KR OESJTSJE V ZENDT TELEGRAM hamol veer HET WEER Nog zes geschilpunten tussen de fracties K.L.M. gaat spoedig 250 vliegers ontslaan Protestanten en Joden gedenken hem in hun gebeden Zeker 3.000 doden in Oost-Pakistan Brits-Amerikaanse nota naar Moskou WSSm sfeeMORRIS "êefore you êuy! Politionele actie in Amerika Volksverhuizing op wieten STORMVOGELS-BE QUICK DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG l'JUNI 1963 Piloten veren iging protesteert tegen gezegde van directie Koeler Aan het strand: Persberichten spreken van tenminste 5.000 doden J* SSi S V Het woord is aan In de krant van heden: x DE KABINETSFORMATIE Rechter erkent recht van vreedzaam betogen COIFFURES DE VRIES BRUYNZEELKEUKENS 48e JAARGANG NUMMER 174 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef Dezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur! Joe L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. WPeereboom en Mr. H. C. van der Mije Paus Joannes in zijn uiterste Binnenkort zal de directie van de K.L.M. met de Vereniging van K.L.M.- vliegers besprekingen gaan voeren over de noodzaak van ontslag op korte ter mijn van 160 vliegers. Binnen enkele maanden zullen nog eens 90 vliegers worden ontslagen. Ook het grondperso neel zal belangrijk ingekrompen worden. Ongeveer 2.000 man zal spoedig een ontslagbrief ontvangen. De K.L.M. heeft thans ongeveer 850 vliegers in dienst; 58 vliegers hebben reeds eerder door de afvloeiingsmaatregel het bedrijf verlaten. De Vereniging van K.L.M.-vliegers heeft geprotesteerd tegen een uitlating van de financiële directeur van de K.L.M., mr. L. de Block, die tegenover een journalist had verklaard best te kunnen begrijpen dat het grondpersoneel naar aanleiding van de verdere personeelsmaatregelen redeneert: „Nu eerst maar de vliegers." De vliegers achten het niet in overeenstemming met de positie van de heer De Block, dat hij zich als directielid in het openbaar tot tolk heeft gemaakt van wat er bij bepaalde groepen van het personeel leeft en hier aan zelfs zijn morele goedkeuring hecht. Hij heeft de schijn gewekt als zouden ook groepsbelangen een rol spelen bij de af wikkeling van de personeelsinkrimping. „Het wekken van een dergelijke indruk kan onmogelijk bevorderlijk zijn voor het streven naar betere personeelsverhoudin- gen, zoals indertijd door ir. Den Hollan der en de heer Larive is gepropageerd," aldus de verklaring van de vliegers. Zij wijzen erop dat percentueel het cockpit- personeel meer tot de personeelsinkrim ping bijgedragen heeft dan gemiddeld 't gehele KLM-personeel. 't is trouwens on mogelijk een parallel te trekken tussen de overtolligheid bij het grondpersoneel en di van het vliegend personeel. In ieder geval bestaat er geen enkele aanleiding waarom het grondpersoneel het recht zou hebben eerst een offer van de vliegers te vragen, aldus de verklaring van de Vereniging van K.L.M.-vliegers. Advertentie BARlËüORISST^ HAARLEM TEL 13439 LÊIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Advertentie KOMPLETE UITRUSTINGEN voor alle maatschappijen ter KOOPVAARDIJ Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig. Matige, af en toe krachtige wind tussen oost en noordoost. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hogedrukgébied boven Scan dinavië blijft droge lucht aanvoeren, zodat het met de Pinksterdagen zon nig weer zal zijn met een vrij krach tige noordoostelijke wind en mid- dagtemperaturen van 21 graden Cel sius. Zeewater 12 graden Celsius. Vooruitzichten: Een zwak onweersfront boven Po len kan op Pinkstermaandag wat hoge bewolking veroorzaken, maar het algemene weerbeeld blijft zomers. ROME (Reuter. AFP en AP) Paus Joannes XXIII, wiens pontificaat nog geen vijf jaar oud is, ligt in zijn uiterste, f Iet Vaticaan geeft onafgebroken be richten over zijn toestand waarin wordt gezegd, dat hij sluimert of dat hij het bewustzijn heeft verloren. Kardinaal Cento, de groot-penitentiaris die belast is met het zeggen van de gebeden der stervenden werd vanmorgen bij de paus ontboden. Het is ook zijn taak officieel de dood vast te stellen. Vroeg in de morgen werd medegedeeld dat de paus zijn drie broers en zusters had ontvangen en zich met hen had onderhouden in het dialect van Bergamo. Hij sprak de bekende woorden van Jezus uit het evangelie: „Ik ben de opstanding en het leven". Hij dronk toen een kop koffie en was volkomen helder van geest. De weerstand die zijn lichaam aan de dood biedt grenst aan het on gelooflijke. De politie verbood met in gang van hedenochtend zes uur alle verkeer in de omgeving van Vaticaan stad met het oog op de te verwachten massale drukte. In de gehele wereld wordt met het lil den van de paus meegeleefd, niet alleen door rooms-katholieken, maar ook door joden en protestanten. De aartsbisschop van Canterbury, primaat van de Kerk van Engeland, heeft telegrafisch laten weten dat de Anglicanen In de hele wereld voor de paus bidden. Label Ratz, de president van de internationale Joodse gemeenschap B'nai B'rith heeft verklaard dat de ge lovige joden de paus in hun gebeden ge denken. Zowel aartsbisschop Ramsey als rabbi Ratz zjjn door de paus in particu liere audiëntie ontvangen. Premier Kroesjtsjev bevond zich onder de tiental len staats- en regeringsleiders die telegra fisch uitdrukking gaven aan hun bezorgd heid. De Russische premier gaf in zijn te legram uitdrukking aan zijn hoop dat de paus zou kunnen doorgaan met zjjn vruchtbare werkzaamheden ter verster king van de vrede en de vreedzame sa menwerking tussen de volken. Van onze correspondent ontvingen wij vanmorgen het volgende bericht: Nadat twee dagen achteen de berich ten over de gezondheidstoestand van de paus enigszins gunstig waren geweest, werd gistermiddag om een uur door het Vaticaanse persbureau bekendgemaakt dat de toestand van Joannes XXIII plotseling veel ernstiger was geworden. In de loop van de nacht van donderdag op vrijdag had hij een zware crisis doorgemaakt en de bloedstelpende middelen die juist de laatste dagen effect sorteerden, hebben geen resultaat meer opgeleverd. Sinds gistermiddag ligt de patient onder een zuurstoftent om zijn ademhaling gemak kelijker te maken, althans dit wordt ge zegd. Tot voor dit alles was hij ondanks de ongehoorde pijnen steeds volkomen bij kennis en verdroeg zijn ziekte met een glimlach op zijn gezicht. In Rome deed vrijdagmiddag het ge rucht al de ronde dat de paus was over leden en hier en daar hingen vlaggen halfstok. Het was echter voorbarig. Tegen half twee was bekendgemaakt dat de paus de laatste sacramenten ontvangen had. toegediend door de sacrista, onze landge noot Canisius van Lierde, die behoort tot de A.ugustijner orde. Kort daarop ontving de paus een groep kardinalen, onderhield zich met hen en zoals zijn gewoonte is, vertelde hij allerlei anekdotes. Hij had daarna woorden van grote liefde voor heel de mensheid, in het bijzonder voor de lan den waar hij werkte: Italië, Frankrijk, Turkije, Bulgarije en Griekenland en zeer bijzonder voor Bulgarije, dit volk is hem namelijk het liefst. Ben van de leden van curie zei: „Even stichtelijk als Joannes 23 bij zijn leven was, zo stichtelijk is hij ook bij zijn sterven. Hij is een nieuwe heilige". In de nammidag kwam de menigte die was samengestroomd op het Sint Pieters plein en waarvan velen in gebed waren neergeknield, in beroering toen een stem uit een onzichtbare luidspreker vanuit het Vatikaan zei dat de paus ieder dankte voor de genegenheid die men aan zijn persoon had bewezen en dat. hij hen zegende. De broers van de paus zijn gistermid dag ook in Rome aangekomen, eveneens hoogbejaarde mensen, drie in getal. Ver der is er een samenkomst geweest van de kardinalen, hoofden van de ordes, de de ken van de kardinaal bisschoppen, de deken van de kardinaal priesters en de deken van de kardinaal diakenen, die in de loop van de avond bij de paus werden ontboden. Ook zijn er geruchten dat de paus al bekend heeft gemaakt welke de drie kardinalen zijn die hij heeft benoemd „in pectore". De verergering van zijn toestand schijnt voort te komen uit een kankergezwel, dat een darmwand doorboord heeft. In ieder geval leed hij gisteravond weer aan zwaar bloedverlies, nadat dit juist was gestelpt. De paus blijft bij dit alles volkomen se reen en het is onbegrijpelijk hoe hij dit lijden zolang glimlachend kan dragen. Wij journalisten wisten al een jaar lang dat hij kanker had doch het persbureau van het Vaticaan had ons uitdrukkelijk ver zocht hier nooit melding van te maken omdat de paus een verwoed krantenlezer is en hem dit maar nodeloos zou bedroe ven. Hij vermoedde er echter zelf wel iets van. CHITTAGONG (Reuter) De wervel storm die woensdag grote delen van Oost- Pakistan heeft geteisterd, heeft alleen al in het district Chittagong meer dan 3.000 mensenlevens gekost, zo Is officieel be kendgemaakt. Ten minste honderdduizend mensen zijn dakloos. Voedsel, kleren en andere noodvoorraden worden per helikop ter naar het getroffen gebied overgevlo gen. Hoeveel doden er in de andere gebieden langs de Golf van Bengalen zijn geval len is nog niet bekend. Volgens het Pa kistaanse persbureau zouden er zeker 5.000 doden zijn. Militairen nemen deel aan het hulpverleningswerk. Op grote schaal worden de mensen ingeënt met het oog op eventuele epidemieën. De ge troffen gebieden hadden vrijdag te lijden van zware regenval met hevige windvla gen. Het zal misschien weken duren om de volledige schade en het juiste aantal slachtoffers te kunnen vaststellen, gezien de enorme omvang van het rampgebied. Vele van de eilanden voor de kust, die in het pad van de storm lagen zijn nog niet bereikt. De wervelstorm wordt erger genoemd dan de stormen die in 1961 aan 10.000 mensen het leven hebben gekost. Rabindranath Tagore: Ik kan het beste niet kiezen; het beste kiest mij. Weerrapportèn 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Op en om het Binnenhof4 Kerkelijk Leven 4 Kerkdiensten5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 7 Scheepsberichten 6 In de Vishal en op zee7 Luidsprekers8 Topsy 8 Kunst 9 Horen en Zien9 Puzzel11 Feuilleton 11 Beurs 12 Effecten en Geldmarkt 12 Economisch nieuws12 Erbij 13 Hm 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" 9 De achttienjarige Amerikaanse ex- soldaat James V. DeMarco werd hels toen hij vernam dat zijn kansen op terug keer in het leger miniem waren. Hij ont stak in blinde woede in het rekruterings bureau te Albany in de staat New York, toen de rekruteringsofficier hem van deze verwachting op de hoogte stelde. De politie moest er aan te pas komen om de woesteling te overmeesteren. De Marco werd na drie maanden om medi sche redenen uit de dienst ontslagen. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten hebben gedreigd de invoerrechten op sommige artikelen uit de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap te verhogen als de E.E.G. haar be slissing handhaaft de invoerrechten op Amerikaans .pluimvee te verhogen. WASHINGTON (Reuter) President Kennedy en premier Macmillan hebben premier Kroesjtsjev voorgesteld, dat des kundigen van de drie landen gezamenlijk een onderzoek instellen naar de juistheid van de Russische stelling, dat bij een ver drag tot beëindiging van de kernproeven inspecties ter plaatse niet nodig zijn. Dit hebben welingelichte kringen in Washington verklaard over de boodschap die de twee westelijke leiders aan Mos kou hebben gezonden. Met name willen Kennedy en Macmillan weten, waarop de Russen hun standpunt baseren, dat onder grondse kernproeven niet verborgen kun nen blijven. Niet lang geleden hebben Kennedy en Macmillan al een poging gedaan om schot te brengen in de onderhandelingen over het stopzetten van de kernproeven. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk heeft van de week op een persconferentie gezegd dat hij onlangs bij een gesprek met de Russi sche ambassadeur Dobrynin geen enkele aanwijzing heeft ontdekt dat de Sovjet- Unie bereid zou zijn een verbod van kernproeven in de atmosfeer te aanvaar den. '.4fcn.__.__j y Van onze parlementaire redacteur) j De kabinetsinformateur, prof. Romme, heeft gistermiddag met de voorzitters j van de vijf grote Tweede-Kamerfracties in een gesprek dat duurde van twee uur tot bijna nalf acht het aantal geschil punten, dat tussen de fracties bestond, teruggebracht tot ongeveer zes. Het ging er uiteindelijk om, welke pun ten uit de leidraad van de informateur voor de verschillende fracties een beletsel vor men om aan het nieuwe kabinet deel te nemen. Tijdens het gesprek deden zich Negerd emo nstrati'e NEW YORK (Reuter/AFP). Zowel in het noorden als in het zuiden van de Verenigde Staten zitten honderden negers in de ge vangenis in afwachting van een berechting. In Tallahassee (Florida) werden 222 negers van rechtsvervolging ontslagen, nadat zij waren aangehouden omdat zij hadden ge post bij blanke bedrijven, die geen negers toelaten. De rechter bepaalde dat zü het recht hadden vreedzaam tegen de rassen scheiding te demonstreren. Een der advocaten zei dat het de eerste maal is dat in een zuidelijke staat het recht van de negers te demonstreren door het posten voor een instelling die uitsluitend voor blanken toegankelijk is, wettig is er kend. Een grote groep negerstudenten die een einde trachtte te maken aan de rassenschei ding in een restaurant te Oklahoma, is vrij dag opgesloten door het personeel, dat wei gerde de negers te bedienen. Toen de brandweer gelastte de deuren te openen, weigerden de demonstranten weg te gaan. In Philadelphia hebben negers met ge meente-ambtenaren en vakbondsfunctiona rissen overeenstemming bereikt over de te werkstelling van negers bij de bouw van scholen. De negers hadden hiervoor vijf da gen gedemonstreerd. Bij botsingen werden twintig mensen ge wond, van wie er vier moesten worden opgenomen. In Jackson (Mississippi) heerst een ge spannen toestand naar aanleiding van plan nen van de negers om grote betogingen te gen de rassenscheiding op touw te zetten. Vrijdag werden daar 250 negers aangehou den die na een kerkelijke bijeenkomst een betoging hielden. Zij zongen „Wij willen vrijheid" en droegen Amerikaanse vlaggen. Donderdag werden in verscheidene ste den in Mississippi, Louisiana, Noord-Caro- lina, Virginia, Maryland, Tennessee, Penn sylvania en Illinois rassendemonstraties gehouden. De grote uittocht en intocht is begonnen: Vrijdagnamiddag maakte onze fotograaf dit overzicht van het verkeersplein bij Ouden rijn, waar de zes rijbanen het verkeer nauwelijks konden ver werken. nieuwe problemen voor, waarover de frac tievoorzitters niet op eigen gezag durfden oordelen. Zij wilden hun fracties nog raad plegen. Dit is vandaag gebeurd, daar de meeste Kamerleden in Den Haag bijeen waren om de sluiting van de zitting van de „oude" Staten-Generaal bij te wonen. Prof. Romme verwachtte uiterlijk van avond het antwoord. Bij het gesprek van gisteren bleek, dat over het kinderbijslagvraagstuk, met name het verlenen van kinderbijslag aan zelf standigen voor het eerste en tweede kind, misvattingen bestaan. Naar het schijnt is het controversionele element uit dit pro bleem nu zo goed als opgelost. Prof. Rom me had voorgesteld van het tweede kind af kinderbijslag te verlenen. Wanneer prof. Romme alle gegevens binnen heeft zal hij zijn rapport voor de koningin opmaken: een lijst van de uit eindelijke geschilpunten tussen de vijf fracties. De formateur, wiens benoeming in de loop van de volgende week wordt verwacht, kan daaruit de conclusies trek ken over de mogelijke samenwerkingsvor men, waaruit het nieuwe kabinet moet voortkomen. De drie confessionele fracties verschillen zowel met de P.v.d.A. als met de V.V.D. op enkele punten nog van mening. Willen zij het met één van beide niet-confessio- nele fracties eens worden, dan blijft het voor de formateur altijd nog mogelijk, door wijziging van de formulering van de hui dige geschilpunten een compromis te zoeken. Advertentie A.s. maandag - 2e Pinksterdag Aanvang 14.30 uur Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dinsdags de gehele dag gesloten Advertentie ALLE ONDERDELEN APART VERKRIJGBAAR OOK GESCHIKT VOOR KLEIN-BEHU1SDEN Hf DOUCHEBAKKEN HANG- EN LEGKASTEN ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL SHOWROOM: WIJK AAN ZEEfRWEG 4 TELEFOON 02550-7543 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1