkoopsters, die weten wat U verlangt. Het betekent beslist niet dat onze prijzen extra hoog zijn. Integendeel. AMSTERDAM, KINKERSTRAAT 143-MS, TEL 82144 HAARLEM, GEN. CRONJESTRAAT 88, TEL 83944 NEW YORK (AP) De Amerikaanse regering heeft een einde gemaakt aan haar vervolging van de Amerikaanse com munistenleiders, die al vijftien jaar duurt. De nog hangende klachten tegen acht zijn geseponeerd. Het einde van deze zaken betekent tevens het einde van een periode, die in 1948 begon met de eerste groot scheepse actie van de regering te gen de communistische partij. De rech ter was het eens met het advies van het departement van Justitie en seponeerde de zaken, omdat het te laat is voor een geslaagde vervolging en omdat de be klaagden reeds gestraft zijn. De acht behoorden tot de elf partijlei ders die in 1949 tot gevangenisstraffen werd veroordeeld omdat zij „een geweld dadige omverwerping van de regering be pleit" hadden. Aan deze klacht uit 1948 was een tweede gekoppeld, waarin gezegd werd, dat zij tot de communistische par tij waren toegetreden ondanks het feit. dat zij van deze samenzwering kennis droegen. Toen de veroordeelden hun gevangenis straffen uitgezeten hadden werden zij op ,-,v- grond van de tweede klacht opnieuw ge arresteerd. maar tegen borgsommen van 5.000 dollar ieder voorwaardelijk in vrijheid gesteld. In de laatste jaren'heeft de regering echter maatregelen tegen de nog steeds actieve partij genomen op grond van de wet op het toezicht op subversieve organisaties, die de registra tie van de communistische partij en de publikatie van haar ledenlijsten voor schrijft. Geseponeerd zijn de oude klachten tegen Jack Stachel, Robert G. Thomp son, Benjamin J. Davis jr., Henry Win ston, John Gates, Gilbert Gren, Carl Win ter en Gus Hall. Winston, die eens orga nisatiesecretaris van de partij was, is in de gevangenis blind geworden en verblijft meestentijdens in het buitenland. Gates keerde de partij in 1958 de rug toe. De 52 jarige Hall is landelijk secretaris van de partij. De overigen van de elf die corspronkelijk veroordeeld werden wa ren Eugene Dennis, die in 1961 overleed, John Williamson, die naar zijn geboorte land Groot-Brittannië terugkeerde, en Ir ving Potash, die naar Polen ging, maar naderhand naar de Verenigde Staten te rugkwam. MARSEILLE (AP) Jean Barbier, die tijdens de oorlog in Grenoble chef is ge weest van de Franse handlangers van de Gestapo, heeft het militaire tribunaal te Marseille gevraagd hem in hechtenis té nemen. Advocaten menen dat Barbier net verzoek heeft gedaan uit vrees voor re presailles daar zijn zaak opnieuw in de belangstelling staat. Barbier werd in 1945 bij verstek door een gerechtshof te Grenoble ter dood ver oordeeld. Jarenlang heeft hij onder een schuilnaam in een voorstad van Marseille een winkeltje gedreven. Eei jaar geleden heeft hij zich gemeld bij d«; Marseillaanse justitie die hem, in afwachting van eerde re inlichtingen uit Grenoble voorlopig in vrijheid stelde. Het tribunaal zal vandaag beslissen over het verzoek van Barbier.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4