College stelt na motie -v. d. Kolk een nota in het vooruitzicht Kwestie wethouderswoning zet raad in vuur en vlam COR OLY kerko shirts COR OLY Oldenzaal had alleen nog belang bij match tegen Stormvogels 1 Arendal-scheepswerf in Zweden geheel overdekt VSV-ers moesten alle krachten inspannen tegen Zwartemeer Maar de zege kwam bij de Velser ploeg COR OLY Bromfietsrijders PH. DE KONING Y STOFZUIGERS TYPHOON 848 „In strijd met het journalistiek fatsoen" van zelfstrijkend B el-O-fast Gevecht eindigde in gelijkspel (1-1) DKW voor 595.- RAP 650.- MAGNEET695- BROMFIETSRIJDERS Bij de grootste keus! Fa. R. de Boer Juwelier - Horloger - Opticien DONDERDAG 6 JUNI 1963 9 Eenzijdig bevoorrecht I Vergadering geschorst Gemeentebibliotheek kocht teenagerhoeken V M Slechts corners a TUIN-EN TERRAS KLEEDJES Tijdelijk slechts 2 75 Velsens woningbeleid na urenlange discussies niet duidelijker geworden „Het huidige woningbeleid van het college van B. en W. van Velsen is vreemd, ,evaarlijk en a-sociaal", luidde een der uitspraken van ir. N. van der Kolk, ractieleider van de V.V.D. tijdens de urenlange debatten, die woensdagavond in de vergadering van de gemeenteraad van Velsen werden gevoerd naar aan leiding van de geruchtmakende kwestie over het woonhuis van wethouder H. Verbeek, dat onlangs „met vrije vestiging" per advertentie te koop was aan geboden. Deze vergadering heeft niet tot de beoogde opheldering kunnen leiden, want nadat de zitting na twee langdurige sprekersronden voor een onderling fractieberaad was geschorst, werd tegen het middernachtelijk uur met 21 tegen 7 stemmen een motie aangenomen van de heer J. G. Kolkman (Trot. Chr.), waar in bij het college op de mogelijkheid tot een brede discussie werd aangedrongen, door middel van een aan de raad te richten nota over het gevoerde woning beleid. Daarvoor was reeds met 11 tegen 15 stemmen een motie van ir. Van der Kolk verworpen, waarin deze constateerde dat het door B en W. gevolgde beleid niet in overeenstemming was met de door de raad vastgestelde verordening. Direct na de behandeling van enige on dergeschikte punten, had burgemeester nir. J. C. Bührmann als voorzitter van de vergadering het sein tot deze discussies gegeven door het standpunt van het col lege in deze kwestie uiteen te zetten. Spre ker kwam hierbij nog even terug op de publicatie in het dagblad, waardoor deze zaak aan het rollen was gebracht; welke hij overigens in strijd achtte met het jour nalistiek fatsoen, omdat men had ver zuimd het college in de gelegenheid te stel len, zijn zienswijze hierop kenbaar te ma ken. Het college is namelijk van mening, zo als trouwens uit het verstrekte communi qué moge blijken, dat wethouder Verbeek volkomen rechtmatig heeft gehandeld, om dat hij in het bezit is van een officiële vergunning. Hij heeft reeds in 1962 de vereiste bouwvergunning verkregen, zoals deze aan elke andere inwoner van Velsen in gelijke omstandigheden zou zijn ver leend. Ten bewijze hiervan had de burge meester enig cijfermateriaal over de laatste jaren verzameld, waarmee hij de raad van zijn gelijk trachtte te overtui gen. Aldus meende hij te hebben aange toond, dat de naam van wethouder Ver beek buiten geding was gebracht en het hier dus zuiver het beleid van het gehele college betreft. Door dit alies deed het volgens spreker niet ter zake, of het college zich in het verleden al of niet,een gedragslijn heeft gesteld. Want door de veranderde omstan digheden behoeft een vroeger als incourant beschouwde woning, dit thans niet meer te zijn. Bovendien wordt de huidige woning voorraad in de gemeente Velsen door de ze gang van zaken geen enkele schade berokkend, omdat de heer Verbeek door de bouw van zijn bungalow zelf voor com pensatie zorgt. De reeds bovenvermelde uitspraak van ir. Van der Kolk (V.V.D.) was niet zijn enige kritiek op de verklaring van de burgemeester. Integendeel. Zo noemde hij de omstreden advertentie verre van nor maal, omdat hieruit een eenzijdige bevoor rechting naar voren trad. Een eenzijdige bevoorrechting, welke in de praktijk nog zelden of nooit is voorgekomen dan na ja renlang touwtrekken tussen eigenaar en college. Geen wonder, want het predikaat „Vrije vestiging" kan bij verkoop voor de eigenaar een kwestie van tien- tot twintig duizend gulden betekenen. Bovendien be staat nu het gevaar, dat elke woning in Velsen met een waarde van meer dan richtend vestigde spreker er de aandacht op, dat de mogelijkheid tot het bevoorde len van betergesitueerden allerwegen wordt erkend en ook door de minister wordt be treurd. Maar zij is er nu eenmaal en zul ke gevallen komen in alle Nederlandse ge meenten voor. Overigens gaf de burge meester te kennen, dat bij het vestigings beleid elk geval afzonderlijk en terdege wordt bekeken, om daarbij naar beste we ten een beslissing te kunnen nemen. Bij zijn repliek stelde ir. Van der Kolk vast, niet te hebben verwacht dat de burgemeester op zijn betoog zou in gaan; hetgeen dan ook niet is geschied. Vandaar dat spreker uitdrukking wilde ge ven aan zijn verontwaardiging over het feit dat een aantal zorgvuldig gestelde vragen op zulk een onzorgvuldige wijze zijn be antwoord. Dit noemde spreker een schan de voor de gemeente. Uit de discussies meende de heer N u i j- n s te moeten afleiden, dat het beleid van het college op bepaalde punten van de principes is afgeweken. Hij drong daar om aan op een pertinente uitspraak, te meer omdat kennelijk niet is onderzocht of in Velsen gegadigden voor de vrijko mende woning zijn te vinden. Tenslotte stelde hij voor de vergadering thans te schorsen, teneinde de verschillende frac ties' in de gelegenheid te stellen tot onder ling beraad. Dit verzoek werd door de burgemeester ingewilligd, zodat de verga dering tot half twaalf werd onderbroken. A Na de hervatting werd door de heer Kolkman een motie ingediend, waarin het college om de mogelijkheid van een brede discussie werd verzocht, welke on middellijk de instemming van de heer Kruisman verkreeg. Hierdoor zou de raad immers in de gelegenheid worden ge steld zich met materiaal van eventueel ge dupeerden gedegen op een nieuwe behan deling van het woningbeleid voor te berei den. Ook de heer Van Os van den A b e e 1 e n stemde met deze motie in. Advertentie Wij hebben nog Komt dit zien - Alléén bij Breestraat 108 Beverwijk De Velsense Gemeentebibliotheek schaf te de volgende teenagerboeken aan; Nederlandse en buitenlandse romans en novellen: Saris: Zoals de zeemeeuw vliegt; Goes; Das Brandopfer; Marokvia en Ma- rokvia: Jannot a Frensch rabbit. Studieboeken: Slijper: Beginselen der scheikunde; Van Wijk: Onze kalender Leet: Natuurrampen en hun oorzaken Cuypers: Rekenen en meten voor schil ders III dln; Bleyie: De elektrische gitaar Eiselin: De verovering van de witte berg Wethouder R. Verbeek vijftigduizend* gulden, thans plotseling als incourant kan worden beschouwd, zonder dat is onderzocht of hiervoor in de eigen gemeente nog gegadigden te vinden zijn. „Dit is wel een diep trieste zaak", conclu deerde spreker tenslotte, waarbij hij te kennen gaf het indienen van een motie te overwegen, waarvan de strekking reèds in de aanhef is genoemd. De heer Kolkman (Prot. Chr.) wens te deze zaak vrij van sensatie en emotie te bekijken, maar dan kwam hij toch tot de gevolgtrekking, dat de advertentie door de betrokkenen niet erg tactisch was gesteld Hij was er echter van overtuigd dat er geen enkele grond voor geruchten bestond omdat de wethouder niet van zijn positie heeft geprofiteerd en er dus van onoirbare handelingen geen sprake is. Als woordvoerder voor de K.V.P.-fractie constateerde de heer N u i j e n s op zijn beurt, dat er door het college stellig tac tische fouten zijn gemaakt, ook wat betreft de afwijzende houding tegenover de pers Het publiek heeft irhmers het recht te we ten hoe de vork hier precies in de steel zit, bijvoorbeeld wie het limiet van vijftig duizend gulden heeft genoemd en bepaald Mevrouw Hoe k-F e e n s t r a (P.S.P. was ook al van mening, dat de raad over een dergelijk door het college gevoerd be leid diep in het duister tast en zij zag hierover gaarne een verklaring in extenso en met voorbeelden tegemoet. Spreekster gaf het college ook nog in overweging de zogenaamde „dure" woningen in Velsen aan te kopen en deze eventueel met bij passing van de huur voor de inwoners be schikbaar te stellen. De heer Kruisman (C.P.N.) vroeg zich af, waarom dergelijke kwesties niet even uitvoerig tijdens de gemeentebegro ting waren behandeld. Nu kon hij deze gang van zaken slechts beschouwen als een politieke rel, bedoeld om via wethouder Verbeek uiteindelijk de P.v.d.A. te tref fen. Daarom had spreker geen enkele be hoefte ten eventuele motie van de heer Van der Kolk te ondersteunen. ,Het is bijna onmogelijk bij het huisves tingsbeleid algemene richtlijnen toe te pas sen", meende de heer Van Os van den A b e e 1 e n (P.v.d.A.) aan het slot van de ze eerste ronde. Dit beleid is in Velsen wellicht weinig doorzichtig, maar dit zal wel zo moeten zijn en daarom waarschuw de spreker de raa< voor het trekken van te snelle conclusies. Ten slotte was het de taak van de fracties om uit te maken, of de heer Verbeek iets heeft verkregen, wat anderen werd onthouden. In zijn antwoord stelde de voorzit ter nogmaals nadrukkelijk vast, dat wet houder Verbeek de omstreden vergunning van het college heeft verkregen, zodat zijn persoon nu verder buiten beschouwing dient te blijven. Zich tot ir. Van der Kolk Opgebracht. De IJslandse kannoneerboot Odinn heeft de Britse trawler Northern Sky opgebracht omdat die illegaal bin nen de IJslandse zesmijlslimiet zou heb ben gevist. De IJslandse kustwacht meld de dat de kapitein van de Northern Sky de beschuldiging heeft ontkend. Advertentie vanaf 15.90 KENNEMERLAAN 24 Ir. N. van der Kolk Plotseling kwam wethouder J. van Leeuwen (K.V.P.) echter nog met een verklaring, dat hij geen enkele verant woording wenste te aanvaarden voor het beleid van het college over de periode, dat hij hier nog geen deel van uitmaakte. Wel wenste hij nadrukkelijk vast te stellen dat hij er als nieuweportefeuillehouder naar zal streven ook de duurdere woningen voor de eigen ingezetenen beschikbaar te stellen en hierbij steeds een compensatie voor ogen te houden, Na deze verklaring, welke met instem ming door de raad werd beluisterd, kwa men de beide moties in behandeling met het reeds boven vermelde resultaat. Aldus kunnen binnenkort opnieuw langdurige discussies over het woningbeleid worden verwacht. Advertentie Breestraat 10 8 - Beverwijk Advertentie „Het is niet alles goud: wat er blinkt" Ga niet meteen in op allerlei fantastische aanbiedingen. De één nog mooier dan de ander. Goedkoop is meestal duurkoop. U voor komt veel narigheid en ergernis als U eerst „de kat eens uit de boom kijkt". Vooral als het gaat om waardevolle artikelen zoals horloges - klokken - wekkers - gouden- en zilveren sieraden - optiek-artikelen. Zekerheid voor alles bij IJmuiden Telefoon 4938 Vi Kennemerlaan 60 IJmuiden J In de Zweedse haven- en schcepsbouw- stad Gothenburg Is de nieuwe Arendal- scheepswerf geopend, een werf van geheel nieuw type voor het op rationele wijze bouwen van schep en„binnenshuis", met een totale capaciteit tot 150.000 ton d.w. De werf is ontworpen volgens de aller nieuwste principes van de constructie, in deling en werkwijze van scheepswerven, en men gaat ervan uit, dat de toepassing van deze nieuwe principes ertoe zal leiden, dat de totale bouwtijd voor een gewone grote tanker met ongeveer vijftig percent zal kunnen worden gereduceerd, dat wil zeggen vergeleken met de conventionele bouwmethodes. Een van de belangrijkste kenmerken van de nieuwe werf is dat de scheepsrom pen in hun geheel zullen worden gebouwd in afgesloten fabriekshallen. De bovenste uiteinden van de twee bouwdokken komen uit in een grote assemblagehal. Te begin nen met de achtersteven wordt hier sectie aan sectie gelast, waarbij de aldus gepre fabriceerde eenheden een gewicht berei ken van driehonderd ton. Naarmate ze langzamerhand „groeien", kruipen de scheepsrompen uit de hal naar het dok, daarbij geholpen door krachtige hydrau lische kranen. Ze zijn dan reeds geschil derd en voorzien van een groot gedeelte van de vaste uitrustingstukken. Men heeft berekend, dat de nieuwe werf, die een totale personeelssterkte zal krijgen van 1800 man, per jaar een pro- duktie van 200.000 tot 300.000 ton d.w. zal opleveren. Voor een tankschip van 40.000 ton zal de totale bouwtijd negentien tot twintig weken bedragen, dat wil zeggen slechts de helft van de tijd, die was be nodigd op de „ouderwetse" maar inmid dels in hoge mate gerationaliseerde werf van Goetaverken. Het gehele project heeft tweehonderd miljoen kronen gekost en is een van de grootste individuele industriële investe ringen, die sinds de tweede wereldoorlog in Zweden hebben plaatsgevonden. De twee bouwdokken hebben elk een lengte van 334 m., een breedte van 46 m. en een diepte van 1 m. Het is mogelijk om er tankschepen in te bouwen tot een maximum van 150.000 ton d.w. De essemblagehal heeft een afmeting Gisteravond hebben de ploegen van Stormvogels en Oldenzaal elkaar voor de tweede divisie A ontmoet in bet sportpark Schoonenberg in Velsen. Het werd een gelijkspel, wat voor Storm vogels van geen enkel belang meer was, maar wel voor de oostelijken die een verre van beste positie innemen op de ranglijst. Reeds zeven minuten na de aanvang had Oldenzaal succes. Toen plaatste rechts binnen Stuyvenberg de bal uit een corner zo scherp voor het doel dat doelman Eg- ner het leer moest laten glippen (0-1). De bezoekers bleven nog enige tijd in de aanval, maar hun voorhoede, waarin rechts binnen Stuyvenberg wel de gevaarlijkste speler was, was tegen het verdedigende trio Van Kampen-Pirovano-Smits van de IJmuider ploeg niet opgewassen. Na twintig minuten kon de zeer actieve Van Wooning het spel verplaatsen en werd doelman Wiggen door deze Stormvogel en Van Duivenbode enige malen flink onder vuur geno-men. De oostelijke doelman bleek evenwel in primt vorm al werd hij eenmaal enige meters voor zijn doel staande bijna verrast door een hoog opsprin gende bal. Tot de rust slaagde de Olden- zaal-verdediging erin stand te houden en de voordelige score van 1-0 op het bord te houden. Drie minuten na de hervatting evenwel moest Wiggen een hard schot van Van Duivenbode laten glippen toen deze na goed voorbereidend werk van Cleeren en Van Kampen een wel heel mooie rchietkans kreeg (1-1). Hierna is Stormvogels verre weg het meeste in de aanval geweest en meermalen kwam het oostelijke doel onder t s .jt. hoge druk te staan. De verdediging met doelman Wiggen aan het hoofd wilde even wel niet van wijken weten, waardoor Stormvogels zich tevreden moest stellen met een aantal hoekschoppen. De uitvallen van Oldenzaal leverden ook al niets op. Zelfs niet toen drie minuten voor 't einde linksbuiten Buivink op enige meters van het IJmuider doel de kans van de dag kreeg. Hij werkte de 'bal na melijk net langs de voor hem verkeerde kant van de paal. Van de kant af was dat overigens al heel moeilijk te zien, want doordat de wedstrijd veel te laat was begonnen was het al aardig donker toen het laatste fluitsignaal klonk. Met gelijke stand dus: 1-1. Van Weerlee kijkt belangstellend toe hoe de keeper Wiggen van Oldenzaal de door hem ingekopte bal nog net langs de paal werkt. Advertentie Alle goede merken 100service en garantie Betaling In overleg. M A R K I P I f »tM>ON 42S2 'W I C M p VSV heeft woensdagavond in Kla- zienaveen de handen dicht mogen knij pen toen het laatste fluitsignaal van arbiter Regtop uit Assen betekende dat de Velsenaren met 2—1 van Zwartemeer hadden gewonnen. Want zij hebben in de tweede helft bijna een half uur lang met slechts een enkele onderbreking met de rug tegen de muur gestaan om hun 0—2 voorsprong, die in de eerse helft was verkregen, te verdedigen. Ten- dele is dat gelukt, want ondanks een Eermanente meerderheid en beter voet- al heeft Zwartemeer in dit spannende en pittige gevecht niet meer dan een treffer kunnen plaatsen. In de eerste helft was er weinig krachts verschil, maar VSV had toch wel meer lijn in de aanval. Linksbinnen André was bovendien een gangmaker, die het de Drentse verdediging bijzonder lastig maak te. Dit gevoegd bij de agressiviteit van midvoor Immers, het onverdroten zwoegen van rechtsbinnen Van Dolder en het soms knappe vleugelwerk van Farenhorst en Dikstaal, leidde ertoe dat de acties van de VSV-ers even voortdurend de aandacht vroegen van de Drentse viermansverdedi ging, als de Drentse voorhoede dat deed bij stopper Kort en de zijnen. Aanvankelijk kreeg de Drentse doelman Boxem het meeste te doen, maar toen na 14 minuten een dieptepass van Van Dolder door Immers uitstekend werd afgerond (0-1) werd Zwartemeer actiever en nadien heeft de prima werkende doelman Stuy veel te doen gekregen. Hij verwerkte alles evenwel uitstekend, had bovendien het ge luk mee en toen in de 43 minuut André op een dieptepass (uit een vrije schop) de stand op 0-2 bracht zag het er voor VSV rooskleurig uit. Na de rust is Zwartemeer, dat toen steeds vlotter en nauwkeuriger ging spe^ len, veel beter geworden en het doel van Stuy stond toen onder een permanente druk. In grote eendracht werkend konden de Velsenaren echter voorkomen dat er meer dan een Drentse treffer kwam, in de twaalfde minuut gescoord door links buiten Kalter. Wat de gastheren, aange moedigd door 5.000 toeschouwers, daarna ook probeerden het lukte niet waarbij weer het geluk mét de VSV-ploeg was. van 228 x 72 x 32 m en is voorzien van acht loopkranen, waarvan er twee een hef vermogen hebben van 150 ton. Nog afgezien van de rationele en werk- besparende produktiemethode, die uit deze nieuwe denkwijze op het gebied van de scheepsbouwtechniek voortvloeit, levert de nieuwe methode ook nog talrijke andere secundaire voordelen op, die van groot belang kunnen worden geacht. Het feit, dat de assemblage geheel „binnenshuis'' plaatsvindt betekent dat alle nadelige en vertragende invloeden van de weersom standigheden zijn geëlimineerd, dat de platen en profielen, die in de hal worden bewerkt dankzij de constante temperatuur een hogere precisie en kwaliteit verkrijgen en dat bovendien de platen volkomen schoon blijven van het ogenblik dat ze via de reinigingsinstallaties de hal binnen komen tot ze als deel van de romp geverfd en al de assemblagehal weer verlaten. Advertentie werkelijk de mooi ste sportbrommer met wiegframe Breestraat 108 Beverwijk BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Eduard J. M., z. v. L. H. van Son en A. M. Bleeker. Petra Rosemarie Helena, d. v. W. Philipsen en L. M. Ulber. Geertruida J. L. B„ d. v. A. E. Eist en W. H. C. van Hattum. Petronella C„ d. v. J. v. d. Griend en M. C. den Heijer. Martine, d. v. W. Schaap en A. Bakker. Johannes, z. v. J. van Veelen en E. Schaap. Yvonne, d. v. E. O. Farrell en I. Marx. Alexander, z. v. H. Hagens en E. Balt. Tine, d. v. M. de Vriës en R. Zwier. Catharina J., d. v. J. Stratmann en J. C. de Boer. Eelco S„ z. v. S. Folkersms en E. C. Bakker. Jolanda J„ d. v. J. C. A. de Regt en M. G. de Koning. Barend J., z. v. A. Coster en L. Mathijs. Simon G. M„ z. v. W. H. Rumping en G. M. de Boer. Pieter J. z. v. J. Broerse en A. M. Braas. Willem R., z. v. H. Meisner en J. van Roon. Petronella C„ d. v. S. K. Kor- ver en C. van der Does. André J. H., z. v. J. Rollenberg en F. Weinreich. GETROUWD: J. N. IJ. van Amsterdam en M. M. Coelingh. J. Otten en F. Blank man. A. S. Korringa en A. A. Withaar. J. A. van Roon en A. J. van Domselaar. W. C. F. de Wijs en G. Beemink. H. Bosch en P. C. Joosse. ONDERTROUWD: F. Papajewski en F. C. G. Janssen. A. Wolfson en E. G. Jans sen, G.J. Brantjes en A. van Lingen. P. Kelder en A. Aalbersberg. W. Krap en M. T. Castricum. C. van Schaagen en J. W. M. de Wit. C. Stam en H. P. Tervoort. J. A. Huisman en C. Schuijf. OVERLEDEN: A. C. Hoogeboom, oud 56 jaren, geh. m. J. de Groot. A. T. Urbach, oud 11 maanden. M. A. Plooij, oud 69 ja ren, geh. m. M. van Kempen. J. J. van Eerden, oud 81 jaren, geh. gew. m. G. E. v. der Pol. Advertentie frisse wasechte bloemdes- sins, 90x90 cm, 3 kleuren Lange Nieuwstr. - Marktplein IJmuiden - Telefoon 5265 VEILIG GEKOCHT Bij r DE VAKMAN GROENTEPRIJZEN Beverwijk, 5 juni: Aardbeien 7599 cent; bloemkool 5387; spinazie 1020; sla 615; rabarber 722; postelein 415; bospeen 85100; waspeen 122130; radijs 1122; asperge 130260; prei 1546.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9