In de Australische woestijn verrijst Amerikaanse radio - defensie - station Bouw van een nieuwe vierhonderd miljoen stad zal kosten In Ugchelen kan men van een hoogzit herten bespieden Landgoed „Duinrell" krijgt een ontspanningscentrum EEN PHILIPS PLANO BETEKENT WAT IN UW HUIS Eind 1964 begint de bouw van kern energiecentrale Scheepvaartberichten ÜC-I963 Smoorheet Veiligheidsoord Labour mort Loodgietersbeilrijf P. G. DE SMIT GOEDE ZORG KOST TIJD ZATERDAG 1 JUNI 1963 Noodlanding van ballonvaarders Verbouw van rijksweg 1 KOELKASTEN •210-liter model reeds voor f.559.-compleet De Jager L.Nieuwstraat 503 MACHINE- STIKSTERS Wilt u dat wij uw advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg A. MNL. ARBEIDSKRACHTEN B. Een CONSTRUCTIESCHILDER C. Een ASSISTENT-MACHINIST EEN SCHILDER V.. Ouders van blinde en slecht ziende kinderen A. VRL. ADMIN. KRACHTEN B. EEN TYPISTE (Van onze correspondent) SYDNEY De vondst van overblijfse len van de „Vergulde Draeck" geschied de in een periode, waarin Australië zijn aandacht meer bepaalde tot de in het ho ge, hete noorden gelegen Noordwest Kaap, waar een radioverbindings-basis voor de Amerikaanse vloot zal worden gebouwd. Deze basis zal een belangrijke rol vervul len in de verbinding met kernonderzeebo ten. De Australische regering heeft dezer dagen het contract getekend, dat de Ver enigde Staten toestemming geeft de basis te bouwen, met de aanleg waarvan vier honderd miljoen gulden is gemoeid. Zij zal verrijzen bij Learmonth een onher bergzaam woestijngebied, waar de Ame rikanen binnen recordtijd een stad van tweeduizend inwoners zullen bouwen, die in 1966 gereed moet zijn. Ongeveer zeventig van de twee miljoen vierkante kilometer oppervlakte van West- Australië wordt voor de bouw van de ra dio-stad bestemd. Een speldeprik op een blad schrijfpapier, bestemd om na de Amerikaanse radiobasis in Maine in de Verenigde Staten, de grootste radiobasis ter wereld te worden. Wat Maine doet voor de Atlantische Oceaan, de Middel landse Zee en de Noordzee, doet Lear month straks voor de Indische Oceaan en de wateren rondom: verbindingen onder houden met onderzeeboten tot honderd me ter beneden de zeespiegel en over een af stand van meer dan vierduizend mijl. Noordwest Kaap ligt meer dan elfhon derd kilometer ten noorden van Perth aan de Exmouth baai, die negentig kilometer lang is. In de laatste wereldoorlog hebben de Amerikanen de baai gebruikt als een onderzeebootstation en als basis voor wa tervliegtuigen. Ook legden zij er een vlieg veld aan. Vóór de oorlog waren parelvis sers de enige bezoekers. Wie er niet be slist moest zijn, verliet deze moordend he te streek liefst zo gauw mogelijk. In de wijde omtrek wonen niet meer dan enkele schapenboeren en hun gezinnen kangoe roes en emoes zijn er in duizenden in het onmetelijke achterland. Boven deze woestijn zal een radiozend- mast van vierhonderd meter hoogte ver rijzen, honderd meter hoger dan de Eiffel- toren en slechts zestig meter lager dan het beroemde Empire State gebouw in New York. Aan deze kust van Australië komen dikwijls cyclonen voor met een windsnel heid van meer dan 130 mijl per uur. Ingenieurs hebben berekend, dat de top van de zendmast tenminste een meter heen en weer moet kunnen zwaaien. Dertien stalen torens, elk 350 meter hoog, en drie tegenwichttorens, een elek triciteitscentrale en gebouwen zullen de omlijsting vormen van de basis met er omheen huizen, ziekenhuis, scholen, bio scoop, die gekoeld moeten zijn, en een eigen televisie- en radiostation voor de toekomstige bevolking van tweeduizend zielen. De radioverbindingszender krijgt een sterkte van twee miljoen watt, veer tig keer zo sterk als het krachtige televi siestation. De basis zal in rechtstreeks con tact komen te staan met Washington. Het vliegveld zal geschikt worden gemaakt voor de grootste Amerikaanse passagiers- en vrachtvliegtuigen. Vóór met de bouw kan worden begonnen zal de haven, die met rotsen bezaaid is moeten worden uitgediept en moet een driehonderd meter lange spoorbaan wor- Drie ballonvaarders uit Münster in Duitsland, die de pinksterdagen wilden doorbrengen aan de Engelse kust, zijn niet verder gekomen dan Arnhem, waar zij zich genoodzaakt zagen een noodlanding te maken. De ballon kwam neer op een dak van een fabrieksgebouw en werd zwaar beschadigd. De drie ballonvaarders liepen schaafwonden op. den aangelegd om het materiaal uit de schepen verder te vervoeren. Inschrijvin gen voor het eerste deel van het uit te voeren werk zijn geopend. Reeds hebben honderd Amerikaanse en Australische maatschappijen ingeschreven. Er gaat een bedrag van tenminste honderd miljoen gulden mee gepaard. De waarborgsom voor het inschrijfgeld alleen al bedraagt meer dan tien miljoen gulden. Voor de uitvoering van het werk zullen een dui zend arbeiders nodig zijn, die allen van tenminste duizend kilometer ver moeten komen. De Amerikaanse en Australische veilig heidsdiensten hebben al de noodzakelijke veiligheidsmaatregelen getroffen, want het district Noordwest Kaap-Exmouth baai- Learmonth wordt een belangrijke scha kel in de verdediging van Amerika en de veiligheid van Australië. Iedereen, die op enigerlei wijze bij de bouw van de radio basis wordt betrokken, wordt op politieke betrouwbaarheid onderzocht. Learmonth wordt een veiligheidszone, waar niemand wordt toegelaten, die er niets te maken heeft. Het wordt een „vei ligheidsoord", dat dezelfde „bescherming" krijgt als een kernenergiestad. Intussen wordt, op politiek terrein, in de Australische Labourpartij een heftige strijd gevoerd tussen de rechter- en lin kervleugel over de gevolgen van de ves tiging van de Amerikaanse radiobasis op Australische bodem. De leider van de oppositie, Arthur Calwell, heeft aangekon digd, dat als zijn partij bij de volgende verkiezingen aan het bewind komt, een herziening van het verdrag met de Ver enigde Staten gewenst wordt om meer Australische zeggenschap in het beheer van de radiobasis te verzekeren. Volgens een onderzoek van het instituut voor pu blieke opinie-onderzoek, staat tachtig per cent van de Australische bevolking achter de nu al ver voortgeschreden plannen, die in het verdrag zijn neergelegd. UST Learmonlh Nederf. Darwin Carnavon Km 100 Cearmonrh Brisbane 3000km Melbourne Vergulde Draeck INDISCHE OCEAAN De directie faunabeheer van het mi nisterie van Landbouw en Visserij heeft de gelegenheid opengesteld in het staats- wildreservaat op de Veluwe herten, reeën en wilde zwijnen te bespieden. In de omgeving van Ugchelen is namelijk een „hoogzit" in gebruik genomen, die werd opgericht aan de rand van een grote voerakker, waar het wild iedere avond samenkomt om zich te voeden. De bouw van deze „hoogzit" moet wor den beschouwd als een experiment Dat dit experiment geslaagd mag heten hebben wij al kunnen vaststellen: nog maar nau welijks hadden wij ons opgesteld of het eerste hert verscheen aan de rand van het bos en korte tijd later zelfs op de voer akker. Het werd gevolgd door nog vele herten waaronder zich zelfs een hinde met kalf bevond en door een aantal reeën. Volkomen op zijn gemak en zich van geen bespieders bewust vertoefde het wild geruime tijd op enige honderden me ters afstand van de „hoogzit" en het kon dan ook in alle rust worden gadegeslagen. Het staatswildreservaat op de Veluwe beslaat een oppervlakte van ongeveer drieduizend hectare. In dit gebied zwerven ongeveer honderd edelherten, driehonderd reeën en tachtig zwijnen vrij rond. Wel zijn voorzieningen getroffen die het mo gelijk maken de dieren te verzorgen en te bewaken, zodat zij geen al te grote schade kunnen toebrengen aan landbouwgronden in de omgeving. Tot die voorzieningen behoort de voer akker: een terrein midden in het bos dat is ingezaaid met bloemen, haver en gras. Deze voerakker heeft zich ontwikkeld tot een centrale plaats van samenkomst van vele dieren, en daarom is aan de rand van de voederakker de „hoogzit" gebouwd. De „hoogzit" biedt plaats aan zestig per sonen. Zij is voorlopig twee maal per week (op maandag en vrijdag) voor het publiek geopend. Liefhebbers kunnen zich opgeven Het landgoed Duinrell in Wassenaar, dat thans reeds bekendheid geniet als recrea tie- en kampeercentrum, zal grote wijzi gingen ondergaan. De eigenares van het landgoed, de familie Van Zuylen van Nije- velt, is van plan een ontspanningscentrum te stichten, waarin onder meer geprojec teerd zijn een nieuw zwembad, speelvij vers, gazons met ligstoelen, een midget golfbaan, een autobaan voor kinderen, een bootjesvijver, sleebaan, kinderboerderij, een kinderspeeltuin en dergelijke. Voorts ligt het in de bedoeling een automatisch restaurant te bouwen met daarboven een bedieningsrestaurant. Ook zijn er zalen geprojecteerd voor allerlei binnenspelen, zodat de jeugd ook bij slecht weer kan worden beziggehouden. Voor ouders met kleine kinderen komt er een crèche met deskundig toezichthoudend per soneel. De kosten hiervan bedragen anderhalf twee miljoen gulden. Duinrell omvat 110 hectare terrein met parken, wandelbossen, weidegebieden, een herten- en een vogel park, vijvers en een groot duingebied. Men wil aan de wensen van de ver- maakzoekende vakantiegangers-kampeer ders of dagjesmensen en aan de rust- zoekende natuurliefhebbers tegemoet ko men. Het te stichten ontspanningscentrum is daarom op een flinke afstand van de camping geprojecteerd. Aangezien het duingebied aan de andere kant van het terrein ligt, zullen dus drie groepen vakan tiegangers onafhankelijk van elkaar rust of ontspanning kunnen vinden. De aanvragen voor de vergunningen zijn inmiddels verzonden. Als toestemming verleend wordt, wil men volgend jaar met de bouw van het ontspanningscentrum be ginnen. In 1965 hoopt men de plannen te hebben verwezenlijkt. bij de V.V.V. te Ugchelen. De tocht van Ugchelen naar het staatswildreservaat wordt gemaakt per bus. Het laatste stukje naar de „hoogzit" wordt te voet afgelegd, afgelegd. Het is een wandeling van ongeveer tien minuten. Elke groep staat onder leiding van een jachtopziener. Deelnemers wordt verzocht zorg te dragen voor gedekte kle ding (grijs of groen) en voor schoenen met rubber zolen. Het verdient aanbeveling een kijker mee te nemen. Hoewel de samenwerkende elektrici- teitsproduktiebedrijven (S.E.P.) aan de regering heeft gevraagd of voor de bouw van de eerste Nederlandse kernenergie centrale in de omgeving van Dodewaard vergunning zou kunnen verleend, staat het nog allerminst vast dat deze centrale aan de Waal nabij Dodewaard zal verrij zen. Dit heeft ir. J. H. Bakker, voorzit ter van de Commissie Kernenergiecentia- le van de S.E.P. meegedeeld. Er zijn in principe twee plaatsen van vestiging uit gekozen. Over ongeveer anderhalf jaar zal waar schijnlijk tot de bouw van de centrale kunnen worden overgegaan, waarmee een bedrag van 80 a 95 miljoen gulden is gemoeid. Aan het te investeren kapitaal wordt mede bijgedragen door Euratoom Door de elektriciteitsbedrijven moet circa 62 miljoen gulden worden geinvesteerd, 42 miljoen gulden meer dan voor een con ventionele centrale. De S.E.P.-centrale die een thermisch vermogen zal hebben van 165 megawatt en een elektrisch ver mogen van 50 megawatt, wordt een proef centrale waarin een uitgebreide metingsin- strumentatie zal worden aangebracht. Op deze wijze hoopt men een aantal proble^ men, die vooral bepalend zijn voor de efficiency nader tot een oplossing te kun nen brengen. Acila 31 te Cardon n. Gibraltar. Acmaea 4/6 te Le Havre verwacht n.. Bonny. Algol 1/6 te Mombasa verwacht. Alhena verm. 1/6 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Almdijk 31 te Alexandrië. Alphacca 31 te Karachi v. Aden. Amerskerk 31 v. Dar Es Salaam n. Nacala. Ammon 29 v. Sheetharbor n. Quebec. Amstelmolen 1/6 te Osaka verwacht. Artemis 31 v. Bremen n. Rotterdam. Asterope 31 v. Horta n. Philadelphia. Attis 30 v. Guanta n. Port of Spain. Atys 31 te Dakar verwacht n. Durban. Bantam 31 v. Penang te Port Swettenham. Barendrecht pass. 31 Little Quoin n. Suez. Batu 1/6 te Bedi Bunder verwacht. Bengalen 31 te Penang. Bengkalis 31 v. Basrah n. Khorramshar. Burl S. Watson 31 te Philadelphia. Caltex Arnhem 1/6 te Niigata verwacht. Caltex Utrecht 31 v. Singapore n. Perzische Golf. Camerounkust 31 5 Om. o. Wight n. Freetown. Casamance 30 v. Rouen n. Dakar. Castor 31 75 m. z.w. Flores n. San Juan (P.R.). Ceres 31 te Cristobal v. Amsterdam. Charis 28 te Philadelphia. Cinulia 28 te Curagao n. Landsend. Cities Service Valley Forge 2/6 te Coryton verw. Congokust 1/6 te Takoradi verwacht. Cradle of Liberty 4/6 in U.K. verwacht. Crania 30 te Barton n. Curagao. Dorestadt verm. 1/6 v. Kopenhagen n. Pernis. Elizabeth Broere 1/6 te Ceuta verwacht. Esso Amsterdam 31 50 m. z. Sicilië n. Le Havre. Esso Rotterdam 31 te Rotterdam. Fravizo 4/6 te Rouen verwacht. Gabonkust 31 v. Antwerpen n. Freetown. Garoet verm. 31 v. Mombasa n. Aden. Grebbedijlc 31 v. Hamburg n. Rotterdam. Groote Kerk 30 v. Port Said n. Amsterdam. Guineekust 31 v. Buchanan n. Takoradi. Helena 31 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Holendrecht 3/6 te Boulogne verwacht. Ittersum 31 530 m. n.w. Horta n. Hamilton. Jagersfontein 2/6 te East-London n. Amsterdam. Kabylia 4/6 te Rotterdam verwacht. Kara 4/6 te Puerto La Cruz verw. n. Yorktown. Karachi 31 660 m. n.w. Fremantle n. Aden. Karossa 31 v.t Rangoo nn. Port' Swettenham. Katelysia 31 te Umea n. Lulea. Kerkedijk 31 v. Le Havre n. Antwerpen. Khasiella 1/6 te Gothenburg verwacht n. Malmö. Kieldrecht van 29/5 t.m. 9/6 te Calcutta. Koratia 6/6 te Rotterdam verawcht. Korenia 4/6 te Curagao verwacht. Kosicia 7/6 ter hoogte Landsend verwacht. Kossmatealla 6/6 te Honolulu verwacht. Lelykerk 31 v. Bahrein n. Dammam. Liberiakust 4/6 te Amsterdam verwacht. Limburg 31 v. New Westminster te Vancouver. Maaslloyd 28 v. Portland n. Seattle. Madisonlloyd verm. 2/6 v. Singapore n. Penang Maron 30 v. Curagao n. Europa. Merseylloyd pass. 31 Ouessant n. Port Said. Mijdrecht 2/6 te Perth Amboy verwacht. Neder-Ebro 31 v. Mombasa n. Djibouti. Nestor 31 te Bremen. Nieuw Amsterdam 1/6 te Rotterdam verwacht. Oldekerk 31 te Bremen. Ondina 1/6 te Rotterdam/Europoort verwacht. Onoba pass. 31 Straat Ormoes n. Gibraltar. Ootmarsum pass. 31 Beachyhead n. Beira. Oranje 4/6 te Fremantle verwacht n. Sydney. Oranje Nassau 31 v. Southampton n. Barbados. Oranjestad 6/6 te Madeira verw. n. Amsterdam Osiris 30 te Kingston. Ossendrecht 2/6 te Providence verwacht. Overijsel verm. 3/6 v. Pt. Swettenh. n. Bangkok Palamedes 31 v. Puerto Ordaz n. Bremen. Parthenon 31 v. Curagao n. Europa. Pendrecht 1/6 te Puerto La Cruz verwacht. Philidora 1 te Mena Al Ahmadi verwacht. Philine 5/6 te Mena Al Ahmadi verwacht. Poseidon 31 te Hamburg v. Bremen. Pr. Joh. Willem Friso 29 v. Montreal n. Le Havre Pr. der Nederl. verm. 1/6 v. Oranjestad n. A dam Prinses Irene 4 te Montreal verw. n. Rotterdam Radjah 31 te Antwrpen. Raki 31 v. San Antonio n. Valparaiso. Rotterdam 4/6 te New York verw. v. Rotterdam. Rotti 31 v. Le Havre n. Cristobal. Rijndam verm. 4/6 v. Montreal n. Rotterdam. Rijnkerk 31 v. Cochin n. Aden. Schielloyd 31 v. Bremerhaven n. Londen. Sepia 3/6 te Singapore verwacht. Seven Seas verm. 1/6 v New York n. Rotterdam. Sinon 30 20 m. n.o. Port of Spain n. Paramaribo. Slamat 1/6 te Bangkok verwacht. Stad Amsterdma 31 te Livorno. Stad Maastricht 31 te Vitoria. Statendam 7/? te South.ton, 8/6 te R'dam verw. Statue of Liberty 1/6 te Singapore verwacht. Steenwijk 1/6 te Calcutta verwacht. Stentor 31 te Bremen. Straat Clarence 1/6 te Singapore verwacht. Straat Lombok 1/6 te Sydney verwacht. Sumatra 31 te Rastanura. H H Talita 31 op Parana rivier n. Montevideo. Telamon 29 te Santo Domingo. Thuredrecht 2/6 te Hampton Roads verwacht. Triton 30 v. Southampton n. Arhsterdam. Ulysses 31 te Hamburg v. Bremen. Vasum 4/6 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahm. Viana 31 te Montreal v. Port Said. Videna 3/6 te Bandar Mashur verwacht. Vivipara 4/6 te Hohe Schaar (Hamburg) verw. Waardrecht t.m. 9/6 te Tokyo. Waibalong 31 v. Muscat n. Dubai. Waterman 5/6 te New York verw. v. Rotterdam. Westerdam 3/6 te New York verw. v. Rotterdam. Willem Ruys verm. 1/6 v. Rotterdam op cruise. Willemstad 31 v. Madeira n. Barbados. Wonogiri 4/6 te Lissabon verwacht. Wonorato 31 te Portland v. Seattle. Zafra 5/6 in Suezkanaal verwacht n. Mersin. Zwijndrecht 2/6 te Singapore verwacht. Vrijdag is ten burele van de hoofdinge nieur-directeur der Rijkswaterstaat te Haarlem openbaar aanbesteed het verbou wen tot autosnelweg van het gedeelte van rijksweg no. 1 van het Rijkswegenplan 1958 AmsterdamLarenEemnes, tussen kilometer 10,9 en 13,1 met bijbehorende werken in de gemeente Muiden. Er waren 21 inschrijvers; hoogste inschrijver was Gebroeders Schals n.v. te Leiden voor 3.990.000, laagste de Combinatie Hakkers Schermers, Werkendam voor ƒ3.361.400 Officiële publikatie BOUW VAN KASSEN EN WARENHUIZEN Degenen, die een aanvrage om rijksgoed keuring voor de bouw van een of meer kas sen hebben ingediend, kunnen - voor zover hun aanvrage op 31 maart 1963 in het bezit was van de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid m de betrokken provincie resp. van het gemeente bestuur van Amsterdam, 's-Gravenhage of Rotterdam - aan de hoofdingenieur-directeur voornoemd resp. het gemeentebestuur mede delen in welke maand zij wensen over te gaan tot de bouw van de voorgenomen ob jecten. De rijksgoedkeuring zal dan tijdig worden verstrekt, voor zover daartegen ove rigens geen bezwaar bestaat. Indien de bouwsom 100.000,of meer be draagt, dient de vorenbedoelde mededeling te worden gericht aan de centrale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid. Van Alkemadelaan 85 te 's-Gravenhage. De rijksgoedkeuring vervalt, indien met de uitvoering van het werk niet binnen drie maanden na de datum van de rijksgoedkeu ring is begonnen. •huntijdvèrvooruitl •Nederland ontdekt de koelkast van het jaarl staanin al hun glorie bij: KENN. CONF. IND. Baanstraat 34 - Beverwijk vraagt voor direct Hij staat er niet zomaar. Zo'n plano wordt be keken bewonderd in uw huis. Om zijn sier lijke, lange, lage lijn Om het prachtige ge luid. Zo zal de radio méér voor u betekenen. U geniet zoveel méér van uw lievelingsmuziek. Wij zullen u ook boven staande Philips plano met Bi-Ampli/Stereo en nagalmeenheid graag demonstreren. 298,— Philips plano-radio. 4 Golfgeb. w.o. FM. Gramm. aansluiting, afstemoog. Zeer duidelijke stationsschaal. ƒ348,— Philips plano met Bi- Ampli/Stereo. 2 Uiterst ge voelige dubbelconus-luid- sprekers. Aansluiting voor gramm. en 5 extra luidspre kers. 398,— Philips plano met Bi- Ampli/Stereo. 2 zeer grote dubbelconus-luidsprekers en 2 volkomen gescheiden ver sterkers. 4 golfgeb. w.o. FM. f 298,- f 348,- f 398,- PH LIPS VtLieR OUINWfQ 173- vmuioen-tsl. mhoz Betaling in overleg Voor levering GASGEISERS, WASTAFELS, DOUCHECELLEN Paulus Potterstraat 17 Umuiden-O. - Tel 8282 N.V. Ijsfabriek en Koelhuis IJSVRIES IJmuiden, vraagt voor spoedige indiensttr. voor div. fabriekswerkzaamheden. (continu-dienst). Aanm.: Kanaalstraat 36, IJmuiden, tel. 02550 - 4641. RIJKSWATERSTAAT In de werkplaats van de Vcrendienst te Zaandam, die binnen afzienbare tijd wordt verplaatst naar Velscn kan worden geplaatst Vereist diploma L.T.S. (huisschilder) en/of enige jaren praktijk als schilder Leeftijd niet beneden 23 iaar. In verband met het veelvuldig verrichten van buitenwerk zal betrokkene een gezond en sterk gestel moeten hebben. Salaris op 23-jarige leeftijd f 395.p. m. en voor 24-jarigen en ouderen van I 414.00f 444.00 p. m„ exclusief huurcompensatie. Sollicitaties aan het Hoofd van de Verendienst, Hemkade 46. Zaandam (tel. 02980 - 64637). uit Noord-Holland zijn van harte welkom op de Ouderbijeenkomst welke op zaterdagmiddag 8 juni a.s., om 2 uur zal worden gehouden in het Prot. Mili tair Tehuis, Jansweg 34 te Haarlem, door het Chr. Instituut voor blinden en slechtzienden „Bartiméus" te Zeist. Er zal VOORLICHTING gegeven worden over de opvoeding en het onderwijs voor in het ge zichtsvermogen gehandicapte kinderen. Bij het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort kunnen worden geplaatst Bii voorkeur in het bezit van ULO-diploma (ook zij die dit jaar eindexamen doen kunnen solliciteren) en voor B. diploma typen. Bruto-salaris voor 21-jarigen en ouder van f 333.70 tot f 525.64 per maand afhankelijk van leeftijd en ervaring. Voor minderjarigen wordt een jeugdaftrek toegepast. Sollicitaties onder letters AK aan de Economisch- Directeur

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6