zeer aparte slaapkamer OVERHEID STAAT VOOR DE KEUZE Meter voor meter groeit de nieuwe zuiderpier in IJmuiden Verbruik minder benzine JAPAN BRENGT ISUZU NAAR NEDERLAND Woninginrichting VERSPUY WELLICHT SPOEDIG NIEUWE FIAT Langs de weg gevonden NIEUWE BAND VOOR FORMULE 1-WAGENS Dit najaar wordt eerste turbine-auto afgeleverd VELO De „Kala Nag" knabbelt verder parkeermeter Parkeerschijf VRIJDAG 31 MEI 1963 y PARKEERSCHIJF! Tijdstip van aankomst valt tussen: fftp 'V ■00' Kerkdiensten voor wie onderweg zijn DEZE WEEK ETALEREN WIJ PLEIN 1945 no. 2 - IJMUIDEN - TELEFOON 8089 UIT en tóch THUIS Inbraak in school en kantine 100% SERVICE Duinbrand in Wijk aan Zee Binnengekomen haringschepen Ook voor het allerlaatste sportnieuws REEDS LANG zijn de gemeentelijke overheden tot de conclusie ge komen dat er maatregelen genomen moeten worden die in hun gemeenten een einde kunnen maken aan het tekort aan parkeergelegenheid. De toe neming van het aantal auto's en de langdurige bezetting van het beperkte aantal parkeerplaatsen deden binnen enkele jaren de parkeernooütot grote hoogte stijgen waardoor het noodzakelijk werd op korte termijn een oplossing te vinden. Dit moest gebeuren naast de verwezenlijking van stede- bouwkundige plannen die onder andere eveneens tot doel hadden meer parkeerruimte te scheppen. Zo'n oplossing bleek in de praktijk gevonden te kunnen worden bij twee gelijkwaardige middelen: de parkeermeter en de parkeerschijf De gemeente raad van Amsterdam koos de eerste, de gemeente Enschede de tweede. Hoewel beide middelen in gelijke mate verlichting kunnen brengen in de parkeemood zijn er voor- en nadelen aan de toepassing van ieder verbonden. De gemeente lijke overheid die besluit de parkeermeter aan te schaffen krijgt hierdoor de beschikking over een nieuwe bron van inkomsten. De automobilist „huurt" voor een bepaalde tijdsduur de ruimte waarin hij zijn wagen parkeert en is strafbaar als hij deze tijdslimiet overschrijdt. De parkeerschijf daarentegen kost de automobilist niets. DE WERKING van de meter en de schijf is eenvoudig. De parkeermeter is een klok op een paal, die de overheid bij iedere parkeerplaats laat neerzetten mits daar natuurlijk de ruimte voor is De automobilist stelt door middel van een muntinworp de klok in werking, die na afloop van de aldaar geldende maximum parkeertijd een rood signaal vertoont Bijvullen van de klok is strafbaar. Dergelijke parkeermeters werden reeds in 1935 in Amerika in gebruik genomen. Verplichting "H .óa Uf?' v %k. *r> r \i: A,/.v Tv; ,v "vV- J DE PARKEERSCHIJF werd ruim twintig jaar later voor het eerst in Parijs ingevoerd en moest gebruikt worden in de zogenoemde „zóne bleue", die in het begin zesduizend parkeerplaatsen omvatte. Controle geschiedde 's morgens en 's middags door vierhonderd agenten, die per dag drie duizend overtredingen constateerden. In januari van dit jaar werd de zone die reeds enkele uitbreidingen had ondergaan ruim 24.000 parkeerplaatsen „groot". De controle geschiedt thans ook door burgerperso neel. De kartonnen parkeerschijf is te vergelijken met de wijzerplaat van een klok. De automobilist stelt de tijd van aankomst in en bevestigt de schijf zodanig in zijn auto, dat hij van buiten goed zichtbaar is. Bijstellen na de toe gestane parkeertijd is strafbaar. Eerst moet de automobilist weer aan het verkeer hebben deelgenomen Hoewel er van de parkeerschijf een Parijs' en een Weens model bestaan, heeft men in Nederland de schijf ontworpen naar een nieuw systeem. Op de achterzijde van de Neder landse schijf is als geheugensteuntje aangegeven op welk tijdstip men moet vertrekken. Deze schijf is geldig in het gehele land. De gemeenten zijn vrij de maximale parkeerduur vast te stellen, die per straat en per stadsdeel kan variëren. ZOALS GEZEGD is toepassing van beide middelen in staat het euvel van het lang-parkeren te bestrijden. De gemeentelijke overheid is vrij in de keuze tussen schijf en meter. Het-is denkbaar dat sommige gemeenten beide zullen kiezen, omdat in nauwe straten of op smalle grachten een voudig de ruimte voor een parkeermeter kan ontbreken. De A.N.W B. acht het echter logisch dat men niet begint met de plaatsing van kostbare parkeermeters. alvorens een proef te hebben genomen met de parkeerschijf die de auto mobilist geen geld kost, maar de gemeente ook niet. Het grote of geringe verbruik van benzine hangt, afgezien van het type wagen, nauw samen met de wijze van rijden. Vele automobilisten realiseren zich niét dat de onbeheerste wijze waarop zij wegrijden of de grote snelheid waarmee zij gewoon zijn hun dage lijkse traject af te leggen het benzineverbruik van hun wagen omhoog jaagt. Daarom volgen hieronder enkele punten die indien u tenminste minder benzine wilt verbruiken stellig uw belangstelling waard zijn. Hoge snelheden verdubbelen het benzineverbruik. Rijdt dus niet te hard. Van snelheid veranderen dient gelijkmatig te ge beuren. Een snelle start eist benzine. Trek rustig op. Choke alleen als het noodzakelijk is. Schakel en rem niet Onnodig. Wacht niet te lang met het schakelen naar een hogere versnelling. Japan heeft sinds enige tijd zijn intrede op de Neder landse automarkt gedaan met de Isuzu 2000. Uiterlijk gelijkt de2e wagen op de Simca, weinig revolutionair van aanzien dus. Het aantrekkelijke van deze auto schuilt dan ook in de technische snufjes, die aan en in de Japanse wagen zijn gemonteerd: een „magisch" oog, dat automatisch het licht van de koplampen dimt bij de nadering van een tegen ligger, alarmzoemers beveiligen tegen een poging tot dief stal. de radio bezit twee luidsprekers en als de deuren niet goed zijn gesloten gloeien controlelampjes aan. De vier cilinder-motor waarmee deze auto is uitgerust bezit twee carburateurs en heeft een vermogen van 95 p.k. bij 4.600 toeren per minuut. De auto die ruim tienduizend gulden gaat kosten kan geleverd worden met een benzine- of dieselmotor. Daarvoor heeft men dan een middenklasse wagen. die althans volgens de folder zes personen kan bevatten. De eerste export naar Nèderland omvat slechts tien van deze wagens. In het najaar hopen de Japanners met de kleine Isuzu naar Nederland te komen. De beide kraanhefpontons (in de volks mond kraaneilanden genoemd) worden speciaal voor het grote waterbouwkundige werk in IJmuiden, op enkele Nederlandse werven gebouwd in opdracht van de n.v. Gusto te Schiedam. Een ponton is aldaar in aanbouw, de andere wordt binnenkort te water gelaten op de werf „De Merwe- de" te Hardinxveld. Men heeft de kraan eilanden al toepasselijke namen gegeven, namelijk Lepelaar en Kraanvogel. Terwijl men aan de ene zijde van de zuiderpier bezig is deze langer te maken, Een felle duinbrand in Wijk aan Zee heeft donderdag tegen het middaguur een oppervlakte van circa vijfhonderd vier kante meter duinbeplanting verwoest. Per soneel van het provinciaal waterleidingbe drijf was nabij het hotel „Berg en Dal" bezig dood en ziek hout te verbranden. Door de vrij krachtige oostenwind vlo gen vonken weg, waardoor de helm in kor te tijd in brand geraakt. Brandweren van Beverwijk en Van Gelder Zonens Papier fabriek, die eigenaresse is van het ter rein. blusten het vuur gezamenlijk. 24 mei: m.h.l. De Arend KW 7 met 113 kantjes van 7 schepen; m t Rijnmond I KW 15 met 100 kantjes; m.t. Arie Jacob KW 149 met 100 kantjes; m.t. Sakina Martine KW 32 met 100 kantjes; m.t. Brittenburg KW 121 met 90 kantjes: m.t. Michiel Jan VL 110 met 100 kantjes; m.t. Ada VL met 85 kantjes. 25 mei: m.t. Bellatrix KW 139 met 85 kantjes. 26 mei: m.h 1. Toenadering KW 95 met 395 kant jes van 8 schepen; m.t. Koraalbank KW 3 met 100 kantjes; m.t. Nicolaas Senior KW 42 met 100 kantjes; m.t Dirkje KW 54 met 80 kantjes; m.t. Albatros KW 87 met 100 kantjes; m.t. Jan Maria KW 171 met 90 kantjes; m.t. Cornelia Maria SCH 135 met 100 kantjes; m.t.l. Onderneming IV SCH 153 met 100 kantjes; m.t. Willem VL 121 met 93 kantjes; m.t. Bets en Gerda VL 112 met 93 kant jes; m.t. Voorbode VL 103 met 93 kantjes. 27 mei: m.t. Stadt Enckhuysen KW 82 met 66 kantjes; m.l. Onderneming II SCH 27 met 87 kantjes. 28 mei: m.t. Emma IJM 15 met 100 kantjes: m.t. Ora et Labora KW 51 met 100 kantjes; m.t. Antje KW 49 met 100 kantjes: m.t Francina KW 153 met 79 kantjes; kotter Alida Jacoba KW 165 met 40 kantjes; m.t. 's-Gravenhage IJM 26 met 100 kantjes. In Huis ter Heide worden vor hen, die er op zomerse zondagen op uit trek ken, op eerste pinksterdag korte kerk diensten gehouden. Deze diensten zijn el ke zondag om 9 uur. Predikanten uit de hervormde, gereformeerde, lutherse, doops gezinde en remonstrantse kerken zullen hierin voorgaan. De diensten worden ge houden in 'n wit kerkje van de hervorm de gemeente aan de Rijksstraatweg van Utrecht naar Amersfoort. Borden maken de voorbijkomende automobilisten op de ze diensten attent. Advertentie Advertentie Een prachtige kombinatie van solide chroom en suwide bekle ding. Toogledikant met aangeb. nachtkastjes; 2 bekl. stoelen en tafel met formica blad; 3-deurs linnenkast: 2/3 leg. 1/3 hang. Komt u eens kijken, ook als uw interesse meer uit gaat naar andere meubelen, want wij vullen onze voorraad regelmatig aan met de nieuwste modellen. Kennemers ontvangen Duitse voetbaljeugd De Beverwijkse voetbalvereniging De Kennemers zal ook dit jaar tijdens de pinksterdagen Duitse gasten hebben. De Rood Zwarten zullen de jeugd van Glad- beek ontvangen. Zaterdag arriveren de gasten, op eerste pinksterdag wordt een bustocht gemaakt naar Volendam en Mar ken en een rondvaart door de Amster damse grachten. Tweede pinksterdag is er 't bekende Jan Maenhouttoernooi, waar aan ook de Duitse jeugd zal deelnemen. De bedoeling is dat De Kennemers-jeugd nog deze zomer een tegenbezoek zal bren gen. De Italiaanse Fiat-fabriek is voornemens een nieuw mo del op de markt te brengen dat ontworpen is voor kopers die een ruimere wagen met een laag benzineverbruik willen hebben. Het model 1500 1 is een combinatie vna de carrosserie van de 6-persoons Fiat-model 1800 b en de viercilinder motor van het model 1500. De prijs, die nog niet bekendgemaakt is, zal vermoedelijk op ongeveer 1.4 miljoen lire (8.000 gulden) komen. Volgens berichten uit Turijn kan de auto een snelheid van 140 kilometer per uur bereiken. (AP). Na uitgebreide proeven begint de dag-en-nacht-produktie van de nieuwe Lotus „27" Formula Junior racewagen. De wagen is uitgevoerd in de zogenoemde „holle tank"-con- structie, die voor het eerst werd gebruikt in de zo succes volle Lotus Formule 1 racewagen. Teneinde het afsluiten van de ontwikkelingsbeproevingen van deze „27" te vieren, brak Peter Arundell, de Britse For mula Junior kampioen en sterbestuurder van het fabrieks- team voor Lotus Formula Juniorwagens, zijn ronderecord op Goodwood en maakte voor het eerst een ronde met een snelheid van 160 kilometer per uur met een Formule Junior racewagen. Een nieuwe versie van de Jaguar E is thans door de Coventry-fabriek beschikbaar gesteld voor particuliere in schrijvers in Gran Touringraces. De vice-president van de Chrysler Corporation heeft onlangs in New York verklaard, dat Chrysler in de herfst van dit jaar de eerste turbine-autó zal afleveren. In totaal worden er voorlopig vijftig turbinewagens ge maakt, die beurtelings een andere bezitter krijgen. Twee honderd Amerikaanse „doorsnee-chauffeurs" zullen drie maanden in een turbine-auto rijden. Met hun ervaringen zal de fabriek bij de verdere produktie van de wagens reke ning houden. De foto toont de turbinewagen van Chrysler. Terwijl Dunlopbanden uit Engeland thans reeds de wereld van het Grand Prix-racen beheersen, heeft de maat schappij opnieuw een stap voorwaarts gezet met haar „R6"-band. Deze nieuwe band zal het „R5" type band ver vangen, die vijf jaar geleden werd geïntroduceerd. Het type „R6" zal in het komende seizoen door alle Formule 1- wagens gebruikt worden. Dunlop claimt, als resultaat van experimenten met een Formule 1-raceauto op een Brits racecircuit, dat deze nieuwe racebanden een tijdsvoordeel geven van één se conde op een 90 seconden droog circuit, en van liefst vier seconden op een 100 seconden nat circuit. De „R6" is een bredere band dan de „R5" en geeft derhalve een groter contactoppervlak. Omdat als gevolg hiervan eigenaren van oudere typen raceauto's hierdoor montagemoeilijkheden zouden ondervinden, blijft de „R5"-band in beperkte produktie. In de Centrale Brugschool aan de Brink te Beverwijk is ingebroken. Er werd een ruit vernield. Alle lokalen en het kantoor werden doorzocht, maar er wordt niets vermist. In Velsen is ingebroken in de kantine van sportpark „Schoonenberg". Hier werd ook een ruit vernield. Vermist worden si garetten, snoepgoed en flesjes frisdranken De politie heeft de zaak in onderzoek. Dit is de Bond Equipe G.T. die door de Engelse fabriek Sharps Commercials is gebouwd. De carrosserie is van glasfiber en rust op een stalen chassis. De motor een Triumph Spitfire met twee carburateurs levert een vermogen van 63 p.k. en kan de wagen een snelheid van ruim 130 kilometer per uur geven. PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 5198 Iedereen kan nu zien naar welke kant het met de zuiderpier van IJmuiden uitgaat. Terwijl donderdag menigeen lag te zonnen, waren arbeiders van de n.v. Bitumarin druk bezig weer een stukje aan de zuiderpier te breien. Metertje voor metertje kruipt men zeewaarts met duizenden tonnen steen en ander ma teriaal. De oostenwind droeg het geluid van zware motoren en het vallen van keien in stalen kuipen over de duinen heen. Want er wordt niet alleen hard gewerkt op de kop van de pier, maar ook achter de duinenrij. Daar malen de molens van Bitumarin het mengsel van steen en bitumen. baggert de lepelbaggermolen „Kala Nag" van de Franse maatschappij „Frabeltra" de geweldige nog onder water liggende keien van een deel van de zuiderpier weg. Trillend, soms schuddend verricht dit vaartuig bij de kop van de pier zijn werk. De zware stalen kuip zit aan een lange arm vast. Deze arm wordt neergelaten en achterwaarts bewogen. Daarna lepelt men over de bodem van de zee in voorwaartse beweging, net zo lang tot een kei in de meer dan manshoge kuip is gewurmd. Soms is de „vangst" gering, maar het personeel van de „Kala Nag" heeft wel zoveel routine in dit opruimingswerk dat dit tot de zeldzame uitzonderingen be hoort. De grote stenen worden tenslotte in een langszij liggende bnderlosser gestort. Op haar beurt brengt dit vaartuig het materiaal weer aan binnen het tracé van de nieuwe pierlichamen. Zo dienen de bouwstoffen van een deel van de oude pier weer tot grondstof voor de nieuwe. De lepelbaggermolen in actie. Intussen is de strandbezoeker al gewend aan het brullen van de motoren der zware Caterpillar-trekkers, die af en aan rijden over de zuiderpier. Tamelijk hoge stalen hekken houden het publiek op veilige af stand. En dat is nodig, want het gebeurt zo nu en dan wel eens dat een zware kei van de oplegger tuimelt. De bewaking bij de toegang tot de pier is verscherpt. Een man houdt de kandidaat-pierwandelaar vriendelijk, maar vastberaden tegen. Enkele tientallen meters zijn nu al aan de oude zuiderpier aangebouwd. Van land zijde worden met behulp van een zware kraan de uit België afkomstige bergstenen op de bedding van onder water aange brachte keien gestort. Nadat men op deze manier tot op een bepaalde hoogte boven de zeespiegel is gekomen, worden vele tonnen zogenaamde stortsteenasfalt over de stenen dam gegoten. Aan de rand van het nieuwe pierlichaam worden tevens achttien ton zware betonnen elementen geplaatst. Vanaf het strand is de witte betonnen rand duidelijk te ziet). Al is de activiteit op en rond de zuider pier van IJmuiden dan indrukwekkend, spectaculair wordt het pas, wanneer grote elektrische kranen, staande op hefpontons, op grootscheepse wijze de zuiderpier met 2050 meter en de noorderpier met 1100 meter komen verlengen. Óp acht palen rustend op de bodem van de Noordzee zal een kraan de onder water met behulp van onderlossende vaartuigen gestorte stenen, weer oppakken en zodanig plaatsen, dat de stenen dam boven water zal uitrijzen. De andere kraan zal hierachteraan stort steenasfalt aanbrengen. De kraanarmen hebben een vlucht van 57 meter. Kraanhefpontons Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Al enkele tientallen meters

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9