Mr. Elias liet klapsigaar in ambtelijk gezicht ontploffen Nederlandse astronomen gaan zonsverduistering waarnemen KERKELIJK LEVEN Tentoonstelling in Leiden over leven der nomaden Feestrede viel anders uit dan jubilerende ambtenaren hadden verwacht Staatssecretaris in Bonn verdacht Vier doden in het verkeer GENEVE e Geloven met handen en voeten BLOEMENDAAL De Jonge 18 ZATERDAG 1 JUNI 1963 4 Sammy Davis als Napoleon .--..is* a 4, hA ut Lentemaanden waren nat en somber Vialon zou schuldig zijn aan oorlogsmisdaden Geen bewijzen Noblesse verdiende voor eigenares 150.000,- «llfsf U merkt niets - anderen merken niets! tampons I I I I I I Gaat u met vakantie Dr. E. van Raalte De bekende auteur mr. E. Elias was uitgenodigd om op het jubileumcongres van de Nederlandse ambtenarenorgani- satie „Vereniging voor Bevolkingsboek houding en Militaire Zaken" in Heerlen een rede te houden over de verhouding tussen ambtenaar en publiek. Deze spreekbeurt is allerminst een feestrede geworden voor de zilveren organisatie, zelfs geen humoristische beschouwing, maar, zoals mr. Elias zelf zei „een pijn lijk openhartige constatering". „Gij ambtenaren wordt door het publiek niet bemind", zei mr. Elias, die deze opinie zelf „een ontploffende klapsigaar in het ambtelijk gezicht" vond, maar het niette min noodzakelijk achtte dit vast te stellen. Als balsem op de wonde gaf hij ech ter de verzekering dat dit gebrek aan sym pathie zich niet tegen de ambtenaren per soonlijk richt, maar dat het publiek het ambtelijk werk als een misschien soms vaderlijke, maar over het algemeen niet gewaardeerde tirannie beschouwt. „Hoe vriendelijk u ook poogt te doen, het pu bliek ziet in u steeds de zwaaier met on wrikbare bezwaren", aldus mr. Elias. „Het publiek is maar al te veel geneigd uw woorden te wantrouwen, zoals de doorsnee burger ook uw Jantje van Leiden als een gewillige ambtelijke speelkame raad beschouwt", zei de feestredenaar. „Prof. Simons heeft onlangs gezegd, dat als men afgaat op de inhoud van de betref fende wetten, de indruk rijst dat de ver houding overheid-burger als het ware in een tuchtschoolreglement gevat is". Tegenover deze constateringen wenste mr. Elias ter verbetering van de verhou ding zoveel mogelijk openbaarheid over de overheidsbedoelingen en over de taak van de ambtenaren. Ook achtte mr. Elias een betere bereikbaarheid van de over heid voor het publiek zeer gewenst. Mr. Elias hechtte groot belang aan de kunst van de ambtenaren om met geduld te kunnen luisteren. Het proces van meer onderling begrip zou volgens mr. Elias een langdurige geschiedenis zijn. De vooroor delen zitten te diep om te mogen ver wachten dat op korte termijn ambtenaar en burger elkaar snikkende van liefde in de armen zullen vallen. Er zal een hele tijd nodig zijn voordat de verdraagzaam heid zover gevorderd is. Mr. Elias erken de dat de ambtenaar slechts de uitvoerder of handhaver van de harde wetten is. „De ambtenaar is als de regisseur van het le venstoneel, waarvan de inhoud door de overheid werd geschreven. Maar als de overheid de burgerij wil overtuigen, zal de ambtenaar in deze tijd een belangrijke taak kunnen vervullen ten opzichte van de grillige en onwillige tegenspeler, welke het publiek is." De congresvoorzitter, de heer J. Glas uit Warnsveld, sprak een vrij zuurzoet dankwoord na een wat mat applaus vgn 't feestvierende congres, dat kennelijk een andere feestrede van mr. Elias had ver wacht Op 4 juli vertrekt met de „Franconia" uit Rotterdam een Nederlandse expeditie om op 20 juli in Canada de totale zons verduistering waar te nemen. De expedi tie, die geleid wordt door dr. D. Koel- bloed, wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij het sterrenkundig instituut van de universiteit te Amsterdam, zal haar kamp op ongeveer honderd kilometer van de stad Quebec opslaan. De andere expeditieleden zijn de heren drs. T. de Groot, drs. C. Schuurmans, N. van Straten en J. van den Broek, allen verbonden aan de Utrechtse sterrenwacht en de heer A. D. Aalbers van het Optisch laboratorium der technische hogeschool in Delft. Deze expeditie gaat uit van de Neder landse eclips-commissie van de Koninklij ke Nederlandse Academie van Weten schappen in Amsterdam en zij wordt ge subsidieerd door de Nederlandse organi satie voor zuiver wetenschappelijk onder zoek, welke ook de voorbereidingskosten voor haar rekening heeft genomen. De waarnemingen in Canada zullen al lereerst de chromosfeer, die zich juist bui ten de zonnerand bevindt, betreffen, als mede de uiterste rand van de zonne schijf. De laatste zal met een electroni- sche apparatuur worden geobserveerd en de chromosfeer op spectro-fotografische wijze, met een, dóór prof. dr. A. C. S. van Heel ontworpen instrument. Dr. Koelbloed hoopt dat de omstandig heden voor het waarnemen van de zons verduistering gunstig zullen zijn. Na de grote activiteit, die de zon in 1957 ontwik kelde, mag verwacht worden, dat deze dit jaar gering zal zijn, aangezien zij in 1964 en '65 tot een minimum daalt. Bij een rustige zon kan men een veel betere indruk krijgen vanhet normale gedrag der chromosfeer. De gordel van de zonsver duistering loopt van Alaska over midden- Canada via de provincie Quebec naar de oostkust van dit land en de eclips zal cir ca één a twee minuten totaal zijn. In de afgelopen jaren heeft de Neder landse organisatie voor zuiver-wetenschap- pelijk onderzoek de Nederlandse eclips commissie van de Koninklijke Nederland se Academie van Wetenschappen reeds in staat gesteld om zonsverduisteringen waar te nemen in Khartoem (1952), Got land (1954), Ceylon (1955), de Canarische eilanden (1959) en het Joegoslavische eiland Brac (1961). Deze expedities ston den onder leiding van dr. J. Houtgast. De expeditieleden zullen dadelijk na de eclips huiswaarts keren, behalve dr. Koel bloed, die pas in oktober terugkomt. Hij zal na afloop van de eclips in Canada doorreizen naar de Victoria sterrenwacht in Brits Columbia, waar hij voor het ster renkundig instituut van de Amsterdamse universiteit met een instrument van groot oplossend vermogen sterrênspectra gaat waarnemen. Showman Sammy Davis jr. imiteerde Napoleon Bonaparte toen hij tijdens een demonstratieve bijeenkomst tegen de rassenscheiding in Amerika welke te Wrigley Field, Los Angeles, werd gehouden op het bestuurspodium zat. Tijdens deze bijeenkomst verklaarde neger-leider ds. Martin Luther King tweede van links) „We willen vrij zijn, of dat nu in Birmingham of Los An geles is". De büeiexJcQmst trok 35.000 belangstellenden. De drie lentemaanden maart, april en mei zijn erg nat en somber geweest, hoe wel minder dan in de lente van het vo rige jaar, zo deelt het K.N.M.I. mee. Ook was het weer veelal aan de koude kant. Van de 92 dagen waren er 53 te koud. De gemiddelde temperatuur bedroeg in De Bilt 8,2 graden Celsius tegen 8,6 graden Celsius normaal. Het aantal uren zonne schijn bedroeg daar 400 tegen 501 nor maal. Zestien dagen verliepen zondat dat de zon zich liet zien. Gemiddeld over het gehele land is bijna 170 mm. regen ge vallen tegen 136 mm. normaal. TEL AVIV (AFP) In Israel zijn be langrijke documenten gevonden, waaruit zou blijken dat Friedrich Karl Vialon, op het ogenblik staatssecretaris voor econo mische samenwerking in Bonn, verant woordelijk is voor de organisatie van de concentratiekampen in de Baltische lan den, toen de Duitsers deze landen in de laatste wereldoorlog bezet hadden. Hillel Seidel, een van de leiders van het Israëlische vakverbond Histadroet, die destijds aan het hoofd stond van de ver bonden zionistische organisatie in de Bal tische landen, verklaarde dat hij deze do cumenten, waarop de handtekening van Vialon voorkomt, in zijn bezit heeft. Vol gens Seidel blijkt uit deze stukken ook, dat Vialon verantwoordelijk is voor de beroving van de slachtoffers van de na zi's voor zij naar de kampen gestuurd werden. (AP) Van de zijde van de Israëli sche politie wordt vernomen, dat zij niet zal ingaan op de eis om de Westduitse ex-minister van Defensie Strauss te arre steren wegens oorlogsmisdaden. Een zegs man van de politie zei dat de aanklacht niet ernstig kan worden genomen om dat deze geen enkel detail bevat dat zou duiden op het bestaan van bewijzen. De beweringen zijn gebaseerd op een bericht in Der Spiegel van 1957 dat deze week opnieuw is afgedrukt in twee link se kranten in Tel Aviv. De driejarige, in Ierland getrainde merrie Noblesse heeft vrijdag op Epsom de Oaks Stakes gewonnen. Het paard, gereden door de Australische jockey Ga-met Bougoure, verdiende voor zijn Amerikaanse eigena res mevrouw John Olin 14.000 pond ster ling, zo'n 150.000 gulden. Noblesse had zeker tien lengten voorsprong op Spree en Pouponne. Een finishfoto was nodig om uit te maken dat Spree tweede en Poupónne derde was géworden. t 3 r c« 5 fo f f c ';"a - - Advertentie Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampons veilig - altijd en overal! Sport, fietsen, dansen, baden. Alles kunt u blijven doen. Heerlijk vrij en ongehinderd door gordel. Geen ver band of spelden. Onmerkbare Bescherming o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet - ziet men niet en merkt men niet. Gemakkelijke toepassing Bij o.b- tampons heeft men geen schuifkoker nodig. Men kan ze mee nemen in het kleinste tasje en na ge bruik altijd ongemerkt wegdoen. Onopvallend en absoluut safe o.b. tampons tekenen zich niet af onder nauwsluitende kleding of bad pak en u kunt zith veilig voelen onder alle omstandigheden. Medisch verantwoord Wetenschappelijkonderzoek in Ame rika en vele West Europese landen heeft aangetoond.dat deo.b. methode aan alle eisen vande moderne maand- hygiëne voldoet. de moderne maand hygiëne P«r pakje wan 10 tampons [voldoende voor maandelijks gebruik) Normaal 1.15. Speciaal 1.40 I GRATIS Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht 63 I Gelieve mij in discrete blanco envelop te a zenden gratis en franco uw uitvoerig I I geïllustreerde brochure met proefpakje a o.b. tampons Nsam Straat Woonplaats In Brakel is de 72-jarige bromfietser M. A. Kramer bij het Oversteken van een drukke verkeersweg door een vrachtauto overreden. Hij was op slag dood. In Staphorst is de 35-jarige bleker J. A. Geurts uit Apeldoorn met zijn auto ge slipt en tegen een tegenligger gebotst, waarbij hij om het leven is gekomen. In Naarden is de 59-jarige mevrouw H. Meijer-Klinkenberg om het leven geko men toen zij per bromfiets de rijksweg wilde oversteken en niet op het verkeer lette, waardoor zij door een auto werd aangereden. In Bilthoven is de 60-jarige mevrouw W. Bos-Douwen, die blijkbaar in gedach ten was verdiept, op een overweg met halve afsluitbomen tegen een trein opge^ lopen. Zij was op slag dood. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Op en om het Binnenhof Afscheid en welkom De Eerste Kamer heeft deze week haar laatste vergadering in dit, op 1 juni eindi gend zittingsjaar gehouden. Voor mr. Jonkman was dit aanleiding enige harte lijke woorden van afscheid te richten tot niet minder dan eenentwintig senatoren, die op 5 juni in de geheel vernieuwde Kamer niet terugkeren. In zoverre onder gaat dus deze tak van de Staten-Generaal, nu ook zij evenals de Tweede Kamer in verband met de ontwerpen tot grondwets herziening, ontbonden is, een verjongings kuur. Op zichzelf kan dit zeker zijn nut hebben. Toch zijn er verschillende afge vaardigden, zoals bv. een prof. Schermer hom (Arb.), een mr. Kropman (K.V.P.), die men node in het hoge gezelschap zal missen. In haar slotbijeenkomst heeft, de Eerste Kamer nog een gelukkig besluit genomen, dat tevens enige vernieuwing betekent. Zij heeft een tweede commies-griffier be- nc^and, mr. Ploos van Amstel. Insiders weten 'de kundigheden van deze bekwame figuur èdjeszins te waarderen. Informaties over informatie Op dit fbgenblik is de informatie-arbeid van prof. XRomme nog in volle gang. Of hij nadat/ hij vrijdagmiddag een nieuwe ontmoetinhg met de voorzitters van de vijf grootste fracties zal hebben gehad, tot de conclusie) zal zijn gekomen nu wel vol doende te weten om zijn informatie-werk als voltooid te beschouwen, komt mij voor lopig nog zeer twijfelachtig voor. Het is mij opgevallen, dat er blijkbaar in verschillende kringen een tekort aan begrip bestaat voor de aard en voor de zin van de taak die de heer Romme be reid is geweest te aanvaarden, Hier en daar valt er een zekere korzeligheid waar te nemen. Die komt dan tot uiting in aller lei kritiek, waaronder vooral dat al dat gedoe van de informateur slechts node loos vertraging veroorzaakt en het daar om juister geweest zou zijn, wanneer men terstond een formateur aan het werk ge zet had. Degenen die aldus redeneren, schijnen last van kortzichtigheid te hebben. Zij kunnen blijkbaar niet inzien of speelt onwil hun parten? dat er pas van aan wijzing van een formateur en van formu lering van een hem te geven opdracht sprake kan wezen, als het voordien door de uitgebrachte adviezen aan het Staats hoofd verschafte beeld voldoende duidelijk is. Dat nu was kennelijk niet het geval en dat moet het geweest zijn waarom het besluit viel eerst nog eens de medewer king van een informateur in te roepen. Laat ik dan maar tot beter begrip ten behoeve van de hier bedoelde kortzichti ge elementen, bij wijze van informatie, opmerken dat het op de weg van een in formateur ligt, om de gehele situatie ver der af te tasten en vervolgens op grond van de aldus verworven inzichten het Staatshoofd in te lichten omtrent de zich kennelijk voordoende mogelijkheden tot oplossing van het formatie-vraagstuk. Dat aftasten nu vereist een verre van eenvoudig onderzoek ten opzichte van het geen bij elk van de vijf fracties in kwes tie leeft. Daarover wilde prof. Romme trachten nader uitsluitsel te verkrijgen en het is om die reden ook, dat hij voor de tweede keer met de fractie-aanvoerder wil spreken, waarbij natuurlijk de in de frac tie zelf geuite opvattingen en wensen, ten dele in onderling verband, onder de loep genomen zullen worden. Het vraagstuk van de binding Helemaal niet Uitgesloten is, dat er zich in het huidige stadium een bepaalde ver wikkeling in verband met het vraagstuk van de binding kan voordoen. De vorige week wees ik er al op, dat de informateur tracht uit te vinden hoe de verschillende fracties tegenover een aan tal hoofdpunten voor een toekomstig re- gerings-programma zich zouden willen op stellen. Het was en is m.i. duidelijk, dat hij wil proberen na te gaan aan wat voor programma-punten de fracties in kwestie wel, en anderzijds geen steun kunnen ver lenen. In zoverre zou men dus te maken hebben met zekere binding van de frac ties in plaats van een volslagen ongebon denheid. Nu is het bekend, dat men tot dusver in V.V.D.-kring, en ook wel enigermate bij de mensen van de C.H.U. afkeer aan den dag heeft gelegd van het z.g. bin- dings-stelsel. Gesteld nu een ogenblik dat de informa teur, na zijn nieuw onderhoud met de frac tie-voorzitters, tot de conclusie zou moeten komen, dat er in zoverre al met een be paalde fractie niets te beginnen valt, dat deze zich bij voorbaat op geen enkel punt van betekenis zou willen binden, dan ware het denkbaar, dat in de ogen van de infor mateur die fractie niet in aanmerking zou komen om deel te nemen aan een combi natie, van wier steun het te vormen kabi net zich verzekerd zou kunnen achten. Intussen of door enige fractie met zulk een duidelijkheid uiting gegeven zal wor den aan het ontbreken van bereidheid om, waarop dan ook, het ja-woord uit te spre ken, valt nog geenszins met stelligheid te zeggen. Hier is afwachten de boodschap en het zou me overigens ook niet verbazen, als dit in het algemeen de boodschap nog zou moeten zijn voor hen, die vol ongeduld staan te trappelen om nu zonder verder dralen een formateur aangewezen te zien. Pinksteren '63 In verband met het pinksterfeest hebben de voorzitters van de Wereldraad van Kerken de volgende boodschap laten uitgaan voor de miljoenen christenen die bij de Wereldraad zijn aangesloten. Het werk van Jezus Christus op aarde begon en eindigde met de Heilige Geest en met die Geest heeft Hij voortdurend geleefd. Jezus begint met de verkondiging van groot nieuws: heden gaat de oud testamentische profetie in vervulling en wordt het Koninkrijk van God ont huld. Hij eindigt met een belofte, de verzekering van nieuwe overwinningen van de Geest. Zijn discipelen behoeven niet te treuren omdat Hij niet meer lichamelijk bij hen zal zijn, want het komen van de Heilige Geest zal be tekenen dat de kennis en liefde van God van jaar tot jaar en van eeuw tot eeuw onder de mensen meer zal toenemen. Op Pinksteren gedenken wij de eerste vervulling van die belofte en wij bespeuren „de kracht van de toekomende eeuw". Dit is vandaag een woord voor onze kerken. Beginnen en eindigen wij met de Heilige Geest? Alle christenen zijn hierin één: christen zijn betekent de Geest ontvangen te hebben. Kerk zijn is sedert het eerste pinksterfeest: vervuld zijn van de Heilige Geest. Men kan naar waarheid zeggen dat de leden van Christus nooit hebben opgehouden „aan armen het evangelie te brengen, gebrokenen van hart te helen, gevangenen bevrijding te prediken en het aangename jaar des Heren te verkondigen". Maar dit kan niet met zelfgenoegzaamheid gezegd worden. Hoeveel mogelijkheden voor getuigen en dienen liggen er nog voor ons, die niet alleen door gebrek aan helpers of hulpbronnen ongebruikt zijn gebleven, maar in de grond van de zaak omdat wij niet onder leiding van de Geest willen wan delen of niet de gave die wij allen ontvangen hebben, willen gebruiken. Eindigen wij ook met de Heilige Geest? Dit betekent open zijn en vooruitzien. Er wordt tegenwoordig veel en hoopvol over de eenheid van de christenen ge sproken en wat vroeger door enkelen werd nagestreefd, wordt nu door allen ge zocht. Maar eenheid in de Heilige Geest zal ongetwijfeld offers vragen, wanneer wij nieuwe wegen durven gaan die niet door ohs, maar door Hem worden gekozen. Onze kerken kennen de verzoeking (één waarvoor wij menigmaal bezwijken) om met heimwee aan de eerste of de twaalfde of de zestiende eeuw te denken of zelfs aan de eerste vijftig jaren van de oecumenische beweging! Paulus spoort ons aan om hetgeen achter ons ligt los te laten en te jagen naar het doel van onze roeping. Hij doet dit, misschien, omdat hij weet dat ook christenen de moed kunnen ver liezen. Maar niet te jagen naar het doel is een ernstige zaak, omdat het-de ont kenning is van het geloof in de Heilige Geest, die steeds voor ons uitgaat, ver langend ons telkens weer de weg van Christus te wijzen. Wij zijn tegenwoordig vaak bezorgd voor de grondslagen van het christelijk geloof en onze levenshouding als christenen, wij zijn bekommerd om onze kerken en hun plaats in allerlei verschillende gemeenschappen. Maar in elk geval be hoeven wij ons niet bezorgd te maken over de Geest van God, die nimmer faalt of veroudert. Op dit PINKSTERFEEST wekken wij zowel u als onszelf op, niet te versagen, maar op de Heilige Geest te vertrouwen die ons allen geschonken is en door wien wij aanbidden: de daadwerkelijke liefde, de bron van waarheid, de Heer dié"ons het leven geeft. De voorzitters van de Wereldraad van Kerken Aartsbisschop Michael Cantuar Londen Aartsbisschop Lakovos New York Francis Ibiam Enugu David G. Moses Nagpur Dr. Martin Niemöller Wiesbadèn J. H. Oldman St. Leonards Charles Parlin New York Een jaar na de bjjbelactie „Een goed woord voor Amsterdam" hebben de toen samenwerkende predikanten W. A. Smit (hervormd) en H. van Boeyen (gerefor meerd) en pastoor Solleveld (rooms-katholiek) in Amsterdam het initiatief voor een nieuwe actie genomen. In overleg met de leidende figuren van de drie kerken in het hele gebied van Amsterdam en met samenwerking van de drie directeuren van het kerkelijk maatschappelijk werk daar, doen zij nu een appèl onder de leus: „Geloven met handen en voeten", dat gericht is op de christelijke daad. Het wil zijn een actie Van Pinksteren tot Pinksteren. Op de zondag voor Pink steren is er door middel van prediking en toespraken de nadruk op gelegd wat de gemeenten, de leden der gemeenten kunnen doen in de praktijk om de medemens te ontdekken en te helper.. Aandacht is daarbij ook gevraagd voor de sociale beroepen. Het gaat er niet om bijzondere dingen te doen, maar om de gewone dingen niet te vergeten of te veronachtzamen in de verwachting, dat het ene woord het andere geeft en de ene daad op de andere volgt. Het oecumenisch comité te Rotterdam, dat al enige jaren het initiatief nam tot het organiseren van kerkentochten, waarbjj bezoeken werden gebracht aan refor matorische, rooms- en oud-katholieke en orthodoxe kerken, heeft nu voor Pink steren een ander oecumenisch initiatief genomen, nameljjk het organiseren van een liturgisch weekeinde. Het begint op vrijdagavond en gaat door tot zondag middag. Dan wordt er in de Schotse Kerk in Rotterdam een liefdemaal gehouden. De avonden eindigen met completen, er zjjn middaggebeden en zaterdags ook vespers. Als sprekers in de verschillende bijeenkomsten worden genoemd father S. M Gibbard over „Het wezen van de christelijke eerbied", dom Ambrosius Verheul OSB over „Het tweede Vatikaanse concilie en de liturgie, oecumenische winst punten" en dr. Bertholt von Schrenk (Lutheran Church Missouri-synod) over „De noodzaak van liturgische vernieuwing". Voorafgaande aan een en ander is er woensdag in het openluchttheater Dijkzicht een oecumenische pinkstersamenkomst gehouden met als thema: „Zijn rooms- katholieken en protestanten leden van één kerk?" In het begin van 1962 namen een aantal jongeren in Bloemendaal het initiatief om op eigen wijze acte te gaan voeren om te komen tot eenheid tussen de hervorm de en gereformeerde kerken. Zij noemden zich de „Jonge 18". Op het hervormd- gereformeerde congres in Utrecht, mei 1962, konden zij al contacten leggen, maar verder hoorde men er niet zoveel meer van, omdat de groep, bestaande uit negen hervormde en negen gereformeerde jongeren, eerst intern zich wilde bezinnen op mogelijkheden en moeilijkheden. Er zijn intussen een presidium en werkgroepen gevormd en nu is men zover, dat er naar buiten activiteiten ontplooid kunnen worden. Rondom het pinkster feest zullen de „Jonge 18" een appèl doen op alle hervormde en gereformeerde jongeren om te komen tot eenheid van alle gelovigen. Een brochure over doel en streven van de „Jonge 18" is ter perse. Deze groep werkt dus naast en in dezelfde richting als „De Achttien" van het congres in Utrecht. In het rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden is de tentoonstelling „op trek" ge opend. Deze instructieve expositie, die tal van educatieve elementen bevat, geeft een duidelijk beeld van het nomadisme in de verschillende landen. De tentoonstelling doet ons de mens in al zijn doen en la ten tegen de achtergrond van zijn cul tuur beter begrijpen. Een deel van het materiaal, waaronder enkele grote objecten, is afkomstig van buitenlandse musea. Dr. D. G. Jongmans, die de tentoonstelling heeft opgezet, heeft er een dankbaar gebruik van gemaakt. De tentoonstelling legt er de nadruk op dat nomaden alleen uit bittere noodzaak trekken. Nomaden zijn echter geen wilde zwervers, zij hebben binnen een eigen ge bied een vast trekpatroon. Zij overnach ten over het algemeen in tenten. Een aantal van deze tenten, die com pleet zijn ingericht, is op de expositie te zien. Er staat onder meer een tent van de Turkmenen in Anatolië, in bruikleen van het Museum für Völkerkunde te Hamburg, die gemaakt is van grofgewe- ven schapenwol. Verder is er nog een tent van de Beduïnen in Noord-Afrika, een behuizing van een verpauperde familie aan de rand van een stad. Bijzonder groot en van een hechte con structie is de Yourte van de Mongolen in Centraal-Azië, in bruikleen van 't Sta- tens Etnografiska Museum in Sfockholm, en in 1929 verzameld door de beroemde ontdekkingsreiziger Sven Hedin. Rechts van deze tent bevindt zich een detail-op- stelling om de ingenieuze constructie van het houten geraamte te verduidelijken. Heel klein daarentegen is de zomertent van rendierhuiden van de Eskimo's in Oost-Groenland. Dit tentje is evenals de kajak die daarvoor staat, in 1932 door prof. N. Tinbergen bij de Angmagsalik- Eskimo's verzameld. Volledig ingericht is ook de wigwam van de prairie-Indianen van Noord-Amerika. Aan weerszijden van deze tent hangen vitrines met aanvullend materiaal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4