Gesprek in Moskou over verbad van kernproeven KENNEDY LUIDT NIEUWE PERIODE VAN ACTIEVE COËXISTENTIE IN Faam-troef van de week 1 ham»1 y'ef HET WEER Dak van silo kwam naar beneden: vier doden ■n Gouverneur Wallace wil niet wijken Telegram van Kennedy ter zijde gelegd Kindervoetjes later geen zorgenvoeten! FMVM Bovengrondse proeven opgeschort Lord-kanselier zal affaire-Profumo uitzoeken Scherpe reactie op Londense beurs ONGELUK IN SPIJKENISSE Première van Frans Hals film in Haarlem Aardgas geen obstakel voor ontwikkeling kernenergie Hu "zing DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 11 JUNI 1963 WASHINGTON President Kennedy heeft maandag te Washington bekend gemaakt dat binnenkort in Moskou op hoog niveau besprekingen zullen beginnen met het doel spoedig een verdrag te bereiken waarbij kemproeven zouden worden verboden. Uit het feit dat Kroesjtsjev, Macmillan en Kennedy het eens geworden zijn over besprekingen in Moskou kan men afleiden dat alleen de Sovjet Unie, Groot Brittannië en de Verenigde Staten aan deze conferentie zullen deelnemen. Kennedy sprak van een bijeenkomst op hoog niveau, maar dat betekent geen conferentie van staatshoofden, noch een bijeenkomst van ministers van Buiten landse Zaken. In Washington acht men het mogelijk dat iemand naar Moskou zou worden afgevaardigd die niet strikt tot de regeringskring behoorde. Men noemt bijvoorbeeld de naam van McCloy. Volgens welingelichte Londense kringen zal Lord Hailsham, de Britse minister van Wetenschappen, Groot-Brittannië ver tegenwoordigen. Lord Hailsham is de leider van de Conservatieven in het Hogerhuis. HEREN POLO-PULLS ƒ9.75 Weinig verandering Aan het strand: Nieuwe gevaren voor ruimtevaarders Zie pagina 4 Herinnering aan Siiezië Het woord is aan Vier mannen hebben vanmorgen de dood gevonden en twee zijn zwaar ge wond, toen omstreeks kwart voor zes het ijzeren vlechtwerk voor de betonnen dak constructie van een in aanbouw zijnde zoutsilo van de Borax Chemie N.V. aan In de krant van heden: stó'MORRIS 'éefore you êuq! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES EEN BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN WOENSDAGAVOND 7 UUR VSV—Zwolse Boys 4 8e JAARGANG NUMMER 181 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Talef. 15295 x "X IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: J<* L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H.C. van der \lije Van onze correspondent) Een tweede bekendmaking van Kennedy was een moratorium van kernproeven bo ven de grond. De Verenigde Staten, aldus Kennedy, zullen niet het eerste land zijn dat deze proeven zal hervatten. Zoals Ken nedy wel verwacht zal hebben, hebben sommige Rpublikeinen, onder andere se nator Dirksen, zich zeer sceptisch getoond ten aanzien van een moratorium voor bo vengrondse proeven, dat Washington thans weer heeft aanvaard. Die critiek heeft de Amerikaanse regering echter niet afgehou den van een poging, die naar hun me ning in het belang van het land en de wereld moet worden ondernomen. Beide mededelingen kregen een luid ap plaus van een menigte van ongeveer tien duizend mensen, die de uitreiking van di ploma's van de American University bij woonden. De president kreeg bij deze ge legenheid een eredoctoraat. De twee besluiten die Kennedy wereld kundig heeft gemaakt zijn op zichzelf reeds van vrij grote betekenis, doch be langrijker nog dan deze twee feiten was de toon van deze oratie en de houding ten aanzien van de Sovjet-Unie die Kenne dy propageerde. De essentie van de rede van president Kefinedy was het pleidooi dat Amerikanen opnieuw hun houding zou den bepalen tegenover de Sovjet-Unie. Ondanks de bezwaren tegen communis me die de president blijft gevoelen, uitte hij zich met veel meer waardering dan gebruikelijk is over de Russische weten schap, economie en cultuur. Een belang rijk ding hebben Amerikanen en Russen volgens de president in elk geval gemeen: Advertentie in diverse tinten gllem deze wedt Anegang - Haarlem - tel. 10401 Advertentie m Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht in het binnenland enkele verspreide regen- of onweersbuien, morgen overdag droog en over het alge meen zonnig weer, maar aan de kust tijdelijk bewolking. Zwak ke tot/natige wind tussen noord en noordwest en weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrspporten op pagina twee. Een matige luchtstroom zorgt voor iets koeler maar overdag droog en overwegend zonnig strandweer. In de mórgenuren enkele wolkenvelden In de middag ruim 20 graden, zee water 13 graden. Vooruitzichten: De lucht druk stijgt weer iets boven Schot land en omgeving, waardoor ook de komende dagen nog vrij goed strand weer kan worden ver-wacht. sterke afkeer van oorlog. Kennedy is stel lig niet blind voor de verschillen tussen beide landen, maar het minimum doel lijkt naar zijn mening in elk geval verwe zenlijkt te kunnen worden: men zou de wereld veilig kunnen maken voor gevari eerdheid. Dat is Kennedy's manier om zich voorstander te verklaren van coëxis tentie. De Russen en de Amerikanen wo nen op dezelfde planeet, ademen de zelf de lucht en zij allen willen hun kinderen een goede toekomst bezorgen, zo betoog de de president. Dat de Amerikaanse regering deze zo mer met extra inspanning zou streven naar een akkoord met de Russen over kern proeven te komen was in Washington de laatste weken duidelijk geworden, doch de toon van deze redevoering wekt de indruk dat Kennedy en de zijnen begonnen zijn met een serieuze poging tot toenadering die. indien zij succes zou hebben, veel meer zou kunnen betekenen dan alleen maar een verdrag over stopzetting van de kernproeven. De president waarschuw de tegen een teleurstelling doch hij wist zijn groot gehoor van jonge mensen tevens te vervullen met- de-hoop dat wereldpro blemen kunnen worden opgelost, wel niet bij toverslag, maar door eraan te wer ken en door zijn medemens te respecte ren. Deze rede is gekomen op het ogenblik waarop stagnatie leek te zijn ingetreden in de betrekkingen met de Sovjet-Unie. De eerste vijf maanden van 1963 zijn, politiek gesproken, dood tijd geweest. Het is duide lijk dat achter de schermen de laatste tijd hard is gewerkt om weg te komen van het dode punt. Zou Kennedy's hoop in vervul ling gaan en zou men het in Moskou bin nen afzienbare tijd eens kunnen worden over een verbod van kernproeven dan zou dat Kroesjtsjev's populariteit zeer ten goede kunnen komen. Kroesjtsjev zou zijn positie, zowel intern als tegenover de Chi nezen hierdoor aanzienlijk kunnen verster ken en daar zowel Washington als Moskou er belang bij heeft verbreiding van kernwapens tegen te gaan zou beider eigen belang kunnen meewerken aan een ak koord. Kennedy toont zich geen idealistisch dromer in deze vredelievende redevoering. Hij blijft een keiharde realist, die inziet dat verdragsverplichtingen tussen antago nistische mogendheden alleen worden na gekomen indien zi; overeenkomen met het eigen belang van beide partijen. Zeven maanden na de Cubaanse crisis doet zich de mogelijkheid voor dat de twee grootste wereldmachten een beschei den begin maken in de richting van nuch tere afspraken voor coëxistentie. Zeven maanden geleden beseften de leiders de zer mogendheden meer dan ooit dat hun landen het zwaarst zouden lijden onder een kernoorlog. Maandag zei Kennedy: ..Totale oorlog is waanzin". Daar de pro blemen van de wereld door de mens zelf gemaakt zijn kan de mens deze problemen ook zelf oplossen, volgens de president. Al is de logica van deze stelling niet on omstotelijk, men kan slechts hopen dat dit typisch Amerikaanse optimisme zal leiden tot toenadering waarbij de wereld wel zal varen. LONDEN (Reuter) (AFP) Premier Macmillan heeft lord-kanselier Lord Dil- horne, de hoogste rechter in de staat, op dracht gegeven na te gaan of de afgetre den minister van oorlog Profumo de vei ligheid van het land heeft geschaad. Naar verluidt heeft Macmillan deze opdracht al gegeven voordat hij eind mei met vakan tie naar Schotland vertrok, dus ook voor dat Profumo zijn ontslag indiende. LONDEN De Profumo-affaire heeft gisteren de Londense effectenbeurs de slechtste dag bezorgd sinds de Cubaanse crisis. Over de gehele linie kwamen sterke koersdalingen voor, waarbij de verliezen het grootst waren in de sector industriële waarden. Dit omdat men bij het aan de macht komen van Labour vreest voor naastingen en dividendbeperkingen. Aan het slot bleek dat per saldo de Financial Times index voor industrie-aandelen zeven punten was teruggelopen, de sterkste daling sedert oktober j.l. Het pond sterling bood echter goed weerstand. Ook de staats fondsen leden forse verliezen. De 3V> per cent War Loan daalde van 62% tot «l5/s. Een opschrift op een zo.nne- w ij z e r Ik tel alleen de klare, blijde uren. iiTl.r- V; W 'HSsjy, - Het tweetal dat zich vandaag wil laten inschrijven aan de universiteit van Alabama, in weerwil van het dreigement van gouver neur Wallace dat hij hun in de weg zal treden. James Hood en Vivian Malone lieten zich gisteren in New York fotograferen. (Telefoto) (Van onze correspondent WASHINGTON Geheel Amerika is het toneel van de dramatische strijd om rasgelijkheid in deze periode. Toen echter de dag van heden naderde, richtten zich de schijnwerpers op één bepaalde plaats: Tuscaloosa in de staat Alabama, waar zich aan de universiteit twee negerstudenten zouden laten inschrijven, Vivian Malone en James Hood, een meisje en een jongen, beiden twintig jaar oud. In Tuscaloosa heerst grote spanning. President Kennedy heeft gouverneur Wallace van Alabama telegrafisch gewaarschuwd van de universiteit vandaan te blijven. De president zegt dat Wallace de gevolgen moet overwegen wanneer hij „volhardt in het geven van een voorbeeld van tartend gedrag". De president deelde de gouverneur mee dat functionarissen van de staat, de stad en de universiteit hadden gemeld dat, wanneer Wallace van het universiteitster rein wegblijft tussenkomst van federale troepen onnodig zal zijn. Er zou dan wei nig gevaar zijn voor ongeregeldheden die de plaatselijke gezaghebbers of die van de universiteit niet in de hand kunnen houden. Wallace reageerde op Kennedy's waar schuwing met een korte verklaring. Dat zijn aanwezigheid op de universiteit „de vrede waarborgt". Hierover zijn allen, die met de feiten bekend zijn, het eens, de wetgevende macht van Alabama en het hoofd van de universiteit inbegrepen, al dus Wallace. Gouverneurs als Wallace spelen in deze tijd een politiek spel. Zij zijn er kennelijk van overtuigd dat een resolute houding te gen de integratie hun nog altijd de meeste stemmen zal opleveren in hun staat. Van daar dat zij stoer willen doen en alleen voor een demonstratieve overmacht willen wijken. De vraag is of die overmacht reeds van daag tegen Wallace in het veld moet wor den gebracht. Wanneer de twee negerstu denten, in gezelschap van enkele juristen en enkele leden van het federale politie apparaat bij de universiteit aankomen, moet blijken hoe Wallace zal reageren. Zal hij dat gezelschap indrukwekkend ge noeg achten om de toegang vrij te geven? Laat hij de studenten niet toe, dan han delt Wallace in strijd met de uitspraak van het gerechtshof, dat hem verboden heeft tot een dergelijke actie over te gaan. Men zou zeggen, dat een man, die ip strijd handelt met de wet, moet worden gearres teerd of hij nu gouverneur is of niet. Toch lijkt een arrestatie van Wallace niet erg waarschijnlijk op dit moment. Daardoor zou het waarlijk tot wilde tonelen kunnen komen in Alabama en ook de federale re gering wil die zo mogelijk vermijden. Eer der kan men verwachten dat de federale regering, indien Wallace zich hardnekkig toont, federale troepen naar de universiteit zal zenden. Dan krijgt de gouverneur een overmacht op zich afgestuurd, waarvoor hij „met fatsoen" kan wijken. Het behoeft dus in Tuscaloosa niet tot een uitbarsting te komen, maar in derge lijke omstandigheden weet men tevoren dat een groep de orde en rust in gevaar kan brengen. De spanning is zo hoog ge stegen, dat een explosie in de ene plaats tot een kettingreactie kan leiden, waar door het ook in vele andere steden tot on geregeldheden en betogingen kan komen. Gisteravond laat was de situatie in Tus caloosa nog steeds niet duidelijk. In Danville in Virginia zijn maandag on geveer honderd negers tijdens een protest mars met waterstralen uiteengedreven. Verscheidene jonge negers werden aange houden. De protestmars eindigde bij het stadhuis, waar de brandslangen op een groep negers werden gericht, die in een nauwe gang waren gaan zitten. Drie ne gerleiders, die op borgtocht van 5000 dol lar waren vrijgelaten, worden beschuldigd van opruiing. Zij namen geen deel aan de ze demonstratie. de Welplaatweg in het Botlekgebied te Spijkennisse instortte. De arbeiders, die juist met het storten van beton waren begonnen en zich niet meer konden vastgrijpen aan de rand van de silo, die een middellijn heeft van der tien meter, maakten een val van vijfen dertig meter. Zij lagen in de silo tussen dertig ton verwrongen ijzer en delen van spanten. Uit de chaos werden de stoffelijke res ten van drie arbeiders geborgen. Het wa ren de 27-jarige C. L. Kersten uit Hoeven (Noord-Brabant), de 51-jarige L. van Dron- gelen ui' Rotterdam (vader van negen kinderen) en de 33-jarige A. P. Hellemons uit Hoeven. De 48-jarige uitvoerder L. A. de Gouw uit Zevenbergen, die zwaar werd gewond, is op weg naar het ziekenhuis overleden. Naar het ziekenhuis zijn ook gebracht de 23-jarige C. A. van Tilburg uit Halsteren en de 35-jarige C. W. Merode uit Hoeven. Eén van de ongeveer twintig betonstor- ters die zich op de silo bevonden is bij het doorzakken van het ijzervieentwerk aan 'n uitsteeksel blijven hangen. Collega's, die zich nog op de rand in veiligheid had den kunnen stellen, brachten hem met een ladder naar boven. De silo maakt deel uit van een complex van tien, die de n.v. Koninklijke Rotter damse beton- en aannemingsmaatschappij Van Waning en Co. voor Borax in het Botlekgebied bouwt. Zes ervan waren zo ver dat met de dakconstructie kon worden begonnen. Vier bevinden zich nog maar in het beginstadium van de bouw. Het districtshoofd van de arbeidsinspec tie is met enkele van zijn medewerkers begonnen met een uitgebreid onderzoek. De eerste vertoning van de film „Portret van Frans Hals" van Frans Dupont zal dinsdag 18 juni aanstaande, 's middags om 5 uur, plaats hebben in het Rembrandt- theater te IJaarlem. Na afloop van de film, omstreeks 17.45 uur, zullen B. en W. van Haarlem ont vangen in het Frans Hals-museum. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Horen en Zien 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's In Keulen zijn honderdduizend voor malige Sileziërs bijeen om hun herinne ringen aan hun vroegere woongebied, dat nu weer Pools is, levendig te houden. Bondskanselier Adenauer hield de schare voor dat hun enige hoop op terug keer gelegen is in verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West. Hij sprak onder een spandoek met. de kreet „Voor S ilezië", geruggesteund door mannen met Silezische hoeden op en geflankeerd door Sileziërs in kleder dracht mét gelegenheidsgezichten. (Telefoto). Mr. E. M. J. A. Sassen, Nederlands lid van de Euratom-commissie, heeft in Den Haag verklaard dat het aardgas niet van doorslaggevende betekenis is voor de ontwikkeling der kernenergie in Neder land. Nederland is door de aardgasvondsten in een aantrekkelijke positie op energiege bied gekomen, aangezien het van impor terend land exporterend kan worden, zo zei hij, maar hij geloofde niet dat aard gas als brandstof voor elektriciteitscentra les zou kunnen concurreren met de kern energie, die ook in Nederland spoedig op het niveau van de prijs van steenkool en olie zal komen te liggen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie Kindervoetjes zijn groeiende voetjes. Ze dragen bovendien een groeiend ge wicht. Zorg daarom voor schoenen die méér zijn dan mooi. Voor stappers die kindervoeten helpen groeien in. hun ideale vorm. U vindt ze bij ons: leuk,, sterk en niet duurderl speciaalzaak voor schoenen die lekker zitten Kruisweg 42 - Haarlem - Tel. (02500) 1 26 37 Advertentie Huldiging van de Rood-Witte Kampioenen met medewerking van de IJmuider Harmonie. Zal VSV het ongeslagen thuisrecord kunnen handhaven? Wees er zelf getuige van.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1