Holland Promenade zal in jaar 1968 voltooid zijn IN DE VISHAL EN OP ZEE Joop Geesink laat een Disneyland in hoofdstad verrijzen Vader en twee kinderen aan hoofd gewond WASMACHINES LOENPERSIOOT Hoogovens draagt bij in bouwkosten zwembad Stichting Nutsspaarbank VRIJDAG 14 JUNI 1963 Het IJmuidense strand wordt met de dag vuiler en er dreigt daar een toestand te ontstaan, dat het nauwelijks een genoegen zal zijn daar te vertoeven. Ondanks mooie zonnige dagen is dit al merkbaar geweest aan het aantal bezoekers, dat veel groter had kunnen zijn. De mensen in de zomer huisjes en paviljoens klagen, dat wel de pachten zeer zijn verhoogd, maar dat de hoeveelheid vuil op het strand eveneens veel groter is geworden. 1 Iet wordt te riskant om op blote voeten te lopen en de mensen kunnen nog maar nauwelijks een plekje vinden temidden van de rommel. Men strekt zich uit op een vuilnisbelt. Voorheen - toen zij veel minder pacht hoefden te betalen - hadden de exploitan ten de verplichting het strand voor hun paviljoens voor negen uur 's ochtends schoon te maken. Zij deden dat goed en met veel plezier. Zij redeneerden: de mensen komen in de eerste plaats voor het strand. Hoe schoner strand, hoe meer mensen. Hoe meer mensen, hoe meer be zoek voor ons. Nu de pachten echter zo hoog zijn, is de verplichting tot het schoon houden van het strand vervallen. De exploitanten voelen er nu weinig voor vrijwillig het strand op te ruimen. Dan komen we in dubbele kosten, zeggen zij. En de gemeente heeft het behe.er van het strand op fcich genomen. Daar hoort het schoonhouden ook bij. De algemene mening is, dat particulieren het strand veel beter en goedkoper kunnen exploi teren dan de overheid dat kan. 11 ÜWlll Men heeft zeker begrip voor de moei lijkheden van de gemeente: het perso neelsgebrek, de vijfdaagse werkweek en de dagelijkse werktijden. Maar men vraagt zich ook af of het onmogelijk is dat deze werktijden worden verschoven, waardoor het mogelijk zou zijn het strand voor en na de drukte te reinigen. Afgelopen zondag bijvoorbeeld is dit geschièd. We hoorden ook de bittere opmer king (van iemand die zijn brood op het strand moet verdienen): „Wijk aan Zee, Zandvoort en Noordwijk leven van het strand. Het lijkt of men meent, dat Velsen geen belang bij het strand heeft". „Het aantal gewonden door glasscher ven is schrikbarend. De bezetting van de Rode Kruispost heeft zijn handen vol. De paviljoenhouders ook. Moeders klagen over (door andere moeders) zo maar op het strand weggeworpen bevuilde papieren luiers„Nergens andess langs de kust komen dergelijke toestanden voor. De men sen worden op deze wijze weggejaagd van het strand. Op maandag en donderdag komen ze de vuilnisemmers en papierman den legen, maar de stapels hout laten ze liggen. Het publiek lijkt soms niet best opgevoed. Deze zomer wordt verschrikke lijk voor de jonge meisjes, als al die Duit se nozems komen. De gemeente belooft veel, maar doet weinig. De vreemdelin gen verbazen en ergeren zich. Hé broer, van die pier af. Vreemd, destijds kwamen ze wel met drie man controleren of we onze verplichtingen nakwamen en nu heb ben ze geen mensen. Wat betalen betreft, zijn wij de elite van de Noordzeekust. Dit is het enige strand waar honden los lo pen, met alle ellende vandien. Zij likken bijvoorbeeld aan de kranen, waaruit be woners van zomerhuisjes hun drinkwater betrekken Dat zijn zo enkele opmerkingen en kre ten die men dagelijks kan horen op het IJmuidense strand. Eén ding is maar ge lukkig: de olieverontreiniging van het strand wordt steeds minder groot, dank zij de internationale maattegelen met be trekking tot het lozen van afgewerkte olie op zee. Stoelenverhuurder Sluiters durft niet meer op blote voeten te lopen op het IJmuider strand. „En de mensen weten niet meer waar ze zitten moeten", zegt hij. De heer Sluiters, die al dertien zo mers stoelen en windschermen verhuurt, houdt nu -zelf zfjn stuk strand maar een beetje bij. „Vóór het seizoen heeft de ge meente wel het drijfhout en zo weggehaald maar na die tijd heb ik ze niet meer ge zien. Vorig jaar was er de hele dag nog egn mannetje dat de boel schoonhield. Dat is nu ook niet meer zo. Het loopt hier achteruit, meneer". De vervuilingsellende is natuurlijk in de eerste plaats aan het publiek zelf te wijten. Van de 100 bezoekers van 't strand werpen misschien vijf hun afval in de 60 papiermanden (dit aantal wordt uitge breid). En als 's nachts de paviljoens leeg- stromen menen jongelieden, die denken dat het flink staat zich als beschonkenen Voor te doen, dat het juist is de badstoe len van de heer Sluiters op een hoop te werpen, de inhoud van vuilnisemmers over het strand te verspreiden of de papier manden te ledigen. „Nu lijkt het me wel dat veel strand- bezoekers de papiermanden niet zien als ze temidden van zoveel andere mensen zitten", zegt de heer Sluiters. „Misschien zouden hooggeplaatste bordjes hier iets kunnen helpen. Men zou ook graag politie toezicht op het strand willen hebben na 's avonds zes uur. Zulks om de baldadig heid tegen te gaan van „dronkeri" jonge lieden, die na het nuttigen van enkele pilsjes de kluts volledig schijnen kwijt te zijn, en om excessen op zedelijk vlak te voorkomen. Een agent, die permanent een zomerhuisje op het strand bewoont en -v.-»».- ,-va,a- ,-X. V i (Van onze redacteur in Amsterdam) Amsterdam krijgt een groot amuse mentspark van internationale allure. Op het voor recreatieve doeleinden bestem de weidegebied tussen dei Amstel en de rijksweg Utrecht wil Joop Geesink een toeristische atractie exploiteren in na volging vap het beroemde Disneyland in Californië. B. en W. van Amsterdam zullen de raad voordragen de kosten van verwerven van de grond, het gereed maken van het terrein en de ontsluitings- kosten te financieren. Als Joop Geesinks Holland Promenade in 1968 de poorten opent, zal daar aan de Amsterdamse Amstel egn park zijn aan gelegd in de vorm van Nederland, in een grootte tussen vijftien en vijfendertig hectaren. Hier zal een oantal belangrijke Nederlandse bezienswaardigheden en at tracties op ware grootte zijn nageboutwd Holland Promenade zal voor de buitenland- Stoelenverhuurder Sluiters houdt zelf zijn strandje schoon. die ook 's avonds en 's nachts bereikbaar is, zou een oplossing zijn, meent men. Overigens is op drukke dagen het poli tietoezicht eveneens onvoldoende, hoe be kwaam de op het strand gedetacheerde politieman zijn taak ook verricht. Hij is echter aan handen en voeten gebonden door het passen op de verdwaalde kinde- n. De politie heeft eveneens te kampen met gebrek aan personeel. Incidenteel zou ech ter wel verscherpte controle op het strand kunnen worden uitgeoefend. Eerst deze week heeft de strandcommis- sie zich van de wantoestanden op het strand met eigen ogen overtuigd. Men is tot de juiste conclusie gekomen dat de. strandbezoekers zelf de vervuiling van het strand veroorzaken. De bezoekers, die het vertikken een paar stappen te lopen om het vuil in de papiermanden te depo neren en die een ontstellend gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel tonen tegen over hun medemens. Door de desbetreffende instanties wordt nu zwaar gepiekerd om op korte termijn te komen tot verbetering van de situatie op het strand. Deze situatie heeft „hun volle aandacht". De eerste stap zal zijn: het beginnen van een „Opgeruimd staat netjes"-actie. Hiertoe heeft men het ad vies gevraagd van deskundigen. Laten we hopen, dat het nog deze zo mer tot acties komt, die werkelijk indruk maken op het publiek en dat allen mee werken het IJmuidense strand schoon en bewoonbaar te houden. Museum. Tussen de dorpen Toterfout en Halve Mijl ten zuidwesten van Eind hoven is een prehistorisch museum voor het publiek opengesteld. Het museum be staat uit vijftien gerestaureerde grafheu vels uit de bronstijd (1500 tot 600 vóór Christus). Donderdag Donderdag werden in IJmuiden aange voerd 2060 kisten vis, waarvan: 275 tong en tarbot, 2 heilbot, 868 schol, 8 schar, 24 bot, 62 makreel, 334 schelvis, 118 wijting, 315 kabeljauw en gul, 1 haai, 1 ham, 10 koolvis en 3 diversen. De prijzen, in guldens, per kilogram, wa ren voor: heilbot 3,70-2,40; gr. tong 4,10- 3,70; grm. tong 3,70-3,10; kim. tong 4,40- 3,30; kl. tong I 5-3,40; kl. tong II 4,20-2,70; tarbot I 2,90-2,40. Per 50 kilogram: tarbot IV 100; gr. schol 18-17; grm. schol 18-16; kim. schol 21-16; kl. schol I 18-16; kl. schol II 19-8; schar 13,50; bot 5,30-4; makreel 50-23; gr. schel vis 37; grm. schelvis 33-26; kim. schelvis 43-34; kl. schelvis I 41-39; kl. schelvis II 18-15; wijting 28-16; gr. gul 33-27; middel gul 33-24; kl. gul 29-13 en ham 122. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 152-84; gr. koolvis zwart 73. Besommingen, in guldens, donderdag: KW 8 4.390, KW 136 5.640 en IJM 7 4.780. Aanvoer van vrijdag Aan de markt waren vanmorgen in IJ muiden 55 vaartuigen met 5.150 kisten vis, 27.000 kilogram tong en 460 stuks kabel jauw. Van deze kisten waren 840 schelvis, 350 wijting, 380 gul en kabeljauw, 210 kool vis, 100 haring, 1.100 haring (kisten van 45 kilogram, Zweedse haring), 540 makreel, 50 wolf, 800 schol, 30 tarbot en 210 varia. Prijzen van vrijdag Prijzen in guldens, per kilogram: tarbot 2,902,20, heilbot 3,403,20, grpte tong 3,703,30, grootmiddel tong 3,803,30, kleinmiddel tong 3,504, tong I 54,60, tong II 4,60—4,20. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 78 58, middel kabeljauw 7862, grote witte koolvis 100, grote zwarte koolvis 5850, middel zwarte koolvis 5952, grote leng 5848, grote wolf 6460. Per 50 kilogram: grote schelvis 2521, grootmiddel schelvis 2319, kleinmiddel schelvis 2317, schelvis I 2414, schelvis II 2014, schelvis III 15, grote gul 3123, middel gul 2721, kleine gul 2113, kool vis I 2318,50, koolvis II 1812,50, grote schol- 2818, grootmiddel schol 2618, kleinmiddel schol 3017, schol I 3517, schol II 2914, schol III 158, schar 20 14, gestripte wijting 1714, dichte wijting 14—12, bot 2,90—2,10, haai 15—9, leng I 21, hake III 22,40, makreel 2811, tarbot 120 96, griet 6652, poontjes 1614, wolf II 34—30, wolf III 26. Per regel: grote kabeljauw 9058, mid del kabeljauw 4238. Per hoop: vleet 6238. Besommingen van vrjjdag In guldens: KW 212 9.220, KW 38 3.670, KW 17 2.350. KW 31 3.560, KW 112 10.080, KW 51 4.650, KW 149 1.830, IJM 4 5.980. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis hedenmorgen 120 kisten schelvis, 130 wijting, 180 gul en kabeljauw, 800 schol, 9.500 kilogram tong en 600 tot 700 kantjes haring. Haringvangsten KW 95—9 kantjes, KW 130—50, KW 37— 30, KW4 70—50, KW 22—50, KW 167—35, KW 7—5, KW 163—8, KW 147—34, nog 50 netten halen. Gemiddelden: Katwijk 30, Scheveningen 23 en Vlaardingen 50 kantjes. se toerist een aangename kennismaking bieden met ons land, zakenlieden de ge legenheid geven zich te oriënteren over onze industrie en het doel zijn van school reisjes, bejaardentochten en gezinsuitstap jes. Holland Promenade moet worden gezien als een „etalage van Nederland", maar het wordt tevens een veelzijdig amuse mentscentrum. Er zullen stoomtrams rij den tussen de verschillende paviljoens, kinderen kunnen kisten hijsen in echte schepen, teenagers vinden er een gram- mofoonplatenclub. Fijnproevers worden getrokken naar een oesterbar in Zeeland men kan bloemen kopen op de Aais- meerse veiling, feestvieren on een ech- Limburg bekijken of de Delta-werken te Groninger .kermis, de kolenwinning in in Zeeland, varen in een vissersboot, kamperen op Texel, pony-rijden op een paardemarkt, skelteren op een baan :n Brabant en tientallen dingen meer. Zo ziet Joop .Geesink dat allemaal. Maar hij staat niet alleen in zijn enthousiasme. Hij heeft de plannen voorgelegd aan be langrijke relaties en vond zoveel steun dat over enkele dagen een n.v. zal zijn opge richt, die de Holland-Promenade zal aan leggen en exploiteren. Tegenover de geestdrift van Joop Gee sink staat de nuchtere zakelijkheid van zijn mede-directeur Carel Enkelaar, die al le listige vragen naar concrete bijzonder heden met vage antwoorden blijkt af te doen. „Wij hebben een onderzoek laten instel len door een bureau voor mafketingonder- zoek. Onderzocht wordt onder meer hoe groot het aantal bezoekers is, dat wij jaar lijks kunnen verwachten. Hiervan zal af hangen hoe groot 't park uiteindelijk wordt hoe de toegangsprijzen zullen zijn enzo voorts. Wij kunnen ook nog niet zeggen hoeveel moet worden geïnvesteerd. Wel houden wij rekening met enkele tientallen miljoenen guldens. De n.v. zal beginnen met een kapitaal van 1 miljoen. Wie de aandeelhouders zijn? Wacht even de staatscourant af. Neen, de heer Zwolsman is er niet bij Wij hopen in de loop van 1964 met de bouw te kunnen beginnen". Eh dan is er weer de heer Geesink met. zijn enthousiasme: „Ik heb destijds Dis neyland gezien en ik vond het fantastisch. Vorig jaar zag ik dat er mogelijkheden waren voor zo'n park in de buurt van Am sterdam. Ik reis veel, maar als ik met de weekends thuis ben, vragen mijn kinde^ ren altijd: waar gaan we heen, vader? Het wordt dan meestal Artis. Maar ik wil dat probleem voor mij en vele andere va ders nu eens voor goed oplossen. Holland Promenade zal ook de buitenlandse toeris ten ontvangen, die zich 's-avonds verve len. Wij zullen iedere avond geopend zijn en ook 's-winters een deel van het park openhouden". De maquette, die Geesink heeft vervaar digd en een schetsmatig plan bedoelt te zijn, ziet er aantrekkelijk uit. Men be- Volendam, zoals het er in Holland Promenade uit zal zien. treedt de Holland Promenade via IJmui den en loopt dan recht op Amsterdam aan. Dat wordt gepresenteerd door een gracht met zeventiende eeuwse huizen op ware grootte. Aan de achterzijde van deze huizen zullen patates frites-kramen, kroeg jes en dergelijke te vinden zijn. Voorts kan men een indruk krijgen van hét nieuwe Amsterdam, de haven en de vele functies van de hoofdstad. Rechts brengt een laantje de bezoeker naar Laren (vijf minuten lopen), waar kunstschilders exposeren en linksaf is het tien minuten naar Volendam met zijn ha ventje, de traditionele fotograaf en de souvenirswinkeltjes, een winkeltje met paling enzovoorts. De commercie spreekt een belangrijk woordje mee in Holland Promenade. De wegen worden omzoomd door heggen van ruim twee meter hoogte, omdat het anders wat vreemd is om vanuit de Rot terdamse haven een jheeschenkerij in Gel derland te zien. Maar de wegen worden ook kronkelend en in iedere kronkeling zal eeh bewegende en geluidmakende at tractie staan, die reclame maakt voor een merkprodukt. In iedere provincie zal behalve de toe ristische attracties en andere bezienswaar digheden amusement zijn te vinden, Iede re provincie krijgt ook een paviljoen, waar in de industrie uit de streek zijn produk- ten kan tonen en de provinciale VVV in lichtingen kan geven. „Je moet Holland Promenade zien als een voorfilm in de bioscoop", aldus Joop Geesink," je krijgt een paar fragmenten Je zien die je prik kelen om de hele film te gaan bekijken. Wij zullen bij al onze nabootsingen nooit het echte Volendam of het echte Giethoorn kunnen vervangen". Advertentie Miele. AEG, Edy, Siwa, Velo, DRU, Erres, Electrolux. Sema. Principal, reeds vanaf f 129.50 met tijdklok. Gemakkelijke betaling en 100 °/o service. 1GE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Burgemeester J. G. S. Bruinsma deelde donderdagavond de Beverwjjkse gemeen teraad mee, dat Hoogovens IJmuiden de toezegging heeft gedaan te zullen bijdra gen in de bouwkosten van het overdekte zwembad, dat aan de Kuikensweg zal ver rijzen. Het bedrijf zal een bedrag van 300.000 ineens verstrekken en nog eens 200.000 uit het fonds voor wijkvoorzie- ningen. Bovendien zal Hoogovens IJmuiden ge durende vijf jaar voor jaarlijks 50.000 bijdragen in het eventuele exploitatiete kort. Als voorwaarde is gesteld dat ook de gemeente Beverwijk tot een bedrag van in totaal 500.000 zal bijdragen in de bouw kosten. JONGELUI, sluit een jeugd- spaarovereenkomst in de gemeente Velsen Advertentie Het IJmuider strand is één grote vuilnisbelt Een 33-jarige Santpoortenaar en zijn twee vierjarige zoontjes werden donder dagavond omstreeks kwart voor zes ern stig aan het hoofd gewond, toen de per sonenauto waarin zij zaten door onbeken de oorzaak op de zuidelijke aanvoerweg naar de Velser tunnel begon te slippen en in een bermsloot terechtkwam. Een der kinderen werd door de voorruit gedrukt en kwam op de motorkap terecht. Het an dere kind lag gewond in de berm. Met twee ambulances van de Velsense onge- vallendienst werden de drie gewonden naar het Antoniusziekenhuis te IJmuiden-oost overgebracht. Een bromfietser verloor donderdagmid dag een deel van zijn pink bij een bot sing met een stilstaande vrachtauto. De bromfietser wilde een afremmende perso nenauto in de Meervlietstraat te Velsen- zuid passeren, maar zag de geparkeerde wagen niet.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9