KROESJTSJEV PRIJST DE REDE VAN KENNEDY HET WEER Vijfde Sovjet-kosmonaut vliegt om de aarde Wellicht volgende week landing Nieuwe onthullingen in het Profumo-schandaal Officier van justitie van dronkenschap achter het stuur verdacht Minister Cals aan het werk Daden moeten verklaringen bezegelen Heden rede van Kennedy Rassenrellen op grote schaal KLM vliegt morgen niet op Parijs Man in Leidsevaart verdronken Vijfdaagse schoolweek in Den Haag Hagenaar zal worden vervolgd wegens een poging tot oplichting Procureur-generaal gelast onderzoek DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 15 JUNI 196„ Troepen naar Cambridge; 200 arrestaties elders Geen inspectie Wel topoverleg? Republikeinse vrees Iets minder koud Aan het strand Kosmonaut met zijn gezin Een onbezorgde foto van de Russische astronaut Valertj Bykovsky met zijn vrouw Valentina en hun zoontje. (Telefoto). Russische attaché zou gepoogd hebben via miss Christine Keeler inlichtingen los te krijgen Kroesjtsjev aan de lijn Na grote vakantie Het woord is aan Vals testament van Boot 9 Dit is luitenant-kolonel Valery By kovsky, de nieuwe Russische ruimte vaarder. (Télefoto). In de krant van heden: Geziene figuur sJeeMORRIS"before you êuij! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES BRUYNZEELKEUKENS KjÊ*dquchebakken HANG- EN LEGKASTEN ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL COIFFURES DE VRIES 48e JAARGANG NUMMER 185 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Tot L. Lodewijks Redactiechef tc IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi,e Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: In een extra N.T.S.-programma wordt hedenavond om 22.50 uur de volledige toe spraak uitgezonden die president Kennedy maandag in de „American University" in Washington over de buitenlandse politiek van de V.S. heeft gehouden en waarin hij aankondigde, zich persoonlijk te willen inspannen voor een gigantische poging van de V.S. om verandering te bewerkstelli gen in de gespannen sfeer tussen oost en west. De uitzending duurt 25 minuten. FAYETTEVILLE (Reuter/AP) Te Fa- yetteville in de Amerikaanse staat Noord- Carolina heeft de politie vrijdagavond traangas gebruikt om negers en blanken te verspreiden die betoogden tegen de ras senscheiding. Ruim tweehonderd negers werden gearresteerd. De betogers zouden met stenen gegooid hebben. Iemand van de brandweer zei, dat er overal in de stad gevechten waren uitge broken. De militaire politie heeft versper ringen aangebracht op de wegen naar Fa- yetteville om te voorkomen dat soldaten die er in de buurt gelegerd zijn de stad binnenkomen. In de staat Maryland zullen 500 man van de nationale garde onder de wapenen worden geroepen om de orde te handha ven in de stad Cambridge, waar demon straties tegen de rassenscheiding zijn ge houden. Vijfhonderd blanken trokken don derdag naar de stadsgevangenis om vrij lating van een blanke te eisen. Daarvoor hadden driehonderd negers een protest mars gehouden. In Cleveland, waar de betrekkingen tus sen de rassen lange tijd vreedzaam zijn geweest, hebben vijandige blanken gister avond in gevechten met negers met ste nen geworpen. De strijd brak uit, nadat de politie in een park, waar woensdag avond zes negers een jongen hebben aan gevallen, een menigte van driehonderd blanken uit elkaar had gejaagd. Een poli tiebeambte werd gewond en tientallen auto's werden beschadigd door stenen, flessen en keien. Te Jackson (Mississippi) werd vanmor gen een blanke in de schouder geschoten toen hij met andere blanke tieners in een straat reed, die de blanke en de neger- wijk van elkaar scheidt. Het is de straat, waar later op de dag een rouwplechtig- heid zou worden gehouden voor de ver moorde negerleider, Medgar Evers. Honderden negers en blanken hebben vrijdag een vrijheidsmars van twee uur door Washington gemaakt. Na afloop had den zij een rumoerige bijeenkomst met de minister van Justitie Robert Kennedy, die geïrriteerd was door een pamflet, dat de demonstranten uitgereikt hadden en waarin gesproken werd over het opvallen de discriminatie ten opzichte van de ne gers bij het departement van Justitie. In verband met de aangekondigde 24 uur-staking van het personeel dat belast is met de leiding van het luchtverkeer boven Frankrijk, heeft de K.L.M. al haar zes vluchten van Amsterdam naar Parijs en terug voor morgen (zondag) afgelast. Voorts zal de dienst via Nice naar Palma de Ma jorca geen tussenlanding in Nice kunnen maken. De K.L.M. heeft meegedeeld dat de vluchten naar Parijs op maandag zullen plaats vinden. Voor reizigers naar Nice zal dan een extra vlucht van Amsterdam naar Nice worden ingelast. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesj- t jev heeft de rede van president Kenne- van maandag over middelen ter be- ndiging van de koude oorlog „een stap vooruit naar een realistische waardering van de internationale toestand" ge noemd. De Russische premier zegt dit een vraaggesprek met de hoofdredac teuren van de Pravda en de Izvestia, de aden van de Russische communistische martij en de regering. Kennedy's rede heeft „een gunstige indruk" gemaakt, maar „goede ver- aringen moeten ook door praktische daden bezegeld worden", aldus Kroesj- tsjev. Kroesjtsjev zei, dat de uitspraken van Kennedy over het verminderen van de in ternationale spanningen niet te verenigen zijn met het bestaan van Amerikaanse mi litaire bases in het buitenland, met de Amerikaanse inbreuk op de soevereine rechten van andere landen of met de eisen van de Amerikaanse politici voor een open lijke en zelfs gewapende interventie in de Cubaanse binnenlandse aangelegenheden. Een non-agressiepact tussen de NAVO en de landen van het Warschaupact „zou het politieke klimaat verbeteren." Over de vooruitzichten op een kernstop- overeenkomst zei Kroesjtsjev, dat de Rus sische regering „niet zal goedkeuren ons land open te stellen voor inspectie voor pionagedoeleinden. De opsporingsmidde len zijn tezamen met de automatische seismische stations een betrouwbare ga rantie tegen iedere poging tot schending van een kernstopovereenkomst," zo zei hij. Uit de rede van president Kennedy volgt niet dat hij de oorzaken van de koude oorlog wil opheffen. Een van de hoofd oorzaken is de onveranderde Amerikaan se houding in de Duitse kwestie, aldus Kroesjtsjev. Kroesjtsjev heeft een voorstel van Harold Wilson, de leider van de Britse Labour- partij, voor een jaarlijkse topconferentie van de „grote vier" tijdens de UNO- Assemblee gunstig ontvangen, aldus heeft Wilson na zijn tweede onderhoud met Kroesjtsjev voor zijn vertrek naar Lon den op een persconferentie meegedeeld. Over de kernproeven werd in de ver klaring gezegd, dat er geen hoopvolle te> kenen zijn, dat overeenstemming kan wor den bereikt over een volledig kernstopver- drag met zelfs maar de minimale inspec- tievoorwaarden. Naar de mening van Wil son ligt wel een akkoord inzake het ver bieden van alle kernproeven boven de grond, in de ruimte en onder water binnen bereik en moet men het daar voorlopig ook op aansturen. Over de ondergrondse proeven kan dan later nog worden ge sproken. „Kroesjtsjev en ik zijn van me ning, dat er geen vooruitgang ten aanzien van een volledig verbod op kernproeven kan worden verwacht zonder een topcon ferentie", aldus Wilson. WASHINGTON (AP) Everett M. Dirk sen en Charles A. Halleck, de Republi keinse fractievoorzitter in de Amerikaanse senaat en het Huis, hebben gezegd dat het dringend nodig is dat het Congres de Amerikaanse buitenlandse politiek gaat bezien in het licht van drastische koers Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opklarin gen, maar morgen weer toe nemende bewolking met later kans op enige regen, het eerst in het westen van het land. Matige, tijdelijk zwakke wind krimpend van noord naar zuidwest. Iets minder koud. Volledige weert-apporten op pagina twee. Rug van hogedruk passeert met opklaringen, waardoor morgen matig strandweer. Afnemende wind, krim pend van noordwest naar zuidwest. Te koel in de middag: 15—17 gra den. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Oceaanfront zal ons zondagavond bereiken, waar bij het strandweer de komende da gen wisselvallig en te koel blijft. wijziging van Kennedy ten aanzien van de Sovjet-Uie. Senator Dirksen zei dat „het voorstel van Kennedy „ons te beraden over onze houding tegenover de Sovjet-Unie" een overwinning is voor schipperaars in zijn regering en een aanfluiting is van alle ervaring over de wijze waarop men de communisten moeten aanpakken". Verwijzende naar de mogelijkheid van constructieve wijzigingen binnen het com munistische blok, waarvan Kennedy ge gewaagd heeft, vroeg Dirksen of de presi dent soms de 'Berlijnse muur, Vietnam, Laos of Cuba bedoeld had. MOSKOU (Reuter-ANP-AFP-AP) De Sovjet-Unie heeft vrijdagmiddag om 15.00 uur een ruimteschip, de Vostok V, met de 28-jarige luitenant-kolonel Bs'kovski aan boord in een baan om de aarde gebracht, voor een langdurig verblijf in de ruimte. Waarschijnlijk zal het bij deze lancering niet blijven. In Moskou gaan hardnekkige geruchten over een lancering van een tweede ruimteschip, waarschijnlijk yan- daag met een vrouw aan boord. De vijfde Russische ruimtevaarder werd vanochtend om 7 uur wakker na een diepe slaap sinds middernacht. Hij had toen twaalf omwen telingen om de aarde gemaakt. In Moskou meent men te weten, dat Bykofsky een week, of misschien wel tien dagen, in de ruimte zal blijven. Het Rus sische persbureau Tass heeft meegedeeld dat tijdens de tocht medisch-biologische onderzoekingen zullen, worden verricht. Volgens Russische kranten is de ruimte- Vannacht omstreeks half twee is in het water van de Leidsevaart in Haarlem ter hoogte van de Adr. de Jongestraat de 72- jarige Haarlemmer A. L. M. Vige ver dronken. Een automobilist zag omstreeks dat tijdstip' een fiets op de rijbaan liggen, toen hij stopte meende hij hulpgeroep te horen. Direct werd politie en brandweer ge waarschuwd. Een duiker van de Haar lemse brandweer begaf zich direct te wa ter en ontdekte het lichaam van de be jaarde man. Nadat het op de kant was gebracht werd direct mond-op-mond-be ademing toegepast door middel van de oro- spirator. Dit mocht echter niet meer ba ten. De politie verzoekt getuigen van dit on geval zich met haar in verbinding te stel len. (Van onze correspondent) LONDEN In de loop van gisteren borrelde uit de troebele poel van onge rechtigheid, waarin de Britse regering door de Profumo-affaire dreigt te verzinken, een nieuw feit naar de oppervlakte waar door de crisis, welke de climax in het Lagerhuisdebat van maandag tegemoet- gaat nog schijnt te zijn verscherpt. De re gering houdt vol het is Macmillans stro halm dat door de gelijktijdige omgang van de afgetreden minister van oorlog, Profumo, en de vroegere Russische assis tent marine-attaché, Ivanov, met hun ge zamenlijke vriendinnetje Christine Keeler, geen enkel defensiegeheim is geschonden. Maar het was op het kantje af. Juist nu het scherm van het parle mentaire debat op het punt staat te rij zen en de toeschouwers in angstige span ning wachten op de opkomst van de hoofd rolspeler, Macmillan, wordt bekend dat Ivanov Christine zou hebben verzocht van Profumo de datum los te krijgen wan neer er ladingen voor kernraketten naar West-Duitsland zouden worden gezonden. Dit is onthuld in een brief van de Londen- se advocaat Michael Eddowes die de ad vocaat gisteren aan de openbaarheid heeft prijsgegeven. Eddowes deelt Macmillan mede, dat hij reeds op 29 maart, enke le dagen na Profumo's oorspronkelijke ver klaring van onschuld in het Lagerhuis, de recherche een volledig relaas had gege ven van hetgeen hij van de Ivanov-epi- sode wist. Dit rapport bevat een uitdruk, kelijke verklaring jegens hem persoonlijk afgelegd door Christine Keeler, dat Ivanov haar gevraagd had van Profumo de da tum los te krijgen van de leverantie's van kernladingen aan West-Duitsland. Zij had die inlichting niet gekregen. De recherche, de „speciale dienst" van Scotland Yard, gaf hem de verzekering dat zijn rapport de volgende ochtend op Macmillans bureau zou liggen. Eddowes zegt dat de klaarblijkelijke veronachtza ming van zijn rapport en van zijn sugges tie bij hem de bezorgdheid heeft gewekt dat de volledige inhoud van het rapport Macmillan, als hoofd van de veiligheids organisatie, niet mocht hebben bereikt. Miss Keeler's advocaat heeft verklaard dat Ivanov haar bij geen enkele gelegen heid gevraagd heeft militaire inlichtingen van Profumo te verkrijgen. „Miss Keeler heeft nooit aan iemand enige verklaring hieromtrent gedaan". vaarder gelanceerd te Baikonoer in de Sovjet-republiek Kazakstan en is hij kort tevoren van majoor tot luitenant-kolonel bevorderd. Men kan verwachten dat de ruimtevaar der^) niet zullen landen voordat het cen trale comité van de Russische communis tische partij dinsdag bijeenkomt. Met een ophefmakende landing, die samenvalt met de opening van deze bijeenkomst, zou de ze in het teken komen te staan van een triomf van de mensheid en de Russische technici. En wanneer, zoals wordt ver wacht, voor de eerste maal een vrouw de ruimte wordt ingestuurd, zal het Wereld congres van vrouwen, dat in Moskou ge houden wordt zijn prestige hiermee ver hoogd zien. Waarschijnlijk is Bykovski in staat zijn cabine tot op zekere hoogte te besturen, wat zijn voorgangers niet konden. De ruimtevaarder maakt het uitstekend en al le apparaten werken goed. Het gewicht van de Vostok vijf is ten minste driemaal zo groot als dat van de Amerikaanse ruim tecabines, aldus Tass. Tijdens de tweede omwenteling gebruik te Bykovski een lichte maaltijd bestaan de uit rosbief en kip. Hij deed in de avonduren fysiologische proeven en maak te lichaamsoefeningen. Bij het overvlie gen van de continenten groette hij de be woners van Europa, China en Latijns- Amerika over zijn boordradio. Om half acht had hij een gesprek met premier Kroesjtsjev, die hem behouden vaart en een goede landing toewenste. Drie keren zagen de Russische televisie kijkers de ruimtevaarder in zijn cabine op hun scherm verschijnen, lachend, pra tend en aantekeningen makend. Ter de monstratie van de gewichtloosheid liet By kovski eenmaal een vel papier in zijn ca bine zweven. De nieuwe Russische ruimtevaart heeft vermoedelijk een tweeledig doel. Ten eer ste wil men weten hoe de ruimtevaarder een vlucht van langere duur, van een week, dus drie dagen langer dan die van Nikolajev, doorstaat. In principe moeten ruimtevaarders het in de Vostok-cabines tien dagen kunnen uithouden. Ten tweede wil men opnieuw proberen of het mogelijk is ruimtevaartuigen zeer dicht bij elkaar te brengen. Wanneer dat gelukt, zullen de Russen de eersten zijn die een rendez-vous in de ruimte, zoals de technici dit noemen, verwezenlijken. Voor een werkelijke vooruitgang van de ruim tevaart is deze techniek onmisbaar, In augustus 1962 naderden de ruimtevaartui gen Vostok 3 en 4 elkaar tot op 6,3 kilo meter. Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben besloten gedurende het schooljaar 1963-1964 de 5-daagse school week, bij wijze van proef, in te voeren. Bij deze proefneming zullen betrokken zijn de openbare scholen voor gewoon la ger onderwijs, voor voortgezet gewoon lager onderwijs, uitgebreid lager onder wijs, buitengewoon lager onderwijs en kleuteronderwijs. Tot het einde van het thans lopende schooljaar wordt op de za terdagen normaal onderwijs gegeven. De proef heeft tot doel na te gaan, of binnen het kader van de bestaande wet geving invoering van de vrije zaterdag mogelijk is, zonder dat schade aan het onderwijs wordt toegebracht. Het college legt de nadruk op het proefkarakter van de invoering, hetgeen insluit dat men de maatregel ongedaan zal maken, wan neer de proef niet mocht slagen. Indien wenselijk, zal men tijdens de proefneming wijzigingen in de veranderde schooltijden aanbrengen. Thoreau: Het is nooit te laat om uw vooroor delen op te geven De 62-jarige Hagenaar, die bekend heeft zich in 1947 uitgegeven te hebben voor de Haarlemse kunstschilder H. F. Boot en bij een Amsterdamse notaris een vals tes tament ten gunste van zichzelf heeft doen opmaken, zal waarschijnlijk slechts ver volgd worden voor poging tot oplichting. Mr. G. H. Nubé, Officier van justitie in Amsterdam, die deze zaak behandelt, meent namelijk geen vervolging wegens valsheid in geschrifte te kunnen instellen, omdat dit feit verjaard is. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Vit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 12 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 4 Op en om het Binnenhof4 Kerkdiensten5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 7 Scheepsberichten 6 T opsy 6 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien 9 Kunst 9 Feuilleton 12 Puzzel 12 Erbij 13 tfm 16 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt17 Sport 19 Luidsprèkèrs6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif De Amsterdamse substituut-officier van justitie, mr. R. L. H., van wie enkele po litieagenten donderdagnacht de overtuiging hadden dat hij dronken achter het stuur van zjjn auto zat, heeft daarna geëscorteerd door twee politieauto's zijn rit van het Leidseplein naar zijn woning in de Roose- veltlaan mogen voortzetten. Deze merk waardige beslissing b\j de aanhouding van een vermoedelijk dronken automobilist nam een politie-inspecteur, nadat hij zijn hoge chef, die weigerde zijn auto te ver laten, niet tot rede had kunnen brengen. Gisteren is tegen mr. H. proces-verbaal opgemaakt. Hij zal zich voor een recht bank buiten het arrondisement Amster dam moeten verantwoorden wegens het rijden onder invloed. In afwachting van het oordeel van de rechtbank, heeft de pro cureur-generaal, mr. H. R. Zaaijer, de substituut-officier ontheven van zijn werk zaamheden. Dit wil echter niet zeggen dat mr. H. is geschorst, aldus verklaarde mr. Zaaijer gisteravond- Schorsing zou name lijk een strafmaatregel zijn, die de pro cureur-generaal niet wil nemen alvorens de rechtbank de schuld bewezen acht. Mr. Zaaijer noemde het gebeuren „een hoogst ernstige zaak, die tot op de bo dem dient te worden uitgezocht". De veertigjarige schipper W. Seine uit Hoogeveen is gisteren verdronken in het Albertkanaal te Geel in Belgie. Hij was aan dek van zijn motorschip bezig met het lossen van grind en is daarbij in het water gevallen en verdronken. Het slacht offer was gehuwd en had vier kinderen. De moeder van de schipper die in Den Haag bij familie logeerde is bij het ho ren van dit bericht aan een hartverlam ming overleden. Mr. H. die als openbaar aanklager tal loze malen straffen heeft geëist tegen auto mobilisten,. die onder invloed hun auto bestuurden, is op het Amsterdamse parket en daar buiten een geziene figuur. In zijn omgeving worden moeilijkheden in het ge zin gezien als de aanleiding tot het pijn lijke incident. Minister Cals mag van zijn geneeshe ren geleidelijk zijn werkzaamheden her vatten. Hij zal op maandag 17 juni weer de leiding van het departement die ge durende zijn ziekte in handen was van mej. dr. M. A. M. Klompé op zich ne men. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De substituut-officier van justitie werd donderdagnacht omstreeks 2 uur in de om geving van het Leidseplein aangehouden door de bemanning van een patrouillewa gen, die uit zijn wijze van rijden afleidde met een dronken automobilist te doen te hebben. De agenten herkenden niet de substituut-officier. Toen zij naam en auto papieren vroegen wenste mr. H. hieraan geen gevolg te geven. Ook belette hij de agenten het autosleuteltje te verwijderen. Toen hij tenslotte weigerde mee te gaan naar het politiebureau op het Leidseplein, vroegen de agenten via de mobilofoon om assistentie. Eén van de agenten uit de te hulp snellende politie-auto herkende in de aangehouden chauffeur terstond mr. H. Onmiddellijk werd de inspecteur-van- dienst, die in de nachtelijke uren vanuit het hoofdbureau van politie het commando voert over de patrouilleauto's per mobi lofoon op de hoogte gesteld. De inspecteur is daarop naar het Leidseplein gereden om mr. H. te overtuigen dat het voor beide partijen beter was de zaak op het politie bureau te bespreken. Toen mr. H. bleef weigeren gaf de inspecteur opdracht hem op de autotocht door de stad te escorteren. Advertentie iuiuuiiiiiniiu!iiiuiiiiiiiuiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiauiiiiiiiiiuul"mi""UH1" ALLE ONDERDELEM APART VERKRIJGBAAR OOK GESCHIKT VOOR KIEIN-BEHU1SDEW SHOWROOM: WIJK AAN ZEEÊRWEG 4 TELEFOON 025S0-7543 IJMUiOEN Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dinsdags de gehele dag gesloten

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1