Panam bestelt 6 Europese verkeersvliegtuigen HENSEN Oostenrijk op de grens van recht en willekeur Britse admiraals tegen de Polaris-vloot Rumoer over Portugezen in NAVO-taptoe Arnhem Consternatie in Washingtonwaar meteen eigen plan wordt onthuld Speleologen nog niet gevonden Oostafrikaanse federatie op stapel gezet Socialisten willen uitspraak over Otto voti Habsburg ongedaan maken Amerika „wemelt" van spionnen Kardinaal Montini van Milaan de nieuwe paus? Kennedy's plan is door de regering evenwel al in beginsel aanvaard Frans-Westduitse verdrag naar Assemblee Nationale Elf Japanners bij aanvaringen om het leven gekomen natuurlijk 7Htsl&tfer' jeugdpuistjes 10 x genieten Paps is onze grote vriend Meiregen... zacht als een liefkozing WASWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN DONDERDAG 6 JUNI 1963 11 HerenONDERGOED rib-tricot singlets 1.95 slips 1.95 net-ondergoed koel - soepel en ventilerend singlets slips 1.85 1.85 noors BRYNJE ondergoed in wit en navy voor een goede keus PAARLAARSTEEG i HAARLEM Nieuwe Messerschmitts Zorgwekkend J PUROL-POEDER fteo-ft- Kort conclaaf kan voort zetting betekenen van Joannesbeleid België en Nederland IhJa Kort nieuws (Van onze correspondenten) WASHINGTON De Amerikaanse re gering gaat tezamen met de particuliere industrie trachten een verkeersvliegtuig te ontwikkelen, dat twee a drie maal de snelheid van het geluid kan bereiken. Pre sident Kennedy heeft dit medegedeeld in een toespraak voor de luchtmacht acade mie van de staat Colorado. Daags tevo ren had de Pan American World Airways bekend gemaakt zes supersonische toestel len te hebben besteld bij een combinatie van Britse en Franse firma's: de British Aircraft Corporation en de Sud Aviation. Die mededeling heeft enige consterna tie veroorzaakt, daar de Amerikaanse vliegtuigindustrie sedert de tweede wereld oorlog vooraan is geweest in de wereld. De onverwachte mededeling van de pre sident leek verband te houden met de be stelling van Panam in Europa. De pre sident wees op de Europese concurrentie en hij verzekerde zijn gehoor dat het Amerikaanse toestel alle vliegtuigen ter wereld zou overtreffen. Toch klonk Kennedy's mededeling niet helemaal definitief. De bouw zou afhan gen van de vraag of men een toestel zou kunnen ontwerpen dat een commerciële exploitatie mogelijk maakt. De ontwikke lingskosten van het toestel worden ge schat op een miljard dollar. PARIJS Drie dagen voor de opening van de nieuwe internationale luchtvaart tentoonstelling, waar honderd soorten Fran se en andere toestellen op de grond of in de lucht aanwezig zullen zijn. is woens dag in Parijs bekendgemaakt, dat de Pan American World Airways zes Concorde- vliegtuigen heeft besteld, die sedert kort door de Fransen en Britten in co-produktie worden gefabriceerd. Het is de eerste keer dat deze grote Amerikaanse luchtvaartmaatschappij een bestelling van deze omvang in het buiten land plaatst, een bestelling die in Pa rijs dan ook als een triomf voor de Fran se en Britse constructeurs wordt be schouwd. De Amerikaanse opdracht ver zekert de Franse industrie verscheidene jaren werk. Men rekent dat het superso nische Concordestraalvliegtuig in 1966 startklaar zal kunnen zijn. De luchtvloot van Pan American bestaat tot nu toe geheel uit vliegtuigen van Ameri Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS Tot vanmorgen hadden de reddingsploegen, waartoe ook enige kik vorsmannen behoren, bij de grot Foussou- bie, bij Lyon, waarin sinds maandag vijf jonge speleologen zitten opgesloten, nog altijd geen enkel levensteken van hen ont vangen. Nu de storm is gaan 'iggen en het water bedwongen kon worden, hoopt men vandaag de grot binnen te dringen Het wordt wel tijd, zo het al niet te laat is, want voor het geval ze nog in leven zijn, zullen de vijf jongemannen intussen wel aan een nijpend voedselgebrek lijden. Ze hadden zondag voor vier dagen eten bij zich. Door het hoge vochtigheidsgehalte in de lucht van de grot wordt er bijzonder veel van hun weerstandsvermogen geëist, zodat een tekort aan voedsel voor de spe leologen dodelijk zou kunnen worden. NAIROBI (Reuter) De president van Tanganyka, Julius Nyerere, de premier van Kenya, Jomo Kenyatta, en diens ambtgenoot van Oeganda, Milton Obote, hebben in een gemeenschappelijke verkla ring in Nairobi bekendgemaakt, dat zij zullen streven naar de vorming van een federatie van Oostafrikaanse staten tegen het einde van dit jaar. Er zal onverwijld een werkgroep in het leven worden geroe pen. De drie leiders spraken de wens uit, dat de toekomstige regering van Zanzibar aan de federatie zal deelnemen. Verwacht wordt dat de minister van Buitenlandse Zaken van Somalië, Abdoel- lah Issa Mahmoed, ook aan het overleg zal deelnemen. kaans fabrikaat. Alleen in de eerste jaren van haar bestaan maakte zij gebruik van buitenlandse machines en wel van de één- motorige Nederlandse Fokker-toestellen. De bestelling is overigens nog niet defini tief: Pan American heeft bedongen, dat zij de opdracht eventueel kan annuleren, wanneer de Concorde tezijnertijd niet blijkt te voldoen of later gereed is dan een ander, eventueel Amerikaans, superso nisch vliegtuig. De vliegtuigfabrieken van Messer- schmitt in Augusburg leggen zich tegen woordig toe op de produktie van ver keersvliegtuigen waarvan hier twee modellen zijn afgebeeld. Boven: de ME P 308 Jet Taifun, een tweemotorig straalvliegtuig met vijf of zes zit plaatsen, bestemd voor opleiding en voor goedkoop vervoer. De machine is ontwikkeld uit het sportvliegtuig ME 108 Taifun WervelstormHet toestel is ruim acht meter lang en heeft een vleugelbreedte van negen meter. Onder: De ME P 160, een drie- motorig turbine-straalvliegtuig dat be stemd is voor korte vluchten en 40 tot 58 passagiers kan vervoeren met een bemanning van drie koppen. Twee motoren zijn aan de achterzijde ter weerszijden van de romp aangebracht. De derde motor zit in de staart. (Van onze correspondent) WENEN In een van de meest harts tochtelijke, maar tevens de meest dege lijke debatten, heeft het Oostenrijkse par lement zich bezig gehouden met de uit spraak van het administratieve gerechts hof inzake de terugkeer van Otto von Habsburg. De grote sensatie echter van deze zitting was het feit dat voor de eer ste keer in de parlementaire geschiedenis na 1945 een motie van de Vrijheidspartij door de socialisten werd ondersteund. In deze motie wordt de regering opgeroepen een authentieke interpretatie van de Habs- burg-wet te geven, omdat hierover twee hoge gerechtshoven een afwijkende uit spraak zouden hebben gedaan. De socialisten doen het voorkomen alsof zij voor de zekerheid en de onschendbaar heid van de wet en de rechtspraak opko men, maar in werkelijkheid wordt dit als dekmantel gebruikt om de terugkeer van Otto van Habsburg onmogelijk te maken. Volgens de sprekers van de rooms- katholieke Volkspartij heeft het admini stratieve gerechtshof, steunend op de grondwet en in opdracht van het volk en van de volksvertegenwoordiging, een rechtsgeldige uitspraak ten gunste van Otto von Habsburg gedaan, die een loyale verklaring ten opzichte van de republiek heeft afgelegd. Het is een „res judicata", de zaak is dus beslist en er bestaat geen hoger beroep. De socialisten twijfelen echter aan de oprechtheid van de loyali teitsverklaring en verlangen naar zeker heid, maar dit is ongemotiveerd. De Habsburg-wet is een uitzonderingswet en deze moet in de meest strikte zin (restric tief) worden opgevat en mag niet door nieuwe bepalingen worden uitgebreid. De socialistische spreker wees op enkele uitlatingen van Otto von Habsburg, waar uit zou moeten blijken dat men kan twij felen aan de oprechtheid van de loyali teitsverklaring. De spreker noemde drie uitlatingen en wel uit de jaren 1937, 1945 en 1960, alsmede wees hij op de tekst in het doopboek uit het jaar 1961, waarin Otto von Habsburg bij de geboorte van zijn jongste kind als „zijne majesteit van Oostenrijk en Hongarije" staat opge tekend. De socialistische spreker wees er echter niet op dat voor deze titel de pas toor verantwoordelijk is en niet Otto von Habsburg. Zorgwekkend zijn de woorden van dr. Broda de socialistische minister van Jus titie, die tijdens het parlementsdebat het woord voerde. Volgens hem is er een tegenspraak tussen de beslissingen van de twee hoogste gerechtshoven, maar deze bewering is niet juist daar het con stitutionele gerechtshof geen uitspraak heeft gedaan, doch zich alleen onbevoegd heeft verklaard. De minister van Justitie liet duidelijk uitkomen dat hij het niet eens is met de uitspraak van het admini stratieve gerechtshof en daarom diende hij de motie in dat deze uitspraak als niet gefundeerd zou moeten worden gedis kwalificeerd en dus dient te worden terug getrokken. Hiertoe zou de volksvertegenwoordiging bevoegd zijn, doch daar de vereiste meer derheid hiervoor niet in het parlement kan worden bereikt, deed hij net voorstel dat het volk door middel van een plebisciet hierover zou moeten beslissen. Ofschoon de motie van de Vrijheidspartij door de socialisten wordt ondersteund, verzetten zich de liberalen tegen een plebisciet. Zij willen deze zaak alleen door het parle ment laten beslissen. WASHINGTON (Reuter) J. Edgar Hoover, hoofd van de federale recherche in de Verenigde Staten, heeft voor een subcommissie van het Amerikaanse Con gres verklaart, dat er 761 functionarissen uit de landen van het Russische blok in de Verenigde Staten spioneren. Deze func tionarissen hebben 1.066 ondergeschikten van wie ook een aantal een opleiding als geheim agent heeft gehad. Alleen al de Russische functionarissen hebben het vo rig jaar veertien reizen naar strategi sche gebieden gemaakt voor het verzame len van geheieme gegevens. Zij hebben voorts 65 wetenschappelijke, technische en militaire conferenties en tentoonstellingen bezocht. De federale recherche stelt op het ogen blik een onderzoek in naar 165 commu nistische of door communisten geïnfiltreer de organisaties in. Advertentie (Van onze correspondent) ROME Hoewel het naar onze mening hoogst onwelvoeglijk is nu reeds te spre ken over de opvolging van de paus ter wijl hij nog niet eens begraven is, dwingt de journalistieke plicht ons daarin het slechte voorbeeld van alle andere journa listen te volgen. Het conclaaf zal op de negentiende van deze maand bijeenkomen. Een conclaaf is een uiterst belangrijk voorval in de geschiedenis van de rooms- katholieke kerk en het is in grote trek ken nog altijd gebonden aan de richtlijnen die Gregorius X in een bul, uitgegeven te Lyon in 1274, heeft opgesteld. Het komen de conclaaf wordt het grootste dat ooit gehouden werd doordat er op dit ogen blik 82 kardinalen zijn, van wie er ten hoogste twee of drie door ouderdom of aiirlere redenen we denken aan kardi naal Mindszenty verhinderd zullen zijn. Wie zal het conclaaf als paus verlaten? Indien de door Paus Joannes gevolgde po litiek de goedkeuring van tenminste twee derden van de aanwezigen wegdraagt, dan wordt het kardinaal Montini, de huidige aartsbisschop van Milaan, een man van 66 jaar en een zo uitgesproken persoon lijkheid, dat men hem alleen maar kan aanvaarden of verwerpen. In dat geval zou het conclaaf heel kort duren. Duurt het langer dan twee of drie da gen, dan is de oppositie tegen de nieuwe richting in de Vaticaanse politiek sterker dan we denken en dan zijn er verschei dene mogelijkheden. We denken bijvoor beeld aan kardinaal Siri, de 57-jarige aartsbisschop van Genua, de krachtigste voorstander van de reactionaire richting. Er is ook een tussenweg mogelijk, met bijvoorbeeld kardinaal Traglia, de plaats vervangend vicaris van het bisdom Rome. Dan is er de mogelijkheid dat de reeks van Italiaanse pausen onderbroken wordt en in dat geval zal kardinaal Agagianian, een Armeniër die altijd in Italië heeft gewoond en tegenwoordig prefect van de Propaganda Fide is, de meeste kans ma ken. Hij kreeg ook veel stemmen bij het vorige conclaaf. Er zijn nog twee niet-Italianen die stel lig stemmen op zich zullen verenigen: de aartsbisschop van Mechelen, kardinaal Suenens, die pas kort geleden tot het kardinalaat werd verheven, en de aarts bisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink. Deze beiden vertegenwoordigen in nog sterker mate dan kardinaal Montini de nieuwe richting in het Vaticaans beleid. Maar het grote aantal Italiaanse kardina len (29) meer dan een derde van het ge heel, zal wanneer zij het principe van een Italiaanse paus hoger stellen dan dat van een progessieve paus, de keuze van een niet-Italiaan onmogelijk kunnen ma ken. Advertentie (Van onze correspondent) LONDEN Britse admiraals hebben hun Amerikaanse collega's duidelijk ge maakt dat zjj weinig voelen voor een uit gemengde nationaliteiten bestaande Pola- ris-bovenwatervloot van de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie. De Britse mari ne heeft twee bezwaren: 1. Taalproblemen en opleldingsmoeilijk heden zouden het plan onuitvoerbaar ma ken. 2. De schepen zullen In hoge mate kwetsbaar zijn voor de meer dan 400 Rus sische onderzeeboten. Advertentie en heeft dus wel iets moois verdiend 't Cadeau is wel de moeite waard, want samen hebben wij gespaard. Een mooi horloge, een goed merk, Daarin is 't Silver Stoepke sterk. Ja, wij verkopen alleen de goede merken Certina, Prisma, Indus, Remova, enz. slaagt daarom voor Vader het beste bij GROTE HOUTSTRAAT 49 - HAARLEM - TELEFOON 20049 De Arnhemse Navo-taptoe is in op spraak gekomen door de deelneming van de Portugezen. Men zit er nu een beetje mee in de maag. Dit is tijdens de ver gadering van de Arnhemse raad onder meer gebleken uit een persoonlijke op merking van wethouder J. Bronkhorst (P.v.d.A.) tijdens een debat naar aanlei ding van vragen, welke de heer J. M. Dekkers (P.S.P.) over de Portugese deel neming had gesteld. Om het muziekfeest niet te laten mis lukken wil men er geen verdere soeza over maken, aldus de heer Bronkhorst, maar de deelneming van de Portugezen zat hem toch lang niet goed. Burgemees ter Chr. G. Matser zei het iets minder nadrukkelijk. Hij zegde toe over deze kwestie met het bestuur van de Stichting Nato-Taptoe contact op te nemen om te genstellingen inzake dit evenement te voorkomen. Wat de komende taptoe aangaat zag hij het als de beste weg in de huidige organisatie geen wijziging te brengen. De heer Matser wilde de taptoe blij ven zien als een belangrijk muziekfesti val zonder politieke aspecten. Aan de an dere kant was hij echter bereid dit als een wat simplistische zienswijze te be schouwen, welke niet door iedereen kan worden aanvaard. Het accent ligt echter nog steeds, ook bij de organisatie, op de muziek, aldus de raadsvoorzitter. De heer Dekker had de taptoe willen boycotten door de toegangskaarten, welke de raadsleden krijgen, te weigeren. Bij de begrotingsdebatten had hij reeds voor speld, zo bracht hij naar voren, dat als Advertentie U houdt van uw kleren; u wilt ze mooi en fris houden. En ook uw lakens, servetten, handdoekenal uw textiel wilt u echt schoon en soepel hebben. Regenwater is ide aal voor de was. Het koestert de stof, ook de allerfijnste weefsels. Maar wie kan tegen woordig nog regenwater verzamelen 7 Maar dat hoeft niet meer. Het nieuwe Ca- stella Actief Blauw maakt meiregen-zacht water van het hardste leidingwater. Er zit een ontharder in, Antical-3, die al die bodemzou ten als het ware ontwapent. Zo komt het dat Castella Actief Blauw ook werkelijk actief wast. Zo komt het dat het sop diep in kan werken, diep maar koesterend: u voelt het aan de weldadige zachtheid en plooibaarheid, u ziet het aan de helderhéid, van uw schone was. uiterste consequentie de Portugezen wel eens aan de taptoe zouden kunnen deel nemen. Nu is het dan reeds zover. De heer Dekker had hiertegen overwe gende bezwaren. Hij schetste Portugal als een fascistische staat met geheime poli tie en folterkamers. Hoe de gewone poli tie optreedt heeft men op de televisie reeds kunnen zien tijdens de reportage van de wedstrijd Benfica-Feijenoord, al dus de heer Dekker. Ook de heer J. J. Mulder (P.v.d.A.) was niet gelukkig met de Portugezen. De heer M. Visser (V.V.D.) nam het op voor de Stichting Nato-Taptoe. Hij was dank baar dat een aantal burgers de moed heeft gehad een dergelijk evenement in het le ven te roepen. Met politiek had het zijns inziens niets uitstaande. De taptoe zag hij als een deel van de toeristische inven taris en als iets dat de verbroedering tussen de volkeren helpt bevorderen. PARIJS (Reuter/AP) De agendacom missie van de Franse Nationale Vergade ring heeft 12 en 13 juni gereserveerd voor het debat over de bekrachtiging van het verdrag voor samenwerking op politiek, economisch, cultureel en sociaal gebied met West-Duitsland. Dit verdrag, dat in januari door presi dent De Gaulle en bondskanselier Aden auer werd ondertekend, is al geratificeerd door het Westduitse parlement. De socialistische afgevaardigden hebben besloten niet voor ratificatie van het ver drag te stemmen. De socialisten zijn van plan vandaag met andere oppositiegroepen bijeen te komen om te beslissen of zij te gen het verdrag zullen stemmen of zich van stemming zullen onthouden. In ieder geval is de ratificatie van het verdrag ver zekerd. De socialisten hebben maar onge veer 65 van de 462 stemmen in de Assem blee. Frans bezoek aan Bonn President De Gaulle, premier Pompidou en verscheidene andere leden van de re gering zullen, overeenkomstig de bepalin gen van het verdrag, 4 en 5 juli Bonn bezoeken, aldus heeft de Franse minister van Voorlichting Peyrefitte meegedeeld. Deze punten werden onderstreept op de besprekingen die in Londen zijn ge houden tussen Britse en Amerikaanse vlootdeskundigen. De Britse groep staat onder leiding van de eerste vlootvoogd, admiraal Sir Caspar John, zoon van de schilder Augustus John. De Amerikaanse groep wordt geleid door admiraal Claude Ricketts, die naar Londen is gezonden om Kennedy's plan te „verkopen". De Ameri kaanse president is van mening dat het plan zonder Britse medewerking tot mis lukking is gedoemd. Ricketts heeft zijn mening toegelicht dat de nieuwe vloot een belangrijk extra afschrikwapen zal vormen in de ondiepe wateren rond Enge land en het Europese continent. De oriënterende besprekingen zijn woensdag te Londen geëindigd. In een communiqué wordt gezegd, dat de bespre kingen nuttig zijn geweest. De minister van Defensie Peter Thorney- croft, die wel ontvankelijk is voor de po litieke argumenten, waarop het plan be rust nucleaire medezeggenschap voor de West-Duitsers en een nieuwe Britse bin ding met het vasteland wil echter ze ker zijn dat het plan in militair opzicht zin heeft. Premier Macmillan en de Brit se minister van Buitenlandse Zaken Lord Home hebben het plan in principe reeds aanvaard, voornamelijk omdat ze Kenne dy's politiek niet dwars willen zitten. Ken nedy wil eind augustus een begin maken met de bouw van de nieuwe Polaris-vloot. Hij wil het plan voor Engeland aanlokke lijk maken door de kemladingen te la ten fabriceren door het Britse gezagsor gaan voor kernenergie. In beginsel is hier toe reeds besloten. Ook is voorgesteld dat Engeland de bases voor de nieuwe Pola ris-vloot zal verschaffen. Dit alles zou in houden dat Engeland een gelijke stem met de Verenigde Staten zal krijgen in het be vel over de vloot. Bovendien is het de be doeling dat de Britse scheepswerven een derde van de nieuwe vloot zullen bouwen. Door dit aanbod is Engeland nog eens ex tra onder druk gezet. NEW YORK (Reuter) Bij twee aan varingen waarbij Japanse schepen waren betrokken een in de Atlantische en een in de Stille Oceaan zijn in totaal elf Japanse zeelieden om het leven gekomen. Een botsing tussen de Japanse vissers boot „Kaigo Maroe" en de Italiaanse tank boot „Fina Italia" (20.736 ton) kostte dins dag ten noordwesten van Porto Rico aan tien opvarenden van de vissersboot het leven. Enige leden van de bemanning gingen met de boot die kapseisde ten on der. Van de vijftien Japanners die door de „Fina Italia" werden gered, werden enigen behandeld door een arts van de Russische tankboot „Adler", nadat de Rus sen een verzoek om assistentie hadden ge kregen. Bij de andere botsing in dichte mist tussen het 6.295 ton metende Japanse vrachtschip „Kokokoe Maroe" en de 7.771 ton metende Amerikaanse militaire vracht boot „Asterion" bij San Francisco kwam een Japanner om het leven. De Amerikaanse kustwacht haalde de overige 43 opvarenden van de „Kokokoe Maroe" van boord, omdat deze onbestuurbaar was en naar een rotsachtig eiland afdreef. De Amerikaanse vrachtboot liep zware averij op aan de boeg, maar kon op eigen kracht San Francisco bereiken. Kindersterfte. In de afgelopen twee maan den zijn in Monterrey (Mexico) tachtig kinderen gestorven als gevolg van de droogte, waardoor het betrokken gebied wordt geteisterd. In de afgelopen 24 uur zijn 242 kinderen in een ziekenhuis op genomen. Vijftig inwoners van Juarex, die door dolle honden gebeten zijn, ver keren in levensgevaar. Er is gebrek aan serum tegen hondsdolheid en de grote hitte bevordert de verspreiding van de ziekte.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11