Strauss bepleit diplomatieke betrekkingen met Israel Waarom Koffie Wedgwood-Benn kan het Hogerhuis verlaten Buitenlandse persvereniging in Londen bestaat 75 jaar IDUJARDI WERELDNIEUWS f VIEUX Van dag tot dag Franse schoolweek aanbevolen voor een wijziging Belgische Senaat akkoord met de orde wetten KGFFIE HAG Nieuwe wetgeving maakt het opgeven van een ongewenste titel mogelijk Wrak van Thresher gevonden Failliete fascist uit Rome gevlucht naar Hongkong raatótoel In grote party-bottle (niet 3/4 liter, maar een héle liter!) uxanex DUIYENBODEN 0p de VRIJDAG 31 MEI 1963 3 Bonn mag zich niet langer de wet laten voorschrijven door de Arabische landen Aangeklaagd Vrije zaterdag in plaats van een vrije donderdag Russische toeristen uitgescholden voor Y ankee-imperialisten Massale hongerstaking op het vliegveld van Beiroet coffeinevrij aluminium jaloezieën V. Nog niet genoeg Macmillan en Lord Home aan feestelijk banket i Zeepbel Een pluspunt voor het beleid van onze minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, is ongetwijfeld het door hem zelf onthulde feit dat zijn betrekkingen met Konrad Adenauer zeer slecht zijn gewor den nadat hij de Duits-Franse plannen tot vorming van een Europese Unie heeft ge dwarsboomd. Er valt namelijk helaas zo zeld zaam voorkomende Nederlandse stand vastigheid tegenover duidelijke gevaren uit te constateren, waardoor het vertrou wen in ons beleid op internationaal ge bied een hoognodige injectie krijgt. Hoog nodig vooral, omdat het onbehagen over een langzaam maar zeker toenemende Nederlandse afhankelijkheid van buiten landse Strebers de laatste jaren tot een soort fatalisme aanleiding heeft gegeven. Adenauers rol in Duitsland loopt ten einde en het mag wel eens ronduit wor den gezegd, dat de Europese landen daar over alleen maar verheugd kunnen zijn. Ehrhard is een overtuigder democraat en zeker geen jager achter persoonlijke macht en zal als opvolger van de bondskanse lier de Europese partners veel minder aanleiding tot achterdocht en afweer ge ven. Een goede verhouding tussen Aden auer en Luns zou een bijzonder veeg te ken zijn geweest en het is te hopen dat men in Washington, waar men geneigd is de strategisch-militaire en economische betekenis van West-Duitsland te stellen boven de vraag of de democratie er ge noeg kansen krijgt, deze Nederlandse weerstand naar waarde weet te schatten. Minister Luns heeft door zijn weigering om alle Duitse koek te slikken, de ban gebroken die indertijd door ene minis ter Beyen is gevestigd, welke laatste een buitenlands beleid heeft ingeluid dat te genover Duitsland niets anders dan een schouderophalende gedweeheid bevatte. Beyens argumenten konden toen worden samengevat met: „liever de Duitsers dan de Russen", maar een positieve verdedi ging tegen de politieke sluikhandel van Bonn zonder intussen het Russische ge vaar uit het oog te verliezen, was deze minister blijkbaar te gecompliceerd. De heer Luns is enigszins op deze weg teruggekeerd en niet zonder succes ten aanzien van het Nederlandse prestige, al vallen er ook in zijn loopbaan heel wat capitulaties aan te wijzen die vermeden hadden moeten worden. Hij heeft ook nu weer een uitlating gedaan, die zeer be denkelijk moet heten als zijn effectief zou blijken te zijn voor de Nederlandse poli tiek: „Ik ben ervan overtuigd dat de Duit sers niet in ernst de vorming van een eigen kernmacht, nu of in de toekomst, overwegen". Wie de lijn van de Duitse politiek na de oorlog nauwkeurig heeft politiek na de oorlognauwkeurig heeft gevolgd en geanalyseerd, weet maar al te goed dat het bijzonder vreemd zou mo gen heten als de Duitsers juist op dit punt hun streven naar erkenning als „gro te macht" ontrouw zouden worden. Men kan veiliger uitgaan van de veronder stelling. dat zij inderdaad wel degelijk „kemmogendheid" willen worden. Maar misschien wil de heer Luns dat nog niet onverbloemd zeggen? Advertentie JHHOUD 1 LITER KSlP®0#l Bottled by Raak TEL AVIV (Reuter, AFP) De voor malige Westduitse minister van Defensie Strauss heeft donderdag in Tel Aviv ver klaard, dat hij vindt dat het tijd wordt normale diplomatieke betrekkingen tus sen de hondsrepubliek en Israel te vesti gen. Bonn mag zich volgens Strauss op dit punt niet langer de wet laten voor schrijven door de Arabische staten. In antwoord op een vraag zei hij dat West-Duitsland ook met de Arabische lan den goede betrekkingen wil onderhouden. „Wij kunnen het er echter niet mee eens zijn dat iemand anders ons zegf wat wij doen moeten". Het aangaan van diploma tieke betrekkingen tussen West-Duitsland en Israel kan niet worden gezien als „een aanvalsdaad tegen wie dan ook". Na te rugkeer van zijn reis naar Israel zal Strauss aandringen op het vestigen van diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. Strauss heeft tot nu toe een groot deel van zijn tijd in Israel met hoge functiona rissen van het Israëlische ministerie van Defensie en met legerofficieren doorge bracht. De advocaat Michael Landau in Tel Aviv heeft de Israëlische politie gevraagd Strauss in hechtenis te nemen. De advo caat, diende een aanklacht tegen Strauss in wegens misdaden tegen het Joodse volk en oorlogsmisdaden. Landau heeft in het verleden de communistische partij en ver wante organisaties vertegenwoordigd. lp rubber. In Parijs is gisteren een nieu we metrotrein, die op rubberbanden rijdt, in gebruik gesteld op de metrolijn Neuilly-Vincennes. Eind volgend jaar zullen op deze lijn uitsluitend de nieu we treinstellen rijden welke sneller zijn en minder lawaai maken. Het is de bedoeling mettertijd op het gehele mé tro-net deze nieuwe treinen in te voeren. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van On derwijs Christian Fouchet heeft opdracht gegeven aan een commissie te onderzoe ken of het mogelijk zou zijn voor de schoolkinderen de vrije dag van donder dag naar zaterdag te verplaatsen. Een wijziging waarvoor zeker heel veel te zeg- g*> zou zijn. Door de vijfdaagse werkweek, die ook in Frankrijk bijna over de hele linie is ingevoerd, hebben de meeste mensen zon dag dan wel maandag vrij. Door de schoolkinderen zaterdag in plaats donder dag vrij te geven zou het aantal dagen van de week, waarin door een deel der FrSnfeiv filet gewerkt wordt dus tenmin ste van vier tot drie kunnen worden ver minderd. Bovendien zou het weekeinde in vele gezinnen met schoolplichtige kinde ren dan op vrijdagavond al kunnen be ginnen en in ettelijke gevallen in de bui tenlucht worden doorgebracht. Niettemin ziet het er naar uit dat al die logische overwegingen, waarmee ook de volksgezondheid dus zou zijn gebaat, zullen afketsen op de muur van routine en behoudzucht, die nergens dikker en steviger is dan in Frankrijk. Tot nu toe hebben alle enquêtes bij de ouders en de docenten een meerderheid voor de sta tus quo opgeleverd. Niet ten onrechte heeft een wijsgeer zich de uitspraak kunnen veroorloven dat voor de Fransen de revolutie heilig is, maar dat niets hen zo krachtig tegen de borst stuit als een lichte verandering, zelfs ten goede, in hun vertrouwde levensge woonten. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische Senaat heeft de wetsontwerpen inzake de handhaving van de openbare orde goedgekeurd. Zes socialisten uit Luik hebben zich van stemming onthouden ondanks een beroep door de voorzitter van de socialistische fractie in de Senaat, die zijn partijge noten om eensgezindheid had gevraagd, Vijf van hen hebben meteen na de stem ming de zaal verlaten omdat zij menen niet verplicht te zijn hun onthouding te motiveren. Een heeft verklaard dat hij tegen de ontwerpen was, maar dat hij zich onthield „om de eenheid te bewa ren van de politieke organisatie waarvan hij deel uitmaakt". De zes zullen zich voor het bureau van de partij moeten verantwoorden, evenals de twaalf socialisten die zich enige tijd geleden in de Kamer bij stemming over de zelfde wetsontwerpen onthielden. Acht hebben er toen een berisping van het be stuur van de partij gekregen en vier an deren zijn voor drie maanden geschorst, DJAKARTA (Reuter) Drie groepen Russische toeristen die op het vliegveld van Djakarta aankwamen om de terug reis te aanvaarden, werden begroet met kreten als „Yankee-imperialisten" en „Ga naar huis kolonisten". Een van de Russen wendde zich tot een groep toeschouwers haalde zijn schouders op en gaf als com mentaar: „Zo gaat het nu eenmaal". De jonge demonstranten zagen de Rus sen kennelijk aan voor vrijwilligers van het Amerikaanse vredeskorps die later uit Bangkok aankwamen. Ook deze werden begroet met het roepen van „Yankee imperialisten". Voorts waren er leuzen aangebracht met het opschrift: „Vredes korps ga naar huis". BONN (AFP) Een woordvoerder van de leiding van de Westduitse christen-de mocratische partij zei dat de beschuldi gingen van elke grond ontbloot zijn. Tij dens de tweede wereldoorlog werd Strauss aan het hoofd gesteld van luchtdoelartil- lerieschool nummer vier in Schöngau (Bei eren), nadat hij bij Stalingrad gewond ge raakt was. Strauss heeft niets met krijgs gevangenen of geïnterneerden te maken gehad, aldus de woordvoerder. Strauss heeft op een persconferentie in Tel Aviv met kien ontkend dat hij ver antwoordelijk is voor de dood van dwang arbeiders in een concentratiekamp. „Ik heb een zeer schoon dossier en een rein geweten", aldus Strauss. Hij verklaarde dat er nooit een concentratiekamp in of bij Schöngau is geweest, maar alleen een kamp voor Russische krijgsgevangenen, dat beschermd werd door de Duitse lucht macht. BEIROET (AFP) In een hangar op het vliegveld van Beiroet zijn 465 werk nemers van de luchtvaartmaatschappij Air-Liban" in hongerstaking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen be treffende hun „plaats" in de onlangs ge fuseerde luchtvaartmaatschappijen „Air- Liban" en „Middle East Airlines". Zij wil len onder dezelfde voorwaarden als vóór de fusie te werk worden gesteld. Vier van de hongerstakers zijn al naar een ziekenhuis overgebracht. Onderhande lingen tussen stakers en autoriteiten duren voort. Over deze kwestie zijn in het par lement al twee keer vragen gesteld. Advertentie HAG Koffie HAG Iaat u dübbel genieten. De verkwikking, het genot van pure koffie. De veiligheid van koffie zonder coffeïne. Koffie HAG is coffeïnevrij, dus veilig voor hart en zenuwen, maag en bloedsomloop, fever en gal. Groot pak f 2.20 HAG-Verkoopkantoor- Postbus 619 - Haarlem (Van onze correspondent) LONDEN Wedgwood-Benn, de weer spannige Peer die weigerde bij de dood van zijn vader diens erfelijke adeltitel en diens zetel in het Hogerhuis over te ne men omdat hij Lagerhuislid wilde blijven, heeft zijn jarenlange strijd tegen 't dwin gende politieke erfelijkheidsbeginsel ge wonnen. De regering heeft voorgesteld dat degenen die een hoge adeltitel erven, wel ke automatisch recht geeft op een Hoger- huiszetel (Het Hogerhuis wordt niet geko zen, doch uit de oude of speciaal gecreëer de „séherts"adel benoemd) voor 8e duur van hun leven afstand kunnen doen van hun titel, met het recht om zich ver kiesbaar te stellen voor het Lagerhuis. Dit sluit aan op een andere parlemen taire „uitvinding" van de laatste jaren. De regering heeft al eerder de benoeming mogelijk gemaakt van zogenaamde „peers voor het leven", mannen en vrouwen die wel bereid zijn in het Hogerhuis zitting te nemen, maar niets voor een erfelijke titel voelen. Zodra de nieuwe hervorming erdoor is, zal de vurige en briljante Labour-politicus Wedgwood-Benn, die toen hij Peer werd het Lagerhuis moest verlaten daarheen kunnen terugkeren. De nieuwe wet zal het ook mogelijk ma ken dat vrouwelijke erfelijke Peers, die tot nu toe geen lid mochten zijn van het Hogerhuis, daarin eindelijk zitting kunnen nemen. Thans zijn de enige vrouwelijke leden de „Peeressen voor het leven". De nieuwe regeling is niet alleen een overwinning voor Wedgwood-Benn, maar ook voor de kiezers van Zuidoost-Bristol, Advertentie De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165-13608-18657 Vraagt prijsopgaaf NORFOLK (Virginia) (AFP) De Ame rikaanse marine heeft bekendgemaakt dat het wrak van de kernonderzee boot „Thresher" die op 10 april met 129 man aan boord is vergaan, is gevonden De foto's, die op 220 mijl ten oosten van Boston op 2.500 meter diepte zijn geno men door het schip voor oceaanonderzoek „Conrad", tonen wrakstukken die zeker afkomstig zijn van de Tresher. De Ba- thyscaaf „Trieste", die in Boston ligt, zal naar de plaats waar het wrak ligt ver trekken om nieuwe foto's te gaan nemen. die hij jarenlang in het Lagerhuis heeft vertegenwoordigd. Zij herkozen hem de monstratief nadat hij zijn vaders titel van burggraaf Stansgate had geërfd. Het re sultaat was dat deze verkiezing ongeldig moest worden verklaard en dat de Con servatieve kandidaat, die een zware ne derlaag leed, op Benn's plaats in het La gerhuis terechtkwam. Deze belachelijke en onhoudbare situatie dwong de regering tot handelen over te gaan. -nov95 .t)99d ibssjjof 1D6 b sifc pinfiW Hoewel Benn niet meer tot het Lager huis kon behoren, ging hij voort wekelijks zijn vroegere kieskring te bezoeken en daar het gebruikelijke parlementaire spreekuur te houden. Degenen die het Ho gerhuis radicaal willen hervormen zijn nog lang niet tevreden, omdat zij betwisten dat een lid van de erfelijke adel uitslui tend wegens zijn geboorte het recht zou hebben op een politieke loopbaan in het Hogerhuis. In 1911 verzwakte de liberale regering van Lloyd George de macht van het Hogerhuis door dit het recht te ont nemen zich met financiële zaken te be moeien. ROME (AP) Ernesto Brivio, de bral lende fascist die verleden jaar met een grote stemmenmeerderheid in de gemeen teraad van Rome gekozen werd, heeft uit Hongkong schriftelijk medegedeeld, dat hjj om persoonlijke redenen wenst af te tre den. De gemeenteraad heeft zijn ontslag aanvaard. Brivio vertrok enkele maanden geleden uit Italië, nadat de civiele kamer van de rechtbank verklaard had, dat zijn schuld eisers de tegenwaarde van 1.150.000 gul den van hem te vorderen hadden. Het was een harde terugkeer naar de realiteit na de schitterende dagen van zijn verkiezingssucces, dat hij door middel van eep onorthodoxe, Amerikaaqp-q^ndoeiKje politieke campagne had weten te behalen Een dagblad, dat hij gekocht had moest de publikatie na een- proces wegens smaad schrift staken. Een voetbalclub, die hij ge kocht had, werkte hem weg. Een vlieget, die hij aangetrokken had voor het maken van een film, bleek een mislukking. Een fascistische partij, die hij opgericht had leed in april bij de nationale verkiezingen een nederlaag. Toen de aanvragen van zijn faillissement behandeld werd, gelastte de rechtbank de intrekking van zijn paspoort. Toen was de vogel echter al gevlogen. (Van onze correspondent) LONDEN Woensdag heeft de Foreign Press Association in Londen, de vereni ging van buitenlandse correspondenten in de Britse hoofdstad, op luisterrijke wijze haar 75-jarig bestaan gevierd. De F.P.A. is de oudste en grootste organisatie in haar soort ter wereld, met meer dan 400 leden, die 35 landen vertegenwoordigen. Zij vormen de brug van Groot-Brittannië met de buitenwereld en bieden de grote politiek een podium. Premier Macmillan, de Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home en an dere leden van de Britse regering, alsme de figuren uit de oppositie en talrijke ambassadeurs behoorden tot de gasten aan een banket, dat gevolgd werd door een bal, tijdens hetwelk onze landgenoot Fred Kaps meesterlijke staaltjes van zijn goo chelkunst vertoonde. Het thema van de redevoeringen was, dat Groot-Brittannië ondanks alle tegen slagen sinds de oorlog, nog altijd een waarlijk grote natie is, welke belangrijke universele invloed blijft uitoefenen. De president van de F.P.A., Nasim Ah med uit Pakistan, voerde hiervoor als bewijs aan, dat Londen nog altijd het grootste buitenlandse perskorps herbergt. Maar een internationaal perscentrum, zo als vele andere grote hoofdsteden dat ken nen, ontbreekt hier helaas nog steeds. Premier Macmillan verklaarde dat de Advertentie Schiedam Britse militaire macht, uitgedrukt in ab solute termen, groter is dan ooit. Wij wil len deze macht uitsluitend dienstbaar ma ken aan de vrede, aldus de Britse premier, Hij zei dat de geschiedenis de opkomst en ondergang van vele wereldrijken heeft gekend, wier centra waren verzwakt, ver armd en ondermijnd. Dit is met Groot- Brittannië echter niet het geval. Nooit is het zo welvarend geweest als thans en nooit viel zijn welvaart aan zovelen ten deel. Macmillan prees het werk van dé bui tenlandse correspondenten. Ook voor hen zijn de tijden veranderd. De dagen zijn voorbij dat, zoals in het begin van deze eeuw, geen journalist het departement van Buitenlandse Zaken mocht betreden zon der geklede jas en hoge hoed. Icarus Kijkzegt mijn vriend, „nu heb ik weer een bekeuring!" Hij staart de in de verte verdwijnende ag ent verdrietig na. Hij is het er niet mee eens. Hij vindt het heel naar, niet om het geld, maar om de mateloze wreedheid die de maatschappij hem aangedaan heeft. Maar je rijdt veel te hard," zeg ik, „geen wonder dat ze je telkens pak ken". Nu wordt hij werkelijk boos. Goed, hij reed te hard, maar dan had die suk kel van een agent.Maar agenten zijn heilig, onaantastbaar en onbereikbaar voor gewone stervelingen. Mijn vriend streelt de tank van zijn brommer, met het lief devolle gebaar van een moeder die een stout, maar dierbaar kind liefkoost. „Als ik langzaam rijd verniel ik de motor", prevelt hij zorgelijk. Dan barst hij weer uit in een stroom van klachten. En ik begrijp hem. Hij, die zich een god op een zegekar waant, als een bliksemflits door het verkeer stuivend, met de wind door zijn haar spelend, de motor sonoor gon zend, hij, die alleen dan werkelijk lééft, is neergehaald uit zijn illusie door een snuivend ademhalende agent, die met dik ke vingers in zijn boekje krabbelt, daar bij nog intieme bijzonderheden als geboor tedatum en adres verlangend. Zo'n ellen dige kerel! „Hij kon het niet bewijzen!" tiert mijn vriend. Maar agenten spelen klaar, wat tot nu toe alleen Robe spierre's rechtbank gepresteerd heeft: veroordelen op morele overtuiging van schuld. Wat dat betreft kan men beter tn handen vallen van de justitie, die dan ten minste nog objectief oordeelt en een ad vocaat toestaat. Maar de man van de straat, die de wrevel van een agent op wekt, is geheel aan diens nukken en grillen overgeleverd. „Dat is de democratie ver moorden!" roept mijn vriend. Hij houdt nog een lange tirade, waarin hij de maat schappij als verdorven en corrupt afschil der d, haalt er en passant Marx, Plalo, en dr. Kinsey bij, maakt nog een paar ver nietigende opmerkingen over de verkie zingsuitslagen en verdwijnt dan luid brom mend uit het gezicht. Veel te hard na tuurlijk. Een paar dagen later zie ik hem terug. En, tot mijn schrik, niet op zijn snelle brommer, maar op zo'n ploffietsje, als wel door verpleegsters bereden wordt. Lange tijd kijkt hij mij verdrietig aan. Ja, hij moest zoveel bekeuringen betalen, hij deed wat zuiniger aan. Hij had hem verkocht, zijn brommer. „Ik reed altijd veel te hard", zegt hij, „ik zou bovendien misschien een ongeluk gemaakt hebben. Dat ding was onverantwoordelijk". Het klinkt als een belijdenis. Ik knik versla gen. Zo heeft de maatschappij deze rebel dan toch op de knieën gekregen. Terug gezakt in het grauwe gepruttel van de an dere verkeersgangers, in het dertig-kilo metergangetje van de brave burger. Hij zit onwennig op het bromding, trachtende nog iets te bewaren van zijn fiere hou ding van vroeger. Don Quijote op een muilezel. Dan rijdt hij weg, ik kijk hem lange tijd wat spijtig na. Als een gekort wiekte adelaar verdwijnt hij langzaam tuffend uit het oog. Een klein drama heeft ziedt voltrokken: Icarus is weer ge vallen, en daar ligt hij nu. Advertentie Zomercostuums 168.00 - 228.00 Italiaanse cord- colberts 129.00 ARROW SHIRTS met korte mouwen, moderne ruiten en strepen, v.a. 19.75 India Madras 34.50 BARTELJORISSTRAAT 5 - HAARLEM BREESTRAAT 138 - BEVERWIJK Onovertroffen. De snelste stoomlocomotief ter wereld, de Duitse 05001 die in 1936 tussen Hamburg en Berlijn een snelheid van 204,5 km per uur haalde, heeft don derdag een plaats gekregen in het ver- keersmuseum van Neurenberg. Haar snelheid is nooit door een stoomlocomo tief overtroffen. Plaag. Het gemeentebestuur van Pekalon- gan, (Centraal-Java), heeft besloten dat paren die hun huwelijk of echtscheiding willen laten inschrijven daarbij 25 dode ratten zullen moeten inleveren. De maat regel is genomen, aldus het Indonesische persbureau Antara, om mee te helpen de rattenplaag in dit gebied te beteu gelen. Kostbaar. In Cadarache (Frankrijk) is het vierde Franse kemstudiecentrum in ge bruik genomen dat hoofdzakelijk bedoeld is voor de ontwikkeling van kernreactors onder meer als krachtbron voor marine- vaartuigen. De totale kosten van het centrum hebben 1.2 miljard francs be dragen. Samenwerking. Amerikaanse en Russische geologen zullen in Ghana samen gaaan werken onder leiding van het departe ment voor onderzoek, aldus de „Gha naian Times". Het gaat om tachtig Rus sen, die reeds onder het ministerie voor Industrie werken en twaalf leden van het Amerikaanse vredeskorps. Schakel. Het stalen wegdek van de hoog ste verkeersbrug van Europa nabij Innsbruck, is donderdag gereedgeko men. De brug overspant op een hoogte van 190 meter de rivier de „Sill" en zal deel uitmaken van de toekomstige auto weg van Kufstein naar Noord-Italië. Veroordeeld. Een voormalige commandant van de opstandelingen in Broenei, Salah Bin Sambas, is door het hooggerechts hof in Limbang veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Zijn vader werd wegens medeplichtigheid tot een jaar veroordeeld. Monument. Het verbogen kruis op een nieuwe kerk in Göppingen (Baden-Würt- temberg) zal op de kerk blijven staan als nagedachtenis aan de twee Ameri kaanse piloten die bij de plaatsing van het kruis op de toren om het leven kwa men. De twee vliegers hadden het kruis op de toren geplaatst met behulp van een wentelwiek die aan het eind van de werkzaamheden, nog met een kabel aan het kruis verbonden, naar beneden stortte. Verboden. In Jemen is bij decreet een verbod op de vorming van politieke par tijen en organisaties afgekondigd, die denkbeelden propageren die afwijken van die van het huidige republikeinse bewind. Dit heeft het Egyptische pers bureau voor het Nabije Oosten gemeld

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3