Zonnigste Pinksteren van deze eeuw Alle gezindten eren de persoon van deze Paus ham»' weer HET WEER Donderdag bijzetting onder de St. Pietersbasiliek PAUS TWEEDE PINKSTERDAG OVERLEDEN Ook de drukte was groter dan ooit tevoren Mindszenty naar Rome voor het conclaaf? Informateur heden „Geen reden voor tranen" 4 S e JAARGANG NUMMER 175 DINSDAG 4 JUNI 196: ln de krant van heden: EEN BRIL VAN KEIP DAT. IS GOED GEZIEN GROTF HOUTSTRAAT naast luxor éeè MORRIS ieforeyou êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES POLAROID zonnebrillen Opticien WEBER „Zijn naam had een bijzondere klank" Meer bewolking Aan het strand: ZOMERS VERGEZICHT IN MEMORIAM PAUS JOANNES Zie pagina 11 Het woord is aan De kabinetsformatie Deze Pinksteren is de tot dusverre zonnigste van de twintigste eeuw geweest. Ge durende de beide pinksterdagen tezamen zijn in De Bilt totaal dertig uren zonneschijn geregistreerd, een aantal dat tot dusver in deze eeuw nog niet eerder tijdens de pinksterdagen was bereikt. Het record in dit opzicht heeft 1944 gehouden. Toen werd op deze feestdagen (28 en 29 mei) totaal 29,4 uren zon opgetekend. Mede doordat het ditmaal een late Pinksteren was, kon het aantal uren zonneschijn zo groot worden, daar de dagen langer zijn dan wanneer deze feestdagen in mei vallen. Dit pinksterweekeinde is drukker dan ooit geweest. Naar schatting van de A.N.W.B. hebben zeker 270.000 Nederlan ders en buitenlanders het weekeinde in tent of caravan doorgebracht. De beschik bare accomodatie op de officiële kampeer- Weerrapporten I, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 T opsy4 W. L. Brugsma: Djokjakarta hoofdstad van een revolutie5 Scheepsberichten In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7, 15 Feuilleton 9 Horen en ZienH Beurs n Kunst 11 Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's terreinen, welke men op 350.000 kan stel len, is dus voor ruim tweederde gebruikt. De terreinen tussen Den Helder en Hoek van Holland waren alle vol. In het kust gebied tussen Den Haag en Hoek van Hol land hebben sommigen wegens de drukte langs de kant van de weg de nacht moeten doorbrengen. Een kleine 50.000 bezoekers bewandelden de pier in Scheveningen. Alle oorden van vertier hebben het over stelpend druk gehad. Blijdorp in Rotter dam had 32.000 bezoekers en de Euromast 12.000. Er waren daar anderhalf maal zo veel buitenlanders als vorig jaar. Alle ho tels in de Maasstand waren vol. In Giethoorn kwamen zoveel toeristen, vooral Duitsers, dat op de ochtend van de eerste pinksterdag geen punter meer te huur was. Schiphol, Artis, de rondvaarten in de hoofdstad en Rotterdam hadden het razend druk. Overigens nam deze drukte in de middag van de tweede pinksterdag enigszins af, doordat de buitenlanders reeds vroeg de tocht naar huis terug onderna men. De verkeerspolitie heeft handen vol werk gehad om de stroom auto's in de juiste banen te houden. De spoorwegen hadden extra treinen ingelegd en konden de drukte goed verwerken. 'Advertentie WASHINGTON (Reuter) Een DC-7 toestel van de Amerikaanse luchtvaar maatschappij Northwest Airlines, wordt met 101 inzittenden, onder wie 95 Ameri kaanse soldaten en gezinsleden, boven Alaska vermist. Het was op weg van de luchtmachtbasis McChord in de staat Washington naar Elmendorf in Alaska. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 tEIDSÉSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Een beeld van het Zandvoortse strand waar evenals in alle andere recreatiecentra van Nederland met de pinksterdagen een zeer grote drukte heerste. Alleen in zee waren niet veel mensen te vinden; de temperatuur was nog te laag en de wind striemde te veel. (Luchtfoto ANP). Advertentie GR. HOUTSTRAAT 166 b.d. Houtbrug „Zijn naam bad een bijzondere klank, die ook gehoord werd door hen die ande re wegen gingen", aldus professor dr. G. C. Berkouwer, hoogleraar aan de calvinis tische Vrije Universiteit te Amsterdam in een herdenkingswoord dat gisteren door de NCRV werd uitgezonden. De protestantse omroep stond een half uur zendtijd af aan de KRO, die de overleden paus in een uit zending herdacht. Alle programma's werd aangepast. „Heel de wereld dankt de he mel voor deze paus", aldus kardinaal Al- frink, aartsbisschop van Utrecht. In een verklaring van de Nederlandse bisschoppen wordt het tweede Vaticaanse concilie als „zijn concilie" aangeduid. Minister-president dr. J. E. de Quay zei in een toespraak voor de televisie: „Maar de koers, die onder zijn leiding is ingesla gen zal niet gemakkelijk meer worden ge- Advertentie Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met voornamelijk in de noordelijke provincies tijdelijk meer bewolking. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tus sen noord en oost. In de kust streken lagere, elders ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De hoge druk neemt iets af, maar morgen nog goed strandweer met overwegend zon en een matige noor delijke tot noordoostelijke wind. Vooruitzichten: Langzamerhand, meer hoge bewolking, maar nog vrij goed strandweer. wijzigd. „Voor hem was de goddelijke vonk die de mensen verbindt, belangrijker dan wat hen verdeeld houdt", aldus een zinsnede uit een verklaring van het Witte Huis te Washington. De Wereldraad van Kerken zegt in een telegram van rouw beklag aan het Vaticaan te hopen dat het werk van de overleden paus, die zoveel heeft gedaan voor verbetering van de be trekkingen tussen de kerken, vrucht zal dragen. Franklin Fry, voorzitter van de Lutherse Wereldfederatie verklaarde, dat de harten van de christenen eeuwenlang niet zo verenigd zijn geweest als nu bij het heengaan van paus Joannes XXIII. Premier Kroesjtsjev zegt in zijn bood schap aan het Vaticaan: „Wij bewaren een goede herinnering aan Joannes XXIII wiens vruchtbare werk voor het behoud van de vrede overal wordt erkend Dit werk heeft de eerbied gewekt van alle vrede lievende volKen". De secretaris-generaal van de UNO, Oe Thant, zegt in een ver klaring, dat de geschiedenis weinig voor beelden geeft van een zo universele eer bied voor één persoon. De (onafhankelijke) Londense „Times" schrijft onder meer: „het pausschap heeft, dank zij het bewind van de overleden paus, nieuw gezag gekregen. De paus heeft op een begrijpelijke en zelfs bewon derenswaardige wijze tegen niet rooms-ka- tholieken, onder wie zich ook leiders van communistische staten bevonden, gespro ken over zaken als een vreedzame inter nationale samenleving, hulpverlening aar. onderontwikkelde gebieden, onderlinge verdraagzaamheid der rassen, ontwape ning en een krachtige organisatie van de UNO, aldus dit blad. De (liberale) Britse „Guardian" meent: „Joannes XXIII heeft zich gedurende ziin korte pausschap doen kennen als een man die zich veel meer zorgen maakte o-/er het welzijn van de wereld in haar geheel dan dat van de rooms-katholieke kerk al leen. Nu dit eenmaal zo is, kan men moeilijk aannemen dat zijn opvolger zich opnieuw, geestelijk of lichamelijk, binnen de muren van het Vaticaan zou terugtrek ken. Het Vaticaanse blad „Osservatore Ro mano" zegt dat paus Joannes het evan gelie in ieders hart trachtte te doen door klinken „via een moderne en bevattelijke taal, maar bovenal door de kracht van onweerstaanbare naastenliefde". In een speciale editie met zwarte rand stond ver der dat „Joannes de XXIII de paus was die de gehele mensheid ertoe poogde te brengen, de moderne Rode Zee van onver schilligheid te doortrekken om te ontsnap pen aan de slavernij van het materialisme en het beloofde land te bereiken van her wonnen harmonie tussen geloof en bescha ving, tussen vooruitgang en morele orde" Het orgaan van de Russische commu nistische partij, Pravda, publiceert op de voorpagina Kroesjtsjevs condoleantietele- gram aan kardinaal Cicognani. Het Fran se partijblad l'Humanité verscheen in een rouwrand. Deze dag was meer dan tragisch. Boven de stad Rome heeft van zeven uur 's och tends tot een uur of drie in de middag zwaar onweer gewoed. De paus hoorde de mis aan en zei in het Latijn de tekst van de pinksterboodschap. Toen hij te ver moeid werd, vroeg hij aan zijn biechtvader hem het vervolg voor te lezen. Monseig neur Cavagna was zo ontroerd dat hij op een zeker ogenblik niet verder kon gaan, waarop de paus zijn hand greep en tot hem zei: „Toe nu toch. Dit is geen reden voor tranen. Het is een ogenblik van vreugde en van glorie". In die geest heeft hij nog verscheidene opmerkingen ge maakt, die getuigen van zijn rotsvast ge loof. Ondertussen stonden buiten op het St. Pietersplein in een ijskoude, striemende regen tienduizenden mensen, in gebed ver zonken. Toen het later in de middag wat beter weer werd, nam de menigte nog toe. 's Nachts tegen 12 uur stonden er altijd nog meer dan 15.000 mensen. Er zijn uit de gehele wereld in de laatste dagen boodschappen naar het Vaticaan ge komen, ook van niet-katholieke en niet- christelijke zijde, zelfs van communisti sche leiders onder andere van Kroesjtsjev en Castro. Bijzonder hartelijk was een te legram van de orthdooxe patriarch van Constantinopel, Athenagoras. en ook de Russisch-orthodoxe kerk heeft telegram men gezonden. De vrij talrijke Israëlitische gemeen schap in Rome heeft zondagavond in de synagoge een speciale gebedsdienst voor de paus gehouden en daarna een bood schap uitgevaardigd, waarin er aan herin nerd wordt dat deze paus enkele voor de Joden grievende woorden uit de rooms- katholieke liturgie heeft doen schrappen, en waarin gezegd wordt hoe hij, hoewel steeds sprekende in naam van de roonis- katholieken in de hele wereld, door mid del van zijn woorden en daden erin slaag de de afscheidingen te overwinnen die na ties, kerkgenootschappen en politieke in zichten onder de mensen hebben gescha pen. WENEN (AP) Monseigneur Endre Hamvas, plaatsvervangend hoofd van Hongarije's gezamenlijke bisschoppen, heeft verklaard, dat hij donderdag met de Hongaarse regering besprekingen zal voeren over een mogelijke reis van kardi naal Mindszenty naar Rome om deel te nemen aan het conclaaf ter verkiezing van een nieuwe paus. Bisschop Hamvas deelde dit telefonisch mede vanuit zijn zetel te Csanad in Zuid- Hongarije. Als kardinaal wordt Mindszen ty automatisch uitgenodigd om aan het conclaaf deel te nemen. NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse tijdschrift „Newsweek" meldt in een bericht uit Rome dat kardinaal Mind szenty het Vaticaan zou hebben medege deeld dat hij voornemens is in Hongarije te blijven. De kardinaal zou onder meer hebben geschreven: „Ik heb op het tegen mij ge voerde proces misdaden bekend, die ik niet heb begaan. Ik moet hier echter toch boete voor doen en dat wil ik in mijn eigen land doen". Kardinaal Mindszenty geniet sinds 1956, het jaar waarin de Russen de Hongaarse opstand tegen het communistische bewind neersloegen, asiel in het gebouw van hel Amerikaanse gezantschap te Boedapest. De rechtskundige adviseur van de ge meente Velsen heeft opdracht gekregen de rechter te verzoeken de eigenaresse van 't Rex-theater in IJmuiden-Oost bevel te geven tot oplevering van genoemd theater. Het Rex-theater werd eind vorig jaar door de gemeente Velsen aangekocht voor 1.033.000,—. Samuel Butler: De kip is slechts de manier om van het ene ei een ander ei te maken. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I B| ibi ^0^^ ib^b ^0^^ IB bb lyh ^B^^B Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. li 1 jg j| g j| 4 g jg 'W Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers afgehaald aan ons bureau, 15 cent, Haarlem: hoofdred. en alle afd. Talef .15295 DAGBLAD VOOR V E L S E N IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) ROME. In een in diepe rouw gedompeld Rome is, na een schier eindeloos lange doodsstrijd, paus Joannes XXIII op tweede pinksterdag 's avonds om 19.49 uur, overleden. Vandaag wordt het stoffelijk overschot naar de Sint Pieter overgebracht en donderdag volgt de bijzetting onder de basiliek. Zijn regering heeft vier jaren, zeven maanden en zes dagen geduurd. Zijn uiterst sterk gestel heeft lange tijd weefstand geboden aan de ongeneeslijke ziekte, waaraan hij is bezweken. Ook in de laatste dagen heeft hij nog veel ogenblikken gehad, waarin hij volkomen helder was en ondanks de ontzettende pijn die hij leed, met grote sereniteit woorden van dank had voor al zijn medewerkers. Nadat hem vrijdag eindelijk, op verzoek van de medici, door zijn secretaris monseigneur Capovilla was gezegd, hoe ernstig de toestand was, vroeg hij om, tegen het protocol in, met twee en drie tegelijk alle kardinalen van de Curie en andere in Rome aan wezige kardinalen, verscheidene prelaten en ook enkele leken bij hem toe te laten. De laatste dagen zijn ook zijn naaste familieleden, zijn drie overlevende broers, zijn enige zuster en verscheidene neven en nichten, waaronder enkele geestelijken en nonnen, voortdurend in zijn slaapkamer aanwezig geweest. Voor de paus is het pinksterfeest steeds van heel groot belang geweest. Hij zag daarin de verjaardag van de kerk en inderdaad begint met de uitstorting van de Heilige Geest de verspreiding van het christelijke geloof. Daarom heeft hij er zondagmorgen zijn voldoening over geuit dat hij nog gesterkt was om dit feest te kunnen meevieren. De koningin zal hedenmiddag om vijf uur de kabinetsinformateur, prof. mr. C. P. M. Romme. in paleis Soestdijk ontvan gen. De informateur is thans voldoende in gelicht te zijn om eindrapport over zijn informatiepoging uit te brengen. Nadat hij met de vijf fractieleiders vrij dag en zaterdag gezamenlijk en afzonder lijk had geconfereerd en nadien antwoord had gekregen op nog overblijvende vra gen, was hij voldoende georiënteerd om zaterdagavond zijn arbeid af te sluiten. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Nadat de vijf grote partijen hun standpunten aan de informateur had den medegedeeld, is duidelijk geworden, dat nog geen van hen bij voorbaat buiten spel staat. Met de kaarten, die thans op tafel liggen, maken zowel de P.v.d.A. als de V.V.D. nog kans om in het nieuwe kabi net te worden opgenomen. De komende formateur, waarschijnlijk dr. De Kort, zal de keuze moeten doen. Het aantal geschil punten is nog iets geslonken. Op een groot aantal punten is thans overeenstemming bereikt, hoewel nog niet alle fracties te vreden zijn. Niet eens is mer. het geworden over het vraagstuk van de commerciële televisie. De fracties kunnen elkaar vinden op het voorstel, het vraagstuk thans nog niet uit puttend te regelen, maar in afwachting van een wettelijke voorziening een voor lopige regeling te accepteren. Het tweede net kan dan tijdelijk worden verzorgd door de N.T.S. en in de tussentijd werkt een parlementaire verzoeningscommissie een nadere regeling uit, waarin zoveel moge lijk rekening wordt gehouden met de wen sen, die in de Tweede Kamer leven. 9 Op de „kinderhoofdjes" van het Sint Pietersplein in Bome knielt een vrouw in stromende regen in gebed voor de stervende paus. Het stroomde gisteren van de regen, maar tijdens het overlijden van de paus bevonden zich naar schat ting driehonderdduizend mensen op het plein voor de basiliek, waar het stoffelijk overschot vanavond zal worden opgebaard. (Telefoto). HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 4e klasse: 14e lijst Prijzen van: 15.000 19765 f 5.000 5791 f 2.000 12112 15706 1.500 7265 f 1.000 7933 10942 11052 20161 400 1899 2869 4229 4395 5256 5667 7116 14548 15642 15711 18299 19658 200 2756 3796 3839 5414 6768 7035 7261 7722 7990 8840 8942 10949 11542 11640 11990 13686 13718 1418.9 14962 15009 15892 16367 16435 16875 17536 17713 18931 19933 20356 21526.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1