Grote rovers van klein formaat gesnapt in Vijfhuizen Waarborginstituut voor de Tuinbouw'gaf 123 garanties EXAMENS KERKELIJK LEVEN Rassendiscriminatie Ds. Martin Luther King i I Voor de POLITIERECHTER Gasgeisersen Gasfornuizen Perée in Engeland Blanken en negers m Dr. J. D. de Jong lector in Leiden WOENSDAG 12 JUNI 1963 4 ••••••••--• lü!» d.e mode onder de mode meer DE speciaalzaak voor corsetten, beha's en de betere lingerie PLEIN 1945 Herziening streekplan Zuid-Kennemerland OH, WAT EEN SCHATTIGE BABYKLEDING bij 30NGEJANS PLEIN 1945 no. 49 In het vlakke polderland van de Haar lemmermeer komen geen grote roofdieren voor. De laatste waarneming van een vis- otter dateert al van ongeveer een halve eeuw geleden, toen dit dier zich enige lijJ ophield in de genieimart bij de IJtocht Zo nu en dan treden echter de wanda den aan het daglicht van rovers, die welis waar van klein formaat zijn. maar (in de ongunstige zin) „grote daden" verrichten. Wezels zijn er betrekkelijk algemeen en het feit, dat er in Vijfhuizen in één en dezelfde boerderij tweemaal achtereen een bunzing werd gevangen %vaarvan één onder wel zeer „bezwarende omstandig heden" bewijst dat ook deze rovers al lerminst zijn uitgestorven. Het „werkterrein" van de bunzings was de boerderij van de heer Van der Hulst, de fraaie, pas gerestaureerde Noordhol landse stolp aan de Spieringweg naast de rooms-katholieke kerk, vlak buiten de dorpsgrens van Vijfhuizen. Bunzings die ongeveer 45 cm lang kunnen worden, met een staart van bijna 20 cm 'zijn nachtdieren, die hun ver blijf opslaan in oude schuren, hooi- en tak- kenbossenmijten, op zolders en soortgelij ke plaatsen. Hun voedsel bestaat uit mui zen, slangeq enz., voor wat de niet-scha- delijke kant betreft. De zwarte bladzijde van het menu bevat o.a. kippen, dui ?en en konijnen. De eerste kennismaking met de rovers op zijn bedrijf had de heer Van der Hulst, toen hij aan het werk was en een big in de varkensstal doordringend hoorde gillen. Nu slaken biggen wel meer kreten, doch daar het schreeuwen bleef aanhouden ging hij op onderzoek uit. In de stal bleek hem, dat een bunzing zich om de big had heengestrengeld en bezig was van het bloed te drinken dat uit de opengcbe De bunzing nu opgezet die op de boerderij van de heer Van der Hulst aan de Spieringweg in een ratten- klem werd gevangen. Een goedgemikte tik met een klomp maakte in één slag een eind aan het leven van deze wezel, die in de keuken van de familie Clement bij de Zwarte- weg op roof uit was. ten halsslagader stroomde. De heer Van der Hulst sloot de toegang tot het var kenshok af, zodat de bunzing niet kon ontsnappen en vroeg assistentie van een buurman, die de rover met een schot ha gel doodde. Dit jaar bleek hem echter, dat de bun zings opnieuw (of nog) belangstelling voor zijn boerderij hadden. Hij vond namelijk een bunzing, die met zijn poot in een rat- tenklem was vastgeraakt. Omdat de heer Van der Hulst de rover niet wilde be schadigen (hij wjJ4e.vhct. aan een liefhebbet" :,6rh het Een dezer dagen is uitgebracht het jaar verslag van het Waarborginstituut voor de Tuinbouw in Noord-Holland. Daaruit blijk dat in 1962 door het Waarborginstituut in samenwerking met het Borgstellingsfonds voor de Landbouw 123 kredietgaranties werden afgegeven, tot een totaal bedrag van 1.298.950. In dit bedrag is begrepen het aandeel, dat door de banken voor eigen risico wordt verstrekt. In het totaal zijn sinds 1954 1203 borgstellingen door het Waarborginstituut verleend. In het kader van de onderhavige garantieregeling kon meer dan 9,2 miljoen gulden in de Noord - hollandse tuinbouw worden geïnvesteerd. Zeker vermeldenswaard is dat ongeveer tweederde deel van het totale bedrag (plm. 500 borgstellingen) werd aangewend voor de stichting van glasopstanden en/of de aanleg van verwarmingsinstallaties in kassen. Uiteraard werden vele van deze investeringen in de tuinbouwgebieden Aals meer, Amsterdam en Kennemerland ver richt. Echter ook in andere tuinbouwgebie den werden vele glasopstanden met mede werking van het Waarborginstituut ge sticht. Met name kunnen worden genoemd het gebied benoorden Alkmaar, t.w. Heer- hugowaard en het Geestmerambacht, voorts de Beemster en midden West-Fries land. Voorts werd in vele gevallen medewer king verleend bij de aankoop van roeren de goederen, zoals grondbewerkingsma chines, vervoermiddelen (o.a. motorschui ten) en regeninstallaties. In totaal werd aan 59 kwekers een borgstelling verleend voor de aankoop van bloembollenplantgoed. Voor grondbewerking (drainage en egalisa tie) werden sinds 1954 79 kredietgaranties afgegeven. In de genoemde periode werd voorts hulp verleend voor de financiering van 137 schuren en de stichting c.q. uit breiding van 7 fruitteeltbedrijven. In het jaarverslag wordt erop gewezen, dat de beide centrale landbouwkredietban- ken de mogelijkheden van kredietverlening aanmerkelijk hebben verruimd. Genoemd wordt hierbij de zg. hypothecaire-topver- zekering. Verwacht wordt dat in bepaal de gevallen de bedoelde verzekering de garantieverlening van het Waarborginsti tuut zal vervangen. Niettemin zal ook in de toekomst een belangrijke taak voor het Waarborginstituut zijn weggelegd. Dit blijkt ook uit de jaarverslagen 1962 van de beide centrale kredietbanken, waarin wordt vermeld dat zonder garantie van het eigen fonds, het Borgstellingsfonds voor de Landbouw en de Waarborginstituten de verstrekking van vele posten niet mogelijk zou zijn geweest. Blijkens het verslag vol doen de tuinders in het algemeen aan hun verplichtingen. Verscheidene tuinders had den per 31 december 1962 meer afgelost dan verplicht werd gesteld. Het bestuur van het Waarborginstituut, waarin zitting hebben vertegenwoordigers voor de provincie, de gemeenten, de tuin bouwveilingen, de boerenleenbanken en de ondernemersorganisaties in de landbouw, heeft in het afgelopen jaar bijzondere aan dacht geschonken aan de verstrekking van kredietgaranties aan beginnende tuinders en aan fruitkwekers. Een beginnende tuinder komt in aanmer king voor een garantie, indien hij een 'eco nomisch verantwoord bedrijf voert of me de door middel van een kredietgarantie de basis voor een zodanig bedrijf legt. Voor de beginnende tuinders gelden ook de eisen, die in het algemeen door het Waarborg instituut worden gesteld. Wat het vermel de criterium inzake een economisch ver entwoord bedrijf betreft, wordt elk geval op zijn hoedanigheden getoetst. Het blijkt in de tuinbouw, gezien de grote differen tiatie in deze sector, niet mogelijk te zijn bepalingen inzake de vereiste minimale bedrijfsgrootte vast te stellen. Inzake het vernieuwen van bestaande en het stichten van nieuwe fruitteeltbedrijven werd besloten, dat het Waarborginstituut hierbij voor zoveel als nodig en mogelijk de helpende hand zal bieden. Zowel voor de aanplant- als de opkweekkosten kunnen kredietgaranties worden verleend. Voor de fruitteeltsector bestaat een soepele aflos singsregeling. Eerst aan 'het einde van het 5e of 6e jaar na de inplant van de boomgaard behoeft de eerste aflossing op het krediet te worden voldaan. ten) greep hij hem achter de kop en kneep hem de keel dicht. Deze bunzing zal ver der dienen om te worden gebruikt als vi sueel onderwijsmiddel voor de Vijfhuizen- se jeugd. Ook wezels Ook wezels vallen nu en dan als slacht offers tijdens hun rooftochten. Het was de bewoners van de Spieringweg bij de Zwar- teweg in Vijfhuizen al meermalen opge vallen, dat er roofdieren in actie geweest waren. Zij vonden eieren, die waren leeg- geslurpt, jonge konijnen doodgebeten, enz. Tot op een avond in een keuken de booswicht op heterdaad werd betrapt, toen hij daar belangstelling voor de eieren aan de dag legde. Nu zijn wezels watervlugge dieren, dus er moest snel worden 'opge treden om te voorkomen dat hij ontsnapte. Het enige bruikbare wapen binnen hand bereik was een klomp. Daarmee kreeg de wezel de genadeslag. Hoewel wezels meestentijds in de nach telijke uren op stap gaan, kan men deze ook overdag nog wel eens waarnemen. Ze plegen dan op jacht te zijn in de grasber men van de poldersloten, waarbij ze af en toe de weg oversteken om hun geluk aan de andere kant te gaan beproeven. Daar door vallen er soms ook wezels als slacht offers van het verkeer. Advertentie Grand Gala In foundations: lage rug, slanke taille. Een droom in nylon tule-elastiek en marquisette. Geeft u een gevoel van luxe en verzorgd heid. Optilon-rits maakt het aantrekken eenvoudig. 49.75 KW 82 binnengesleept De KW 82 Stadt Enckhuysen kreeg zon dagmorgen moeilijkheden met de motor tijdens de thuisvaart. Gelukkig was de IJM 99 Egmont, eveneens op weg naar huis, in de buurt en na een kort overleg nam de Egmont de KW 82 op sleeptouw. NIJMEGEN Semi-arts: Th. J. G. Dek kers (Eindhoven). Arts: mej. A. M. Th. Boerbooms (Oostburg) en E Th. A. M. Ger- rits (Heesch). Gepromoveerd tot doctor in thüisioze mannen^, een sociaal-geneeskundig onderzoek van de jRfStëh' dié in de loop 'van een jaar in een tehuis voor thuisloze mannen werden op genomen: J. A. M. Mullink, geboren te Oudewater. GRONINGEN Arts le examen: H. W. Dupree (Enschede). Arts: mej. P. L. Oud- genoeg (Groningen) en P. F. J. van den Oever (Thorn). Tandarts: H. N. Dik (Gro ningen) en H. P. Vrolijk (Heemstede). Ge promoveerd tot doctor in de letteren op proefschrift „landscape in Romano-Cam- panian mural painting": W. J. Th. Peters, geboren te Loo bij Duiven en thans wonen de te Groningen. AMSTERDAM (Gem. Un.) Doctoraal economie: J. F. L. C. van Emmerik (Am sterdam). Doctoraal Nederlands: L. Ross (Amsterdam). WAGENINGEN Tot doctor in de landbouwkunde is bevorderd M S. Raouf te Wageningen, afkomstig uit Cairo (Egypte), na verdediging van een proef schrift met stellingen getiteld: „continuous mixing of solids". Rijkskweekschool. Eindexamen 2de leer- kring: G. Coumou (Haarlem), H. Eijsker (Haarlem), P. Egner (IJmuiden), A. Gros- mann (Haarlem). Stedeljjk gymnasium. Aan het stedelijk gymnasium in Haarlem slaagden voor het diploma A: Marjolein Oonk, Trudy Mek king, Hans Steketee, Harold de Bock, Jetje Sanders, Agnet Sterrmga en Patricia Ku- per. Voor het diploma B slaagden: Janneke Segaar, Meinard Veen, Peter Ingelse, Gu- De Haarlemse politierechter, mr. J. Vink, heeft maandagmorgen een 30-jarige chauffeur uit Haarlem tot vier weken ge vangenisstraf waarvan twee voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar ver oordeeld. De man had op 24 maart 175 kilo gram bladlood verduisterd. Bovendien had hij in januari van dit jaar van eeii bouw werk uit Venlo een hoeveelheid board-te- gels gestolen. De officier van justitie had tegen hem zes weken, waarvan drie voor waardelijk geëist. Een 26-jarige automonteur uit Amster dam werd eveneens veroorde'eld tot twee weken gevangenisstraf. Hij had op zon dag 27 januari een 54-jarige hoofdambte naar van de Kon. Luchtmacht bij de keel gegrepen en deze dicht geknepen. De aan leiding van deze mishandeling was gele gen in het niet verlenen van voorrang door de automonteur. Toen de hoofdambte naar hierover een aanmerking maakte werd hij bij de keel gegrepen. Zowel de officier in zijn requisitoir als de rechter bij de motivering van zijn von nis spraken over een ergerlijk en misse lijk gedrag. De officier van justitie had een maand gevangenisstraf tegen de auto monteur geëist. Tot een week gevangenisstraf werd een 18-jarige kelder uit Heemstede veroordeeld Deze had gepoogd een agent van de Bloe- mendaalse politie om te kopen. De jonge man was aangehouden, omdat hij met zijn brommer de maximum snelheid had over schreden. Hq had reeds zes veroorde lingen wegens een dergelijk feit achter de rug en had bij zijn laatste vonnis ecu voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken gekregen. Toen hij op 12 maart op de Zandvoor- terweg in de gemeente Bloemendaal weer werd betrapt bij te hard rijden met zijn bromfiets had de jongeman de agent tien gulden geboden opdat deze geen bekeuring voor het de overtreding zou opmaken. De officier wees op de ernst van dit feit en wilde de jongeman tot voorbeeld stellen. Hij eiste twee weken gevangenisstraf. De rechter maakte er op grond van de jeug dige leeftijd van verdachte een week van. Conform de eis van de officier van ju stitie veroordeelde mr Vink een 32-jarige loodgieter uit Haarlem tot een geldboete van 250,- De man had op 10 december van verleden jaar een neonverlichting van een garagebedrijf in Bloemendaal gerepa reerd. Hierbq had hij een niet geïsoleerde hoogspanningskabel in een houten koker gestopt. Doordat het enkele dagen fel had gere gend was er kortsluiting en een begin van brand ontstaan. Dit begin van brand was door een zoontje van de garagehouder ont dekt. De officier wees op de ernst van de ze onachtzaamheid en vond een fikse geld boete op zijn plaats. Hierbij sloot de rech ter zich gezien zijn vonnis geheel aan. Advertentie XENNKMFRLAAN9 Telefoon 5271 da Cornelese, Wijnout. Taconis, Irene van den Berg, Hein Cats, Leo v. d. Berg, Peter Terpstra en Dries Gisolf. Marnix van St. Aldegnnde. Aan het (Cljrjgteljife,. lyceum, „Marnijc van.St, Alde- 'gonde" in Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium A de dames K. G. Dekker, W. F. Venhuizen, E. Af B. van Za- linge en J. Zonnevijlle uit Haarlem; E. M. Bel en E. W. Verschoor uit IJmuiden; E. L. W. Koger uit Beverwijk; C H. van Min nen uit Overveen en M. A. Valk uit Sant poort; alsmede de heren P. C. Emmer, T. M. de Jong en T. van der Mark uit Haar lem en L. C. O. Jansen uit IJmuiden. Een toekomstige herziening van het streekplan voor Zuid-Kennemerland is of ficieel bekrachtigd door een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland d.d. 3 mei 1963. Bij Koninklijk Besluit van 14 juli 1962 werd het streekplan gedeel telijk goedgekeurd Nadien heeft de vaste commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan zich met het streekplan beziggehouden. Op 1 april vond over een herziening van het streekplan overleg plaats tussen G.S en de gemeentebesturen van Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmermeer, Heemstede en Zandvoort. Punt van overleg was de toe komstige verbinding met Zandvoort. Door de provincie werd een weg door het noor den van Aerdenhout ontworpen en in nel streekplan opgenomen. De bovengenoem de gemeenten kwamen met een plan voor de zogenaamde „weg De Ranitz". De Kroon onthield zijn goedkeuring niet aan de door de provincie geprojecteerde weg, doch keurde de voorgenomen bebouwing van De Glip in Heemstede niet goed, daar mee ruimte latend voor de door de ge meenten gewenste oost-west verbinding. SINDS GERUIME TIJD komt ge regeld in de berichten over de ge beurtenissen in de staat Alabama in verband met de kwestie van de ras senscheiding de naam van ds. Martin Luther King voor. U hebt u wellicht afgevraagd wie deze man nu eigen lijk is. De volgende bijzonderheden kunnen wij over hem meedelen. Ruim dertig jaar geleden werd Martin Luther King geboren als zoon van een zwarte predikant en een onderwijzeres uit het zuiden van de Verenigde Staten. Ook zijn vader was een voorvechter met betrekking tot de mensenrechten voor de negers. In dit verband is de naam die hij zijn zoon gaf, sprekend: In Luther zag hij het toonbeeld van een strijder voor vrij heid en recht. Maar de kleine Martin wilde aanvankelijk brandweerman worden. Later wenste hij als arts hel per van mensen te worden of wel als advocaat voor recht en gerechtigheid op te komen. Pas tijdens zijn studie aan de universiteit kwam hij tot het besluit, dat zijn toekomst in het pasto raat lag. Dat deze zachtmoedige stu dent later nog een leidende positie op politiek gebied zou bekleden, had niemand toen voorzien. Maar wel was het duidelijk, dat hij er zich bewust van was, dat iemand geen neger kan zijn zonder zelf mede het lot van de negers te delen. Hij kon geen toe schouwer zijn. Na zijn studie aan het theologische seminarie van Pennsylvanië, .an bet college in Boston en aan de Universi teit van Harvard, promoveerde hij op 25-jarige leeftijd op een proefschrifr over ..Het godsbegrip in de gedachten- wereld van Paul Tillich en Henry Nel son Wieman". Al hadden velen ge dacht, dat hij na zijn vlotte afstuderen een academische loopbaan zou volgen, trad hij in het pastoraat als voorganger van een Baptistengemeente in Mont gomery in Alabama. Hij trouwde met de zangeres Coretta Scott. Al gauw breidde zijn invloed zich uit tot builen zijn eigen parochie. Tegenover de snel acuut wordende kwestie van de rassen scheiding kreeg hij de leiding 'an alle zwarte medeburgers van zijn woon plaats en later zelfs van alle negers in het zuiden van de Verenigde Staten. De aanleiding voor zijn eerste optre den als zodanig was een klein voorval, waarbij een negervrouw in een utobus weigerde haar plaats af te staan aan een blanke, waarvoor zij werd sroor- deeld. Daaruit kwam voort een meer dan een jaar durende boycot 1oor de negers van de autobusmaatschappij, die door hen gewonnen werd. Het op merkelijke was, dat heel deze actie OOK IN ENGELAND laaide een ras senkwestie op. In Bristol weigerde een busonderneming mensen van een ge kleurd ras in dienst te nemen, omdat dit van invloed zou zijn op de recru- tering van personeel in het algemeen. De anglicaanse bisschop van Bristol, samen met de leidinggevende figuren van de andere, kerkgenootschappen, gaven in verband hiermee een verkla ring uit, waarin zq vaststelden, dat rassendiscriminatie in strijd is met de christelijke opvattingen over de betrek kingen tussen de mensen onderling. Zij boden hun bemiddeling aan in deze kwestie. De zaak werd openbaar doordat een Westindische groepering de bussen wil de gaan boycotten en zelfs een West- Indisch cricketteam op weg naar een wedstrijd tegenhield. zonder geweld werd gevoerd. Aan klachten, arrestaties noch gewelddaden konden de actie van de ééngeworden negers breken. Dat was het verk van ds. Martin Luther King: hij gaf de ne gers het bewustzijn van solidariteit en leidde hen met de deemoed -an een christen, met vastberadenheid en met de gelijkmatigheid van een filosoof. On danks alle aanleidingen daartoe (onder andere een bomaanslag op Kings huis, waarbij zijn gezin maar ternauwernood aan de dood ontsnapte) pleegden de legers niet één gewelddaad. Een mas sa-demonstratie van negers voor het stadhuis van de plaats Montgomery wist hij op verzoek van de autoriteiten tot rust te brengen. „Wij haten het ge weld", riep hij de opgewonden menig te toe, „wij moeten en willen onze vijanden liefhebben". De jonge prediker, die niet alleen z'jn bijbel en de leringen van de grote filo sofen kent, maar ook de waarheden van Gandhi's werken in zich heeft op genomen, is ook in de huidige strijd in Alabama de man, aan wie het steeds weer gelukt is de opwinding onder de negers tot rust te brengen. Hoewel hij tegen elke geweldpleging is, volgt hij zonder aarzelen zijn geweten en zet hij zich in voor het verschaffen van gelijke rechten voor de negers. Geen dreige ment kan hem van zijn weg afbrengen om zonder geweld en slechts met het wapen der liefde en der gerechtigheid te ageren voor zijn rasgenoten. Zo is hij ondanks zijn betrekkelijk ieugdige leeftijd een leidinggevende persoonlijk heid geworden, die overal in de wereld bekendheid geniet. EEN BESLISSING van de zuidelijke synode van de Dutch Reformed Church (de Nederlandse Gereformeerde Kerk) in Transvaal, die het verbod inhoudt voor de leden der kerk om meningen te uiten, die in strijd zijn met de lerin gen en besluiten van de kerk, zal waarschijnlijk felle reacties teweeg brengen. Een van de eerste reacties hierop kwam van „Die Weekblad", een Afrikaanse krant in Kaapstad, waarin te lezen stond dat het doel van deze beslissing was te voorkomen, dat de leden der kerk zich openljk zouden uit spreken tegen de regeringspolitiek van de apartheid. Dit zou kunnen leiden tot een scheuring in de kerk, aldus het blad. Sommige waarnemers menen, dat de maatregel speciaal gericht is tegen twee vooraanstaande leden der kerk, die deel uitmaken van de redactie van een godsdienstig maandblad Pro Veri- te, waarin sterke oppositie wordt ge voerd tegen de apartheidspolitiek. Het weekblad van de Dutch Re formed Church in South Africa, Kerk blad begon een campagne om aan te dringen op een beleefde houding tegen over niet-blanken. „Duizenden niet-blanken zijn bang voor revolutionaire elementen onder hen. Als wij onvriendelijk tegen hen zijn, spelen wij de communisten in de kaart tot schade van Zuid-Afrika. Vrij wel alle blanken komen dagelijks in contact met niet-blanken. Er zijn men sen die beleefd zijn tegenover hun blan ke medemensen, maar die denken dat niet-blanken geslagen en beledigd mo gen worden. Deze mensen brengen de verhoudingen tussen de rassen onher stelbare schade toe, want zij veroorza ken reacties van haat en wraak en bitterheid, waarvan agitators en com munisten maar al te graag gebruik maken". De synode van Transvaal van de Dutch Reformed Chruch besloot in een zitting in Pretoria toe te staan, dat niet-blanken deelnemen aan kerkdien-» sten van een blanke gemeente. „Het is in overeenstemming met de Heilige Schrift, dat bezoekers van enige andere kerk deelnemen aan kerkdien sten van deze kerk" Wel werd er op aangedrongen dat er dochterkerken worden gesticht om het werk onder de leden die andere talen spreken, die tot een andere cultuur behoren en andere vormen van beschaving bezitten, beter tot zijn recht te doen komen. Derge lijke maatregelen zouden niet in strijd zijn met de Schrift. Erkend gas- en waterfitter Bij koninklijk besluit is dr. J. D. de Jong te Heemstede benoemd tot gewoon lector in de faculteit der wis- en natuur kunde van de Leidse universiteit met als leeropdracht de sedimentaire geologie. De heer De Jong heeft op het gebied van de geologie en ander bodemkundig onderzoek gewerkt in Amsterdam, Venezuela, Gro ningen en Haarlem. Hij had sinds 1955 een leeropdracht aan de Leidse universi teit. Dr. De Jong, die in 1913 in Rotterdam werd geboren, studeerde geologie aan de gemeentelijke universiteit in Amsterdam waar hij in 1941 promoveerde op een proefschrift over de geologie van het ei land Wetar. Advertentie ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4