Mollet pleit voor toenadering tot de Franse communisten Paus stervende? Moderne Kostuums Minister Luns verwacht geen Duitse kernmacht Meerderheid op het partij congres zvil hem volgen haweer vandaag* HET WEER Verf met voldoening Prinses Beatrix getuige bij huwelijk Betogende negers en blanken in VS gearresteerd Duizend doden in Oost-Pakistan «fee MORRIS "before you êuy! Dierenbeschermers leggen beslag op papegaai wVitzviYvienaecfe Grote schoonmaak in Fintand DE WOLF van 1833 HAZENBERG's Pinkster-traktatie *~fs* 48e JAARGANG NUMMER 173 Ha.,ia™ booftod VU. rfdWM. 15295 DAGBLAD VOOR V ELSE N-IJMUID EN, SANXPOORI, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Ciro-^B IJmuldc Cowaat „o. 129288. 1® klas pasvorm en afwerking. Prachtige dessins Gemaakt van de beste stoffen, o.a. Terlenka en Trevira. POLAROID zonnebrillen Opticien WEBER T actiek Twee nood gevangenissen in Birmingham ingericht ZATERDAGMIDDAG - 4 UUR V.S.V.—N.E.C. FELLE BRAND IN ROTTERDAMS VRIESHUIS Persoonlijke betrekking met Adenauer slecht Een produkt van de Sikkens Groep* Tweedkolberts, verhogen het sportieve element in Uw gar derobe v.a. f 78.- De bijpassende pantalon met steekzakken en riem v.a. f 39.75 en zó heeft v. Kimmenaede nog veel meer modetips, ook voor corpulente of lange heren! FALCON CAMELJASSEN Weinig verandering In de krant van heden: Het woord is aan Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I JL Verschijnt dagelijks beh. zon- èn feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. I I J V 1 T 1 F Cm jf I Jl T M F "1 Abonnement per week 62 cent, p^er kwartaal VRIJDAG 31 MEI 1963 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef redactie 5389 na kantooruren 5080 nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. WPeereboom en \lr. H. C. van d VATICAANSTAD (ANP, AFP en DPA) In Vaticaanstad wordt ver nomen dat de toestand van paus Joan nes XXIII plotseling verergerd is. De paus zou stervende zijn en de sacra menten der stervenden ontvangen hebben. Het bericht dat de toestand van de paus zeer ernstig is, is nader van officiële zijde bevestigd. „Maakt u om mij niet teveel zorgen. De koffers zijn gepakt en ik ben bereid, in feite zeer bereid, om te gaan," zo heeft paus Joannes gezegd volgens zijn lijfarts dr. Gasbarrini, die van het Vaticaan naar Bologna is teruggekeerd. Prinses Beatrix zal morgen in Baarn als getuige optreden bij het huwelijk van haar vriendin, de 24-jarige juffrouw Ma rie Adelaide Hasseley-Kirchner met wie zij van de eerste klasse gymnasium af steeds is omgegaan. De bruidegom is een zoon uit een Fries adellijk geslacht, na melijk mr. Coert Lambertus baron van Harinxma toe Slooten, thans advocaat en procureur in Den Haag. 'Advertentie MODEHUIS Anegang - Haarlem - iel. 10401 'Advertentie GR. HOUTSTRAAT 166 b.d. Houtbrug (Van onze correspondent) PARIJS. In de Parijse voorstad Issy- les-Moulineaux hebben de Franse socia listen gisteren hun jaarcongres geopend, dat tot zondagavond duren zal. De S.F.I.O., de Franse Sectie der Socalis- tische Internationale, die met haar slin kende ledenaantal, dat niettemin nog altijd een kleine honderdduizend koppen telt, zich na de communisten Frankrijks talrijkste en hechtst georganiseerde par tij mag noemen is zich, net als de rooms-katholieke volksrepublikeinen, die vorige week congresseerden, bewust on der De Gaulle's vijfde republiek op nieuw een kruispunt te zijn genaderd. Met het oog al op de presidentsverkie zingen, die voor 1965 op het programma staan, hebben ook de socialisten begre pen dat een concentratie der politieke krachten tijdig zal moeten worden vol trokken. De vraag luidt dus: zullen de socialisten een coalitie aangaan met hun linker- dan wel met hun rechterburen. Gisteren, op de eerste dag, bleek zich al een meerderheid af te tekenen, die het roer b\j voorkeur naar links wil rich ten. Sedert 1958 toen de vroegere premier Guy Mollet, die nog altijd het leiderschap van de partij bekleedt, actief meewerkte om generaal De Gaulle's terugkeer naar de macht te bewerkstelligen, hebben de so cialisten, teleurgesteld op vele punten van de sociale en van de buitenlandse en spe ciaal Europese politiek, zich steeds dui delijker en hechter in de oppositie ver schanst. Een ontwikkeling, die hen dus gelijktijdig dichter in de buurt van de communisten brengen moest. En het is Mollet in persoon, die niettemin altijd tot de felste communistenhaters van Frank rijk behoorde, die zich aan het hoofd heeft geplaatst van die meerderheid, welke een brug naar de partij van Maurice Thorez zou willen slaan. Een minderheid, onder leiding van de oud-minister en burgemeester van Mar seille Deferre, die de communisten ook na de destalinisatie nog niet als toekom stige bondgenoten wenst te aanvaarden, ijvert daarentegen voor een nieuwe so ciaal-democratische unie, waarin de so cialisten zich met een deel der rooms-ka tholieke volksrepublikeinen en andere links liberale groepen zouden kunnen vereni gen. Terwijl deze strijdvraag vermoedelijk pas zondag zal worden beslecht, heeft het congres al besloten zich niet verder in te laten met het probleem met welke re geringsvorm Frankrijk na De Gaulle ge lukkig gemaakt zou moeten worden. Ook hier stonden twee kampen tegenover el kaar: zij die een presidentieel en zij die een klassiek democratisch stelsel verkie zen. Om tactische redenen heeft het con gres het antwoord op die vraag echter liever schuldig willen blijven. Secretaris generaal Mollet had dan ook zijn partij genoten duidelijk gemaakt dat hen bij iedere uitspraak door de tegenstanders verweten zou worden ofwel naar de vier de republiek terug te verlangen, ofwel toe nadering tot de gaullisten te willen zoe ken. Teneinde door de hond noch door de kat gebeten te kunnen worden hebben de Franse socialisten dus besloten zich, althans in het openbaar, over de toe komst van de republiek verder het hoofd maar liever niet te breken. JACKSON (Reuter) De plaatsvervan gend politiechef van Jackson in de Ameri kaanse staat Mississippi, J. L. Ray, heeft donderdag de arrestaties geleid van veer tien negers en blanken, die op de trappen van het postkantoor van deze stad stonden te bidden „om liefde en leiding". Bij kleine rassendemonstraties, die dinsdag waren be gonnen, waren al 38 negers gearresteerd. In Birmingham (Alabama) hebben de autoriteiten, op grond van de berichten over komende nieuwe massademonstraties, twee grote hallen klaargemaakt als nood- gevangenissen- In deze hallen kunnen dui zenden mensen worden ondergebracht. De autoriteiten willen alle demonstranten on middellijk opsluiten. Van de ongeveer 3.000 man federale troe-' pen, die op 12 mei naar de omgeving van Birmingham werden gezonden met het oog op de rassenrelletjes, zijn opnieuw 400 man teruggetrokken. De politie in Tallahassee (Florida) heeft donderdagavond tweehonderd negers met traangas verdreven van een bioscoop voor blanken, waar zij wilden demonstreren. Eerder op de avond werden daar 125 ne gers gearresteerd op beschuldiging van minachting van het hof, omdat zij het ge rechtelijk verbod op demonstraties bij deze bioscoop hadden genegeerd. Van de'tweede groep werden ongeveer tachtig negers ge arresteerd. Ongeveer 150 blanke jongelui joelden de negers uit toen zij voor de tweede ach tereenvolgende avond voor de gesloten deuren van het restaurant te Ciarksville stonden. Er werden geen arrestaties ver richt en er deden zich ook geen ernstige incidenten voor. De Olympische kampioene Wilma Rudolph heeft deelgenomen aan de eerste poging om het restaurant in Ciarks ville binnen te komen. (Zie verder pagina 13) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Medische verzorging 5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Topsy6 Weg en Wiel 9 In de Vishal en op zee11 Uitgaan in Haarlem17 Horen en Zien17 Kunst 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Charitatief centrum. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé heeft in 's Hertogenbosch het verbouwde en uitgebreide kantoorpand van het landelijk sociaal charitatief cen trum officieel heropend Ook n Helsinki is de zon doorge broken en de schoonmaak in parken en plantsoenen, die door de barre winter wat was verlaat is in volle gang. Ook deze bronzen Diana ontkwam niet aan een puts water. mm www «wwV NEW DELHI (AP) Volgens het In dische dagblad „The Statesman" zijn reeds 842 slachtoffers van de cycloon in Oost- Pakistan begraven en zal het dodencijfer wellicht tot 5.000 stijgen indien de offi ciële rapporten uit afgelegen streken ont vangen zijn. Uit de zwaarst getroffen dis tricten zijn nog geen berichten binnenge komen, zo meldt het blad. Volgens de hoofdcommissaris van politie van de zwaar getroffen havenstad Chitta- gong heeft de wervelstorm duizend slacht offers geëist. Tot dusverre zijn 74 lijken door de reddingsploegen van het leger geborgen. Verscheidene honderden men sen' werden alleen al in de dorpen van een district in de omgeving van Chitta- gong dood aangetroffen. President Ayoeb Khan heeft onmiddel lijk een miljoen roepies beschikbaar ge steld voor verlichting van de nood. Het water is gezakt én het vliegveld Chitta- gong is heropend voor het gewone ver keer. Andere verbindingen werden gedeel telijk hersteld. Advertentie Één blik op de ranglijst zal een ieder direct overtuigen van het grote belang van deze ontmoeting, zowel voor N.E.C. als V.S.V. Zullen de rood-witten er in slagen de fraaie positie te handhaven U kunt het zelf zien zaterdagmiddag 4 uur Minister Luns heeft op een persconfe rentie in New York gezegd, dat een Nederlands besluit over eventuele deel neming aan de voorgestelde multilaterale NAVO-kernmacht zal moeten wachten totdat een nieuwe regering gevormd is. Hij zei dat van alle bondgenoten Wèst-Duitsland het meest enthousiast schijnt te zijn over een NAVO-kem- macht. De minister voegde er evenwel aan toe niet van mening te zijn dat de Duitsers in ernst de vorming van een eigen kernmacht, hetzij nu of in de toe komst, overwegen. De minister verklaarde, dat Frankrijk volkomen gerechtigd was het Britse lid maatschap van de E.E.G. tegen te hou den. Hij herinnerde eraan dat Nederland in februari 1961 de Frans-Duitse plannen voor een politieke unie heeft gedwars boomd. „Sedertdien," aldus minister Luns, „zijn mijn persoonlijke betrekkingen met bondskanselier Adenauer uitermate slecht geweest. Maar niet die met president De Gaulle, die er niets op tegen schijnt te hebben dat anderen dezelfde karaktertrek ken tonen, die hij in zo rijke mate bezit." Minister Luns deelde verder nog mee onder de indruk te zijn geweest van de mate waarin president Kennedy en ande re Amerikaanse functionarissen waarmee hij gesproken had, in beslag waren ge nomen door de kwestie van de voorgeno men kernmacht. Door zich voorstander te tonen van een NAVO-kernmacht, ondanks het feit dat Denemarken en Noorwegen te kennen hebben gegeven er niet aan te zul len deelnemen, schijnt de Amerikaanse re gering verspreiding van kernwapens te willen voorkomen. De Nederlandse staatsman had de in druk gekregen uit zijn gesprekken met president Kennedy en andere Amerikaan se functionarissen, dat er een grote iden titeit van zienswijze is tussen de Ameri kaanse en de Nederlandse regering over de politiek die in Europa moet worden ge volgd. Wat de E.E.G. aangaat zei minister Luns, dat Nederland, België, Luxemburg, Italië en West-Duitsland vurig wensen, dat geen besluit wordt genomen waardoor de kloof met andere landen van Europa, en vooral met Engeland, wordt verbreed. Ne derland is van gevoelen, dat de opbouw van de beoogde politieke structuur is stop gezet door het niet toetreden van Enge land tot de E.E.G. Minister Luns voorzag, dat Zweden en Oostenrijk wellicht betrokken kunnen wor den bij regelingen met de E.E.G., terwijl een overeenkomst met Turkije in de maak is. Maar een uitbreiding van de E.E.G. is naar 's ministers mening voor lange tijd uitgesteld. Niettemin zou, naar het ge voelen van minister Luns, men op de lan ge duur terugkeren tot dit denkbeeld. Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 3417 Advertentie BARtÊuOrÏsSt!^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRA/U (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22359t Een Amsterdamse deurwaarder heeft gisteren beslag gelegd op een papegaai die aan een erfenis zou zijn onttrokken door een inwoner van Amsterdam-zuid. Het dier had toebehoord aan een be jaarde dame die bij haar overlijden al haar bezittingen had nagelaten aan de Sophia-vereniging tot bescherming van dieren. Een familielid was er niettemin in geslaagd de vogel bij zich in huis te nemen. De Sophia-vereniging stond er op dat de papegaai zou worden overge dragen. Het familielid gaf na lang aan dringen toe, doch wenste als tegenpres tatie een bedrag van 50,De dieren beschermers vonden dat dit te ver ging en namen de deurwaarder in de arm. Deze ging met twee politieagenten op de vogel af. De papegaai heeft een voorlopig onderdak gekregen in Artis. De Rotterdamse brandweer is aister- middag bijna anderhalf uur in staat van groot alarm geweest voor een felle brand in het nieuwe vrieshuis van Blaauwhoedenveem dat de firma Christiani en Nielsen in aanbouw heeft aan de Geyssendorfferstraat, de plaats waar vroeger het vliegveld Waal haven lag. Profiteer van het mooie weer en neem wat van onze overheerlijke artikelen mede. Ovenvers en handig verpakt, zoals spritsen, roomboterrondjes, gevulde koeken, cakes enz. enz. Advertentie voor exclusieve herenmode grote houtstr. 59 gen. eronjéstr. 86 tel. 21392 haarlem tel. 55477 I Advertentie Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Ma tige en af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Carlyle De stilte is het element waarin grote dingen tot stand komen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1