LANGS SLUIZEN EN HAVENS O MIELE u ii i n n f i n a mnruLLiinnn i Fabriek in IJmuiden produceert per jaar miljoenen lunchpakketten voor honden en katten Hoe de duiven vlogen VADERDAG Clan-schepen wasautomaten 1595.- Ombudsman m Groningen is nu bij gestrande S,acrest Eerste job voor Zwarte Zee Sport in IJmond Havenberichten Kort IJmondnieuws 5 WEEKENDSHIRT Demonstratiecentrum Kennemerland I DINSDAG 11 JUNI 1963 - - 8.75 tot f 24.50 Arie van der Veer Tunnelboys in actie voor Dousadj Examens Expositie in Velsense Gemeentebibliotheek sadj- Vertraging in zwembad- Drie primeurs op bouw te Beverwijk Schermer Heidenrijk wordt weer in Londen geopereerd Nederlands twaalftal voor wedstrijd tegen België Bromfietser rijdt tegen auto 'Advertentie DENKT U ERAAN a.s. ZONDAG 16 juni Verras Hem met een Internationale kleuren en dessins ■-asM»-. f IJMUIDEN KENNEMERLAAN 61 SCHEPEN van de Clan Line Stea mers Ltd zijn gemakkelijk te vinden om dat de namen beginnen met „Clan". Zij hebben Glasgow als thuishaven en be halve in die havenplaats heeft de maat schappij ook een kantoor in Londen en in Liverpool. De vloot telt 37 schepen en Cayzer, Irvine 6- Co Ltd voert de directie. Deze namen komen we 85 jaar geleden al in de geschiedenis tegen. In 1878 werd het bedrijf namelijk op gericht door Charles William Cayzer en William Irvine. Op de foto zien we de Clan Brodie, een vrachtstoomschip van 7.473 bruto reg. ton, dat in 1941 is gebouwd bij de Greenock Dockyard Ltd als Athene. De Clan Line heeft het schip in 1946 gekocht van de Britse admiraliteit waar na het onder de naam Clan Brodie in de vaart werd gebracht. Het draagver mogen bedraagt 9.992 ton, de lengte over attes 148,63 m, de breedte 19,20 m en de diepgang 8,63 m. De Clan Brodie is een schip van deze tijd maar hoe was het 85 jaar geleden? De eerste Clan boten die in 1878 in be drijf kwamen waren de Clan Alpine en de Clan Fraser, elk 2092 reg. ton bruto. In het volgende jaar werden er vier nieuw aan de jonge maatschappij opgeleverd, alle onge veer van dezelfde tonnemaat: de Clan Ra nald, Clan Cordon, Clan Suart en Clan La- mont. Gedurende de jaren tachtig breidde de vloot met 22 schepen uit en aan het einde van de vorige eeuw werden de sche pen waarmee men begonnen was verkocht. Als we nagaan wat er van deze sche pen is geworden zien we dat de Clan Fra ser in 1895 werd verkocht aan de Dene Shipping Co Ltd en de naam Oakdene kreeg. Later veranderde deze stomer weer van eigenaar en kreeg de naam Primavera. Onder die naam is het op 28 oktober 1902 verongelukt. De Clan Alpine werd in 1899 van de hand gedaan en kwam eveneens terecht bij de Dene Steam Shipping Company als Elmdene. In 1903 werd dit schip de Italiaanse stomer Ida en kwam in '1909 onder Griekse vlag als Simopoulus. Tenslotte werd het schip in 1909 voor de sloop verkocht. Het derde schip dat de Dene Steam Shipping van de Clan Line over nam is de Clan Monroe ge weest in 'n jaar 1897 en die kwam als Ce- dardene in de vaart. Onder die naam is het op 24 februari 1903 op de kust van Marokko verloren gegaan. Ook de Olive- dene heeft oorspronkelijk toebehoord aan de Clan Line, veranderde later weer van eigenaar en werd op 25 juli 1902 als ver mist opgegeven. Gedurende het bestaan van de Clan Li ne is het een komen en gaan van sche pen geweest. Vrijwel elk jaar werden en kele nieuwe schepen in de vaart gebracht maar ook naar andere rederijen verkocht terwijl aan de andere kant ongelukken niet zijn uitgebleven. Aanvaringen en strandin- De IJmuidense sleepboot Groningen van n.v. bureau Wijsmuller, die te Valencia, Spanje, lag te wachten op het gereedko men van haar sleep een drijvende krachtinstallatie, die versleept moest wor den naar Marsa el Brega in Lybië heeft vanmorgen vastgemaakt aan het Li' beriaanse vrachtschip Seacrest, dat ge strand is op een modderbank bij Calelia ter hoogte van Barcelona. De Seacrest, die 7261 ton meet en in 1945 in een serie libertu-schepen is ge bouwd, was met een lading schroot on derweg van Boston in de Verenigde Staten naar Genua in Italië. Het schip strandde reeds op 5 juni op ongeveer een mijl uit de kust. Eerst heeft gen kwamen nog al eens voor en tijdens de gezagvoerder getracht de Seacrest op de twee wereldoorlogen werden verschei- ejgen kracht vlot te doen komen. Toen dene schepen door een torpedo getrof- deze pogingen maandagmiddag nog geen fen of liepen op een mijn. Oude namen resuitaat hadden opgeleverd, accepteerde keerden bij de nieuwbouw weer bij de djj de assistentie van de nieuwe 2950 i.p.k. vloot terug. Clan Brodie is een van de sterke „Groningen" op basis van Lloyd's weinige namen die we voorheen niet bij open form. Eén van de bergingsinspec- de Clan Line zijn tegengekomen. teurs van Wijsmuller, de heer P. Kalk- Vijf en tachtig jaar geleden is deze maat- marl( is inmiddels per vliegtuig in Bar- schappij begonnen met reizen tussen En- ceiona aangekomen. Hij is thans aan boord geland en de havens van Zuid en Oost I van de Seacrest. Afrika, India, Pakistan, Ceylon en Australië De Groningen bracht vanmorgen de Gedurende die jaren hebben de schepen sieepverbinding tot stand en zou vandaag vlees, fruit, suiker, rijst, thee, koffie, wijn de eerste poging doen het schip vlot te en specerijen vervoerd, maar ook koper, brengen, lood, wol, jute, katoen, staal en hennep en dan niet te vergeten locomotieven, spoorwagons, trucks, bussen enz. Het is een der voornaamste Britse scheepvaart- ondernemingen geworden, dan te danken is aan het initiatief, doorzettingsvermogen en sterk leiderschap van de oprichters. Enkele dagen geleden zijn de Tunnel- Advertentie IN PRIJS VERLAAGD van 1750.voor Alléén hij: Zeestraat 37 - Tel. 5462 - Beverwijk kunt u er mee leren wassen. De nieuwe Zwarte Zee, het vlaggeschip van L. Smit en Co's internationale sleep dienst, heeft zijn eerste job. De zeesle per trekt thans met zijn 9000 pk het Fran se tankschip Sölognë," 'geladen met bijna 19.000 ton olie, naar Lavera bij Marseille. De Zwarte Zee lag bij de Azoren op sta- tion toen kapitein Arie Poot het sein om boys in Velsen-Noord begonnen met een I assistentie kreeg. De Sologne, van Port aktie, waarvan de opbrengst is voor de de gouc opweg naar Bajo Grande in Ve- herbouwing van het Iraanse dorp Dousadj. nezuela, kwam 250 mijl ten oosten van de Zij gaan huis aan huis met het verzoek Azoren in moeilijkheden door machine- of de bewoners hen willen toestaan, dat I schade. Een contract op Lloyd's open form het huisnummer op hun vuilnisemmer wer(j afgesloten, wordt geschilderd. 't Loon dat zij hiervoor ontvangen komt de aktie ten goede. Zo kon reeds in twee dagen tijd een bedrag van ongeveer 350,- worden verdiend. De aktie wordt voortge zet tot geheel Velsen-Noord zal zijn be reikt. Zondag 16 juni a.s. zal de toneelgroep van Tunnelboys in het Jozelfhuis onder le In eerste instantie speelde Terrasvogels tegen HCAW een gelijkopgaande wedstrijd. De twee teams waren in zoverre goed te gen elkaar opgewassen dat het evenwicht er was tussen één man van HCAW, te we ten Rob Hoffman, en het uitstekende veld van de Vogels. Tot de 4de innings was de spanning er nog volledig, doch toen blun derde* De Boer, hetgeen twee punten kost te. De spanning was toen goeddeels ver dwenen; in de 5de innings weer een blun der van De Boer, die twee punten kostte en dat betekende in feite dat Terrasvogels had verloren. Terrasvogels 0-0-t)-0-0-0-0-0-0=0 HCAW 0-0-0-2-2-0-0-0-0 4 Zondagmorgen om 10.00 uur ontvangt Terrasvogels Rooswijk op Schoonenberg. Voor Terrasvogels betekent dit voorlopig de laatste kans om bij de bovenste drie te blijven. Dit is zeer belangrijk aangezien alle lager geplaatste teams uit deze klasse zullen degraderen. Amsterdam (V.U.). Doctoraal theologie A. H. de Graaff (Grand Rapids, in de Amerikaanse staat Michigan). Njjmegen. Doctoraal psychologie: me mevrouw L. M. A. Buynsters-Smets (Boos- teren), mejuffrouw E. M. de Jong (Breda), H. C. I. Andriessen, cum laude (Nijmegen) F. A. J. M. Boselie (Arnhem), M. H. A. M Huijnen, cum laude (Maastricht), C. J. S Klerken (Nunhem) en J. F. J. Janmaat (Amsterdam). Leiden. Doctoraal Duits: M. H. Wurzner (Leiden). Doctoraal Nederlands recht: J. L. M. Urlings (Voorburg). Doctoraal vrije stu dierichting rechten: L. G. Schimmelpen ninck (Olst). In de Velsense Gemeentebibliotheek aan het Plein 1945, is tot 30 juni een expositie ingericht van aquarellen en tekeningen van Rens Bakker. De heer Bakker is 24 jaar oud, studeert ding van de heer H. Dekker 2 toneelstuk- bouwkunde aan de Technische Hogeschool jes op de planken brengen. De stukjes zijn te en besteedt zijn vrije tijd aan te zeer komisch van aard en zijn getiteld kenen en aquarelleren. „Knalgas" en „Koekepan". Het geheel zal De geëxposeerde werken bestaan hoofd door de gitaarklub worden opgeluisterd. zakelijk uit havengezichten te IJmuiden. De voorstellingen zullen om 2 én 4 uur be- De tentoonstelling, die ingericht is in de ginnen. Voor de toegangsprijs wordt een be ieeszasd js voor iedereen gratis toeganke drag gevraagd met een minimum van 25 jyjj cênt. De opbrengst is eveneens voor Doe- N°S steeds is in Beverwijk niet •be- gi ucuicv gonnen met de bouw van het overdekte Maandag kwamen er aan de veiling zwembad van de n.v. Sportfondsenbad Kennemerland in Beverwijk drie pri- Beverwijk, hoewel de rijksgoedkeuring meurs. De eerste aardbeien van de koude voor de bouw al geruime tijd geleden is grond werden aangevoerd. Het waren nog verstrekt. Nu blijkt weer, dat Gedeputeer- maar enkele doosjes en de kwaliteit was de staten nog geen beslissing hebben ge- nog maar matig. nomen omtrent de uitgifte in erfpacht van De eerste peulen kwamen ook nu weer de grorKj aan de Kuikensweg, alwaar het van Arnold Pekel uit Heemskerk, die er zwembad is gepland. B.S. hebben hun be- 3,50 per kilo voor ontving. Uit dezelfde sijssing voor twee maanden verdaagd, plaats kwam de heer B. Koper met de eerste spercieboontjes waarvoor 2,85 per kilo werd betaald. Dan was er nog de eerste zaaisla. Deze bladgroente stond zeer in de belangstel ling en liep in prijs op tot 24 cent per krop. De spinazie vond ook wel afnemers, zij het tegen niet al te hoge prijzen. De De roep om een Ombudsman, ook in Nederland, wordt steeds krachtiger. De functie houdt in dat de staatsburger een adres krijgt waar hij aan kan kloppen wanneer hij meent dat hem door de over heid onrecht is aangedaan of wanneer hij meent op onrechtvaardigheden en mis bruiken vanwege die overheid te zijn ge stuit. Het DEVENTER DAGBLAD wijst op de toenemende complicatie van ons maat schappelijk bestel, dat als zodanig steeds onoverzichtelijker wordt, met als gevolg, vergroting van de afstand tussen burger en regering. De burger „weet" het soms niet meer. Hij voelt zich afgescheept. Vandaar dat bijvoorbeeld hoe langer hoe meer lieaen zich dan maar" tot Koningin of Prins wenden. Onlangs heeft de Wiardi Beckmanstich- ting van de PvdA uitgesproken, dat 'n Ombudsman in Nederland „uitstekend, zou passen". Maar daarmee heeft de roep om zulk een „controleur-generaal" nog niet een exclusief-Socialistische roep te zijn. Ande re partijen kunnen o.i. zonder bezwaar hun stern aan die van de mannen van de Wiardi Beckmanstichting paren." Het VADERLAND achf het nauwelijks voor discussie vatbaar dat Nederland, sterk verambtelijkt als het is, behoefte heeft aan een ombudsman. Er zal zich in ons land echter met de ombudsman één allesoverheersend pro bleem gaan voordoen, dan tot nu toe on voldoende aandacht heeft gekregen. Een ieder gaat ervan uit, dat deze fi guur los van de politiek moet staan, wat op zichzelf al een moeilijkheid zal zijn. Maar gesteld dat men 'n politiek-neutra- le persoon zou vinden, dan duikt een tweede probleem op: welke godsdienst zou hij wel of niet mogen hebben. In de Scan dinavische landen is dit geen probleem, maar in ons religieus zo hogelijk verdeel de land zal dit anders liggen. Wanneer men bedenkt, dat tegenwoordig bij benoe mingen voor de rechterlijke macht geloof en politiek al een grote rol spelen wat wil men dan bij de oppermachtige ombuds man? Het is te hopen dat Nederland zijn religieus en politiek geharrewar voor eens zal kunnen staken, waar een zo het alge meen belang betreffende beslissing moet worden genomen. En dat er bovendien eens vaart gezet zal worden achter een baanbrekende beslissing." Voor een ombudsman heeft onlangs ook prof. mr. B. M. Polak gepleit. Déze wees er op een studiebijeenkomst van de Tel- dersstichting op, dat voor veel mensen onrecht" betekent „onrecht begaan door de overheid". Maar de chef vah de af deling voorlichting van het ministerie van Binnenlandse Zaken, drs. G. Chr. van Eek, ziet meer heil in een intensivering van de voorlichting door overheidsor ganen. De HAAGSE POST citeert oud-dagblad correspondent Theo Joekes, die vertelt hoe in Engeland de parlementsleden ge middeld tachtig brieven per week uit .iun district ontvangen. ..De K.V.P.-er Karei van Rijckevorsel voegde hieraan toe, dat ook de Nederland se kamerleden met brieven worden over stroomd. Al kwam hij op een gemiddelde van 500 per jaar, zijn overleden collega Jan Peters uit Limburg ontving wel 3000 brieven per jaar, toch nog 1000 min der dan het gemiddelde Lagerhuislid." Maar het weekblad wijst ook op een toespraak van het VVD-kamerlid mejuf frouw J. J. Th. Ten Broecke Hoekstra. Al worden de brievenbussen van ka merleden overstroomd met verzoeken, ga randeren kunnen de vertegenwoordigers van het volk niets. Zegt mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra: „Het vervelende is, dat je behalve in gevallen van duidelijke wetsovertreding en die zijn natuurlijk zeldzaam, alleen maar kunt vragen en pleiten. Ook al staat de hele Kamer ach ter je, dan kun je in feite de minister nog niet dwingen, omdat een procedure ont breekt". t Maar niet alle bladen zijn geporteerd voor een ombudsman! BURGERRECHT spreekt van een „ombudsziekte". wilde weg te werken, maar kunnen zij zich verenigen in vakgroepen. Zou dat niet de ideale toestand zijn? En als het allemaal goed gaat, dan sturen we re gering en parlement naar huis Burgerrecht heeft niet lang op antwoord behoeven te wachten, wat dat betreft. Want VRIJ NEDERLAND stelt vast dat de ombudsman het werk natuurlijk niet alleen af kan. Hij moet een staf van medewerkers en administratief personeel krijgen. „Daar komt het al", is Burger- recht's reactie. „Sinds jaar en dag hebben vrijwel alle Nederlandse politieke partijen 'ch be ijverd om het overheidsapparaat uit te breiden en het aantal ambtenaren te doen toenemen en ziet, plotseling komen zij tot de ontdekking dat al die overmatige amb tenarij leidt tot allerlei ongewenste toe standen. Nu zou men zo denken: laten aie partijen dan eens moeite doen, om het aantal ambtenaren en de ambtelijke be moeienis te beperken! Maar neen. Daar van mag geen sprake zijn." Het blad ziet er weinig heil in: „Stel, dat de heer Van der Futten zich tot een ombudsman had gewend, waartoe zou dat geresulteerd hebben? Zouden de politieke partijen de ombudsmannelijke beslissing hebben aanvaard? Er is, niet alleen in ons land, een merkwaardige verziekelijking van de democratie, te bespeuren. Die komt hier op neer, dat vele verantwoordelijkheid dragende functionarissen niet de zedelijke moed bezitten om op te komen Voor dat gene, waartoe zij geroepen zijn. Er be staat in ons land de neiging, om de lagere ambtenaar, als hij fouten maakt, te be schermen tegen de publieke opinie. Als een agent van politie ontactvol of geheel verkeerd optreedt, wordt zijn optreden door zijn chef gedekt. De hele ambtenarij in ons land hangt als een clique aan el kaar en vormt een niet te overwinnen barricade voor hen, die recht zoeken. De ombudsman, die zijn vinger in deze hete brei steken wil, komt van een koude ker mis thuis. Waaraan zal hij de mogelijk heid ontlenen om a travers op te komen voor datgene, wat hij versoonlijk ziet als Recht?" Spottend voegt het blad prof. Polak toe, dat men maar een ombudssysteem op grondslag der zuilen moet invoeren. „We hebben voorreike- gemeente net zo veel ombudslieden nodig als er politieke partijen zijn. Dan krijgen we er voor het hele land enige duizenden. 1 Dan hoeven deze mensen ook niet in het Schermkampioen Boudewijn Heidenrijk vertrekt binnenkort naar Londen om daar opnieuw een enkeloperatie te ondergaan. De operatie, die de Engelse specialist dr. Law onlangs uitvoerde, blijkt nog niet af doende te zijn gewëest. Heidenrijk kreeg een kwaal aan beide enkels, waardoor een abrupt einde dreigde te komen aan zijn schermcarrière. Nederlandse medici konden hem niet het uitzicht bieden op een zodanig herstel, dat hij kon rekenen op een comeback in de schermersport. Op advies van dr. Hans Tetzner consulteerde Heidenrijk de Engel se specialist dr. Law, die van oordeel was dat een operatie aan beide enkels volledig herstel mogelijk zou maken. Dankzij de financiële steun van de Ne derlandse Sportfederatie heeft Heidenrijk zich ill Londen kunnen laten opereren. De operatie scheen geslaagd en verwacht werd dat Heidenrijk binnen niet te lange tijd weer zou kunnen schermen. Aan één enkel ondervindt hij echter toch nog moeilijk heden. Dr. Law wil het thans nog eens met een operatie proberen. Heidenrijk, die mili tair is, heeft voor zijn reis naar Enge land buitengewoon verlof gekregen. Ook nu weer zal de Nederlandse Sportfederatie voor financiële steun zorgen. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Mercu- rius H. van Dagenham; Minos, Helsinki; Saint Thomas, Hamburg; Bomma, Drammen; Auguste Schulte, Liverpool; Lingestroom, Liverpool; Hammelwarden ledig van Noordzee naar Bui tenhuizen; Nestor, Las Palmas; Aletta, Stock holm. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Gage Lund naar Ostermoor; Faience, Dover; Vestfold, Rot terdam; Mercurius H, Dagenham; Kalev met walsmateriaal van IJmuiden naar Rostock; Finn Germa, Norrköping; Texel, Den Helder; Neth Coast. Rotterdam; Wolanda, Rotterdam; Mana- foss, IJsland; Louis Emilie, Alblasserdam; Bore 5 ledig van Velsen naar Hudiksvall; Ursula Block, Rouen; Ank T met zout van IJmuiden naar Stockholm; Bryansklêe met coils van IJmuiden naar Klaipeda. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Joost met hout van Stocka naar Zaandam; Nore, Vaste- ras; Alcetas, Rotterdam; RE Fritzen met erts van Gefle voor IJmuiden; Torna met talkvet van Jakobstadt naar Zaandam: Martin Thore, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Philippia, Kharg Island; Scheldeborg, Wismar; Roseneath ledig van Zaandam naar Ostende; Zelos ledig van IJmuiden naar Rotterdam; Geerts, Milford; Wilja, Londen; Jannie ledig van Zaandam naar Groningen; Joseph Joham, Zeebrugge. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het bordje „Kantoor, hier melden" is kennelijk ook deze beide kloeke herders niet ontgaan, die zich dagelijks als geroutineerde bedelaars voor een gratis lunch vervoegen bij een fabriek van dierenvoeding aan de Standweg in IJmuiden. Uiteraard is nun wandeling nimmer tevergeefs, want het'personeel ziet al ge regeld naar de komst van de twee vaste bezoekers uit, waarbij zij prompt op hun wenken worden bediend. Deze pelgrimage werd zelfs niet onderbroken door het destijds voor honden afgekondigde uitgaansverbod, want tot groot vermaak van het personeel verscheen op zekere dag één der trouwe viervoeters met een gebroken halsband, zodat hij zich voor deze visite blijkbaar met geweld aan de waakzaamheid van zijn begeleider wist te ontrukken. WAT IS NU TOCH WEL het geheim van dit soort dierenvoeding, waardoor hond en kat hiervoor zulk een duidelijk betoonde aantrekkingskracht demonstreren! Dit my sterie wordt ons door de heer W. van Wanrooy, produktieleider bij Quaker Cats Graanprodukten, afd. Evivo-dierenvoed- sel niet onthult, omdat de juiste samen stelling hiervan tot de zorgvuldig bewaar- van de postduivenhoudersvereniging „De 01 Ir,-In TTr I IJmond" (Zaterdagvliegers) te IJmuiden namen eerste soort ging tot 22 cent per Kilo. Er dit weekein(ie 55 duiven deel aan een wed- was zelfs export van dit artikel, een Bel- vlucht van Creil af over een afstand van 386 km. sische fabriek had er interesse voor. De De lossing van de duiven geschiedde om 7.45 u. nardhoipn 74-119 cent an-1 Een duif van v d. Scheer bereikte als eerste prijzen waren. aardDeien (4 het hok om 15.07 uur; de laatste prijsduif om dijvie 20-31, bloemkool 44-86, spinazie l-ll ]5.20. Door de harde n.o wind bereikten de sla 9-24, postelein 7-16, bospeen 74-100, duiven geen grote snelheid. Bovendien hadden wasoeen 70-110. prei 12-36, peulen 350, ze met atmosferische storingen te kampen, waspeeii IU 11U, pic, 1 De uitslag was als volgt: v d. Scheer 1 en 4: sperciebonen 280. I Stuurmond 2, 5 en 8; Van Sluiten 3: Hoffemon Het ging aan de Beverwijkse bloemen- 6 en 10; Knapen 7; verduin 9; v. d. zee u. veiline maandag niet erg vlot; het warme u:„omom,„or ne nniprs had- Van de Postduivenhoudersvereniging „De weer IS geen bloemenweer. De anjers naa I Snelvijeger" te IJmuiden namen dit weekeinde den zomerprijzen en kwamen met veel 251 duiven deei aan een wedvlucht van st. verder dan 7 cent per stuk. Ook de rozen Ghislain Hornu af over een afstand van 231 km. ctonrten laan apnoteerd De aanvoer van ne lossing van de duiven geschiedde om'6.4o u. Stonden laag genoieeru. ue Een duif van W Remmers bereikte als eerste irissen van buiten, die nu snel toe gaax het ho(. om m.15.0 uur; de laatste prijsduif om nemen, werd ook niet met veel gejuich ontvangen. Zo waren de prof. Blauw wel de duurste met 50 cent per bos. Gele en witte kwamen niet veel hoger dan 25 tr*- ufflrpn Hitmafll pniep aardige Dartii-I Visser 10. 18, 24, 28, 37: S. voet 12, 13, 34, Er waren ditmaal enige aardige pariij A v d Zee 15. Joh Broek 22; g. Godde 23, 40; tjes potchrysanten, kleme potjes uit de K Klepper 27; j wi.iker 25. 39: e. de Boer proeftuin onder Hoorn. In deze kas wor- 30, 47; e. Reker 36.40; Gebr. Boender 32; j. de den proeven gedaan om tot nog een teelt weers 44,50: a. schotvanger 49. 5_ j. trotvaccon Na een zeer spannende wedstrijd waarin J in de zomer te komen m de trekkassen ^oorn <je beste prestatie behaalde werd hij waar in de winterdag de bolbloemen in tevens kampioen Vitesse met 388 punten. (Max worden getrokken. 10.33.40 uur. De uitslag was als volgt: W. Remmers 1, 20, 41; A. J. Ham 2, 16; H. in 't Velt 3; J. v. d. Kammen 4. 35, 51; P. Schelvis 5; F. de Boer 6, 21, 46, 48; C. Zwanenburg 7, 17, 19, 45; H. J. Broek 8, 14, 38; J. Koorn 9, 11, 26, 29, 31; B. - ------- - 34 43; 400). De kampioenen Vitesse: 1 J Koorn 388 p.; 2. W Remmers en A. J. Ham beiden 380 p.; 3. C. G. Zwanenburg 378 p Van de Postduivenhoudersvereniging „Het TT„, i Atoom'' te Velsen-Noord namen 129 duiven deel Sparen. Bij de Nutsspaarbank in vel- aan ecn wedvlucht van St. Ghislain af over sen werd in mei ƒ1.161.009.38 ingelegd en een afstand van 233 km. De lossing van de f 831 793 72 terugbetaald. Het spaarover- duiven geschiedde tijdens zwakke noordoosten rooQoir, fie Tnt en met wind om 6.50 uur. Een duif van L Veldt be schot bedroêg dus f 3 .„9/1 J.fifi. Tot en m-t relkte als eerste het hok om 10.15.45 uur, de 31 mei van dit jaar werd er 1.190.666.80 patste prijsduif om 10.35 uur. gespaard Vorig jaar was dit ƒ802.609,91. Tijdens deze vlucht hebben de vogels on danks het vroege uur van lossen blijkbaar zeer veel last van de hitte gehad. Hoewel de noord oosten wind zwak was kon deze niet van zo grote invloed op de vliegcapaciteiten zijn ge weest, dat niet een hoger uurgemiddelde had kunnen worden bereikt over de te vliegen af stand. Nu deed de „winnaar" er bijna 67,9 kilo- mteer per uur over. Eindelijk zag kampioens vlieger Veldt een eerste plaats bezet van zijn vijftien meegegeven vogels (met vijf in de prij zen). Outsider P. van der Wiele bezette een goede tweede plaats en De Bot jr. kwam dich ter bij de ereplaats. L. Veldt 1, 20, 21, 25, 26; P. van der Wiele 2; A. de Bot jr. 3, 17; M. van 't Hof 4; P. Schoone 5, 8; J. Stijnman 6, 15; D. van der Linde 7; A. F. de Roos 9; J. Asjes 10, 11, 18, 19; Ch. Bart 12; K. Timmer 13, 23; W A. Schouten 14; Ph. F. Martinus 16, 22; D. Stapper 24. Van de Postduivenhoudersvereniging „Oranje Nassau" te IJmuiden namen 128 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu af over een afstand van 231 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.50 uur. Een duif van W. Booy bereikte als eerste het hok om 10-14-53 uur; de laatste prijsduif om 10.45.35 uur. De uitslag was als volgt; W. Booy 1, 8, 10, 19: J. Boekweg 2, 3, 5, 6, 9; J. Ulehake 4, 14, 22, 23; A. Broek 7, 18, 26; J. Kraaijenoord 12, 13, 25; J. Plokker 16; J. van Sikkelerus 15; J. van Dorp 11, 24; E. Sehreuder 21; A. de Waard 17, 20. Van de Postduivenhoudersvereniging „IJmui den" te IJmuiden namen dit weekeinde 111 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghis lain Hornu af over een afstand van 231 km De lossing van de duiven geschiedde om 6.50 u Een duif van G. v. d. Struik bereikte als eerste het hok om 10.19 uur; de laatste prijsduif om 10.33 uur. G. v. d. Struik voor de derde maal de eerste; J. van Opbergen 4 vogels in één minuut en zeven in de prijzen. De uitslag was als volgt: G. v. d. Struik 1, 2, 10 en 19; J. van Opber gen 3, 4, 5, 6, 11, 17 en 20; M. Vendel 7 en 22; J de Waard 8: A J. Waal 9, 13 en 21: F. Piers 12 en 15; L. Sloot 14 en 18; P. Hoekstra 16. de fabrieksgeheimen behoort. Wel is hij gaarne bereid te vertellen dat de op deze fabriek vervaardigde dierenvoeding de eer ste is, waarvoor het recept langs weten schappelijke weg op laboratoria tot stand is gekomen. Rekening houdende met de natuurlijke voorkeur van hond en kat, be staan de hoofdbestanddelen voornamelijk uit respectievelijk vlees en vis, aangevuld met vitaminen, granen en mineralen, waar van de juiste samenstelling en verhouding niet aan de openbaarheid worden prijsge geven. Opmerkelijk is, dat voor deze com plete dierenmaaltijden geen afval wordt gebruikt, maar uitsluitend vers vlees en vis. Vandaar dat de directie destijds IJmuiden als plaats van vestiging voor de' ze fabriek heeft uitverkoren, omdat men zich hier immers in de onmiddellijke na bijheid bevindt van visafslag en koelhui zen. DE VIS WORDT des morgens normaal op de afslag ingekocht en naar de fabriek vervoerd, waar onmiddellijk met de ver werking een aanvang wordt gemaakt. Vis en vlees worden fijngemalen en daarna vermengd met bepaalde hoeveelheden gra nen en mineralen, waarna het mengsel in grote ketels wordt overgebracht. Hier zorgt één der vernuftig uitgedachte ma chines voor het vullen der blikjgs, die in een schier eindeloze stroom vervolgens Het Nederlands korf bal twaalf tal, dat zaterdag 15 juni in Wageningen tegen Bel gië zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Aanval: Tiny Dieterman (Rohda), Jetty Siebenlist (Westerkwartier), Cees van Lun- teren (Rohda) en Nico Janssens (Wester kwartier); midden: Annie de Jong (Rohda), Diny van Vliet (Blauw Wit), Cees van de Pieterman (ZKC), Hans Korsen (Rigters- bleek); verdediging: Lucy Gerritsen (Wes terkwartier), Gerda van der Waarde (Spangen), Gerard Bos (HKV, aanvoerder) en Theo van Zee (Ons Eibernest). Reserves: Gerrie Kolk (DOS), Henny van Teunenbroek (Archipel), Herman de Vries (Wordt Kwiek) en Joop Krijgsman (Het Zuiden). j.- _.j het gehele proces van sluiten en etikette ren ondergaan. Een reeks grote ketels fungeert tenslotte als eindstation, waar de blikjes met inhoud onder een bepaal de druk worden gesteriliseerd. Door dit alles is het eindprodukt dermate zuiver geworden, dat het zonder gevolgen ook voor menselijke consumptie geschikt zou zijn. Hetgeen een kwestie van smaak en persoonlijke voorkeur is. DE PRODUKTIE van één der machines bedraagt honderden blikjes per minuut; dit betekent enkele tientallen miljoenen blikjes per jaar, waarmee dus talloze gra ge honde- en kattemagen kunnen wor den gevuld. Het is een bijzonder gewild artikel, zodat de directie rekening dient te houden met een steeds stijgende vraag. Het ligt dan ook in de bedoeling tot ver dere automatisering van het bedrijf over te gaan, waardoor de produktie binnen enkele jaren een veelvoud zal bedragen. Trouwens niet alleen onze huisdieren zijn op dit voedsel verzot, want tijdens de af gelopen strenge winter heeft men er ook de zeehonden van de zandplaat op het eiland Texel mee in het leven gehouden. Een 27-jarige Beverwijkse bromfietser heeft op het kruispunt Munnikenweg- Zweedselaan in Beverwijk geen voorrang gegeven aan een personenauto. Er volgde een botsing. De bromfietser moest met diverse verwondingen in het Roode Kruis- ziekenhuis worden opgenomen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5