DSP m PANDA EN DE MEESTERWEKER Ie P in de Hooglanden Hoedenontwerper Peter Voorn wil wel eens even wat anders r> MODERNE SCHOONHEIDSMIDDELEN ZIJN SOMS VEEL MINDER ONSCHULDIG DAN ZIJ LIJKEN m. II en slot VRIJDAG 14 JUNI 1963 Ons vervolgverhaal EEN SPEURDERROMAN VAN JOHN MARSH H»'''''"""'*»ww**wnn""nnnHnnnooooo(ioflooflflfloo(ioooooocxMooooooflnoooooonoooooooooo A ntibiotica Bacteriën VAN DE „CHAPEAUX' NAAR 'T CHANSON M odelijn 3*1 j%i h v f-i Petjes Huisvrouwen helpen Dousadj mee aan de actie I Zanger? Henny G. C. Schoute r r V T| XPCOOOOOOCOOOOOC 7) Zijn rustige beheerste stem bracht haar tot bedaren. Haar gezichtje toonde wat minder angst. „U u bent die man die met het meisje terug kwam?" „Juist! Ik heb kans gezien uit die kelder te komen en meende te moe ten helpen, toen ik je hoorde gillen". Zij sperde de donkere ogen open. „Je je beweert dat je terug gekomen bent terwijl niemand je dwong?" Hij grinnikte. „Misschien was ik niet teruggeko men als ik geweten had, dat jij het was. Ik meende, dat ik het andere meisje hoorde." „Fazia?" Haar mond vertrok hef tig. „Die die Zij gebruikte een woord, dat Felton deed schrikken. „Als die hier niet gekomen was, zou dit niet met mij gebeurd zijn". „Wat is er dan met je gebeurd?" Bij wijze van antwoord stak zij hem haar rechterhand toe. „Kijk mijn vingers maar eens! In dat soort dingen heeft die vuile dwerg het grootste plezier". Felton schrok, toen hij zag dat de nagels van duim en wijsvinger achterover waren gerukt. Geen won der, dat zij gegild had! De pijn moest in staat zijn geweest, haar het be wustzijn te doen verliezen. Hij ging naar de tafel. Nieuwsgie rig keek zij toe en af en toe snikte zij nog onderdrukt. Nadat hij in de waskom zijn gezicht en handen had gewassen, trok hij een lade open en kwam terug met een zakdoek, die hij aan repen scheurde. „Ik zal doen wat ik kan", zei hij en met behoedzame vingers duwde hij de loshangende nagels voorzichtig weer op hun plaats over het rode, bloederige vlees en verbond de vin gertoppen met de stroken van de zak doek. Zij staarde naar zijn gebogen hoofd en kermde tijdens de behande ling. Maar er lag een verblufte uit drukking in haar ogen, die zij onder woorden bracht zodra hij haar met een glimlach aankeek. „Ik heb je vaker gezien", zei zij. „Ik meende het beneden al, toen ik je voor het eerst zag, maar toen was ik zo bang voor wat de baas met me zou gaan doen, dat ik er feitelijk niet bij stilgestaan heb". „Ik heb de chef immers al verteld, dat „Weet ik. Je bent zakenman en heet Carpenter. Maar toevallig denk ik dat je iemand anders bent". Hij trachtte haar aandacht van het gevaarlijke onderwerp af te leiden. „Ik moet maken, dat ik hier weg kom. Ik hoor mensen lopen". „Ik ben er!" zei zij. „Jij bent die speurder, Ray Felton. Ik wist wel, dat ik je gezicht eerder gezien had, al was het toen een beetje schoner". Hij begreep dat ontkennen geen zin had. Bovendien als hij dit meisje in vertrouwen nam, zou zij hem mis schien van dienst zijn in verband met het andere meisje. „Zeker, ik ben Felton, maar om begrijpelijke redenen heb ik dat niet aan dat mannetje verteld". Zij liet haar hoofd in het kussen vallen en nam hem met keurende blik op. Haar weke rode mond was even geopend en eenmaal streek zij snel met de punt van haar tong langs haar volle onderlip. Zij broedde kennelijk op een of ander en hij meende te begrijpen wat het was. „Vertel eens, waarom heeft die dwerg je zo'n gruwelijke afstraffing gege ven?" vroeg hij. „Ik moest op het meisje passen. Gisteravond had ik vergeten haar deur op slot te doen. Zij is weggelo pen en heeft een auto meegenomen. Dat is alles!" „Had jij een sleutel van haar ka mer?" „Ja, maar nu heeft de baas hem. Hij beweerde, dat de sleutels bij mij niet in goede handen waren". En opeens liet zij zich ontvallen: „Ik wil hier weg. En jij moet me helpen". Hij had dus goed geraden. Zij was van plan, hem voor haar doeleinden te gebruiken. Nou, dat kwam hem pri ma uit. Hij kon haar ook gebruiken voortreffelijk zelfs. „Ik zal je natuurlijk helpen." Maar als ik jou hier uithaal zul jij me van dienst moeten zijn terwille van dat andere meisje." Haar gezicht verstrakte. Zij beet op haar onderlip. „Laat haar aan haar lot over. Zij heeft al last genoeg veroorzaakt". „Jij weet toch, wie het is, neem ik aan?" Zij keek hem door haar wim pers aan. „Hoe moet ik dat weten? De man nen hebben haar binnengebracht. Ik kreeg opdracht als cipier op te tre den". „Zo moet je mij niet aanpakken. Jij weet drommels goed, dat het de doch ter is van de emir van Ethië". Haar ogen werden groot van verba zing. „En hoe heb jij dat kunnen raden?" „Doodeenvoudig". Hij haalde de dia manten broche uit zijn zak. „Dit is het wapen van Ethië. Ik wist boven dien, dat de emir enkele dagen gele den in Engeland is aangehouden om besprekingen óver olie te voeren. Er hebben foto's van hem en zijn dochter in de kranten gestaan". Zij knikte. „Ja! Zij houden haar hier vast om haar vader te beletten contracten met de Britse en Amerikaanse oliemaat schappijen te tekenen. Zij hebben hem laten weten dat zijn dochter vermoord zal worden, tenzij hij alle hulp van het Westen weigert. En hij is blijk baar nogal gek op haar, al mag de hemel weten waarom. Hij zal wel niet tekenen." „Maar die baas van jullie dat is toch een Engelsman? Wat heeft die met deze zaak te maken?" Haar gezicht vertrok van afkeer. Zij wees naar de tafel, waarop naast de waskom een pakje sigaretten lag. „Geef mij een sigaret en ik zal het je vertellen", zei zij. Zodra zij hun sigaret hadden aangestoken, ging zij verder, „de chef, hij heet eigenlijk Arthur Tapper, heeft overal een vin ger in de pap waar vuiligheid aan de knikker is. Deze ontvoering is' ëntgé tijd geleden al voorbereid, al eer die oude emir en zijn dochter Ethië ver lieten. Het was niet zo moeilijk haar te ontvoeren. Met een lid van haar gevolg ging zij naar een bioscoop, terwijl haar vader op het ministerie van Buitenlandse Zaken onderhandel de. Dit huis was al gevonden. In etappes is zij naar hier gebracht. Ik werd opgetrommeld om als een soort kamenier op te treden". Felton gaf haar een teken haar mond te houden. Hij drukte zich naast de deur tegen de wand. Hij had voet stappen op de gang gehoord. Zij gin gen evenwel voorbij en het werd weer stil. Ergens aan de achterkant van het huis werd met een emmer gerin keld. „Welke verhouding bestaat er tus sen jou en je baas" vrpeg Felton, te ruglopend naar het bed. Zij haalde de schouders op. „Welke verhouding kan er bestaan tussen een gezonde meid en zo'n mis baksel?" zei zij minachtend. „Nou ja, hij heeft geld genoeg en hoe hij zijn bende exploiteert gaat geen sterve ling aan. Zij handelen voornamelijk in verdovende middelen en hij heeft de leiding. Maar nou ja, in andere opzichten is hij niet veel waard en daarom heeft hij de neiging zich op de vrouwen te wreken." Felton stond op. „Waar is dat andere meisje? Zit zij opgesloten?" „Natuurlijk zit zij opgesloten, ge bruik je hersens!" Zij greep zijn hand, „Waarom heb je zo'n haast? De baas zal voorlopig nog wel niet uit zijn bed komen nu hij zich op mij heeft uitgeleefd, de schoft." (Wordt vervolgd) IN DIT tweede artikel vervolgt E onze medische medewerker, dr. J. Z. Baruch, zijn beschouwingen over de gevaren die verbonden 1 zijn aan onoordeelkundig gebruik van cosmetica waarin geneesmid- delen zijn verwerkt. VITAMINE A kan door de huid worden opgenomen. De hoeveelheid, nodig om enig effect op de huid uit te oefenen, is echter veel groter dan bij gebruikmaking van vitaminecrèmes en lotions mogelijk is. Vitamine A oefent een werkzame invloed uit op de groei, ontwikkeling en samenstelling van de verschillende huidlagen. Bij acné en andere huidaandoeningen wordt vitamine A met succes toegepast, alleen, wordt dan de vitamine in grote hoeveelheid ingenomen en niet op de huid gesmeerd in kleine dosering. Vitamines uit de B-groep en vitamine F hebben invloed, althans bij proefdieren, op het grijs worden van het haar. Een voeding zonder of arm aan pantotheenzuur, een vitamine uit de B-groep, doet bij knaagdieren het haar grijs worden. Maar nooit heeft men geprobeerd bij mensen het grijs worden te verklaren als een soort tekort aan een of meer vitaminen en wel daarom niet, omdat men weet dat het grijs worden in de eerste plaats een erfelijke eigenschap is. In sommige families worden de mannen vroeg kaal en de vrouwen vroeg grijs, in andere families niet. Dit heeft niets te maken met een tekort in de voeding aan een of andere vitamine. Toch worden talrijke haarmiddelen verkocht en aanbevolen onder het motto, dat ze vitamines bevatten die het grijs worden of de haaruitval tegengaan. VOOR HET VERFRAAIEN van de huid zijn schoonheidsmiddelen en de werkzaamheden van de schoonheidsspe cialist, zoals gezichtsmassage, baden, eventueel zelfs bestralingen, zeer wel toepasselijk. Het opnemen en verwer ken van geneesmiddelen in schoonheids middelen heeft echter in het algemeen zijn bezwaren: worden de geneesmidde len in zeer lage dosering verwerkt in het schoonheidsmiddel dan schept hun toepassing geen gevaren maar dan heb ben deze geneesmiddelen in hun lage dosering ook geen biologisch effect. Een bezwaar van het verwerken van medi camenten in cosmetica is wel, dat som mige geneesmiddelen overgevoeligheids reacties bij daarvoor gevoelige mensen kunnen doen ontstaan. Het genezen van een zieke huid kan niet geschieden met behulp van vaste hoeveelheden geneesmiddelen die in sommige cosmetica aanwezig zijn. Hoe wel er een overgang bestaat van schoon heids- naar geneesmiddelen en omge keerd, dient men toch te bedenken dat cosmetica bedoeld zijn voor het ver fraaien van een gezonde huid en schoon heidsmiddelen dus primair geen ge neesmiddelen zijn, noch moeten zijn. DE ERVARING heeft echter geleerd, dat vele mensen, veel meer dan men ooit vermoedde, overgevoelig zijn voor deze antibiotica. Er zijn gevallen be kend van personen die stierven na in spuitingen van penicilline. Nu behoeft men voor een dergelijke afloop van de toepassing van een zalf of crème met een antibioticum niet bang te zijn. Maar toch, sommige mensen krijgen huidre acties, een roodheid van de huid of net ontstaan van nieuwe puistjes en ecze men juist na het plaatselijk gebruik van deze middelen. Het op de huid gebrui ken van deze middelen kan ook tot ge volg hebben, dat men overgevoelig wordt tegen deze medicamenten zonder dat men zich dat bewust is. Deze overge voeligheid kan eerst blijken als men enige tijd nadat men een zalf of crème met penicilline heeft gebruikt, ingespo ten wordt met penicilline. Onaangena- m mummie wö(?(roMF-w DE ANTIBIOTICA behoren tot die ge neesmiddelen, die het meeste worden voorgeschreven. Twintig jaar geleden waren ze nog onbekend. Nu weet ieder dat penicilline, streptomycine en der gelijke middelen, bacteriedodende of bacterieremmende middelen zijn, die alle dit gemeen hebben dat ze uit schimmels worden bereid. Plaatselijk worden deze antibiotica ook gebruikt. In zalven, in pasta's, in medische lotions, vindt men vaak een combinatie van diverse geneesmiddelen, waaronder de antibiotica terug. De ge dachtegang hierbij is, dat de antibioti ca een remmende of dodende invloed uitoefenen op bacteriën. v/tflmi me, heftige reacties kunnen dan optre den en de verdere toepassing van pe nicilline, nu niet als cosmetica maar als geneesmiddel, onmogelijk maken. EEN ANDERE BEZWAAR van de plaatselijke toepassing van antibiotica bestaat hierin, dat de normale huid uit eenlopende soorten bacteriën herbergt, BINNENKORT sluit ik m'n zaak voor twee maanden ongeveer, 'k Heb er ge woon geen zin meer in na de hele win ter in één collectie te hebben gezeten". Wat 'k ga doen? Misschien ergens naar het buitenland". Hoedenontwerper Pe ter Voorn staat laconiek tussen de cha- peaux in zijn knusse boutique in Am sterdam. Niet „hoeden" maar „cha- peaux" staat uitdrukkelijk in het tele foonboek. En dit Franse meervoud geeft allure aan hoedenontwerpen. We denken meteen aan exclusieve en dure hoeden. PETER VOORN is een van de be kendste Nederlandse hoedenontwerpers. Hij heeft zijn atelier en showroom in een flat in Zuid. Vrij achteraf en ze ker niet waar je exclusiviteit zou zoe ken: een gedeelte van een gewoon huis op de zoveelste etage. (Hoeveel trappen klommen we ook weer op? Vier?). In Nederland, maar waarschijnlijk nog meer buiten onze landsgrenzen spreekt Peter Voorn een hartig woord je mee. Toen we hem vroegen of de Nederlandse vrouw wel genoeg hoeden koopt zei Peter Voorn: „Dat is voor mij moeilijk te zeggen. Ik heb de Ne derlandse vrouw bijna niet als klant" Zijn clientèle woont onder andere in West-Duitsland, Frankrijk, België en Londen („privé-klanten die even naar een vriendin in Amsterdam gaan en dat combineren met een bezoek aan mij. Meestal nemen ze wel twee of drie hoe den mee"). Peter Voorn ontwerpt de modellen zelf en zijn assistenten geeft hij wel eens een model „uit te werken" waarvoor hij de richtlijn geeft. De lijn wordt al tijd bepaald door Parijs. Er is geen rou latie in de hoedenmode, zegt Peter Voorn. „Het een is 't gevolg van net ander. Hoeden die je op 't eind van een seizoen ziet komen vaak het vol gende seizoen terug". Een van de grootste specialiteiten van Peter Voorn is bont. Een paar jaar ge leden begon hij met de bonthoeden. De ze winter zijn er zoveel verkocht dat hi) zegt „ontelbaar, 't is een rage gewor den". 's Zomers werkt hij vooral mei. stro en organza. Leidinggevend materi aal is er volgens hem niet. Wel wordt het mode, „iets harder" en „positie ver", materiaal te gebruiken. COf. MASTSN TOON DIB 0 MET TWEE tot vijf artistieke free lance mensen werkt Peter Voorn aan de nieuwe collecties; 200 stuks wer den voor het afgelopen seizoen met vaardige vingers tot charmante en ex clusieve modellen omgetoverd, ,,'s Zo mers verkopen we meer dan 's winters. Dat komt omdat er dan meer trouwe rijen, recepties en tewaterlatingen zijn". WE ZITTEN nu in de petjes-rage. Hét succes voor deze lente en zomer. Hoedenontwerper Peter Voorn in zfln boutique tussen de chapeaux. Ook de schilderijen zijn door hem gemaakt. 6. Jolliepop had nog maar nauwelijks vaste grond onder de voeten, of hij begon ernstige aanmerkingen op de Meester-Kieker te maken. „Het is eén schande om zo lang te wachten, terwijl iemand in levensgevaar is!" zo riep hij verbolgen. De fotograaf keek hem ver wonderd aan. „Maar ik heb geen ogenblik getalmd," bracht hij in het midden. „Ik heb de hele situatie in klemmende foto's vastgelegd. Een meester-sene, meneer, van iemand, die zijn vak verstaat!" Panda spitste de oren. „Ik zou ook graag een vak leren," merkte hij op .Kunt u mij misschien als assistent ge bruiken?" Ontzet keerde Jolliepop zich naar zijn jonge meester. „Maar meneer Panda!" riep hij gegriefd. „Je hebt toch zelf gezegd dat ik een baantje moest zoeken op hoog niveau?" antwoordde Panda, „enne deze meneer maakt hoge kiekjes." „Deze jongeman heeft de juiste opvatting!" sprak de Meester-Kieker goedkeu rend, „eindelijk iemand die beseft dat ik een hoog staand vak heb! Hij is de juiste persoon om mijn assi stent te worden!" „Ik vraag me af of u wel de juiste persoon bent voor meneer Panda," zei Jolliepop met dunne lippen. «C die elkaar in evenwicht houden. Wordt door een antibioticum in een lotion of crème een bepaalde bacteriesoort fei telijk vernietigd of in zijn groei ge remd, dan is het lang niet denkbeel dig dat een ander soort bacteriën zich juist sterk gaat ontwikkelen. Opnieuw kan de huid dan het „slachtoffer" wor den door overmatige groei van bepaal de bacteriën. DE ONAANGENAME geur in de ok sels wordt wellicht door bepaalde bac teriën veroorzaakt. Deze bacteriën ver minderen in aantal onder invloed van antibiotica en het is dus begrijpelijk dat in sommige deodorantia antibioti ca worden verwerkt. Het bezwaar dat in het algemeen tegen het plaatselijk gebruik van antibiotica bestaat, geldt ook hier: locale toepassing kan tot over gevoeligheid leiden die latere toediening van het medicament, als het medisch juist noodzakelijk kan zijn, onmogelijk maakt door het optreden van heftige algemene, soms zelfs gevaarlijke reac ties. In de week van 17 tot en met 22 juni kunnen de Nederlandse huis- vrouwen hun steentje bijdragen voor de herbouw van het door een cata- strofale aardbevingsramp getroffen i Perzische dorpje Doesadj. Er is een zogenaamde „zegeiactie" georgani- seerd door de Europese Werkgroep j en het actiecomité, die inhoudt dat J de huisvrouwen in die week hun 5 bonnen, spaarkaarten en zegels, die zij by kruideniers ontvangen, zullen J geven ten bate van deze actie. Er zjjn 25.000 winkeliers die van 17 juni J af een doos in hun winkel plaatsen J waar zegels enz. in kunnen worden gedeponeerd. Peter Voorn is er „alweer op uitgeke ken". Hij heeft er de afgelopen winter téveel gemaakt. Petjes horen vooral bij teeners en twens. Peter Voorn maakt geen hoe den voor hen. ,,'k Vind het niet nodig dat jonge meisjes met dure hoeden lo pen. De goedkoopste hoeden bij mij kosten 65. In de winkels kunnen de jonge meisjes genoeg krijgen. Ze heb ben bakken vol aardige dopjes". Natuurlijk wil een klant graag ad vies van een hoedenontwerper bij de koop van een dure hoed. „Ik hou niet van besluitloze klanten. Ik heb er ge noeg kijk op om iemand te vertellen of een hoed haar wel of niet staat. Je voelt op een gegeven moment, deze vrouw moet dit, en die vrouw moet dat dragen. De enige waar ik rekening mee hou is de man. Vaak vraag ik m'p klanten hun echtgenoot mee te brengen als we het niet eens kunnen worden". DE HOEDEN die Peter Voorn ont werpt noemt hij „praktisch". Weinig veren en weinig bloemen. Maar de col lectie van 1963 wordt een bijzonder rijke. Er zit zoveel op als de afge lopen vier jaar samen en nog is het niet teveel In 1962 ontwierp Peter Voorn het Mil- va hoedje. Een charmant hoofddeksel waarvoor hij verschillende types uit het leger bij zich liet komen om tot een „compromis"-hoedje te komen dat bij ieder gezicht en bij elke haarstijl past. Het resultaat: een coquet-zakelijk ge valletje. In de kleine salon waar nog een res tant van de laatste collectie hoeden is, liggen twee stukken staal: gewichts- heffers. Ze passen niet in dit vertrek en ontsieren het. Even later vertelt Pe ter Voorn dat bodybuilding een van zijn hobby's is. Een andere hobby, een met perspec tief, is zingen. Franse chansons a la Charles Aznavour en Gilbert Bécaud maar „geen imitaties". De Amerikaan se zanger en ex-sportleraar Johnny Ma- this, een vriend van Peter Voorn, spoor de hem aan een auditie te gaan maken bij een grammofoonplatenmaatschap pij. Deze week gaat Peter Voorn begin nen met een liedje over whisky, dat Jackie Buiterman voor hem samen stelde. Of een van Nederlands beste hoeden ontwerpers nu de show ingaat? „Mis schien", zegt hij. „Het trekt me wel en 't is weer eens wat anders. Ik zou m'n zaak erbij kunnen doen."

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17