SP 'm Moderne schoonheidsmiddelen zijn soms veel minder onschuldig da n zij lijken PANDA EN DE JACHT OP JANSEN mm P in de Hooglanden Toevoeging van medicamenten maakt inwinnen van doktersadvies nodig 11 Ons vervolgverhaal VOORAL VOOR U DE FOUNDATION VRIJDAG 7 JUNI 1963 EEN SPEURDERROMAN VAN JOHN MARSH Schadelijke werking Averechts effect Hormooncremes Doktersadvies Mannen, opgepast! (j^\ Nederlandse werd in Frankfurt „Naaldprinses van Europa" 2) Deze man kwam naar de andere wagen terug, schoof achter het stuur, startte de motor en schakelde in. „Wat heeft dit te betekenen?" vroeg Felton, maar niemand gaf hem ant woord, terwijl de wagen gekeerd werd. Zij reden de weg terug. Fel ton, die uitkeek over de verlaten hei develden met daarboven de grauwe contouren van de bergen, besefte dat hij nog in geen uren gemist zou wor den. Wanneer zijn wagen werd gevon den zou men aannemen dat hij die om een of andere reden aan de kant van de weg had laten staan, dat hij ergens weer was gaan vissen bij voorbeeld. En als men zich eenmaal ongerust begon te maken, zou het waarschijnlijk te laat zijn, zowel voor het meisje als voor hem. Na enige tijd drong het tot hem door, dat hij een hard voorwerp in zijn ene hand geklemd hield. Onop vallend deed hij zijn hand open en bekeek het. Het was een broche met diamanten. De speld had waarschijn lijk niet goed vastgezeten, want toen hij zijn hand op het hart van het meisje legde, was de broche op de vloer van de auto gevallen. Hij klem de er zijn vingers weer omheen en wierp een blik door de voorruit. Hij koesterde nauwelijks hoop, dat er in deze verlaten streek zo vroeg in de morgen ander verkeer bij de weg zou zijn. Met uitzondering van de grauwe strook weg en hier en daar glinste rend water, was er heinde en ver niets te zien dan heideland en laag- veen. Hij vroeg zich af, waar hij te recht zou komen. Er stonden niet veel huizen in de omgeving. Hij had er al leen de huisjes van een paar keuter boeren gezien, en hier en daar een hotelletje. Even later splitste de weg zich in tweeën. De chauffeur koos de kronkelende klimmende weg rechts af, die zware eisen aan de veren van de wagen stelde. Felton kreeg de in druk, dat zij rechtstreeks de bergen zouden inrijden, die zich dreigend ver hieven boven het smalle dal. „Waar brengt u mij heen? TJ hebt niet het recht, mij zo maar te ont voeren!" Felton zei het op een ver ontwaardigde toon, die ieder rechtge aard burger in deze situatie zou heb ben aangeslagen. Als hij zijn toestand vaq«Jj^flgenhlik al te gemoedelijk; op-, vatte, zouden zij zich mogelijk gaan afvragen, wie hij in feite was. Geen van de mannen gaf hem ant woord. De chauffeur leek zijn vraag niet eens te hebben gehoord. De man op de achterbank deed niets anders dan de loop van het automatisch pis tool in zijn nek planten. „Hé, je doet me pijn!" schreeuwde Felton woedend. Hij werd beloond met een stoot, die nog pijnlijker was dan de eerste en in het besef, dat de eer gered was, liet hij het erbij en keek om zich heen. De smalle weg, die aanvankelijk door een onbegroeide strook veen had gelopen, zette zich voort door een dennenbos, waarmee de bergwand ten dele was begroeid. Even later doemden er als bleke spookgedaanten links van de weg twee witte stijlen van een hek op. Het ijze ren hek was aan de kant gezet na uit de scharnieren te zijn gelicht en de chauffeur reed de wagen tus sen de stijlen door 'n bochtige be groeide oprijlaan in. In het vale licht zag Felton een aan de voet van de berg opgetrokken huis van grauwe steen aan drie kanten ingesloten door de dennen, terwijl zich voor de gevel een klein gazon uitstrekte met hoog opgeschoten gras, dat kennelijk in geen maanden met zeis of grasroller in aanraking was geweest. Het enige teken, dat het huis bewoond werd, was het licht achter een van de ge bogen ramen op de grondverdieping. De wagen reed tot voor de hoofdin gang en deed het grint opspatten bij het plotseling stoppen. „Uitstappen!" zei de man op de achterbank en Felton deed, onder op zichtig vertoon van tegenzin, wat hem opgedragen werd. De voordeur van het huis werd geopend en er verscheen een man. Toen de auto van het meisje eveneens aankwam hielp de man uit het huis de chauffeur het meisje uit de wagen tillen en naar binnen dragen. Felton, die nog buiten stond, nam zijn kans waar om de broche in zijn jaszak te laten glijden. De man met de revolver ontging het niet, dat hij iets uitvoerde en zei: „Haal geen grappen uit!" „Ik heb geen pistool bij me, als je daarvoor bang bent," zei Felton. „Best. Mond houden en naar bin nen!" Even nog overwoog Felton een po ging tot ontsnapping. Toen zag hij in, dat hem noch het meisje een geze gende oude dag te wachten stond, als hij werd neergeschoten. Immers als dat meisje, zoals hij vermoedde, in dit huis geen vrienden had, had zij alleen een kans op bevrijding indien hij haar te hulp zou komen Daarbij kwam dat het huis en zijn bewoners zijn nieuwsgierigheid hadden gewekt. Het huis rook naar vocht. De grote vestibule die zij binnengingen, had een trap naar boven in het midden en links en rechts daarvan gaven deu ren toegang tot vertrekken. In het licht van een gloeilamp zon der kap, die van een groezelig pla fond bengelde, stond plotseling een jongen op de drempel, die een pyja ma en een wollen kamerjas droeg. „Jullie hebben haar teruggehaald, zie ik!" zei de knaap met schelle ho ge stem. Vervolgens keek hij naar Felton en zei: „Wie is dat? Wie van jullie kan mij zeggen, wie dat is? Nou?" Zijn stem schoot uit tot een onge duldig piepen. Hij leek daar in de open kamerdeur op het punt te staan te stampvoeten. „Het meisje was met de wagen van de weg geraakt, chef," verklaarde een der mannen. „Deze knaap stond erbij. Hij wilde bellen om een ambu lance. Het leek ons beter hem maar mee te nemen." De chef kwam de kamer uit. Fel ton nam hem aandachtig op. Hij zag nu een rimpelige huid, een gebruind gezicht, paarsrode lippen en doffe ogen, dun muiskleurig haar en kno kige handen en het werd hem duide lijk. dat dit geen jongen was, maar een man op jaren. Hij wist dat er ge vallen waren van stilstand in de li chamelijke ontwikkeling tijdens de jeugd. Dit wangedrocht was kennelijk na zijn twaalfde jaar niet meer ge groeid. Het was geen dwerg, het was eenvoudig een wezen, dat met zijn lichaam zijn geest niet had kunnen bijhouden. „Hoe heet u?" Zijn slechte adem sloeg Felton in het gezicht. Hij deed zijn best, geen afkeer te laten blijken. „Ik heeft James Carpenter en ik zou graag een verklaring hebben van deze ontvoering!" barstte hij uit met de diepste verontwaardiging waartoe hij in staat was. „Kan ik de eigenaar van dit huis te spreken krijgen?" „Ik ben de eigenaar," zei de man met zijn hoge jongensstem. „En waarom zwerft u midden in de nacht in deze streek langs de wegen, me neer Carpenter?" „Dat is mijn zaak." Hij had de indruk, dat de man zich beledigd voelde omdat hij zich niet nieuwsgierig toonde. Blijkbaar was hij gewend dat de mensen de ogen opensperden als zij merkten, dat hij een volwassen man was, nadat zij hem aanvankelijk voor een jongen hadden gehouden. Op een ziekelijke manier voelde hij zich in zijn trots ge kwetst. „Zo is dat uw zaak," zei hij. Er lag iets zo boosaardigs en satanisch in zijn doffe ogen, dat Felton opeens verkilde. Hij had ..datzelfde gevoel van weerzien in Afrika eens voelen opkomen, toen hij naar een bijzonder afzichtelijke spin keek. (Wordt vervolgd) VOORAL VOOR SCHOONHEIDSMIDDELEN of cosmetica dienen tot verfraaiing van het uiterlijk van de mens en tot vergroting van zijn of haar aantrekkingskracht op andere mensen. Geneesmiddelen dienen tot herstel van een geschokte ge zondheid of tot instandhouding van gezondheid. Oor spronkelijk bestond er weinig verband tussen schoonheids middelen en geneesmiddelen. Natuurlijk kan men stellen dat geneesmiddelen die de gezondheid herstellen of in stand houden, op hun wijze bijdragen tot verfraaiing van 't uiter lijk van de mens: denken we slechts aan zalven die een zieke huid genezen. Maar dat is toch niet de opzet en oorspronkelijke bedoeling geweest van de arts die de ge neesmiddelen voorschreef of van de patiënt die deze geneesmiddelen toepaste. We zien echter in toenemende mate een nieuw verschijnsel optreden: het gebruik van geneesmiddelen in de cosmetica. En hier rijzen diverse pro blemen die van praktische betekenis zijn voor de produktie, voor de verkoop maar vooral ook voor de toepassing van schoonheidsmiddelenHebben geneesmiddelen die in lage, immers onschuldige dosering worden toegepast in cos metica nog enig, medisch of cosmetisch effect? En ver volgens, zijn er geen nadelen verbonden aan de toepassing van cosmetica waarin sclwonheidsmiddel en geneesmiddel gecombineerd verwerkt zijn? HET TOEPASSEN van schoonheids middelen is reeds oud. Het kan van oudsher gebeuren door middel van zui vere niet-medische maatregelen. Het kleuren van huid of haar, het soepel en zacht maken van een ruwe opper vlakte, het tegengaan van overdadige transpiratie, het geven van welrieken de geurtjes aan de soms onaangename lichaamsgeur, het zijn alle maatrege len welke kunnen worden toegepast door middel van zuivere cosmetica, waarin geen enkel medicament is op genomen. De moderne schoonheidsindustrie heeft zich tot een wetenschap ontwik keld: de kennis van de scheikundige en natuurkundige eigenschappen van de huid is verrijkt door de schoonheidsin dustrie. Het effect van talrijke midde len op de huid is door deze industrie wetenschappelijk en najuwgezet bestu- dgexcL.en, zeker jrngt groot succes. Kortgeleden heeft dr. Stephen Roth- man voor een groep van Amerikaanse schoonheidsspecialisten uiteengezet, waarom hij tegen de vermenging van chemisch of farmacologisch werkende middelen met cosmetica is. Enkele van zijn overwegingen verdienen zeker naderï beschouwing. COSMETICA worden zonder recept verkocht. Zij zijn dus onbeperkt voor ieder verkrijgbaar. Er bestaat geen en kel geneesmiddel dat niet via de huid kan worden opgenomen. Sommige me dicamenten worden bijna niet door de huid geabsorbeerd, andere geneesmid delen worden gemakkelijk door de huid opgenomen. In ieder geval betekent het opnemen van geneesmiddelen (door de huid of langs andere weg) dat er scha de voor het lichaam kan ontstaan als deze middelen in te grote hoeveelheid worden opgenomen. In diverse cosmeti ca zijn sterk werkende geneesmiddelen verwerkt, weliswaar in geringe doses, maar toch worden bij herhaalde toepas sing van deze cosmetica te grote hoe veelheden van op zich zelf niet onscha delijke on onschuldige geneesmiddelen door het lichaam opgenomen. In talrijke crèmes worden vrouwelij ke hormonen, vitamines én antibiotica verwerkt, zij hebben echter op een ge zonde huid geen enkel effect. De ste vigheid, soepelheid, het uiterlijk van de huid wordt niet gewijzigd door deze medicamenten. De toevoeging van an tibiotica -aan deodorantia heeft wel enig effect: de bacteriedodende antibiotica vernietigen bacteriën die zich maar al te gemakkelijk in de okselholte kunnen ontwikkelen en daar aanleiding kunnen geven tot het ontstaan van de onaange name geur. COP. MAPTEN TOONDER C m\ - 53. Enkele weken later werd een vorstelijk bruilofts maal aangericht en natuurlijk ontbraken Pat en Panda daarbij niet. „Ach, ik ben zo gelukkig", zuchtte de bruid, „liefde overwint toch maar alles!" „Ja, maar dan heeft de liefde wel hulp nodig van een meester brein", merkte Pat O'Nozel op, „dit is een mooi moment om nog eens haarfijn uit te leggen hoe ik de verdenking tegen dat schurkachtige graaf kreeg en hoe ik hem. „Jaja", Pat!" riep Panda haastig, „maar dat heb je allemaal al uitgelegd!" „Juist", beaamde de bruide gom, „we begrijpen nu alles, meneer O'Nozel en we zul len u eeuwig dankbaar zijn!" „U bent niet de enige verklaarde de speurder, „er lopen hele menigtens rond die de beroemde detective Pat O'Nozel eeuwig dank baar zijn. Want hij faalt nooit!". Tot die menigten be hoorde echter niet graaf Upke van Sught tot Brallen. „Als die twee er niet tussen gekomen waren, was ik nu gelukkig met Aleida getrouwd", zo siste hij tussen de tanden, „bah, ze weten niet wat ze me hebben aan gedaan. Hoe moet ik nu mijn rekeningen betalen? Ik zal m'n auto moeten wegdoen.En in machteloze woede knakte hij met de vingers. EINDE VAN DIT VERHAAL Terloops zij opgemerkt dat de toevoeging van op zich zelf goed kope geneesmiddelen vaak een aan leiding vormen, de prijs van een schoonheidsmiddel aanzienlijk te verhogen. HAARUITVAL, overmatige haargroei, ontkleuring van de huid(vitiligo) of juist te sterke plaatselijke verkleuring van de huid, te sterke transpiratie of smeer- vorming. tot zelfs olie-achtige en vette huid vormen in de eerste plaats me dische problemen. Het zonder meer toe passen van schoonheidsmiddelen die me dicamenten bevatten, kan in vele geval len zelfs tot verergering van de aandoe ning leiden, die men juist wil bestrij den. Acné, meeëters, jeugdpuistjes vormen een goed voorbeeld van een aandoening die, indien het inderdaad slechts een acné betreft, behandeld kan worden met 'n schoonheidsmiddel waarin enige me dicamenten zijn verwerkt. Men dient te bedenken dat talrijke lotions, zalven en pasta's die de dokter voorschrijft ter behandeling van acné dezelfde werkza me geneesmiddelen bevatten als de schoonheidsmiddelen de bij deze aandoe ning worden aanbevolen. In Amerika wordt thans in dit ver- In dit artikel het eerste van een serie van twee schetst onze medische medewerker dr. J. Z. Ba- ruch aan de hand van een referaat van de Amerikaanse arts dr. Ste- Ehen Rothman de gevaren die ver- onden kunnen zijn aan het onoor deelkundig gehruik van cosmetica, waarin geneesmiddelen zijn ver werkt. Het tweede artikel ver schijnt in de volgende aflevering van „Vooral voor haar" op deze pagina. DIVERSE FIRMA'S op het gebied van de schoonheidsmiddelenindustrie propageren de bereiding van hun schoonheidsmiddelen met behulp van vrouwelijke hormonen. Deze vrouwelij ke hormonen, zo is de gedachtegang, zouden de huid weer jong maken. Voor al wat oudere vrouwen bij wie de na tuurlijke hormonen te weinig aanwezig zijn, zouden door deze extra toevoer van hormonen ook hun huid een ver jongingskuur doen ondergaan. Tegen deze gedachtegang zijn echter bezwaren aan te voeren. In de eerste plaats zijn vrouwelijke hormonen op zich zelf zeer krachtig werkzame stof fen. Ook bij vrouwen die gezien hun band veel ophef gemaakt van een nieu we crème, die de huid zou uitdrogen, dus het overtollig vet van de huid zou verwijderen en daarnaast bestanddelen zou bevatten, die bacteriedodend zouden werken. Aldus zou een infectie van de meeëters voorkómen worden, die tot de echte, lelijke acné-puistjes voert. VOORAF dient echter vast te staan dat men inderdaad met een op zichzelf onschuldige acné te maken heeft. Want er zijn vormen van acné die ontstaan doordat men b.v. te veel jodiumbevat- tend zout gebruikt, of omdat men veel in contact is met petroleumproducten of teer omdat men te veel broom gebruikt b.v. als kalmerend middel of omdat In het koersprogramma van Tweede Pinksterdag op Duindigt was ook een hoedenshow opgenomen. Twee dames met Ascot-allures toonden deze fraaie modellen. men bijnierschorshormonen (steroïden) of andere geneesmiddelen gebruikt. Een acné die door genoemde oorzaken ont staat, kan men niet met 'n schoonheids middel bestrijden, ook al bevat dit schoonheidsmiddel bacteriedodende of huiduitdrogende bestanddelen. De dok ter die een dergelijke acné behandelt, zal de dosering van de werkzame be standdelen wijzigen en aanpassen aan de behoefte van de huid van zijn pa tient. Een schoonheidsmiddel, ook al be vat het in wezen dezelfde werkzame en geneeskrachtige bestanddelen, bezit een vaste samenstelling: het kan dus niet of veel minder gemakkelijk aangepast worden aan de individuele behoeften van de individuele patient. (De aanpas sing kan nog enigszins bereikt worden door 't middel vaak of minder vaak toe te passen). Steeds dient men te bedenken dat het kant en klare schoonheidsmiddel 't ad vies van de dokter voor een bepaalde patient niet kan vervangen. En huidaf wijkingen en huidaandoeningen zijn nu eenmaal ziekten die medisch advies en medische behandeling vereisen. leeftijd, zelf minder eigen hormonen produceren, is het willekeurig toevoe gen van deze hormonen niet zonder be zwaar. Zo kan zwelling van de bors ten optreden en zelfs bloedingen zijn beschreven als het (ongewenste) effect van het toedienen van vrouwelijke hor monen. Sommige haargroeimiddelen bevatten ook spoortjes van deze vrouwelijke hor monen. Bij mannen en jongens (niet bij vrouwen) heeft men wel enkele na delige gevolgen beschreven van het re gelmatig toepassen van deze haargroei middelen zoals de ontwikkeling van borsten. Bij vrouwen zou een invloed op de borsten of niet bemerkt worden of niet tot nadelige verschijnselen be hoeven te leiden. NU BEHOEFT men niet te vrezen, dat men, indien men als vrouw gebruik maakt van schoonheidsmiddelen welke z.g. oestrogene hormonen bevatten, dan bepaalde ziekteverschijnselen zou zien optreden. De fabrikanten van deze schoonheidsmiddelen wetend, dat de oestrogene hormonen toch ook hun schaduwzijden hebben, dragen er ge meenlijk wel zorg voor dat slechts uiterst geringe hoeveelheden oestrogene hormonen in deze crèmes of lotions voorkomen. Maar dan rijst ook dade lijk het probleem of deze oestrogene hormonen in de geringe dosering waar in ze verwerkt zijn in de schoonheids middelen, nog inderdaad enig effect kunnen uitoefenen. Wil men invloed on dergaan van deze hormonen vanwege het vrouwelijk effect dat deze genees middelen nu eenmaal uitoefenen, dan kan men zich slechts tot de dokter wen den met de vraag of deze middelen in derdaad aangewezen zijn. Mocht dit het geval zijn, welnu, dan zal de arts ze voorschrijven, echter niet in de vorm van huidcrèmes of lotions maar als ta bletten of eventueel injecties. (Wordt vervolgd) In de Europese competitie in Frank furt aan de Main is aan de jonge Neder landse mevrouw Aruni Winkel voor door haar zelf vervaardigde kleding de eerste prijs toegekend. Zij kreeg de ti tel „Naaldprinses van Europa". Mevrouw Winkel, Thailandse van ge boorte, woont sedert een half jaar in Deventer. Zij werd winnares van de Nederlandse competitie voor haar in zending, een mouwloos jurkje met man tel, en werd afgevaardigd om Neder land op de Europa-Finale te vertegen woordigen. Daar ontmoette zij de win naressen van de nationale competities uit België, West-Duitsland, Luxemburg, Oostenrijk en Zwitserland. Aan de com petitie hebben ongeveer 6.000 dames deelgenomen. Het doel van de Euro-naaldwedstrijd is het propageren van het zelf vervaar digen van kleding door meisjes en vrou wen die geen beroepscoupeuses zijn. ENKELE UITZONDERINGEN daar gelaten is er bijna geen vrouw ter we reld die het zonder foundation kan stellen. Vroeg of laat bemerkt zij dat haar spieren en huid aan veerkracht Verliezen. Tijd om maatregelen te ne men. Dat kan door gymnastiek, men sendieck, dieet en sport, maar boven dien met hulp van een goede founda tion. De ontwerpers en technische staf van Triumph International hebben re- searchwerk gedaan en zijn tot de slot som gekomen dat er vijf verschillende typen vrouwen bestaan. Vijf verschil lende figuren, waarbij dezelfde kenmer kende tekortkomingen en anatomische fouten zijn terug te vinden. Voor deze vijf ontwierp de firma series. Elke se rie is uitgebreid in maten en cupgroot te. „Elasti". Het grondprincipe hiervan is met een elastische foundation het fi guur te corrigeren zonder de bewe gingsvrijheid te belemmeren. (Voor de grote maten: de Elasti Supra). „Odette". Kenmerkt zich door de ver werking van uiterst lichte en luchtige materialen, die dankzij de grote voor uitgang van de synthetische industrie, nu op grote schaal verwerkt kunnen worden tot super-elastische foundations. De „Odette" b.h. geeft vooral de zware buste steun. „Creation Paris". Verfijnde founda tion met Franse charm.e en élégance. Uitgevoerd met Franse nylonkant tn zwarte en witte tinten met een onder laag van pastelkleurige perion. „Taillana"Voor de vrouw die foun dation nog steeds als noodzakelijk kwaad beschouwt. Als zij eenmaal ken nis maakt met dit model en „aan den lijve" ondervindt hoe soepel en luch tig deze super elastische gaines, stepins en panties zijn, dan zal zij voorgoed zijn genezen van haar vooroordeel te gen foundation. Ook de „Taillana" b.h. is een luchtig niemendalletje. „Poëzie". Voor de jonge vrouw en het meisje die eigenlijk nog niet aan een foundation toe zijn. Speels en elegant uitgevoerd met doorgeregen kantjes en lintjes in de b.h.'tjes, stepins en pan ties. Een jeugdige combinatie met pas telkleurige bloesem dessins.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11