Heidemaatschappij tekent profielen electronisch ILFOCHROME Teveel sollicitanten bij politie Supralux DE JEUGD STEMT Zondagsschoolleerlingen wilden boeren vrijkopen KAMPEREN? GEEN VUUR IN BOS, HEI DUIN! NYLON GRATIS i/ ii i n o r i i/ni iit ninr dtiniin Gaat U ook ck Jo^c\ jgj PM Groningen heeft 150.000 inwoners Hilton-Rotterdam in nautische stijl geopend „Het is gevaarlijk de mens te kennen" Geheime zenders opgespoord Duistere machten Nederlands bezwaar tegen „duopolie" verkoop Ruhrkolen kantoormachines VRIJDAG 31 MEI 1963 SSif'. Mtixm FINE CHAMPAGNE LV.S.O.P TRIOMPHE DU COGNAC „Pistolen Paultje" voor het hof REGENJAS OF MANTEL verpakt in etui met ritssluiting gemakkelijk op reis licht in gewicht vanaf 24.75 Prof. H. C. Rümke: in levensechte kleuren toonaangevend in kleuren zwart-wit ILF0RD natuurlijk Nederland helpt Pakistan verf en lak Een goed idee, want kamperen is een fantastische vakantie! U geniet echter dubbel als Uw uitrusting aan alle eisen voldoet. Er moet rekening gehouden worden met de samenstelling van Uw gezin, of U met auto, trein of bromfiets gaat, ver weg of dichtbij en natuurlijk Uw budget. Wie zou U daarvoor beter advies kunnen geven dan Schouten de Jong, de zaak met de 30-jarige kampeer- ervaring. Komt daarom reeds nu vrijblijvend praten. Desgewenst reserveren wij reeds nu alle artikelen voor U! WARMOESSIRAAl 21 - IEL. 10845 Onderscheiden voor werk onder gerepatrieerden Gaat u met vakantie "IH..I De Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij gaat de bodemprofielen, nodig ter voorbereiding van de aanleg van we gen en waterlopen, langs electronische weg tekenen. Zij is er vrij zeker van dat zij daarmee, behalve een Nederlandse, ook een Europese primeur heeft. Door de nieuwe methode heeft de elec tronische rekenmachine, die de Heidemaat schappij al sinds 1957 voor haar admini stratie gebruikt, er een taak bij gekre gen. Aan deze machine wordt een teken machine gekoppeld, die het tegen dertig tekenaars kan opnemen. Naar verwach ting zullen dit jaar 3500 kilometer lengte profiel voor wegen en waterlopen en vijf tigduizend dwarsprofielen gemaakt moe ten worden. De nu in bedrijf gestelde te kenmachine zal daarvoor niet meer dan vijftig werkdagen, tien werkweken dus, nodig hebben. Van „full employment" voor de ma chine is dus voorlopig nog geen sprake, maar toch acht de Heidemaatschappij de nieuwe werkwijze nu al economisch ver antwoord. Ook het bij 't maken der profie len nodige rekenwerk wordt electronisch verricht. Verwacht wordt dat in de naaste toe komst het aantal reken- en tekenopdrach ten voor de electronische apparatuur be langrijk zal worden uitgebreid. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan automatisering van de berekening van het grondverzet bij aanleg van wegen en waterlopen. De nieuwe werkwijze is in hoofdzaak uitgedacht door ir. J. A. G. Roeleveld, die als pas afgestudeerd Delfts ingenieur speciaal hiervoor door de Heidemaatschap pij in dienst is genomen. Hij is bijgestaan door een werkgroep, bestaande uit hoof den van een aantal diensten der maat schappij. Is de electronische tekenmachine, of, zo als hij officieel heet, „electronische coör- Advertentie ^e-W De procureur-generaal bij het gerechts hof in Amsterdam heeft tegen een 39-jari ge wapenhandelaar uit Amsterdam, die be kend staat als „Pistolen Paultje" wegens heling van een aantal pistolen negen maanden met aftrek van een maand voor arrest en van het resterende deel vijf maanden voorwaardelijk geëist. De wapenhandelaar was destijds door de rechtbank veroordeeld tot negen maan den, waarvan acht maanden voorwaarde lijk en een boete van 3.000. „Pistolen Paultje" had enkele malen op Schiphol gestolen pistolen gekocht tegen prijzen van 70 tot f 80 en had ze ver kocht met fikse winsten. De wapenhande laar had van zich doen spreken omdat hij aan een Italiaan een pistool had ver kocht, waarmee deze de Italiaanse zaken man Bruno Colombo doodschoot. Later had de wapenhandelaar het pistool van de Italiaan teruggekocht en het bij de poli tie ingeleverd. 1*8 Star Sm» 8 De Nederlandsche Heidemaatschappij heeft weer een nieuw bosbrandaffiche uitgegeven. De nieuwe plaat in de „Heike-serie" zal het zeker wel doen door de aardige voorstelling van de eekhoorn met brandweerhelm, die een lucifer uitblaast. Wellicht zou men de tekst zelfs kunnen missen want de voorstelling op zich is sprekend ge noeg. De ontwerper van de plaat is de heer H. A. C. Baljet. dinatograaf" aan het werk, dan ziet de toeschouwer uit dit betrekkelijk kleine apparaat de dwars- en lengteprofielen van een bepaald terrein in letterlijke zin aan de lopende band te voorschijn komen. De profielen zijn bovendien voorzien van dui delijke symbolen voor huizen, afrasterin gen, bomen, palen en wat dies meer zij. Bovendien geven cijfers de hoogteligging ten opzichte van N.A.P. aan. Tegelijk pro duceert de electronische rekenapparafcuur staten met de getallen, die de waarnemer in het veld tijdens het waterpassen heeft genoteerd, en bovendien gevraagde groot heden die door de rekenapparatuur zijn bepaald. Gemiddeld heeft de machine maar twintig seconden per profiel nodig. Het voorbereidende werk in het veld, het waterpassen en opmeten, wordt nog als voorheen door de mens gedaan, met dit verschil echter dat de getallen niet meer in een boekje worden opgeschreven, maar genoteerd worden op een speciale kaart. De waarnemer schrijft geen cijfers, maar streept op de kaart in vakjes voorge drukte cijfers aan met een potlood dat een electro-grafietstift bevat. Op deze wijze komen op de kaarten de informaties voor de electronische appara tuur te staan. Er komt nu geen mensen hand meer aan te pas tot het moment dat de getekende profielen en dt getallen- staten uit de machines komen. Groningen heeft thans 150.000 inwoners. De 150.000ste is zoon Wybe van de heer S. Klaverdijk, technisch ambtenaar eer ste klasse bij Openbare Werken. Burgemeester J. Tuin bood de vader een zilveren tafelbestek met het wapen van Groningen aan. bestemd voor de jonggeborene. Wybe is het tweede kind in het gezin Klaverdijk-Straatman. Er is al een dochtertje van vier jaar. Advertentie Conrad Hilton heeft letterlijk zijn anker in Rotterdam laten vallen. .Want bij de opening van het Hiltonhotel daalde een oud anker, gevonden in de Zeeuwse wa teren en vermoedelijk afkomstig van een fregat van Tromp, van Rotterdams jong ste gigantische bouwwerk neer. Het is alle maal in scheepvaartstijl gegaan. Bij het hotel stonden de Marinierskapel alsmede veertig Rotterdamse zeekadetten opge steld. Er was een gangway uitgebracht en hoog tegen de gevel van het gebouw hing een fles champagne, die was ver sierd met bloemen en linten in de Rotter damse kleuren. De echtgenote van Rotterdams burge meester, mevrouw Van Walsum, gaf een ferme tik met een zilveren bijltje op het draadje, dat de hoog opgehangen fles champagne in toom hield. De fles spatte tegen de gevel uiteen en een extra ver sterkte scheepsfluit droeg het hare tot het nautische geheel bij. De zeeka detten joelden en gooiden hun mutsen op. De president-commissaris van de hotel maatschappij overhandigde daarna de „scheepsbrief" aan de heer Hilton, waar mee de overdracht aan het concern een feit was geworden. De Amerikaanse hotelkoning riep daar op met een stem een zeeofficier waar dig „lekko anchor", hetgeen betekent dat men het anker moet laten vallen. Dat gebeurde. De mars „Anchors Away", die de marinierskapel vervolgens speelde, was daarmee wel wat in tegenspraak, maar het was nautisch en daar ging het bij de plechtigheid toch om. Het hotel was „verankerd" en mr. Hilton kon zijn gasten uitnodigen via een' „gangway" „aan boord" te gaan. Maar men was nog niet aan het einde van zijn scheep vaartlatijn. Weer klonk het schorre ge luid van een scheepsfluit en van het hoogste punt van het gebouw werden vlaggen neergelaten, die uit seintaal ver taald de woorden vormden: „Rotterdam welcome. Be my Guest". De commandant van de zeekadetten kon toen zijn op wachting bij de heer Hilton maken om deze een „goede vaart" in Rotterdam toe te wensen. Toen was het tijd voor een „oorlam" en korte tijd later luidde een scheepsbel voor de lunch, die aan tal van genodig den werd aangeboden. Overigens was de stemming van de heer Hilton aanvanke lijk even beneden pari, want hij nad in het Londense Hilton zijn satijnen pyama laten liggen. Dat kledingstuk werd in de loop van de dag echter ijlings per vlieg tuig nagezonden. Gisteren stond alles in het teken van de scheepvaart, vandaag in dat van een andere inkomstenbron van Nederland, de bloem. Er zal tijdens een diner dat aan een galabal voorafgaat, in de kring van vooraanstaande genodigden, o.a. de ministers, aan Conrad Hilton een speciaal gekweekte en naar hem genoem de tulp worden aangeboden. Een orkest onder leiding van Gerard van Krevelen zal melodieën spelen waar in bloemennamen voorkomen. Advertentie Prof. dr. H. C. Rümke, hoogleraar in de psychiatrie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, heeft zijn afscheidscollege gehou den. Prof. Rümke legde er de nadruk op, dat het meer en meer duidelijk wordt, dat veel nieuw onderzoek op biochemisch, op genetisch en op farmacopsychiatrisch gebied, alleen vruchten kan dragen in de nauwste samenwerking met de kliniek. De vondsten van de diepte-psychologie kunnen hun waarde pas ten volle doen blijken en hun begrensdheid wan neer zij in samenwerking met een daar voor openstaande klinicus worden bestu deerd. Prof. Rümke besloot zijn college met de opmerking, dat men de mens niet kent. Of het mogelijk zal zijn, ooit in weten schappelijke zin de mens te kennen, noem de hij een open vraag. Hij betwijfelde echter of het gewenst zou zijn de mens wetenschappelijk te kennen. Voor de mens heid zou dit namelijk uiterst gevaarlijke consequenties kunnen hebben, niet min der ernstig dan het vrijmaken van kern energie. In samenwerking met de rijkspolitie te Aalten hebben opsporingsambtenaren van PTT de clandestiene zenders „Radio Tel star I", „Radio Telstar II" en „Radio Sar das" opgespoord en in beslag genomen. 'Advertentie nIÉtlii l;BF»*"r=nr^^WBC '''HUL Ga nu over op kleur, want een Ufochrome dia kost hetzelfde, als een zwart-wit afdruk dia's 24x36 mm in dia-raampje gemonteerd projectieklaar nog geen cent per dia. De Dordtsche politie staat perplex. Althans de organisatoren van een unieke manier van wer ving. Sinds kort is het na melijk mogelijk dat jon gelui met een ulo-diploma op 17-jarige leeftijd bij de politie kunnen komen. Het brein van de Dordtsche po litie zocht naar de juiste manier om de jongens ze doen dezer dagen hun eindexamen voor het ulo op een prettige ma nier met de politie in con tact te brengen. Men besloot een enve loppe te zenden met een foto erin, waarop perso neelsleden van de politie op een schip zijn afgebeeld. Achterop de kaart wordt de jongelui veel succes toe gewenst met hun examen en worden zij tevens uitge nodigd voor 'n zes uur du rende gratis boottocht door het watergebied rondom Dordrecht. Er werden in eerste in stantie ongeveer twaalf honderd van deze envelop pen verstuurd en men ver keerde in de veronderstel ling dat geen al te groot gedeelte zou reageren. Er kwamen echter niet minder dan 427 aanmeldingen bin nen. De uitnodigingen waren niet alleen naar Dordtse jongelui verstuurd, maar naar praktisch alle manne lijke eindexamenkandida ten in Zeeland, westeliik Noordbrabant en de Zuid hollandse eilanden en aan jongens in Breda, Delft, Gouda, Vlaardingen, Schie dam en Rotterdam. Drieëneenhalf uur na de postbestelling kwamen twee Rotterdamse iongens per fiets uit de Maasstad om toch vooral niet te laat te zijn om zich op te geven voor de tocht. Alhoewel het schip plaats biedt aan ruim honderd personen en er drie tochten worden ge maakt op 1 en 4 juni en 25 juli zouden dus ongeveer 127 jongelui moeten wor den teleurgesteld. De Dordtse politie zoekt nu naar een oplossing zodat zoveel mogelijk jongens deze vaartocht kunnen maken. Kapitein van de boot is de Dordtse commissaris van politie de heer J. Hei- dema die de wens uit spreekt dat de jongelui van deze vaart in de eerste plaats een plezierige va- kantietocht maken. Een aantal leden van het Dordtse politiekorps zal eveneens de reis mee maken. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een eerste zending goederen voor slachtoffers van de wervelstorm in Pakistan gereed gemaakt, die bestaat uit 500 dekens en 500 lakens. Deze zullen zaterdag met een K.L.M.-toestel naar Pakistan worden ver voerd. De zending is een eerste bijdra ge, in afwachting van een nadere opga ve van de behoeften door de Liga van Rode-Kruisverenigingen te Genève. Advertentie Een Velpse dame, die vorige week haar luistergeld had betaald kwam op nieuw aan het loket van het postkan toor, vertelt de Arnhemse Courant. Tussen haar en de beambte ontwikkel de zich het volgende gesprek: „Mevrouw, zeg u het eens". „Meneer, ik wilde u eens vragen, ik heb vorige week mijn luistergeld be taald, is dat regu wel goed?" De beambten nam het regu aan en bekeek het terdege. „Ik kan er niets bijzonders aan zien," luidde zijn conclusie. „Maar meneer", aldus repliceerde de dame, „is het wel goed afgestempeld?" De beambte: „Volkomen normaal, mevrouw, maar wat bedoelt u hiermee toch eigenlijk?" „Ja, ziet u meneer," zeide de dame, „mijn radio wil ineens niet meer." De verkiezingen, door „Reflector" onder de hoogste klassen van de middelbare schooljeugd georganiseerd, worden door de verschillende bladen geheel verschil lend beoordeeld. Wie gedacht had dat de P.v.d.A. er slecht is afgekomen, moet HET VRIJE VOLK maar eens bekijken: „De tijd dat de socialistisch denkende scholieren in deze scholen een heel klein groepje vormden, is voorbij. De P.v.d.A. kreeg ongeveer een zesde van de stem men". Het VRIJE VOLK ziet dan ook weinig opzienbarends in de uitslag: „Met alle voorbehoud kan worden ge constateerd dat deze verkiezingen blijk geven van grote stabiliteit van onze poli tieke verhoudingen. De grote meerderheid der jongeren stemt zoals men bij hen thuis stemt." Het blad concludeert dat de VVD ty pisch de partij van de bovenlaag is en de PvdA de partij, die haar aanhang in het bijzonder onder de arbeiders heeft. „Een dergelijke verkiezingsproef onder studenten van onze universiteiten zou wel licht dit beeld nog verscherpen. Het socialisme is nu eenmaal niet alleen een zaak van het verstand maar ook en vooral een zaak van het gevoel. Van het gevoel van solidariteit met de grote mas sa van ons volk. Bij het stijgen op de maatschappelijke ladder werkt het demo cratisch socialisme als een zeef. Wie te weinig solidariteitsbesef heeft, valt er door." Zo. daar kunnen ze het mee doen. Maar DE TELEGRAAF ziet het en dat is geen wonder precies omgekeerd: „Zowel de nieuwe ontwikkeling bij de AVRO als de verrassende uitslag der jeugdver kiezing en is een duidelijk symp toom van een verandering, die zich in Nederland voltrekt. Er zijn na-oorlogse jaren geweest, waarin de weg-met-ons-mentaliteit hoogtij vierde, waarin Nederlandse afgevaardig den op internationale conferenties hun nationaliteit bijna verloochenden, waarin Nederland aan de leiband liep van Amen- ka en Nederlandse ministers bij collega's van de Engelse habourpartij adviezen gingen inwinnen. Er waren er velen, wie deze ontwikke ling een gruwel was, maar zij waren ge durende jaren roependen in dc woestijn. Er zijn steeds meer aanwijzingen, dat de verschijnselen, die in strijd zijn met onze nationale waardigheid, hoe langer hoe meer tot het verleden gaan behoren." Hoe zit het dan met die milieukwestie, die een rol zou spelen? Doodeenvoudig, zegt De Telegraaf, het middelbaar onderwijs is allerminst ge blokkeerd voor de kinderen uit hetgeen men de arbeidersklasse pleegt te noemen. „De soepele financiële voorwaarden doen de vraag rijzen of er niet veeleer sprake is van een selectie naar intelligen tie, al blijven de financiële omstandighe den van de ouders ook thans nog een rol spelen. In de tweede plaats kan erop worden gewezen, dat zeker de leerlingen van de hogere klassen der middelbare scholen geenszins automatisch de meningen van hun ouders weerspiegelen. Zij zijn reeds bezig zich een eigen mening te vormen. Trouwens, behalve de ouders, oefenen ook de leraren invloed op de meningsvorming uit. En niet weinig leraren hebben, vooral in enkele grote steden, hun aanstelling mede te danken aan hun lidmaatschap van een politieke partij, in het bijzonder van de P.v.d.A." Maar er is nog een factor volgens het blad. Niet de commerciële televisie, zoals men toch naar aanleiding van de vele voorkeurstemmen voor Haya van Some ren zou verwachten. Nee, het blad meent, „dat de belangrijkste factor naar alle waarschijnlijkheid geweest is, dat de jeugd als wens heeft zich zonder dwang van bovenaf een toekomst op te bouwen. De duizend en één beperkende voorschrif ten, de salarisschalen met hun nivelleren de werking, de P.B.O.'s en de C.A.O.'s, zijn de jeugd een gruwel. En de verhalen uit het verleden, waarmede deze beper kende maatregelen gemotiveerd worden, wekken slechts ongeloof en wrevel." Toch blijft er dan nog een vraag: waar om hebben boer Koekoek en Economisch Appel dan niet veel meer stemmen Ge haald? Het DEVENTER DAGBLAD vindt de uitslag „opvallend en interessant". „Hieruit een conclusie te trekken voor de politieke ontwikkeling in ons land zou overigens op z'n minst voorbarig zijn al ware het alleen reeds om de markante verschillen van geestelijke instelling en waardering bij het vorderen van de leef tijd. Deze instelling kan zich immers ge makkelijk wijzigen al naar gelang van honderd en één omstandigheden. Het rij pen naar de volwassenheid en het groeien van idealen geeft het politieke denken dik wijls een geheel andere basis dan die van de jeugdjaren. Ook daarom mag aan de verkiezing door de scholieren geen al te grote waar de gehecht worden." Maar daarmee is men er niet, vindt het blad. „Toch kan er een les getrokken worden uit de verkiezing door de jeugd, namelijk deze, dat sommige politieke waarden, die onaantastbaar leken te zijn aan betekenis dreigen in te boeten. De jeugd vraagt een andere benadering, heeft een andere visie, die ongetwijfeld nog wel eens of meermalen omgebogen zal worden, maar die de politieke leiders iets te zeggen heeft." Jongens van een zondagschool in Den Haag hebben geld bijeengebracht waar mee zij de boetes van de nu gedetineer de boeren Voortman en Dijkerman wil len betalen. De boeren, die in de huizen van bewa ring in Zutphen en in Zwolle zitten, zijn veroordeeld wegens overtreding van het Landbouwschap. Zij hebben van die over treding een principiële zaak gemaakt en tonen dus weinig behoefte hun straf boetes van 45,- en 95,- of gevange- Advertentie Tot officier in de orde van Oranje- Nassau is benoemd A. H. Harst, bisschop pelijk gedelegeerde voor de zielzorg onder de gerepatrieerden (Den Haag). Tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau zijn benoemd G. H. L. M. van Riel, pastoor te Goirle en N. P. M. de Wit, pastoor te Fijnaart; ds. J. H. Donner, pre- rikant van de gereformeerde kerk (Broek op Langedijk) en de heer A. M. Kottier, directeur-generaal, chef van de directie afwikkelingszaken westelijk Nieuw-Gui- nea van het ministerie van Binnenlandse Zaken (Den Haag). nisstraf af te laten kopen. Voortman heeft al geweigerd, Dijkerman (69) heeft nog geen voorstel ontvangen. De jongens van de zondagsschool brach ten het geld bijeen tijdens een bijeenkomst waarop de leeraar over gewetensvrij- keid sprak. Zij besloten spontaan het geld voor een jaarfeest te bestemmen voor het „vrijkopen" van de boeren uit Eefde. De leraar belde de (Haagse) advocaat van boer Voortman op, weigerde zijn naam te noemen en liet het aanbod vergezeld gaan van de bijbelwoorden „laat de ene hand niet weten wat de andere doet De advocaat kon weinig meer doen dan de leraar naar het huis van bewaring in Zutphen en de echtgenote van boer Voortman verwijzen. Mevrouw Voortman heeft het aanbod overgebracht, maar haar man weigerde. De heer Dijkerman heeft de directeur van het huis van bewaring in Zwolle gis teren te kennen gegeven „de pinksterda gen nog maar te blijven". De Nederlandse regering heeft bij het Europese hof in Luxemburg beroep aan getekend tegen de beslissing die de hoge autoriteit van de kolen- en staal gemeen schap onlangs heeft genomen, waarbij aan 2 verkoopkantoren de verkoop van Ruhr kolen werd opgedragen. Dit „duopolie" wordt niet gezien als voldoende garantie voor de vrije concurrentie en als zodanig maakte Nederland daartegen bezwaar. In deze geest heeft drs. Nederhorst, lid van de Tweede kamer, eind april ook vragen gesteld aan de minister van economische zaken. Volgens de Nederlandse autoritei ten zou de oplossing, waaraan de hoge autoriteit toestemming heeft gegeven in strijd zijn met de kartelbepalingen van het K.S.G.-verdrag. Het ligt in het voor nemen van de minister van economische zaken binnenkort op de vragen van drs. Nederhorst te antwoorden. Vermoedelijk zal daarbij ook wel worden meegedeeld dat de Nederlandse regering bij het Euro pese hof in beroep is gegaan. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15