Rijksgoedkeuringssysteem wordt onjuist gehanteerd AGENDA w 0 POLO-SHIRTS |ragra^dM»l«Mil8nBRI QUIMBO EN HET VREEMDE EI PGLLE, PELLI EN PINGG en bondig Premier Pengel is in Nederland Prins Alexander in droogdok Stoffelijke resten van zuigelingen gevonden Schilder valt door een glazen dak Jmgensmarkt T rapeze werkster gewond Uitverkoop op 18 juli Levensonderhoud weer duurder Negen miljoen voor spoorbaan naar Schiphol Zes doden in het verkeer Rechterscongres in Den Haag Landbouwer door de bliksem getroffen echte Weer zonnig DINSDAG 11 JUNI 1963 2 «Pil p C Minister-president Pengel tussen minister-president De Quay (links) en vice-minister-president Korthals. Kardinaal Alfrink gaat donderdag naar Rome Voorzitter christelijke bouwondernemers Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Gaat u met vakantie Kerkelijk nieuws elke woensdag *8 Voorschot van A msterdam: WITTE KRUIS WITTE KRUIS WFFRRAPPORTEN d U i sa I la - MM .•er De nieuwe minister-president van Suri name, de heer J. Pengel is op Schiphol aangekomen. Zoals bekend zal de onlangs beëdigde premier zijn opwachting gaan maken bij koningin Juliana. De heer Pen gel werd op Schiphol welkom geheten door onder andere minister-president De Quay, vice-minister-president drs. Korthals en de gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, mr. dr. R. H. Pos, die bin nenkort zal aftreden. Het Nederlandse vrachtschip Prins Alexander is naar een droogdok te King ston aan de andere zijde van de St. Law rence Seaway gevaren. Het schip was te Cape Vincent voorlopig gerepareerd. Het 2.300 ton metende schip was zondag avond in een botsing met het Canadese graanschip Silver Isle zwaar beschadigd. Stuwadoors hebben een gedeelte van de la ding stukgoederen gelost en het gat onder de waterlijn tijdelijk gedicht. De stoffelijke resten van twee zuigelin gen van een 35-jarige gescheiden vrouw uit Siebengewald, die kort na de geboor te waren verdwenen, zijn gevonden. De vrouw had reeds bekend dat zij van het lot van de zuigelingen op de hoogte was. Haar 54-jarige buurman, die de vader van de twee kinderen zou zijn, heeft de justitie de plaatsen gewezen waar ze des tijds begraven zijn, één in de tuin van de man, het andere in de gemeente Venray. De 28-jarige schilder P. C. van Driel uit Slikkerveer is door het glazen dak van een fabriekshal in zijn woonplaats geval len. In zorgwekkende toestand is hij naar het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam ge bracht, waar hij kort na aankomst is over leden. Kardinaal Alfrink zal vanavond de pon tificale requiem bijwonen die door de in ternuntius in Nederland, mgr. G. Beltrami, in de St. Jacobskerk in Den Haag zal wor den opgedragen voor de zielerust van paus Joannes XXIII. Donderdag vertrekt kardinaal Alfrink naar Rome voor het conclaaf. Hij zal wor den vergezeld door zijn secretaris de heer T. Geurts. De wijze waarop het rijksgoedkeurings systeem wordt gehanteerd leidt regelma tig tot een onderbezetting in de bouwbe drijven en het verloren gaan van bouw capaciteit. Een gezonde bedrijfsplanning en een efficiënte werkindeling worden hier dikwijls onmogelijk. Dit heeft de heer T. Gaastra, voorzitter van de vakafdeling bouwondernemers van de Nederlandse Christelijke aannemers- en bouwvakpa troonsbond (N.C.A.B.) gezegd, bij de ope ning van een vergadering van deze vakaf deling. „De meest bevredigende voortgang in de woningproduktie geschiedde in 1962 in c Grote Kerk, vandaag 20 u.: Orgelbespe ling door Albert de Klerk. Openluchttheater Bloemendaal, vandaag 20.15 u.: Portugese folkloristische dans groep. Concertgebouw, woensdag 20 u.: Haar lems Gemengd Koor o.l.v. Anton de Beer m.m.v. N.Ph.O. met „Die Jahreszeiten" van Haydn. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Girls, girls, girls", a.l. Frans Hals, vandaag 14 en 20 u., overige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „08/15", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De triomf van Maciste", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Summer ho liday", a.l. Minerva, 20.15 u.: „Grafin Mariza", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Een zol derkamer op Pigalle", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De dood loert langs de weg", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Viridiana", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Zij wilde niet van de zonde leven", 18 j. Woensdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Expositie van grafiek van Wout van Heusden. Tot en met 20 juli. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen van Henk Broer. Tot en met 30 juni. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u.; klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Mozart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van C. Nierop. Tot en met 16 juni. H. F Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gra vures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-23.30 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van Keltische Kunst. Dagelijks geopend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13- 17 u. en vrijdagavond ook van 20-22 u. Tot en met 3 juli. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan) Herdenkingstentoon stelling: werken van André van der Vos sen. Tot en met 8 juli. Dagelijks geopend van 1017 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Teylers Museum (Spaame 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Vleeshal (Grote Markt), Tentoonstelling van schilderijen, tapijten, tekeningen en grafiek van Mario Prassinos en beeld houwwerken van Jacques Lipchitz. Tot en met 15 juli. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva". Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Caba ret door Fiet en Frans Koster, Natascha Emanuels en Han Reiziger (piano). „Waagtaveerne", (Damstraat/Spaarne) iedere avond (behalve maandag) van 20 24 u. en vrijdag en zaterdag van 201 u.: internationaal liederenrepertoire door Co- bi Schreyer en Ronnie Potsdammer. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 7 juni). DINSDAG 11 JUNI City, 20 u.: „Twee vrouwen". Rex, geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12^0 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen- Noord: 19 tot 21 uur; wijkcentrum „De Duinpan", Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 uur. WOENSDAG 12 JUNI City, 20 u.: „Twee vrouwen". Rex, 20 u.: „Spookdivisie Brandenburg". Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Openbare leeszaal, Plein 1945, 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. Filiaal Velsen-Noord- 14 tot 17 uur (jeugd). R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur. Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 19 tot 21 uur: expositie „Het café". DINSDAG 11 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mon- do cane" Luxor Theater, 19.30 u.: „La dolce vita". (Eén voorstelling). WOENSDAG 12 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mon- do cane". Luxor Theater, 19.30 u.: „La dolce vita". (Eén voorstelling). en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE V de vrije sector. Er werd hier met de bouw van 25.000 huizen een aanvang gemaakt, terwijl er bijna 26.000 vrije sector wonin gen gereed kwamen. Er is hier dus dui delijk sprake van een evenwichtige ont wikkeling waarbij de produktietaak naar behoren is volbracht", zei de spreker. Het lijk hem een duidelijke aanwijzing dat de vrije sector bouw in staat is een daadwerkelijke bijdrage te leveren aan de opheffing van het bestaande tekort. De heer Gaastra meent dat een goed beleid er op gericht dient te zijn te bevorderen dat degenen, die een groter woongenot wel kunnen betalen in eerste instantie voor een duurder en dat betekent meestal een nieuwbouwhuis in aanmerking komen. Bij andere duurzame gebruiksgoederen is het een normaal verschijnsel dat men zich een tweedehands apparaat of vervoermid del aanschaft, wanneer een nieuw exem plaar het budget te boven gaat, zo voeg de hij eraan toe. De woningwetbouw dient te worden toe gespitst op die categorie, waarvoor geen andere huisvesting kan worden verkregen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gaast c.a. B. Jager, vicaris te Amstelveen. Beroepen te Rotterdam-Vreewijk als zie kenhuispredikant G. van Hoegee te Delft. Bedankt voor Oud-Beijerland J. H. Vlijm te Goedereede. Geref. Kerken Beroepen te Beverwijk (3de pred.pl.) Joh. Heule te Rotterdam-Zuid. Beroepen te Sint Anna Parochie A. Prins te Wormerveer. Beroepen te Oudehome J. van den Berg, kand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Drachten (5de pred.- pl.) K. Ubels te Vroomshoop naar Har- melen C. W. de Ruiter te Visvliet. Bedankt voor Emmeloord (N.O.P.) (vac. J. C. Schouten) E Jansen te Goes. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Kantens (Gron.) D. J. van Stelten, kand. te Kampen. Advertentie Italiaanse import. Zuiver katoenen open>-weave tricot. Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 3 jaar wet kleine stijging per maat b.v. 4 Jaar 4 f J, il1 I De zeventien-jarige Anita Renz, dochter van de circusdirecteur Renz, die zijn ten ten in het Brabantse plaatsje Schijndel heeft opgeslagen, is tijdens trapeze-werk zaamheden onder een voorstelling uit de nok van het circus gevallen en ernstig gewond. Er was geen vangnet als bevei liging onder de trapeze geplaatst. Samen met haar twintigjarige broer bracht zij een nummer, waarbij Anita met één van haar voeten in een lus van een touw moest blijven hangen. Ofschoon dit touw regelmatig beproefd wordt brak het toch. De acrobate stortte in de piste en moest met een gebroken sleutelbeen, een gebroken pols en een zware hersenschud ding naar het ziekenhuis worden overge bracht. De zomeruitverkoop begint overal, be halve in Eindhoven, op 18 juli. De staats secretaris van Economische Zaken, drs. Gijzeis, die wethouder van Eindhoven is geweest, heeft alle besluitenvan Kamers van Koophandel om de zomeropruiming op 11 juli te laten beginnen geschorst. Voor Eindhoven is een uitzondering ge maakt omdat men daar het eerst de uit verkoop heeft vervroegd in verband met vakanties van plaatselijke industrieën. Bij naburige Kamers zou men dit voorbeeld hebben gevolgd .om niet bij Eindhoven achter te blijven. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1959/'60 100, is van medio maart tot medio april 1963 van 109 tot 110 gestegen. Binnen de sector voeding, waarvan het indexcijfer opliep van 110 tot 112, zijn de indexcijfers voor aardappelen, groenten en fruit gestegen. Voor eieren is een prijs daling Waargenomen. Het indexcijfer, inclusief verplichte sociale verzekeringen en loonbelasting, liep op van 107 naar 108 8081. Tjongejonge, wat schrok die sol daat! Hij wreef z'n ogen uit en meende eerst, dat hij droomde. Maar toen hij nog eens goed keek zag hij, dat hij werkelijk niet droomde Het eerste, wat hij deed, was alarm slaan. Hij schreeuwde luidkeels, dat de stad door een monster werd aangevallen; en dat was het sein voor de overige schild wachten, om van alle kanten aan te ko men rennen. Zwaaiend met hun wapens kwamen ze op het schreeuwen van hun makker af Maar Quimbo had daar nog niet zo'n erg in. Hij zocht naar de plaats, waar de stadspoort moest zijn en Tippie volgde hem rustig. 60ED, HOUDT HEM DAM ZOU K>U£ 66tOV6M DAT HET DOOR DE TEDDY KWAM N6SN - WIJ KR106EN MATUUBj LIJK DE SCHULD! HOePtAl DAT IS MIJN TEDDY LAAT LOS, HET lè DE MIJNE ©PIB tftKNMMIN 1195-A. (Van onze Amsterdamse redacteur) De kansen, dat de spoorlijn Amster dam-Schiphol zal worden gerealiseerd, zijn belangrijk gestegen. B. en W. van Amsterdam hebhen de gemeenteraad voorgesteld negen miljoen gulden uit te trekken voor de eerste grondwerkzaam heden voor de aanleg van de spoorlijn. Het gemeentebestuur heeft over deze eerste werkzaamheden overleg gepleegd met rijkswaterstaat, de luchthaven Schip hol en de Nederlandse spoorwegen. Het krediet van negen miljoen loopt vooruit op nadere besprekingen. Het staat vast dat de enige aanvaard bare verbinding parallel loopt met het nieuwe tracé van de rijksweg nummer 4 (Amsterdam-Den Haag), dat noordweste lijk van het nieuwe centrum van Schip hol wordt aangelegd. Rijkswaterstaat heeft zich bereid ver klaard in de middenberm van deze twee- baans-weg ruimte te maken voor de spoor lijn en deze zelfde ruimte te scheppen in de viaducten, doch wenst dat de hier uit voortvloeiende extra kosten voorlopig, door de gemeente Amsterdam worden be taald. B. en W. hebhen .de raad meegedeeld dat indien de spoorlijn te zijner tijd niet wordt aangelegd (het plan voorziet in de lijn Amsterdam - Schiphol - Leiden - Den Haag) de reeds aangelegde baan kan wor den gebruikt voor de aansluiting op de toekomstige metro, zodat Amsterdam toch zijn rail-verbinding met de luchthaven zal krijgen. Op de rijksstraatweg te Wezep is ter hoogte van de Kamperweg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan twee men sen het leven heeft gekost. Een Duitse personenauto, waarin twee echtparen za ten, bestuurd door de 66-jarige W. B Schlagkamp uit Bottrop bij Essen, kwam uit de richting Kampen. De bestuurder wilde de rijksstraatweg oprijden. Door nog onbekende oorzaak kwam de auto bij het nemen van een bocht in de bermsloot te recht. De bestuurder en de zeventigjarige mevrouw A. Lucyga-Manka kwamen om het levèn, doordat zij in de modder stik ten. Bij bestratingswerk aan de Driehui- zerweg in Nijmegen is het driejarig jon getje J. M. L. Muller, zoontje van de bij dit werk aanwezig gemeente-opzichter, on der een vrachtauto geraakt en om het leven gekomen. De zestienjarige Van Hattum uit Oosten wolde (Ov.) is op zijn bromfiets in Olde- broek door een juist passerende auto aan gereden. Hij was vrijwel op slag dood. In de tunnel onder het spoorwegempla cement te Dordrecht is een ongeluk ge beurd, dat aan de 36-jarige tuinman J ten Braak uit Dordrecht het leven heeft gekost. De heer Ten Braak, die op een bakfiets reed, werd van achteren aange reden door een personenauto waarvan de bestuurder vermoedelijk door de zon was verblind. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht waar hij korte tijd later is overleden. De veertienjarige H. M. Wolf uit Dedemsvaart is in zijn woonplaats om het leven gekomen, nadat hij met zijn brom fiets op de provinciale weg tegen een vrachtauto was gebotst. De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft tijdens een plechtigheid in de ridderzaal in Den Haag het tweede internationale rechterscongres geopend. Dit congres, dat uitgaat van de Union In ternationale des Magistrats, wordt bijge woond door vierhonderdvijftig magistraten uit zesentwintig landen, onder andere Bra zilië, Japan en Tunis. Tijdens dit congres, dat vier dagen duurt, zal in de civielrechtelijke sectie be raadslaagd worden over de modernisering van de civiele procedure, vooral ook met het oog op een mogelijke versnelling van de rechtsgang. In de strafrechtelijke sec tie zullen de internationale gevolgen van strafvonnissen worden besproken. Men hoopt tot conclusies te komen, die de stem van de praktijk zullen doen horen met betrekking tot de vele pogingen, die momenteel worden gedaan om internatio naal tot grotere eenheid van de rechtsre gels te komen. Bedrijfsongeval. De 52-jarige A. van Steenis uit Leerdam is bij werkzaamheden bij Planabouw te Leerdam door een dak raam gevallen. Hij kwam op een tien meter lager gelegen betonnen vloer terecht en was op slag dood. Het slachtoffer was ge huwd en had drie kinderen. Generaal De Bie. In Den Haag is op 65jarige leeftijd overleden generaal-majoor van het KNIL b/d Th. E. J. de Bie, tot vóór een maand commissaris voor de mili taire produktie bij het ministerie van Eco nomische Zaken. Subsidiëring. Van 1 september af zal in Den Haag het godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen worden gesubsi dieerd. In Renesse, op Schouwen, zijn dit weekeinde op het strand grote a an tal len miljoenpoten waargenomen. Vol gens andere inwoners duidt dit, even als de invasie van de libellen, op een te verwachten droge zomer. In de Noordlimburgse gemeente Bergen is de 28-jarige landbouwer H. M. Bodden door de bliksem getroffen. Hij was op slag dood. Hetzelfde lot trof zijn paard. In het Brabantse plaatsje Wintelre ont snapte de landbouwer A. van Ham aan de dood. Hij was de koeien elektrisch aan het melken toen plotseling een hevige on weersbui losbrak. Hij holde weg, en zag even later hoe zijn koeien dood tegen de grond sloegen, doordat de bliksem in de melkmachine was geslagen. In Nistelrode is de bliksem in een boer derij aan de Langstraat geslagen. De boer derij brandde geheel af. Advertentie DK PIJNSTILLER Fijn op vakantie! Maar neem voor de zekerheid WITTE KRUIS mea. In 3 vormen verkrijgbaar, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij, en daardoor geen maagklachten. »airt •or*tJ)ie,<rnrr' £*hrurf$QrTt rrï Ft \i ittrl Het K.N.M.I. deelt mee: In geheel Europa zijn de luchtdrukver- schillen door drukdalingen afgenomen. De laagste druk bevindt zich boven Duitsland en Zuid-Zweden, waardoor de wind naar noord tot noordoost is gedraaid en het weer nu minder warm is dan tijdens het week einde. De luchtdruk begint boven de Brit se eilanden, Frankrijk en de golf van Bis- caye wat te stijgen. De onstabiliteit, waar door in ons land nog enkele verspreide buien tot ontwikkeling kwamen, neemt hierdoor af. In verband hiermee wordt morgen op de meeste plaatsen droog en op nieuw overwegend zonnig weer verwacht. In de ochtend zal echter met noordweste lijke wind tijdelijk wat bewolking worden binnengevoerd. De temperaturen bereiken maximale waarden tussen 20 en 25 gra den. Maximum-tempt i atuien binnen- en buitenland. Neerslag: Laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon Athene zwaar bew. nno geheel bew. nno geheel bew. n zwaar bew. nno zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt n nno n nno 19 24 24 25 26 25 27 25 licht bew. licht bew. half bew. half bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. half bew. regenbui zwaar bew geheel bew. geheel bew. geheel bew. regen licht bew. regen licht bew. licht bew. licht bew. half bew. onbewolkt no 22 zo 24 windst. 26 21 12 26 24 26 24 26 20 22 20 wnw zzw n nno nno w n zw windst. n windst. 25 windst. 26 w 23 zw 23 w 20 windst. 21 ozo 24 w 25 z zzo 24 no 25 windst. 23 windst. 23 n 21 windst. 0 0 0 0 0 7 0 11 0 1 0 0 0 0 0 0 20 0,2 0,2 1 3 3 3 3 0 0 0 0,1 9 1 10 0 0 0 0 Woensdag 12 juni Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur. Maan op 0.13 uur, onder 9.13 uur. Maanstanden 14 juni 21.54 uur laatste kwartier 21 juni 12.46 uur nieuwe maan 28 juni 21.24 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 juni Hoog water 6.05 en 18.29 uur. Laag water 1.42 en 14.01 uur. Woensdag 12 juni Hoog water 6.46 en 19.12 uur. Laag water 2.23 en 14.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoori 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2