SEINESEINEN DE KUNSTMATIGE NIER EVEN EEN PROPAGANDA-FILMPJE VLUC EEN GESPREKJE, GAUW EEN LUNCH OP 'S WERELDS GROOTSTE VLIEGDEKSCHIP, DE ENTERPRISE ZATERDAG 1 JUNI 1963 Erbij PAGINA TWEE De benen van de vloer, doch voorbeelden van oirbaarheid. J. Z. Baruch LA CALLAS WESTERSE „EENHEID" DE REVUEGIRL LEVE DE TOERISTEN „IK BEN GEEN C1RCUSD1ER". Dit is het verweer dat een iegelijk naar eigen smaak interpreteren mag dat Maria Callas, illustere onder de illusteren, vóór haar vertrek uit Pa rijs naar Berlijn gegeven heeft om haar laatste gedragingen te motiveren die haar impresario's nu voor een nieuw probleempje hebben geplaatst. We hadden al eerder bericht dat La Callas zich bereid had verklaard voor de grijpstuiver van 45.000 gulden in te vallen voor haar (lager bezoldigde rivale Tebaldi, wier concert in Parijs voor deze maand stond genoteerd. Callas heeft Parijs nu echter plotse ling en onverwacht zo niet weder rechtelijk verlatenomdat ze be zwaar ziet in het feit dat het (zeer selecte) genootschap der Maltaridders alle plaatsen had opgekocht om die a raison van 150 frs (f 125per stuk, aan zijn leden ter beschikking te stellen. H. W. Filarski SS=5== 7 DOOR DE DUIZENDEN kleine bloedvaatjes in de nieren stromen dagelijks vele tientallen liters bloed. Dit bloed bevat de afval- produkten van de stofwisse ling, in het bijzonder de restprodukten van de eiwit ten. Voor de instandhouding en opbouw van de lichaams cellen zijn eiwitten nodig, die wij tot ons nemen in de vorm van plantaardig of dierlijk voedsel. De vetten en koolhydraten, die de overige bestanddelen van ons voedsel uitmaken, zijn de brandstoffen voor het li chaam. Zij leveren ons de nodige energie, terwijl de ei witten juist voor de eigen lijke opbouw en samenstel ling van onze lichaamscel len van bijzondere beteke nis zijn. De «iwitten worden in het spijsverteringskanaal, vooral in de dunne darm, ontleed. De splitsingspro- dukten kunnen gedeeltelijk dienen voor de opbouw van de lichaamscellen, maar daarnaast ontstaan - ook splitsingsprodukten, vooral na passage van de lever door het bloed afkomstig uit de darmen, die schadelijk zijn voor het lichaam en ver wijderd moeten worden. ONDER DEZE SLAKKEN of afvalprodukten neemt ureum, een zout een belang rijke plaats in. Het ureum ontstaat dus in de lever, als uiteindelijk afbraakprodukt van met de voeding opge nomen eiwitten. Oök Ont staat ureum als rest van eigen lichaamscellen, zoals rode of witte bloedlichaam pjes, die regelmatig in het lichaam ten gronde gaan. De nieren hebben tot taak, het bloed te bevrijden van schadelijke en giftige af- braakprodukten. Door mid del van een ingewikkeld sy steem van filtratie en re- sorptie wordt het bloed in de nieren als het ware schoongewassen en bevrijd van bestanddelen als ureum, keukenzout en creatinine. Indien de nieren hun func tie niet volledig kunnen uit oefenen, bv. in gevallen van chronische nierontsteking, een geschrompelde nier, sterk verhoogde bloed druk, wordt het bloed niet voldoende van ureum en andere afbraakprodukten gereinigd. HET GEHALTE aan ureum van het bloed stijgt, gepaard gaande met het optreden van min of meer ernstige ziekteverschijnselen. Indien het bloed meer dan Vz gram ureum per liter bevat, ont staan reeds de eerste ziekte verschijnselen van de ver giftiging door ureum, zich vaak openbarende door het optreden van hoofdpijn, dui zeligheid en misselijkheid. Indien de hoeveelheid ureum in het bloed hog: meer stijgt, treedt bewusteloosheid op. Blijft de hoeveelheid ureum in het bloed steeds stijgen, dan kan een zeer ernstige toestand ontstaan van ver giftiging, die tenslotte zelfs tot de dood kan leiden. Ureum verlaat normaal het lichaam met de urine. In dien nu toestanden ontstaan, waarbij weinig of geen urine geproduceerd wordt, staat de arts voor de moeilijke taak, de afvoer van ureum uit het lichaam te bevorde ren, daar anders de patiënt onherroepelijk ten gronde gaat. Sóms wordt dan de nierkapsel operatief gesple ten, omdat men hoopt dat dan de nier zijn functie be ter kan uitoefenen. Door drastische zweetkuren tracht men veel vocht uit het li chaam te verwijderen, waar bij dan tegelijkertijd ureum en andere schadelijke afval produkten via de huid het lichaam verlaten. DE NEDERLANDSE inter nist dr. w. J. Kolff heeft een toestel geconstrueerd, dat in staat is, de nierfunc tie tijdelijk over te nemen. Het bloed van de patiënt wordt onstolbaar gemaakt en vanuit êen slagader in zijn arm in de kunstmatige nier geleid. De kunstmatige nier bestaat uit een buizensy steem, waar doorheen het bloed van de patiënt circu leert. Lange buizen van cello faan, waarvan de wand zeer fijne poriën bevat, zijn rond om een trommel gewonden. De trommel met de erom- heengewonden buizen is op gehangen in een bak met 'n spoelvloeistof, waarin zich geen ureum bevindt. Het bloed van de patiënt stroomt nu door de buizen, de zouten, die in het bloed opgelost zijn, kunnen door de fijne poriën van de wand der buizen het bloed verlaten en in het water in de spoelbak opgelost worden, een proces van z.g. dialyse, dat vaker in de natuur voorkomt, als opgeloste zouten door een membraan naar een milieu zonder zouten passeren. OP DEZE WIJZE wordt het door het buizensyst^em stromende bloed van ureum en andere zouten bevrijd. Aan het eind van het bui zensysteem van de kunst matige nier wordt het bloed weer via een ader van de arm in het lichaam terug gevoerd. Het bloed is dus schoongewassen, zonder door de nieren te hebben ge stroomd. De nieren van de patiënt hebben dus een rust periode kunnen doormaken, die van enkele dagen tot een week kan variëren. De bedoeling van de kunst matige nier is, een functie herstel te bereiken bij de nieren van de patiënt, die na hun rustperiode het schoongewassen bloed van de patiënt, thans bevrijd van het teveel aan schade lijke zouten, te verwerken krijgen. Het is gelukt, bij sommige ernstige nierpa tiënten gunstige resultaten te verkrijgen met de kunst matige nier. Dr. J. Kolff, die aan de universiteit van Gro ningen cum laude promo veerde, werkt thans in Ame rika aan de verbetering van zijn toestel. De kunstmatige nier heeft in binnen- en buitenland veel belangstel ling getrokken. In diverse grote ziekenhuizen in ons land zijn deze hulpapparaten in gebruik. DE DIVA wenste voor haar Parijse rentree „Tout Paris" en de complete critiek voor zich te zien. En het pro bleempje voor de organisatoren: hoe die Malthezer ridders nu duidelijk te maken dat ze voor hun goede geld toch geen recht hebben ,,'s werelds grootste •zangeres" te komen beluisteren ofwel, over de afstand Parijs-Berlijn, te po gen Maria tot een soepeler inzicht te brengen. Haar managers, die hun brood wel zuur verdienen, hebben ternauwer nood hoop op enig succes op dat tweede front. Ze trachten daarom de gedis crimineerde Malta-ridders maar liever te troosten met het vooruitzicht dat ze de Griekse primadonna „binnenkort" in haar glansrol van Bellini's Norma, die de opera speciaal voor haar monteert, in levende lijve op de planken zullen kunnen aanschouwen. Niettemin zullen die voorstellingen nog een jaartje op zich laten wachten en wie kan voor spellen hoe de vindingrijke en lichtge raakte Callas er dan weer over denkt? Westerse eenheid HET GROOTSTE FRANSE dagblad „France-Soir" heefij een waarderens- waardige poging ondernomen enige klaarheid te scheppen in de geesten van het publiek inzake de wederzijdse posities der westelijke landen ten aan zien van de brandende politieke vragen van de dag: Europa, Oost-West verhou ding, Berlijn. De redacteur-buitenland heeft aan de strenge hand der officiële woordvoerders die standpunten ver tolkt in de vorm van een dialoog met een weetgierige lezer: Begrijp ik 't wel, dan is De Gaulle tegen het supra-natio- nale Europa? Precies. Dan is hij dus ook tegen de Ge meenschappen en de Euromarkt? Mis. Integendeel. Maar Engeland is dan toch wel tegen de supranationaliteit èn tegen de Euromarkt? Helemaal niet. Net als De Gaulle, is Engeland vóór de Euromarkt maar tegen de supranationaliteit. Dan zijn De Gaulle en Macmillan 't dus wel roerend eens? Vergis u niet. De Engelsen menen dat De Gaulle hen niet tegenhoudt om de Euromarkt binnen te treden. Ze hebben echter wel de steun van Spaak en van Luns Die dus ook tegen het supra nationale Europa zijn? Lijkt er niet op. Die zijn nu juist de pioniers van de supranationaliteit. Net als Adenauer. Zodat 't tussen Adenauer en De Gaulle dan zeker wel water en vuur moet zijn? Dat dacht je. Vier handen op één buik. Vanwege Berlijn willen ze een sterke bewapening, en wijzen ze elk MN ZOONTJE HEEFT een prachtig stuk kurk gevonden, dat op de zee is komen aandrijven. De af gunst van de andere lieverdjes aan het strand is groot, maar al te spoedig zal de betrekkelijkheid van het bezit mijn spruit duidelijk worden. Want nauwelijks heeft hij zich met gespeel de onverschilligheid in een kuil ge nesteld, of een veel belangrijker evenement doemt aan de nabije hori zon op. Eén mijner dynamische ken nissen nadert per waterscooter over de golven grote ploffen achter het ding maken niet goed wat het aan snelheid tekort komt. Hij vaart duide lijk in onze richting; de kindergroep is enthousiast. De aankomst van de scooter is al iets heel geweldigs na tuurlijk, maar het nieuws dat de be stuurder brengt is méér: hij heeft aangelegd bij één der kleinere sche pen van de Amerikaanse zesde vloot in de baai van Cannes en heeft nu een uitnodiging om met enkele ge trouwen een bezoek te brengen en te komen lunchen aan boord van 's werelds grootste vliegdekschip, de „Enterprise". DAT BETEKENT SNEL handelen, en een half uurtje later zijn we dus per auto op weg naar de jachthaven van Cannes, waar we afgehaald zullen wor den door enkele Amerikaanse officieren. De Fransen hebben de eerste mooie dagen benut om de wegen op te bre ken en niemand begrijpt feitelijk, waar om die Nederlandse auto met alle ge weld zo snel door de kuilen en slechte wegstukken wil voortrazen. Tien minu ten voor het vertrek van het veerboot je bereiken we de vertreksteiger. Wij heb ben nog net even tijd te genieten van het uitzicht op talrijke prachtige jach ten, die zij aan zij in het zonnetje lig gen en waarop hier en daar de onver schillige equipage bezig is met de verf kwast of gereedschap. De jongeman die met het guitige meisje langs al dat vertoon van welstand wandelt is er niet compromis met de Russen van de hand Dat zei Amerika dan zeker wel fijn vinden? Alweer mis. Tussen Kennedy en De Gaulle gaat 't alsmaar slechter, en met Adenauer kan de Amerikaanse president nauwelijks beter overweg. Daarentegen is 't tussen hem en Mac millan weer helemaal koek en ei Omdat de Engelsen onwrikbaar zijn inzake Berlijn? Niet bepaald. Ze zijn eerder vóór het compromis en ze hebben daarom hun militaire dienstplicht al afgeschaft. Maar nu moet ik eerst even uitleggen hoe de verhoudingen tussen west en oost precies gelegen zijn Bespaar voorlopig die moeite. ik geloof het eerste deel van de uiteen zetting toch nog niet helemaal begre pen te hebben. Begin nog even op nieuw Franse whisky-ziekte IN HET GROTE Parijse ziekenhuis Larisboisière zijn de eerste gevallen ge signaleerd van cirrhose, een ziekte die, volgens de deskundigen, aan een over vloedig gebruik van whisky moet wor den toegeschreven. Die medici weten ook dat men ongeveer vijf jaar nodig heeft om. raison van zes glazen whis ky per dag, die graad van vergiftiging te kunnen bereiken. De Anglo-Ameri- kaanse whisky-mode is in Frankrijk in derdaad een vijf jaar geleden ingezet toen de regering de buitenlandse devie zen ontdooide en de import onbelem merd mogelijk werd. In de Franse hos pitalen waar de zieken wegens plaats gebrek toch al tot in de gangen liggen, zit men bij voorbaat met alle handen in het haar, met het oog op de stroom van cirrhose-lijders die voor komende maanden in aantocht moet zijn. De fa brikanten van Franse aperitieven la chen daarentegen meesmuilend in hun vuistjes. Ze hebben 't toch al nooit op die buitenlandse alcoholica gehad, en ze gnuiven nu dat de Schotten voor hun Franse clientèle wel eens een gebruiks aanwijzing bij hun barbaarse drankjes hadden kunnen voegen (alsof Frankrijk vóór de whisky-import en de cirrhose van het alcoholgebruik nog nooit enig letsel of nadeel had ondervonden Rehabilitatie van de revuegirl PAUL DERVAL is de 82-jarige direc teur-eigenaar van de Folies Bergère, het Parijse revuetheater waarvan men wel zeggen mag dat 't zo langzaamaan tot een nationaal instituut is uitge groeid. Wanneer 't programma, zo eens in de vier of vijf jaren, wordt veran derd en een nieuwe ster de lange rij waarin zich een Mistinguet, een Jose phine Baker en laatstelijk een Line Re- naud (die zojuist door Mick Micheyl werd afgelost) bevonden, verlengen komt, dan raakt heel Parijs op drift en in geen dagen uitgepraat over alle veren en de schittering van 't goud en 't bloot. En dan mengt óók de nationa le televisie die officieel geen recla me mag bedrijven zich met overtui ging in het gejoel, om in woord en beeld al die verrukkingen mede aan te prijzen. Over dat „bloot" van zijn onderne ming heeft de directeur, de oude heer Derval nu dan een boekje opengedaan en gepubliceerd onder de titel „Vijftig jaren naakte waarheid". Onderdrukt u echter nog even uw eventuele voorpret jes. DervaTs geschrift werd geenszins door onkuise achterklap gevoed, maar heeft integendeel tot doel zijn naakten juist schoon te wassen van bejegenin gen en verdenkingen die hij uit eigen ervaring, of althans langdurige obser vatie misplaatst zegt te weten. „Het is mij niet bekend aldus deze insider-auteur of de bakerpraatjes op enige waarheid berusten die willen dat station-chefs altijd bedrogen echtge noten zijn, dat schoenmakers onvol doende geschoeid door het leven gaan of dat tandartsen niet bang zijn voor een leugentje. Maar daarentegen weet ik met stelligheid dat de reputatie van lichtzinnigheid die mijn naakte revue- girls „genieten", met de waarheid op een bijzonder gespannen voet verkeert. Twijfelaar^ (of optimisten) raadt hij bovendien de volgende proef nog aan: „Betrekt u gerust de wacht maar eens omstreeks middernacht aan de arties tenuitgang van mijn theater. Doch weet dan ook dat de ervaring al het volgen de statistiekje heeft opgeleverd; op tien voorstellen voor een soupertje: één oorvijg, twee uitbarstingen van woede, drie sarcastische replieken, twee hoogmoedige stiltes.twintig percent kans dus op succes. En Der- val's slotsom tot rehabilitatie van zijn bloot luidt dan: elke ervaren rokkenja ger zal u kunnen bevestigen dat de ri sico's van het „blauwtje" in geen en kele sector der vrouwelijke samenle ving zo hoog zijn, als onder de danse ressen en revuemeisjes van zo'n licht- of niet gekleed schouwspel. Leve de toeristen GE ZOUDT ZE EEN manifest ter bescherming der buitenlandse toeristen mogen noemen, de voorschriften die staatssecretaris Pierre Dumas uit naam van premier Georges Pompidou heeft uitgevaardigd, om de toerist in be scherming te nemen. „Gij zijt bezig de kip met de gouden eieren om zeep te brengen". (De cijfers geven hem ge lijk: Frankrijk daalt zienderogen op het lijstje van Europa's favoriete toeris- tenlanden). Op papier is alles nu ministerieel en tot in de puntjes van onderdelen geregeld. Een restaurant dat zich in „toeristenmenu's" specialiseert, moet op minstens twee koks voor het for nuis kunnen bogen. De patroon hoort op die plaats niet thuis, en telt dus niet mee. Het menu dient minimaal drie gangen, inclusief kaas en dessert, te omvatten en binnen redelijke tijd op tafel te verschijnen. Door de verlich ting van de eetzaal of het terras of de tuin mogen de „eigen kleuren der ge rechten" niet worden „verraden". Kleedjes op tafel en servetjes, even smetteloos, zijn verplicht. Doch de mi nisteriële zorgne strekken zich ook uit tot achter de eetzaal en de keuken: elk Frans restaurant zal in de toekomst over toiletten voor dames en voor he ren hebben te beschikken en die laat ste categorie heeft dan bovendien nog recht op een urinoir. Zeep en (schone) handdoeken worden als onmisbaar voor geschreven. Een toeristen-restaurant moet voorts minstens drie specialitei ten op zijn repertoire hebben waaruit de gast vrijelijk kiezen mag. Nóg een exces waartegen monsieur Dumas ten strijde trekt: het gebruik van de „coup de fusil". het mes op de keel van de klant op het moment dat hij zijn re kening wil betalen en merkt dat er enkele onvoorziene posten op staan Het is niet geheel ongebruikelijk dat een toeristenmenu van 10 frs (acht gulden) hem dan in de praktijk op vijftien franken komt te staan. HOE DE MINISTER die (ietwat ir reële) plannen denkt te realiseren? Er komen controleurs en de periodieke sterrenregens zullen door de overheid van wat dichterbij worden bekeken. Een etablissement dat, ten teken zijner voortreffelijkheid, twee, drie of' vier sterren in het vaandel voert, kan met één ministeriële pennestreek worden gedeclasseerd, indien de directie de hand met de nieuwe reglementen zou lichten, 's Ministers goede bedoelingen zullen wel voor geen tegenspraak vat baar zijn. Wèl doen ze daarentegen een tikkeltje illusionistisch aan. De beide koks, de hagelwitte handdoek, de pijl snelle bediening, de foutloze bereke ning. We zien 't zélfs onder De Gaulles vijfde republiek nog allemaal zo gauw niet gebeuren. De Algerijnse operatie lijkt ons kinderspel naast déze revolutie. En dan: moet 't nu allemaal echt zo nodig? Wat extra properheid en iets meer rekenkunde kunnen in Frankrijks Horeca-bedrijven over het algemeen zeker nauwelijks kwaad. Maar laat de excellentie dan evenmin naar de andere kant pogen door te slaan, en zich wèl binnen de perken der mogelijkheden zien te houden. Frank Onnen De machtige „Enterprise" in zijn volle glorie. van onder de indruk; voor hem schijnt de zon hoofdzakelijk in de ogen van „sa belle", voor geen glimmend vaar tuig zou hij haar willen inruilen. Het welgevulde echtpaar met opgeschoten kinderen dat hier een dagje door brengt heeft andere gedachten: één keertje alléén de eerste prijs in de voetbalpool en dan wellicht een bootje, dat hier geen slecht figuur zal slaan. DE PHANTOM II vertrekt op de minuut. De meesten van het gezelschap gaan in de kajuit, want de zee is nog al woelig. Blijft men boven, dan weet men zich reeds onder de hoede van de „navy": voor en achter op de boot een matroos in zwemvest, voor het geval een der gasten overboord zou verdwij nen. Het lijkt mij een praktische maat regel, vooral voor de late avonduren, als groepen plezierig gestemde Jantjes terugkeren van hun tocht langs de ge zellige terrasjes van La douce France. Het is een hele overgang van de kurk, via waterscooter en motorboot naar de „Enterprise". Ruim driehon derd meter lang, tweehonderdduizend paardekrachten sterk, vijfenveertighon derd man bezetting, tweeëntwintig dek ken, een haast ontelbaar aantal ge- vechtsklare vliegtuigen voorzien met de modernste atoomwapens, een paar hon derd zalen en kamers waar de meest geperfectioneerde apparaten staan op gesteld. Verder nog drie voetbalvelden en twaalf bioscopen (waar elke avond andere films gedraaid worden); niet te vergeten nog een paar hospitalen, win kels, een dozijn of wat eetzalen en cantines. TRAPPEN LOPEN is er natuurlijk niet bij. Enorme liften brengen ons in luttele seconden van het ene dek naar het andere. Spoedig zitten we in ge makkelijke fauteuils in een bioscoop zaaltje. De koffie staat al klaar en daarbij wordt ons uitgelegd, dat de in de zaal aanwezige talevisie-apparaten dienen voor instructie: elke landing van de vliegtuigen op het dek is per televisie te volgen en de gemaakte fouten kunnen zo aan grote groepen tegelijk aanschouwelijk voorgesteld worden. Bevindt men zich op 't schip, dan kan men zich nauwelijks voorstel len dat de zee op dit gevaarte enige invloed zou kunnen hebben. Toch horen wij, dat bij woelige zee het landings- dek een hellingsverschil van vier gra den kan ondergaan en dat er dan héél wat vliegkunst vereist is om op de vei ligste manier te landen. Natuurlijk krij gen wij een film te zien, die de enorme slagkracht van deze gevechtseenheid de monstreert. Wij zien, hoe enkele van de officieren met. hun vliegtuigen we reldrecords breken; het duizelt ons van de prestaties, snelheden en getallen. Steeds beter, steeds sneller, steeds ze kerder TIJDENS DE LUNCH hebben we eens gelegenheid enkele officieren wat ge woner te benaderen. De meesten van hen vinden het heerlijk hier in het oude Europa te kunnen dienen. Bovendien zijn zij bijzonder enthousiast voor hun beroep, „ik ben er dol op" vertelt luitenant Toby ons, „vooral ook, om dat men in de states zo met ons mee leeft en onze taak begrijpt.Hij heeft talrijke kleurenfilms gemaakt van de landen die hij inmiddels bezocht heeft, voor Amerikaanse ogen sprookjes uit Spanje. Noord-Afrika, Sicilië, Turkije, Libanon, Italië en Frankrijk. Over een paar weken komt zijn vrouw hier naar toe en mag dan in twee maanden ver blijf vaststellen, of het allemaal zo mooi is als het op de kleurenfilms lijkt. De goede, eenvoudige lunch wordt op de minuut beëindigd en wij hebben nog net een half uurtje om het bovendek te bezichtigen. Het starten van de vlieg tuigen (vier per minuut) geschiedt per „catapult", honderd meter na de start heeft het toestel dan al een snelheid van ongeveer twee honderd kilometer per uur. Wij mogen zelfs nog even een blik werpen in het interieur van een startklaar vliegtuig en ons vergapen aan het fantastisch instrumentarium dat door de piloot bediend moet wor den. Op dat ogenblik dacht ik even aan mijn diensttijd van zo'n jaar of dertig geleden, toen het grapje de ron de deed, dat de opgave over het aan tal sokken in de fouragekamer uiterst geheim was. WIJ HEBBEN nog vijf minuten en moeten weer zo'n dek of vijftien naar beneden. De lift brengt er ons in een oogwenk en de motorboot ligt klaar om ons naar het vredige haventje in Cannes terug te varen. Bij het afscheid zegt een der gastheren met nadruk: „Vergeet niet te schrijven, dat dit schip hier is om een oorlog te voor kómen". Ja, dat zei hij. De volgende ochtend speelt mijn zoontje weer met zijn kurk aan het strand. Mijn ogen glijden over de baai in de richting van Cannes. De „Enterprise" is verdwe nen en ik besef, dat wij maar een heel klein gedeelte van zijn geheimen hebben leren kennen. Maar de jachten en de pleziervaartuigjes liggen er nog allemaal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 14