Kennedy tot burgemeesters: De negers zullen hun strijd voor gelijkheid winnen vandaag- HET WEER X Honderdduizend Sileziërs horen Adenauer en Brandt GOUD JACHT OP DE „ZAANSTROOM" ttentie ctie Gouverneur Wallace: Ik zal u verdedigen in Tuscaloosa Broederlijke hulp uit Afrika Macmillan gelast een onderzoek Belangrijke rede van Kennedy President Kennedy krijgt deze maand gelegenheid om over de muur te zien Televisieverslaggever gemolesteerd Speurtocht naar miljoenenbuit van Londense roof Villon overleden Twee baby's verdwenen in Siebengewald Traangas voor blanken in Zuid-Afrika éeë MORRIS"ieforeijou êuif! Het verkeer eiste dit weekeinde 9 doden (pag. 2) SPORT PSV landskampioen VSV kampioen 2de div. (pag. 10-13) Overwegend zonnig Aan het strand: Het woord is aan -pa Voorman der moderne abstracten Man en vrouw bekennen POLAROID zonnebrillen Opticien WEBER In de krant van heden: FALCON REGENJASSEN LICHTGEWICHT REGENJASSEN Polyester 59.75 Nylon 24.75 Plastic 3.90 48e JAARGANG NUMMER 180 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant MAANDAG 10 JUNI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR V E LS E N IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Duectie: P. W Peereboom en Mr. H. C. van der Vlije HONOLOELOE (Reuter, AFP en AP) President Kennedy heeft zondag op een congres van Amerikaanse burgemeesters op Hawaii verklaard, dat de negers in Amerika hun strijd vpor gelijke rechten zullen winnen en dat het land eraan mee moet werken dat deze overwinning op vreedzame wijze tot stand komt. „Wij hebben te maken met een ogenblik van een morele en constitutionele crisis en mensen met invloed en inzicht moeten hun stem in elk deel van het land laten horen", zo zei hij. De president waarschuwde, dat in de komende maanden nog meer negerbetogingen moeten worden verwacht. Hij drong er bij de burge meesters op aan, na terugkeer in hun gemeenten, een voorbeeld te stellen dat degenen die zich nog aan het verleden vastklampen niet kunnen negeren. Hij sprak zich uit voor het instellen van gemengde commissies in de steden om spanningen weg te nemen voordat deze een kritiek punt bereiken. (Reuter/AFP) Gouverneur George Wallace van Alabama, die onversaagd de rassenscheiding verdedigt, is vandaag op weg naar een integratiecrisis aan de uni versiteit van Alabama. Hg loopt de kans op een gevangenisstraf. De twee negerstudenten, waarvan Wal lace heeft gezworen dat hij ze aan de uni versiteitspoort zal terugzenden, zijn naar Alabama terug gekeerd na een weekeinde in New York. „Wij zullen onze rechten verdedigen en wij zullen daartoe de moed opbrengen," verklaarde de gouverneur gisteravond. „Ik zal u verdedigen aan de universiteit" zo zei hij tot de bevolking van Alabama in een rede voor radio en televisie. De studenten, Vivian Malone en James A. Hood zullen zich morgen laten inschrij ven voor het zomertrimester. Wallace is van plan vanmiddag naar Tuscaloosa te vliegen vanuit de hoofdstad van de staat Montgomery. Vanavond zal hij overleg plegen met het college van curatoren, die er bij stemming in hebben toegestemd de twee studenten alsmede een derde neger aan de dependance van de universiteit te Huntsvillé, in te schrijven. De gouverneur is uit hoofde van zijn functie voorzitter van het college. Hij heelt tegen de integratie gestemd ondanks een gerechtelijk bevel van een federaal hof. Voor zijn vertrek uit Montgomery heeft Wallace zijn oproep aan de bevolking her haald om weg te blijven van de universi teit en hem alleen de vuurproef van de staatssoevereiniteit te laten doorstaan. Gouverneur Wallace heeft president Ken nedy meegedeeld dat hij 500 soldaten van de nationele garde naar Tuscaloosa heeft gestuurd voor het handhaven van de orde De politie van Alabama heeft zaterdag zes blanken die in hun auto clandestien wapens vervoerden, waaronder revolvers, knuppels en bajonetten, alsmede vijftien gewapende blanken vlak voor het begin van een bijeenkomst van de Ku Klux Klan gearresteerd. Te Savannah (Georgia) zijn zondag ruim honderd negers gearresteerd die in het centrum van de stad betoogden tegen de rassenscheiding in de hotels en restaurants Om te voorkomen dat de gevangenis van de stad te vol raakt, zijn zij per autobus naar een vliegveld gebracht. Te Charleston (Zuid-Carolina) hebben Advertentie Verwachting tot morgenavond: Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer, maar aan de kust kans op van zee binnendrijvende mist. Zwak ke tot matige wind, hoofdzake lijk tussen noordoost en noord. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. De hogedruk-invloed neemt iets af, maar het blijft morgen nog goed strandweer met zonnige "periodenal is er een kleine buienkans. Matige wind tussen noord en noordoost. In de middag 21—23 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: Iets minder bestendig maar nog vrij goed strandweer. In de Oostafrikaanse staat Ghana heeft het regeringsgezinde blad „Gha naian Times" voorgesteld dat de Afri kaanse landen een gezamenlijke actie zouden ondernemen om een „vredes- korps" naar de Verenigde Staten te zijden om een einde te helpen maken aan de rassencrisis. „Uncle Sam heeft in dit smartelijke uur een dergelijke missie en de broederlijke hulp van Afri ka hard nodig", aldus het blad „Momen teel worden in de Verenigde Staten in het tijdperk van Spoetniks en ruim tevaarders bommen, brandspuiten en knotsen gebruikt tegen mannen, vrou wen en kinderen wegens de kleur van hun huidDe westerse beschaving waarvan Amerika zich als kampioen heeft opgeworpen, moet zich nu toch werkelijk naar boven werken uit de diepte waarin zij gezonken is. Of be tekent het, dat de westerse beschaving de aarde heeft verlaten nu zij achter de Russische superioriteit in de ruimte aanzit?", aldus het blad. Tenminste twintig Afrikaanse diplo maten hebben in de afgelopen ander half jaar bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken geklaagd over een discriminerende behandeling in kopperszaken te Washington, zo heeft een ambtenaar van het ministerie tegenover de „Washington Post" ver klaard. Ook Afrikaanse studenten en andere gasten van de Amerikaanse re gering hadden hierover hun misnoegen kenbaar gemaakt. rond 200 negers in het centrum tegen de rassenscheiding geprotesteerd. Zij trokken zingend door de straten. Te Bradenton (Florida) heeft men zon dag een stuk van het strand, dat kortge leden voor blanken en negers was open gesteld, moeten sluiten, omdat blanken en negers die er baadden, het met elkaar aan de stok kregen. In Jackson (Mississippi) hebben ouder lingen zondag zeventien negers de deur gewezen die in "een „blanke" protestant se kerk de godsdienstoefening wilden bij- LONDEN (AP) Premier Macmillan heeft vandaag, na zijn terugkeer van een vakantie in Schotland, in Londen een on derzoek gelast naar de veiligheidsaspecten van de zaak-Profumo. (Zie verder pag. 3). WASHINGTON (Reuter, AFP) Presi dent Kennedy zal vandaag in het gebouw van de Amerikaanse universiteit te Washington een rede houden, waarin hij volgens zijn perssecretaris „een belang rijke verklaring op het gebied van de bui tenlandse politiek" zal afleggen. Meer wil de Salinger niet zeggen. Een deel van de rede zal via de „Telstar" in diverse Euro pese landen op het televisiescherm te vol gen zijn. Het wordt een van de belangrijkste re devoeringen sinds hij staatshoofd werd. zo hebben kringen die in nauw contact staan met "het Witte Huis eerder mee gedeeld in Honoloeloe op Hawaii, waar de president zondag heeft vertoefd. Het is niet bekend, waarover de president zal spreken. Hij zal zich kort na zijn terug keer van een reis van vijf dagen door het westen van de Verenigde Staten naar de universiteit begeven. Samuel Goldsmith: Men heeft maar weinig nodig op aarde. En niet voor lang. President Kennedy, die op 26 juni een bezoek zal brengen aan West-Berlijn, zal ook in de gelegenheid worden ge steld een blik over de Berlijnse muur te werpen. Hiertoe wordt een solide podium gebouwd nabij de Branden burger Poort (Van onze correspondent) BONN Op een reünie van Sileziërs in Keulen zei dr. Adenauer gisteren dat de betrekkingen tussen de bondsrepubliek en Polen in een betere sfeer zijn gekomen. De Westduitse handelsveftegenwoordiging in Warschau moet langzaam en voorzich tig worden uitgebouwd tot een politieke vertegenwoordiging, aldus de bondskanse lier. Ook de Westberlijnse burgemeester, Willy Brandt, sprak gisteren voor de hon derdduizend samengestroomde ex-Sileziërs. Hij zei dat een verzoening tussen Polen en Duitsers pas mogelijk zal zijn, als een vredesgrens tussen beide volken overeen gekomen is. Adenauer richtte zich in zijn rede met klem tot het buitenland. Niemand moet het verkeerd opvatten, zo zei hij, dat er elk jaar in de bondsrepubliek reünies wor den gehouden, die tot doel hebben oude kennissen en vrienden weer te zien en herinneringen aan het land van herkomst op te frissen. Er is geen sprake van dat dergelijke reünies een revanchistisch ka rakter hebben, zo zei de bondskanselier. Wraakneming is niet het doel van de ver drevenen uit de voormalige Duitse gebie den in het oosten. Moskou en Warschau behoeven dan ook geen wantrouwen te koesteren. De Sileziërs, voor een groot deel gesto ken in hun traditionele klederdrachten, gaven echter zelf een slecht voorbeeld van hun door Adenauer als ongevaarlijk afge schilderde mentaliteit. De televisie-repor ter Jörgen Neven-Dumont, die opnamen maakte van de reünie, werd door spreek koren en zélfs handtastelijkheden en be dreigingen gedwongen zich onder bescher ming van de politie te stellen en het ter rein te verlaten. De reden voor deze Sile- zische onwelwillendheid tegenover Neven- Dumont was diens televisie-reportage „Polen in Breslau", die enige tijd geleden door het eerste Westduitse televisie-pro gramma werd uitgezonden. In deze repor tage toonde Neven-Dumont niet alleen aan dat het leven in de voormalige Oostduitse, maar nu Poolse gebieden, niet zo treurig en armoedig is als men in West-Duitsland graag wil "doen geloven, maar ook legde hij nadruk op het Poolse karakter van deze gebieden, sinds de Polen er de over grote meerderheid van de bevolking vor men. De reportage van Neven-Dumont maakt daardoor een realistischer indruk dan de woorden, die Willy Brandt in Keulen sprak. Hij beweerde namelijk dat men de Polen duidelijk moet maken dat de Oder- Neisse-linie als Duitse oostgrens door Duitsland niet aanvaard wordt, een op merking die kennelijk ten doel had de merendeels CDU-stemmende verdrevenen uit de öostelijke gebieden voor Brandt's socialistische partij te winnen. (Reuter) „Dei Nationale Soldatenzei- tung", een uiterst rechts Westduits week blad, schreef onlangs dat er niet veel meer terecht zal komen van het plan van paus Joannes om consulaire betrekkingen tussen het Vaticaan en Polen tot stand te brengen. „Paus Joannes heeft herhaalde malen veel begrip getoond voor het Poolse chauvinisme", zo stond in een onder schrift bij een foto van de paus met de Poolse primaat, kardinaal Wyszynski. jww»mrinrinnnnniTn.nrij-inrinnnni11—wwwwMWiwi (Van onze redacteur in Amsterdam) De rijkspolitie te water heeft een groot deel van de zondag besteed aan het grondig doorzoeken van de kust vaarder „Zaanstroom", die omstreeks het middaguur de Amsterdamse haven is binnengelopen. Het onderzoek had plaats op verzoek van Scotland Yard, welk bureau er een vermoeden van had dat de veertig staven goud met een gezamenlijke waar de van ruim twee miljoen gulden, die op 24 mei in Londen zijn geroofd, zich aan boord van het schip zouden bevinden. De roof geschiedde op klaarlichte dag. Een bewaakte vrachtauto had op de bin nenplaats van een goudhandelaar in Paul- street in de Londense city een partij goud gelost, die hier aan de hoede van een be waker werd overgelaten. Even later reed een bestel-autootje de binnenplaats op. De bewaker werd peergeslagen en de rovers ontkwamen met veertig staven goud. Van de rovers ontbreekt ieder spoor. Wel kreeg Scotland Yard een anonieme tip dat de buit aan boord van de „Zaanstroom" zou zijn gesmokkeld, welk schip zaterdag uit Portsmouth naar Amsterdam was ver trokken. De „Zaanstroom", eigendom van de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij, heeft ligplaats gekozen aan de oostelijke han delskade. Onmiddellijk na het afmeren werd de bemanning ondervraagd en het schip doorzocht. Het zoeken werd bij het invallen van de duisternis gestaakt. Er was toen nog niets gevonden. Vanmorgen is onder 't oog van de rijks politie een begin gemaakt met het lossen van de lading stukgoed. Onder normale omstandigheden zou het schip tegen mor genmiddag leeg kunnen zijn. De maatschap pij verwacht dat vanwege het doorzoeken van de lading de loswerkzaamheden lan ger zullen duren. De districtscommandant van de rijks politie te water te Amsterdam, de heer H. Waakop Reyers, zei: „Ik geloof niet dat we een korrel goud zullen vinden. Als het niet ging om een bedrag van ruim twee miljoen gulden en vooral als het niet zo'n pijnlijke zaak was voor onze Britse collega's, die de laatste tijd herhaaldelijk met onoplosbare gouddief stallen worden geconfronteerd, zouden wij ons over zo'n anonieme tip niet op winden. Nu zullen we het schip volkomen uit kammen, want het is natuurlijk mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat het goud inmid dels niet meer uit staven bestaat maar in een andere vorm is omgesmolten. Het is zoeken naar een naald in een hooiberg Voor de Hollandsche Stoomboot Maat schappij is 't een vervelende zaak, maar ik heb niets dan lof over de medewerking De „Zaanstroom" is vanmorgen verhaald naar de kop van de oostelijke handels kade, zodat het schip geheel kan wor den geïsoleerd. De beide toegangen tot de kade zijn afgesloten terwijl aan de IJ-zijde de politieboot voorkomt dat het schip van die kant wordt benaderd. Alle bemanningsleden en personeel van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij worden van boord geweerd. Slechts enke le havenarbeiders zijn toegelaten om on der het toeziend oog van twee geünifor meerde politiemannen de losapparatuur te bedienen. Het stukgoed kratten, kisten, tonnen wordt overgeslagen in een loods, waar drie rechercheurs de inhoud zullen doorzoeken. Omdat dit bij voorkeur zal geschieden in het bijzijn van de geadres seerden, zal dit onderzoek zich over ver scheidene dagen uitstrekken. De Franse kubistische schilder Jacques Villon, wiens ware naam Gaston Duchamp is, is zondag na een langdurig ziekbed in zijn woonplaats Puteaux bij Parijs overle den. Hij is 88 jaar oud geworden. Villon stond bekend als een der vaders van het kubisme. Duchamp, telg van een familie van Nor- mandische kunstenaars wijzigde zijn naam in Villon om verwarring met zijn boers (Marcel Duchamp en Raymond Duchamp- Villon) en zusters te vermijden. Hij kwam naar Parijs om rechten te studeren, maar ging al spoedig naar de Academie Cor- mon, waar ook Gauguin, Van Gogh en Tou louse Lautrec hebben gewerkt. In enkele moeilijke jaren maakte hij humoristische tekeningen voor bladen als „Assiette au Beurre" en „Gil Bias". In 1906 installeer de hij zich te Puteaux, waar hij thans over leden is. Villon begon omstreeks 1911 of 1912 de natuur te construeren in kubistische vor men. Picasso en Braque begonnen toen hetzelfde te doen. Zijn broer. Raymond Du- champ-Villon, die zijn studie in de medi cijnen opgaf om beeldhouwer te kunnen worden, begon kubistische sculpturen te maken. In de eerste wereldoorlog werd Villon onder de wapenen geroepen. Hij vocht mee in de slag aan de Somme en diende later bij de camouflagedienst. In 1920 maakte hij voor het eerst geheel abstracte werken. Hij exposeerde veel, maar zijn grootste roem' verwierf hij pas na 1945 met verbeeldingen van de streek, waar hij in de tweede wereldoorlog onder gedoken had gezeten. Zijn laatste grote werk was een staatsopdracht: gebrand schilderde ramen voor de kathedraal van Metz. Villon was officier van het Legioen van Eer. Hij verwierf in 1950 de Carne- gieprijs. In 1956 werd hem de grote prijs van de Biennale in Venetië toegekend. Een man en een vrouw uit Siebenge wald in Noord-Limburg, die zich in arrest bevinden als verdacht van het plegen van een misdrijf tegen het leven gericht, heb ben nu beiden een bekentenis afgelegd. Dacht de politie aanvankelijk dat het om één pasgeboren kind ging, tijdens het onderzoek is aan het licht gekomen dat het paar in onderling overleg twee kinde ren kort na hun geboorte heeft laten ver dwijnen. De 35-jarige vrouw heeft toegegeven dat ze twee jaar geleden en ook twee maanden geleden is bevallen en dat beide malen haar vriend, een 54-jarige buurman, voor de verdwijning van de kinderen heeft zorggedragen. Het staat nog niet vast wat er met de kinderen is gebeurd. De zaak is aan het licht gekomen, doordat dorpsbewoners, die wisten dat de vrouw in verwachting was, onraad ver moedden en de politie inlichtten. De vrouw leefde al jaren alleen, nadat haar man met de drie kinderen was ver trokken. De buurman is getrouwd) en heeft twee kinderen. JOHANNESBURG (Rèuter) In de wa- "p'enwink'els van Transvaal kunnen blanken boven de achttien jaar zonder vergunning voor veertig gulden een spuitbusje traan gas kopen, dat men gemakkelijk bij zich kan dragen. Men kan er op een afstand van maximaal vier meter iemand voor tien minuten mee verblinden. Het is een uitvinding van Gunther Pruss, die vroe ger bij de gasdienst van het Duitse leger heeft gewerkt. Mettertijd zullen de busjès in het gehele land te koop zijn. Gegadig den moeten zich legitimeren en voor de aankoop tekenen. Advertentie -v GR HOUTSTRAAT 166 b.d. Houtbrug Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dagv.3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10,11,12,13 Topsy 14 Luidsprekers14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie BArTÊuOrIssTr" HAARLEM TEL 13439 LEinSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Deze week Gemakkelijk mee te nemen

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1