Snel, antiseptisch en zonder hartstocht ALABAMA als laatste deelstaat gezwicht voor gemengde school Kennedy dwong Wallace tot belachelijke capitulatie hamol veer vandaag» HET WEER Premier Karamanlis van Griekenland afgetreden bummi DIJKSTRA n 1 Ultimatum voorgelezen aan koppige gouverneur wilmXaaX... i HL* Onenigheid met koning Paul speelt de linkse oppositie in de kaart Denen boycotten goederen uit Zuid-Afrika NEGERLEIDER EVERS DOODGESCHOTEN Dubbele doodslag in woonwagenkamp te Vessem Macmillan houdt „krijgsraad" verschillende lampen Prinses Irene bexocht Spaans dorp DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 12 JUNI 1963 WAAI? &ENJJE? Iets warmer Aan het strand: Gemiste kans Bruidsschat" Sfe. Het woord is aan In de krant van heden: ACHTER PAGINA VAN ("MARGRIET! F REP/ 48e JAARGANG NUMMER 182 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 Ai A IJmuider Courant ft Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. edacteur: Simon koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Alabama, de laat ste deelstaat van Amerika waar in het onderwijs de rassenscheiding nog vol ledig werd gehandhaafd, is in beginsel gewonnen voor het onderricht aan blanken en kleurlingen in één lokaal. Vivian Malone en James Hood hebben zich na een spannende dag kunnen in schrijven als studenten aan de universi teit in Tuscaloosa. President Kennedy en zijn broer Robert, de minister van Justitie, waren de topchirurgen bij deze operatie. De actie voltrok zich in Ken- nedy-stijl: snel, antiseptisch en zonder hartstocht. Gouverneur Wallace van Alabama kreeg zijn kans een hoofdrol te spelen in een pompeus en belachelijk ritueel. Zoals verwacht was, deed hij eerst stoer, doch toen president Kennedy Alabama's militie onder de centrale re gering had gesteld en paar de universi teit had gezonden, capituleerde Wallace voor de overmacht. Na afloop van deze belangrijke dag heeft president Kennedy via radio en televisie het Amerikaanse volk toegesproken. Hij zei betrekkelijk weinig over wat te Tus- eaioesa was gebeurd, doch hjj deed een beroep op 't morele gevoel van alle sta&ts- land waar ieder de voorrechten van de Amerikaan kan genieten. President Kennedy heeft maandag ên dinsdag zijn snelle spel gespeeld als een schaker, die precies de zetten kent die tot schaakmat zullen voeren. Na een onbevre digende telegramwisseling met gouverneur Wallace, vaardigde de president een pro- Advertentie ©1963 Hanna-Barbtra Prod. Ine. McNaught Syndicale Ik. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Boven Duitsland komt een nieuw hogedruk-centrum tot ontwikkeling, waardoor ook morgen weer droog en zonnig strandweer kan worden verwacht. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. 's Middags 17 a 20 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: Komende dagen weer iets warmer en goed strandweer. ■lifl P v- Gouverneur Wallace (geheel rechts) in de deuropening van de universiteit van Alabama, luiste rend naar de voorlezing van het ultimatum van president Kennedy door de waarnemend procureur- generaal uit Washington, Nicholas Katzenbach, waarbij de nationale garde van de staat onder bevel van de centrale regering te Washington werd geplaatst. (Telefoto). clamatie uit waarin hij Wallace en zijn eventuele medestanders beval 'zich te ont houden van illegale obstructie van het recht. Toen echter de twee negerstudenten op het midden van de dag bij de universi teit verschenen, bleek Wallace nog niet aan capitulatie te' denken. Vivian en Ja mes werden begeleid door vertegenwoor digers van de centrale regering. Een con frontatie van Wallace met de negerstuden ten werd vermeden. Vivian'en James ble ven in de auto, toen de gouverneur werd verzocht zich te verwijderen uit de toe gangsdeur om de studenten gelegenheid te geven voor hun inschrijving. Wallace weigerde en las een officieel antwoord voor eindigend met de woorden: „Ik verbied deze illegale daad". Driemaal werd de gou verneur verzocht terzijde te treden, maar deze bleef onwrikbaar. Nadat president Kennedy te Washington vernomen had dat Wallace halsstarrig bleef, verklaarde hij dat Alabama's nationale garde, die men als de militie van een deelstaat kan omschrij ven, onder de federale regering was ge steld. De president gaf de minister van Defensie, McNamara, opdracht aan de rechtsobstructie in Alabama een einde te maken. Zodra de troepen op het terrein van de universiteit verschenen, gaf Wallace zijn verzet op. Hij hield een korte toespraak, waarin hij de bevolking van Alabama prees omdat de crisis niet tot geweld had geleid. Hij zwichtte voor de overmacnt, doch hij beloofde de strijd voort te zetten tegen wat hij noemde „de militaire dicta tuur van de centrale regering." Na deze korte toespraak verdween Wallace, ten goed half uur later waren Vivian en Ja mes ingeschreven als de eerste negerstu denten, die in Alabama samen met blan ken zouden studeren. President Kennedy greep toen de gele genheid aan het Amerikaanse volk toe te spreken over de crisis, waarin Amerika verkeert ten gevolge van het rassenpro bleem. Wat hij zei is zeker een "verden king waard, zijn stellingen zijn goed ge fundeerd, maar toch ontbrak iets essen tieels aan deze toespraak van vijftien mi nuten. Zoals zo vaak, bleef de president zeer verstandelijk. Dat ligt in zijn aard, maar in een strijd als deze is Kennedy's aard een handicap. In zijn toespraak mis te men de taal die< uit het hart kwam. Een warme toon van verontwaardiging of van mededogen ontbrak en juist waar de president een beroep wilde doen op het morele gevoel van de Amerikanen, had hii zonder sentimenteel te worden meer moe ten spreken tot hun hart dan tot hun ver stand. Kennedy gaf de Amerikanen een indruk van de voorstellen, die hij binnenkort naar het Congres zal zenden. Hij hoopt dat het congres de wetten zal aannemen, waarbij negers de toegang gegarandeerd wordt tot alle hotels, restaurants en thea ters, hij wenst krachtiger steun van het Congres voor een onderwijssysteem zon der rassenonderscheid en hij hoopt dat het Congres het stemrecht van de negers zo absoluut mogelijk zal garanderen. ATHENE (AP) Griekenland is door een meningsverschil tussen de premier en het koninklijk huis in een regeringscrisis gestort. Eerste minister Karamanlis heeft het bijltje er gisteravond bij neergelegd. Het land wacht thans op een besluit van koning Paul, die twee dingen kan doen: een nieuwe regering benoemen of het par lement ontbinden, teneinde nieuwe verkie zingen te kunnen uitschrijven. Vernomen wordt dat Karamanlis nadat hij zijn ont slag had ingediend de koning voorgesteld had het parlement te ontbinden. De ko ning heeft dit advies in beraad gehouden. De situatie zit vol paradoxen. Premier Karamanlis, een grote voorstan der van de NAVO en sinds 1956 hoofd van de regering, is demissionair omdat hij ge kant is tegen een koninklijk bezoek aan N-AVO-bondgenoot Engeland. Koning Paul, een groot vriend van Kara manlis, is vastbesloten dit bezoek in juli te laten doorgaan om een slag voor het NAVO-bondgenootschap te vermijden zelfs indien dit het heengaan van Kara manlis zou betekenen. De oppositie in het Griekse parlement die weinig van Karamanlis, het koninklij ke huis en de NAVO moet hebben, ver heugt zich in de gang van zaken. Zij heeft critiek op de koninklijke familie op haar levenswijze, haar paleizen en haar per soonlijke toelagen. Het kabinet stond achter het koninklijk huis. En thans, in het eerste grote open bare geschil tussen regering en vorst, heeft Karamanlis precies datgene gedaan waar van de oppositie droomde hij is heen gegaan. Karamanlis, die een herhaling vreest van de incidenten die het recente bezoek van koningin Frederika aan Lon den ontsierd hebben, dreigde af te treden indien de nieuwe reis niet afgelast werd. KOPENHAGEN (AP) Een van de grootste studentenverenigingen in Dene marken heeft er bij de regering op aan gedrongen politieke voorwaarden te ver binden aan het huwelijk tussen de 17-jari- ge Deense prinses Anne-Marie en kroon prins Constantijn van Griekenland. In een open brief verzoekt Studentersamfundet, de op een na grootste studentenvereni ging, aan de regering van premier Jens Otto Krag er voor te willen zorgen dat het reactionaire bewind van Karamanlis geen politieke munt zal slaan uit het hu welijk. Zelfs stellen de studenten voor de eis te stellen dat alle politieke gevangenen KOPENHAGEN (Reuter) De haven arbeiders van Kopenhagen hebben besloten met ingang van 1 juli geen goederen uit Zuid-Afrika meer te lossen. Zij hebben de importeurs van dergelijke goederen ver zocht de import tot nader order te staken. in Griekenland worden rijgelaten voordat het huwelijk wordt voltrokken. Als een passende „bruidsschat" stellen de studenten voor een aantal volkshoge scholen onder Deense leiding te stichten in Griekendland „om de democratische instellingen van Griekenland' te doen her leven en er voor te zorgen dat de namen van prinses Anne-Marie en Denemarken geen slechte klank zullen hebben in de oren van de Griekse volk." De studenten vereniging bestaat grotendeels uit liberale en socialistische studenten met een kleine groep linkse socialisten ,en communisten. JACKSON (Mississippi)(Reuter) De politie van Jackson in de Amerikaanse staat Mississippi, heeft gemeld dat een leider van de beweging voor opheffing van het rassenonderscheid is doodgescho ten. Het is de 37-jarige Medgar Evers, secretaris van de „Nationale Vereniging voor de Vooruitgang van Gekleurden" (N.A.A.C.P.) in Mississippi. Hij was negen jaar lang een betaald employé van de N.A.C.P. en heeft vele protestbetogingen in Jackson (de hoofd stad van Mississippi) geleid. Evers werd in de rug geschoten toen hij voor zijn huis uit zijn auto stapte na te rugkeer van een bijeenkomst voor rassen scheiding. De kogel doorboorde zijn li chaam. Hij stierf een kwartier later in het academisch ziekenhuis. Buren hoorden de schoten en het gegil van de vrouw en twee kinderen van Evers. Twee buren, beiden negers, belden de po litie en legden Evers in een auto en reden hem naar het ziekenhuis. Evers werd op 1 juni gearresteerd sa men met de algemeen secretaris van de N.A.A.C.P.. Roy T. Wilkins uit New York en Helen Wildier, een huisvrouw uit Jack son. Zij werden in hechtenis genomen om dat zij postten voor winkels in de binnen stad van Jackson. Een 31-jarige bewoner van een woon wagenkamp te Vessem in Noord-Brabant beeft gisteravond zijn 28-jarige vrouw en zijn 65-jarige schoonvader doodge schoten. De man is nog voortvluchtig. De man, die met een vriend buiten het kamp zijn verjaardag had gevierd, kwam dronken thuis en zocht ruzie met zijn vrouw. Toen hij haar met een mes be dreigde, vluchtte zij naar de woonwagen van haar vader. Deze greep een schop om de woesteling af te weren. Dit maakte de man nog woedender. Hij keerde terug naar zijn woonwagen, haalde •een geweer en schoot zijn schoonvader dood. Ook vuurde hij op zijn vrouw. Het is nog niet zeker of zij toen daarbij een schampschot heeft gekregen. De vrouw strompelde naar een andere woonwagen, waar ze binnenvluchtte. De man volgde haar, rukte een huilend kind, dat zich aan de vrouw vastklampte, weg en schoot ook zijn vrouw dood. Daarop vluchtte hij de bossen in. De politie, die vanmorgen bij het zoeken naar de dader ook gebruik heeft gemaakt van drie politiehonden, heeft het mes en het geweer nog niet gevonden. De voortvluchtige man staat bekend als een avonturier (hij heeft in het Vreemde lingenlegioen gediend) en messetrekker. De vrouw had vier kleine kinderen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSE STRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON TWEEDJASSEN nnn~nonm~rnnrnnnnnnmnnnnr L... Prinses Irene heeft in Barcelona het „Spaanse dorp" bezocht. Zij werd vergezeld door de-dochter van haar gastheer, mejuffrouw Monica Schroeder (links) en haar studievriendin mejuffrouw Brus- schaert (tweede van links). Geheel rechts ide persattaché van de Nederlandse consul in Barcelona, de heer Stolz. Francis Bacon: Lezen maakt een man voller, beraad slagen maakt hem gereder, schrijven maakti hem nauwkeuriger. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Topstj 7 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Horen en Zien 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan zet zich uiterst schrap om zijn politiek bestaan te redden. Zo groot is de ontgoocheling in Conservatieve kring dat velen Macmillan, die het symbool is geworden van de ern stige tegenspoeden der laatste jaren, door vice-premier Butler willen vervangen. Zelfs de beheerste Times schreef dat elf jaren conservatief bewind het land psycho logisch en spiritueel op een dieptepunt hebben gebracht. Macmillan hield dinsdag krijgsraad" met acht van zijn topminis ters orp het rapport te bespreken dat Lord Dilhorne, de kanselier (voorzitter) van het Hogerhuis en tevens hoofd van de rechterlijke macht, over 't veiligheids aspect van de Profumo-affaire heeft op gesteld. Macmillan hield dinsdagavond zijn ge bruikelijke wekelijkse audiëntie bij konin gin Elizabeth, die ditmaal langer dan een uur duurde, terwijl de normale tijd een half uur bedraagt. Vandaag wordt de be slissende vergadering van het voltallige kernkabinet van achttien ministers gehou den. Macleod, de leider van de regeringswerk zaamheden in 't Lagerhuis, en mede-voor zitter van de Conservatieve partij, is uit de Verenigde Staten teruggeroepen om de kabinetsbijeenkomst bij te wohen. Het kabinet moet besluiten op welke wijze de vuile was zal worden buiten gehangen. Macmillan, die maandag het Profumo- debat zal openen, is ervan overtuigd dat hij met ere het vege lijf zal redden. Zijn leus voor de Conservatieven is: „Sluit de rijen". Advertentie DIJKSTRA 1 DIJKSTRA Toonzalen voor Iedereen! lampenfabriek 's Zaterdags geopend Spaarne 65, (t/o de Ged. Oude Gracht) Haarlem. Tel. 02500-14850, 14560 Advertentie ©1963 Waima-Barfcam Pmi. fee.' McNaught Syndicate Inc. U kunt nn iedere week van de FLINTSTONES genieten! Op de ach terpagina van elke MARGRIET bele ven Fred, Wilma, Betty, Barney en niet te vergeten Dino, vrolijke avontnren IS VEEL GEZELLIGER

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1