KIJK Habsburg-crisis dreigt in Oostenrijk Parijs houdt contact van Engeland met EEG tegen £sso *Pr WERELDNIEUWS Studenten gebruikt als proefkonijn deze TESTLABEL geeft U zekerheid. Aartshertog Otto mag terugkerenzo beslist administratief gerechtshof O ver leg Soekarno- Rahman in Tokio goed verlopen Beren-gletsjer in Pamir-gebergte komt naar beneden Memorial Day: 141 doden m raatótoel Tijdens Pinksteren 30.000 agenten op de Franse wegen Jordan in ganzepas en met nazi-groet de gevangenis uit 1 AUTOKAARTEN ZATERDAG 1 JUNI 1963 3 Twee docenten van Harvard universiteit ontslagen De twist als twistappel in Oost-Duitsland Kerkelijk nieuws Wrak van de Thresher blijkt nog een geheel te vormen DANMARK VLOT DOOR EUROPA MET Toummii MET ESSO BENT U BETER UIT! &p de Straf bij rassenrellen aanzienlijk verzwaard Richard Alpert, hoogleraar aan de universiteit van Harvard (Verenigde Staten), is per 30 juni ontslag aangezegd omdat hij studenten als proefkonijnen gebruikt zou hebben bij experimenten met een nieuw bedwelmend middel ge naamd psilocybin, dat hallucinaties te weegbrengt. Alpert had zich niet gehouden aan de afspraak, dat er geen proeven met studenten genomen zouden worden zonder toestemming van de universiteit. Een lector die met Alpert samenwerkte, is ook ontslagen. Alpert verklaarde aan de redactie van het universiteitsblad, Harvard Crimson, dat hij en Leary, de lector, zich nu geheel zullen wijden aan de verdere ontwikkeling van psilocybin, een middel dat uit padde stoelen wordt verkregen en het bewustzijn zou verruimen. De experimenten die door Alpert en Leary werden genomen, deden in decem ber 1962 veel stof opwaaien toen in een schrijven aan het studentenblad werd ge waarschuwd dat het middel heel gevaarlijk was en studenten er geestesziek van kon den worden. Alpert beweerde dat het onderzoek be doeld was om te tonen of „betere inzich ten", die door het gebruik van verdovings middelen verkregen worden, genezend kunnen werken bij alcoholisten en lijders aan sommige geestesziekten. Er hebben ongeveer 400 studenten vrij willig aan de experimenten deelgenomen. Advertentie ZOEKT U EEN GOED TAPIJT Verschillende soorten vast tapijt en ook gordijn stoffen en matrassen zijn bij Stoutenbeek Woning inrichting onderscheiden met de testlabel. Dat betekent, dat deze artikelen zijn beoordeeld op kwaliteit, kleurecht heid, binding en slijtweer- stand. Ze zijn beslist beter dan de andere soorten in dezelfde prijs klasse. Kies daarom rus- stig uit de enorme sor tering van Stoutenbeek Woninginrichting want „Een testlabel artikel is een veilig artikel". De twist is de populairste dans onder de jongeren in Oost-Duitsland. Pogingen van de communistische partij om de twist met dansen van eigen bodem te bestrij den hebben gefaald. Dit werd deze week toegegeven door Horst Schumann, de leider van de „Vrije Duitse Jongeren", de communistische jeugdbeweging. In een „jeugdparlement" in Oost-Berlijn verklaarde hij: „Het is een raadsel waarom de twist bij ons „de ko ning der dansen" is en waarom de jeugd de door ons gecreëerde volksdansen af wijst". Hij ging te keer tegen de „vlakheid en decadentie" van geïmporteerde jazzcom posities en prees de communistisch-geïn- spireerde produkten als „goed en de moei te waard". Sinds maart is een speciale commissie in Leipzig bezig, nieuwe dansen te keu ren om een succesvolle opvolger van de twist te vinden. Niettemin twisten de Oost- duitse jongeren nog steeds. Geref. Kerken Beroepen te Waardhuizen-Almkerk R. Fernhout, kand. te Zwolle. Beroepen te Amsterdam-West (vac. J. Wiersema) J. Banga te Leiderdorp. (Van onze correspondent) WENEN Het administratieve ge rechtshof te Wenen een van de hoog ste gerechtshoven in Oostenrijk heeft een uitspraak gedaan, waardoor Otto van Habsburg in het bezit komt van alle rech ten van een Oostenrijks staatsburger, zo dat hij zich dus ook vrij in Oostenrijk kan vestigen en bewegen. Na het uitroepen van de Oostenrijkse re> publiek werd op 3 april 1919 een HatS' burg-wet uitgevaardigd waardoor het de leden van het vroegere keizerlijke huis verboden was Oostenrijks grondgebied te betreden. Alleen zij die uitdrukkelijk af stand deden van hun regeringsrechten en die zich als loyale burgers van de repu bliek voordeden, mochten terugkeren. De meeste leden van het keizerlijke huis heb ben dit gedaan en keerden dan ook terug. Alleen Otto van Habsburg, de troonpre- tendant en oudste zoon van de laatste kei zer Karei, wachtte met deze verklaring. Twee jaar geleden echter heeft hij dit op 31 mei 1961 gedaan in een brief aan de Oostenrijkse regering waarin hij afstand deed van alle regeringsaanspraken en zich als een trouw staatsburger van de republiek presenteerde. Volgens het oordeel van het administra tieve gerechtshof beantwoordt deze ver klaring ten volle aan alle eisen, zodat Otto von Habsburg naar Oostnrijk kan terugke ren. De socialistische partij heeft hierte gen echter geprotesteerd zodat er niet al leen een regeringscrisis dreigt te ontstaan doch ook gevaar voor stakingen. De elektriciteitsbedrijven van Wenen hebben gisteren reeds een uur lang de stroomtoevoer afgesneden. Woensdag zal er over deze kwestie een uitvoerig debat in het parlement worden gehouden. De obstructie van de socialistische partij kan in Oostenrijk een grote binnenlandse on- TOKIO (AP) President Soekarno van Indonesië en minister-president Toenkoe Abdoel Rahman van Malaya hebben op hun tweedaagse kleine topconferentie in Tokio besloten een einde te maken aan „de scherpe aanvallen en kleinerende op merkingen over elkaar ter zake van de Malayasische statenbond". In een gezamenlijk communiqué, wordt hun tweedaagse gesprek vriendschappe lijk en openhartig genoemd. Zij zeggen het doel bereikt te hebben opheldering van de doeleinden van de statenbond, die op 31 augustus uitgeroepen zal worden. De spanning ontstond nadat Abdoel Rah- rrihh twee jaar geleden zijn plan voor de federatie Maleisië had bekendgemaakt. Deze federatie, die Malaya, Singapore, Se- rawak, Noord-Bomeo en eventueel Broe- nei zou omvatten, moet 31 augustus tot stand komen. Soekarno heeft de vorming van Malei sië „neo-kolonialisme" genoemd en volle dige steun toegezegd aan de opstandelin gen in Broenei. Ook de Philippijnen zijn in het geschil betrokken, omdat zij aan spraak maken op soevereiniteit over Noord-Borneo. Op 7 juni begint in Manilla een confe rentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Indonesië, de Philippijnen en Malaya met het doel een agenda op te stellen voor een later gesprek tussen de drie landen. rust oproepen. De communistische partij heeft gedreigd, alle maatregelen te zullen nemen om de terugkeer van Otto von Habsburg te voorkomen. Als bezwarende omstandigheid komt hier nog bij dat niet alleen Moskou maar vooral ook de com munistische nabuurstaten Tsjechoslowa- kije en Hongarije zich meermalen uitdruk kelijk hebben uitgesproken tegen een te rugkeer van Otto von Habsburg. Oosten rijk is echter een rechtstaat, waar iedereen de bescherming van het recht geniet afge zien van geboorte, stand, ras of godsdienst. De vijf tig-jarige aartshertog Otto woont in Beieren, maar hij wil naar Wenen te rugkeren om daar te solliciteren naar een hoogleraarschap. Hij verblijft op het ogen blik in Zuid-Afrika. Zijn Oostenrijks pas poort draagt de aantekening: „Niet geldig voor binnenkomst in Oostenrijk." Deze aantekening zou door een Oostenrijks con sulaat gewijzigd moeten worden alvorens Otto naar zijn land kan terugkeren en een consulaat zou dit alleen kunnen doen na dat de regering een besluit genomen heeft. MOSKOU (AFP, AP) De „Berenglets.ier in het Pamir-gebergte komt langzaam maar onverbiddelijk omlaag schuiven naar het dal van de Vantsj in de Sovjet-Repu- pliek Tadzjikistan. Het is een massa van vierhonderd miljoen ton ijs, die, zich uit strekkend over 24 vierkante kilometer en met een dikte van 150 tot 200 meter, reeds over een afstand van drie kilometer ge vorderd is en op haar weg al een kracht centrale en een gedeelte van een dorp heeft weggedrukt. De eerste tekenen van deze reusachtige verschuiving werden op 22 april waarge nomen. Deskundigen zijn ter plaatse ge komen om dit unieke verschijnsel te be studeren, maar veel anders kunnen zij niet uitrichten. Een aantal dorpen in de buurt zou al ontruimd zijn. De „Beren-gletscher", buurman van de Fedtsjenko-gletscher die de grootste ter wereld wordt genoemd, heeft op zijn glijtocht omlaag al twee rivieren ver sperd waardoor twee binnenmeren ge vormd zijn waarvan een al wel honderd meter diep zou zijn. Het water van het andere meer schijnt inmiddels een door gang in de richting van Vantsj gevonden te hebben. De gletsjer, die zich normaliter vijftig meter per jaar verplaatst, begon begin de ze week plotseling vijftig meter per dag te verschuiven met een enorm lawaai. Na zich enige dagen geleden snel verplaatst te hebben, hernam de gletsjer zijn nor male snelheid, en begon zich daarna op nieuw met donderend lawaai voort te be wegen. Door de snelheid zijn scheuren ontstaan van 30 tot 40 meter diep. PORTSMOUTH (New Hampshire, Reu ter) Uit de foto's van het wrak van de Thresher, die op 2400 meter diepte in de Atlantische Oceaan zijn genomen, blijkt dat deze Amerikaanse kemonderzeeboot nog een geheel vormt, maar op ten min ste één punt gescheurd is, zo heeft een Amerikaanse marinewoordvoerder ver klaard. Er zijn 1500 foto's genomen voor dat het wrak werd geïdentificeerd. De bathyscaaf Trieste zal zondag uitvaren om donderdag van dichtbij foto's van het wrak te maken. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Europese overleg over het onderhouden van de betrekkingen met Groot-Brittannië is ook gisteren weer geen stap verder gekomen en de kwestie zal 18 juni opnieuw op de agenda worden ge plaatst. Aanvankelijk hadden de ministers van Buitenlandse Zaken het punt willen uitstellen. Begin juli gaat generaal De Gaulle naar Bonn en er bestaat nog altijd hoop dat men hem in West-Duitsland tot andere gedachten zou kunnen brengen. Staatssecretaris van Houten, die ons land bij afwezigheid van minister Luns ver tegenwoordigde, heeft zich daar echter tegen verklaard en de andere ministers hebben zijn voorstel gevolgd. Tevens is besloten dat het verdere actieprogramma niet in behandeling zal worden genomen omdat het volgens de raad één geheel vormt. De Fransen hebben zich niet bereid ge toond ook maar één stap te doen om te komen tot een nieuw gesprek met Londen. Italië is nog met een voorstel gekomen volgens hetwelk de vijf permanente ver tegenwoordigers te Brussel een agenda zouden vaststellen voor de behandeling der problemen die samenhangen net de betrekkingen tussen het Verenigd Konink rijk en de E.E.G. Frankrijk oordeelde dat onaanvaardbaar. Het Franse rrgument blijft hetzelfde: er is geen enkel nieuw feit dat zou wettigen af te wijken van hetgeen reeds is besloten. 's Ochtends was aan die Franse weige ring reeds een wat onverkwikkelijk debat voorafgegaan. Toen de contacten met Groot-Brittannië aan de orde werden ge steld, had minister Couve de Murville ge vraagd of de besluiten van de vorige ver gadering van de raad van ministers dan niet meer van kracht waren en of zij af hankelijk zouden worden gesteld van de besluiten van de vergadering van giste ren. De Franse bewindsman wilde daar mee kennelijk het onderwerp van de agen da afvoeren. Staatssecretaris van Houten heeft opgemerkt dat die kwestie niet aan de orde was. De Franse houding is bij voorbaat negatief geweest met het gevolg dat er geen enkele vooruitgang is ge boekt. Wel zijn enige andere problemen behan deld, onder anderen de betrekkingen van de E.E.G. met de Zuidamerikaanse lan den, met Turkije, Perzië en Oostenrijk. Wat de Zuidamerikaanse landen betreft is besloten dat de permanente vertegenwoor digers te Brussel contact zullen opnemer met de ambassadeurs van de Zuidameri kaanse landen te Brussel. Zij zullen met de Europese Commissie samen vaststellen hoe de procedure van de verdere infor matieve besprekingen zal zijn. Frankrijk heeft daarbij zijn oorspronkelijke eis dat eerst moet worden vastgesteld waarover moest worden gesproken, laten vallen. Turkije had verhoging gevraagd van de contingenten voor rozijnen en krenten. Aan dat verlangen is in zekere mate tege moet gekomen. Perzië krijgt een tarief verlaging voor zijn tapijten van 5 tot 4V2 percent en er zal een tariefcontingent ko men voor rozijnen. Nederland heeft erop aangedrongen dat Israel, dat eerder om associatie had verzocht dan Perzië niet slechter zal worden behandeld. Nederland is van oordeel dat de E.E.G. Israel moet helpen en dat de besprekingen spoedig moeten beginnen. De Europese commissie zal contact opnemen met Oostenrijk en zich op de hoogte stellen van de wensen die bij Oostenrijk bestaan. Daarover zal een rapport worden uitgebracht aan de permanente vertegenwoordigers, die dat zullen bestuderen. Men ziet het: het is een mager resul taat van twee dagen bespreken. CHICAGO (AP) In de periode van woensdag 18 uur tot middernacht donder dag heeft het verkeer in de Verenigde Staten 141 levens geëist. Dit is een record voor Memorial Day wanneer dit op een door-de-weekse dag valt. Tot dusverre was de zwartste Memorial Day 1956 met 109 verkeersslachtoffers. Burgemeester II. Tot burgemeester van Wanneperveen is benoemd de heer C. van der Wolf te Murmerwoude (Fr.) De heer Van der Wolf is 36 jaar en lid van de C.H.U. Hij is hoofdcommies ter secretarie der gemeente Dantumadeel. Advertentie SVER GE GREAT BRITAIN AND IRELAND NEDERLAND BELGIQUE BELGIË Unieke wegengids van Europa: 72 pagina's vól wetenswaardig heden over liefst 70.000 km van Europa's belangrijkste routes. Ideaal voor 't plannen maken! Inclusief wegenkaart van Europa en speciale routestift f 2,50 Europa-kaart apart f 1,25 Autokaarten van vele landen! Voor hen die vlot willen reizen, veel willen weten en zien. Tal van informaties op de achterkant. Handig formaat f 1,25 Nieuwste kaart van Parijs en om geving! Uw wegwijzer door deze wereldstad. Gids naar Chartres, Fontainebleau, enz. f 1,25 Speciale autokaart van Nederland Met plaatsnamenregister, af standstabel, routes door steden, tips voor uitstapjes, enz. f 0.90 Vele honderden Esso dealers heb ben al deze kaarten in voorraad. SCHWEIZ SUISSE SVIZZERA (R25) ÖSTERREICH Overal in West-Europa vindt U Esso stations met dit embleem. Wenst U adressen van hotels? U bent er welkom. Andere wensen? Ga er heen. De Esso dealer is speciaal op toeristen ingesteld. V eteraanstell er ij Hebt u ooit een paar schoenen gekocht? En hebt u dan, net als ik, zodra de koop gesloten was, alle andere voeten van alle andere aanwezigen in de winkel en in de straat en in de tram en in huis bezien, met een plotselinge nieuwe belangstelling voor schoenen, voetbedekking, kleur, vorm, leest, zool en plooibaarheid? Het zelfde geldt voor jassen, hoeden, auto's en andere menselijke ervaringen. Zodra men een fase van 's mensen levensgang intreedt, gaat men een nieuwe wereld binnen, waarvan men het bestaan nimmer vermoed had. Als u een auto wilt kopen of verkopen, ontmoet u een wereld van auto-mensen, met gelijke zorgen, vreugden en smarten. En het is al net zo met het bezit van schoolgaande of sport- beoefenende kinderen. Zodra men in het leven een onbekende fase aanvangt, ont dekt men een hele wereld die sluimerend lag te wachten, tot u haar binnentrad, om dan plotseling in een schel leven uit te barsten. In vreugdevolle en sombere aspecten van het leven vindt men lotgenoten en reisgezellen, men is nimmer alleen, zelfs niet in de eenzaamheid; want dan ontdekt men dat men als eenzame een algemeen probleem is, waarvoor algemene maat regelen genomen worden, of genomen die nen te worden. Maar het is die plotselinge lichtstraal over een nieuw landschap zodra men er belang in gaat stellen die mij telken- kere opvalt. Zojuist las ik een mededeling van de gemeente; het document sprak van stra ten en huizen, hypotheken en opcenten. De wereld bleef voor mij gesloten. En toen vond ik een opschrift: „Ouden van dagen", en ik begon geanimeerd te lezen. En kreeg een schok. Dat was de eerste keer in mijn leven, dat dit komend tijd perk zijn schaduw op mij wierp, en door die schaduw zocht ik, weer de lichtstraal van de gemeenschappelijke wereld, met alle andere gemeentebewoners, wier leven in het late stadium begon te treden. Het paar schoenen van het begin heeft kreuken en scheuren. En ik kijk naar andere oude voeten, hoe die de weg langs lopen. Een nieuw stadium begint. Tnplaats van nieuwe schoenen, de oude dag. H. B. Fortuin (sr.) PARIJS Dertigduizend leden van de diverse Franse politiediensten hebben van morgen de wacht betrokken langs de we gen, in de' hoop tijdens het pinksterweek- einde het verkeersmonster zo niet te tem men dan toch in toom te kunnen houden. Na de ervaringen met een hijna overeen komstig leger gedurende de paasdagen, toen op de Franse wegen niettemin meer dan honderd doden vielen, heeft de ver keerspolitie voor dit weekeinde een nieu we strategie ontworpen. Aan de hand der statistieken is vastge steld dat meer dan de helft, ruim 55 per cent, van de verkeersongelukken bij de uitgangen van de grote steden gebeurt. De automobilisten willen de tijd die ze bij het passeren der steden verloren heb ben dan zo gauw mogelijk inhalen waar bij de elementaire eisen van de veiligheid in de knel geraken. Een ruim deel van de politiekrachten is dan ook bij de grote steden opgesteld. Voordien werden vooral haarspeldbochten en andere gevaarlijke hindernissen in de gaten gehouden. De politie heeft ook be loofd dezer dagen haar kracht minder in bekeuringen te zullen zoeken dan wel te pogen de oorzaken op te heffen waardoor de meeste verkeersoverstredingen voor komen. Het streven zal zijn door samen werking tussen waarnemers in helikopters en politie-commando's op de grond, ver keersopstoppingen zoveel mogelijk te ver mijden. Goede bedoelingen, die hopelijk dit keer op de zwarte lijst van de verkeersslachtoffers tot uitdrukking zul len mogen komen. LONDEN (AP) De Britse regering heeft nieuwe drastische straffen bekend gemaakt om rassenrellen en andere vor men van wanordelijkheden op straat de kop in te drukken. Daartoe zijn wettelijke maatregelen aan het parlement voorge legd. In de wet wordt de regering gemachtigd boeten tot 'n maximum van 500 pond ster ling en een maximum van twaalf maan den gevangenisstraf op te leggen. De te genwoordige straffen bedragen 50 pond en een maximum van 3 maanden. De maat regelen beogen 'n herhaling te voorkomen van de jongste straatgevechten bij poli tieke vergademigen in Londen en andere steden. Aanhangers van de nationaal socia listische beweging van C. Jordan en van de Britse uniebewegnig van Sir. O. Mosley werden na het uitspreken van provoceren de redevoeringen gemolesteerd. De 38-jarige onderwijzer Jordan verliet gisteren in ganzepas en met zijn arm de nazi-groet brengend, de gevangenis, waar hij acht maanden straf had uitge zeten wegens het aanzetten tot wanorde lijkheden. LONDEN De Labour-fractie en ook een aantal Conservatieven hebben in het Lagerhuis uiting gegeven aan grote erger nis omdat de regering niet bereid is op hitsing tot rassenhaat door een speciale wet strafbaar te stellen. Velen hebben hierop jarenlang aangedrongen zeker om dat de fascisten een tamelijk grote acti viteit tonen. 1 Schoonheid. Miss Israel 1963 is gekozen. Het is de 21 jaar oude mohammedaanse Ibrahim geboren in Haifa. Het is de eerste maal, dat Israel op de internatio nale schoonheidswedstrijd door een mo hammedaanse zal worden vertegenwoor digd. Dodensprong. Een Amerikaanse parachu tist is om het leven gekomen toen hij nabij Liberty (Missouri) op een goede rentrein terecht kwam. Hij was met een collega afgesprongen boven het vliegveld van Moseby van een hoogte van 1370 m. Zijn parachute opende zich normaal doch hij werd gegrepen door een krach tige rukwind, die hem op het dak van een wagon deed neerkomen, waarna hij op de grond werd geslingerd. Bij aan komst in een ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Waarnemers. De hoofdredacteur van het Oostduitse radiostation Deutschland- sender, dr. Grassnick, is in Düseldorf aangehouden op beschldiging van steun verlening aan de verboden Westduitse communistische partij. De hoofdredac teur van de Oostduitse Leipziger Volks- zeitung, professor Töbner, die donder dag tegelijk met dr. Grassnick werd ge arresteerd, is inmiddels vrijgelaten. Bei den waren in Solingen als waarnemers bij het proces tegen Lorenz Knorr, een bestuurslid van de bond van Duitse pa cifisten. Heropening. De gezondheidsdienst van het Zwitserse kanton Wallis heeft bekend gemaakt, dat Zermatt weer opengesteld kan worden voor toerisme. Allle water leidingen zijn nu gecontroleerd en-onbe smet gevonden. Het winter- en berg sportcentrum werd twee maanden gele den gesloten, nadat een tyfusepidemie was uitgebroken die aan drie .mensen het leven kostte. Bijna 400 toeristen wer den besmet. Onthand. Voor het eerst in de geschiede nis van Japan heeft de keizer een van zijn onderdanen de hand gedrukt. Het was echter niet zo bedoeld. Bij een ont vangst voor de Thailandse delegatie zag keizer Hirihito een hoge Japanse amb tenaar aan voor een van de buitenlandse bezoekers. Hoffunctionarissen hebben de ambtenaar, die zeer ontsteld was, ge rustgesteld door hem te verzekeren dat het nog erger zou zijn geweest als hij de uitgestoken hand van de keizer zou hebben genegeerd. Ongewenst. In Tokio is de politie vrijdag slaags geweest met ruim duizend stu denten, die op weg waren naar de Ame rikaanse ambasade om te protesteren tegen het voorgenomen bezoek van Amerikaanse kernonderzeeboten aan Ja panse havens. Vier politiemannen wer den licht gewond en vijf studenten wer den aangehouden. De opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, admi raal Feit, heeft in Taipeh (Formosa) ver klaard, dat er in de nabije toekomst Po- larisonderzeeboten naar de Stille Oceaan zullen worden gezonden. Verbannen. Drie jonge Russen zijn voor vijf jaar uit Moskou verbannen, omdat zij „hun leven verdeden met uitspattin gen, gokken en het kopen van kleren en deviezen van buitenlanders". Het „von nis" is donderdag uitgesproken op een bijeenkomst van 2000 Russen in het Mos- kouse tennisstadion. Het drietal zal in hun ballingschap lichamelijke arbeid, moeten verrichten. Zij stonden terecht voor 'n „kameradenrechtbank" dies moet optreden tegen „parasietachtige -elemen ten". Pokken en cholera. De regering van India heeft bekendgemaakt dat er in sde Indi sche staat Orissa in de loop *van de maand mei 13 mensen aan pokker'i en 51 aan cholera.zijn overleden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3