Ook persfotograaf onder de gewonden van schietpartij RASSENINCIDENT VAN BLANKE IN EIST LEVEN LEXINGTON Hoofdprijs van f 130.000 op lot 9033 hamol weer vandaag- HET WEER „Alles ligt nog open" Hogere uitkeringen volgens de sociale verzekeringswetten Kinderbijslag gaat omhoog badkleding KOFFIE Supral Mr. O. P. F. M. Cremers bood Madurodam een miniatuur Frans Halsmuseum aan Mr. Luns niet voor WEU-Assemblee uitgenodigd Akkoord over de telex Kremlin- Washington Drie speleologen vandaag gered Opdracht: Kabinet vormen dat een ruime steun heeft in het parlement Bij relletjes in Perzië 86 doden Rel veroorzaakt grote spanning ■fcfprl COTY HAZENBERG's Weekend-traktatie PATISSERIE DEKKERS Begrafenis van de paus I eenvoudige plechtigheid ZIE PAGINA 3 Het woord is aan Nederlandse Staatsloterij Drukkend Aan het strand: Massa-arrestaties KABINETSFORMATEUR DR. DE KORT: In de krant van heden: OP Z'N COMPLEETST SPORTHUIS HAARLEM isuu MORRJS "(<eforc ijou êuij! FALCON CAMELJASSEN Originele lippenstift slechts f3.95 verf en lak STEEDS VERS 48e JAARGANG NUMMER 178 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, cbet bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: boofdred. en alle aid. Telef. 15295 IJmuider Courant •VRIJDAG 7 JUNI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Kortr Adj. Hoofdredacteur! Jo« L. Lojgwijk, Ui.g.ve, CalUch. B^jve. N.V, Cn». H.uM-a.t 93. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mijc Mary W o 11 s t o n e c r a f t i Vrijheid^ van verantwoordelijkheid is willekeur en willekeur is een schip op zee zonder roer of zeil. In de staatsloterij zijn de ƒ100.000,— en de premie van ƒ30.000,— gevallen op het lotnummer 9 0 3 3. Series zijn verkocht in Amsterdam. Den Haag, Delfzijl, Utrecht en tweemaal Rot terdam. Tot zijn verbazing heeft minister Luns gisteren in Parijs moeten constateren, dat hij niet was uitgenodigd voor de minis tersvergadering van de West-Europese Unie, die daar gedurende de laatste drie dagen van deze week wordt gehouden. Ruim een week geleden besloot hij in New York, waar hij zijn besprekingen had be ëindigd, per boot naar Europa terug te keren, omdat hij daarvoor precies de tijd meende te hebben. Hij scheepte zich in op een Franse boot, opdat hij juist op tijd in Parijs zou zijn voor de assemblee van de W.E.U., doch daar bleek hem dat hij niet was uitgenodigd. „Ik neem aan, dat men mij niet heeft uitgenodigd in de mening, dat het onjuist is een demissionaire minister aan de ver gadering te laten deelnemen," zei hij op Schiphol, waar hij in de namiddag met een lijnvliegtuig uit Parijs aankwam. GENèVE (AP) Amerikanen en Rus sen hebben overeenstemming bereikt over alle technische details voor een telexver ding, de „hot line" genoemd, tussen Wash ington en het Kremlin, aldus verluidt in Genève. Het akkoord kwam tot stand na achttien dagen vergaderen van Amerikaanse en Russische telecommunicatiedeskundigen De Amerikaanse regering heeft de over eenkomst goedgekeurd, maar er wordt nog gewacht op de officiële goedkeuring van de Russische regering. De overeenkomst voorziet in een perma nente telexkabel tussen de Amerikaanse en de Russische regering. Hij wordt ge bruikt voor contact in noodtoestanden ten einde het eventuele uitbreken van een oor log tengevolge van een ongeluk of een ver keerde berekening te voorkomen. Volgens de New York Times zal de over eenkomst waarschijnlijk volgende week in Genève ondertekend worden. De verbin ding zal, volgens de New York Times, lo pen over Helsinki, Stockholm en Londen. Voor de berichten zal een speciale code gebruikt worden welke zich zowel voor het Russisch als het Engels leent. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Vrij warm en drukkend weer met veranderlijke bewolking en plaatselijk regen of onweer en hier en daar tijdelijk mist. Over wegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. De lucht is enigszins onstabiel, waardoor naast zonnge perioden ook een onweersbui mogeljk is. De wind blijft zwak en veranderlijk. Middag- temperatuur 22 d 24 graden. Zee water 13 graden. V o o r uit zicht en 's Morgens mist uit zee. Daarna vrij zomers weer met een kleine buienkans. LEXINGTON (Noord-Carolina) (Reuter eü AP) - Vrijdagavond is bij wan ordelijkheden te Lexington, in de zuidelijke Amerikaanse staat Noord-Carolina, een 24-jarige blanke doodgeschoten, terwijl een ander werd gewond. Het slacht offer kreeg een schot in het hoofd en overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. De gewonde is een persfotograaf, die een schot in de rug kreeg, waarbij zijn lever doorboord wercl. Zijn toestand is niet ernstig. De persfotograaf stond, toen hij werd getroffen, naast een politieman. Het slachtoffer stond in de buurt van deze twee. In de stad heerst grote spanning. Alle beschikbare agenten zijn voor dienst op geroepen, met inbegrip van twintig agen ten van de staats-politie. De gemeentelij ke autoriteiten zeggen dat zij de hulp van de nationale garde zullen inroepen als de spanning in de loop van de dag niet min der wordt. De politie heeft verklaard dat vanuit het gebied, waar de negers zich bevonden, verscheidene schoten zijn afgevuurd, die kennelijk uit een geweer werden gelost. Het schieten begon nadat een groep ne gers vergeefs had gepoogd toegang te ver krijgen tot verscheidene bedrijven in de zakenwijk van Lexington. Dit had reeds de gehele donderdagavond tot opstootjes geleid. Op een gegeven ogenblik liep een groep van een tweeduizend blanken in de zakenwijk te hoop. De politie probeerde hen van de negers gescheiden te houden. De brandweer die te hulp werd geroepen, bespoot de menigte met waterstralen. Ook buiten Lexington gelegerde politie- eenheden kwamen te hulp om geweldda dige reacties van de blanken op het schie ten te voorkomen. Er werd met stenen en Molotov-cocktails", vervaardigd uit met benzine gevulde flessen, geworpen. De ruiten van een negerkerk werden vernield en een negermeisje werd aan het hoofd getroffen door een steên. Een auto van een sheriff en een politiewagen wer den met stenen bekogeld. Verscheidene negers moesten behandeld worden wegens verwondingen door vliegende scherven. Donderdagavond zijn in Greensboro, eveneens in Noord-Carolina. 280 arresta ties verricht toen honderden zingende en handklappende negers door het centrum van de stad marcheerden en op de drux ste kruising van de stad op het asfalt gingen zitten. De demonstranten, achthon derd man sterk, hadden eerst voor het stadhuis een serenade gebracht aan een van hun leiders, die daar gevangen zit, verdacht van opruiiïng. Er werden 280 betogers gearresteerd en geverbaliseerd wegens belemmering van het verkeer. Zij lieten zich zonder verzet te plegen met politie-auto's en bussen naar de gevange nis brengen. In Winston-Salem en Raleigh in Noord- Carolina is de rassenscheiding in hotels, motels en cafétaria's opgeheven na be sprekingen tussen blanken en negers. Gok in Spartanburg in Zuid-Carolina gebeurde dit in vele restaurants. De zakenwereld en het gemeentebestuur van Los Angeles (Californië) hebben don derdag beloofd een einde te maken aan de rassenscheiding in de stad. Indien^ de belofte niet gehouden wordt, aldus hebben de negerleiders gewaarschuwd, zullen in de stad demonstraties zoals in Birming ham worden gehouden. Er zijn commis sies gevormd om een onderzoek in te stel len naar de klachten van de negers over huisvesting, werkgelegenheid, de rassen scheiding op de scholen en de brute be handeling van negers door de politie. De commissies zullen binnen tien dagen rap port moeten uitbrengen. LYON (AFP-AP) Van de vgf jon gelui die zondag de grot van Foussoubie nabij Vallon Pont D'Arc in Zuid-Frank rijk gingen onderzoeken en van de buiten wereld werden afgesloten doordat de tor gang van de grot tengevolge van een stij ging van het water van een langs stro mende beek werd afgesloten, zgn er drie in geslaagd de uitgang te bereiken. Zij zijn uitgeput maar verkeren in goede gezond heid. Twee jongelui worden nog vermist, TEHERAN (Reuter, AFP) In Perzië zijn bij vechtpartijen 86 mensen om het leven gekomen en 150 gewond, zo is don derdag ofticieel in Teheran bekendge maakt. De Perzische veiligheidsraad heeft besloten „zo streng mogelijk" op te tre den bij nieuwe relletjes. (Van onze parlementaire redacteur) Overeenkomstig de verwachting heeft dé koningin aan de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P., dr. W. L. P. M. de Kort, opgedragen een kabinet te vormen dat zich verzekerd kan achten van een ruime steun in het parlement. Dr. De Kort heeft deze op dracht in beraad gehouden. Dit laatste is een gebruikelijke formulering, omdat het nooit bij voorbaat zeker is dat de formateur erin zal slagen zijn opdracht uit te voeren. De formulering van de opdracht aan dr De Kort wijkt af van die, welke de konin gin aan prof. Romme had gegeven. Prof. Romme moest een onderzoek instellen naar dfe mogelijkheid tot vorming van «er kabinet, dat zich verzekerd kan achten van een zó breed mogélijkè stèun in net parlément. Dé opdracht aan dr. De Kort gaat minder ver en duidt erop, dat hij in eerste aanleg niet' behoeft te streven naar een vijfpartijenkabinet, al is geen van de vijf grote partijen van deelneming aan het te vormen kabinet uitgesloten. De keus is nu aan dr. De Kort. Hij weet uit het rapport, dat prof. Romme dinsdag aan de koningin heeft aangeboden, hoe het re geringsprogramma moet luiden dat op een zo groot mogelijke steun in het parlement kan rekenen. Hij zal dit programma voor leggen aan de vijf grote Kamerfracties en op grond van hun reacties kunnen vast' stellen hoeveel partijên in het kabinet zul len zijn vertegenwoordigd en welke dat zullen zijn. Naar het lijkt zijn de problemen vooi het vormen van een kabinet momenleei niet bijzonder groot. Tussen de partijen bestaat een vrij grote mate van overeen stemming, maar afgewacht moet worden of de overeenstemming, zoals die thans tot uitdrukking is gekomen, nog aanwezig zal zijn als het onderhandelen werkelij ernst gaat worden. Dr. De Kort zei ons gistermiddag, dat hij nog niet kan zeggen, welke richting hij zal inslaan. „Alles ligt nog helemaal open". Met dit „alles" bedoelde hij zowel een vijfpartijenkabinet als een kabinet, dat wordt gesteund door de drie christe lijke partijen en één van beide niet-con fessionele partijen, de V.V.D. of de P.v.d.A, Na een bespreking met minister-presi dent prof. De Quay is hij naar zijn woning in Ulvenhout teruggekeerd. Vandaag ver toefde hij weer in het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813 in Den Haag, waar hij zich nader oriënteer de op de aan de orde zijnde vraagstukken, Zaterdag blijft hij thuis. De Sociaal-Economische Raad heeft zich in zijn besloten vergadering van 24 mei verenigd met een hem door de minister van Volksgezondheid voorge legd ontwerp-algemene maatregel van bestuur tot verhoging per 1 juni 1963 van de uitkeringsbedragen krachtens de sociale verzekeringswetten per 1 juli 1963 van de kinderbijslagen. In de brief, die de minister op 13 mei aan de S.E.R. heeft gezonden bg zijn ad viesaanvraag staat onder meer dat het indexcijfer der lonen per 31 mei 1963 nog niet bekend was. De in het ontwerp-alge mene maatregel van bestuur voorkomende bedragen zgn gebaseerd op een geschat indexcijfer der lonen per 31 mei 1963. Volgens de in dit ontwerp voorkomende geschatte bedragen zouden de uit keringsbedragen krachtens de verscheidene sociale verzekeringswetten als volgt kunnen luiden: Te rekenen van 1 juni 1963 af: ouder domspensioen voor gehuwden 2.436 per jaar (thans sinds de wijziging bij de wet van 25 mei 1962: 2.154). Ouderdomspensioen voor ongehuwden 1.566 per jaar (thans 1.362). Weduwenpensioen voor weduwen met kinderen 2.580 per jaar (thans f 2.196). Weduwenpensioen voor weduwen zon der kinderen, alsmede voor de tijdelijke weduwenuitkering 1.800 per jaar (thans 1.512). Wezenpensioen van wezen tot 10 jaar 570 per jaar (nu 486). Wezenpensioen van wezen van 10 tot 16 jaar 852 per jaar (nu 732). Wezenpensioen van wezen van 16 tot 27 jaar f 1.116 per jaar (nu 960). De eerste wijziging van de in de interim- wet invaliditeitsrentetrekkers genoemde bedragen zal, volgens het ontwerp, even eens per 1 juni 1963 ingaan. De geschatte bedragen in het ont werp luiden: 4.098 per jaar voor rentetrekkers in gedeeld in invaliditeitsklasse A (thans 3.924). f 3.324 per jaar voor rentetrekkers in gedeeld in invaliditeitsklasse B (thans 3.188). 2.562 per jaar voor rentetrekkers in gedeeld in invaliditeitsklasse C (thans 2.454). Te rekenen van 1 juli 1963 af zouden, volgens de geschatte bedragen in het ontwerp, de nieuwe kinderbgslagbedragen kunnen luiden: Voor de algemene kinderbijslagwet voor een derde kind 73,32 per kwartaal (thans 70,20), voor een vierde en vijfde kind 99,84 (thans 95,94). Voor 'n zesde kind en elk volgende kind 111,54 (thans 107,64). Voor de kinderbijslagwet voor loontrek- kenden en de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen: Voor het eerste kind 67,08 (nu 64,74) Voor het tweede kind 73,32 (nu 70,20) Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving 5, 7 Films 7 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Topsy 14 Sport 15 Luidsprekers14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Gisteravond is in Madurodam door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, het miniatuur-Frans Halsmuseum overgedragen aan de be- stuurderen van Nederlands veplzijdig- ste stadje. Het met bijzondere' precisie gekopieerde museum zelfs de Franse tuinstoeltjes ontbreken niet werd in functie gesteld tijdens een korte plechtigheid waarvan verslag wordt gedaan op pagina 9. Advertentie Advertentie Ga daar, waar u alles vindt en van alles het méést. Niet alleen bad kostuums van alle goede merken, maar ook badjasjes (29,75 tot 34.75), dusters (31.50 tot velours van 69.50 toe), badmutsen (1.00 tot 22.50), rub ber badschoenen (3.75), badlakens (9.90 tot 14,90), koordbadtassen in ef fen en ruiten (2.90 tot 12.50). Tege lijkertijd ziet u alles voor waterver- maak op naar omringt u met goede raad Grote Houtstr. 123 - Telefoon 2 20 85 Marsmanplein 15 - Telefoon 6 45 62 Advertentie Groot pak f. 2.20 H AC .Verkoopkantoor-Postbus 619 - Haarlem BAr7££=- HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie 24 uur houdbaar keus uit 2 typen: de stift voor gevoelige lippen en de volmaakte kissproof lippenstift prettige smaak, frisse geur zacht stralende glans in de nieuwste modetinten. PARIS Advertentie Profiteer van het mooie weer en neem wat van onze overheerlijke artikelen mede. Ovenvers en handig verpakt, zoals spritsen, roomboterrondjes, gevulde koeken, cakes, enz. enz. Advertentie Advertentie zijn onze kano's, spritsen gevulde koeken, amandelpensée's en nog vele andere soorten. Desgewenst in cello- faanverpakking. Vele nieuwe soorten gebak. Lange Nieuwstraat - Tel. 4302

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1