Droge noordooster heeft de groei uit de bollen gejaagd Wist u dat tapijt spijkerloos gelegd kan worden ederland EXAMENS joh.vellekoop BOEKHANDEL ERASMUS VELO De bollenstreek mist zijn bomen Havenberichten Verzending van zeepost Zweedse zeeman veroordeeld Driehuis eindigde op vijfde plaats HAARLEMSE RECHTBANK Maand gevangenisstraf geëist voor rijden „onder invloed Voor de POLITIERECHTER HOUDT VADER IN EEN GOED HUMEUR voor uw vakantiereizen en dagtochten door Nederland o.a VRIJDAG 14 JUNI 1963 5 Verdamping te groot, bollen stierven af Medische verzorging tijdens het weekeinde Wist u dat er meubelen bestaan met 10 jaar garantie? (ook op het binnenwerk) Wist u dat er vloerbedekking bestaat, die niet meer gewreven be hoeft te worden? Wist uenz. enz. LESSESTRAAT 194 - HEEMSKERK LUXAFLEX A J. BRASSER VOOR VADEReen goede zonnebril zie het verschil met Polaroid Uitspraken HAARLEMSE RECHTBANK Voor rit met 140 km per uur 500 en jaar ontzegging REISBUREAU (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Een paar weken geleden nog was de bloembollenstreek een gonzend toeristen oord. Nu is het een groot sterfhuis, want bijna alle tulpen dragen al het merk teken van de naderende dood. Geen rechtgeaard bloembollenkweker kon als al zijn landgenoten jubelen over het heerlijke weer voor en na Pinksteren. Een droge noordooster joeg ongehinderd over de kale vlakten, duizenden tonnen verdampend water van de planten meevoerend. Verdampende planten kunnen hun bollen in de grond niet laten groeien. Bij zulk weer voelt men het gemis aan bomen langs de wegen, ze hadden de windkracht kunnen breken, dus de verdamping wat tegen kunnen gaan. De hongerwinter laat in de bollenstreek nog steeds zijn sporen na. Het is niet in cijfers uit te drukken, dat gebrek aan bomen. Men heeft er tot 1960 nooit aangedacht dat bomen ook nog een nuttige functie konden hebben bij de groei van de bloembollen. Ir. Kraaijenga, toen verbonden aan de vereniging „Het Proef station voor de Bloembollencultuur" te Lisse echter heeft bij bloembollen proeven genomen, die ook al op andere gewassen waren verricht. Hij is de groei van de tul pen en enkele andere gewassen gaan me ten. Daarbij kwam hij tot de conclusies, dat er een samenhang is tussen de ver damping van het vocht uit de planten en de groei van de bollen. De tulpen blijken 's nachts te groeien als de luchtvochtig heid het grootst is. Zo iets vaststellen is wel aardig, maar de praktici willen ook wel meteen weten of er nog wat aan te verdienen is ook. Ir. Kraaijenga heeft zijn bevindingen in een dissertatie vastge legd en promoveerde daarop. Hij vond, dat de groei per etmaal in hoofdzaak wordt bepaald door de duur van de periode zonder of met geringe trans piratie. Zou men er dus in slagen de transpiratie 's nachts te verminderen door de windkracht te laten afnemen dan zou men ook de groei wat kunnen bevorde ren. Bomen met onderbeplanting zijn een geijkt middel. Bij een gesloten rij bomen van zes meter hoogte en met iets meer dan 65°/o opening werd een reductie van de windkracht met 50°/o gemeten. Op een afstand van twintig maal de hoogte van de bomen zelfs nog een vermindering van 18°/o. Dat was in dit geval dus op 120 meter! Maar in de oorlog hebben de be woners van de bollendorpen enthousiast gezaagd en gekloofd om zichzelf warm te kunnen houden en de bieten te kunnen ko ken. Jaren later blijkt, dat deze ontluis tering van de bollenstreek dus ook nog fi nanciële gevolgen heeft voor de kwekers. Als u nu door de bloembollenstreek rijdt ziet u de stengels boven de bladeren uitsteken. Aan de punten beginnen ze al rood te worden. En dat is, na zo'n lange winter toch nog vrij vroeg. Die rode pun ten zijn het begin van het afsterven. De kwekers konen niet blij zijn met die droge noordooster, want de bollen moesten nog een eind groeien. Bovendien was men van mening, dat de wortels over het geheel genomen zwak wa ren. Men vreesde dus, dat warmte en droogte te veel van de planten zouden ver gen, zodat ze te vroeg zouden afsterven. Vandaar dat men onmiddellijk aan zijn collega's vraagt hoe het bij hem met de bollen staat. Men is razend nieuwsgierig hoe ze deze vuurproef doorstaan. Dr. Kraaijenga schrijft dat na begin mei de temperatuur zo laag mogelijk moet blijven. En dan zo lang mogelijk, opdat de groei lang zal aanhouden. Dit jaar had den we wel kunnen stellen na half mei. En dat is niet gebeurd.Zondag negen ju ni is de grootste klap gevallen, 's Zater dags stonden nog hele velden „preigroen" en 's maandags zag de goede opmerker de beruchte rode punten en een vale gloed over de bladeren komen. Toen bleek toch. dat het wortelgestel aan de zwakke kant is gebleven. Exporteurs bezorgd En nu is het maar weer afwachten of de groei toen ook sterk is gaan afnemen. De beroemde rode tulp Mme. Lefeber schijnt al een flinke klap te hebben op gelopen. We hebben narcissen gezien die zich in zuidwestelijke richting hebben neergevlijd, crocussen zijn soms in 'n week afgestorven. Kortom de exporteurs zien met zorg de tijd van afleveringen door de kwekers tegemoet. Ze hebben veel „op- IJMUIDEN Artsen (van zaterdagmiddag 13 uur af): P. J. W. van den Toorn, Frans Naere- boutstraat 70, tel. 4084; P. Brouwer. Ko ningin Wilhelminakade 79, tel. 4507. Apotheek: Apotheek Pleyer, Planeten- weg 52. Wijkverpleging: zuster C. Nap, Rem- brandtlaan 5, IJmuiden, tel. 02550-6195, voor IJmuiden, IJmuiden-Oost, Driehuis; zuster Zw. Kuiper, J. P. Coenstraat 145, IJmuiden, tel. 02550-6504, voor IJmuiden IJmuiden-Oost, Driehuis; zuster P. Ha gen, Hofgeesterweg 2, Santpoort, tel. 02560-7283, voor Santpoort-Noord en Santpoort-Zuid; zuster J. Markerink, Geelvinkstraat 27, Velsen-Noord, tel. 02510-3936, voor Velsen-Nrd. en Velsen- Zuid. Verloskundigen: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5223; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Sas sen, Rijnstraat 93; mejuffrouw J. Win ter, Evertsenstraat 3, tel. 5259. Tandartsendienst Velsen, Beverwijk en Heemskerk: H. M. Geurs, C. van Man- derstraat 3, Heemskerk, tel. 02512-2408. Voor spoedgevallen zaterdag en zondag van 17-17.30 uur. SANTPOORT Arts: D. Mansholt, Vinkenbaan 23, Sant poort-Station, tel. 02560-8320. Apotheken: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, Haarlem-Noord, tel. 02500- 52956; Apotheek Remmers, Kruisstraat 6, Haarlem, tel. 02500-10354. BEVERWIJK Artsen: Van zaterdag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: dr. J. G. Lange, Dreef 3, Beverwijk, tel. 4234. Zondag van 9 tot 24 uur: dr. G. J. Vos, Arendsweg 124, Beverwijk, tel. 3586. Kraamverzorging: zr. Luyting, Vlaan- derenstraat 8. tel. 6424. Wijkverpleging: zuster Dijk, Verl. Voor straat 6, Wijk aan Zee, tel. 02517-343. Dit is geen iris en ook geen soort or chidee, maar een afstervende tulp. Zelfs in dat stadium kan een bloem nog mooi zijn, althans op een zwart wit foto. Door het droge, schrale weer, dat voorafging aan het nog steeds heersende warme zomerweer, was de verdamping op de bollenvelden te groot. Dat kan nadelig zijn geweest voor de groei van de bollen. En daardoor hebben de bollenexporteurs zorgen brengsten van kramen" gekocht. Ze weten niet hoe groot die opbrengsten zullen zijn. De kweker loopt geen risico, de exporteur zal straks bij moeten kopen. De bollen zijn in het buitenland al ver kocht en er moet worden geleverd. Mis schien zou alles wat geremd zijn als we nog die mooie lanen in de Bloembollen streek hadden gehad in plaats van de racebanen van asfalt, waarover de toe risten zo gemakkelijk naar de Keukenhof kunnen komen. Advertentie Wij tonen u vele goede mogelijkheden in onze model woning Geopend zaterdags van 2—5 uur; dinsdags en donderdags van 2—5 en van 7.30—10 uur en op ieder gewenst ogenblik na speciale afspraak. WONINGINRICHTING Marktplein 29 - IJMUIDEN Telefoon 7541 Een ongeoorloofd hoog gehalte noemde de Haarlemse politierechter woensdagmid dag het promillage alcohol dat een 41-ja- rige musicus uit Hillegom op 22 april van Advertentie de ideale ZONWERING. In alle afmetingen verkrijgbaar bij WONINGINRICHTING Koningsplein 8, IJmuiden-W. - Tel. 454(1 Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Woltersum van Duinkerken; Rudolf Oetker, Constanza; Wappu, Kemi, Velsen; Seeadler, Dagenham; Brinio, Mantyluoto; Leisa, Ant werpen; Grootekerk, Antwerpen; Weserstein, Perz. Golf; £ibeles, Sheerness; Jean E., LoLn- den; Vliestroom, Shoreham; Aeneas, Antwer pen; Lokhee, Swansea; Kaap aFlga, Rundvik; Minerva II, Bremen; Rijnstroom, Hull; Otto Springorum, Pepel, IJmuiden; Ruhr, Manty luoto; Martenshoek, Karlstadt; Berkelstroom Poole; Heriot, Grangemouth; Hondsbosch, Lon don; Sappemeer, Par; Lies, Mantyluoto; Ooster- burgh, Rotterdam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Brouwersgracht van Mantyluoto; Herm, Le ningrad; Blue Dolphin, Toulon; Oosterdiep, Rotterdam; Luctor, Great Yarmouth; Nordhelm, Rundvik; Zaanstroom, London. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Inkarles naar Kaliningrad, IJmuiden; Swallow, London, IJmuiden; Rossbay, Belfast; Streefkerk, Bre men; Venus, Norwich; Salvinia, Witte Zee; Mercurius, Dagenham; Draka, Bohus; Mare Liberum, Dagenham; Randfonn, Trinidad; Wa- saland, Nordenham, Velsen; Martha Ahrens, Rotterdam; Minna, Kopenhagen; Bomma, Delf zijl; Polarvind, Karch Island; Schiekerk, Bre merhaven; Maaskerk, Antwerpen; Lagos Palm, Antwerpen; Magas, Rotterdam; Triton; Porto Rico; Libertas, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Admiralen- gracht naar Antwerpen; Oranjestad, Hamburg; Marie, Helsinki; Wilpo, Skoghali; Cibeles, Grij- mon; Burgerstein, Antwerpen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss „Rot terdam" 16 juni; ss „Waterman" 17 juni; ss „Westerdam" 19 juni; Argentinië: ms „Zaanland" 17 juni; Australië ms „Perim" 16 juni en ms „Sargodha" 19 juni; Canada: ss „Rotterdam" 16 juni en ms „Leorina" 19 juni; Chili: ts „Ludwigshafen" 16 juni; Indonesië: ms „Dortmund" 20 juni: Ned. Antillen: ms „Ganymedes" 17 juni; Nieuw- Zeeland: ms „Neder Eems" 16 juni; ms „Tancred" 17 juni en ms „Rangitane" 19 juni; Suriname: ms „Oranjestad" 19 juni; Republiek Zuid-Afrika en Zuid west-Afrika: ms „Pendènnis Castle" 16 juni ms „Oranjefontein" 19 juni. Advertentie - GOUDA ZWIJNDRECHT demonstreert de polariserende Polaroid Zonnebril graag voor u In IJMUIDEN gevestigd KENNEMERLAAN 92 - TEL. 5072 De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 26-jarige koopman uit Amsterdam, die op de Kruisweg tussen Heemstede en Hoofddorp met een snelheid van ongeveer 140 kilometer per uur zou hebben gereden, veroordeeld tot 500 of 25 dagen en drie maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. De officier van Justitie eiste veertien dagen geleden een boete van f2000 en zes maanden ontzegging. In eerste instantie was de Amsterdam mer door de kantonrechter bij verstek tot 100 boete veroordeeld wegens het in gevaar brengen van het overige verkeer, maar bovendien tot een week gevangenis straf en een jaar ontzegging van de nj- bevoegdheid, omdat de kantonrechter de koopman schuldig achtte aan het van de wegdrukken van een tegemoet komende paard en wagen van een schillenboer. De officier van Justitie bij de rechtbank acht te dit feit echter niet bewezen. De rechtbank veroordeelde een 56-jari- ge timmerman-aannemer uit Hoofddorp tot 200 of 40 dagen. De man was in de. avond van 25 februari op 't Lorentzplein in Haar lem met zijn auto tegen een geparkeerde oplegger gebotst. Hierdoor was het rechter portier van de personenauto opengespron gen en de 60-jarige slager J. Kroon uit Heemstede uit de wagen geslingerd. Deze overleed ter plaatse. De botsing zou zijn veroorzaakt doordat de slager met eer, doek over de voorruit wreef, waardoor de ruit plotseling besloeg. De officier van justitie had zijn eis 200 boete en jaar ontzegging) gesteld wegens het in gevaar brengen van het verkeer. Het primair ten laste gelegde feit, het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel de dood tengevolge hebbend, achtte hij niet bewezen. De rechtbank ver oordeelde de timmerman-aannemer alleen tot de geëiste geldboete. Een 48-jarige directeur uit Haarlem, die op 12 maart in Lisse met zijn auto op een zebra een overstekend jongetje had aange reden, waardoor dit ernstig werd gewond, werd door de rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. De officier van Justitie had 75 boete of 15 dagen geëist omdat naar zijn mening de directeur niet oplettend genoeg was ge weest bij het naderen van de zebra. De officier achtte letsel door schuld niet be wezen. De directeur had aangevoerd dat hij de jongen, die plotseling rennend zou zijn overgestoken, niet tijdig had kunnen zien, omdat deze van achter een fiets het zebra pad was opgelopen. De rechtbank in Rotterdam heeft een 26-jarige Zweedse zeeman uit Gotenburg wegens opzettelijke zware mishandeling van een landgenoot ook een zeeman in de avond van 14 april, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 55 dagen. Het slachtoffer werd, terwijl hij op de grond lag, door de veroordeelde hard in het ge laat geschopt ten gevolge waarvan de man een hersenbloeding en een gebroken juk- beenboog opliep. Tijdens de behandeling van de zaak is niet duidelijk geworden waarover de twee Zweden ruzie hebben gekregen. Aan de Mr. A. BrUchschool voor mulo in Haarlem zijn geslaagd voor het examen kantoortypist: Elisabeth Habig, Elisabeth Heuer, André van der Hoeff, Dulcia Hogeman, Willem Kolder, Nico Kramer, Bea van der Laan, Bob Laurey, Frederik Meurer, Marianne Noort, Joke Postma, Eduard Reith, Lars Reuter, Jan Seegers, Dina Tol, Catharina Wesseling, Ingrid Bloemsma, Jacqueline Cornelissen, Karensa Croes, Irene Porte- gies, Cherita Pijnakker, Anthon van Dijk, Henny van Es, Wilhelmina Florijn, Truus van der Goes, Harm Holthuis, Elisabeth Horsmeier, Robert Möhring, Jan Muller, Ingrid Offerman, Paula van der Schors, Albert Slothouber, Wilhelmina Struiksma, Johan de Vries, Veronica Winters, Simone Bijvoets, Ernst van Raam, Tinneke Sin ning, Herman Dammers, Adriana Zwaaij, Louisa van Zomeren, Wybrandina van Lo- huizen, Manja Valkenberg, Geerdina We der, Luuk van Viersen, Wilhelmina van de Wakker, Mieke Engel. Gerard Bakker, Marijke Boers, Mannus van Breemen, Theodora Dammiaans, Marinus Dekker. Johannes van Eeten, Marinus Frentz, R4p- ria Hendriks, Jan van der Sluis, Petra Streng, Peter Holst. Manja Jansen, Arthur Karstens, Engbert Klaster, Johannes Ko ning, Robert Krug. Hendrika Tijman. Rob Sinke, Mieke van der Vaart, Alida Wijk huizen, Elisabeth Anthonijsz, John van Aalst, Yvonne Aster, Cornelia Bodenstaff, Carola Vooges, Carla ten Broeke, Ilonka van Duist, Marjolijne Fortgens, Stella Haaiman, Fred Cloeck, Ineke Heintjes, Benno Jurgens, Yvonne Kuipers, Louise Loerakker, Eveline de Meij, Franciscus Michielsen, Jopie van Seggelen, Antje Slootweg, Carla Smolders, Jacoba Veer man, Theodora Wever, Thomas Lodewijk, Warwick Burke, Eduard van der Graaf, Franciscus van der Horst, Sophia van Gijlswijk, Maria Koenderman, Robert de Pagter. Amsterdam. (Gem. Un.). De heer D. Sluijk promoveerde tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „Geology and Tin- Tungsten deposits of the Regoufe-area, Northern Portugal." De heer R. S. Leewin promoveerde op een proefschrift getiteld: „The activity of pseudocholinesterase in liver and serum in the rat under the influence of several endocrine factors". De heer C. H. Stam promoveerde op een proefschrift getiteld „De kristalstructuur van een trikliene modificatie van vitamine a-zuur''. Amsterdam (V.U.) Doctoraal politicolo- logie: J. W. Boers (Amsterdam). Doctoraal sociologie: J. de Jonge (Houten. Utr.). Doctoraal psychologie: W. Berrens (Zwijn- drecht). Utrecht. Mevrouw drs. A. SarabyRein- tjes uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift getiteld: „Polarogra- phic maxima of the first kind occurring with irreversible reductions" (summaries in Dutch and Persian). Delft. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen: W. J. Wösten op een proefschrift getiteld: Cadmiumsle- nide. Groningen. Doctoraal rechtsgeleerdheid: Advertentie geef hem een boek uit de grote sortering van LANGE NIEUWSTRAAT 243 IJMUIDEN - TELEFOON 6138 HOOFDSTRAAT 200 SANTPOORT - TELEF. 8371 mevrouw M. M. SipkemaBijl (Rotterdam) en mejuffrouw E. M. Stork (Domburg). Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: de heer Chr. Hilvering, geboren te Pematang Siantar en wonende te Glimmen (Gr.), op een proefschrift ge titeld: longmechanische onderzoekingen bij patiënten met longtuberculose. De heer J. M. H. M. Borghouts, geboren te Breda, wonende te Groningen, promoveerde op een proefschrift getiteld: de chirurgische behandeling van het basaal- en het pla veisel-celcarcinoom van de huid. Lorentzlyceum. Aan het gemeentelijk Lorentzlyceum in Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium A Ineke Bakker, Ido Beeker, Marijke de Goede, Ro gier Proper en Piet Rijnberg. Voor gym nasium B slaagden Rob de Brie, Jan En gelenberg, Tineke Hogting Warmelts, Theo Hose, Tonny Ruijgrok, Elbert Rijnberg, Piet Teerling en Onne Wijnands. Rijkskweekschool. Aan de rijkskweek school in Haarlem slaagden voor het eind examen twèècfe leerkring de heren A. van Lieshout, T. Maerten, B. Nieborg, H. Posma •en &E, Russell, allen uit Haarlem. Voor het examen nuttige handwerken slaagden de dames G. van Keule en A. van Leenders uit Zandvoort, H. Knippen uit Velsen, M. Lagendaal uit Overveen, D. Teunisse en N. van Thienen uit Haarlem. Advertentie en tóch THUIS Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het allerlaatste sportnieuws 100% SERVICE PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 5198 dit jaar in zijn bloed bleek te hebben. De bloedproef wees uit dat de man 2,75 pro mille alcohol in zijn bloed had, een onge kend hoog cijfer. De man had aan de politie verklaard die dag doorlopend alcoholhoudende drank te hebben gebruikt. Desondanks was hij met zijn auto gaan rijden en was in de Gierstraat uit het rechte spoor geraakt. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste tegen de musicus een maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid. De man pleitte zelf voor een voorwaar delijke ontzegging, „desnoods voor de tijd van tien jaar" omdat hij zijn wagen niet kon missen. De politierechter, mr. J. Vink, zei hierop niet te kunnen ingaan gezien het hoge promillage en de consequenties die dit ten opzichte van andere soortge lijke gevallen zou hebben. Hij vonniste conform de eis van de officier. 'Advertentie Kennemeriaan 25 IJmuiden Tel.8306 naar TEXEL GRONINGEN DELTAWERKEN EFTELING VELUWE WEEKEND VALKENBURG Qtc. ©tC. WUPPERTAL, Duitsland WEEKEND BRUSSEL Prijzen van 9.50 tot 32.50. Vraagt folders ii. PASSAGEBUREAU WW INTRANED /*A IJMUIDEN Kennemeriaan 25 Tel. 02550-8306 LUCHTVAART- SCHEEPVAART- en SPOORBILJETTEN In de competitie van de NHSB eindigde de schaakploeg Driehuis in 3C op de 5de plaats, terwijl Driehuis II in 4C op de ge deelde 2de en 3de plaats eindigde. Driehuis II kreeg hierdoor een kans op promotie naar de 3de klas, doch faalde in de promo tie-wedstrijd tegen Het Oosten V, deels het gevolg van het spelen met enige in vallers. In de onderlinge competities werd vol gens een nieuw systeem gespeeld. Begon nen werd in 2 groepen van circa 12 spelers, die een halve competitie speelden. Van groep 1 plaatsten zich 7 spelers in de kam- pioensgroep, die daarna aan een hele com petitie (2 ronden) om het clubkampioen- schap begonnen. Hoewel alle partijen nog niet zijn gespeeld, staat reeds vast dat de oud-kampioen Schouten de zegepalm zal wegdragen. De overige competitiespelers zijn ver enigd in een zogenaamde promotie-groep, waarin een felle strijd wordt geleverd om 5 plaatsen in de 1ste groep van het vol gende seizoen. Hoewel nog enige wedstrij den moeten worden gespeeld, staat het vrijwel vast, dat De Ruiter de 1ste plaats zal blijven bezetten, fel belaagd door J. Wiedeman. De overige 3 plaatsen zullen vermoedelijk worden bezet door Hoogzaad, Schouten sr en Stada. Op 4 juni werd 't snelschaak-kampioen schap van de club verspeeld. Hierin eiste Schouten de wisselbeker voor zich op met ?t maximum aantal punten. De eindstand: Schouten 10 punten; Schouten jr 7y2 punt; Veenhuizen 7 punten; Wiedeman 6 punten. Met een auto vol gebreken die hij voor 175 had gekocht, zonder rijbewijs, zon der verzekering, met een snelheid van 80 a 90 km. per uur en onder invloed van sterke drank, zo reed een 22-jarige schip per uit Velsen op 30 maart van dit jaar op de Driehuizerkerkweg in Velsen eerst tegen enkele bomen en vervolgens tegen een muur op. Wonderlijk genoeg kwam hij zelf met de schrik vrij, maar de naast hem zittende passagier liep een rechter elleboogbreuk op en kon enige tijd zijn werk niet verrichten. De schipper hoorde vanmorgen de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank een maand gevange nisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen zich eisen. Op de vraag van de president mr. J. D. Vink hoeveel alcoholhoudende drank verdachte die avond had gedronken ant woordde de Velsenaar: „Dat legt er aan. Ik tel ze nooit, maar het moeten een paar potjes bier zijn geweest." Mr. Vink: „Wat noemt u een paar?" Verdachte: „Een stuk of tien." Mr. Vink hield de verdachte echter voor dat hij tegenover de politie had toegege ven twintig glazen bier te hebben gedron ken. „Ik begrijp niet hoe u met zoveel sterke drank achter het stuur kon gaan zitten. De pers vestigt zo vaak de aan dacht op dit soort misdrijven, maar het schijnt weinig te helpen," aldus mr. Vink. De officier van Justitie mr. J. Wiar- da somde in zijn requisitoir de gebreken op die de auto van verdachte vertoon de. „Wat kan je ook van een auto die je voor 175.- koopt verwachten. Er man keerde van alles aan. En dan maar zon der rijbewijs en onder invloed gaan rij den." Na de eis van de officier vroeg de verdachte, geschrokken: „Kan ik er niet met een bekeuring van af komen?" „U bedoelt een boete voor dergelijke erm- stige feiten?" zei de president." De recht bank zal over veertien dagen uitspraak doen." Na botsing doorgereden Een 30-jarige hovenier uit IJmuiden, die niet was verschenen, had op 7 april van dit jaar op de Vondellaan in Velsen met zijn bestelauto een geparkeerde wagen aangereden, waarna hij zonder zich be kend te maken met grote snelheid was doorgereden. Een achter hem rijdende au tomobilist was de bestelauto echter gevolgd en had het nummer genoteerd. „Na de botsing reed de bestelauto slingerend over de weg," aldus deze getuige. Toen de politie bij verdachte aanbel de stonden de flessen bier op tafel. Ver dachte had kennelijk daarvan ^edronKen om het onderzoek of hij tijdens de rit al of niet onder invloed verkeerde te 1 emoei- lijken. De officier van Justitie achtte ech ter het bewijs voor het rijden onder in vloed van sterke drank èn het doorrijden na de aanrijding geleverd. Hij elrte een maand gevangenisstraf en twee jaar in trekking van het rijbewijs. Uitspraak don derdag 29 juni.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5