Concept-program is maandag voltooid FORMATEUR DE KORT streeft naar vijf partijenkabinet Massale betoging in Washington Premier Macmillan poogt de storm te bezweren slaapzakken Vader lust ook HAZELNOOTTAART HAZENBERG Helikopter redt een meisje uit zee Haarlem als première- plaats van „Centrum11 Longtransplantatie in Mississippi Parkeerschijven in gebruik PATISSERIE DEKKERS Hitiers financiers zitten weer hoog te paard Betaalde boer Koekoek aan 't landbouwschap? ZIE PAGINA 15 „Gemengd"protest tegen de rassenscheiding Stilgelegd Ingeschreven Geopend Gestenigd Verwondering Weinig kans Zetelverdeling Aan het strand: POLITIE SLAAT PR O TESTBETOGING UITEEN Het woord is aan In de krant van heden: Subsidievoor stellen verhogen die kans aanzienlijk éeë MORRIS "éefore you iïuy! FALCON REGENJASSEN VERRAS VADER op een heerlijke Hazelnoottaart v.a. 3.50 SP0RTHUIS HAARLEM omringt u met goede raad 48e JAARGANG NUMMER 184 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. IJmuider Courant VRIJDAG 14 JUNI 1963 Verschijnt dagelijki beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 82 cent, per kwartaal Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. II IT1 li 1 U f V >1111 IJ HL 7 8-1^ pT post 8.50. Losse Telef. ain 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. iUlli VA JL VA W JL W WA L WA AAW numm^ aan ons bureau, 15 cent. Telef redacüc o389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Ciro-wkening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Danuate N.V., Grote Houtstraat 93. Haarlem VERRASSENDE ONTWIKKELING WASHINGTON (Reuter en AFP) - Drieduizend blanken en negers zullen vandaag in Washington betogen, bidden en zingen uit protest tegen de rassen scheiding. Zij willen in het Lafayette- park, recht tegenover het Witte Huis, een gebedsbijeenkomst houden en dan in optocht trekken langs de historische Pennsylvania Avenue naar het mi nisterie van Justitie. Julius Hobson, voorzitter van het VVash- ingtonse Congres voor rassengeljjkheid en organisator van de demonstratie, verklaar de dat de betoging in de eerste plaats bedoeld is om ondermeer de aandacht te vestigen op het feit dat er nog steeds geen voorschriften bestaan, die een gelijke behandeling van neger en blanke waar borgen bij de huisvesting. Washington is de enige grote stad in de Verenigde Sta ten waar meer negers dan blanken wo nen. Het inwonertal is 764.000, van wie 518.000 negers'. Negerleiders, die donder dag op het Witte Huis overleg hebben ge pleegd met regeringsfunctionarissen heb ben het verzoek om een openbare verga dering te houden in plaats van een pro testmars afgewezen. President Kennedy heeft op een bijeen komst van driehonderd vakbondleiders op het Witte Huis gevraagd een eind te ma ken aan de discriminatie tegen negers bij het verlenen van functies, die sommige vakverenigingen uitoefenen. Hij deed een beroep op hen zich op nationale schaal te keren tegen de discriminatie bij sollicita ties. De president heeft de leiders van het Amerikaanse vakverbond A.F.L.-CIO ver zocht een commissie in het leven te roe pen die met de regering zal samenwerken om de negers bij het zoeken van werk gelijke kansen te geven als de blanken. In de Newyorkse negerwijk Harlem is het werk op het bouwterrein voor de uit breiding van een ziekenhuis stil komen te liggen. De waarnemend burgemeester be val het werk te staken nadat negers verklaard hadden dat zij niet in aanmer king konden komen voor de beter betaalde baantjes op het bouwterrein. De neger Dave McGlathery is donder dag zonder moeilijkheden ingeschreven bij de afdeling van de universiteit van Ala bama in Huntsville. De 27-jar'ge McGla thery werkt als wiskundige bij het na tionale bureau voor ruimtevaart en wil zich verder verdiepen in de kernfysica. De burgemeester van Greensboro in Nöord-Carolina heeft bekendgemaakt dat 38 restaurants, 5 motels en een aantal bioscopen in de stad negers gaan toela ten. In St. Louis (Missouri! zijn zeven blanke jongelui met stenen bekogeld toen zij door een negerwijk reden. Twee van de slacht offers zijn in 'n ziekenhuis behandeld voor wonden en kneuzingen. Vrijwel alle ra men van de twee auto's waren door de stenen versplinterd. Bij Katwijk is een Duits meisje, dat bij het baden in zee door de stroom was afgedreven, met een speciaal daarvoor op gestegen helikopter van het marinevlieg kamp Valkenburg gered. Het basisprogramma dat de kabinets formateur, dr. W. L. P. M. de Kort, bezig is óp te stellen is gericht op een vijf- partijenkabinet. Dit heeft de formateur gisteravond door zijn woordvoerder, de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst dr. G. J. Lammers, laten meedelen. Als dit niet zou lukken wil de formateur een vierpartijenkabinet vormen. De afgelopen dagen had dr. de Kort la ten weten gereed te zijn met zijn infor matieve werk en thans te arbeiden aan een basisprogramma. Hij had de indruk gewekt de zetelverdeling in het toekom stige kabinet gelijktijdig daarbij te willen betrekken en het stuk vervolgens aan de fractievoorzitters te zullen toezenden. Daarna zou hij de fractieleiders, in volg orde van fractiegrootte, bij zich ontvan gen om hun oordeel te vernemen. Dr. de Kort heeft nu echter laten mee delen dat hij de fractievoorzitters zijn ba sisprogramma niet zal toezenden, maar het hun maandag persoonlijk zal overhan digen. Hij ontvangt de fractieleiders dan niet in volgorde van fractiegrootte, maar spreekt eerst met prof. Vondeling (PvdA) en vervolgens met de heren Van Eijsden (ARP), Beernink (CHU), Toxopeus (VVD) en tenslotte me' zijn geestverwant An- driessen (KVP). Dr. de Kort zal bij die gelegenheid met de heren van gedachten wisselen en ook enige toelichting verstrekken. Dat de heer Andriessen het laatste wordt verwacht heeft m politieke kringen lichte verwondering gewekt. De woordvoerder van dr. de Kort veronderstelde dat deze volgorde tot stand is gekomen gezien de mogelijkheden voor de fractievoörziïFërs om op bepaalde tijden aanwezig te zijn. Het is echter onmiskenbaar dat het tak- tische voordeel terecht komt bij de laat ste bezoeker, aan wie dr. de Kort immers zou kunnen vertellen hoe de eerste reactie van de overige fractieleiders op het pro gram is geweest. De heer Andriessen zou met die reacties rekening kunnen houden als de KVP-fractie het programma be spreekt. Het is niet gezegd dat dr. de Kort zijn partijgenoot deze voordeelpositie met op zet heeft bezorgd, maar de schijn heeft hij in elk geval niet vermeden. De grootste verrassing is dat dr. de Kort heeft meegedeeld, dat zijn werkstuk voor de fractievoorzitters zal zijn een concept- basisprogram voor een v ij f-partijenkabi- net. Hij kan weten dat bij de meeste frac ties ernstige bezwaren leven tegen zo'n kabinet. Zijn poging daartoe is dus bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Normaal is dat een formateur een programma ontwerpt en dan maar in ze kere zin afwacht welke mate van instem ming dat programma verwerft. Is hij er bij voorbaat op uit dat het program de instemming van alle vijf grote fracties krijgt? In dat geval moet hij dus hebben geschaafd aan de (weinige) geschilpun ten die nog waren overgebleven en com promisoplossingen hebben bedacht, zo ver onderstelt men in Den Haag. Bij de bespreking over het basispro gram, die maandag begint, is de zetel verdeling uitdrukkelijk nog niet aan de orde, zo heeft dr. de Kort laten meede len. Ook dit heeft verbazing gewekt omdat bekend is dat de twee protestantse par tijen hun deelneming aan een vijf-par- tijenkabinet vooral willen laten afhangen van het aantal ministerszetels dat zij zul len krijgen. Zij hebben beiden bezwaar te gen slechts één portefeuille. Door zijn jongste mededelingen heeft dr. de Kort in parlementaire kringen dus een groot aantal vraagtekens gewekt. De eer ste indruk was dat dr. de Kort de vor ming van een kabinet door aldus te werk te gaan nodeloos moeilijk maakt. (Van onze correspondent) LONDEN Hoewel zulks werd ver wacht, zijn tot nu toe nieuwe dramatische ontwikkelingen in de Profumo-crisis uit gebleven. Premier Macmillan hield don derdag zijn tweede kabinetsbijeenkomst, maar geen enkele minister trad af. Dit betekent een adempauze voor de benarde Macmillan. Aller aandacht is nu gespitst op wat hij maandag zal zeggen. Alleen door de grootste openhartigheid te tonen zal hij de regering en zijn partij bijeen kunnen houden. Een groep Conservatie ve topfunctionarissen, die door Macmillan werd ontvangen, heeft daarop met klem aangedrongen, opdat de partij en de bui tenwereld de feiten op hun merites zul len kunnen beoordelen. Macmillan heeft nog een laatste kans gekregen om de eer van zijn regering en zijn beleid te redden, maar men vraagt ^ich af of Macmillans onthullingen maan dag ver genoeg zullen gaan. De opposi tie zegt over bewijzen te beschikken dat Lord Dilhorne de voorzitter van het Hogerhuis, die ajs lord-kanselier admini stratief hoofd is van de rechterlijke macht waarop Macmillan steunt,.niet grondig genoeg en onvolledig is geweest. Er is algemene kritiek op de manier waarop Macmillan de zaak-Profumo heeft behandeld. Ook al komt hij er maandag, gezien het sterke loyaliteitsgevoel onder de Conservatieven, zonder al te veel kleer scheuren af, zijn toch al wankele posi tie zal waarschijnlijk nog verder worden ondermijncl. Men mag daarom aannemen dat degenen die Macmillan als een hin derpaal beschouwen om de verkiezingen te winnen, die voor de herfst van 1964 zullen moeten worden gehouden, opnieuw in actie zullen komen. Lord Haifsham, de regeringsleider In het Hogerhuis, zei in 'n televisie-vraaggesprek dat de Profumo-affaire geen regeringscri sis of partijaangelegenheid is. maar een crisis van de nationale moraliteit. Een grote partij zal niet ten val worden ge bracht door een vunzige affaire met een vrouw van lichte zeden en een beproefde leugenaar, aldus lord Hailsham. Van regeringszijde is verklaard dat „Geen enkele minister tot nu toe heeft ver klaard te willen aftreden en er is ook niets bekend over kabinetsleden, die dit wel zou den willen doen." De minister van Woning bouw Sir Keith Joseph heeft gezegd, dat hij niet van plan is af te treden en dat hij dat ook niet van plan is geweest. De pers blijft echter de namen noemen van verscheidene ministers die, naar haar mening, mogelijk de val van de regering kunnen veroorzaken, indien zij hun ont slag zouden aanbieden, daar de positie van Macmillan hierdoor tezeer zou worden verzwakt. Van parlementaire zijde wordt vernomen dat enkele Conservatieve Lager huis-leden, onder wie een of twee gewe zen ministers, spreken over de mogelijk- heid van politieke zetten, die Macmillan tot heengaan zouden kunnen nopen. Ken depressie met omvangrijk regengebied trekt langzaam naar het oosten weg. Vanmorgen meldde IJmuiden 27, Renesse 45, West- Kapelle 40, Cadzand 20 millimeter regen. Een rug van hogedruk brengt morgen droog strandweer met enkele opklaringen. Nog te koel door afnemende zeewind. In de middag 15—17 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Enige ver betering, maar minder standvastig. Dryden: Wacht U voor de toorn van een ge duldig man. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Uit het binnenland 2, 15 Beeldverhalen 2, 17 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 15 Films 7 In de Vishal &n op zee9 Topsy11 Horen en Zien13 Künst 13 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Uitgaan in Haarlem13 Scheepsberichten 19 Sport 21 Luidsprekers11 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Aan prins Bernhard, die het nieuw gebouwde bestuurscentrum van Harden >erg, waarin het gemeentehuis, is onder gebracht, heeft geopend, is als eerste het ereburgerschap van Hardenber aangeboden. Het huis „Van Lippe' waartoe prins Bernhard behoort en waarvan Bernhard de tweede, edele heer van Lippe, de stamvader is, heeft histo rische banden met Hardenberg. Daar sneuvelde in 1227 bisschop Otto de twee de, zoon van Bernhard de tweede, in de strijd tegen burchtgraaf Rudolf van Coe- vorden. De prins zei zich trots te voelen ereburger van het vredelievende Harden berg te zijn. Op de foto ziet men hoe de prins de stadsmuur bezichtigt. Een blanke student houdt zijn hand beschermend boven zifn hoofd tijdens een schermutseling waarop een protest mars tegen de rassenscheiding uitliep in de straten van de Amerikaanse stad Cambridge in de staat Maryland. De student was een van de blanken die zich bij de demonstratie van negers hadden aangesloten. Achter hem wis selen een neger en een jonge blanke klappen uit. De knuppel links op de achtergrond is in handen van een politie-agent die een einde maakte aan de rel. (Telefoto). Tienduizend gulden voor het toneelge zelschap dat Haarlem als premièreplaats kiest, dat ts het belangrijkste onderdeel van een voorstel, dat B. en W. van Haar lem aan de raad doen inzake verhoging van subsidies ten behoeve van beroeps toneelgezelschappen. De toneelgroep „Cen trum" heeft zich reeds in beginsel er voor uitgesproken Haarlem als plaats van vaste bespeling te beschouwen. Het gro te aantal premières van „Centrum" in het afgelopen seizoen te Haarlem wees al in die richting. Behalve de subsidie van 10.000 krijgt het met Haarlem verbon den gezelschap 200 voor elke in de Stadsschouwburg te geven voorstelling. Aan alle andere erkende en van rijkswe ge gesubsidieerde toneelgroepen wordt 250 vérstrekt voor elke in de Haarlem se Stadsschouwburg gegeven voorstelling. Samen vormen deze voorstellen een ver hoging van het, sinds acht jaar onveran derde, subsidiebedrag voor toneelgroepen van 39.000 tot 45.000. B. en W. stellen de raad dus voor over te gaan tot rechtstreekse subsidiëring van de beroepstoneelgezelschappen; sinds 1956 subsidieerde Haarlem het toneel door stor ting van jaarlijks 39.000 in het Toneel fonds, waaraan acht gemeenten gelden verstrekken. Er was op een groter aan tal deelnemers gerekend; het totale nu jaarlijks te verdelen bedrag bleef dan ook aan de lage kant, wat tot gevolg had dat het voor de gezelschappen minder aan trekkelijk was de acht gemeenten van een aanvaardbaar aantal voorstellingen te voorzien. Ook in het afgelopen seizoen bijvoor beeld daalde het aantal voorstellingen door beroepsgezelschappen in Haarlem. Haarlem verlaat dus als de raad het voorstel van B. en W. goedkeurt, waar aan weinig twijfel behoeft te bestaan, per 1 september a.s. het Toneelfonds. Om de rechtstreekse subsidiëring onmiddellijk bij het nieuwe seizoen ingang te kunnen doen vinden, behoeft de raad slechts 2000 ex tra te voteren, omdat de voor de laatste vier maanden van 1963 aan het Toneel fonds te verstrekken bedrag van f 13.000 nu vrijkomt voor de rechtstreekse subsi diëring, die in de laatste vier maanden van dit jaar een-derde van 45.000 zal bedragen: 15.000. B. en W. wijzen er nog op dat de ver hoging van het subsidie-bedrag voor toneel groepen niet rechtstreeks samenhangt met de nieuwe wijze van subsidiëren, maar met de noodzaak de in acht jaar steeds minder toereikend geworden subsidie met 15 a 20 percent te verhogen. De verho ging zou ook gevraagd zijn indien de nie we regeling niet ter sprake zou zijn ge komen. JACKSON (Mississippi, V.S.) (Reuter) De door kanker aangetaste long van een 58-jarige inwoner van Jackson, in de Amerikaanse staat Mississippi, is dinsdag door die van een andere man vervangen. De patient maakt het goed maar er kan nog niets gezegd worden over de resulta ten op lange termijn. Men meent dat dit de eerste operatie van deze aard is. Zij werd uitgevoerd, nadat in zeven jaar vijf honderd proefnemingen met dieren waren genomen. In Enschede zijn de eerste parkeerschij ven in Nederland in gebruik genomen. Zij zullen gelden voor de Markt en de Klok- kenplas, beide naast elkaar in de binnen stad gelegen en plaatsbiedend aan onge veer tweehonderd auto's. De bedoeling is het lang parkeren tegen te gaan. De parkeerschijven zullen gratis ter beschikking worden gesteld van de autobezitters op vertoon van het kenteken bewijs op een vijftal adressen in de omge ving van de „blauwe zone", welke met speciale verkeersborden wordt aangeduid. Het gebruik van de parkeerschijf is ver plicht gesteld op werkdagen van 19 uur. De tijdsduur voor het parkeren is vastge steld op anderhalf uur. Advertentie BAPTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bi) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Groot assortiment droog gebak voo-r uw uitstapjes. Lange Nieuwstraat Telefoon 4302 Advertentie w VOOR KLEUTERS TOT REUZEN! 600 gram terlenka kindermodellen 150x75 met poppetjes, boompjes, beestjes (25.50). Voor volwassenen 1100 terlenka slaapzakken effen 36.50, gedessineerd v.a. 42.50 - of polyester vulling v.a. 24.50. Of wilt u een donzen (63.50 tot 125.25)? Er zijn zelfs slaapzakken voor reuzen: 2 meter 15 lang! En lakenzakken v.a. 7.50. Kom kéüs halen voor uw geld bij Grote Houtstraat 123 - Tel. 2 20 62 Marsmanplein 15 - Tel. 6 45 62 Advertentie en wij smullen allemaal mee. Ook heerlijke VRUCHTENTAARTEN.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1