Ruim f 4000 voor vier ideeën bij Hoogovens Costuums Blazers Dumak- pantalons Ph. de KONING Leerlingen voortgezet onderwijs maten hun sportieve krachten in plezierig pinkstertoernooi Wees onze gast in onze Twintigste avondvierdaagse van 18 t./m. 21 juni Leerlingen T echn. avondschool Velsen kregen hun diploma SLIJTERIJ SWIER 158.00 - 235.00 79.50 - 98.00 39.50 55.90 Geldboete geëist voor dodelijke aanrijding Tippelen in de IJ mond Havenberichten (Barathea) Éi VRIJDAG 31 MEI 1963 KENNEMERLAAN 24 Haarlemse rechtbank Drukte op sportvelden in Driehuis - V V DEALER WONINGINRICHTING Wereldveteranendag Noord-Holland dit jaar in Heemskerk Goedkoop - Duurkoop Polyether rolmatras Woninginrichting A. 3. BRASSER Donkere wolken boven lager technisch onderwijs DURFINE tafelgerei Voor uw wij'nen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier Jhr. ir. B. de Jonge, Hoofd Walserijen Divisie van Hoogovens, reikte donderdag middag aan zeven personeelsleden een to taalbedrag van 4060,- uit als honorering voor vier uitstekende ideeën. De heren C. Valk uit Wijk aan Zee en P. Benning uit Velsen-N., beiden van de blokwalserij, ontvingen ieder 700,. Zij hadden een methode uitgewerkt om de stalen blokken, die enigszins vuil van de stroophal komen, „schoon" aan de blok- wals af te leveren. Zij stelden voor om in de putovephal, naast de sporen waar over de blokken naar de ovens wor den vervoerd, 'n persluchtleiding met ver schillende aftakkingen aan te brengen. In de praktijk bleek deze installatie heel goed te voldoen. De blokken worden in de put- ovenhal met perslucht schoongespoten. Een belangrijke besparing aan arbeids tijd en reparatiekosten in de bodem van de putovens is het gevolg van dit succes volle idee. i De vondst van de heer H. van Keulen te Uitgeest, waarnemer in de kwaliteits afdeling, bestond uit het aanbrengen van een viltschuier op de afvoerrol van een hardingswals in de koudbandwalserij van Breedband N.V. De staalband, die nu de hardingswals verlaat, wordt door deze aan de afvoerrol bevestigde schuier gereinigd, waardoor kwaliteitsfouten in de band wor den voorkomen. Een aanzienlijke bespa ring werd hiermede bereikt; het overwal- sen van plaat kan thans achterwege blij ven. De beloning was zorgvuldig op de waar de van het idee afgestemd, de heer Van Keulen werd 1.200,- rijker. Aan de heer M. Olyhoek uit Wijk aan Zee, 2e walser in de warmbandwalserij van Breedband N.V. werd een beloning van 560,- overhandigd. Als bij de eind- walsgroep de walsen moeten worden ver wisseld, is het noodzakelijk de mobiele geleidetafels, die de staalband tussen de walsrollen leiden, van hun plaats weg te trekken. De heer Olyhoek stelde voor, de schakelaars voor het bedienen van de ge leidetafels zodanig te verplaatsen dat be halve een snellere walswisseltijd boven dien een hogere veiligheid kon worden be reikt. Aan de heer J. Rietdijk uit Assendelft, N. Burgering uit Alkmaar en J. Wesseling uit Haarlem, allen werkzaam in de koud bandwalserij, reikte de heer De Jonge een eerlijk en gemakkelijk te verdelen totaal bedrag van 900,- uit voor de oplossing die zij vonden om krassen te voorkomen in de staalband, die de koudwals verlaat. Door de rol bij de las langzaam af te remmen en hierbij de geleideschijven in de afrolbak te openen, wordt de rol min- Advertentie Deze mannen deelden samen ruim f 4000behalve ir. B. de Jonge ge heel links) en de heer J. G. Nolst Trenité (derde van rechts). De geluk kigen zijn v.l.n.r.: P. Benning, M. Olij- hoek, C. Valk, H. van Keulen, J. Wes seling, N. Burger en J. Rietdijk. der ingesnoerd, waardoor de kans op be schadiging van het produkt wordt beperkt. De heer De Jonge herinnerde de bij de uitreiking aanwezige medewerkers aan de film „Raak", waarin getracht wordt de toenemende behoefte aan meedenkers in de moderne maatschappij weer te geven. Er is een tijd geweest, dat de cultuur op een zeer hoog peil stond, maar de techniek jarenlang op hetzelfde niveau bleef. De mensen die tijd hadden, dach ten niet aan produktie; zij filosofeerden liever. Door de moderne snelle ontwikke ling in de techniek, is het noodzakelijk geworden, dat ook de mensen in fabrieken met frisse nieuwe ideeën komen". Op het uitstekend geoutilleerde sportcomplex van het Gymnasium Paulinum werden donderdagmiddag sportwedstrijden gehouden voor de scholieren van het voortgezette onderwijs. Basketbal, volleybal en zevenhandbal stonderi op het programma. De wedstrijden vonden onder de best denkbare weersomstandig- leden plaats, onder leiding van de vakvereniging van leraren in de lichamelijke opvoeding afdeling Velsen. Als algemeen toernooileider fungeerde de heer J. Roosenstein, geassisteerd door de wedstrijdsecretaris C. A. Kleij. Alle onder delen werden in twee speelhelften beslist van elk tien minuten, hetgeen het tempo van het afwerken van dit omvangrijke scholierentoernooi aanmerkelijk deed versnellen en het verloop van de wedstrijden dikwijls ongemeen boeiend maakte. Bloemenveiling op tweede pinksterdag Op tweede pinksterdag, 's morgens om tien uur zal in Beverwijk in veilingge bouw Het Centrum een bloemenveiling worden gehouden. Nu het weer warmer gaat worden, nemen de aanvoeren van irissefi. anjers en rozen sterk toe. De officier van justitie bij de Haarlem se rechtbank eiste vanmorgen een geldboe te van 200,- en een ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar tegen een 56-jarige timmerman-aannemer uit Hoofddorp wegens het in gevaar bren gen van het verkeer. Niet bewezen achtte de officier het primair ten laste gelegde toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood tengevolge hebbende. De man had in de late avonduren van maandag 25 februari op het Lorentzplein in Haarlem met zijn personenauto een aanrijding gehad met een rechts van de weg geparkeerde oplegger. Tengevolge van deze botsing was het rechterportier van de personenauto opengesprongen en was de 60-jarige slager Jan Kroon uit Heem stede uit de wagen geslingerd. De man was ter plaatse overleden. De officier kwam in zijn primair ten laste gelegde feit tot vrijspraak omdat uit het rapport van dr. Zeldenrust, die sectie had verricht, de mogelijkheid niet uitgesloten werd geacht dat het slacht offer tengevolge van de schrik van de aanrijding was overleden. I De botsing zou zijn veroorzaakt door dat de ramen van de wagen plotseling beslagen zouden zijn, doordat de heer Kroon met een doek over de nog door zichtige ruiten had gewreven. Volgens verdachte was hij de oplegger reeds zo dicht genaderd dat remmen niet meer had gebaat. De raadsman van verdachte probeer de tijdens zijn pleidooi de juiste toedracht van het ongeluk te schilderen. Hij voerde hierbij aan dat niemand kan bewijzen hoe dicht de auto de oplegger reeds was gena derd op het tijdstip dat de vegende bewe ging vap de heer Kroon de voorruit deed bevriezen. Hij was van mening dat dit best zo dicht kon zijn dat verdachte in derdaad niet meer tijdig had kunnen stop pen. Hierop baseerde hij zijn conclusie tot vrijspraak ook in het subsidiair ten laste gelegde feit. De rechtbank zal op donderdag 13 juni uitspraak doen. Het organiserende gymnasium Paulinum won bijna alle onderdelen waarin het uit kwam. Alleen in de finale van het volley baltoernooi moesten de Driehuizers hun meerdere erkennen in het team van de Prins Bernhard H.B.S., die in de eerste speelhelft van 10 minuten een onbedreigde 24-5 voorsprong nam door zelf zeer sterk te spelen, terwijl de gymnasiasten duide lijk met ongeloof in eigen kunnen kamp ten. Bij de wisseling van speelhelften kwam er enige verbetering in het spel van Paulinur doch de achterstand was te groot. Met de comfortabele voorsprong van 35-18 kwam het einde van deze finale vol leybal voor jongens ten gunste van de Prins Bernard H.B.S. Het opvallende bij deze finalestrijd was het uitstekende ser veren aan beide zijden. De finale van het zevenhandbal voor jongens gaf een interessante eindstrijd te zien tussen het deze middag succesvolle Paulinum en het team van de lagere tech nische school. Dankzij het uitstekende keeperswerk van goalie Leo Willemsen leidden de „blauwzwarten" gelukkigerwijze met 3-2 bij de rust. Doch hierna bewezen zij, dat de zevenhandbaltitel toch bij het sterkste zevental terechtgekomen is. Door uitstekend voorhoedespel, waarbij vooral de technische vaardigheid van schutter JoKooy opviel, vergrootten zij hun voor sprong tot een veilige 8-4 stand bij het einde van deze zeer snel gespeelde finale. Bij de prijsuitreiking bracht de organi sator de heer J. J. Rosenstein dank aan de overste van het Missiebuis in Driehuis, die voor dit toernooi zijn sportcomplex ter be schikking had gesteld. Bovendien bracht hij dank uit aan het adres van de gemeen telijke consulent voor de lichamelijke op voeding, de heer A. Wedemeijer, die onder meer gezorgd had voor twee splinter nieuwe basketbalstandaards. „Hiervoor zullen vele Velser basketballers, zowel scholieren als wedstrijdspelers, de ge meente uiterst dankbaar zijn", aldus de heer J. J. Rosenstein. De heer A. H. Wedemeijer deelde hierna de talrijke prijzen uit. Alvorens hij het deed, sprak hij de hoop uit, dat het vol gende jaar deze wedstrijden uitgebreid kunnen worden met hockey, voetbal en handbal. Voor dit doel zouden dan de vier gepro jecteerde sportvelden ten noorden van de spoorlijn nabij Driehuis-zuid aangelegd moeten worden, hetgeen in het belang zou zijn van vele gemeentelijke sportverenigin gen en uiteraard ook voor dit traditionele jaarlijkse toernooi voor scholieren. Na deze duidelijke vingerwijzing aan het adres van het gemeentebestuur ging hij over tot de prijsuitreiking. Uitslagen De uitslagen zijn: Basketbal (Jongens): eindstand: 1. Gymnasium Paulinum 5 10 25035 2. Rijks HBS 5 8 79— 49 3. St. Joannes ULO 5 4 7670 4. Willem de Zwijger ULO 5 4 53109 5. Gymnasmm Felisenum 5 4 53111 6. Hugo de Groot ULO 5 0 14151 Basketbal (meisjes). De eindstand: 1. St. Joannes ULO 4 8 7510 2. W. de Zwijger ULO 4 6 2629 3. Rijks HBS 4 4 21— 32 4. Gymnasium Felisenum 4 2 2745 5. St. Adelbert VGLO 4 0 8— 41 Volleybal (jongens), indstand: 1. Rijks HBS 3 6 106— 50 2. Gymnasium Paulinum 3 4 7870 3. Prins Bernhard HBS 3 2 6589 4. Gymnasium Felisenum 3 0 5589 Volleybal (meisjes) eindstand: 1. Gymnasium Felisenum 2 4 4744 2. Rijks HBS 2 2 55— 45 3. Hugo de Groot'ULO 2 0 3447 Zevenhandbal (jongens) eindstand: 1. Gymnasium Paulinum 3 6 227 2. St. Joannes ULO 3 4 1515 3. Lagere Techn. School 3 2 1515 4. St. Adelbert VGLO 3 0 0— 15 Het wisselschild voor de beste school prestatie gedurende het gehele toernooi was evenals vorig jaar voor het Gymna sium Paulinum bij de jongens, terwijl bij de meisjes in dit geslaagde toernooi de Rijks HBS met de beste totale prestatie uit de bus kwam. IJmuidenaar viel zeven meter Bij schilderwerk op het terrein van Hoogovens viel de 39-jarige heer D. H. Tit uit IJmuiden van de firma P. Lang- hout van zeven metei hoogte. Hij was be zig de onderkant van het ovendek van de nieuwe kooksbatterij te schilderen toen het ongeval gebeurde door het verschui ven van een badding. Hij werd getroffen aan voorhoofd en rechterknie en moest in het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. Advertentie meubeltoonzalen Ook al heeft u (nog) niets nodig, u bent van harte welkom. Onze 4 etages (de zaak is veel groter dan het van buiten lijkt) staan boordevol nieuwe ideeën. Er is altijd wat te vragen, en wij geven graag antwoord. Er is altijd wat nieuws. En van ieder stuk kunnen wij u de tientallen mogelijkheden ver tellen, wij scholen nog steeds door, wij blijven bij, voor u. Filiaal; Plantage 152 BEVERWIJK Tel. 02510-6105 Marktplein 29, IJMUIDEN Tel. 7541 In Heemskerk wordt dit jaar de her denking gehouden in het kader van de Wereldveteranendag, voor de provincie Noord-Holland. Op deze dag worden over al in de wereld door circa 22 miljoen oud- strijders de gevallenen in de beide wereld oorlogen herdacht. De wereldveteranen dag is op 22 juni aanstaande. In Heemskerk komen de deelnemers aan de herdenkingsplechtigheid om kwart voor twee bij het gemeentehuis aan. De oorlogsinvaliden krijgen een rondrit door de duinen aangeboden dank zij medewer king van de MOVEO. Hierna wordt een stoet gevormd, waarin ook gemeentelij ke autoriteiten zullen meelopen. De her denking vindt plaats op de begraafplaats van de Hervormde Kerk. Déze herden king met kranslegging begint om vier uur. Hierna vindt een bijeenkomst plaats in café Nijman, waar alle genodigden, de putaties van jeugdorganisaties enzovoort, getuige zullen zijn van de aanbieding „Credo" aan de burgemeester van Heems kerk, de heer H. Nielen. Advertentie BEDDEN koopt u bij een vanouds ver trouwd adres. Een voorbeeld uit onze kollektie gemakkelijk voor strand en camping1-pers. 44.75 Koningsplein 8, IJmuiden-W. - Tel. 4540 De Nederlandse Wandelsportbond, die dit jaar voor de twintigste maal de Avond vierdaagse organiseert, zal dit grote sport evenement in de IJmond houden van dins dag 18 juni tot en met vrijdag 21 juni, zoals wij al eerder berichtten. Evenals in de vorige jaren zal worden gestart van het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat te Velsen- Noord. In 1940 stelde de Nederlandse Wandelsportbond de Avondvierdaagse in en sedertdien, met voorbijgaan van de oorlogsjaren 1942, 1943 en 1944, heeft dit wandelfestijn zich mogen verheugen in een toenemende belangstelling van wan delsportliefhebbers, van wie er elk jaar weer vele getrouwen zich aanmelden. De IJmond telde tenminste vorig jaar 1962 een record-aantal deelnemers, onder wie vele jeugdige wandelaars, die vaak ir; school-klasse-verband aan de wande lingen meedoen. Velen van hen en meer speciaal ouderen hebben al vijftien maal en meer keren meegelopen; er zijn er zelfs die geen enkele Avondvierdaagse hebben overgeslagen en nu voor de twin- tigste maal van de partij zullen zijn. Voor dit jubileumjaar zijn de parkoer sen zodanig dat op de laatste avond, vrij dag 21 juni senioren zowel als junioren gelijktijdig kunnen vertrekken om geza menlijk de feestelijke intocht mee te maken, waarbij de deelnemers weer zul len mogen rekenen op bloemen. Het deelnemen aan dit grote wandel evenement staat open voor personen van tien jaar af, ook zij die dit jaar tien jaar worden. Op het ogenblik zijn er al vele inschrijvingen binnen en als de verwach tingen worden bewaarheid zal dit jaar de IJmond opnieuw voor een record aantal deelnemers zorgen. Inschrijvingen en inlichtingen zijn te ver krijgen bij: G. Krom, Creutzberglaan 37a, Beverwijk, tel. 3422; H. C. Smit, Lange Nieuwstraat 408, IJmuiden; M. J. Mar cus, Pelsstraat 13, Velsen-Noord, tel. 4280; H. G. Scholts, Accacialaan 82, Beverwijk tel. 4250; H. J. Wenning, Lekstraat 33 Beverwijk/Oosterwijk en K. C. Kossen, Ogelwichtstraat 1, Velsen-Noord. T '.[ld. V"' U" -• iliaW Na drie jaren van hard werken in de avonduren was het donderdagavond voor de cursisten van de avondcursussen aan de technische school te Velsen een zeer belangrijke dag. In de kantine van de school werden de diploma's uitgereikt. Alvorens de directeur van de techni sche school hiertoe overging, voerde de heer A. Stoel, lid van het dagelijks be stuur van de vereniging voor nijverheids onderwijs in Kennemerland het woord. Hij kon zich best indenken dat vele geslaag den met een zucht van verlichting voor de laatste maal de schooldeur achter zich dichttrekken. Maar zij weten nu, dat zij meer in hun mars hebben dan degenen die liever 's avonds iets anders doen dan hun theoretische kennis van hun vak te vergroten. Uit de persoonlijke ervaringen en contacten met vele bedrijven is het de heer A. Stoel duidelijk geworden, dat de vraag naar vakbekwame werkers steeds toeneemt. Er hangt echter een groot onheilszwaard boven het hoofd van de technische school in het algemeen. De ongeschoolde arbei der heeft de huidige conjunctuur mee, waarbij komt, dat het verschil tussen de lonen van de geschoolde en ongeschoolde arbeider vaak niet in de juiste verhouding staat met hun kwaliteiten en vakbekwaam heid, waardoor het dikwijls niet de moeite loont voor een arbeider om zich te scho len in de avonduren. Een ander gevaar voor het technische onderwijs is de opleiding voor technische vaklieden in de bedrijven zelf. Tegen deze commerciële concurrent met zijn machti ge middelen kan de technische school in de regel niet op. Vaktechnisch gesproken wel, maar het studieloon, dat de bedrij ven aan hun leerlingen betalen is in de regel een te lokkend middel. Het laatste onderwerp dat hij in dit verband ter sprake bracht, was de vol gens hem te grote vlucht van de U.T.S. Was het voorheen zó, dat alle leerlingen, die technisch onderwijs wilden genieten alleen en tot genoegen van de betrokkenen bij de lagere technische school terecht konden, thans is die situatie grondig ge wijzigd. De room was in ruime mate van de technische school door de UTS afgenomen, waardoor in 't bedrijfsleven thans vreem de situaties voorkomen bij het in dienst- treden van geschoold personeel. De UTS, Advertentie Duurzaam en fijn van vorm. Ideaal voor mensen van ont wikkeling en smaak. MARKTPLEIN 7 die In feite opleidt voor 'n leidinggevende functie, heeft een te smalle basis om de concurrentie van Mulo B en HBS te door staan. Met het gevolg, dat zowel de ge diplomeerden van de UTS en de LTS op één lijn gesteld worden, waarbij in vele gevallen niet de kennis, doch de persoon lijke kwaliteiten een rol spelen. Hierna ging de directeur van de school, de heer P. L. Hubbeling, over tot de di plomauitreiking. Geslaagden Metaalbewerker A: C. J. Duyvenvoor- de, R. Giesberts, L. A P. van Huffel, L. P. M. Kaasenbrood, W. van der Ploeg. Metaalbewerker B: H. v.d. Brink, C. Com missaris, J. W. Riechelman. Timmeren: J. Bot, J. J. Dobbelaar, A. Swaager. GaWa- Lo (loodgietersopeliding)A-Diploma: G. J. Doeron, D. Kiekens en P. P. Wullaert. GaWaLo Diploma B: A. J. Beentjes. F. H. Broekkamp, C. van Kan, J. Komdeur en E. Stenvers. Schilderen: G. J. Theunis, A. A. Zijlstra (beiden A-diploma). Schil deren B: R. Assendelft, G. Keirsgieter, C. P. M. Kleverlaan, G. P. S. Leuning, J. H. Schipper, F. Tulp en K. P. B. Hoek stra. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Duero van Toulon; Hoegh Belle, Las Palmas; Stadtlartd, SwanseaGermane, Londen, voor IJmuiden; Mal lard, Great Yarmouth; Vliestroom, Londen: Nan ny, Swansea; Pacific Telstar. Hamburg; Vogtland, Antwerpen; Emmy S., Swansea; Rijnstroom. Hull; Brinda, Londen, voor IJmuiden: Hado, Swansea; Freiheit, Den Helder, naar Buitenhuizen; Jean E., Londen; Polarflint, Kopenhagen; Heriot, Leith; Dahra, Kenitra; Sapepmeer, Par; Stella Maris, Hamburg; Donau, Sunderland; Torna, Jacobs- stad; Korbach. Bayonne; Hebe Nobel, Londen; Texel, Londen; Hanna S., Gruvon. VrUdag kwamen in IJmuiden aan: Wexford van Boston, naar Zaandam; Witmarsum, Duin kerken; Neder-Rhone, Antwerpen; Donetz, Ar changel, hout voor Zaandam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Khios Belle naar Rotterdam, van IJmuiden; Silvana, Gothenburg; Bernhardt Howald, Bremen; Ara- ton, Stockvik; Camroux 3, Leith, Mertola, Kemi; Eva, Kemi. van Velsen; Mercurius H„ Londen; sleepboot Maas met zuiger, Wilhelmshaven; Ko- rale, Ixpila; Oranje Nassau, Plymouth; Gaaster- kerk, Hamburg; Vesta, Londen; Kulmerlaijd, Bremen; Vigsnes, Simonsvik, coils van IJmui den; Kaap Falga, Delfzijl, van Zaandam; Artura, Rotterdam: Swift, Harlingen; Colette, Rotterdam; Bomma, Delfzijl: Martha Ahrens. Hamburg; Ga- brielle. Rotterdam: Bharata Jayanti, U.S. Gulf; Anja, Perth, kunstmest van IJmuiden; Marga Henning, Norrköping; Clemens Sartori, Antwer pen; Camerounkust, Freetown: Mare Bonum, Gdynia; Tank Earl. Perzische Golf; Argo, Ant werpen; Windrox, IJstadt; Kongsbru, La Guera. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Nanny naar Delfzijl, Mallard, Ipswich: Oduduwa, Hamburg; Stella Maris, Salzkaten; Stadtlandt, Bauks.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7