Financiers van Hitier zitten in Duitsland weer hoog te paard Familietwist bij de Flicks onthult ongezonde feiten VA. U' t.y 25 voor een gulden, dm. 25 sigaretten voor één gulden en dan bedoelen we ook: s i ga retten Smaakvolle sigaretten: Qus voi-van-smaak. Dat mag ook weljvindt IA niet Mu dan, we zouden willen zeggen, probéér Boer H. Koekoek zou hebben betaald aan Landbouwschap Storm over een glas bier f rse—li Zoon Otto Ernst vecht voor zijn zeggenschap Lonen in de landbouw gaan iets omhoog Vrachtauto rijdt winkel binnen Haagse nozems weer in conflict met politie Schade in landbouw valt erg mee Predicaat Koninklijk voor Tromp en Rueb illNIL blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT VRIJDAG 14 JUNI 1963 15 y VEILIG ZWEMMEN IN ZEE Beschuldiging CBTB-bestuurder Zendingsdelegatie naar Indonesië BOOT meubelen' Rome bereidt zich voor BONN. Ruzie in de Westduitse familie Flick. Het lijkt geen onderwerp om over naar Nederland te schrijven. Toch is het dat wel. De familie Flick is namelijk goed voor het lieve bedrag van twee miljard mark. Voider Friedrich geldt als ae rijkste man van de Bondsrepubliek. De Flick-ruzie heeft daarom meteen economische vormen aangenomen. Als Flicks 46-jarige oudste zoon Otto Ernst gelijk krijgt van de rechtbank in Dusseldorp, dan moet de hele commanditaire vennootschap Flick K. G. geliquideerd worden, hetgeen betekent dat aandelen voor ruim twee miljard mark op de beurs zouden moeten worden verkocht. Geschatte opbrengst dan voor de belastingen: 800 miljoen mark. De Westduitse beurzen zouden een maximum aan absorptievermogen ten toon moeten spreiden. Een fikse daling van waarden als Daimler-Benz (waarvan Flick 43 percent bezit), Dynamiet Nobel (75 percent) en van fondsen in de papier-, staal- en kunst- stoffensector zou onvermijdelijk zijn. rechtbank voortslepen. Dat zal echter wei nig veranderen aan het ongezonde feit, dat deze familie een grote, ondoorzichtige macht bezit in West-Duitslands economi sche en politieke bestel. De ruzie tussen vader en zoon Flick smeult al jaren. Pas vorige maand even wel kwam de rechter eraan te pas. Ach tergrond van de kwestie is, en wij laten nu met opzet allerlei details achterwege, de wens van Flick's oudste zoon, Otto Ernst, eindelijk zeggenschap te krijgen in het concern, waar.an hij samen met zijn drie kinderen al 42,5 percent bezit. Tot nu toe is die zeggenschap verijdeld door va der Flick, die deze 42,5 pet. wel aan zjjn oudste zoon en kleinkinderen geschonken heeft, maar die zich alle zeggenschap over dit aandeel heeft voorbehouden. Dat is ook gebeurd met 45 percent van de aandelen, die Friedrich Flick aan zijn andere zoon, Friedrich-Karl, schonk. In te genstelling tot Otto Ernst kan Friedrich- Karl echter goed opschieten met zijn va der, wat niet in de laatste plaats veroor zaakt wordt door het gebrek aan ambitie van de jongere zoon een deel van de teu gels van zijn vader in handen te krijgen. Ondoorzichtige handel De oude Flick, tachtig jaar geleden ge boren als zoon van een boer in het Sieger- land, is er de man niet naar zich de teu gels uit handen te laten rukken. Hij is het prototype van de steile, wilskrachtige ondernemer uit het begin van deze eeuw. Een man die alleen, en vaak tegen aller lei adviezen in, een immens vermogen ver gaarde, hoofdzakelijk door handige specu laties op de beurs. De zwijgzame oude heer maakte er 'n gewoonte van, nadat hij door, speculaties met spaarduitjes en een kleine bruidsschat van zijn vrouw kredietwaardig was geworden, op ondoorzichtige manier grote pakketten aandelen op krediet te ko pen en weer te verkopen. Geheel onver wacht zag hij dan kans in een bedrijf een meerderheidspakket in handen te krijgen. Zijn telegrammen aan directies van door hem opgekochte bedrijven waren berucht: „Heb meerderheid verworven, stop Hoop op goede samenwerking, stop. Flick". Oorlogsmisdadiger Na de oorlog werd Flick als oorlogsmis dadiger in Neurenberg veroordeeld tot ze ven jaar gevangenisstraf wegens zijn aan deel in de bewapeningsindustrie. In 1950 kwam hij echter al vrij. Zijn enorme be zittingen in Oo?t-Duitsland waren door de communisten onteigend. Zijn kolen- en staalbezit in het .Westen moest hij op last van de geallieerden verkopen. Maar Flick bleef uitgeslapen.' De opbrengst van zijn kolenbezit, 180 miljoen mark, belegde hij in bedrijfstakken die in de Verenigde Sta ten waren opgevallen door sterke groei mogelijkheden: auto's, papier, chemische produkten. En weldra was Flick nog rijker dan in het derde rijk. Zoon Otto Ernst was in deze opbouwpe- riode in de gunst. In 1957 werd hij zelfs algemeen gevolmachtigde van de Flick K. G. In meer dan tien raden van com missarissen bezette hij de plaats van zijn vader. Maar de laatste jaren kwam Flicks tweede zoon, Friedrich-Karl, meer in de gratie. Het proces in Dusseldorp, heeft zelfs als aanleiding een opvallende begunstiging door vader Flick van de jongere zoon. Met de volmachten van zijn kinderen en klein kinderen in de hand regelde Flick sr. op eigen houtje zijn imperium in die zin, dat hij Friedrich-Karl commanditaire vennoot van de Flick K.G. maakte en zich het recht voorbehield alsnog 22,5 percent van het kapitaal van de vennootschap weer aan zich te trekken, om eventueel nog aan zoon nume twee te schenken. Dat zou kunnen betekenen dat Otto Ernst met zijn gezin» 32,5 percent van de aandelen krijgt tegen Friedrich-Karl 67.5. Op zichzelf lijkt dat nog nauwelijks een reden om Otto Ernst te beklagen. Ook met 32,5 percent van de Flick K.G. zou hij tot de rijkste mensen van de bondsrepu bliek behoren. Tenminste op papier. Want in feite betaalt het aandeel van de Flick- firma geen cent uit, omdat men alle winst in de dochtermaatschappijen laat zitten. Flick sr. en zijn zoons moeten het dus hebben van functies in het concern, waar voor ze dan enorme honoraria kunnen op strijken. Vader Flick verdient zelfs vijf miljoen mark per jaar. Otto Ernst Flick heeft door de ontstane ruzie op dit mo ment echter geen functies meer in het con cern en dat betekent dat zijn contanten niet meer zo talrijk zijn. De familieruzie bij de Flicks is een goe de aanleiding er de aandacht weer eens op te vestigen,\dat een groot deel van de industrie in West-Duitsland beheerst wordt door een klein aantal lieden, van wie men zich afvragen mag of zij een der gelijke invloed zouden moeten hebben. De namen Flick, Krupp, Thyssen, Haniel, Stinnes waren ook al voor 1945 algemeen bekend. Deze industriëlen financierden voor een groot deel Hitiers opkomst en verdienden aan zijp oorlogen, Het is in teressant te weten, dat een van Flicks medebezitters van de Daimler-Benzfa- brieken, Harold Quandt, een stiefzoon van een zekere Joseph Goebbels. De ruzie tussen vader en zoon Flick zal zich wellicht, net als eens de onenigheid in de familie Thyssen, nog jaren voor de TIPS VOOR BADGASTEN Als u niet kunt zwem. men ga dan HOOG STENS tot uwmiddel in het water. Laat u NOOIT drijven. Overtuig u altijd v.d."^ windrichting Een landwind is altijd ge. vaarlijk. (de bovert- stroom i.h zeewater is dan n.l.altijd zee. waarts gericht Blijf altijdMINSTENS vijftig meter bij een golfbreker vandaan Laat u niet drijven op luchtbedden.banden.ed LET OP OE WAARSCHU WINGSBORDEN.Deze Ga nooitf- ver in zee. Al kunt u nog zo goed zwemmen wijzen u niet zonder ,de zeestromingen zijn reden op mogelijk gevaar] veel sterkerdan u. Advertentie ti i Heeft de leider van de Boerenpartij, het Tweede-Kamerlid H. Koekoek, ooit zijn bijdrage aah het Landbouwschap betaald? Nee, nooit, zegt de heer Koe koek op alle vergaderingen waar deze vraag wordt gesteld. Maar dit dan? heeft de voorzitter van de Friese Chirstelijke Boeren- en Tuin- dersbond, de heer H. W. Hielkema, enige maanden geleden in Rijs (Fr.) gevraagd en hij heeft de stampvolle zaal een fotokopie laten zien van het girostrookje (ontvangstbewijs) waarmee de heer Koe koek zijn verplichte bijdrage aan het landbouwschap zou hebben voldaan. „Dat is vals," was het antwoord van de heer Koekoek. .De heer Hielkema heeft destijds ten overstaan van de volle zaal beloofd de echtheid van het girostrookje aan te tonen. Nu heeft hij het bewuste strookje en hij heeft met de plaatselijke vertegenwoordi ger van de heer Koekoek in Balk, de heer Leffertstra, afgesproken dit girostrookje de volgende week dinsdagavond in hotel Olivier te Balk te tonen aan de heer Advertentie „Nederlands bier is ei genlijk geen bier", zou de teneur kunnen zijn van het stuk in de Gazet van Ant werpen, waarin nu de Bel gische versie wordt ver teld van het verhaal van de buschauffeur Frans Hermans, die een bus met geheelonthouders naar een congres in Utrecht bracht, maar ze niet mocht terug brengen omdat hij onder de invloed zou zijn. Ziehier hoe de Belg wordt verde digd in het Antwerpse blad: „Frans Hermans, de au- tocarchauffeur, die enkele tijd geleden op een eerder ongelukkige manier in het nieuws kwam, zag zijn re putatie aangetast. Door een groot persagentschap werd melding gemaakt van het feit dat hij een bus kon- gressisten naar Utrecht had gebracht, maar dat deze mensen de dag daarop wei gerden met hem terug naar Antwerpen te keren, daar hij „in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde". De politie werd er bijgehaald, en Frans Hermans diende een paar uur op een politiekan toor te wachten, alvorens hij weer in vrijheid werd gesteld Intussen hadden de politiediensten zijn patroon reeds opgebeld, die ogen-/ blikkelijk per auto naar zijn bus, doch daar hij die Utrecht vertrok. Te Utrecht nacht te weinig geslapen nam hij de plaats van zijn had. strekte hij zich uit op chauffeur in en liet zijn zijn zetel en deed in af- personer.wagen, waarin wachting van de aankomst zijn vrouw had plaats ge- van zijn passagiers, nog nomen, aan de zorgen van een dutje. „dronken voerder" over. Verscheidene kranten, en zelfs de T.V., namen dit bericht over, en sommigen dikten de tekst naar eigen goeddunken nog een beetje aan. Nu blijkt het, dat heel het geval schromelijk werd voorgesteld. Frans Hermans, die in Hoboken en in de middens der auto carbestuurders goed ge kend is en een smetteloze reputatie bezit, voelt zich terecht in z'n eer gekrenkt. Die bewuste dag gebruik te Frans Hermans het mid dagmaal samen met de kongressisten, en bleef tot even na 13 u met enkelen onder hen zitten praten. Daar de zitting van het kongres hem niet interes seerde, verklaarde hij lie ver naar een bioskoop te gaan, waarvan hij toeval lig het ingangsticket, dat op de keerzijde gedateerd is, bewaarde. De film ein digde rond 15.45 u. Daar hij dorst had, ging hij een klei ne herberg, met een schenkvergunning A (het geen betekent dat er geen sterke dranken mogen ge schonken worden) binnen. Hij dronk er één, naar zijn zeggen, licht Hollands biertje, om vervolgens mét een heer naar diens defek- te wagen te gaan kijken. Rond 16.40 klom hij in Groot was dan ook zijn verbazing toen hij nog geen kwartier na zijn ontwaken een politieagent zag ver schijnen, die hem verzocht mee te gaan. Niets kwaads •vermoedend ging Frans mee, doch op het politie kantoor werd hem zonder meer medegedeeld dat hij daar moest blijven omdat hij teveel gedronken had. Vergeefs drong hij aan op dat een bloedproef zou ge nomen worden, waarvan hij desnoods zelf de kosten wilde betalen. Toen hij dan na enige tijd werd vrijge laten, mocht hij, zonder enig bezwaar van de agen ten, met de auto van zijn patroon vertrekken. Het geen, volgens Frans Her mans, toch ook een bewijs was, dat de agenten hem ginder niet voor dronken hielden. Aanvankelijk meende hij het hele geval te vergeten, doch toen hij 's avonds het nieuws vernam langs de T.V. en 's anderendaags de kranten het verhaal nog eens in geuren en kleuren opdisten, voelde hij zijn re putatie in gevaar en be sloot hij er werk van te maken om de ware toe dracht bekend te maken. De kongressisten behoor den blijkbaar tot een rich ting die het gebruik van alkohqlische dranken bie- zonder scherp veroordeelt. Dat is hun recht, maar een autocarchauffeur heeft ook recht op zijn goede naam eneen schamel pintje bier als hij dorst heeft". „Het tempo van de arbeidstijdverkorting in de veehouderij wordt bepaald door de koe", zei een der leden van de Stichting van de Arbeid toen daar de stukken wer den beoordeeld, die op de nieuwe C.A.O. voor de landbouw betrekking hebben. Het geen nu niet meer behoeft te verhinderen, dat de arbeidstijden in de veehouderij met zestig tot vijfenzeventig uur per jaar wor den bekort, want de stichting gaat daar mee akkoord. Zoals zij ook akkoord gaat met een arbeidstijdverkorting van vijftig uur per jaar voor de akkerbouw. De lonen in de landbouw zullen met veertien cent per uur verhoogd worden in West-Nederland, in Groningen en Dren te en in de grote polders. Voor de rest van het land, waar het loonpeil wat lager ligt, mag vijftien cent per uur meer worden betaald. In deze loonsverhoging zit niet alleen de 2,7 percent maar ook de A.O.W.- compensatie, een verhoging die moet voor komen dat het inkomen door de arbeids tijdverkorting daalt en nog een kleine ver hoging die bedoeld is om de achterstand van de lonen in de landbouw te vermin deren. Zoals bekend is had de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap haar goedkeuring reeds aan de nieuwe C.A.O. gegeven. Behalve deze C.A.O. zijn ook de vol gende overeenkomsten goedgekeurd: de C.A.O. voor toezichthoudend en leiding gevend personeel in de sigarenindustrie, de C.A.O. voor personeel in de bierbrouwe rijen, de C.A.O. voor de haringdrijfnet- visserij, voor de trajvlvisserij, voor het houthavenpersoneel in Zaandam en voor personeel, werkzaam in bedrijven voor bakkerijgrondstoffen. Ontploffing. Naar van de zijde van de koninklijke kruitsfabriek „De Krijgs man" is medegedeeld bevond zich in de opslagplaats van deze fabriek, die gister nacht in de lucht is gevlogen, dertig ton T.N.T. en buskruit. Koekoek, enkele van zijn partijgenoten, aan een notaris, aan de plaatselijke voor zitter van de Friese Maatschappij van Landbouw en aan de pers. De heer Hielkema heeft de heer Koe koek per brief uitgenodigd deze seance bij te wonen. Wat zegt nu de heer Koekoek? Zijn tele fonisch commentaar: „Ik heb die brief niet ontvangen, maar dat verwondert me niet. Ik ken ze langer dan vandaag. Ze sturen brieven naar de pers maar niet naar ons. Dat doen ze wel vaker. Maar als ik die brief toch nog ontvang, denk ik niet dat ik kom. Ik kan mijn tijd wel beter gebruiken. Ik heb er geen belang bij om voor zo iets minderwaardigs zo'n lange reis te maken. Als de C.B.T.B. niets beters te doen heeft voor de boeren dan kan hij wel opdoëken. Het is onzin om mij uit te nodigen. Ik heb nooit betaald. Als ik dat daar kom vertellen dan geloven die heren mij toch niet. Maar men heeft nog nooit in het openbaar kunnen bewijzen, dat ik heb be taald." Het commentaar van de heer Hielkema hierop: „Ik heb die brief aangetekend verstuurd, omdat ik de heren ken. Ik heb de brief nog niet teruggekregen. Ik heb dat girostrookje opgespoord, omdat ik wil dat het n,u maar eens afgelopen moet zijn met dat gedoe van de heer Koekoek en de zijnen. Als hij niet komt dan is dat jam mer vooral voor hem zelf, want de men sen hier in Gaasterland nemen deze za ken nogal hoog op. Ook de volgelingen van de heer Koekoek". In Almelo is een vrachtauto met aan hanger, waarop zeventien ton betonele menten waren geladen, een poelierswinkel binnengereden, doordat de 34-jarige be stuurder-eigenaar van de auto een bocht naar links veel te ruim nam. De botsing^ met het pand veroorzaakte een geweldige klap waardoor de vijf leden van het poeliersgezin Hoevenberg niet an ders dachten dan dat er een vliegtuig op het huis was gevallen. Zij sprongen uit bed, renden naar be neden en wilden door de winkel de straat op. Zij belandden echter in een geweldige stofwolk. Toen die opgetrokken was zagen zij een auto midden in de winkel staan, waar grote ravage was aangericht. De toonbank was totaal vernield, een grill-apparaat was in elkaar gedrukt en enkele duizenden eieren waren gebroken. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Nadat een groep van twintig kwajongens bij het kopje van Doornbos op de hoek van de Melis Stokelaan en de Loevestein- laan in Den Haag twee jongens op een bromfiets had aangevallen, zijn zij bij de ingang van het Zuiderpark aan de Melis Stokelaan in conflict gekomen met de po litie. Een van de twee aangevallen jongens, een negentienjarige electricien, verloor bij de vechtparlj een paar tanden uit zijn bo venkaak en liep een blauw oog op. Zijn bromfiets werd beschadigd, zijn duo-pas sagier kreeg gering letsel. Naar aanleiding van deze vechtpartij had de politie een zestienjarige scholier aange houden, die nog wordt verhoord. 's Avonds had zich bij de ingang van het Zuiderpark weer een groep jongens ver zameld, die kennelijk uit was op een vechtpartij. Zij reden met bromfietsen over het trottoir. De politie verspreidde de groep met de gummistok, waarbij enkele rake klappen, doch geen gewonden vielen. Een achttienjarige jongen werd meegeno men naar het burëaü. Hij kreeg een pro ces-verbaal voor het rijden op het trottoir. Zijn bromfiets werd in beslag genomen en ook een dolkmes, dat in een van zijn zak ken bleek te zitten. Mijnontploffing. Een ondergrondseo ntplof- fing in een kolenmijn bij Stoke-on-Trent (Engeland), heeft donderdag drie mijn werkers het leven gekost. De schade die de strenge winter aan de wintergewassen- heeft toegebracht is erg meegevallen, zo meldt het ministerie van Landbouw in zijn oogstbericht van 10 mei, het eerste van dit jaar. De oórzaak van de schade ligt ook dit jaar weer niet zozeer in de vorst, maar meer in het dooiwater, dat op de laagge legen gedeelten van de akkers bleef staan, waardoor verrotting optrad. Ongeveer tien a vijftien percent van de wintertarwe, twee a vijf percent van de winterrogge en vijftien a twintig percent van de win- tergerst gingen verloren en werden ver vangen door zomergranen. Professor dr. H. Bergema, zendings hoogleraar, dr. G.-P. H. Locher, secreta ris van de Raad voor de Zending \^n de Nederlands Hervormde Kerk en as. B. Richters, directeur van het zendingscen- trum van de Gereformeerde Kerk, ver trekken dezer dagen naar Indonesië voor een bezoek aan de kerken daar. Zij gaan in het kader van een uitnodi ging, die de Continentale commissie voor kerk en zending in Indonesië van de Raad van Kerken in Indonesië ontving. Het einddoel van hun reis is de bijwo ning van de grote conferentie van de Raad van Kerken die waarschijnlijk in Makas sar in juli zal worden gehouden. Advertentie SEDERT 1849 GIERSTRAAT 52 -54-56 TELEFOON. 12047 HAARLEM Catalogus op aanvraag verkrijgbaar De directie van de azijn- en conserven- fabrieken Tromp en Rueb, azijnmakerij „De dubbele Griekse A" deelt mede dat H.M. de Koningin ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de azijnfabriek het predicaat Koninklijke heeft verleend. Het 300-jarig bestaan werd eind mei gevierd. De nieuwe naam is „Koninklijke fabrie ken Tromp en Rueb". De voorbereidingen voor het conclaaf van volgende week zijn in volle gang. Foto links: in een hoek van de Sixtijn se kapel staat het kacheltje, waarin na elke stemming de stembiljetten worden veranderd. Als de rook uit de schoorsteenpijp, welke op het dak uit mondt, inplaats van donker, wit wordt, betekent dat „Habemus Pa- pam" (we hebben een paus). Foto rechts: een van de 82 sober ingerichte cellen in het Apostolische paleis waar in de kardinalen tijdens het conclaaf zullen slapen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15