Balans van een demonstratie: 74 DODEN en vele gewonden POLITIE IN TEHERAN SCHIET WEER OP DEMONSTRANTEN HET WEER Rondvaartboot ramt kano en vaart door Cuba's bewapening is nog sterker geworden Rechter blokkeert stap van gouverneur Wallace Koningin ontving dr. De Kort Hoorn bexit weer een jaarmarkt Internationale actie tegen de werkloosheid Rome brengt Paus laatste groet Conclaaf begint op 19 juni Er zijn 17.000 Russische militairen Handelsmissie gaat naar Indonesië T.V.-reportage uit Rome van begrafenisplechtigheid Fabriek uitgebrand in Noordwijkerhout Boete voor blanke beul in Z.-Afrika Nederlandse jongeren spannen zich in voor Dousadj Zie pag. 5 De kabinetsformatie Veranderlijk Aan het strand: Frans voorstel: Koele reactie Het woord is aan In de krant van heden: Tweede negerstudent ingeschreven te Oxford MORRIS 'êefore ijou êuy! SUÈDE en NAPPA VESTEN ENGLISH ELECTRIC WASAUTOMATEN Demonstratie Centrum, Kennemerland t 48e JAARGANG NUMMER 177 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Talef. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 6 JUNI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlc» Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Vn Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije DEN HAAG De fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, dr. W. L. P. M. de Kort, is vanmorgen door de koningin ten paleize Soestdijk ontvangen. In poli tieke kringen in Den Haag wordt het als vrijwel zeker beschouwd dat de vorstin hem opdracht zal geven, een nieuw kabinet te vormen. Als dr. De Kort deze opdracht aanvaardt, zal hij kunnen steunen op het voorbereidende werk van zijn partijgenoot prof. Romme, die de „bouwstenen" voor een nieuw te vormen kabinet heeft bijeen gebracht, zonder daaraan echter een con clusie over de samenstelling daarvan te verbinden. Een opdracht aan dr. De Kort behoeft niet in te houden dat hij ook minister president wordt. De mogelijkheid dat prof. De Quay premier zou blijven is niet geheel uitgesloten, al acht pien in politieke krin gen de kans daarop zeer gering. Prof. De Quay heeft gistermiddag geruime tijd met de koningin gesproken. Kort na dit onder houd kwam de mededeling dat de koningin heden dr. De Kort zou ontvangen. Men zou hieruit kennen afleiden dat prof. De Qauy een formatie-opdracht niet heeft willen aanvaarden. TEHERAN (AFP) - In Teheran zijn vanochtend nieuwe betogingen begon nen als vervolg op de onlusten waarbij woensdag volgens een officiële schatting twintig doden en 150 gewonden zijn gevallen. Militairen openden het vuur om de demonstranten uiteen te drijven. De regering heeft woensdagavond voor de hoofdstad Teheran de staat van beleg afgekondigd. Van officiële zijde verneemt AP dat het totale aantal doden tot dusverre 74 be draagt, waarvan 60 in Teheran. Officieus wordt echter medegedeeld dat dit aantal veel groter is en volgens niet bevestigde berichten zijn er bij de uitbarstingen van vandaag nog meer slachtoffers gevallen. De huizenblokken rondom het paleis van de Sjah zijn door gewapende militairen afgezet. De Sjah en zijn gezin zijn gisteren naar het Soadabad-paleis, buiten de hoofd stad, vertrokken. De Amerikaanse ambas sade 'heeft alle Amerikaanse burgers op dracht gegeven om uit de binnenstad te blijven. Volgens de regeringsradio zijn er in Sji- raz gevechten uitgebroken. De politie heeft menigten, die in Varmin voorbereidingen troffen voor een opmars naar de hoofdstad, uiteengedreven. Ook in Kasjan, het cen trum van de tapijtindustrie, zijn ongere geldheden uitgebroken. Het hoofd van de staatspolitie, gene- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele zonnige perioden en hier en daar een bui. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het restant van een storing ver oorzaakt nog wat bewolking met een kans op een regenbui. Morgen komen er ook zonnige perioden met mid- dagtemperaturen van 21 a 22 gra den C. Zeewater 13 graden C. Vooruitzichten: Wat stabieler weer, doordat het hogedrukgebied boven Scandinavië in betekenis toeneemt. Hoorn heeft van het weer instellen van een jaarmarkt een historisch festijn gemaakt met Jan Pieters zoon Coen als hoofdpersoon. Men ziet hem hier (links) voor het raad huis, waar hij door burgemeester en schepenen wordt verwelkomd. raai Xematollah Nassiri, die is benoemd tot militair gouverneur van de hoofdstad, stelde een uitgaansverbod in van tien uur 's avonds tot vijf uur 's morgens. Onder de slachtoffers die woensdag zijn gevallen bevinden zich drie vrouwen die ongesluierd door de stad liepen en door betogers werden gemolesteerd. Zij overle den in een ziekenhuis. Een tiental vrou wen was aangevallen en gewond. De demonstranten hadden ook een auto met meisjes van een middelbare school omge gooid en in brand gestoken. De ongeregeldheden begonnen als beto gingen, die op touw waren gezet door de mohammedaanse Sjiïtische sekte. Deze groep verzet zich tegen de plannen van de regering voor vrouwenemancipatie en voor de verdeling van het grootgrondbe zit. De leuze van de demonstranten was „wij strijden voor de Islam". Vooral in de oude stad werd veel scha de aan winkels, bioscopen en auto's aan gericht. De betogers vielen de politie aan met knuppels en messen. De politie maak te gebruik van vuurwapens. Het hoofd van de staatsveiligheidsdienst generaal Pakravan, heeft meegedeeld, dat in de nacht van dinsdag op woensdag een dertigtal mohammedaanse leiders is aan gehouden, onder wie de Ajatollah Choeni van de heilige stad Qom en de Ajatollah Ghani uit Mesjed. Het komplot tegen de uitvoering van de sociale hervormingsplan nen zou worden geleid door de Ajatollah Chomeini, de geestelijke leider van de Sjiïtische sekte. Volgens generaal Pakra van zijn er aanwijzingen dat de ongeregeld heden met steun uit het buitenland met name Egypte zijn georganiseerd. De kapitein van een Amsterdamse rond vaartboot (van de firma Boekei) heeft in het water van de Prinsengracht ter hoogte van de Brouwersgracht een kano met drie spelevarende kinderen overvaren en de de drenkelingen in hulpeloze toestand achtergelaten. De drie jongens (veertien, twaalf en acht jaar) hebben zich In veilig heid kunnen stellen. De rijkspolitie te water in Amsterdam gaat een onderzoek instellen en zal ook nagaan in hoeverre de kapitein van de rondvaartboot zich aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt. Eventueel zal proces-verbaal worden opgemaakt, omdat het in levensgevaar achterlaten van men sen strafbaar is. Waarschijnlijk heeft de kapitein het binnenaanvaringsreglement niet overtreden, omdat een kano niet als vaartuig in dit reglement wordt genoemd. De spelevarende kinderen zagen de rondvaartboot te laat om nog tijdig een veilig heenkomen te kunnen zoeken. Het achtjarige jongetje kwam onder de rond vaartboot terecht. De kapitein is volgens de politie na de aanvaring wel even ge stopt, maar toen hij constateerde dat de kinderen konden zwemmen is hij snel doorgevaren. Opvarenden van een juist passerende schuit van de Draka hielpen de drenkelingen op het droge. De ge meentepolitie ontfermde zich later over het drietal. WASHINGTON (AP) De Franse staatsminister voor wetenschappelijke aangelegenheden, Gaston Palewski, heeft voorgesteld dat de opkomende landen hun werkloze krachten bij ontwikkelingspro jecten te werk moeten stellen tegen een vergoeding, die gedeeltelijk zou bestaan uit voedsel afkomstig uit landen met over tollige voorraden landbouwprodukten. VATICAANSTAD (Reuter /AFP /AP) Het begin van het conclaaf van kardina len waarin de opvolger van paus Joannes XXIII gekozen zal worden, is door de 32 in Rome aanwezige kardinalen, onder lei ding van kardinaal-kamerling (camerlen- go) Masella, bepaald op 19 juni. De eerste stemming volgt tegen de avond van de volgende dag. Mgr. Carpino, secretaris van het college van kardinalen, dat 82 man sterk is, zal optreden als secreta ris van het conclaaf, dat in de Sixtijnse kapel wordt gehouden. De kardinalen hebben op de eerste van hun dagelijkse bijeenkomsten tijden het „interregnum" de vissersring van Joan nes XXIII gebroken. De Franse deken van het college, kardinaal Tisserant, ver richtte de plechtigheid met hamer en bei tel. De zegelring, waarop een afbeelding van de vissende Petrus staat, wordt ge bruikt om pauselijke stukken te zegelen. Iedere paus krijgt een eigen ring. De Osservatore Romano is begonnen met de publikatie van een dagboek van paus Joannes. Daaruit blijkt dat het be sluit van Joannes XXIII om het concilie bijeen te roepen het gevolg is geweest van een ogenblikkelijke ingeving. „De eerste die hierover verbaasd was", aldus het dagboek, „was ikzelf. En toch bleek alles daarna zo natuurlijk in zijn directe en verdere ontwikkeling". De biechtvader van de overledene, mgr. Cavagna, heeft meededeeld dat de laatste woorden van de paus waren: „Mater mea" (mijn moe der). De gehele Italiaanse vakbeweging, inclu sief de communistische, heeft de arbei ders opgeroepen vanmorgen het werk tien minuten neer te leggen als een hulde aan paus Joannes. De winkeliersvereniging te Rome heeft al haar leden verzocht hun winkels te sluiten en de verlichting te do ven tijdens de bijzetting van de paus in de crypte onder de St. Pieter. WASHINGTON (AP) John A. McCone directeur van de Amerikaanse centrale in lichtingendienst (CIA), heeft meegedeeld dat er op Cuba 24 bases zijn voor lucht doelraketten voor de korte afstand. Het totaal aantal raketten schat hij op 500. De bases schijnen volledig door Russische per soneel te zijn bemand. Dit staat in een verklaring van McCone aan een speciale commissie van de Organisatie van Ameri kaanse Stalen (O.A.S.), die vandaag haar eerste verslag publiceert. Er zijn honderd MIG-straaljagers op het eiland en ongeveer 200 moderne Russische radarinstallaties. Verder zijn er, aldus McCone, ongeveer 150 raketten voor kustverdediging in het land ondergebracht op vier operationele bases. Er zouden raketten voldoende zijn om nog vijftien bases te bouwen. Boven dien heeft Cuba twaalf patrouilleboten voor geleide projectielen, die een gemengd Cubaans-Russische bemanning schijnen te hebben. Verspreid over het eiland zijn verder vier mobiele Russische pantsereen heden met een totaalsterkte van 5.000 of ficieren en manschappen. Zij beschikken over tanks, pantserwagens voor troepen vervoer, kanonnen, mortieren, infanterie- raketten en zeer moderne raketlanceerin- richtingen voor gebruik tegen troepen. McCone schat dat van de 22.000 Russen die in september en oktober op Cuba wa ren, ongeveer 5.000 man zijn vertrokken, zodat er nog 17.000 man Russische troe pen op het eiland zijn. Meer dan een half miljoen mensen hadden gisteren de gang gemaakt langs de baar van paus Joannes XXIII in de Sint Pietersbasiliek te Rome. Men schat dat het aantal belangstellenden meer dan anderhalf miljoen zal hebben be dragen als vanavond om zes uur de bij zetting van het stoffelijk overschot achter gesloten deuren zal geschieden. Men ziet op deze foto de mensenmenigte in de rij op het St. Pietersplein. (Telef oto). Mme. De Puiseux: Wilt gij weten hoe men moet geven? Stel U in de plaats van hem die ont vangt. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuivs 3, 11 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9 Horen en Zien13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's De verwachting, die de president van de Indonesische staatshandelshuizen onlangs bij zijn bezoek aan Den Haag heeft uit gesproken over een Nederlandse missie die binnenkort naar Indonesië zou gaan, zal naar alle waarschijnlijkheid spoedig in vervulling gaan. Van Nederlandse kant zijn de voorbe reidingen getroffen om een dergelijke mis sie naar Indonesië te zenden. Visa zijn aangevraagd en het wachten is nu op het antwoord van Indonesië. Dit is medegedeeld door de heren H. J. de Koster, algemeen voorzitter, en drs. A. Rom Colthoff, algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. De groep zal uit zeven personen bestaan. De Nederlandse Televisie Stichting neemt vanavond van 18 uur tot ongeveer 18.45 uur van de Italiaanse televisie een rechtstreekse Eurovisiereportage over van de begrafenisplechtigheden in de Sint Pie ter in Rome, in verband met de bijzetting van paus Joannes XXIII. Het Nederlandse commentaar wordt verzorgd door drs. M. van Buuren. BIRMINGHAM AFP) Een federale rechter te Birmingham in Alabama heeft bepaald, dat gouverneur Wallace niet mag verhinderen, dat negerstudenten zich op de staatsuniversiteit in Tuscaloosa laten inschrijven. De inschrijving zal op 10 juni geschieden. Gouverneur Wallace had ge zegd, dat hij er persoonlijk voor zou zor gen dat de toelating niet zou doorgaan. Volgens de rechter, die zelf uit Alabama afkomstig is, heeft de gouverneur van „een soevereine staat" niet de bevoegd heid om „de uitvoering van de wettige instructies van een hof van de Verenigde Staten te belemmeren of te voorkomen". In het vonnis sprak de rechter de hoop uit, dat alle bewoners van Alabama er naar zullen streven, dat de orde en rust worden gehandhaafd. De 21-jarige Cleve McDowell is woens dag als tweede negerstudent ingeschreven aan de universiteit van Mississippi te Ox ford. Er hebben zich geen ongeregeldhe den voorgedaan. (Reuter, AP) Het Amerikaanse ministe. rie van Buitenlandse Zaken heeft koel ge- gereageerd op de verklaring van premier Castro, dat Cuba bereid is de betrekkin gen met de Verenigde Staten te „norma liseren." Een woordvoerder zei dat de re- gering-Kennedy het heel duidelijk heeft gemaakt, dat er „op het westelijk half rond over het communisme niet kan wor den onderhandeld." Premier Castro heeft bij zijn terugkeer uit de Sovjet-Unie in Ha vana verklaard, dat zijn regering tot nor male betrekkingen wil komen, maar dat zij „geen centimeter van het socialisti sche kamp zal wijken... Wij zijn commu nisten," aldus Castro. Door tot nu toe onbekende oorzaak is gisteravond brand uitgebroken in het schuimplasticbedrijf van de n.v. Draka langs de Haarlemmertrekvaart in Noord wijkerhout. Het vuur vond in de brand bare voorraad zoveel voedsel dat in een uur tijds het gehele bedrijf een prooi der vlammen werd. De bedrijfsbrandweer en de brandweer korpsen uit Noordwijkerhout en Noordwijk slaagden erin het afzonderlijk gelegen woonhuis van de bedrijfsleider en de kan toorruimten van het vuur vrij te houden. Bij het blussingswerk werd een lid van de bedrijfsbrandweer door de enorme rookontwikkeling bedwelmd en werd een Noordwijkse brandweerman aan het oog verwond. De schade aan gebouwen en ma chines wordt geschat op meer dan drie miljoen gulden. Door het springen van een zoutzuur- chloride tank ontstond een prikkelende damp, die tot in de verre omtrek de ogen deed tranen. De brand blijkt het felst te hebben ge woed in het achterste gedeelte van het complex, waar de grote en kostbare spuit- machine en de grote tanks met grondstof- ïen stonden opgesteld. Het verbranden van die grondstoffen veroorzaakte enorme zwarte rookwolken, die tot ver in de om trek zichtbaar waren. Dat was wel het geval toen in de herfst van het vorige jaar de negerstudent James Meredith het terrein van deze universiteit betrad. De gouverneur van de Staat, Ross Bar net, heeft voor de televisie verklaard dat McDowell slechts is toegelaten omdat de staat niet op kan tegen het federale leger. De veiligheid van de student valt echter onder de verantwoordelijkheid van Wash ington, aldus Barnet. SENEKAL (Reuter) De 39-jarige Zuid- afrikaanse blanke landbouwer Nicolaas Booyse, is woensdag te Senekal in Oranje Vrijstaat tot een boete van 15 rand (on geveer 150 gulden) veroordeeld, omdat hij op zijn bedrijf twee Afrikaanse vrouwen met een zweep had geslagen. Drie dagen tevoren was hij eveneens voor een derge lijk feit veroordeeld. De rechter zei dat er telkens vee van Booyse werd gestolen, maar dat hij daarom niet het recht in eigen handen mocht nemen. PREOTIA (Reuter) Een zestienjarige negerjongen die voor het hooggerechtshof te Pretoria terecht staat op beschuldiging van sabotage, heeft verklaard dat vier blanke rechercheurs hem bij het verhoor mishandeld hadden en bedreigd. De ver klaring die hij na dit verhoor had gete kend, had volgens hem dan ook geen en kele waarde. De jongen staat mat vijftien andere negers terecht. Volgens de'tenlaste legging zijn allen leden van het verboden Pan-Afrikaanse Congres. dvertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Dagelijks gedemonstreerd bij ZEESTRAAT 6 - TEL. 5462 - BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1