200 of 60 voor Vader Bonn snijdt arrestatie in eigen vlees met van dr. Grasnick McNamara critiseert de Franse strijdkrachten Franse Kamer geeft fiat aan Frans-Duits verdrag WERELDNIEUWS Twee communismen botsen in Praag Bij actie tegen de Koerden 165 doden West duits e journalisten waarschuwen voor Oostduitse represailles UNO-waarnemers in Jemen Britten handhaven orde in Guyana Soekarno in Rome Akkoord over de „IJzeren Poort" Senator Wayne Morse vindt dat de NAVO haar doel niet heeft overleefd Tyfus in Lausanne? raatótoel v. DUIVENBODEN J VRIJDAG 14 JUNI 1963 President Novotny leest de Slowaken de les lexinoton iSpitsvondig President Sallal in Irak Nare gevolgen Roemenië en Joegoslavië bouwen krachtcentrale Zinloos Aanvaring in het Kanaal Hogere kosten Op de Elias IOC V BELGRADO (Reuter) President No votny van Tsjechoslowakije heeft in een rede te Kosice Slowaakse journalisten be schuldigd van zijdelingse aanvallen op de politiek van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij, zo meldt het Joegoslavi sche persbureau Tan joeg. Hij beschuldig de enkele Slowaakse bladen en tijdschrif ten, waaronder de „Pravda" het or gaan van de Slowaakse communistische partij ervan dat zij „een gevaarlijke weg" zijn ingeslagen. Deze bladen zouden geschreven hebben dat de strijd tegen de overblijfselen van de persoonsverheerlijking in Tsjechoslowaï kije op inconsequente wijze wordt ge voerd. Zij hadden voorts een onderzoek geëist naar de activiteiten van bepaalde hoge staats- en partijfunctionarissen in het verleden Novotny zei in zijn rede, dat hij niet zal dulden dat er via de Slowaakse „Prav da" onjuiste meningen worden verspreid. Er mag critiek worden uitgeoefend, maar dan alleen onder leiding van de partij, aldus Novotny. Slowakije, het oostelijk deel van Tsjechoslowakije, heeft een eigen bewind, dat ondergeschikt is aan de centrale re gering in Praag. Slowakije heeft ook een eigen communistische partij). BAGDAD (Reuter) Bij gevechten tus sen Iraakse regeringstroepen en opstandi ge Koerden in de twee noordelijke provin cies van Irak zijn 165 Koerden gedood en 35 gewond. De regeringstroepen hebben volgens radio-Bagdad tien dorpen gezui verd in het gebied rond Dohoek ten noor den waarvan het berggebied van de Koer den ligt. Advertentie - - Lexington Luxe sigaretten Slof van 200 Lexington sigaretten (10 pakjes van 20) 10, Van onze correspondent) BONN. In Karlsruhe is officieel be kendgemaakt dat de nieuwe procureur- generaal Martin de zaak tegen de in Solingen gearresteerde hoofdredacteur van de Oostberlijnse Duitslandzender dr. Georg Grasnick in handen heeft ge nomen. Grasnick werd gepakt, toen hij in de Bondsrepubliek was voor het bij wonen van een proces tegen de pacifis tische partijfunctionaris van de Deutsche Friedens Union, Knorr. Deze was aan geklaagd wegens belediging, omdat hij openlijk had verklaard de generaals van het bondsleger, die onder Hitier al ope raties hadden geleid, voor massa moordenaars en oorlogsmisdadigers te houden. partij. De procureur-generaal Martin legde er de nadruk op dat Grasnick uitzendingen leidt, die haar West-Duitsland worden uit gezonden. Het gebied van zijn activiteiten is dus de Bondsrepubliek, zo beweert men, en daar moet hij dus ook terechtstaan, voor zover deze activiteiten strafbaar zijn. Deze juridische trapezezwaai is scherp gecritiseerd door de Oost-Duitsers. Zij heb ben al bij herhaling vrijlating van dr. Grasnick gevraagd en dreigen met tegen maatregelen. Óe Bondsrepubliek stelt men verantwoordelijk voor de verhoogde span ningen tussen Oost- en West-Duitsland. Maar ook in het Westen zijn velen wei nig gelukkig met de maatregelen tegen Grasnick. De journalistenkring van West- Berlijn heeft een telegram aan minister van Justitie Bucher gezonden en geprotes teerd tegen 'de arrestatie. Hetzelfde deed het radio- en televisieverbond binnen het Westduitse verbond van vakverenigingen. Grasnick is leider van de Oostduitse zender, die zich speciaal richt tot West- Duitsland en zonder ophouden communis tische propaganda maakt. De Westduitse autoriteiten hebben Grasnick gearresteerd omdat zijn activiteiten spitsvondig worden opgevat als voortzetting van hetze en propaganda van de in de Bondsrepu bliek sinds 1956 verboden communistische Advertentie aluminium jaloezieën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165-13608-18657 Vraagt prijsopgaaf CAIRO (Reuter) Zes UNO-waarne- mers zijn onder leiding van de Zweedse generaal Carl Von Horn in de Jemeniti- sche hoofdstad Sanaa aangekomen. In de komende week worden nog zeventig waar nemers in Jemen verwacht. Zij zullen hun standplaatsen krijgen aan de grens tussen Jemen en Sadedi-Arabië. Egypte en Saoedi-Arabië hebben verle den maand een overeenkomst gesloten, waarbij Egypte zich verplicht tot het te rugtrekken'van zijn militaire eenheden in Jemen, terwijl Saoedi-Arabië zijn hulp aan de afgezette Imam El Badr zou sta ken. De UNO-waarnémers moeten er op toezien dat dit akkoord wordt nageleefd. President Sallal van Jemen is uit Da mascus in Bagdad aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan Irak. Volgens een in Damascus uitgegeven com muniqué zijn Syrië en Irak overeengeko men, steun te verlenen aan „het verlan gen" van de Britse kroonkolonie Aden naar vereniging met Jemen. Volgens het communiqué zullen beide landen Irak steu nen in zijn strijd tegen de Koerden. Je men heeft, aldus het communiqué, ver zocht als vierde lid te worden toegela_ ten „op het ogenblik, dat is vastgesteld voor de geboorte van de federatie". De ze kwestie moet echter eerst door de drie landen nader bezien worden om noodza kelijke voorbereidingen te kunnen treffen. In beide telegrammen wordt erop ge wezen dat de actie tegen Grasnick nare gevolgen kan hebben voor alle Westduftse en Westberlijnse journalisten. Immers, als men in de democratische Bondsrepubliek verboden communistische activiteiten gaat vervolgen, die achter het ijzeren gordijn zijn bedreven, is er geen reden waarom mien in Oost-Duitsland niet daar verboden democratische activiteiten zou gaan ver volgen, die in het Westen werden verricht. Met andere woorden: alle westelijke jour nalisten, die weieens meewerken aan uit zendingen, die voor het Oosten bestemd zijn, of aan couranten, die in het Oosten gelezen kunnen worden, zouden door de communistische autoriteiten gearresteerd kunnen worden, op de aanklacht van pro paganda te hebben gemaakt tegen de communistische staat. GEORGETOWN (Brits Guyana) (AP) Britse militairen en mariniers bewaken alle strategische punten na een nieuwe golf van gewelddadigheden in Georgetown waar dertien mensen in het ziekenhuis lig gen met schotwonden. Rond het parlementsgebouw is een prik keldraadversperring opgericht die wordt bewaakt door Britse militairen en vrijwil ligers. Bij alle belangrijke kruispunten staan politieagenten die automobilisten, fietsers en voetgangers fouilleren. Woensdag is een groot aantal Oostindiërs afgeranseld en beroofd. Hun huizen wer den vernield en hun winkels geplunderd. De hoofdcommissaris van politie heeft een beroep op de mensen gedaan om thuis te blijven en het vakverbond heeft hij ge vraagd de campagne van lijdelijk verzet te staken. De leider van de oppositie Peter Daguiar heeft bij de Britse gouverneur, Sir Ralph Grey, geprotesteerd tegen de schietpartij door de lijfwacht van Jagan. Volgens het Russische persbureau Tass is de staking tegen de regering in Brits Guyana „ge ïnspireerd door de reactionaire Amerikaan se vakbonden". ROME (AFP) President Soekarno van Indonesië is donderdag uit Joegosla vië in Rome aangekomen voor een privé- bezoek van een week. Soekarno zal zater dag een krans leggen op het graf van paus Joannes XXIII. Dinsdag zal hij door pre sident Segni worden ontvangen. BELGRADO (AFP) Soekarno en pre sident Tito van Joegoslavië hebben deze week verscheidene gesprekken gevoerd. Daaruit is gebleken dat beide staatslie den dezelfde opvattingen hebben over di verse internationale kwesties, zo is van Joegoslavische zijde meegedeeld. Het valt echter niet aan te nemen dat Soekarno vol ledig akkoord gaat met de pro-indische houding van Tito en de zijnen. In het ver leden is gebleken dat Soekarno meer voelt voor het standpunt van Peking in kwesties die Azië betreffen dan voor dat van India. BELGRADO (Reuter) Roemeense en Joegoslavische delgaties zijn in Boekarest overeengekomen gezamenlijk aan de „ijze ren poort" van de Donau een grote wa terkrachtcentrale op te richten. Tevens is beslot n verbeteringen aan te brengen op dit honderd km. lange riviergedeelte dat langs de grens van beide landen loopt en nauw en moeilijk bevaarbaar is. Men hoopt dat hierdoor de scheepvaart vier en een half mtal zo groot zal wor den als tot nu toe. De overeenkomst moet nog door beide regeringen worden goed- g keurd. Het plan is volgend jaar met de werkzaamheden te beginnen. Men hoopt in 1971 gereed te komen, aldus het com muniqué. De onderhandelingen over het project hebben twee jaar geduurd. (Van onze correspondent) PARIJS Met een overwicht van 325 stemmen, waarin zich naast de gaullisten ook nog een honderdtal andere leden had verenigd, heeft de Nationale Vergadering in de afgelopen nacht het verdrag voor politieke, economische en culturele samen werking met West-Duitsland bekrachtigd. Er waren 107 stemmen tegen en, 42 ont houdingen. Socialisten en radicalen wilden uitstel van de ratificatie. Hun motie werd echter verworpen met 207 tegen 183 stem men bij 10 onthoudingen. Het wetsvoorstel moet nu nog door de Senaat behandeld worden. Na de debatten, die twee dagen en een nacht hebben geduurd, heeft het Franse parlement, na de Westduitse Bondsdag, zijn jawoord aan het verdrag gegeven zon der aan dat akkoord officieel enige reser ves te verbinden. In tegenstelling met het Westduitse parlement heeft de Franse Na tionale Vergadering het akkoord geen ga ranties voor de voortzetting van de Atlan tische en Europese politiek meegegeven. Wel zijn bij de discussies uit de Europe se hoek vele bedenkingen geuit tegen de nationalistische strekking die aan het ver drag ten grondslag ligt. De socialistische oud-premier Guy Mollet beschuldigde de regering de mond vol te hebben van Euro pa, een naam die ze door haar praktijken echter van alle inhoud ledigt. De gaullis tische oud-premier Michel Debré liet zijn eerste woorden als nieuwe afgevaardigde van 't eiland Réunion vallen toen hij Mol let fel interrumpeerde, die ook nog had gezegd dat het enige werkelijke Europa op geïntegreerde basis moest rusten. Mollet zei dat het verdrag Frankrijk vervreemdt van de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië en dat het ernstige verontrusting heeft gewekt in Italië en de Benelux-landen. Hij noemde het Europese beleid van de rege ring een „zinloze" politiek, die het risico draagt dat Frankrijk zich isoleert. De rechts-radicale ex-premier René Ple ven riep uit, dat De Gaulle een Europa volgens de Britse beginselen, opricht, waaraan Groot-Brittannië zelf echter niet mee mag doen. Premier Pompidou nam bij de replieken, naar zijn persoonlijke aard, een nogal te gemoetkomende houding aan door de moge lijkheid over te laten, dat Europa zich in de volgende fase in federatieve rich ting zal ontwikkelen. Zijn voornaamste ar gument was echter een beroep op het patriottisme van generaal De Gaulle, wiens gedragslijn, zo verklaarde hij goedmoedig, toch wel bezwaarlijk in strijd met de hoogste belangen van Frankrijk kan zijn, zo goed als Adenauer borg staat voor het Westduitse- welzijn. Een argumentatie, waarbij Europa er bekaaid afkwam, maar die niettemin of misschien ook wel juist de hoge vergadering wist te overtuigen blijkens de uitslag. Blijft de vraag wat 't verdrag waard zal zijn als Adenauer binnenkort is verdwe nen. De reis die geberaal De Gaulle vol gende maand in gezelschap van zijn vrouw en een uitgebreide ministeriële staf naar Bonn zal maken heeft dan ook tot doel juist op ide vraag een wat duidelijker ant woord te krijgen. LA ROCHELLE (Reuter) Generaal De Gaulle heeft tijdens zijn bezoek aan West-Frankrijk gezegd dat voorkomen moet worden dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië „al het beddegoed" van het bed van de_ E.E.G. pakken, aldus leden van zijn gezelschap. De president zei dit tijdens een officieel diner in An- goulême tot oud-premier Gaillard. De EEG zal volgens De Gaulle in ieder geval haar doel .geleidelijk bereiken. „Het is nu iets onherroepelijks", zo betoogde hij. DOVER (Reuter) In het Kanaal, on geveer 23 mijl ten zuid-westen van Dover, zijn donderdagmiddag de Liberiaanse tankboot George A. Davidson (24.000 ton) en het 3.000 ton metende Noorse schip Arctic Tern in dichte mist met elkaar in aanva ring gekomen. Beide schepen konden de reis op eigen kracht voortzetten. De aan varing deed zich voor op acht mijl van Dungeness. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se minister van Defensie McNamara heeft -verklaard te geloven, dat Frankrijk in ge val van agressie volledig achter de NAVO zal staan, hoewel de strijdkrachten van het land qua uitrusting en opstelling te kort schieten. McNamara werden vragen gesteld over de Franse NAVO-bijdrage toen hij voor de senaatscommissie voor de buitenlandse be trekkingen verscheen om een pleidooi te houden voor Kennedy's militaire hulpbe groting voor 1963-'64, die met een bedrag van 1,4 miljard dollar sluit. De Democratische senator Wayne Mor se zei te betwijfelen of „onze NAVO-bond- genoten een vinger zullen uitsteken indien de Verenigde Staten door de Sovjet-Unie aangevallen worden." Morse zei, dat de NAVO haar nut overleefd heeft en dat de Verenigde Staten honderden miljoenën dol lars aan de verdediging van Europa ver spild hebben. „Uiteindelijk zullen wij ons van Europa moeten losmaken en ik kan slechts hopen dat het eer vroeger dan la ter gebeurt," zo z^i hij. Morse, vroeger een voorstander van de NAVO en de buitenlandse hulpprogram ma's, verzette zich fel tegen een toewij zing voor nieuwe buitenlandse hulp tot een bedrag van 4,5 miljard dollar. Toen Frankrijk, Groot-Brittannië en an dere NAVO-bondigenoten ontslagen wer den van hun verplichtingen in Azië en het Midden-Oosten hebben wij geprobeerd de plaats van die landen in te nemen, aldus Morse. McNamara sprak waarderend over de inspanningen van de N.A.V.O.-landen tot verhoging van hun defensie-uitgaven. West-Duitsland heeft zijn begroting tussen 1961 en 1963 met veertig percent verhoogd. De minister is nochtans van mening dat „het huidige peil van de Westduitse defen siebegroting laag is in verhouding tot de inspanningen van de andere westelijke landen, vooral van de Verenigde Staten. Ik heb de ministers van Defensie van Bel gië, Nederland, Italië West-Duitsland, Noorwegen ert Denemarken meegedeeld dat er geen nieuwe toewijzingen zullen ko- LAUSANNE (AFP) In het gebied van Lausanne in Zwitserland hebben de autoriteiten op grote school voorzorgs maatregelen genomen uit vrees voor een tyfusepidemie. Een tiental inwoners van de dorpen Bettens en Morens is met verdach te ziekteverschijnsejen in een ziekenhuis te Lausanne opgenomen. De mensen die met hen in contact zijn geweest zijn onder me disch toezicht gesteld. Hoewel er nog geen zekerheid over de tyfus bestaat, willen de gezondheidsautoriteiten van het kanton Waadt niets het toeval overlaten. men," aldus McNamara. De laatste twee jaren hebben de Verenigde Staten slechts vier, kleine, nieuwe toewijzingen verleend aan Europese landen, zo zei hij. Volgend jaar zullen de Verenigde Staten hun bijdrage voor de kosten van de in frastructuur van de N.A.V.O. belangrijk trachten te verlagen. Deze bijdrage is nu ongeveer dertig percent, „tweemaal zo veel als redelijk zou zijn," bijna negentig miljoen dollar per jaar. McNamara zei niet te begrijpen „hoe Portugal en Spanje huur durven vragen" voor bases die even veel voor eigen bescherming als voor die van de Verenigde Staten zijn bestemd. Hoe groter, hoe geringer Gedonder in de defensie-glazen. Chef generale staf - staatssecretaris - juridi sche dingetjes - persoonlijke kneuzingen. Denkt u dat dit een privilege van de fensie is? Dacht u brave, argeloze borst dat er op ditzelfde ogenblik dat u dit stukje leest er één zaak, organisatie, depar tement, lichaam, bedrijf met meer dan één werknemer is, waar ergens geen din ges aan de knikker is? Eén tent waar niet op z'n minst één persoon rondloopt, die niet op zijn hart en tenen is getrapt? Moest u eens horen wat al die mannen, al die mannen die, na gedane arbeid, thuis komen, aan hun moeders-de-vrouwen te vertellen hebben. Wat Jansen nu weer heeft gezegd; wat Pietersen mojjehore gedaan heeft. Hoe de directie bah! de directie. jawel.nou.mooie directie.haal uit je winst hoe de directie daarop heeft gereageerd. Natuurlijk strikt onrecht vaardig en, als altijd, op de hand van Cornelissen, een reuzehandige smakkerd, die precies weet waar hij de mosterd moet halen en de stroop moet smeren. „Jehore, lieverd.de Van Dams geven de volgende week een kokteelpaartie.de Hendriksen gevraagd, de Vissers gevraagd, de De Ridders gevraagd.en wij niet gevraagd.nou ik hoef jou niet te zeg gen, wat daarachter zit.omdat jouw vader kolonel was en haar vader sergeant majoor. enfin, ik trek me d'r niks van aan maar je begrijpt wel dat de stem ming op kantoor er niet beter van zal worden nu de De Jongs ook niet zijn ge vraagd. Nu liggen de cocktails niét precies op het zelfde vlak als al of niet juridische maat regelen; en gepasseerde De Jongs kun je niet helemaal op één lijn stellen met dub- belgekneusde garnizoens-commandanten, maar in wezen komt het allemaal neer op beledigden, gekwetsten, gekneusden, grote mannen, kleine mannen, gezagsdragers, kleine jongens, grote heren. Dat gaat de hele dag zo door, jaren en mensenlevens lang, overal waar mensen onder één dak, één firmanaam, één n.v. één slogan, één bedoeling samen zitten. De vrijheid is het grogtste goed. Wie die zich zelve in zo groot mogelijke mate verschaffen kan, is een bevoorrecht man. Hoe groter de zaak, hoe geringer de vrijheid. Directeur of klerk. Chef of bode. Portier of staatssecretaris. Mij niet gezien. Advertentie herenkleding Lichtgewicht COLBERTS 69.00 - 129.00 Trevira PANTALONS 39.75 Exclusieve SKUDIERA en ARROW SPORTSHIRTS v.a. 22.50 BARTELJORISSTRAAT 5 BREESTRAAT 138 - HAARLEM BEVERWIJK Beroep. De Israëliër Ben Gal en de Oos tenrijker Joklik zijn bij het federale hof van beroep in Zwitserland in beroep ge gaan tegen hun veroordeling wegens het bedreigen van een West-Duitse geleerde die voor de Verenigde Arabische Repu bliek werkt. Beiden hebben Zwitserland gisteren verlaten. Zij mogen het land niet meer binnenkomen. „Onsterfelijk". De Franse Académie heeft er weer een „onsterfelijke" bij: de 58- jarige ingenieur Louis Armand is hier toe benoemd omdat hij de Franse spoor wegen heeft gereorganiseerd, een jaar voorzitter is geweest van Euratom en voorstander is van een Kanaal-tunnel. Onbeschaafd. De Pravda het orgaan van de Russische communistische par tij maakt melding van de vele ge vallen van onbeschaafd optreden onder de arbeiders van vijf grote Moskouse fa brieken. Enkele honderden arbeiders zijn hiervoor veroordeeld. Voorts zijn in een campagne tegen „immoreel gedrag" acht vrouwen voor drie tot vijf jaar uit Moskou verbannen. Loos alarm. De Britse onderzeeboot „Ar temis" heeft donderdagmiddag op de Atlantische Oceaan grote opwinding ver oorzaakt doordat zij na opgeroepen te zijn pas na anderhalf uur aan de oppervlakte verscheen. Canadese .vlieg tuigen en schepen kwamen na het be richt, dat de onderzeeboot in nood was, dadelijk in actie. Het misverstand is waarschijnlijk te wijten aan gestoorde verbindingen. De Artemis heeft normaal een bemanning van zestig koppen. Nog sneller. Het Amerikaanse raketvlieg- tuig X-15 zal zodanig gewijzigd worden dat het een snelheid van 9.600 km-u en een hoogte van 120 km kan bereiken. De X45 heeft reeds met een snelheid van 6550 km-u gevlogen en een hoogte van 95 km bereikt. De grotere snelheid en hoogte zullen bereikt worden door de inbouw .van extra brandstoftanks, ten einde de werkingsduur van de raketmo tor te verlengen. Terecht. Twee krokodillejagers meenden op de Australische rivier de Daly een goede slag te slaan en hadden hun ge weren al aan de schouder toen de „kro kodil" opeens zijn armen opstak. De jagers hadden een veeknecht gevonden, die al vier weken werd vermist. Twin tig dagen had hij daar al op de oever gelegen, slechts zo nu en dan wat wil de vruchten etend. De redding had niet lang meer op zich moeten laten wach ten. Verschrikkelijk. Tweehonderd vooraan staande Britse geleerden hebben hun handtekening gezet onder een adverten tie in het weekblad „New Scientist", waarin met grote nadruk gewaarschuwd wordt voor de verschrikkelijke gevolgen van een kernoorlog. De geleerden zijn van mening dat het gevaar voor het uit breken van een kernoorlog alleen zal verdwijnen als alle voorraden kernwa pens op basis van een internationaal akkoord zijn vernietigd. Moordenaar. De Britse politie zoekt in het graafschap Hampshire koortsachtig naar een moordenaar die donderdag te Ports mouth drie personen doodgestoken heeft. Alle wegen zijn afgezet om de man te kunnen arresteren, die voortvluchtig is in een auto. De slachtoffers van de man zijn een echtpaar en hun dochter. Zorgen. De Ierse minister van Landbouw, John Nagle, heeft voor het wereldvoed- selcongres in Washington gezegd dat de mensen zich veel te veel zorgen maken over voedsel dat slecht voor hun lever of aderen zou zijn. In de ontwikkelde landen veranderen de eetgewoonten bij na net zo vlug als de dameshoedenmo de, zei hij. Rattenplaag. De politie van Biel (Zwitser land) is woensdag een actie begonnen tegen de tienduizenden ratten die deze havenstad zijn binnengedrongen. Zij heeft ongeveer 400 kilo gif in de riolen gestrooid, waarin de ratten tijdens dé winterkou hun toevlucht hadden gezocht en waaruit zij nu tevoorschijn komen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3