Nederlandse jongeren spannen zich in om het Perzische dorp een nieuw leven in te blazen i 88 DONDERDAG 6 JUNI 1963 5 Primitieve bouw ffJIlpB Regelingen E.W.G. Haarlemmer pionier SM .-•> mm Si*: tegen Haarlemse acties Menu's Tevreden o DOUSADJ DOESADJ. De naam van een klein dorpje in Perzié, dat het laatste half jaar herhaaldelijk in het nieuws staat en dat we nu wat heter kennen door „de actie Doesadf'. Op 1 september 1962, even voor elf uur 's avonds, schokte het gebied van Chazvin-Hamadan-Saveh: een aard beving in dit voor deze rampen zo vat bare gebied. De gevolgen waren cata strofaal. Driehonderd dorpen werden geheel of gedeeltelijk verwoest. Dertien duizend mensen werden gedood. On geveer honderdvijftigduizend mensen werden dakloos. De aardbeving had een gebied van 300 km2 geteisterd. De mees te mensen werden in hun slaap verrast. Alleen zij die wakker waren slaagden erin hun huizen te ontvluchten. De an deren vonden de dood onder puinhopen. HUMADI GOBAMALI (14 jaar) zegt: Ik lag ziek toen ik plotseling lawaai hoorde en de grond voelde bewegen. Het was erg donker en mijn ogen kwamen vol stof. Mijn familie en ikzelf holden het huis uit. Onze buurman kwam naar ons toe er. vroeg ons hem te helpen zijn zoon onder het puin van hun huis uit te trekken. HIOSAO SCHMADE (10 jaar) zegt: Ik zat in de kamer; mijn moeder ging uit en vroeg mij de lamp uit te draaien. Op hetzelfde ogenblik begonnen de vloer en muren te bewegen en ik dacht dat het einde van de wereld was gekomen. Toen kwam het dak naar beneden. NALMUD HALATSCH (11 jaar) zegt: Ik sliep en werd huilend wakker. Het was donker en erg stoffig. Alles begon te oe- wegen. Mijn twee zusjes van zeven en twaalf renden de kamer uit en werden door stenen die van het dak vielen gedood. DOMANI HABATSCHA (12 jaar) zegt: Ik sliep. Toen ik wakker werd hield mijn moeder mij in haar armen. De muren De- wogen en zij rende de kamer uit. Een ge deelte van het dak viel boven op ons maar een paar mensen hielpen ons eruit. SARDI NASSER (14 jaar) zegt: Ik lag wakker in bed en voelde plotseling alles om mij heen bewegen. De lucht was vol stof en aarde en ik dacht dat het erg waaide. Buiten liepen mensen die huil den en schreeuwden. Enkele huizen waren geheel verwoest en wij waren bang om naar ons huis terug te keren. Wij gingen het dorp uit en sliepen in het veld. Dit is in het kort verteld hoe kinderen de ramp meemaakten en overleefden Huizen, gemaakt van aarde en vermengd met water en stro, muren laag voor laag opgebouwd waarvan de dikte va rieert van 30 tot 90 centimeter, vielen in een. De kamers waren gewoonlijk niet ho ger dan drie meter en het dak werd ge maakt van dikke, houten balken, die be dekt waren met takken en twijgen om de gaten op te vullen. Daaroverheen een laag leem van dertig tot veertig centimeter om de regen tegen te houden. Zo'n dak is een enorm gewicht voor de muren. De slachtoffers werden tijdelijk in tenten ondergebracht totdat zij weer in perma nente huizen konden wonen. De herbouw van de dorpen in het aardbevingsgebied zou onder leiding van het ministerie van landbouw gaan beginnen. Enkele Iraanse organisaties en instellingen adopteerden een dorp voor de herbouw van huizen, de politie, de kamer van koophandel, de universiteit enzovoorts. Het opbouwwerk is in februari begonnen en enkele dorpen zijn al klaargekomen. Maar behalve de plaatselijke verenigingen en het volk van Als in een oneindige stilte staan daar de contouren van een kerk. Het godshuis dat op de late avond van de eerste september van het vorig jaar trilde en ineen stortte. Een diepe, borrelende zucht ging door de aarde en het hart van de kerk was niet meer. Vele gebeden stegen die avond omhoog. Niet in de kerk maar in de huizen waar mensen een doodstrijd streden. Een laatste kreet ging omhoog: een smeekbede om redding die wel dan niet werd verhoord. Voor 13.000 mensen was de heving het einde. De 22-jarige Haarlemse fotograaf Jan Henk Kleyn was de eerste vrij williger die naar het door een aard beving getroffen dorp Doesadj in Perzië ging om de vrijwilligers- kampen voor te bereiden. Er ver rezen eenvoudige en beschuttende huizen voor jonge mensen die ge durende een half jaar als vrijwilliger aan de herhouwingswerkzaamheden zullen gaan deelnemen Met man en macht, vaak met beperkt materiaal, werd gewerkt om deze onder komens uit de grond te stampen zodat snel kon worden begonnen. Iran hebben buitenlandse regeringen en internationale organisaties projecten ge adopteerd voor de wederopbouw van de dorpen, daar onder zijn het Nederlandsche Roode Kruis, de U.S.-Aid, Care, en het Britse Rode Kruis. Op 29 september zond de Europese Werkgroep, E.W.G., monsieur Pierre Co- chet, lid van de Groep en president van de Mouvement Chrétien pour la Paix in Frankrijk, naar Iran om de mogelijkheid van de herbouw te onderzoeken van één van de verwoeste dorpen. Monsieur Co- chet adopteerde na zijn oriëntatiebezoek het dorp Doesadj, dat op ongeveer 184 ki lometer ten zuidwesten van Teheran ligt in een dorre, bergachtige streek. Op 13 januari stuurde de E.W.G. een van haar secretarissen, de Israëliër David Mitchnik, erheen om de laatste regelingen te treffen voor de verwezenlijking van net project. De herbouw van het dorp zou worden verricht door Iraanse studenten-vrijwilli gers en Europese vrijwilligers. De E.W.G. is opgericht om als dienst verlenend centrum ter beschikking te staan voor alle jongeren in Europa en probeert jongeren met elkaar in contact te brengen door samenwerking in con crete projecten. De groep wil vooral vrijwillig werk steunen en juist die ac tiviteiten die gedaan worden met het idee hulp te verlenen. Met verschillen de groepen op dit gebied wordt samen gewerkt. Samen met andere probeert de Groep jongemensen te betrekken bij de oplossing van de problemen van deze tijd. Zij wil dit onder andere doen door hulp te bieden aan jongerenacties en jeugdcampagnes. De actie Doesadj is een van de projecten van de E.W.G. (se cretariaat N.S. Voorburgwal 298 in Am sterdam, tel. 020-242424). Alhoewel de actie in Europees verband (Engeland, Frankrijk, België, Oostenrijk. Noorwegen, Zweden) wordt gevoerd, spant Nederland qua activiteiten toch wel de kroon. Het initiatief ging uit van prin ses Beatrix, die een en ander via een tele visieuitzending aankondigde. In het actie boekje schrijft zij, na enkele woorden over de omvang van de ramp,: „Het is moeilijk voor ons, die leven in dit welvarende Europa, te beseffen hoe groot het leed, de ontbering en school, moskee en gemeentehuis. De to- taalkosten (vrijwilligerskampkosten, be taalde krachten, transporten, enzovoorLs, enzovoorts) bedragen 1.004.530. Nog voor het invallen van de winter hoopt men klaar te zijn, omdat het anders te koud zou worden om te bouwen. Dit project vormt de inleiding van een gemeenschap pelijk ontwikkelingsprogramma op lange termijn. Een sociaal onderzoek zal worden ondernomen door de universiteit van Tene- ran om de toestanden inzake de landbouw en economie in het dorp te onderzoeken. Het plan van de E.W.G. is de meeste bouwmaterialen van het gebied zelf te ver krijgen. De huizen zullen zodanig ontwor pen zijn dat zij niet alleen een permanen te en veilige beschutting vormen tegen toe komstige aardbevingen maar dat zij ook aan alle behoeften voldoen. De bevolking van Doesadj heeft een ze kere graad van beschaving bereikt, waar door het invoeren van bepaalde vernieu wingen zal worden vergemakkelijkt. De vrijwilligers zijn uitgezocht uit er varen werkkamporganisaties en uit parti culieren. die bij uitstek geschikt zijn voor dat werk. Zij verbinden zich voor een pe riode van zes maanden. De reis- en ver blijfkosten worden vergoed en de werkers ontvangen een zakgeld. Als eerste vrijwilliger, om het kamp in Doesadj voor te bereiden, vertrok op 3 april de 22-jarige Haarlemse free-lance fo tograaf Jan Henk Kleyn. Een jongeman die al heel wat van de wereld heeft ge zien, de nodige talenkennis bezit en over veel doorzettingsvermogen beschikt. Hij vertelde dat Doesadj veel op Schotland lijkt maar nog serener en woester is. Er heerst een oneindige rust en de mensen zijn primitief-aandoenlijk. Op alles wat hun geleerd of gezegd wordt zeggen ze „dank". Vroeger, voor de ramp, zorgden schapen teelt, landbouw en tapijtenverkoop voor 't levensonderhoud. Nu is dat alles te wei nig geworden. Men helpt de vrijwilligers met de herbouw van hun eigen dorp. On der goede leiding dus. Ook gingen enkelen naar Teheran voor werk. Jan Henk Kleyn, die door de dorpelin gen „de man met het goed humeur" werd es»»?vv'mmt angst van deze bevolking is, voor ifjat zij hebben meegemaakt en nog dagelijks meemaken. Wij, de jeugd van Europa, zullen ons bewust moeten worden van onze plicht ten aanzien van de vreselij ke omstandigheden waarin deze bevol king zich bevindt. Wij kunnen hen rechtstreeks helpen door de taak op ons te nemen om het dorp DOESADJ .in het gebied van de aardbeving, in samenwer king met jonge Iraanse vrijwilligers, te herbouwenIk ben er zeker van dat wij deze verantwoordelijkheid op ons kunnen nemen. Ik wens jullie veel suc ces voor het werk dat wij samen gaan doen, Namens het Comité Doesadj, Beatrix, presidente. De bewoners van Doesadj schreven hun reactie op in de volgende brief: „Wij, de inwoners van Doesadj, zijn be reid al de hulp en medewerking te ver lenen, die nodig is om onze nieuwe hui zen te bouwen. Wij danken u voor alles wat u voor ons wilt doen". Het project, waarvoor de E.W.G., de /erantwoordelijkheid voor financiering en organisatie op zich heeft genomen, omvat de bouw van 118 huizen, een badhuis, Deze puinhopen illustreren de aard beving die een gebied van 300 km2 ten westen van Teheran teisterde. De ramp was verschrikkelijk groot: 125.000 mensen werden dakloos. Duizenden woningen werden in een klap met de grond gelijk gemaakt. Ze vielen in elkaar als kaarten huizen. Niets was tegen deze cata strofale natuurramp bestand. Velen, zeer velen, werden bedolven onder het neerstortende puin. Zij vonden een laatste rustplaats in wat eens hun woonhuis was: alles was niet meer. genoemd (ook wij hebben hem alleen maar zien lachen) kwam in Doesadj toen er nog niets was. Er moest flink voor de her bouw worden aangepakt. De voornaamste taak van Jan Henk was om voor de Euro pese vrijwilligers „atmosfeer" te schep pen. Een leefbaar klimaat voor hen tus sen de dorpelingen van Doesadj. De eerste nacht sliep Jan Henk in het hospitaal. Hij kreeg een bediende en de organisatie van het werk „ging allemaal vanzelf". Met gebarentaal maakte hij dui delijk dat hij schoppen, houwelen en arbei ders moest hebben. De aanleg van douches en w.c.'s kon beginnen: zonder enig ma teriaal. Maar in deze streek heeft men af geleerd te zeggen „het kan niet". Het mot to werd „alles kan". De man die hier voor het voorbeeld was is David Mitchnik, een taaie doorzetter, voor wie onzettend veel respect moet worden opgebracht, al dus Jan Henk. De nieuwsvoorziening aan de E.W.G. werd ook door deze vrijwilliger ver zorgd. „Het is vreemd dat je zo veel kan schrijven in een streek waar je niets hebt omdat je van alles bent afgesloten. Voor de tijdpassering heb ik ook wat dieren ge kocht en we spelen voetbal en volleybal". Uit zijn verslagen citeren we: „De plaats van het vrijwilligerskamp is riant te noe men. Naast een boomgaard met prunus en een klein, ruisend beekje op de achter grond. De weg is voor de helft van vrij goed asfalt en verder is er een soort spoor door een enorme bruine vlakte met daar achter bergen met sneeuw. De eerste dag had ik een conferentie met de dorpsoud sten. Een student treedt als tolk op. David Mitchnik, leider van het project in Iran, vertelt dat er vrijwilligers komen uit Europa. Er blijken totaal 130 families te zijn". In zijn tweede verslag vertelt Jan Henk van de taal. Hij maakte een schema van enkele tientallen van de meest voor- Op 13 januari zond de Europese Werkgroep, opgericht om als dienst verlenend centrum ter beschikking te staan en die Doesadj adopteerde, de Israëliër David Mitchnik naar het terrein van de ramp. Hij ging daar regelingen treffen voor het project van de E.W.G.: de herbouw van Doesadj. David Mitchnik is een volhouder. „Alles kan" is zijn stimu lerende opinie geworden ook al zijn de omstandigheden waaronder ge werkt moet worden lang niet altijd rooskleurig. 31 mej kwam de Haarlemmer tenslotte verslag uitbrengen tijdens een persconfe rentie in Amsterdam (zie ook Haarlems Dagblad van zaterdag 1 juni). Het actieplan voor Nederland bepaalt, £5,(1 Ze kunnen weer lachen, de be woners van Doesadj, ook al staan ze bij de trieste puinhopen. De plaats waar eens hun woningen stonden. Ze hebben er vertrouwen in dat ze spoedig hun nieuwe woningen kun nen betrekken die ze onder leiding van en samen met de Europese, Iraanse en Aziatische vrijwilligers gaan bouwen. De eenvoudige men sen van Doesadj zijn dankbaar. Heel dankbaar. Ze uiten dit in slechts een woord: Dank. Vele malen per dag, tijdens de bouw, zeggen ze dit 1 de vrijwilligers. dat er in iedere plaats een contactpersoon moet zijn die de actie introduceert en het initiatief neemt door middel van een co mité of vriendenkring. Met de opbrengst van de activiteiten kan men bijvoorbeeld een gedeelte van 't dorp adopteren zoals een aantal huizen, de fi nanciering van vee, waterleiding, zaden enzovoorts. Het dorp wordt dus enerzijds door vrijwilligers gebouwd en anderzijds door de Europese jeugd. De laatsten zijn het „thuisfront". Ook in Haarlem komt de actie Doesadj op gang. De initiatiefnemer en contactman is de 22-jarige W. Joh- Kuiper uit de dr. J. R. Thorbeckelaan 146 in Heemstede. Hij houd) zich klaar voor ideeën en steun. In Heemstede is hij bezig met de organisa tie van een teken'ingenexpositie van jonge lui van plaatselijke scholen en verenigin gen en tekeningen van kinderen uit het getroffen dorp Doesadj. In Haarlem denkt Wim Kuiper ee. activiteit te organiseren in de vorm van een grote cabaretshow (waarschijnlijk augustus). Wim Kuiper zoekt hiervoor mensen die hem willen as sisteren bij de organisatie en coördinatie. Het bedrijfsleven in Nederland wordt verzocht deel te nemen aan een ballpoint- actie: de koop van ballpoints a 1. per stuk met inscriptie „actie Doesadj". Wim Kui per heeft Haarlem en omstreken op zich genomen. komende woorden en de cijfers een tot en met tien. Daarmee kon hij zich voorlopig redden. Het klimaat noemt hij heerlijk en het drinkwatèr voortreffelijk. Ook laat hij zich op de hoogte brengen van de plaat selijke „etiquette". Zijn ontbijt bestaat uit: melk, schapen kaas, brood en zoetigheden. De lunch: brood, aardappelen, kip en thee. Diner: brood, schapekaas, rijst, aardappelen gebakken in olie kopje karnemelk, soep en wel eens kip of schapevlees. Hij gaat verder: „Doesadj is arm om dat er niet veel bruikbaar water is en ook omdat het niet van de mensen zelf is maar het behoort aan een man genaamd Faroet. De sjah is dat nu aan het ver anderen en de mensen hopen dat het goed afloopt. De sjah heeft het gekocht van Fa- roet en heeft het verdeeld tussen de bewo nersHet kamp wordt als volgt in gedeeld: een huiskamer van 9x4 meter. Ik zal proberen wat tapijten te lenen van de dorpsbewoners. Op zondag 21 april schrijft en consta teert Jan Henk Kleyn: „Het eerste wer kelijk begin van het dorp. Midden op de open vlakte zijn ze begonnen met een put te graven. Het is bijzonder zwaar werk. Al twee dagen gegraven maar nog geen water. Op maandag 22 april komt er een Rode Kruistruck met spullen: tenten, keu kengerei, kampbedden, dekens (uit Hol land). Dinsdag kregen we zestig stoelen en twintig tafels. De inwoners noemen het hospitaal „Het Holland Huis"Op het terrein van het kamp is vandaag in de geulen cement en kleiwater gegooid. De buizen en zes toiletten zijn er ook al. t Wordt reuze chic". Op 5 mei schrijft Jan Henk: „Ik moet bekennen dat ik er niet in geslaagd ben om alles klaar te krijgen voor de ont vangst van de vrijwilligers. Morgen komen ze en er is een toilet nog niet af en het andere kan twee dagen niet worden ge bruikt omdat het cement niet droog is. Morgen komen de vrijwilligers. Er wor den dan bloemen geplukt voor de tafels en David heeft sigaretten gezonden". Op 15 mei schreef Jan Henk Kleyn in (het voor ons) laatste verslag: „regen, koude, regen, zon, regen, kou, kou. Klets natte dekens van de condens". Op vrijdag Doesadj op de volgende wijze vastgelegd: De landelijke actieleider, Pieter Kersten, zei heel optimistisch dat de f 450.000 die voor de huizenbouw moet worden opge bracht, er ruimschoots zullen komen. „Er zijn zoveel plaatselijke acties gaande dat ik onmogelijk kan zeggen hoeveel geld er op dit ogenblik is ingezameld". Nederland speelt in de geldactie de voornaamste rol. Engeland heeft al 100.000 gezonden maar in de andere Europese landen zullen de acties eerst in het najaar op gang komen. De actie, die op 29 april startte, is ge prolongeerd. „Wegens enorm succes" zou den we in bioscooptermen kunnen zeggen. De sluitdatum zou namelijk eind mei zijn. In de actiekrant staan activiteiten opge somd als: song festivals of talentenjach ten, ballonnenwedstrijden, poppenkast, kin dercircus, estafette, Amerikaanse verkoop, fancy fair, bal, openluchtfeest, volksspelen, tentoonstellingen, jazz-festival. Van giro nummer 191962 wordt heel druk gebruik gemaakt. Iedereen is enthousiast en van uit alle windstreken stroorqt het geld bin nen. Goed nieuws dus van het „thuisfront". Maar ook uit Perzië van waar Mitchnik naar Nederland schreef: „We zullen moe ten slagen. De bewoners rekenen op aas. De Perzische pers is vol bewondering over ons initiatief De stemming in ons kamp (waar inmiddels meer Nederlanders arri veerden, red.) is uitstekend". De presidente, prinses Beatrix, heaft don derdag 30 mei tijdens een lunch in Hil versum ter gelegenheid van een bijeen komst van het Genootschap van Hoofdre- dakteuren haar conclusie over de actia «jr "yfth- -V."T" "lirrrrri

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5