VAN NELLE'S theebuiltjes Koerdenleider roept hulp van alle vrije naties in ZEISS IKON f^P' WERELDNIEUWS "Hoe is 't mogelijk... 99Afternoon99 \Van dag tot dag Dynamietaanslag op Russisch schip verijdeld UNO-waarnemers naar Jemen Mobilisatie in Irak Paraplu veroorzaakt kortsluiting en paniek in een Parijs métrostation Leden van oppositie in Marokko gearresteerd Milde straffen in Bazel geëist €)p de raatótoel WOENSDAG 12 JUNI 1963 3 Chaotische toestanden in Brits Guyana I eiligheidsraad geeft fiat met 10-0 stemmen Sallal in Damascus (groot formaat) Ooos van 20 stuks 98 ct dat je met één zo'n handig Van Nelle's theebuiltje 'n hele pot heerlijke, krachtige thee kunt zetten!" Wel, dat komt doordat de fijne geur en smaak van de beroemde Van Nelle's After noon melange in het builtje extra geconcentreerd bewaard blijven. Iraakse regering stelt een prijs van een miljoen op het hoofd van generaal Moestafa al Barzani Vraag en aanbod Mi Brandslang op betogers Omstandigheden voor Ben Gal verzachtend geacht CONTESSAMATIC E f298.- Am. de Vita i Het aftreden van de Griekse regering na een verschil van mening tussen pre mier Karamanlis en koning Paul houdt een merkwaardige maar daarom niet minder ernstige aanduiding in voor de toe nemend kwetsbare positie van vorstelijke persoonlijkheden in de zeer snel tot ont wikkeling komende democratische intuïtie der openbare mening. De openbare mening verliest steeds meer de huiver om zich te bemoeien met de rol van vorstenhuizen in de gang van zaken van een land. Zij verschaft zich steeds meer een vrijmoedigheid van cri- tiek tegenover deze bovenpartijdige en symbolische machtsinstituties, waarbij zij met veel gemak en eenvoudigheid van redenering voorbijziet aan het feit, dat vorsten betrekkelijk weinig invloed kun nen uitoefenen op de regeringspolitiek, en in het geheel niet verantwoordelijk mogen worden gesteld. De critiek op de Griekse politiek, die in Engeland tot uiting is gekomen, heeft zich gericht tegen koningin Frederika bij haar bezoek aan Londen. De Griekse re gering houdt nog steeds een grote groep politieke gevangenen vast, die zonder be hoorlijke juridische bijstand na de burger oorlog van 1947-1949 in bewaring zijn ge nomen. Deze anti-democratische en on rechtmatige situatie heeft reeds sinds ja ren aanleiding tot protesten in het buiten land gegeven en zeer onlangs zijn die pro testen, na een gedegen onderzoek van internationale juridische zijde, in hevig heid toegenomen. Men kan formeel deze toestand niet ver wijten aan het Griekse vorstenpaar, maar de openbare mening wenst klare wijn. Zij vraagt niet meer naar formaliteiten en symboliek, doch wil de logica en de rede lijkheid honoreren en acht een koning ver antwoordelijk voor een mistoestand in zijn land. Dat is een tijdsverschijnsel waar mee ernstig rekening zal moeten worden gehouden. Staatsbezoeken met veel pracht en praal en schone woorden mogen vol gens de moderne opvattingen van de „Men in the Street" niet meer de werkelijkheid verdoezelen. Het staatsbezoek in juli van het Griekse vorstelijke paar aan Engeland belooft een herhaling van de luide critiek en dat is iets, waaraan de Griekse re gering zich niet bloot wil stellen. Vandaar dat zij de koning heeft afgeraden, naar Engeland te gaan. Koning Paul echter, en blijkbaar vooral ook zijn gemalin, willen vasthouden aan het beginsel dat staats bezoeken npodzakslük zjijiLiW* schap tussen volken in stand te houden. Misschien zou hierbij moeten worden aan getekend dat vriendschap tussen volken tegenwoordig veel meer afhankelijk is van de aanvaardbaarheid der werkelijke toe standen en van het antwoord op de vraag, of de vriend wel een goede democraat en verdediger van mensenrechten is. GEORGETOWN (Reuter) Bij een Rus sisch schip, dat in Georgetown, de hooid- stad van Brits Guyana, rijst laadt, is maandagavond dynamiet aangetroffen, van veertien staven brandden de lonten reeds; tien staven werden daar dichtbij gevonden. Het dynamiet werd gevonden nadat zich maandag botsingen tussen stakers en de politie hadden voorgedaan, waarbij hon derd traangasbommen werden gebruikt en 264 mensen werden gearresteerd. In de buurt van de dynamietstaven die op het punt van ontploffen stonden waren driehonderd arbeiders bezig met het la den van rijst in het Russische schip. Dinsdagmorgen werd de woning van de secretaris van de oppositiepartij het Na tionale Volkscongres, Hamilton Greene, door drie benzinebommen beschadigd. Zijn auto vloog in brand. De voedsel- en brandstofsituatie blijft in Brits Guyana ernstig tengevolge van de staking. Er worden herhaaldelijk voedsel- diefstallen gemeld. De besprekingen ter oplossing van het conflict over de wet op de arbeidsbetrekkingen zijn voortgezet. De vakverenigingsraad zal zaterdag twee men sen naar New York sturen om het geval bij de UNO voor te leggen. Doodvonnis. Het hooggerechtshof in Kaap stad heeft dinsdag de 32-jarige Jonathan Sogwagwa, een groepsleider van de ter roristische Poqo-organisatie, ter dood veroordeeld wegens moord op een ander Poqo-lid. Deze had volgens Sogwagwa medeleden verraden. NEW YORK (AP) De Veiligheidsraad van de UNO heeft met tien tegen 0 stem men secretaris-generaal Oe Thant gemach tigd UNO-waarnemers naar Jemen te zenden. De Sovjet-Unie onthield zich van stemming. De Russische vertegenwoordiger dr. Fe- dorenko, verklaarde dat de Sovjet-Unie er geen bezwaar tegen heeft dat de UNO waarnemers naar Jemen zendt. Hij voeg de hier echter aan toe: „Maar alleen de Veligheidsraad kan hiertoe opdracht ge ven, daar dit het enige orgaan is, dat be voegd is stappen te nemen ter verzekering van de internationale vrede en veiligheid." Hij vond de resolutie onvoldoende omdat die (1) geen preciese aanwijzing bevat voor de tijdlimiet van de waarnemingsoperatie en (2) omdat er rechstreeks geen melding in werd gemaakt over de financiering van de operaties. De Veiligheidsraad aanvaardde een re solutie die door Marokko en Ghana werd ingediend en waarin voldoening werd uit gesproken over het feit dat de Verenigde Arabische Republiek en Saoedi-Arabië er mee instemmen hun troepen uit Jemen terug te trekken. Deze twee landen zullen ook voor twee maanden de kosten dragen van de 200 leden tellende waarnemers- groep in Jemen. Oe Thant zal generaal Von Hom opdracht geven om onmiddellijk met zijn eerste groep van twaalf func tionarissen naar Jemen te gaan. DAMASCUS (Reuter) In een officieel communiqué, dat in Damascus is uitge geven wordt gezegd, dat president Sallal van Jemen besprekingen heeft gevoerd met hoge Syrische autoriteiten „om de Ara bische atmosfeer te zuiveren" en over de federatie tussen Egypte, Syrië en Irak. In het communiqué wordt geen melding gemaakt van het Jemenietische verzoek om toetreding tot de V.A.R., dat volgens betrouwbare kringen als voornaamste punt op de agenda stond. President Sallal zal morgen naar Bagdad vertrekken. Advertentie tb ie t yjxp; y s -&,s WENEN (Reuter) Djalal Talabani, 'n leider van de opstandige Koerdenbewe ging in Noord-Irak, heeft op een perscon ferentie in Wenen een beroep gedaan op „alle vrije naties" om gelden en troepen voor de vrijheidsstrijd van de Koerden be schikbaar te stellen. Talabani zei te ho pen dat noch president Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek, noch premier Ben Bqlla van AlggUle. zich zouden kun nen verenigen met een gewapende aanval op de Koerden door Iraakse regeringstroe pen. J 'i t Kolonel Talabani heeft onlangs, als af gezant van Koerdenleider generaal Barza ni met Nasser gesproken over de plaats die de Koerden in een federatie van Egyp te, Irak en Syrië zouden krijgen. Dit ge sprek schijnt niets concreets te hebben op geleverd. BAGDAD (Reuter-AFP) Radio-Bag- dad heeft bekendgemaakt, dat na afloop van het ultimatum verscheidene streken in het noorden reeds „geheel gezuiverd" zijn en dat de opstandelingen „grote ver liezen" hebben geleden. De regering heeft een beloning van 100.000 dinar (ongeveer een miljoen gulden) uitgeloofd voor dege ne die de leider van de Koerden, Moesta fa al Barzani, weet te doden. Op hulp verlening aan Barzani, die wegens zijn communistische sympathieën „de rode moellah" wordt genoemd, is de doodstraf gesteld. De militaire gouverneur van Noord- Irak, generaal Said Fathi Sekali, heeft on der de staat van beleg volmacht ontvan gen om krijgsraden in te stellen voor de qt^^dgjlijke.rberechting, vgt),..opstandige burgers en militairen in zijn district.- Voorts zullen alle dorpen die onderdak verlenen aan rebellen zonder voorafgaan-- de waarschuwing worden gebombardeerd. Generaal Sekali heeft volledige bevoegd heden gekregen om het noordelijk dis trict van alle „benden" te zuiveren. De gouverneur heeft gebieden in het noorden van het land, waar olieinstalla ties zijn, tot verboden gebied verklaard, zulks ter voorkoming van sabotage. De Iraakse regering heeft bijzonderhe den bekendgemaakt van een plan om de Koerden in het noorden van het land een soort van eigen bestuur te geven. Volgens het aanbod van de regering zou Irak ver- BAGDAD (AFP) De Iraakse minister van Defensie heeft de mobilisatie gelast van alle jonge landgenoten „die oud ge noeg zijn om wapens te dragen". Zij die zich niet binnen de gestelde tijd aanmel den, kunnen met vijf jaar gevangenis wor den gestraft. deeld worden in zes „moekfizaten" (grote districten) namelijk Mosoel, Kirkoek en Soelaimanijah in het noorden en Bagdad, Hillah en Basrah in het zuiden. Dezé ge bieden zouden vergaande onafhankelijk heid krijgen in kwesties van onderwijs, ge meentelijke aangelegenheden, woning bouw, verbindingen en landbouw. In Soe laimanijah zou het Koerdisch bij het la ger onderwijs de voertaal zijn. De verlangens van de Koerden zouden echter uitgaan naar instelling van ;èèn autonoom Koerdistan waaronder Soélai manijah, Erbih .Kirkoek .en .gedeeLteh.. van Mosóel en Dijala zouden vaïlên. Ver der verlangen zij een Koerdische vice-pre sident in Irak, opneming van Koerdische ministers in het Iraakse kabinet in ver houding tot de bevolkingsprecentages en een afzonderlijke begroting. De Koerden zouden slechts dan bij 't leger in Koerdis tan willen dienen wanneer het Waakse le ger deel zou gaan uitmaken van een ver enigd Arabisch leger. KERKELIJK NIEUWS Bedankt voor Leeuwarden B. van Sme den te Amsterdam-Nieuw-West. Beroepen te Zaamslag J. de Waal te Klundert. Be dankt voor NoordscheschUt T. Harder te Kornhorn. mm V. (Van onze correspondent) PARIJS Een damesparaplu is gis teren oorzaak geweest van een kortslui ting en van een paniek in het drukste métro-station van Parijs, dat onder de Place de la Concorde is gelegen. Bij de paniek liepen twaalf mensen verwondin gen op, waarvoor ze naar ziekenhuizen vervoerd moesten worden. Een dame die nogal ernstige verbrandingen aan het ge laat had opgelopen, moest voorlopig in het ziekenhuis blijven. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een jongedame, die juist in een trein wilde stappen, haar paraplu op de rails liet val len. Met het oog op de installatie van nieuwe treinen op rubberbanden, had men op deze lijn juist een open elektrische kabel tussen de rails gelegd, waarvan het contact met het metaal van de paraplu de kortsluiting ontketende. De kortsluiting bracht een vuurwerk van vonken teweeg, die het hele station in een verblindend licht zette dat alle passagiers halsover kop in de métrogangen deed vluchten. De trein werd ontruimd en moest het sta tion even later, leeg en achteruit, verla ten. Na anderhalf uur kon de dienst wor den hervat Ondertussen zoekt de politie nog steeds vergeefs naar de eigenaresse van de pa raplu, die voor de wet aansprakelijk kan worden gesteld voor het letsel en de zie kenhuiskosten die zij veroorzaakt heeft. In Danville, in de Amerikaanse staat Virginia, zijn dinsdag twee politie wagens beschoten en met stenen be kogeld toen zij door een negerwijk reden. Volgens de politie werden ten minste vijftien schoten afgevuurd, waardoor de voertuigen werden be schadigd. Geen van de politiemannen werd gewond. Maandag dreef de poli tie een groep negers die in het stad huis wilden bidden voor bij vorige protestdemonstraties gearresteerde ne gers met de brandslang ujteen. Er werden 37 negers gearresteerd. (Telefoto) Onweer. Boven Rijnland-Paltz en het Saargebied heeft dinsdag een hevig on weer gewoed. De plaats St. Ingbert in het Saargebied werd door regenwater overstroomd Het stond er dinsdagmid dag tot 80 centimeter hoog. RABAT (Reuter) Vijf leden van de Istiqlal-partij (oppositie) in Marokko zullen voor een militair gerechtshof terechtstaan wagens „ernstige bedreiging van de veilig heid van de staat". Zij zouden getracht hebben druk uit te oefenen op de Verenig de Staten de economische hulp aan Marok ko stop te zetten. De vijf beschuldigden, onder wie de ex- minister van Landbouw Ahmed Mansour Nejjai, zouden in feite de Verenigde Staten hebben verzocht, zich te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van Marokko, aldus de Marokkaanse radio-omroep. Zij hebben vorige maand bij de Amerikaanse ambassade geprotesteerd, dat Amerikaans graan was gebruikt om stemmen te kopen voor de regeringspartij, tijdens de verkie zingen van vorige maand. BAZEL (Reuter) De openbare aankla ger in het proces te Bazel tegen de Is raëliër Joseph Ben Gal en de Oostenrij ker Otto Joklik, die beschuldigd worden van poging tot intimidatie, heeft tegen Jo klik honderd dagen gevangenisstraf en een boete van 1.000 Zwitserse frank ge- eist en tegen Ben Gal drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Tegen beiden werd een verbanning uit Zwitserland voor de tijd van vijftien jaar geëist. Joklik, een in Oostenrijk geboren kern geleerde, wordt beschuldigd van het uit- loefenell van UWUllg, UVërtredlHg- VOTr tie wet op de uitvoer van oorlogsmateriaal, en thet herhaaldelijk overschrijden van de Zwitserse grens, terwijl hem dit verboden was Volgens de aanklager had Joklik uit eigen voordeel gehandeld. Hij had echter geen actieve rol gespeeld. Over Ben Gal zei de openbare aanklager, dat hij had gehandeld uit „gerechtvaardig de bezorgdheid voor zijn land", toen hij 'n Duitse geleerde door middel van zijn doch ter bedreigde. „Egypte heeft voldoende aangetoond, dat hetgeen daar gebeurt niet een geheel vreedzaam karakter draagt," aldus de aanklager. TEL AVIV (AFP) Egypte is er niet in geslaagd zich in een belangrijke hoe veelheid kobalt-60 en strontium-90 te ver schaffen. Zo is van bevoegde Israëlische zijde meegedeeld aan het Israëlische blad „Maariv." Alle Egyptische pogingen om het radio-actieve materiaal te verkrijgen zijn mislukt, aldus de Israëlische zegs man, in tegenspraak tot een uitlating van Joklik in het proces. Advertentie camera met wereldgarantie Speeltuin Als mevrouw de weduwe Goedhart in de mooie oude stoel voor het raam zat keek ze op de huizen aan de overkant en ook zag zij, schuin daarachter, een stukje land, dat onbebouwd was geble ven. De kinderen uit de buurt speelden er hun spelletjes maar als het regende veranderde het veldje in een modderpoel en in de droge tijd wolkte het stof hoog op onder de kindervoeten. Nu wist me vrouw Goedhart via de makelaar Nagel vast, dat het stukje grond aan de ge meente toebehoorde en op zekere dag nam zij plaats achter haar antieke bureau om een brief te schrijven aan Publieke Wer ken, waarin zij warm bepleitte van net ongebruikte landje een speelplaats te ma ken. Met een wip en een schommel. En een mooie lange glanzende glijbaan. Haar brief ging voor advies naar de afdeling Plantsoenen, die hem doorzond naar de onderafdeling Speeltuinen en Be graafplaatsen, waar de adjunct-chef, een zekere heer Ossedrijver, terstond de uit breidingsplannen op tafel legde. Ook be studeerde hij de structuurplannen, de ver ordeningen, de reglementen en de begro tingen, waarna hij concludeerde, dat het verzoek niet ingewilligd kon worden. Toen de weduwe Goedhart, na een mqand, het negatieve antwoord ontving was zij aller minst ontmoedigd. Zij richtte zich nu tot Burgemeester en Wethouders die de zaak delegeerden aan Publieke Werken, waar een rapport gevraagd werd van de af deling Plantsoenen, die aan de adj. chef van de onderafdeling.opdracht gaf. waarna de heer Ossedrijver opnieuw ad- visseerde, dat het, gezien de plannen. de verordeningen.de begrotingen. helaas niet mogelijk was het plan uit te voeren. De afwijzing van B. en W. bereikte me vrouw Goedhart na twee maanden. Zij aarzelde niet lang en schreef nu recht streeks aan Gedeputeerde Staten. Haar hartstochtelijk pleidooi werd spoedig door gezonden naar de gemeente, waar B. en W. een rapport vroegen van Publ. Wer ken, die de zaak ter behandeling gaf aan de afd. Plantsoenen, zodat tenslotte de afd. chef Ossedrijver op grond van de wetten, de reglementen.helaas on mogelijk. Toen de weduwe Goedhart, na drie maanden wachten, van Gedeputeerde Sta ten vernam dat haar plan niet uitgevoerd kon worden kocht zij een vel gezegeld papier en diende een request in bij de Minister. Haar hartekreet belandde, via zeven verschillende afdelingen, op het Bu reau van de secretaris-generaal die oe- paalde, dat de zaak in handen moest wor den gegeven van Gedeputeerde Staten, die het raadzaam achtten opnieuw rap port te vragen aan de gemeente, waarna B. en W. niet aarzelde de zaak voor te leggen aan Publ. Werken, die de adj. chef van Speeltuinen en Begraafplaatsen inschakelde, zodat ten leste de heer Os sedrijver moest adviseren, dat, met het oog op de verordeningen, de wetten, de plannen onmogelijk Er verstreken vier maanden alvorens memsmw Go&dhart van de secretaris-ge neraal bericht ontving, dat haar verzoek hoe sympathiek ook, helaas, na ingewon nen advies, niet kon worden ingewilligd. Hier,na verzonk deweduwe Goedhart'in diep gepeins. Er restte haar nog één mo gelijkheid: een brief aan de Koningin. Ze schreef hem drie maal in klad en post te hem persoonlijk op het Hoofdpostkan toor. De reactie kwam vrij spoedig. Het secretariaat van Hare Majesteit liet we ten dat het verzoekschrift ontvangen was en ter behandeling werd doorgezonden naar het ministerie. Zodatvia Ge deputeerde Staten en B. en W. en Publ. Werken en Plantsoenen, een lijvig dossier arriveerde bij de heer Ossedrijver, die nogmaals de wetten, de plannen, de be grotingen en de verordeningen bestudeer de, waarna hij slechts kon adviseren dat.helaas niet Het antwoord liet nu vijf maanden op zich wachten. Maar toen de brief in de bus gleed kon de weduwe Goedhart hem niet meer lezen. Want drie weken tevo ren was zij in haar antieke stoel zach tjes voor altijd ingeslapen. Op het onbe bouwde landje spelen nog steeds de kin deren. In de modder als het regent, in het stof als de zon schijnt. Maar 's nachts, als de kinderen slapen en het landje verlaten ligt in de sche mergloed van de straatlantaarns, waart de geest er rond van mevrouw de wedu we Goedhart. Op zoek naar een geschik te plaats voor de wip en de schom mel. En de mooie lange glanzende glij baan. D „Voor de lol". De in België geboren stu dent Georges Schroeters, die heeft be kend een der aanstichters te zijn van de Canadese terroristische organisatie F.L.Q. (Bevrijdingsfront van Quebec), is veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand omdat hij weigert de namen te noemen van andere leden van de or ganisatie. Een andere beschuldigde, de scheepsklerk Yves Labonte, bekende dat hij op 20 april een bom had ge plaatst waardoor een waker werd ge dood. Labonte zei dat hij het „voor de lol" had gedaan. Terreur. Vier gewapende terroristen van de Castro-gezinde nationale bevrijdings organisatie FALN hebben dinsdag een opslagplaats van de Amerikaanse rub berfabriek „Good Year" in Caracas (Ve nezuela) in brand gestoken. De schade wordt geschat op ruim 350.000 dollar. Goed volk. Tot de bewakers van het staatsgevangenenkamp in Wheeling in de Amerikaanse staat West-Virginia, be hoorde ook een bloedhond voor het op sporen van vluchtelingen. Het dier is nu meegenomen door twee gevangenen die het op laét van de directie voor het op sporingswerk hadden opgeleid. Mars. Russische geleerden hebben meege deeld dat een radarmeting van Mars over een afstand van 100 miljoen km, heeft aangetoond dat de oppervlakte van de planeet grote platte gebieden ver toont. De resultaten van de proef zul len worden vergeleken met eerder geda ne radarmetingen van Venus en Mercu- rius. Bevordering. De bekende Franse parachu tisten-generaal Jacques Massu is door president De Gaulle van divisie-generaal bevorderd tot generaal van een leger korps. Hij is thans militair gouverneur van de vesting Metz. Rabies. In Mönchen-Gladbach en Brühl in het Ruhrgebied zijn gevallen van honds dolheid waargenomen. De ziekte blijkt, ondanks de uitgebreide voorzorgsmaat regelen, de Rijn te zijn overgestoken. De rabies werd in West-Duitsland voor het eerst in 1950 in Sleeswijk-Holstein waar genomen. Aartsrover. Het Griekse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een uitreisvi sum verleend aan de Grieks-orthodoxe bisschop Ambrosios om een vergadering van de Wereldraad van Kerken te Frank fort bij te wonen. Zaterdag werd hem dit geweigerd omdat de bisschop verdachte is in een beledigingszaak. De bisschop, metropoliet van Eleretheropoulis, zou de onderminister van Fiananciën Dimitrius Alibrantis een „aartsrover" hebben ge noemd tijdens een geschil over salaris verhogingen van de Griekse geestelijk heid. Het proces begint op 19 juni. Ruimtevaardster? Onder journalisten in Moskou gaat het hardnekkige gerucht dat er binnenkort een Russische ruimte vaardster in een baan om de aarde zal worden gebracht. Verscheidene commu nistische- correspondenten hebben ge schreven dat de vrouw in de ruimte zal worden afgeschoten als een grootste de monstratie, die het internationale vrou wencongres in Moskou zal vooraf gaan. Het congres begint op 24 juni.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3