Overweldigende toeloop naar de overleden paus CADEAU 65 ct Wat wist Macmillan van Profumo's contacten? Italiaanse formateur in grote moeilijkheden T aalcompromis in België L WERELDNIEUWS I p Van dag tot dag Hot Lime Zakkenrollers hadden een goede dag pflOCO crème shampoo Geheime dienst zou zijn verdachte omgang hebben gerapporteerd Rechtervleugel van de CDU maant tot spoed met het oog op het conclaaf <~PracLtótocl A. DE HOOP HAARLEM N.V. KOELKASTEH iUNIL blauwt voor u SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT Op cte VRIJDAG 7 JUNI 1963 Eenvoud Zijlstraat 56 Telefoon 11828 DASHBOARDKASTJE IS NIET VOCHTDICHT Arrestatiebevel tegen dr. Globke in Oost-Duitsland Testament Bij 3 tuben PRODENT (samen 141 ct) tijdelijk gratis tube PROCO shampoo (waarde 65 ct), voldoende voor 6 a 8 wassingen. Ondergrondse kernproeven in de Verenigde Staten Brussel deels Vlaams en deels tweetalig Cri Stellweg Y_iaczc|u KDu 3 De „hot line", een telexverbinding tus- sen Washington en Moskou, is een stap nader tot haar verwezenlijking gekomen. Alleen nog de officiële instemming van Moskou ontbreekt en die zal, naar men aanneemt, niet uitblijven, aangezien het idee van een directe verbinding tussen de regering van Amerika en van Moskou al aanstonds bij zijn ontstaan door Kroesj- .tsjev werd toegejuicht. Een doorverbin ding naar Londen zal worden overwogen. „Hot Line" is een Amerikaanse bij naam, die enigszins sarcastisch of ten minste ironisch klinkt. Deze benaming slaat op het denkbeeld dat deze verbin ding in uiterste gevallen van spanning en dreiging nog redding zou kunnen brengen, doordat de staatshoofden persoonlijk el kander zouden kunnen sussen of mis verstanden zouden kunnen ophelderen. Daarbij denkt men vooral aan het subtiele gevaar van de „druk op de knop," die een atoomoorlog zou ontketenen tengevolge van werkelijke of vermeende agressie aan een van beide kanten. Een vergissing van een piloot, een dwaze daad van een psycho paat op een of andere sleutelpost, een verdraaide berichtgeving of een verminkt overkomend telegram dit alles kan op zeker moment de druppel zijn, die de la tente vuurpoel doet overlopen en het lava der atoomvernietiging over de wereld los laat. De staatshoofden worden geacht tot het allerlaatste moment de hoofden koel te zullen houden. De telexlijn kan „de druk op de knop" verhinderen, indien een oor log aan beide kanten onaanvaardbaar wordt geacht. En als men aan beide kanten vindt dat het er maar eens van moet komen? Het is moeilijk denkbaar dat een atoomoor log in koelen bloede wordt ontketend, om dat de gevolgen zelfs door het meest koel bloedige staatshoofd niet voor meer dan één dag kunnen worden voorzien, of mis schien zelfs niet voor meer dan één uur. Wat daarna volgt, is onvoorspelbaar, on- regelbaar, onbeheersbaar en daarom on aanvaardbaar. Alle doeleinden vallen weg alle winsten versmelten in het vuur en alle vooruitgang verkeert in terugval, voor iedereen. Dat kan men elkaar via deze te lexlijn ook vertellen. Daarom is het te ho pen dat Londen er ook bijkomt. De telexlijn kan een zeer nuttig en mis schien zelfs miraculeus instrument worden, indien zij voor haar uiterste toepassing zou worden gebruikt door gezonde intellec ten. Daar komt het op aan en als men aan weerskanten deze verbinding heeft' geopperd en verwezenlijkt met het doel, de vrede te redden, moet men al veronderstel len dat dit idee uit gezonde intellecten !ïs voortgekomen. Het is trouwens niet nodig, de lijn uit sluitend als „hot line" te gebruiken. Lang voordat de toestand tot een uiterste komt kan zij dienen tot direct overleg en on middellijke verklaring van- standpunten en overwegingen. Dan wordt zij misschien niet eens meer „hot". (Van onze correspondent) ROME De oude kanunniken van St. Pieter en monseigneurs van het Vaticaan, die herinneringen hebben aan een hele reeks van pausen, zijn het erover eens dat zij nooit iets gezien hebben dat in de verste verte vergeleken kan worden met de tonelen, die zich in deze twee da gen in en om de St. Pieter hebben afge speeld. Toen de kerk woensdagochtend om 8 uur werd geopend stonden er al rijen mensen te wachten om te worden toegela ten. Het was uitstekend geregeld, zodat er in het gedrang geen ongelukken zijn gebeurd. Toen de kerk gesloten werd, was het aantal van een miljoen overschreden. Er werd daarna voor genodigden, on der wie de kardinalen en het diplomatie ke corps bij de Heilige Stoel, een requiem mis opgedragen. Daarna sprak de secre taris van de Brevi ai Principi, mon seigneur Tondini, in het Latijn de lofrede voor de overleden paus uit. Het perkament waarop deze rede staat geschreven, werd in een loden koker aan de zijde van de paus gelegd. Vervolgens werd het Misere re gezongen. Toen werd de paus om de enorme volksmenigte die nog op het St. Pietersplein stond niet teleur te stellen, nogmaals naar buiten gedragen en aan het volk getoond, zoals paus Joannes had verlangd. Hiervan is geen vroeger voor beeld bekend. De eigenlijke begrafenis was uiterst eenvoudig, volgens de voorschriften die paus Joannes in 1962 heeft opgesteld. Na dat de cursores driemaal het „extra om- nes" (allen naar buiten) hadden doen weerklinken, bleef niemand in de kerk achter dan de kardinaal-camerlengo, de kardinaal-aartspriester van St. Pieter, de deken van de orde der kardinaal-bisschop- pen, de deken der kardinaal-priesters, en de deken der kardinaal-diakenen en de ar beiders belast met de bijzetting. Ook de hoogbejaarde naaste bloedverwanten die wel het recht hebben bij de eigenlijke be grafenis aanwezig te zijn. waren reeds naar Sotto il Monte teruggekeerd. Het stoffelijk overschot, nog steeds ge huid in het priesterlijk gewaad, werd neergelegd in een kist van cypressenhout. De kardinaal-diaken Tisserant legde aan zijn voeten een zakje waarin een exem plaar van elk der gouden, zilveren en bronzen munten en medailles die tijdens zijn regering geslagen zijn. Daarop ging deze kist in een tweede, loden kist waar van het deksel geheel rondom met tin werd dicht gesoldeerd. Deze kist ging ten slotte in een derde uit gepolijst olmen hout, waarop met bronzen letters de naam van de paus, zijn geboorte- en sterfdatum en de jaren, maanden en dagen van zijn regering zijn aangebracht. Tot nu toe was het gewoonte dat dit alles in het openbaar gebeurde. Dat was een pijnlijk schouwspel, vooral het solde ren met steekvlammen en het neerlaten T Advertentie Advertentie Er was eens een probleem voor sigarenrokers die veel bij de weg zijn. Ze konden hun reservedoos sigaren nooit goed opbergen. Er kwam altijd vocht bij en dat is moordend voor een fijne siga- rensmaak. Gelukkig is dat probleem nu op gelost: 'de ware sigarenroker neemt nu een doos Senator Spe cial senoritas in reserve. Dat lekkere sigaartje zit in de unie ke lucht- en vochtwerende Tro- pical-verpakking. Nu kan men - waar en wanneer dan ook - een doos met verse, droge sigaren aanbreken. Alsof 'ie zó uit de sigarenwinkel komt! Daarom wordt Senator Special (lekker ■mild, 14 ct.) zo vaak met 2 doos jes tegelijk gekocht. Vooral door automobilisten. OOST-BERLIJN (Reuter) De Oost- duitse procureur-generaal heeft een arres tatiebevel uitgevaardigd tegen dr. Hans Globke, de Westduitse staatssecretaris en rechterhand van bondskanselier Adenauer, Hij wordt verdacht van oorlogsmisdaden, waartoe op 8 juli in Oost-Berlijn een pro ces tegen hem zal beginnen. De 64-jarige dr. Globke was tot 1945 ver bonden aan Hitiers ministerie van Bin nenlandse Zaken. Hij schreef een officieel commentaar op de rassenwetten. De Westduitse regering verklaart, dat dr. Globke op verzoek van de rooms katholieke kerkelijke overheid op zijn post is gebleven om te kunnen waarschuwen Globke is voornemens in oktober in rust; te gaan, ongeveer gelijktijdig met de bondskanselier. met een kleine kraan in de crypte. De paus is bijgezet op een door hemzelf, reeds jaren tevoren, uitgezochte plaats. Niet voor altijd, want volgens zijn wens zal hij uit eindelijk zijn laatste rustplaats vinden in de Sint Jan van Lateranen. De rooms-katholieke kerk is vandaag de officiële rouwperiode van negen dagen in gegaan. Op de negende dag, op 17 juni, zal de plechtigste der missen van requiem presidenten, vorsten en eerste ministers naar de basiliek van Sint Pieter doen ko men. Met het oog op het grote aantal kar- nalen, waarschijnlijk zullen er ongeveer 80 aan het conclaaf deelnemen, is vast gesteld dat een ieder slechts een assistent- conclavist mag meebrengen en niet zoals gebruikelijk twee. De ruimte in de Sixtijn se kapel is daartoe onvoldoende. Paus Joannes heeft in zijn geestelijk tes tament geschreven: „Het gevoel van mijn kleinheid en nietigheid hebben mij altijd voor ogen gestaan". Het testament is giste ren door het Vaticaan gepubliceerd. Mgr. Loris Capovilla, de particuliere secretaris van de paus, zei tot de rouwen den dat paus Joannes op zijn sterfbed gezegd heeft: „Ik ben bang. Ik ben bang. Ik vrees dat mijn kinderen in een nieuwe oorlog betrokken zullen worden". De politie heeft meegedeeld dat zich on der het een miljoen mensen die gisteren in de St. Pieter langs het stoffelijk over schot van de paus gedefileerd hebben ook zakkenrolles bevonden moeten hebben. Vijfhonderd mensen hebben gemeld dat in de drukte hun zakken gerold zijn. Advertentie w (Van onze correspondent) LONDEN De Britse politiek wordt be heerst door de opzienbarende affaire Pro- fumo-Keeler, die nog erger wordt ge maakt doordat Profumo's ontslag samen valt met onsmakelijke bijzonderheden welke dagelijks worden onthuld voor het Londense centrale strafgerechtshof van de Old Bailey. Daar treedt de 21-jarige Christine keeler als getuige op in de zaak tegen de jazz-zanger Lucky Gordon, uit Jamaica, die ervan wordt beschuldigd haar op 18 april te hebben aangevallen en verwond. f Everwl^in een *qrif «^cfrtsaaek* welke voor het eerst de figuur van Profumo in hst geding bracht, wordt wederom een tip-j je opgelicht van de sluier welke het ver dachte milieu bedekte waarvan zeker een lid van de Brite regering zich verre had dienen te houden. John Cordle. een Conservatief lid van het Lagerhuis, verklaarde tot zijn ontzetting te hebben gehoord dat Profumo dinsdag door koningin Elizabeth zal worden ont- I vangen: Cordle leverde niet zozeer critiek (Van onze correspondent) ROME Het spreekt vanzelf dat het Vaticaan een vrij belangrijke invloed heeft op alles wat er in Italiaanse regerings kringen gebeurt, zolang de christen-demo cratische partij de sterkste is. Die invloed was bijzonder sterk onder Pius XII. Paus Joannes heeft daarin verandering willen brengen en had de bedoeling Italië tot een meer modern land te maken. Hij deed dit in de eerste plaats door een bisschops conferentie in te stellen, zoals andere lan den die kennen. Het eerste gevolg daarvan bleek catastrofaal. Het overgrote deel van de bisschoppen was benoemd door Pius XII en dat waren dus prelaten met een zeer conservatieve kijk op de zaken. Dit leidde in de zomer van 1960 tot een toe stand, die niet veel minder was dan een burgeroorlog. Maar van dat ogenblik af is de zaak veranderd. Er zijn nieuwe bis schoppen benoemd en het inzicht vatte post dat de kerk zich niet te sterk met staatsaangelegenheden moest bemoeien. De paus zelf was herkomstig uit Bergamo, de meest roomskatholieke stad van Italië, maar ook de stad waar de sociale voor zieningen het best zijn en waar, veel meer dan in andere steden, sociaal begrip be staat. Hij heeft toen als vertrouwensman gekozen een andere, uit Bergamo afkom stige kardinaal, namelijk kardinaal Testa, die de verbindingsman werd tussen het Vaticaan en de christen-democratische partij. Toen kardinaal Ottaviani door middei van een paar toespraken en tal van arti kelen heeft geprobeerd om de vorming van het kabinet-Fanfani onmogelijk te maken, heeft de paus van zijn ongenoegen blijk ge geven door te weigeren deze kardinaal in audiëntie te ontvangen. En toen later de waarnemende vicaris van het bisdom Ro me, kardinaal Traglia, tegen de paus zei dat het toch wel erg was dat een rooms katholieke partij als de christen-democra tische tot op zekere hoogte samenwerkte met socialisten, antwoordde de paus: „Laat ze toch hun gang gaan, het zijn allemaal mijn kinderen". Waarmee hij wil de aanduiden dat er in alle mensen be halve een neiging tot het kwade, altijd ook wel degelijk een neiging tot het goe de bestaat. De verbindingsman tussen Vaticaan en de christen-democratische partij was dus kardinaal Testa. Maar nu de paus gestor ven is, is deze verbinding weggevallen en de nieuwe kabinetsformateur Moro be vindt zich in een kern van moeilijkheden. Hij zou de crisis kunnen rekken tot na het conclaaf, maar van de rechterzijde van zijn partij wordt er sterke druk op hem uitgeoefend. Er wordt vooral gezegd dat het onmogelijk is dat een land als Italië zonder regering zou zijn op het ogenblik, waarop er zo iets belangrijks gebeurt als het conclaaf. Zou die druk op velen invloed hebben, dan zou het wel eens kun nen gebeuren dat Moro sterk op zijn prin cipes blijft staan, niet toegevend genoeg tegen de Nenni-socialisten zal zijn, en dan zal er een regering uit de bus komen die al van het eerste ogenblik af de kiem van ontbinding in zich draagt. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse Commissie voor Kernenergie heeft van daag bekendgemaakt dat er nog twee ondergrondse kernproeven in de Nevada- woestijn zijn genomen. Het aantal daar sinds september 1961 genomen proeven warvan mededeling is gedaan, komt hier mee op 66. De ene is donderdag en de andere woensdag genomen, aldus de com missie. Beide waren van geringe kracht, met een equivalent van minder dan 20.000 ton T.N.T. op de koningin als wel op haar adviseurs, in dit geval de regering. Voor de Conservatieve regering, welke bij de naderende verkiezingen voor haar leven vecht, kon het Profumo-schandaal op geen slechter tijdstip zijn gekomen Profumo had oppositieleden, onder wie de algemeen geziene socialistische defensie- deskundige George Wigg, met vervolging bedreigd indien zij wat zij in het Lager huis hadden gezegd daarbuiten, waar zij niet langer gedekt zijn door .hun parle mentaire onschendbaarheid, zouden her halen. Hij diende tevens aanklachten we gens smaad in tegen een aantal buiten landse bladen, waaronder „Paris Match Dit Franse weekblad had wöenSdag, juist op het ogenblik dat Profumo door de mand viel, met goedvinden van "hem een her-* roeping gepubliceerd, om aan een proces te ontkomen! Premier Macmillan en de leider van het Lagerhuis, tevens partijvoorzitter, Mac Leod, wordt verweten dat zij Profumo niet behoorlijk aan de tand hebben gevoeld voordat hij zijn eerste verklaring aflegde. Zij hebben zonder meer in zijn onschuld geloofd, hoewel de Britse geheime dienst zou hebben gerapporteerd over het contact van de minister van Oorlog (dit is in En geland: leger) met Christine Keeler, die kapitein Ivanov, de inmiddels naar Moskou teruggeroepen assistent-marineattachc van de Russische ambassade in Londen ook onder haar vrienden had. Profumo houdt vol dat hij geen defen siegeheimen aan Christine Keeler heeft verteld. Niemand gelooft dat hij zulks zou hebben gedaan. Niettemin had Profumo destijds behoren af te treden toen de ge ruchten over zijn vriendschap met Chris tine Keeler, de ronde deden. Beweerd wordt dat Profumo dit ook heeft willen doen, maar dat Macmillan daarvan niet wilde weten. Waarschijnlijk zal de oppositie zich tot het mogelijke spionage-aspect van deze zaak beperken eh aandringen op een on derzoek door een speciale kamercommis sie uit alle partijen, als het enige middel om een einde te maken aan de verwar ring welke door het schandaal is veroor zaakt, en de regering in gebreke stellen Macmillan is verantwoordelijk voor de na tionale veiligheid. Of hij persoonlijk op de hoogte is geweest van het rapport van de geheime dienst is op het ogenblik de kern kwestie. Merkwaardig genoeg verschenen gisteren de aanbevelingen van oud-minister Sel- wyn Lloyd, die voor de Conservatieve partij een onderzoek moest instellen naar de tekortkomingen van de partij-organisa tie. Hij zegt dat de leden van de regering te weinig contact hebben met de plaatse lijke afdelingen, waardoor deze een on juist beeld krijgen van het doen en laten van de/ministers.... De partij zit dieper dan ooit in de put, al heeft Profumo door op het nippertje te bekennen, de situatie misschien nog ge red. Het zou er hopeloos voor de rege ring hebben uitgezien wanneer de feiten in de processen tegen de belagers van Christine Keeler aan het daglicht zouden zijn getreden. Advertentie (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische regering is nog voor het zomerreces van de volks vertegenwoordiging met wat zij noemt een taaicompromis" gekomen, dat aan het parlement zal vorden voorgelegd. In gro te lijnen komt het op vier hoofdpunten neer: a. Het arrondissement Brussel zal worden gesplitst in een ééntalig arrondissement en een tweetalig arrondissement. Dat laatste zal negentien gemeenten van de huidige agglomeratie omvatten plus zes tot nu toe alleen VlaamSe gemeenten. b. Een koninklijke commissaris zal in het tweetalige arrondissement moeten zor gen voor het naleven van de bepalingen voor het coördineren van de rpaatrege-t len, die de internationale .rol van Brus sel zullen bevorderen en voor het ont wikkelen van zowel de Vlaamse als de Waalse cultuur. In het Vlaamse land moet het bedrijfs leven vernederlandst worden; de boek houding en de correspondentie met de overheidsinstellingen moeten bijvoor beeld in het Nederlands worden ge voerd. d. Het personeel van de overheid in de Brusselse agglomeratie zal beide talen moeten beheersen, evenals het perso neel van het rijk boven een bepaalde rang. In feite bevestigt het compromis vooral wat betreft de indeling in een eentalig Vlaams en een tweetalig arrondissement de bestaande situatie. Vele gemeenten, die oorspronkelijk Vlaams zijn geweest, en die dat in wezen nog zijn, hebben er de laatste jaren zoveel Frans sprekende in woners bij gekregen dat voor deze laat sten het leven in een uitsluitend Neder lands-talige gemeente nogal moeilijk was geworden. Bovendien zijn de Vlaamse gemeenten die nu tweetalig worden en dus ook Frans talige scholen krijgen en overheidsdien sten die al naar gelang van hetgeen de inwoner vraagt hem in het Nederlands of het Frans te woord staan en schrijven eerst door de regering over het ontwerp geraadpleegd en daarmee akkoord gegaan, De beide regeringspartijen, de rooms katholieke en de socialistische hebben zich met het compromis akkoord verklaard en de liberale oppositie heeft nog niet veel critiek laten horen. Wel vraagt zij bepaal de waarborgen voor het volledig ten uit voer leggen van de plannen. Alleen de ultra-rechtse en nationalistische Vlaamse Volksunie heeft protest aangetekend, doch met haar vijf zetels in de Kamer van 212 zal zij weinig of niets kunnen uitrichten Goeree Tot nu toe was Goeree voor ons een gele vogelbek aan een vooruitgestoken gele hals, begerig de blauwe zee rondom getekende Goeree van atlassen-kaarten'bij getekende Goereev an atlassen-kaarten bij ons vestigde. Nu we er zelf zijn geweest weten we beter. Het levende Goeree is niet geel, het is groen, warm diepglanzend groen. Het bouwde zich aan de groene horizon kleine rode huisjes om een vrome toren. Het bouwde in een gewaarschuwd heden, dat nog maar net een watersnood te boven kwam (waarvan grijze aarde, voor altijd zwart verstijfde boomsilhouet ten nog getuigen) een kordaat stugge ba- zaltdam daar waar het land het meest kwetsbaar is. Het is een ervaring op die dam te staan, erover ie lopen; die dam. scheidt namelijk twee elkaar tegenoverge stelde werelden. Aan de ene kant ligt de zee, majesteite lijk, ondoorgrondelijk, nooit zonder geluid, nooit zonder beweging. Aan de andere kant, wat dieper, het land: één en al vriendelijkheid, openheid, knus, vredig en stil. Boven het land van Goeree zingen de vogels, leeuweriken, kluten, bonte Pie ten, boven de zee voelen totaal anderen zich thuis, daar krijsen de meeuwen niet kromme snavels, logge sombere meerkoe ten lopen er rond speurend naar aas. De ene zijde geurt naar bloeiende klaver, vers, gezond gras een goede zacht-zoete geur. Aan de andere kant van het bazalt hangt de penetrante scherpe stank van rottend wier, dode krabben en alles wat de zee heeft weggeworpen, zilt van water. Het land tooit zich met smaakvolle vrolij ke kleuren. Op het groen ligt geel gespeld van ontelbare weelderig bloeiende boter bloemen, de daken zijn frisroodde wegen en de kerktorens diep verweerd bruin. De zee kent enkel nuances groen, van grauw grijs-groen tot blauwgroen en dan nog het witgele zand van haar stranden. De zee versiert zich niet, ten hoogste laat ze wat donkere silhouetten van bootjes toe dat te doen. Is het wonder dat we de eerste avond, op de dam tussen de beide werelden staande, kiezeü voor het vriendelijke, ge zellige land van Goeree? We lopen tussen de brommende jeugd door Ouddorp, oud en dorps, we wandelen naar Goedereede, dat kleine witte straatjes heeft, geen wa terleiding maar veel oude mannetjes die op de hardstenen stoep van De Gouden Leeuw mummelend herinneringen ophalen en de wereldpolitiek onder de loep nemen. Vandaar tussen dijkjes en bloeiende wal letjes, glanzende groene velden naar Oost- dijk, een buurtschap met huisjes die na denkend fronsend achter de witgekalkte welput staan, aan tuintjes met ronde perk jes, pioenrozen en vergeetmenieten. Omdat het zondag is gaan de mensen juist ter kerke, zwart de mannen, zwart de vrouwen, kinderen met hoedjes en handschoenen: een berouwvol zondig volk dat zich opmaakt een gestrenge God te ontmoeten in de kille kerkruimte. De dienst duurt ruim twee uur, heeft preek met tussenzangen en gedurende de tijd dat die voorgelezen wordt kijken we in nog een andere wereld, een die we dood waanden, die van het pikzwart en lelie blank, Van zbnde-straf, schuld-boete, het aardse tranendal van angst en wraak Een blik in drie werelden op nog geen drie uur rijden van ons vandaan, geeft ons dat verblijf op Goeree. Advertentie M ADVISEUR 2^. VOOR 9 HERENKLEDING Modieuze ZOMERREGENJAS 89.00-128.00 HARRIS TWEED KOLBERTS, vanaf 94.00 Moderne SPORTSHIRTS van Scudiero - Torina - Arrow, v.a. 22.50 BARTELJORISSTRAAT 5 - HAARLEM BREESTRAAT 138 - BEVERWIJK D Aanslag. Acht in uniform gekleden en be wapende leden van het uiterst-linkse Ve nezolaanse „Nationale Bevrijdingsfront" hebben woensdag een aanslag gepleegd op het gebouw van de Amerikaanse mi litaire missie in Caracas. De acht com munisten maakten de vier Venezolaanse wachten, buiten het gebouw onschade lijk. Zij dwongen zeven leden van het personeel in het gebouw hun kleren uit te trekken. Daarop staken zij, na in de verschillende vertrekken bezine te heb ben gesprenkeld, het gebouw in brand. Het vuur greep snel om zich heen, doch het kon uiteindelijk worden bedwongen. Eerste. Vier gewapende Kongolese bandie ten hebben in Leopoldstad een overval gepleegd op het filiaal van Banque de Paris et des Pays-Bas. Hun buit was ƒ9700,Het was de eerste bankover val sedert de onafhankelijkheid van Kongo. Verleden week verbood de Kon golese regering tussen 11.00 n.m. en 5 v.m. alle verkeer in de stad, na een reeks terreurdaden door gemotoriseerde benden. Opdracht. De UNO heeft de Britse jour nalist Erskine Childers opgedragen het verhaal van het niet-militaire UNO-werk in Kongo te schrijven. Hij vertrekt bin nenkort voor een week of tien naar dit Afrikaanse land. Wordt vervolgd. Het Russische partij-or gaan de Pravda heeft donderdag een pagina gewijd aan de redevoering van Castro bij diens terugkeer in Havana. De pagina eindigde met het traditionele „wordt vervolgd". Wiskunstig. Twee Chinese ingenieurs aan de universiteit van Kansas (V.S.) heb ben een snelle wiskundige methode ont wikkeld welke het mogelijk maakt inge wikkelde berekeningen, waarvoor nu een elektronische brein twee weken no dig heeft, in enige uren op te lossen met behulp van een eenvoudige reken machine of rekenliniaal. De methode is ontwikkeld door professor Liang-Tseng Fan en een van zijn medewerkers. Geleerde staking. Israëlische hoogleraren, artsen en ingenieurs hebben donderdag een halve dag gestaakt om hun eisen kracht bij te zetten. Zij willen meer duurtetoeslag. D-Day. Donderdag negentien jaar geleden stormden de geallieerde troepen aan land om Europa te bevrijden van de nazi dwingelandij. D-Day is in vergetel heid geraakt en er wapperden geen vlaggen in Parijs. In Normandië was het echter anders. Er werden requiem missen opgedragen en kransen gelegd op begraafplaatsen waar duizenden wit te kruisen herinneren aan de offers voor de vrijheid.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3