oppenour Israëlische agenten in Bazel voor de rechter ASPIRIN© Premier Japan roept hulp van Britse troepen in WERELDNIEUWS J Baby Wolhuis Duitse geleerden zouden in Egypte radio-actieve raketten maken Labour-leiders in Moskou op bezoek Opvarenden gered van Deens schip Massale ongeregeldheden in Guyana €)p de rucitótocl Twee Poqo-leiders in Kaapstad ter dood veroordeeld W0LS00RTEN voor <pAppie Uit onze „DASSENBAR" „Lambswool" PULLOVERS Speciale cadeauaanbieding 18.90 SUEDE VESTEN met 2«iver wollen rug en mouwen 9.95 muur Gesprek met Kroesjtsjev over kernproevenverbod Hongerstaking in Saigon Vermist A rrestaties Vaarwel gezinsverpakking ÏOO tabletten c/aar staat BAYER achter Elias JOVD keert zich tegen rassendiscriminatie DINSDAG 11 JUNI 1963 I ff*' i-ijj Polyester Exclusieve collectie 3.90 5.90 Zuiver zijde Italiaanse import 9.90 13.90 SPORTSHIRTS voor vader extra voordelig Tricot Nylon 10.90 Terlenka 15.90 OVERHEMDEN Tricot Nylon 13.90 BeiO-Fast 15.90 Exclusieve P&C-aanbieding Scala"Tricot Nylon verlaagde prijs JUNI VADERDAG Naar alle waarschijnlijkheid zal de reis van president Kennedy naar Europa een soort apotheose vinden in Berlijn, waar de Amerikaanse gast op een hoog podium een blik zal werpen over de Berlijnse muur. De Westberlijners hebben de laat ste tijd niet veel meer van dergelijke muur voorstellingen kunnen bijwonen, zodat "net misschien tijd wordt om er weer eens wat aan te doen. Het is echter de vraag of Kennedy zijn krachtige persoonlijkheid en zijn realisti sche kijk op de dingen in overeenstem ming kan brengen met dit tamelijk goed koop demonstreren van de westelijke vast beradenheid. De Berlijnse Muur wordt namelijk langzamerhand een privé-evene- ment voor de Duitsers zelf, nu de inter nationale aandacht zich er enigszins blind op heeft gestaard. De filmcamera's en avonturenromanciers vinden er nog voort durend gegevens voor heroiek in, maar de politici praten er liever niet meer over. Hoe is dat te verklaren, terwijl deze Muur toch de tastbare en keiharde symboliek der Oost-West-vijandschap is? Het is geen geheim, dat Moskou zich nooit bijster enthousiast heeft kunnen to nen over wat de Oostduitse regering hier met beton en specie heeft klaargespeeld. Evenmin is het een geheim, dat de En gels-Amerikaanse analyse van de Berlijnse toestand het Westberlijnse stadsbestuur zacht verwijt, dat het alle mogelijke moei te heeft gedaan deze afsluiting in het le ven te roepen. Wat aan de Muur voor gruwelijks en onmenselijks gebeurd is en nog gebeurt, zijn wandaden van Duitsers tegenover Duitsers. De Oostduitse com munisten zijn een nieuw soort communis ten, die in de geaardheid van het regi me Grotewohl de kans hebben gekregen nazi-misdaden te herhalen. Zij zijn geen haar beter dan hun nazi-voorgangers en BAZEL (AFP) In Bazel is het pro ces begonnen tegen de 33-jarige Israëliër Joseph Ben Gal en de 42-jarige Oosten- waarschijnlijk ook uit hetzelfde hout ge- I rijkse natuurkundige Otto Franz Joklik, sneden. Een autoritair bewind in een stuk die beschuldigd worden van intimidatie. of een geheel Duitsland kan nationalis- «J z"ude" dreigementen hebben geuit aa„ het adres van Heidi Goerke, dochter van tisch of fascistisch of communistisch heten. Westduitse professor Paul Goerke, om maar de wandaden zullen altijd dezelfde te bewerken dat haar vader zijn werk in zijn en door dezelfde lieden worden bedre- Egypte zou staken. Ben Gal is ambtenaar ven. Uit wat er aan de Muur gebeurd is, het ministerie van Onderwijs in Tel I Aviv. blijkt dat duidelijk. In West-Duitsland hebben die elementen I j0klik vertelde dat hij besloot Egypte minder kans gekregen, doordat de opbouw te verlaten toen hem werd opgedragen te van het regime van meet af - Anders, niet autoritair-pohtieel is geweest. Afge i samenWerking met de Israëliërs om de zien van de wandaden die daar eveneens Duitse geleerden in Egypte te bewegen door ondemocratisch gerichte lieden zijn hun werkzaamheden daar eveneens te sta- en worden bedreven, heeft er mentale sa- ken. nering plaatsgehad die heeft doorgewerkt. Daaruit blijkt bijwijze van weerspiegeling het verschil in methode en opvatting tus sen de Oostelijke en de Westelijke geal lieerden. Maar in feite is toch de Muur de plaats waar niet Russische Sovjets en Amerikaanse Kapitalisten elkaar bevech-| ten, maar waar Duitsers tegen Duitsers optrekken voor zover hun broodheren dat toestaan. Een verdere democratisering in Oost- Duitsland zou de grote machten meer ge- hls V (Van onze correspondent) LONDEN De Labourleider Harold Wil- legenheid geven, hun werkelijke geschil-1 son en Patrick Gordon Walker, Labours len te slechten. Die werkelijke ^eschillrn schaduwminister van Buitenlandse Zaken, liggen op een ander niveau dan de ordinai- Moskou aangekomen, re interne Duitse rivaliteiten. Het „eigen-1 premier Kroesjtsjev heeft maandag staatje-spelen" wordt zowel in Oost-Duits- tegen Wilson gezegd, dat Rusland de ver- land als in West-Duitsland naarstig bedre- vaardiging van strategische bommenwer- ven en zowel Moskou als Washington zit pers en oppervlakte-oorlogsschepen heeft I gestaakt, wegens de kwetsbaarheid van deze wapens. De Russische premier her- lemaal kan worden belet, omdat men nu haai<je dat als West-Duitsland een kern eenmaal aan weerskanten met Duitsers te macht zou worden, dit een verandering in maken heeft de betrekkingen tussen Oost en West tot i neet gevolg zou hebben. Wilson, die op een Als Kroesjtsjev er met in slaagt zijn Oost- ;ersconferentir in Moskou sprak, zei dat duitse politieke materiaal te veredelen 1 ijZgel. vriendschappelijke en opbouwen- zal hij in de toekomst moeten rekenen op de besprekingen" met Kroesjtsjev had ge- een zeer moeilijk politiek kind, dat hem voerd over Zuid-Oost-Azië, in 't bijzonder voortdurend in terroristische initiatieven over Lao* de baas zal willen spelen. He. Russische eersje ontmoeting bijzonderheden zal uit- regeringssysteem is voor Duitsers vele ma-1 Werken met ambtenaren van het Russi- len gevaarlijker dan voor de Russen zelf. sche departement van buitenlandse zaken. i ,,Hn stalin heb- Aan het einde van de week zouden dan De Oostduitse leerlinaen de kwesties opnieuw met Kroesjtsjev wor- ben ook nog de leraar Hitier gediend. Zij doorgenomen. Wilson's doel is te hei- heten nu communisten, maar ze hebben pen misverstanden weg te nemen, welke van beide systemen alleen de allerslecht- 'n invloed ten kwade uitoefenen op de be j- u a „oBv-M 'n Vnnrtcchrii- trekkingen tussen de Sovjet-Unie en dc ste eigenaardigheden geerfd. n Voortschrij Verenigde staten. Hij heeft zich als alge- dende liberalisering in de Sovjet-Unie zal meen doej gesteld te trachten Kroesj- de Oostduitse „communisten" steeds ver- tsjev's wantrouwen tegenover het Westen der van zich vervreemden en tenslotte zal j te doen verdwi jnen. Kroesjtsjev de in Oost-Duitsland aanwezige en onder Duitse terreur zuchtende goede elementen de vrijheid moeten geven, zich aan het rapalje te ontworstelen. Dat is een groter probleem voor Moskou dan de eigen verhouding tegenover de westelijke grote machten. Joklik verklaarde dat dr. Wolfgang Pilz, een van de Duitse geleerden in Egypte, van plan was raketten te laden met stron tium en kobalt-60. Daarmee zou Israël vol gens Joklik kunnen worden vernietigd. Hij verklaarde dat Pilz het radio-actieve ma teriaal uit Engeland en Canada betrok. Op de vraag van de rechter of hij zijn werk in Egypte alleen uit morele over wegingen had opgegeven, zei Joklik dat er nog een reden was, namelijk onvol doende beveiliging van zijn persoon. Het werd mij te gevaarlijk, zo zei hij. Joklik verklaarde, dat de kernwapens, die in door Duitsers geleide Egyptische fabrieken worden vervaardigd, bedoeld wa ren om zoveel mogelijk radio-actieve neer slag te veroorzaken. Hij zei dat hij het vorige jaar meer dan een miljoen dollar had uitgegeven om voor dit doel radio actieve grondstoffen te kopen. „Deze pro jecten gaan ver uit boven hetgeen de V.A.R. voor haar landsverdediging no. dig heeft", zo zéi Joklik, ,",zfj voritién een dodelijke bedreiging voor Israël en andere staten en zelfs voor Europese steden5'! !,t)e gehele onderneming is slechts een voortzet ting van de uitroeiing van Joden", zo verklaarde Joklik. Vietnamese boedhistische nonnen lig gen op de vloer van de An Qoean- pagode in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon tijdens een hongerstaking om algemene boeddhistische eis van reli gieuze gelijkstelling kracht bij te zet ten. Vandaag heeft een bejaarde mon nik zich op straat met benzine over goten en in brand gestoken als een „offer". SANTIAGO DE CHILE (AP) Het Deense vrachtschip „Inge Skou" is in Straat Magellan in dichte mist op een onder water liggende rots gelopen en ge zonken. De 22 bemanningsleden zijn ge red. Het schip, dat met een lading vee van Buenos Aires naar Callao in Peru onder- we was, verging in het Mercier-kanaal De romp werd ter hoogte van ruim nr. 3 geheel opengescheurd. Het Argentijnse schip Astra Sur pikte de bemanning op .„TOKIO (AFP) -r Het Jap§psp. .vracht schip Donan Maroe- (4.615 ton) wordt .ver mist. De bemanning telt 33 koppen. Men vermoedt dat het op 6 juni in een storm ds vergaan. Een klein Japans vaartuig met zes opvarenden wordt eveneens ver mist. KAAPSTAD (Reuter) Het Zuidafri- kaanse opperste gerechtshof heeft twee Afrikanen die tot de leiders van de on dergrondse „Poqo"-beweging zouden beho ren, ter dood veroordeeld wegens moord op twee andere Afrikanen. Volgens de rech ter zat achter de moorden een politiek motief. De Zuidafrikaanse politie heeft maan dag in de buurt van de grens met het Britse protectoraat Beetsjoeanaland een groep van 45 niet blanken gearresteerd- Volgens de politie, die tevoren een tip had gekregen, trachtten deze mensen 41 Afrikaanse mannen, een Afrikaanse vrouw en drie Indiërs het land te Verlaten om tich naar Ghana te begeven. De groep reisde in drie vrachtwagens. Maandag werden in een trein in de kaap provincie nog elf Afrikanen gearresteerd. Zij zullen voor een verhoor worden vast gehouden. Brian Bunting en zijn vrouw, die te Kaapstad huisarrest hebben, hebben toe stemming gekregen de Zuidafrikaanse re publiek voorgoed te verlaten. Bunting, journalist en voormalig parlementslid, heeft besloten Z.-Afrika te verlaten omdat hij z'n beroep niet meer kan uitoefenen en geen passend werk kan vinden en omdat de gezondheid van z'n vrouw achteruitgaat sinds zij naar huis niet meer mag verla ten. De Buntings zullen hun Zuidafrikaan se burgerschap behouden. Mevrouw Bunting werd in 1960 beschul digd van hoogverraad, maar vrijgespro ken. In november kregen zij huisarrest. Naderhand heeft mevrouw Bunting toe stemming ontvangen een baan te zoeken. Zij hebben drie kinderen. Advertentie T évé-probleetn In mijn mevrouw Etiquette en in mijn Hoe Hoort Het Eigenlijk (wie mij kennen begrijpen hoe dikwijls ik deze werken heb moeten raadplegen voordat ik de smetteloze heer was, die ik ben) kan ik er niets over vinden. Dit is bij na der inzien begrijpelijk, omdat noch Emi- Post noch ook Amy Groskamp, de te levisie en haar sociale problematiek heb ben gekend. De waereld verandert. Vele van deze veranderingen wekken sociale repercussies en problemen. Sommige uitvindingen heb ben zulk een invloed op het dagelijkse leven, dat hun toepassing vergezeld gaat van een aantal problemen betreffende: Hoe doe je dat? Hoe reageer je daarop? Wat is joe? Wat is nonjoe? De televisie vooral laat zich hier gel den. Hoe vaak mag je als niet t.v.-bezit ter gebruik maken van de bereidwil ligheid van de buren om in hun kassie te komen kijken? Mag je je buren überhaupt lastig vallen met de vraag of het gelegen komt dat wij vanavond even Mogen wij als er visite is het kassie aanzetten? Deze laatste vraag is, volgens mijn er varing, de meest dringende. Zij vraagt het allereerst om een vaste door een ar- bitrix elegantiarum getrokken gedrags lijn. De beantwoording hangt van een aan tal factoren af: Bewijs ik de visite er een dienst mee het kassie aan te zetten? Vindt ook Zij het prettiger te kijken dan te luisteren naar de onnozele praat rondom de ta fel met thee en koekjes? Hier doet zich de vraag voor: Heeft visite bij de bevestiging van de vorige vraag, dan eigenlijk nog wel zin? Waar om, als je zelf tv hebt, er bij anderen naar gaan zitten kijken? Is het eigen lijk niet dwaas, zwijgend andersmans koek jes te gaan zitten opeten, zonder ander man in de gelegenheid te stellen zijn ge wauwel te doen horen? Gesteld dat zulk een visite-met-tévé etiketmatig geacht zal worden geoorloofd te zijn, is het dan de gastheer veroor loofd een nummertje dat Hij vervelend vindt, weg te draaien onder de kreet: Nee da's vulles, of moet hij zich eerst ervan overtuigen of de gasten met deze kreet instemmen? Mogen de gasten dan zeggen: Wat gek, dit vinden Wij nu juist zo aardig (resp: bezienswaardig, boeiend, interessant, reu ze-lollig of leerzaam), of eisen de goede manieren dat ge het zowiezo eens zijt met het oordeel van de gastheer, hem dusdoende niet dwingende in zijn eigen huis te moeten zitten kijken naar iets wat hij niet lust? Dit zijn slechts enkele aspecten van de vraag: Hoe hoort het eigenlijk bij de beeldbuis? Maar hiermee hoop ik alreeds duide lijk te hebben gemaakt dat het noodza kelijk is van hogerhand richtlijnen ten deze uit te stippelen. c GEORGETOWN (Brits-Guyana) (Reu- Ter/AFP) In Georgetown, de hoofdstad van Brits Guyana, is het maandagavond bij het Russische schip „Kirovsk" dat daar in de haven ligt om een lading rijst in te nemen tot een vechtpartij gekomen tussen de politie en rond 1800 betogers. Voor deze vechtpartij werd de minister van Verbindingen, Gladstone Wilson, door de menigte mishandeld. Hij kon bijtijds ontzet worden door leden van de opposi tie, die voor de politie op het terrein aan kwamen. Op 5 april hebben zich eveneens relle tjes voorgedaan toen een Russisch schip op een lading rijst lag te wachten. Van officiële zijde is meegedeeld, dat premier Jagan de gouverneur van Brits-Guyana of ficieel verzocht heeft om tussenkomst van Britse troepen teneinde de toestand mees ter te kunnen blijven. In Georgetwon is een actie van geweld loos protest begonnen. Duizenden demon- stranteh, die aan de actie deelnemen, heb ben maandag, op de 53ste dag van de algemene staking, het gebouw van het parlement bezet, benevens enige ministe ries, bankinstellingen en zakenpanden. De stakers hebben zich bij de actie aangeslo ten. De politie, die vergeefs trachtte, de betogers te verjagen en daarbij traangas granaten heeft geworpen, arresteerde tweehonderd mensen. Op vele plaatsen is het tot gevechten gekomen. De woning van premier Jagan wordt door Britse mili tairen bewaakt. In een ander deel van Georgetown heb ben zich ongeveer 15.000 mensen verza meld voor een betoging voor de regering. De huidige vormen van rassenonder scheid in de wereld, met name in de Verenigde Staten en Zuid-Afrika, moeten verdwijnen, aldus is de strekking van een motie over het rassenvraagstuk die op een buitengewone ledenvergadering van de liberale jongeren organisatie vrijheid en democratie dit weekeinde in Dalfsen, met algemene stemmen is aanvaard. De J.O.V.D. acht iedere vorm van rassen discriminatie in strijd met de democra tische grondbeginselen. I Hagel. Een bijna tropisch onweer heeft maandag binnen een paar minuten de straten en riolen van Parijs blank gezet. Op sommige plaatsen viel hagel ter grootte van druiven. Bij Kumanovo in Macedonië zijn tijdens een hevig onweer vier vrouwen door de bliksem gedood en verscheidene anderen gewond. De blik sem sloeg in een boom waaronder zij schuilden. Beschuldiging. De commandant van de In donesische luchtmachtbasis te Tarakan heeft verklaard, dat Britse vliegtuigen en wentelwieken het Indonesische lucht ruim boven Borneo hebben geschonden. „Om vlugschriften af te werpen waarin de bevolking van Kalimantan (Indone sisch Borneo) wordt verzocht, de Britten te helpen met het vernietigen van de vrijheidsstrijders in Noord-Kalimantan. Teruggestuurd. De 25-jarige West-Berlijner die zondag duttend op een luchtbed over de rivier de Havel naar Oostduits ge bied dreef en daar werd gearresteerd, is na een detentie van vijf uur naar West-Beriijn teruggestuurd. Protest. De Britse Vereniging van voorma lige concentratiekampgevangen heeft in Londen protest uitgebracht tegen de plannen om in september in de Westduit se stad Hameln een bijeenkomst van voormalige leden van de S.S. te hou den. Ingeval het plan door officiële West duitse instanties wordt goedgekeurd, zouden de leden van de vereniging dit als een belediging van de nagedachtenis van miljoenen vermoorde mensen opvat ten, aldus de verklaring. Spook. Arbeiders die bij Weybridge in Zuid-Engeland in een vliegtuigloods wer ken vlakbij een baan waar vroeger race wedstrijden werden gehouden hebben de geest van een coureur gezien. De geest, die een helm en een leren jas draagt, wandelt door de loods en ver dwijnt dan in een muur. „Wij raken nu wel aan hem gewend", zei een arbei der. De loods werd drie maanden gele den gebouwd bij de baan waar destijds verscheidene coureurs en monteurs om het leven kwamen. Bevrijding. Georges Schoeters, een 33-ja- rige uit België afkomstige student in de economie in Montreal, heeft bekend een van de aanstichters en organisatoren te zijn van de Canadese terroristische or ganisatie FLG, het Bevrijdingsfront van Quebec. Tyfus. In het ziekenhuis van Harlow (Engeland) is een jongetje van twee jaar opgenomen die vermoedelijk tyfus heeft. In Harlow zijn reeds zeventien gevallen van tyfus geconstateerd. Gijzelaars. 92 Griekse gijzelaars die tij dens de Griekse burgeroorlog van 1947 tot 1949 door de guerrillastrijders ge vangen genomen werden, zijn uit Alba nië naar Griekenland teruggekeerd. De repatrianten, hoofdzakelijk boeren en schaapherders en hun gezinnen, werden tezamen met vee in een grensdorp over gedragen aan de Griekse autoriteiten. In januari hebben de Albanezen 129 gij zelaars naar Griekenland laten terugke ren. Advertentie Advertentie ff ANEGANG 36 - HAARLEM HET HUIS VOOR BETERE Beslag. Op twee boeken van de hand van de voormalige S.S.-officier Otto Skorze- ny, die destijds Mussolini uit de handen van partisanen bevrijdde, is in West- Duitsland bij gerechtelijke uitspraak be slag gelegd omdat hun inhoud staatsge vaarlijk wordt geacht, namelijk „Lebe gefahrlich, Kriegsberichte der Waffen- S.S. en Wir kampften - wir verloren, Kriegsberichte der Waffen-S.S. L

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3