Antilopen en Flamingo's gaan (basketbal-) krachten bundelen Japanner Mitsuo Itoh winnaar in 50 cc-klasse op eiland Man Echte KAMPIOEN traint niet hard Bap van der Voort terug bij RCH Theo Messidor zal in Amerika draven Uranus is verkocht Samenwerking geen noviteit in NBB Hailwood behaalde zijn vijfde zege Hilversum lijkt op klein Wimbledon Duindigt middelpunt Europese amateurs Rennersveld nu al danig geslonken De opstellingen RCH-HERMESDVS ZATERDAG 15 JUNI 1963 19 Doelman van Go Ahead Ook Mulligan komt Ronde van Zwitserland De Waard staat nu derde Xerxes krijgt versterking van twee Feijenoorders BETAALD VOETBAL Elite Wie voor wie? an Dassen Semi-profs CRICKET HONKBAL ROEIEN Baankampioenschappen nu op maandag 17 juni T ennisvertegenwoordiging bracht het niet erg ver Bap van der Voort, die twee seizoenen het doel van Go Ahead verdedigde, zal het volgend sei zoen gaan spelen voor RCH. Van der Voort begon zijn voetballoopbaan bij de Heemsteedse club. Hij ging in 1960 over naar Blauw Wit en speelde vervolgens twee jaar in Deven ter. De Nederlandse draver Theo Messidor zal in de tweede helft van juli in New York deelnemen aan twee grote draverijen. Het kampioenspaard komt zaterdag 20 juli uit in het officieuze wereldkampioenschap op de Roosevelt Raceway en een week la ter, op 27 juli, neemt het deel aan de Challenge-cup. Beide nummers gaan over 2.000 meter. Het prijzengeld voor de eerste draverij is totaal 50.000 dollar, waarvan 25.000 voor de winnaar en voor de Challenge-cup is 25.000 dollar beschikbaar, waarvan 12.500 voor de winnaar. Deze beide draverijen zijn in I960 gewonnen door de draver uit Nederland Hairos II. De tienjarige Nederlandse draverher.gsl Uranus, die onlangs nog op fraaie wijze in Duitsland een internationale a'mateurdia- verij won, is naar Duitsland verkocht. De hengst won in zijn carrière 27.000 en had een record van 1 min. 20.4 sec. Vrijdagavond is in café-restaurant Brink- mann in Haarlem een belangengemeen schap gesticht tussen de basketbalvereni gingen Antilopen en Flamingo's. De bedoe ling van deze alliance is Haarlem op bas- ketbalgebied in Nederland een woordje mee te laten spreken, vooral nu binnen niet al te lange tijd in Haarlem een sport hal zal komen. Een dergelijke samenwer king tussen twee verenigingen is geen no viteit in de Nederlandse Basketbal Bond: enkele jaren geleden zorgden de Amster damse clubs Wolves en Monark voor de première. Om deze ongetwijfeld sensationele ont wikkeling op waarde te kunnen schatten moet men de Haarlemse basketbalhistorie van de laatste jaren overzien. Zo'n jaar of tien geleden werd in Haarlem een basket balvereniging opgericht met slechts een doel: goed basketbal te brengen. De eerste naam van deze vereniging Black Pi rates werd na enige tijd veranderd in Flamingo's en deze ploeg is momenteel de enige Haarlemse vertegenwoordiger in de hoogste landelijke basketbalcompetitie. De basis waarop deze vereniging werd op gericht was speltechnisch juist, maar ver- enigingstechniscn op den duur niet houd baar. Een organisatorisch geheel anders in gerichte Haarlemse vereniging, Antilopen vroeger Sportband botste in het ver leden zeer vaak met de Flamingo's. De An tilopen-ploeg speelt momenteel in de lan delijke eerste klasse. Antilopen-voorzitter Kwakkestijn een man met zeer grote verdiensten in de basketbalbond keek echter verder dan zijn neus lang was. Ondanks principieel grote verschillen tussen zijn vereniging en die van Flamin go's zaghij toch heil in een voorlopige De Japanner Mitsuo Itoh heeft vrijdag op 't eiland Man de race in de 50 cc-klasse van de Tourist Trophy-wedstrijden ge wonnen. De 26-jarige Itoh legde met zijn Suzuki de drie ronden van ruim zestig kilometer af in 1 uur 26 min. en 10.6 sec., hetgeen neerkomst op een recordgemiddel de van 126,82 kilometer per uur. De tweede plaats was eveneens voor een Suzuki- rijder, de Nieuw-Zeelander Hugh Ander son, die twintig seconden na zijn stalgenoot over de eindstreep ging. De Duitser Anscheidt was de enige coureur, die zich met een niet-Japanse machine bij de eerste zes plaatste. Hij eindigde als derde. Het was vrijdag voor de vierde maal dat een Japanse machine zegevierde in een solo-klasse Suzuki veroverde een eerste plaats in de 125 en 500 cc-klasse, terwijl Redman op een Honda zegevierde bij de 250 en 350 cc-ers. Ernst Degner, die twee ronden lang met een Suzuki de leiding had, kreeg met pech te kampen waardoor zijn kansen verloren gingen. De Duitse coureur maakte met een gemiddelde van 127,29 km/u. de snelste ronde. Na de grote prijzen van Span.ie, Duits land, Frankrijk en de T.T. van Man luidt de stand in de competitie om het wereld kampioenschap: 1. Anscheidt (Did.) 23 pnt. 2. Anderson (Nw.-Zeeland) 20 pnt.; 3. Mo- rishito (Jap.) 12 pnt. Mike Hailwood, wereldkampioen in de 500 cc-klasse, zorgde in de race van de halve liters voor een reeks nieuwe T.T.- records. Al in de eerste ronde met staande start nog welverbeterde hij het baanrecord tot 170,07 km/u. Een ronde later bracht hij het op 171,25 km/u. On danks een pitstop in het begin van de strijd heeft de gefortuneerde Brit van start tot finish de leiding gehad met zijn rode MV-Agusta. Uitzonderlijk snel ging het. Na 2 uur 9 min. 48,4 sec.een recordtijd werd hij als overwinnaar afgevlagd. Zijn ge middelde bedroeg 168,34 kilometer per uur. Het was de vijfde zege die de wereldkam pioen op het eiland van Man behaalde. De uitslag was: 1. Mike Hailwood (GB) met MV-Augusta 2.09.48,4; 2. John Hartle (GB) met Gilera 2.11.01,8; 3. Phil Read (GB) met Gilera 2.15.42,2. Stand in de competitie om het wereld kampioenschap 500 cc-klasse: 1. Hailwood 8 pnt.; 2. Hartle 6 pnt.; 3. Read 4 pnt. De volgende Grand Prix tellend voor het wereldkampioenschap is de grote prijs van Nederland der KNMV die zaterdag 29 juni op het circuit van Assen wordt verreden. Advertentie ZONDAGMIDDAG 2 uur: (Schiedam) De internationale tenniskampioenschappen van Nederland, die van 22 juli tot en met 28 juli in Hilversum wórden gehouden, kunnen w,at de spelersbezetting betreft, langzamerhand wel een klein Wimbledon worden genoemd. Gaven in eerste instan tie Al Roy Emerson (Austr.) en Manuel Santana (Sp.) 's werelds beste amateur spelers te kennen naar Hilversum te zullen komen, nu heeft ook Martin Milli- gan, Wilbledonfinalist van het vorig jaar, definitief ingeschreven. Met hem komen John Fraser (halve fi nalist op Wimbledon), Ken Fletcher (tweede speler van Australië), John New- combe (viervoudig Australische jeugd kampioen) en de 17-jarige Tony Roche Spanje is verder vertegenwoordigd met de Daviscupspeler Juan Manuel Couder Zuid-Afrika met Gordon Forbes, Abe Se gal en Clive Drysdale, Columbie met de spectaculaire Bill Alvarez, Amerika met Ed Rubinoff, Bill Hoogs en McManus en Frankrijk met Alain Bresson en Jacques Renevand. Ook is het zeer waarschijnlijk dat Ramanathan Krishnan, de Indiase speler, zijn internationale tenniscarrière met het toernooi in Hilversum zal af sluiten. Onder de deelnemende dames bevinden zich een drietal speelsters, die voorkomen op de eerste tien van de wereldranglijst, te weten Lesley Turner, Jan Lehane (bei den Australië) en Renee Schuurman (Z. A.) ook wordt de winnares van vorig jaar, de Braziliaanse Maria Esther Bueno ver wacht. Interessant kan het optreden worden van Dorothy Knode, een van de sterkste speelsters van enkele jaren terug, die nu met haar man in Japan woont. bundeling van krachten dit experiment werd voor een jaar aangegaan om het Haarlems basketbal ook in de toekomst bestaansrecht te geven in de hoogste af deling van de NVB, hetzij met één, hetzij met twee Haarlemse vertegenwoordigers. Hoe deze voor het conservatieve Haarlemse basketbalwereldje sensatio nele gebeurtenis zich zal gaan ontwikke len is een open vraag. Maar dat het een oprechte poging is om het Haarlems bas ketbal te dienen, daarvan zijn wij over tuigd. Zondagmiddag (aanvang half twee) is de renbaan Duindigt het middelpunt van de Europese renamateurs. Uit vele landen zul len zij aanwezig zijn voor de Grote Prijs der Amateurs, één der onderdelen van het klassement voor het Europees kampioen schap. De verwachting is dat een twaalftal paarden aan de start verschijnen, waar onder twee Franse en twee Belgische. Daarnaast zullen Nederlandse paarden aan de buitenlandse amateurs ter beschikking worden gesteld. Hoewel de handicapformule is toegepast ziet het er naar uit dat de Franse ver tegenwoordiger Nabal met de zege zal gaan strijken, gevolgd door Millerole met G. C. Dekkers en het tweede Franse paard Toske. Outsider is Electrifie D. Bij de tweejarigen eveneens een deel nemer uit Frankrijk. Indien Hercule van enige klasse is zal zij kunnen winnen van Magister en Rebel. Ook in de Admiraal Togoprijs fleurt buitenlandse deelneming het beeld op. Favoriet in deze prachtige ren is stal Sec (Abgar, Roi des Monts), die zich echter de benen moeten strekken om Happy Time en Défendeur te kunnen houden. De draverijen kenmerken zich weer door bijzonder grote velden, dit ondanks de af wezigheid van Geersen en vele trainers, die voor de landenwedstrijd België-Neder- land verstek laten gaan. In het internatio nale hoofdnummer is Quicksilver S weder om niet te stuiten. Vainqueur en Vrijbuiter zullen de plaatsen bezetten. In de Haarlemprijs is Bonnes Nouvelles de favoriet, tenzij Bell Boy zijn traditio nele fout in de laatste bocht nu eens ver geet te maken. Annemarie Cato en Ama zone zijn de andere kandidaten. In het stayersnummer verdient Yucatan na zijn goede lopen in de Gouden Zweep de voorkeur boven Vrolijke Frans en Wil- schot. Outsider is Yewel Boy. Drie groots bezette autostartkoersen bie den een overvloed aan mogelijkheden. In de Leidenprijs is het Zeta Belwin, die bij een repetitie van haar laatste verrichting Apollo II en Alhambra naar de plaatsen kan verwijzen. Woelwater kan dit doen in de Amsterdamprijs, ten koste van de sterk vooruitgaande Wodan en Zampa. Outsider is Witvoet. Na zes keer achtereen in de prijzen te zijn geweest zonder te kunnen winnen is Bertha P thans de mogelijkheid in de Schiedamprijs, waarin Barones Spencer en Bold Mac als "de &ndere gegadigden Worden gesignaleerd. Tenslotte zal Bravour S de Rotterdamprijs kunnen winnen van IJsel- stein Belwin en Zahir B. Outsider is At- tila. Het is te hopen dat het weer de orga nisatoren van de wielerronde van Zwitser land de komende dagen goedgunstiger ge zind zal zijn dan vrijdag, toen de tweede etappe werd verreden, het geval was. Stro mende regen en felle kou hebben het de 61 renners, die in Sankt Gallen van start gingen, uiterst moeilijk gemaakt. Dertien renners een vijfde deel van het deel nemersveld dus staakten de strijd. Voor twee Nederlanders kwam het einde van deze ronde: Leo Knops en Frans Balvert. Nadat er 377 van de 1229 kilometers zijn afgelegd zijn er van de 63 gestarte ren ners nog 48 in de strijd. Ondanks de slechte weersomstandigheden is er in de tweede etappe fel gestreden. Lambert van der Ven en Frans Balvert mengden zich steeds in de strijd. Na 71 kilometer lagen ze, samen met een vijf tal buitenlandse renners, vier minuten voor op het peloton. Bij Landquert, toen 92 km. was afgelegd, was het verschil zelfs al zeven minuten. De beide Nederlanders gingen als eersten over de Wolfgangpas (129 km) die op 1633 meter ligt. Daarna was het met de vluchters gedaan. Het peloton liep het leidende groepje in. Op 30 km. van Celerina kwam de beslis sende ontsnapping. De uitslag van de tweede etappe van Sankt Gallen naar Celerina (197 km) is: 1. Guemieri (It.) 6 uur 24 min. 38 sec.; 2. Adorni (It.); 3. Moresi (Zwits.j; 4. Maurer (Zwits.); 5. Gimmi (Zwits.); 6. Fezzaridi (It.) allen in dezelfde tijd. t De Nederlanders bezetten de volgende plaatsen: 10. Van der Ven 6.27.43; 25. Ker sten 6 40.57; 33. Rutten 6.45.30; 47. Swane- feld 7.13.45. Algemeen klassement: 1. Guernieri (It.) 10.58.13; 2. Adorn (It.) en Fezzardi (It.) bei den 10.58.43; 4. Moresi (Zwtis.) 10.59.41; 5. Maurer en Gimmi (beiden Zwits.) 11.00.13; 10. Van der Ven (Ned.) 11.03.18. De Nederlandse renners bezetten voorts de volgende plaatsen: 22. Kersten 11.16.32; 31. Rutten 11.30.38; 49. Swdfiefeld 12.02.31. De Fransman Preciosi heeft vrijdag, door de tweede etappe van de wielerron de van Vlaanderen te winnen, de leiding in het algemeen klassement van de Belg Boonen overgenomen. Hij legde de 180 ki lometer het parkoers liep van Coude- kerque, een voorstad van Duinkerken, via Boulogne sur Mer naar Coudekerque af in 4 uur 41 min. 40 sec. De Brit Hoban werd tweede. De Nederlander De Waard werd zevende in dezelfde tijd als de win naar. Hij bezet de derde plaats in de al gemene rangschikking. De Nederlander Gerrit de Wit staat met 7.54.12 op de tien de plaats. Twee spelers van Feijenoord zullen ko mend seizoen voor Xerxes uitkomen. Frans van der Heide en Ab Favié beiden uit het tweede van Feijenoord, hebben eén contract met Xerxes afgesloten. Met Elinl wijk we,rd overeenstemming bereikt inz: de transfer van Harry Smits, die vorig jaar naar de Utrechters overging. Sport tijdens het weekeinde Haarlem weet maar al te goed wat de formatie vanavond (aanvang 7 uur) te doen staat: winnen van tegenstander Wil- helmina. Gebeurt dat inderdaad, welnu dan mogen de roodbroeken zich eindelijk kampioen noemen. Wilhelmina houdt zich ergens onderaan op de ranglijst op, is bij voorbaat dus eigenlijk al kansloos tegen Haarlem, maar de thuisclub tobt waarschijnlijk weer met de nodige ze nuwen. Houdt Haarlem deze een beetje in bedwang, dan krijgt zijn aanhang de lang verbeide reden tot vreugde. De roodbroeken verschijnen met een wijziging in het team, dat woensdagavond tegen DFC streed. Linksbuiten Jonker viel namelijk uit, hij liep toen vermoe delijk een lichte hersenschudding op. Wie hem vervangt, is tot op heden nog een open vraag. Maar wat gebeurt er nu als Haarlem gelijkspeelt of zelfs verliest? Naaste con current BW negmt het eveneens van avond thuis op tegen Xerxes, een ploeg die het de Bosschenaren danig lastig kan maken. Wint BW evenwel en verliest Haarlem, dan gaat eerstgenoemde club met de titel strijken. Speelt Haarlem ge lijk en wint BW, dan volgt een beslis singswedstrijd. Ofschoon HVC twee punten achterstaat op Haarlem, kunnen ook de Amersfoor- ters nog een toontje meeblazen in de kampioensfanfare, mits dan Haarlem ver liest en BW gelijkspeelt of verliest. Al met al is er zelfs een mogelijkheid dat de 3 teams gelijk eindigen. HVC treft ook al vanavond in Tilburg Longa, overigens geen al te gemakkelijke match. Maar zo als gezegd, Haarlem kan vanavond aan alle onzekerheid een einde maken door dood gewoon van Wilhelmina te winnen. RCH ontmoet zondag op eigen home Hermes DVS. Een op papier best wel in teressant duel, zelfs nu zich het einde van de competitie aanmeldt. Beide ploe gen vielen de laatste weken bij tijd en wijle vanwege verrassende uitslagen op. Het zou wel weer eens een zege voor de Racing kunnen betekenen, waarmee deze vereniging dan het seizoen op goede wijze afsluit. Hilversum-EDO brengt de thuisclub hoogst waarschijnlijk wel de beide punten. Dat geeft trouwens helemaal niet meer. EDO moet het zonder een aantal spelers stellen. Krooder, Hopman en Van Dusscho- ten honkballen, Hak, Berends en Breitner zijn geblesseerd. Als spil opereert nu Van der Smissen in het eerste elftal. De standen in de tweede divisies luiden: Haarlem 31 42 VSV 31 45 BW 31 41 AGOVV 31 -til HVC 31 40 Alkmaar 31 39 Baronie 31 36 NEC 31 39 DFC 31 35 KFC 31 37 Hermes DVS 31 35 Vitesse 31 36 RCH 31 34 Leeuwarden 31 33 't Gooi 32 33 ZFC 31 31 Xerxes 31 32 Stormvogels 31 29 NOAD 31 31 Wageningen 31 28 Hilversum 31 30 Be Quick 31 28 Helmondia 31 27 Zwolse Boys 31 26 •SVV -31 '27' Heerenveen 31 26 iLonga 31 25 Tubantia 31 25 'Wilhelmina 31 23 Graafschap 32 25 EDO 31 21 Zwartemeer 31 23 PEC 31 16 Oldenzaal 31 18 Tjade gloriejaren zijn voorbij Hij strijkt enkele lange grijze haren over zijn kalende schedel. .En of ze ooit terugkomen betwijfel ik. Het is namelijk geen kwestie van wielerbanen bouwen en hard trainen. Het is alleen maar afwachten. Wachten tot boven ergens een klep open gaat en. hupeen wereldkampioen naar be neden komt. En dan is het nog een kwestie van hopen dat die npt valt op dat kleine plekje dat ze Nederland dat grote vlak Europa noemen in Begrijp je wat ik bedoel?" zegt hij me aankijkend met slimme pretogen die glinsteren van trots om zijn beeldspraak. „Die „hij" is een man, wiens naam nog altijd een begrip is in de wielrennerij. Piet Moeskops, veelvoudig wereldkam pioen in de jaren na de eerste wereld oorlog. Bij elke belangrijke wedstrijd is de nu bijna 70-jarige Moeskops te vinden en snel te vinden door zijn rijzige gestalte en de breedgerande zwarte hoed, die hij altijd draagt. Bij de baankampioenschappen vorige week vrijdag in Amsterdam hoorden we hoe hij de kersverse 50 kilometer-kam pioen, de sprinter Ad de Graaf, verdedig de door te zeggen: „Goed, die jongen heeft vijftig kilometer lang achter het wieltje van een ander gehangen. Als je niet wilt dat hij wint, loop dan van hem weg. Geef hem niet de kans tot een eind sprint als je weet dat hij daarin de snel ste is. Toon dan je macht en zet hem op een halve ronde." Als ik hem op een trainingsavond van de Haagse wielerclub „De Spartaan" op de tribune van de gezellige Duindigt- wielerbaan tref tussen de nieuwelingen, adspiranten en amateurs, voegt hij aan die woorden toe: „Als je macht hebt, moet je die tonen. Niet na een wedstrijd gaan mekkeren. Als je kunt winnen, moet je winnen. Kun je iemand in een sprint twintig meter achterlaten, dan moet je niet met banddikte winnen. Heb ik vroeger ook niet gedaan. Als ik kon, won ik zo duidelijk mogelijk. Ben je de sterkste, toon je dan in elke wedstrijd de sterkste. Dan wordt het saai voor het publiek? Meneer, geef mij zo'n renner, geef mij twintig wielerbanen hier in het land en ik krijg ze vol door alleen maar te roepen: „Mensen de onklopbare komt!" „Maar de tijd van internationaal on klopbare Nederlandse sprinters is voor bij. Jan Derksen is de „laatste der Mohi kanen". Hij is nationaal nog steeds on- klopbaar, maar heeft internationaal wei nig meer in de melk te brokkelen. Pet af voor die 44-jarige Derksen. Jammer al leen dat door de manier waarop hij die sprinttitel wint. zo duidelijk wordt, dat we niets meer hebben aan talent. Jam mer nou niet. dat er een grote armoede is aan sprinters. Kijk op deze Haagse wielerbaan, op de andere kleine banen in ons land, kijk naar amateurs, adspi ranten en nieuwelingen. Ze willen wat graag, maar ze kunnen eenvoudig niet. Waarom niet? Omdat er maar eens in de twintig jaar een werkelijke wereld kampioen wordt geboren. Geboren, niet gemaakt, ztlfs niet met de meest uitge kiende wetenschap." „Een sprinter behoort tot de renners elite, de heel weinigen die kracht paren aan souplesse, snelheid en feeling, wed- strijd-feeling. In elke wielerwedstrijd is een goede demarrage het belangrijkste. Onder een goede demarrage versta ik: op het juiste ogenblik souplesse en feeling en flitsend snelheid en kracht. Kun je goed demarreren, dan kun je je ook goed plaatsen, kun je daar komen, waar je moet zijn om een wed strijd te winnen." „Een sprinter moet bijvoorbeeld niet alleen 200 meter hard kunnen fietsen, maar tenminste 400 meter topsnelheid in de benen hebben. Hoe vaak ontbrandt de strijd niet ver voor de 200 meterstreep? Een sprinter moet dus bijna van alles kunnen, van alles net even meer kunnen dan zijn tegenstander om tot de top te komen. Een sprinter is een jongen van kracht, hersens en gevoel, is een elite wielrenner". „Vergeleken bij vroeger gaat alles nu veel sneller. Dat komt niet omdat de jongens er meer aan doen of omdat hun materiaal beter is. Voor mij ligt de oor zaak in de opvoeding. Vroeger werden wij als kind de eerste zes weken inge bakerd. Waar wil je nog stijver van wor den. We werden angstvallig stijf gehou den omdat we op school niet eens aan sport durfden te denken. Vergelijk daar mee eens de hedendaagse jeugd met nun gymnastieklessen op school en hun ver schillende jeugdclubs en ontspannings mogelijkheden." „En toch waren namen als Jaap Eden, Guus Schilling, Mazzerak, Jef de Vijver, Jos Tol, Harry Meyers, Bosch van Dia- kenstein, Maurice Peters, Piet van Kem pen, Gerard Leene, Van Egmond en als laatsten Arie van Vliet en Jan Derksen beroemd over de hele wielerwereld." „Welke Nederlandse namen worden aan dit lijstje toegevoegd? Die van Ad de Graaf, Nolten, Koel, Paul, Redeker? Tussen die vijf gaat het vrijdag 14 juni. Wie wordt er amateur-sprintkampioen? Ad de Graaf voor de vierde keer? Voor mij is het een open vraag. Dat betekent voor mij ook, dat geen van deze vijf knapen ooit op het bovengenoemde ere lijstje komen te staan. Jan Derksen zal nog jarenlang „op een been" van zijr nationale tegenstanders kunnen winnen.'' „Ia neem diep mijn (zwarte) hoed af voor jongens als Jopie Nolten. Wat die Haagse knaap doet voor zijn sport is on gelofelijk. En dan de trots waarmee hij je komt vertellen, dat hij in een jaar een centimeter is vooruitgegaan. Een centi meter, terwijl hij nog tientallen meters van de internationale top af is. Al die moeite, al die opoffering voor die ene centimeter". „Goed, noem het de ware sportgeest. Ik hou niet van zulke vage mooie woor den. Ik zeg eerlijk, dat ik het nooit neb opgebracht en nooit op zou kunnen brengen wat die Nol ten doet en met Nol ten al die andere beste brave borsten die keihard zwoegen, jaren lang met nauwelijks merkbaar resultaat. Zouden die jongens echt niet weten, dat ze nooi' de internationale top zullen bereiken? Die top haal je alleen maar in één snelle rush, niet door jarenlang moeizaam klimmen. Joris van den Bergh, voor mij de grootste sportjournalist die Nederland ooit heeft gekend, schreef: wat goed is komt snel. Dat is voor mij een waarheid als een koe. Een werkelijke kampioen valt ineens uit de hemel." „Een werkelijk kampioen zie je niet keihard trainen. Tegen zo'n man kun je niet zeggen: „Vanzelfsprekend dat jij kampioen werd, je hebt de beste training of trainer. Trouwens dat hele begrip trainer wordt vaak overdreven. Een goed sportman zonder behoorlijke trainer bereikt altijd meer dan een goed trainer zonder een behoorlijke sportman. Wie is er nog eigenlijk voor wie? De trainer voor de atleet, of de atleet voor de trai ner. Een trainer kan alleen zijn mate riaal bijschaven, maar het niet maken. „Wat is Frans Fuchs zonder elf goede Feyenoord-spelers? Nou is het met voet ballen allemaal heel anders, daar kun je iedereen naar believen bij prijzen en kraken. Als je een voetbalwedstrijd wint kunnen ze altijd nog van je zeggen, dat je slecht hebt gespeeld, dat de zege door de anderen is bevochten, of wat dan ook Bij sprintwedstrijden kan dat niet. Als je daarbij wint, moet iedereen wel toe geven dat je goed gereden hebt. Daarom zou ik nooit een voetballer willen zijn, of een andere teamsport willen beoefenen' „Ben je dan kampioen met zo'n team dan kun je nog altijd buiten het Neder lands elftal worden gehouden. Ben je wielerkampioen, dan moeten ze je wel afvaardigen naar de wereldkampioen schappen. Maar er ligt nog een groot verschil tussen nationaal en internatiO' naai, dat blijkt de laatste tijd wel pijn lijk duidelijk bij de sprinters." Haarlem (thuis tegen Wilhelmina): Van 't Kruys; Duwel en Maas; Boom, Berendregt en Dinkelberg; Vreeken, Angenent, Duyster, Jaski en N.N. RCH (thuis tegen Hermes DVS): Van der Schilden; Nanai en Honout; Euwes, Koning en Liefhebber; Hen driks, Doesselaar, Maslo, Van der Berg en Meyer. EDO (uit tegen Hilversum): Amama; Disselköter en Leonhardt; Nijman, Van der Smissen en Koene; Van Bee- kum, De Kleijn, Peters, Van der Put ten en Breeuwer. Rood en Wit speelt zondag op eigen terrein tegen VRA; in dezelfde hoogste klasse bezoekt Haarlem in Den Haag het lang niet malse HCC I. Voor Rood en Wit II, spelend in IB, is geen wedstrijd vastgesteld. De Haarlemse hoofdschotel van het honkbalprogramma wordt dit weekeinde uitsluitend opgediend door HHC en Scho ten. Zaterdagmiddag spelen deze oude te genstanders de eerste wedstrijd met Scho ten in de rol van gastheer, terwijl zondag middag de returnmatch wordt gespeeld waarin HHC de honneurs zal waarnemen. Zowel Schoten als HHC heeft zes verlies- punten en een verdeling van de winst mag dus verwacht worden. EDO moet zondag bij Sparta op bezoek en zal daar trachten Sparta haar eerste nederlaag in dit seizoen toe te brengen. Zo op het eerste gezicht een hopeloze op gave. Toch moet niet worden vergeten dat Sparta zowel in 1961 als in 1962 toen tweede op de ranglijst thuis van EDO verloor. Ook menen wij ons te herinne ren dat EDO indertijd in Rotterdam de beker waar is die toch gebleven? op Sparta veroverde. Een verrassing dus in Rotterdam? We hopen het voor de spanning in de compe titie, maar Sparta lijkt ons momenteel te sterk, vooral nu EDO nog zonder enkele voetballers moet spelen. EHS gaat op bezoek bij OVVO, dat mo menteel met interne moeilijkheden heeft te kampen. Of deze ook op het veld hun invloed doen gelden weten wij niet, maar vast staat dat OVVO haar laatste drie wedstrijden verloor zonder ook maar een run te scoren. Hannie Urbanus vaak de grote animator in de OVVO-aanval is vol ledig van slag in de competities, terwijl hij in het Nederlands team juist zulke uitstekende prestaties met de knuppel leverde. EHS heeft een goede kans om te winnen. De twee staartclubs, UW en VVGA, gaan in een double-header uitmaken wie voorlopig onderaan komt. Bij een dubbele nederlaag voor VVGA wordt de situatie voor de Amsterdammers wel zeer donker. SC Haarlem-ABC is zeer belangrijk voor de bezetting van de onderste plaats in de eerste klasse. ABC bezet deze plaats nog steeds, maar won de vorige week voor het eerst na zes nederlagen. SC Haarlem boekte weliswaar iets meer succes, maar als de Haarlemmers zaterdag verliezen dan bedraagt het verschil tussen beide ploegen nog slechts een punt. Ook Kennemerlands positie is verre van gunstig en de uitwedstrijd tegen WVHEDW lijkt daar geen verandering in te bren gen. HCK krijgt in Den Haag een goede gelegenheid om in de buurt van het hoog geplaatste Ajax en WVHEDW te blijven. ADO moet voor de Kinheimers een niet al te zware opgave zijn. Op de Bosbaan houdt de Amsterdamsche Roeibond dit weekeinde nationale roei- wedstrijden. Bijna alle Nederlandse senior- ploegen nemen hieraan deel. Verheugend is vooral de grote inschrijving in de on gestuurde nummers. Zo komen er 11 on gestuurde tweeën op het water. In het nummer jonge twee zonder stuurman start voor het eerst de nieuwe Spaarne-combi- natie Westra-Van Buuren. Andere deel nemers zijn Naarden, Phocas, Tachos en Triton. De Haarlemse Dagblad-beker vormt de inzet van het nummer jonge twee A. Vijf ploegen hebben ingeschreven. Het zijn De Hoop, Naarden, Proteus, Tasbos en Tromp. De ploeg van De Hoop kon hier wel eens de beste papieren hebben. In het hoofdnummer Jonge Acht hebben acht ploegen ingeschreven, met Nereus als fa voriet. Skiffeur Rob Groen van Aegir neemt het op tegen zijn rivalen Alwin, van der Togt en Wienese, hetgeen hem wel niet zo zwaar zal vallen. Voorts heeft Het Spaar- ne ingeschreven in het hoofdnummer da mes dubbel vier. De Haarlemse dames zijn beslist niet kansloos tegen De Hoop, Viking, RIC en Nereus. In het nummer jonge vier dames start ook al een Haarlemse ploeg als favoriet. Voorts komt het Spaarne nog met een aantal jeugdploegen op het water. De Nederlandse baankampioenschappen, die vrijdagavond in het Olympisch Sta dion zouden worden gehouden, werden in verband met de slechte weersomstandig heden uitgesteld tot maandag 17 juni. Op het programma staan dan de fina les sprint en achtervolging voor amateurs en het stayerkampioenschap voor profs. De Nederlandse vertegenwoordiging in het internationale tenniskampioenschap van Kent, dat in Beckenhem wordt gehou den, heeft het niet ver gebracht. De nationale kampioene Eva de Jong- Duldig verloor in de tweede ronde met 0-6 1-6 van de Australische Jan Lehane, die in de halve finales haar landgenote Lesley Turner met 6-2 7-5 zou uitschake len. Willem Maris verloor in de eerste ronde van het herenenkelspel met 7-9 1-6 van de Zuidafrikaan Terry Ryan.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17