PANDA EN DE MEESTER-KIEKER 10 PUZZEL NUMMER 40 in de Hooglanden 0 Amsterdam-honden: één uur in de lucht plus 2y2 uur in de autobus e \ün~ „Leerdoos" maakt spieken onmogelijk Minder meisjes loos' in Gaevle Baie dorst ZATERDAG 15 JUNI 1963 12 aooooccooooooococ Ons vervolgverhaal EEN SPEURDERROMAN VAN JOHN MARSH zeer Comfort belangrijker $S rffV Een uur wordt 41/2 uur Plannenplannen 8) „Maar die andere mannen? Die zul len inmiddels toch wel op zijn?" „Hoogstens Tommy en Charlie. Die zorgen voor de huishouding en koken eten. Zij zijn gewoonlijk in de keuken. „Dus zij zullen voorlopig waar schijnlijk niet merken, dat ik niet meer in die kelder zit." Felton trok zijn hand los. „Dit zou onze kans dan wel eens kunnen zijn. Als wij het huis uit kunnen komen wij drieën, bedoel ik eer de dwerg en zijn schurken wakker worden, zouden wij een flinke voorsprong hebben." „Wie heeft beweerd, dat ik met je mee ga?" vroeg zij en ging over eind zitten. „Ik zou zeggen, als de chef jou op zo'n manier behandelt!" begon hij. Nog eens greep zij zijn hand. Zij trok hem omlaag, zodat hij op de rand van het bed moest gaan zitten. „Ik kan wel een stootje verdragen," zei zij binnensmonds, maar voegde er kwaadaardig aan toe, „ofschoon ik het dat kleine loeder graag betaald zal zetten. Om me zoiets aan te doen. Terwijl er geen enkele reden was. Somber staarde zij naar haar verbon den vingers. Hij nam de leiding in het gesprek weer. „Jij en ik zouden best met elkaar kunnen opschieten in andere om standigheden," zei hij en opeens be gonnen haar ogen te schitteren als briljanten. „Maar dan moeten wij hier eerst weg zijn." „Bedoel je?" fluisterde zij. „Ik bedoel precies wat ik zeg," zei hij en zijn lippen drukten zich op de hare. Plotseling rukte hij zich los. „Er is iemand op de gang," zei hij en weer ging hij bezijden de deur te gen de wand staan. „Doe je ogen dicht." De kruk kwam in beweging. Een hoofd werd naar binnen gestoken. Het meisje in het bed leek buiten kennis. Gerustgesteld trok de man zijn hoofd terug en sloot de deur zacht achter zich. „Dat scheelde niet veel," zei Felton, terwijl hij naar het bed terugging. „Zie je nu wel, dat het hoog tijd wordt hier weg te gaan?" „Kleed je aan en vertel mij, waar het andere meisje is". Haar gezicht betrok. „Je wilt haar dus werkelijk mee nemen?" „Jij snapt heel goed, dat ik haar niet in de tedere hoede van die ben de kan achterlaten!" Ze knikte. Opeens werd zij gedwee. Zij Jcwam uit bed en greep haar kleren. „Nee, dat zal wel niet." Terwijl zij zich aankleedde, wat haar' veel moeite kostte met de gekwetste hand, vertelde zij hem dat Fazia, het Ethi sche meisje, zich een verdieping ho ger bevond. „Het is mij overigens een raadsel, hoe je bij haar binnen wilt komen." „Wie heeft de sleutel van haar ka mer?" „De dwerg natuurlijk." „En waar is zijn kamer?" Zij staarde hem aan met angst in de ogen. „Je wilt toch niet „Aan de overkant van de gang. Een deur verderop." Hij liep de kamer door. „Blijf hier wachten," fluisterde hij, trok de deur open en speurde voor zichtig de gang af. De gang bleef verlaten terwijl hij overstak naar de bedoelde kamer. Terwijl hij de deur opendeed hoor de hij zacht snurken. Even later stond hij binnen. Het bed stond dicht bij het raam, waarvoor zware gordijnen hingen, die de kamer donker hielden. De dwerg lag vast te slapen. Hij lag op zijn zij, met het hoofd op zijn ene arm. Zijn kleine lichaam deed de dekens nauwelijks opbollen. Van die afstand leek hij misleidend veel op een kleine jongen, die de slaap des onschulds sliep. Maar Felton, die naar hem keek, wist inmiddels dat dit kleine lichaam evenveel haat en boosaardigheid be vatte als er aanwezig kon zijn in een half dozijn mannen, die twee maal zo groot waren als hij. Onhoorbaar liep hij de kamer door. Zijn ogen waren al aan het flauwe licht gewend en gretig doorzocht hij de voorwerpen, die op de wrakke toilettafel lagen. De chef had kenne lijk zijn zakken leeggemaakt eer hij naar bed ging. Tussen de uitgestal de bezittingen vond Felton wat hij zocht: een sleutelbos. Die greep hij, maar daarbij stiet hij tegen een hoopje kleingeld. Veel lawaai maakte hij niet, maar het was voldoende om de bewoner van de ka mer te wekken. „Wie is daar? Hé, wie is daar?" Er lag een angstige klank in de schelle hoge stem. Terwijl het man netje zich op zijn ene elleboog in zit tende houding werkte, sprong Fel ton toe. Even later had hij het man netje bij de keel en drukte hij hem weer in het kussen. Zijn voet schopte tegen een of an der aan. Een schoen was het, die de dwerg daar had neergezet eer hij naar bed ging. Felton hield hem met één hand in bedwang en met de andere raapte hij de schoen op. Hij toonde zich niet barmhartig, vatte de schoen als een ploertendo der beet en gaf er een klap mee op het hoofdje. Hij had de goede plek uitgezocht. Zacht kreunend zakte het mannetje uit zijn hand en bleef roer loos liggen. Felton richtte zich op, met de schoen nog stevig in zijn hand. De dwerg bewoog zich niet meer. 4. Achtervolging. Eer hij de kamer van de dwerg verliet ging Felton op zoek naar een vuurwapen. Hij vond een automatisch pistool onder een jongessporthemd in de bovenste lade van de toilettafel. Haastig overtuigde hij zich, dat het geladen was, liet het in zijn zak glij den en luisterde met zijn oor tegen de deur, die hij vervolgens opende. Hij keek de gang af. Er klonken stemmen op de bene denverdieping terwijl hij naar Son- ja's kamer terugsloop. Angstig en gejaagd wachtte zij op hem. Een trui van zachte grijze wol en een strakke, donkerblauwe panta lon overtuigde Felton pas ten volle, dat zij een fraai figuurtje had. „En?" „Hij is buiten westen. Ik moest hem een mep met de hak van zijn eigen schoen geven. Kom". Zij liepen nu samen de gang in. Op Feitons verzoek ging Sonja voor. Zij sloegen een hoek om en stonden aan de voet van een smalle trap naar de hogere verdieping, boven met een deur afgesloten. „Daar zit zij", mompelde het meis je en zij keek hem opstandig aan, ter wijl hij op het slot van de trapdeur achtereenvolgens de door Felton mee gebrachte sleutels probeerde. „Ik begrijp niet, waarom je hier je tijd staat te verknoeien", voegde zij hem toe. „Wij moeten weg zijn eer de chef bijkomt en Hij lette niet op haar. Opeens pak te een sleutel in het slot. De deur ging open. Fazia stond midden in de ruimte. Zij was gekleed en droeg nog de blauwe jur.k, waarin Felton haar een aantal uren tevoren had gezien. Haar felblauwe ogen keken hem uit dagend aan. Hij zag, dat zij een wond op haar voorhoofd had. Die moest zij hebben opgelopen nadat zij de auto van de weg liet vliegen. „Wat wilt u?" vroeg zij, en toen zij achter hem Sonja in het oog kreeg: „Ik ga niet met u mee. Ik ga onder geen voorwaarde met u mee!" (Wordt vervolgd) Vliegen duurt langer dan u denkt (Van onze Amsterdamse redacteur) IN 1970 gaan er Concordes vliegen supersonische vliegtuigen van Brits- Franse makelij die 2400 kilometer per uur kunnen maken. De Pan American Airways heeft deze toestellen besteld om er passagiers in 2'/^ uur tijds mee over de Atlantische Oceaan te vliegen. Einde lijk zal het dan zover zijn, dat men na het diner 's avonds om acht uur uit Europa vertrekt om op de middag van dezelfde dag om half vier in New York aan te komen, juist op tijd om na een aperitiefje opnieuw te kunnen dineren, dank zij het tijdsverschil tussen de Oude Wereld en de Nieu\ye. Het laat zich aanzien, dat ook de Britse BOAC en de Franse Air France met deze Concordes zullen gaan vliegen (kosten per stuk 40 miljoen). Intussen stellen de Amerikaanse vliegtuigbouwers nu reeds alles in het werk om ook vlieg tuigen van een snelheid van minstens „mach. 2" (tweemaal de snelheid van het geluid) voor dat jaar 1970 af te leveren. En nog zal dat niet het einde zijn van de ontwikkeling in de luchtvaart. De volgende stap wordt ongetwijfeld het atoomvliegtuig, dat met twee ons ura nium als brandstof rond de aarde kan vliegen. MAAR ZO maniakaal als de mens op het gebied van de snelheid ook mag zijn, de raketachtige supersonische toestellen zullen alleen bruikbaar zijn op afstanden van vele duizenden kilometers. Van Amsterdam naar Haarlem neemt men trein of bus en geen vliegtuig. Het heeft straks evenmin zin om in tien minuten super sonisch naar Parijs te vliegen als het kopen van het vliegbewijs al méér tijd vraagt. De luchtvaartmaatschappijen weten dat ook wel. Op de korte afstand kan men met snelheden niet meer concurreren. Er worden nu andere wapens in de strijd geworpen: de opvoering van comfort en veiligheid en straks, misschien, ook tariefsverlaging. En daarmee is de doorsnee-reiziger meêr gebaat dan met snelheden a la Glenn en Cooper MAAR ER IS nog een belangrijk facet de snelle vliegverbindingen hebben de in ternationale luchthavens zo dicht bfi elkaar gebracht dat de trage verbindingen tussen de steden en hun eigen luchthavens storend gaan werken. Een schrale troost is dat Nederland niet het enige land is waar de oplossing van dit probleem nog in het stadium van de plannenmakerij is. Amsterdam-Londen is de oudste lucht lijn van 's wereld eerste luchtvaartmaat schappij, de KLM. Sinds jaren wordt de verbinding gemeenschappelijk door de KLM en de British European Airways onderhouden. Het is een boemellijn ge worden men kan iedere dag dertien maal heen en weer van Amsterdam naar Londen, waarvan eenmaal via Rotterdam Een dezer dagen vlogen wij het traject met het nieuwste type Vanguard, dat de BE A op deze lijn heeft ingezet, een vier motorige schroefturbinemachine of turbo prop, waarin het de passagier zo comfor tabel mogelijk wordt gemaakt. Het „boe melen" gaat toch altijd nog met een snel heid van zo'n 700 km per uur, maar men vliegt nog net laag genoeg om het strand vgn Zandvoort en de Brits'6 kustlijn te kunnen zien en de vliegtijd is net vol doende om rustig te lunchen of de thee te gebruiken Overigens is het opvallend dat de Vanguard in de toeristenklasse een stoelruimte heeft waarin men comfortabel een transatlantische vlucht zou kunnen uitzitten. Maar op dergelijke langdurige vluchten zit men in straalreuzen als de DC 8 of Boeing benauwder dan in de bus Amsterdam—Den Haag en vraagt het heel wat overleg met de buurman-passagier om rustig te eten. Uit produktiviteitsover- wegingen hebben de luchtvaartmaatschap pen getracht, elkaar op deze lange routes de loef af te steken door een zo groot mo- COf. MAlTtfc IOONDK r(v *5 7-76 I ~W 7. „Kom assistent," sprak de Meester-Kieker, „we gaan nu fluks naar een dagblad om mijn fotoserie aan te bieden." Maar alvorens te vertrekken, maakte hij nog even een foto van Huize Hobbeldonk. „Dit zal de serie volledig maken," verklaarde hij, „een kruisje zal de plaats aangeven waar jullie aan het balkon hingen.'' Panda keek de fotograaf bewonderend aan. Maakt u altijd zulke spannende foto's?" vroeg hij. „Het is mijn specialiteit," zei de Meester-Kieker, „ik heb de gave om steeds daar langs te komen waar iets spannends gebeurt, zei je." Op dat moment werd de stilte in de voorname omgeving plotseling verscheurd door een salvo geweerschoten en floten hen tientallen kogels om de oren. „J-ja, ik zie het," stamelde Panda, nadat het schieten was opgehouden, „m-maar ik vraag m-me af of het wel zo'n prettige gave is. Ik vond dit een beetje dl te spannend!" „Kom, kom," sprak de ander kalm, „nu moet je niet overdrijven, assistent. Dat geschiet was helemaal niet spannend. Daar ben ik al zó aan gewend dat ik het gewoonweg saai vind." Panda kreeg een onrustig gevoel van binnen. „Ik heb nog nooit iemand ontmoet die schieten saai vond," zei hij be drukt, „en waarom schoot die meneer eigenlijk?" gelijk aantal makke passagiers in één hok te stouwen. Zo niet bij de Vanguard, waarin het fijn reizen is. En evenmin in de Viscount, een ander produkt van de Britse Vickersfa- briek, waarmee de KLM op Londen vliegt of in de Elektra, waarin de KLM de passa gier ook op deze route in de watten legt. Gerieflijk reizen dus tussen Amsterdam en Londen. De Vanguard doet er 55 minu ten over, de Viscount 60 en de Elektra 65 minuten. Maar het snelle straalvliegtuig Cornet dat de BEA ook op dit traject laat vliegen, heeft er altijd nog 45 minuten voor nodig. Snelle straalvliegtuigen zullen het niet vlugger kunnen doen, omdat de afstand te kort is om een produktieve vlieghoogte te bereiken. Het vliegen op de korte tra jecten heeft bij de intrede van de turbo prop-toestellen de maximale tijdwinst be reikt. VOLGENS de dienstregeling is het een uurtje van Amsterdam naar Londen. Maar de werkelijkheid is anders. Want om van bijvoorbeeld Amsterdam-Oost per bus naar Schiphol te komen moet men vijf kwartier rekenen. Voor het kopen van de Advertentie N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Tel. 02500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook ticket, het afgeven van de bagage en het gaan naar het vliegtuig is een half uur aan de krappe kant. Na aankomst in Lon den vragen douane-afhandeling en het ontvangen van de bagage ook een half uur En tenslotte is er minstens vijf kwar tier durende busrit van het vliegveld (Heathrow) naar de city van Londen. De reis AmsterdamLonden heeft dan 41/? uur geduurd. Grootvader zou dit in zijn tijd verbijsterend snel hebben gevonden, maar die 4'/« uur staan in 1963 in geen verhou ding tot de werkelijke vliegtijd. Londen gaat nu de verbinding vliegveld- stad verbeteren met een (reeds in aanleg zijnde) snelle verkeersweg. De BEA zal daarnaast binnenkort een helikopterdienst openen tussen de luchthaven en de city. Het is een kostbare oplossing maar een die op den duur ook in andere steden wel navolging zal moeten vinden. Misschien ook in Amsterdam. De huidige wegverbinding is volkomen uit de tijd en zelfs als het nieuwe stationsareaal straks een directe aansluiting krijgt op de rijks weg AmsterdamDen Haag blijft er nog het risico, dat de naar luchthaven op weg zijnde passagier zijn vliegtuig mist, omdat hij voor een van de bruggen over de Schinkel moet wachten. Het plan voor een spoorlijn naar Schiphol dat sinds twintig jaar niet meer dan een plan ge weest is, lijkt echter meer kans te hebben nu B. en W. deze week de raad voorgesteld hebben, negen miljoen te voteren voor de eerste grondwerkzaamheden voor de aan leg van deze spoorbaan die later naar Lei den en Den Haag zou kunnen worden doorgetrokken. Brussel is er het voorbeeld van hoe economisch zo'n spoorlijn voor de luchtreiziger is. Ondanks alle pogingen van de Westduitse overheid het beroep van onderwijzer voor aspiranten interessant te maken, ondanks verregaande financiële assimilatie en het aantrekken van hulpkrachten, gelukt het nog steeds niet, he'. in de Bondsrepubliek heersende gebrek aan onderwijzers uit de weg te ruimen. Zo zijn enige scholen nog steeds aangewezen op groepsonderwijs, zo moeten kinderen van verschillende jaar gangen in een klas samengebracht worden, ook daar waar het systeem van de een- klassige dorpsschool niet meer gewenst is. De uitvinding van een nieuw soort „leer- machine" door de Keulse rector W. Schiff- gens is een nieuwe „reddingspoging" in deze richting. Zeker zullen de leerlingen die voor de eerste proefnemingen uitgekozen worden, met belangstelling het onooglijke apparaat bekijken dat als onomkoopbare leermeester hun kennis moet testen en vergroten. Een kleine doos verbergt het hele geheim; drie paar schuiven met daarop vragen en ant woorden vormen de oplossing van het raadsel. De leerling trekt bijvoorbeeld de eerste schuif met een vraag uit, waar onder hij zijn antwoord moet schrijven. Schuif nr. 2 met het antwoord en de vol gende vraag kan door een bijzondere ver grendeling pas uitgetrokken worden als de eerste schuif in zijn oorspronkelijke stand teruggebracht is. Zo kan de leerling zijn kennis zelf controleren. Achteraf verbete ringen aanbrengen is echter niet mogelijk. En wat waarschijnlijk nog belangrijker is: „spieken is uitgesloten". Niet alleen in de klas en op het examen zal deze kleine doos de onderwijzer ideale mogelijkheden bieden, de kennis van de afzonderlijke leerlingen te testen. Ook bij een gebrek aan leerkrachten kan het nieuwe apparaat zeker goede diensten be wijzen. De leerling zal echter waarschijn lijk spoedig merken, dat dit kleine appa raat voor hem zekere schaduwkanten heeft De machine laat zich namelijk niet bedriegen en zelfs de meest hulpvaardige buurman brengt hier geen uitkomst. ;«V Horizontaal: 1. be neden; 5. zuiver ge wicht; 10. drasland; 12. tegenstelling van stad; 13. houten vat; 14. gesloten; 16. stronkje; 17. railroad (afk.); 18. zichtbare voorstelling; 20. soort onderwijs (afk.); 21. telwoord; 22. vreem de munt; 24. dam langs een water; 27. plomp; 29. muziek instrument; 32. jong schaap; 33. grasveld; 34. ieder; 36. voeg woord; 37. zijtak Sei ne; 38. water in Noord-Brabant; 39. meisjesnaam; 41. gro te uitgestrektheid zout water; 42. boom; 43. persoon wie iets toebehoort (meerv.) 46. meisjesnaam; 47. watervlakte; 49. vaar tuig; 51. jongens naam; 52. maanstand; 54. verdicht verhaal in proza; 56. muziek noot; 57 deel van een boom; 59. doorgang; 60. deel van koeie- maag; 61. lusthof; 63. verstand; 64. tel woord; 65 strafwerk tuig. Verticaal: 1. de buitenlijn; 2. Euro peaan; 3. boom; 4. bijwoord; 6. bekende afkorting; 7. hoogste punt; 8. cilindervor mig slaginstrument; opschudding; 11. stok; 14. voorzetsel; 15. priem; 18. lichaamsdeel; 19. landschap op de oostkust van Sumatra; 21. gem. in N.H.; 23 interval van negen tonen; 25. steenvrucht met eetbare pit; 26. aandoen lijk; 28. suikerstroop; 30. malle; 31 lijn (Lat.)32. kan men op schrijven; 35. hoofd deksel; 40. opera van Verdi; 42. iemand de achting geven, welke hem toekomt; 44. ge noeg gekookt; 45. het zij zo; 46. gem. in Gelderland; 48. vreemde munt; 50. drinkt men uit; 51. zangstem; 53. als 24 horiz.; 55. mens; 56. toespraak; 58. wig; 60. onder richt; 62. scheik. element (afk.); 63. mu zieknoot. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zjjn. OPLOSSING PUZZEL No. 39 Horizontaal: 1. kapel; 4. Gen.; 6. piste; 9. adé; 10. oei; 11. Arosa; 13. nee, 14. sneep; 16. lakei; 18. staar; 20. Pisa; 22. lente; 24. geel; 26. lof; 28. ree; 30. allee; 32. are; 34. slank; 37. volgens; 38. linde; 41. per, 42. elite; 45. arm; 47. one; 48. paal; 50. Assam; 53. vore; 56. geest; 58. vadem; 60 Leens; 61. ale; 62. armee; 63. tra; 64. Ria; 65. natie; 66. les; 67. rente. Verticaal: 1. knaap; 2. pools; 3. laak, 4. genie; 5. noest; 6. Pisa; 7. stère; 8. Empel; 12. Saaie; 15. nagel; 17. elf; 19. ter; 21. iel; 23. nergens; 25. een; 27. oever; 29. Essen; 30. aal; 31. lijn; 32 alp; 33. eer; 35. aai; 36. koe; 39. Ida; 40. Dalen; 43. lever; 44. tor; 46. mas; 47. oma; 48. Polen; 49. agent; 51. staal; 52. avers; 54. Ommen; 55. edele; 57. Este; 59. daar. PRIJSWINNAARS PUZZEL NO. 39: 7,50: E. van der Waag, Molukkenstraat 28, Haarlem; 5,G. Stoffer, Esdoorn laan 8, Heemstede; 2,50: mevrouw N. Zijlstravan Wensveen, Moerbergplant- soen 127, IJmuiden. Na een verwoede uitputtingsslag van twee jaar tegen de militaire autoritei ten hebben Israels vrouwelijke solda ten eindelijk de strijd tegen de haart inziens onflatteuze legerbaretten (bij genaamd „omelet") gewonnen. De baret (foto links) zal nu vervangen worden door een kittig kwartiermutsje van hetzelfde type als ook de stewar dessen van de El Al-luchtvaartmaatm schappij dragen. In Zweden, zo zegt men, zijn de jon gelui nogal los van zeden. In de haven stad Gaevle aan de Zweedse oostkust heeft men jarenlang geworsteld met het probleem, hoe men de meisjes weg kon houden van de buitenlandse sche pen, die in de haven meren. Zodra er een schip aanlegde, kwam een aantal meisjes de zeelui aan boord een „be zoekje" brengen. Bij invallen van de politie werden aan boord van zulke schepen herhaaldelijk wilde orgieën geconstateerd, waarbij vele minderjari ge meisjes betrokken waren. Vorig jaar is de politie begonnen met het uitreiken van een in zes talen ge stelde brief aan de kapiteins van bin nenvarende schepen, waarin hun me dewerking werd gevraagd voor het van boord houden van de Zweedse jeugd. Thans heeft de commissaris van Gaevle meegedeeld dat de ervaringen met dit rondschrijven het afgelopen jaar zeer gunstig zijn geweest. De kapiteins heb ben volledig begrip getoond en het aan tal scheepsbezoekjes is sterk terugge lopen. De brief is gesteld in het Zweeds, Fins. Duits, Frans. Engels en Spaans en wordt meestal door de loodsen aan de kapiteins uitgereikt nog voor de sche pen de haven binnenvaren. (AP). In Zuid-Afrika is het verbruik van ster ke drank hoger dan in enig ander Westers land, aldus is in het Zuidafrikaanse par lement meegedeeld. Zweden komt op de tweede plaats. Dr. A. I. Malan, voorzitter van een commissie van onderzoek naar de handel in sterke drank, noemde het verbruik van alcoholhoudende dranken in de Unie ver geleken met dat in andere westerse lan den „schokkend". „Tenzij iets gedaan wordt om veran dering te brengen in deze gang van za ken, zal de toekomst van het land gevaar lopen", zei hij. Malan, die van mening is, dat een drankverbod geen oplossing van het probleem biedt, bepleitte een wij ziging van de nationale drinkgewoonten. Hij sprak tijdens een levendig deoat over een nieuwe drankwet, die gebaseerd is op de aanbevelingen van de commissie, waarvan hij voorzitter is.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 12