Geest in Nederlandse industrie nog te protectionistisch sigaret..? HUNTER! fl Londen bezorgd over de olie- belangen in Indonesië Dividenden DE BEURS - ZEISS IKON o.#/in«5ri Directeur EEG-kartelwetgeving: KZK verwacht een goed jaar Invoeroverschot van 937 miljoen in eerste kwartaal Resultaten Kwatta zijn bevredigend Regeling eigenbouw mijnpersoneel Gestegen uitvoer land en tuinbouwprodukten Basis van Figee werd verbreed Loonbeleid instrument economische politiek Zilver goedkoper SCHEEPVAARTBERICHTEN Hoger personeel krijgt eigen orgaan in NVV Uit de jaarverslagen Nieuwe commissaris bij Kwatta VRIJDAG 31 MEI 1963 CONTAFLÉX super f589.- Kort economisch nieuws öïSSIiKd OMDAt DE EXTRA SOLIDE SKODA-BOUW U MEER VEILIGHEID GARANDEERT O U*™» Ve'"Be ""a" - een veilige keuze l AMSTERDAM Braat-A msterdam Mr. P. Verloren van Themaat, direc teur-generaal van de mededinging by de E.E.G.-commissie in Brussel, meent dat de geest van protectie in de Nederlandse industrie nog te groot is en de neiging tot rationaliserende samenwerking te klein. Samenwerking die de efficiency en de con currentiekracht vergroot behoeft namelijk niet in stryd te zijn met de anti-kartel- politiek van de Europese gemeenschap, zo verklaarde hy in een inleiding voor de Voorjsarsefficiencydagen-1963 in het Sche- veningse Kurhaus. Voor de E.E.G.-com missie zijn fusies van ondernemingen geen aanleiding tot zorgen, zolang er geen marktbeheersende ondernemingen ontstaan die hun macht kunnen misbruiken en die de voordelen van de samenwerking niet in redelijke mate aan de afnemers door geven, zo voegde hij hieraan toe. De heer Van Themaat hield het Neder landse bedrijfsleven voor, dat een onder nemer bij de E.E.G. in Brussel een klacht kan indienen, als hij bij zijn uitvoer of in voer op machtsmisbruik stoot, b.v. in de vorm van een weigering tot levering of van discriminatie in prijzen en leveringsvoor waarden. Ook kan in zo'n geval een eis tot schadevergoeding bij de bevoegde rech ter worden ingediend. De Nederlandse ondernemer kan in sa menwerking met anderen de efficiency van zijn inkoop, produktie of afzet verho gen, doch als de afspraken ook betrekking hebben op de invoer en uitvoer tussen de E.E.G.-landen, moet de overeenkomst voor af bij de E.E.G.-commissie worden aange meld. Afspraken, die de handel tussen de E.E.G.-landen beperken zonder positieve voordelen, ook voor de afnemers, zijn ver boden en hebben geen kans op vrijstel ling van het kartelverbod. Ook prijsafspraken of exclusieve ver- Advertentie camera met wereldgarantie De Koninklijke Zout-Ketjen verwacht een goed jaar. Dit optimisme werd gis teren door directeur ir. H. M. van Mou- rik Broekman uitgesproken in de jaar vergadering in Rotterdam, die vrij druk bezocht was maar weinig punten tot dis cussie opleverde. De toetreding van de Sikkens-groep, vo- rig jaar, werd-in- deze- bijeenkomst tet uiting gebracht met een .uitbreiding van het bestuur. In het college van commissa rissen van het concern werden namelijk benoemd mr. J. Wilkens en drs. A. M. Mees, respectievelijk president-commissa ris en oud-directeur van Sikkens. De heer C. H. van den Houten, oud-president di recteur van de nu geassocieerde N.V. Electro Zuur- en Waterstoffabriek, trok zich terug uit de raden van commissaris sen van de K.Z.K. en K.N.Z. Over de sluiting van de fenolfabriek in Amsterdam werd nog medegedeeld dat deze fabriek reeds was afgeschreven tot de waarde van de gebouwen. De machi nes zijn nog bruikbaar. De branden in de Albatros-fabriek in Pernis hebben slechts zeer geringe schade toegebracht. ECON. 8 BOZ De directie van de Bank voor Onroeren de Zaken (B.O.Z.) heeft in de jaarver gadering meegedeeld dat B. en W. van Amsterdam nog geen toestemming hebben verleend tot wijziging van de erfpachts- voorwaarden betreffende 't Carlton-hotel Zoals bekend, heeft de exploitatie van dit hotel de bank voor onroerende Zaken ook in het afgelopen boekjaar een verlies opgeleverd en is men van plan dit bezit af te stoten. Men is thans doende met de overdracht van het gebouw aan de Kol- landsche Sociëteit voor levensverzekerin gen, maar zolang het Amsterdamse ge meentebestuur geen toestemming heeft verleend de erfpachtsvoorwaarden waar bij bepaald is dat het gebouw als hotel ingericht moet zijn te wijzigen, valt over deze kwestie niets te zeggen. In het verslag van het centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland, gevestigd in Den Haag, over het eerste kwartaal van dit jaar wordt medegedeeld dat de waarde van de Ne derlandse invoer in de eerste drie maan den van 1963 5053 miljoen blijkt te heb ben bedragen, vergeleken met 4988 mil joen in de laatste vier maanden van 1962 De invoer is dus met iets meer dan één percent toegenomen ten opzichte van het eerste kwartaal van 1962 en met drie per cent in vergelijking met de laatste drie maanden vpn het jaar. De waarde van de uitvoer bedroeg 4116 miljoen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar en 4479 miljoen in het vierde kwartaal van 1962. Vergeleken met het eerste kwartaal van het afgelopen jaar is de uitvoer met iets minder dan twee percent toegenomen en ten opzichte van de laatste drie maanden van 1962 heeft zich een daling van acht percent voorgedaan. Over het eerste kwartaal van dit jaar bestond dus een invoeroverschot van 937 miljoen, welk bedrag vrijwel overeen komt met dat over dezelfde periode van 1962, zodat het dekkingspercentage onver anderd is gebleven, nl. 81 percent. De zevenduizend werknemers van de automo bielfabriek ..Pegaso" in Madrid zullen loonsver hogingen krijgen van 45 tot 55 percent. Er is voorts een werkpremie ingevoerd en de betaalde vakantie wordt vergroot De nieuwe overeen komst voorziet eveneens in een verbetering van de medische diensten. keerscontracten tussen Nederlandse produ centen en handelaren die alleen op trans acties in Nederland betrekking hebben, kunnen onder het kartelverbod vallen als het handelsverkeer met andere E.E.G.-lan den er indirect ongunstig door beïnvloed wordt. Voor het verkrijgen van vrijstelling van dit soort afspraken is geen vooraf gaande aanmelding bij de E.E.G.-commis sie nodig, doch ze moeten wel aan de voorwaarden voor ontheffing voldoen. De heer Van Themaat geloofde, dat heel wat collectieve exclusiefverkeersafspraken in Nederland en „Gesamtumsatzrabattkar- telle" in Duitsland vroeg of laat in aan raking zullen komen met de verbodsbe palingen van de E.E.G. Het voorbehouden van kortingen of leveranties aan bepaal de groepen erkende afnemers of leveran ciers kan n.l. vallen onder het verbod van afspraken waarbij ten opzichte van handelspartners ongelijke voorwaarden bij gelijkwaardige prestaties worden toegepast die hun daarmee nadeel berokkenen bij de concurrentie. Mr. G. E. F. M. van der Schrieck, voor zitter van de raad van commissarissen van het Kwatta-concern, heeft tijdens de te Breda geh#uden algemene vergadering van aandeelhouders meegedeeld, dat de resultaten bij de n.v. chocolade- en ca caofabriek Kwatta te Breda tot mei 1963 zeer tevredenstellend zijn, ondanks de ge stegen kosten en de verscherpte concur rentie. De produktie is met vijf percent gestegen ten opzichte van de overeenkom stige periode in 1962. Ook de produktie der twee binnenlandse en twee buiten landse dochterondernemingen is gestegen, al is het juiste percentage niet bekend. De hoofddirectie van de staatsmijnen mag van de minister van Economische Zaken voor haar ruim 37.000 werknemers een nieuwe regeling ontwerpen voor de eigenbouw. Naar wij vernemen zal de nieuwe re geling in zoverre afwijken van de oude regelingen van 1952, 1954 en 1960 dat op basis van de nieuwe regelingen ook de verwerving van reeds eerder bewoonde woningen mogelijk zal worden gemaakt. Intussen heeft de hoofddirectie in be ginsel ook besloten daarvoor in aanmer king komende woningen, welke in het be zit zijn der staatsmijnen thans 3500 plus nog 7000 via „Thuis best" (een onder ga rantie van de staatsmijnen werkende wo ningbouwvereniging) aan personeelsle den en gepensioneerden te verkopen. Welke woningen voor verkoop in aan- merking komen, moet echter nog worden bepaald. Binnen twee weken zal de nieuwe regeling ter kennis van het staatsmijn-per soneel worden gebracht. Advertentie LONDEN (AFP) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard dat de Britse regering ongerust is'over de wending die de betrekkingen tussen de Indonesische regering en de Shell hebben genomen. „Wij hebben ons standpunt in deze aan gelegenheid tegenover president Soekarno en de Indonesische regering duidelijk uit eengezet", aldus de woordvoerder. President Soekarno heeft in feite ge dreigd de werkzaamheden van de buiten landse oliemaatschappijen in Indonesië (Shell, Caltex, Standard Vacuum) te ver bieden, indien zij niet voor 15 juni bepaal de voorwaarden accepteren die de Indone sische regering heeft gesteld. De aard van deze voorwaarden is echter nog niet dui delijk omschreven. In officiële Britse kringen wordt erop gewezen dat de Britse belangen in deze aangelegenheid worden behartigd door de Verenigde Staten. Het Britse en het Ame rikaanse standpunt zijn identiek. In welin gelichte kringen in Londen is vernomen dat de Verenigde Staten duidelijk te ken nen hebben gegeven dat zij hun economi sche hulp aan Indonesië zouden kunnen stopzetten als de regering in Djakarta po gingen blijft doen de Britse en Amerikaan se oliemaatschappijen het land uit te wer ken. TOKIO (AP) Indonesië heeft laten weten dat het zich zal verzetten tegen eni gerlei druk van Washington bij de onder handelingen van twee Amerikaanse olieon dernemingen. Tsjairoel Saleh, de minister voor de ba nedy, lt. gouverneur Wilson Wyatt van Kentucky heeft in Tokio laten weten dat gebrek aan begrip in de kwestie „leiden tot moeilijkheden in de Amerikaans-Indo nesische betrekkingen in het algemeen en in het bijzonder bij de financiële regeling voor de verleende hulp." Saleh zei dat Soekarno wil dat snel in vriendschappelijke geest overeenstemming bereikt wordt. Caltex, Stanvac en Shell bezorgen Indonesië per jaar ongeveer 227 miljoen dollar aan deviezen. Hun uitvoer is 26.3 percent van de Indonesische jaar lijkse uitvoer en komt op de tweede plaats na de rubberexport. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uit voer van land- en tuinbouwprodukten in het eerste kwartaal van 1963 f 1.290 mil joen. Ten opzichte van het overeenkomstige kwartaal van 1962 een stijging met 161 miljoen (14.3 percent). De n.v. Pletterij voorheen L. I. Enthoven en Cie wil over 1962 een dividend van dertien percent uitkeren (vorig jaar twaalf percent). De algemene aandeelhoudersvergadering van de n.v. Nederlandsche instrumenten- sisindustrte. sprak tegen dat Indonesië,, elektrische apparaten fabriek Nieai in naastingsplannen heeft en zei dat presi- Utrecht heeft besloten overeenkomstig de dent Soekarno alleen „een nieuwe vonp van samenwerking" wenst. De speciale afgezant van president Ken- voorstellen van de directie een dividend van acht percent (onveranderd) uit te keren. VASTE MARKT Alle internationale waarden hebben met een vaste stemming ingezet. De handel bleef kalm, mede doordat Wall Street van daag, wegens „Memorial Day" gesloten blijft. AKU werd voor Westduitse reke ning uit de markt genomen op 477, plus vijf punten. Hoogovens ontmoetten meer lokale belangstelling op 623, plus ö'/a punt. Philips opende een gulden hoger op 171, waarna 171,20 werd gedaan. Unilevers lagen zeer vast in de markt. Deze stukken liepen op van 172,20 tot f 172,50 als ge volg van Amerikaanse vraag. Kon. Olie verbeterde tachtig cent tot 171,70. De slotkoers van woensdag voor Unilever was 170,30. Alle hoofdfondsen sloten op vrij wel het hoogste punt van de dag. Gedu rende de gehele beursduur was de handel kalm, Boeke en Huidekoper 206 Vi Boom- Ruygrok van 1601/» op 160 Figee van 252 op 253 Spaarnestad van 842 op 846, Van Waveren van 115 op 116. In de jaarvergadering van de n.v. Haar lemse machinefabriek v/h Figee is het beleid van de directie goedgekeurd. Ter sprake is onder meer gekomen het belangrijke evenement in 1962: de overname van de Nederlandsche staal industrie n.v. te Rotterdam Door deze overname is de gezamenlijke omzet over een groter aantal produkten verspreid, waardoor de basis van de n.v. aanmer kelijk is verbreed. De periodiek aftre dende commissaris, de heer H. Bodde Bouman, is herkozen. Het economisch beleid heeft in Neder land tot een gunstiger resultaat geleid dan in de Verenigde Staten, Engeland, Zwe den, Frankrijk, de Duitse bondsrepubliek en België. Nederland was het enige land waar naast de ook in andere landen aangewen de instrumenten van economische politiek consequent een nationale loonpolitiek werd gevoerd. Het samenvallen van deze beide feiten wil nog niet zeggen dat de betere resultaten aan de toepassing van de loon politiek zijn toe te schrijven, maar is op vallend genoeg om er betekenis aan te hechten. Dit is een van de conclusies van het proefschrift „nationale loonpolitiek, expe riment of instrument", waarop in Til burg de heer J. H. Derksen is gepromo veerd tot doctor in de economische weten- schappen. De promovendus heeft het loon beleid in de Verenigde Staten. Engeland, Zweden, Frankrijk, de Duitse bondsrepu bliek. België en Nederland beschreven en een vergelijking gemaakt tussen de resul taten van de economische politiek in deze landen. De zilvernotering is blijkens een opgave van H Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven te Amsterdam verlaagd en is nu f 147,00152,50 (I 147,50—f 153,00) per kg fijn. Veredelingsgoud noteert 4100—4150 (onv.) en binnenlands goud 4250, alles per kg. fijn. Advertentie UIVIUM I UC EA I nn OwLIL/L uiWL/n-uv/wtI w w w I en^ e ar r osse r j e van 1- mm dikke staalplaat f. zéér korte remweg' - van veilitËG liBUZC V Octava°com'b'v 'e f 64H. ENGLEBERT N,V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010* .1 ÏK' (ib't 'r - '-V .iur'r/' 1 '- t 'J DEALER: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 60 km/u tot 0: 12.90 meter Geheel compleet - v.a. f 5250.- ,,^nr„unTCU TC1 en<A. Aalsum 30 v. Yorktown n. Puerto Miranda. Abbekerk pass. 30 Lissabon n. Antwerpen. Acrnaea 30 320 m. z.z.w. Las Palmas n. Le Havre. Alamak 30 400 m o.n.o. Aden n. Djibouti. Alcor 30 v. Genua n Port Said. Aludra 30 te Hamburg v. Rotterdam. Ameland 30 500 m. n Azoren n. Stanlow. Ammon 29 v. Sheet-Harbour n. Qeubec. Ampenan 30 te Calcutta. Anrsteldijk 30 v. Londen n. Antwerpen. Amstelmolen 30 100 m. n.o. Okinawa n. Osaka. Amstelveen 30 v. Duinkerken n. Port Said. Annenkerk 31 te Cairns. Area 30 v. Dublin n Stanlow. Arendskerk 30 te Aden Ares 30 260 m. n.w. Finisterre n. Curasao. Aristoteles 29 v. Aruba n. Santa Martha. Arkeldijk 31 te Rotterdam. Artemis 30 te Bremen v. Schiedam. Asterope 30 te Horta Bennekom 29 te Port of Spain v. Pto. Cabello. Bintang 30 v. Millwaukee n Detroit. Caltex Gorinchem 31 te Rotterdam. Caltex Leiden pass. 30 Aden n. Abadan. Caltex Pernis 30 v. Suez n. Bahrein. Caltex The Hague 1/6 te Liverpool verwacht. Camerounkust 30 v. Amsterdam n. Freetown. Castor 30 500 m. z.w. Flores n. San Juan. Ceres 30 te Cristobal Cradle of Liberty 30 25 m. o. Kp. Bon n. Lefo. Daphnis 29 175 m. n.w. Aruba n. Pt. Esquivel. Diemerdijk 30 v. Hamburg n. Rotterdam. Doelwijk 30 dwars Algiers n. Rotterdam. Dorestad pass. 30 Hanstholm n Kopenhagen. Drente 30 770 m. n. o Mmobasa n. Mombasa. Eenhoorn pass. 31 Gibraltar n. Tunis. Elizabeth Broere pass. 30 Algiers n. Ceuta. Eos 30 50 m. w. Kp. Matapan n. Tunis. Esso Rotterdam 30 35 m. w.z.w. Lissab. n. R dam Forest Hill 30 v. Hamburg n. Perzische Golf. Fravizo 30 v. Ostrand n Rouen. Friesland SSM 30 te Immingham v. Rotterdam. Friesland KRL 30 250 m. o. Trinidad n. Kaapstad. Gaasterdijk 30 te Corpus Christi. Gaasterkerk 30 v. Amsterdam n. Hamburg. Geertje Buisman 30 95 m. n.o. Canarische eiland. naar Punta Arenas. Geeststar 30 240 m. n.n.o. Flores n. Preston. Graveland 30 20 0m. n. Kp. Verd eil .n. A'dam. Gulf Hansa 30 dwars Masira n. Suez. Gulf Hollander pass. 30 Kuria Kumia n R'dam. Gulf Italian 30 dwars Lissabon n. Port Said. Hathor 30 te Tripolis. Heemskerk 29 v. Hamburg n. Bremen. Helena 30 te La Guaira. Helicon 30 140 m. w.n.w. Lissabon n. Funchall. Hermes 30 v. Callao n. Huacho. Hilversum 30 v. Hamburg n. Antwerpen. Hollands Dreef 30 te East-London Ittersum 30 530 m. n. Horta n. Hamilton. Ivoorkust 30 v. Kp. Mount n. Monrovia. Izaleo 30 v. Vera Cruz n. Tampico. Karimata 30 390 m. n. Azoren n. Duinkerken. Katendrecht 30 te Das eiland v. Suez. Katsedijk 30 500 m. n.n.w. Flores n. Le Havre. Kelletia 30 v. Jarrow n. Curasao. Kenia 30 te Rotterdam. Kerkedijk 30 te Le Havre. Kieldrecht 30 v. Chittagong n. Calcutta. Koningswaard 29 1100 m. n.o. P. Rico n. Curagao. Kopionella 30 v. Bonny n. Liverpool. Krebsia 30 te Derlnce verwacht v. Piraeus. Kreeft 30 55 m. z.w. Stavanger n Rotterdam. Kylix pass. 30 Guadeloupe n Gothenburg. 1 aertes pass 30 Algiérs n. Avonmouth Laga 30 45 m. z.w. Ouessant n. La Spezia Leiderkerk 30 dwars Malta n. Antwerpen. Liberiakust 30 120 m n.n o. L. Palm. n. Holland. Limburg 30 te Vancouver. Loosdrecht 30 575 m. z.w. Bombay n. Aden. Loppersum 30 v. Galveston n. New Orleans. Lycaon 30 v. Liverpool n. Glasgow. Maaskerk 30 90 m. z. Lissabon n. Amsterdam. Mainlloyd 30 v. Auckland n. Balboa. Marathon 30 90 m. z.w. Flores n. Amsterdam. Mariekerk 30 250 m. z. Suez n. Bahrein. Marnelloyd 30 140 m w.z.w. Freetown n. Kaapst. Mataram 30 v. New Orleans n. Philadelphia. Medon 30 te San Juan. Meliskerk 30 100 m. z.. Sardinië n. Barcelona. Merseylloyd 30 50 m. z.w. Dungeness n. Pt. Said. Minos 31 te Helsinki. Mississippilloyd 3 Ov. Alexandrië n. Beyrouth. Modjokerto 30 v. Aden n. Akaba. Montferland 30 te Rio de Janeiro v. Montevideo. Muiderkerk 30 225 m. n.o. L. Palmas (bestemm.). Musilloyd 30 450 m. z.z.o. Guam n. Cristobal. Mylady 30 v. Takoradi n. Livorno. Naess Command. 30 50 m. n. The Broth n. Mena. Naess Lion 30 180 m. w. Kreta n. Tripolis. Neder-Rhone 31 te Amsterdam. Neder-Waal 30 v. Suez n, Akaba. Nestor 30 v. Hamburg n. Bremen. Nias 30 v. Mazatlan n. Acapulco. Oldekerk 31 te Bremen. Ommenkerk 31 te Marseille verwacht. Ondina 30 30 m. z.w Finisterer n. Rotterdam. Ootmarsum 30 v. Rotterdam n. Beira. Oranje 30 v. Singapore n. Fremantle. Oranjefontein 31 te Rotterdam. Oranje Nassau 31 te Southampton. Oranjestad 29 v. Paramaribo n. Madeira. Palamedes 30 v. Puerto Ordaz n. Bremen. Poseidon 30 v Bremen n. Hamburg. Pi-ins casimir 2 9v. Chicago n. Toledo. Prins Joh. Will Friso 28 v. Hontreal n. Le Havre. Prins Maurits 30 te Port Alfred. Pr. Will George Fred. 30 v. Glasgow n.Montreal. Prins Willem III 30 v. Paita n. Pimentel. Prins Willem IV 30 12 m. z.w. Beachyhead naar Willemstad. Prinses Margriet 31 te Rotterdam. Purmerend 30 250 m. o.n.o. S. Miguel n. Curagao. Radja 30 v. Duinkreken n. Antwerpen. Raki 30 v. San Antonio n. Valparaiso. Randfontein 30 235 m. n. Dakar n. Walvisbaai Reza Shah the Great 30 v. Balboa n. S. Francisco. Roepat 31 te Marseille. Rossum 30 240 m. z.z.w. Flores n. Caribbean. Rotte pass. 30 Ouessant n. Londen. Rijndam 30 te Quebec Sanana 30 te Singapore. Scherpendrecht 30 te Emden. Seinelloyd 30 v. Lyttelton n. Balboa. Senegalkust 30 40 m. z.w. Finisterre n. Dakar Serooskerk 30 te Antwerpen v. Duinkerken. Servaaskerk 31 te Singapore verwacht. Simonskerk 30 600 m. n.w. Walvisbay n. Kaapst. Sinon pass 30 Port of Spain n. Paramaribo. Sirrah 30 170 m. n.n w. Flores n. Oslo. Slamat 30 v. Singapore n. Bangkok. Socrates 30 te Curagao. v. Cristobal Soestdijk 30 670 m. n n. Fayal n. New York. Rpaarnekerk 30 v. Nagoya n. Kobe. Stad Alkmaar 31 v. Rotterdam n. Savona. Stad Gouda 30 35 m. o z 0. Wight n Pepel Stad Maastricht .70 v. Rio de Janeiro n. Vitoria Steenkerk 30 te Bremen v Hamburg. Straat Cumberland 31 te Durban. Tahama 30 40 m. z. Rhodos n. Venetiè. Straat Lombok 1/6 te Sydney verwacht. Streefkerk 31 te Genua. Sumatra 30 v Kuwait n. Rastanura. Tacana 31 te Balboa. Tjinegara 29 v. Melbourne n. Fremantle. Tjiwangi 1/6 te Yokkaichi verwacht. Triton 29 200 m. z.w. Ouessant n Southampton. Tweelingen 30 v. Rotterdam n. Lulea. Ulyses 30 v Bremen n Hamburg. Vasum pass. 30 Gibraltar n. Port Said. Viana 30 te Montreal. Vivipara 30 dwars Oran n. Hamburg. Waibalong 31 te Muscat verwacht. Westertoren 30 v. Mosselbaai n. Kaapstad. Witmarsum 31 te Amsterdam. Woltersum 30 115 m. n.o K. Hatteras n. Le Havre Wonogiri 30 60 m. z.w. Kreta n. Lissabon. Wonorato 30 te Portland v. Seattle Zafra pass. 30 Ras Al Hadd n. Mersin. Zuiderkerk 30 v Fremantle n. Adelaide. KLEINE VAART Admiralengracht 29 te Isnas. Alcetas 29 v. Valencia n Cartagena Ank T. 30 dwars Understen n. Zaandam. Areas 30 te Lipari v. Napels. Beekbergen 30 te Casablanca. Berkhout 30 te Rotterdam. Binnenhaven 30 te Casablanca. David 30 te Glasgow. Dlligentia pass. 30 Borkumrif n. Londen Draco 30 80 m. n.o. Villano n. Antwerpen. Driebergen 30 dwars Gotland n. Galway. Flevo 30 20 m. z. Finisterre n. Amsterdam. Flores 30 v. Ceuta n. La Spezia. Geestsluis 30 v. Yarmouth n. Maassluis. Groningen 30 te Les Sables d'Olonne. Hardenberg 30 320 m. z.w. Scillys n. Barbados. Houtman 29 v Swansea n. Gent. Inspect. Meltema 30 te IJmuiden n. Kopenhagen Joost 29 v. Ostrand n. Hudksvall Julia Mary 30 te Southend. Leuvebaven verm. 31 v R'dam n. Kopenhagen. Maasbergen 30 te Gravesend n. Londen. Maaskade 30 te Londen. Markab 30 30 m. z.w. Kp. Spartel n. Trapani. Mathilda 26 v. Ceuta n. Sevilla. Meidoornsingel pass. 30 Goeree n. Vlaardingen. Merweborg 30 te Landsort n. Londen. Mies 29 v. Santander n. Londen Nassauhaven verm. 31 v. El Djadida n. Rouen. Nero 30 te Aarhus. Nieuwe Waterweg 30 15 m. o.n.o. North-Foreland naar Amsterdam. Patricia 30 te Yarmouth n. Pasajes. Philetas 30 170 m. n.o. Villano n. Rotterdam. Spolanda 30 v. Libourne n. Dordrecht. Stella Polaris 30 rede Venetië v. Augusta. Tjamme 26 v. Ceuta n. Londen. Triton 29 te Galloper n. Antwerpen. Weste'rdok 27 v Ceuta n. Brest. Wilpo 28 v Karskaer n. Hamina. IJselhaven 30 te Landsend n. Duinkerken SLEEPVAART Barentsz Zee 29 v. Rotterdam n. Thames Doggevsbank 29 v Terschelling naar Elpidoforos a.d, grond bij Texel. Gele Zee 29 te Rotterdam. Holland 29 v. Rotterdam n. Terschelling. Maas 30 v. Rotterdam n. IJmuiden. Noordzee 30 te Rotterdam met Elpidoforos. Simson 29 n. Elpidoforos a. d grond bi) Texel Stortemelk 29 11 Elpidoforos a d. grond bh Texel Titan 29 n. Elpidoforos a d. grond bij Texel. Zwarte Zee 27 te Fayal. Het N.V.V. zal binnenkort een apart contactorgaan voor het middelbaar en ho ger personeel onder haar leden in het leven roepen. In dit orgaan zuilen de spe cifieke belangen van deze groeperingen worden gebundeld, zoals een beambten contactorgaan in het N.V.V. dit reeds voor de beambten doet. Onder het middelbaar en hoger perso neel worden die werknemers verstaan die een leidinggevende functie hebben. Binnen kort mag de beslissing van het verbonds bestuur van het N.V.V. worden verwacht Het ligt niet in de bedoeling de bedrijfs taksgewijze organisatievorm op te geven zodat de N.V.V.-leden (ook het hogere personeel) primair lid blijven van een be- drijfsbond. Wel ligt het in de bedoeling het nieuwe contactorgaan meer zelfstan digheid te geven dan dat voor de beamb ten, onder andere door bevoegdheden in zake beleidvoering. De beslissing van het N.V.V. is een ge volg van een studierapport over het N.V.V. en de middengroepen en de reacties daar op van de pers. De beslissing is niet gemak kelijk geweest. Het voorstel van de voor zitter van de studiecommissie, de Utrecht se hoogleraar Kruyt, om de bedrijfstak gewijze organisatie met een aparte bond voor hoger personeel te doorbreken, vindt bij het N.V.V. geen meerderheid. Wel zal het contactorgaan voor hoger personeel in de toekomst een eigen vertegenwoordiger in het verbondsbestuur krijgen. Het be ambtencontactorgaan hoopt men door een structuurwijziging dichterbij de leden te krijgen. VERHANDELDE FONDSEN 30 mei 29 mei Totaal 447 458 Hoger 232 (51,9%) 179(39,1%) Lager 140(31,3"/») 192(41,9%) Gelijk 75(16,8%) 87(19,0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot Doordat de Newyorkse beurs vandaag, wegens „Memorial Day" gesloten blijft, vond er in Amsterdam geen avondeffec- tenverkeer plaats. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U477—478 478 Hoogovens 623624 624 Kon. Olief 171,90-172,40 172,20 Philips171,50-172,00 172,00 172,50-173,00 173,10 DAMRAK HOOPVOL Ondanks of beter dankzij het vooruit zicht van het pinksterweekeinde zijn de koersen van de toonaangevende fondsen van het Damrak verder opgelopen. Men hield er i-ekening mee dat Wall Street de opgaande lijn vandaag en ook op tweede Pinksterdag verder zou voortzetten. Am sterdam krijgt op dinsdag de koersen van twee beursdagen in New York te verwer ken en daar de vooruitzichten voor een verdere koersstijging in New York momen teel niet ongunstig schijnen ging de be- roepshandel tot dekkingsaankopen over, hetgeen de stemming ten goede kwam. De markt vond weer steun in de vaste hou ding, waarin verschillende Europese beur zen vanmorgen waren geopend. Zelfs Londen was gunstig begonnen en in West- duitsland bleef de levendige en vaste stemming van de laatste dagen aanhou den. Daimler opende zeventien punten hoger op 1327. Ten onzent traden Unilever en Philips het meest op de voorgrond, namelijk met 174.20 (plus twee) en f 172.20 (plus één). Koninklijke Olie ging tachtig cent omhoog tot 172.40. AKU en Hoogovens deden het kalmer aan met een lichte verbetering van ongeveer één punt op 478'/j en 625. Vorige slotkoers Advleskoers heden 13.30 AY n Rubber 124 123% H.V.A 1571/* 157% A.K.U 476% 478 138, 139,— Hoogovens 623 626 Philips Gem. Bez. 171,20 172,40 Unilever 172,40 f 174,40 Dordtsche Petr. 784 788 K Ned. Petr Mij 171,65 ƒ172,10 Holl. Am Lijn 119 119% K.L.M 59, 59, K.N.SM 155 158 Ned Stoomv Mii 148 Ommeren Phs. v. 263 Scheepv Un Ned. 142% 143% Interunie 197,— 197,— f 113,50 Robeco 224,- 225,— Unitas 499,— 'f 500,— Ver. Bezit v. 1894 136,— Amsterd Bank 393% 393% Ned. Handel Mij. 367 370 Rotterd. Bank 347 347 Twentsche Bank. 331 330 Albert Heijn 630 635 Amstel Brouwerij 452'/: 453 Berkel's Patent 256% 257 Bols 1040 Bührmann Papier 692 695 Fokker 398 Ford 917 917 Gelder Kon Pap 251% 253 Gist Spir.f Kon. 420 420 Van der Heem 300 300 Heineken's Bier 495 496 HoogenboSch Sch 290 290 ïndola 482 482 Kon. Zout-Ketjen 841 Ex-st. exd Muller Nat. Bezit 344 344 Ned. Kabelfabr. 497 496 Philips Pref f 64, 65,— Stokvis 190 190 Thomassen Dr 770 770 Ver. Machinefabr 246 240 exd. Wessanen 416 418 Wiltor Fijenoord 285 285 Zwanenberg-Org. 960 970 Billito Mij. II 420 420 Aluminium Ltd... 27% 27% American Motors 19% 19% Anaconda 51% 51% Bethlehem Steel 33% 33% Cities Service.... 66% 67% General Motors.. 72 tl 72 tl Kennecott Copper- 76% 76% Republic Steel 39% Shell Oil 42% 42 U.S Steel 52 53 Fiigée 237 Exd. exst. Voor de machinefabriek Braat is 1962, blijkens het verslag, teleurstellend geweest. Na afschrijving van 2.580 op de inven taris en van 30.000 op goederen voor eigen rekening, bedraagt het saldo verlies 113.301, waartegenover een winstpost staat van 150.000 door de herwaardering der aandelen Pannevis (machinefabriek in Utrecht). Voorgesteld wordt 36.000 over te bren gen naar de reserve voor diverse doelein den, en het resterende saldo ad 817 over te brengen naar nieuwe rekening. De eigenlijke exploitatie leverde een" nadelig saldo op van 175.000 doch dank zij in komsten uit beleggingen en deelnemingen bleef het verlies beperkt tot 113.301. Het dividend is weer gepasseerd. Tot opvolger van de in 1962 overleden mr. D. Schuur als commissaris van Kwatta is benoemd mr. F. J. F. M. van Thiel te Helmond. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,03 —10.13, Amerikaanse dollar 3,57—3.61, Canadese dollar 3,31'/!3,36'/i, Franse frank (100) 73,3573,85, Belgische frank (100) 7,11—7,16. Duitse mark (100) 89,9590,45, Zweedse kroon (100) 68,7569,75, Zwit serse frank (100) 83.10—83,60. Italiaanse lire (10.000) 57,0059.00. Deense kroon (100) 51,75—52,75. Noorse kroon (100) 49.90—50.90, Oostenrijkse schilling (100) 13.92"i14,02Vi, Portugese escudo (100) 12,52"i— 12,67'/!, Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5,97'/i6,12'/».

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 21