Afrikaanse boycot van de ILO-conferentie Bonn wil maandag een massale demonstratie voor hereniging Verkoudheid Reacties van K.V.P. en P.v.d.A. op ARKA-manifest gunstig Kremlin erkent Frans-Britse voorsprong met de Concorde Bouwproblemen alleen oplosbaar als het roer radicaal omgaat FEITEN VAN DEZE WEEK Delegaties van 32 Afrikaanse landen eisen uitsluiting van Zuid-Afrika Oplichter veroordeeld Twee weken voor een tandarts, die voor agent speelde Geen woorden maar daden Minister Iskandar bezoekt KLM V arkensmarkten nog geschorst Rijles thuis met bord, pook en 2 tennisballen Advocaat-generaal wil snelle vrijlating van Pakistaanse verdachte v.Viwmne wei ede ZATERDAG 15 JUNI 1963 Noors net underwear, het on dergoed dat zo gemakkelijk zit. Singlet en slip p.st. f6.75 Schiesser singlets en slip v.a. f4.95 Pleidooien voor waardiger herdenking van 17 juni Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: V.V.D. P.v.d.A. Kennedy vraagt hulp voor Amerikaanse industrie Kerkelijk nieuws Drs. De Vries in Maatschappijbelangen Gaat u met vakantie Dr. E. van Raalte Resultaat: 91,4 slaagt /i GE£èY? (Reuter en AP) De delegaties I gelast nadat de debatten woensdag waren van 32 Afrikaanse landen naar de Inter- afgebroken na felle incidenten, uitgelokt nationale Arbeidsconferentie in Genève door de afgevaardigden van de Afrikaanse hebben vrudagmiddag de vergadering ge- landen. Zij beletten de Zuidafrikaanse ver- boycot uit protest tegen de aanwezigheid tegenwoordiger Hamilton, net woord te van de Zuidafrikaanse delegatie. Zij heb- voeren uit protest tegen de apartheids ben besloten naar huis te gaan, als de sta- politiek. tuten niet worden gewijzigd, waardoor de Bij het geschreeuw en de verwarring, conferentie bij een meerderheid van stem- die meer dan een half uur duurden had- men kan besluiten één van de ledenlanden den de Afrikanen de steun van de meeste uit te sluiten. Volgens de huidige statuten Aziatische en alle landen van het Russi- ïs dit niet mogelijk. sche blok, Cuba inbegrepen. Samen vorm- De hesiioQin.* Af-ii,i j den zij waarschijnlijk de meerderheid van g an le Afrikaanse landen (je aanwezige afgevaardigden kwam na een massale uittocht van dele- De juridische adviseur van de TT O de motórdeenTar"ntner van .."^isdadife Fransman Francis Wolf. wees er - zon- mo rdenaar toen de afgevaardigde van de I der succes od dat een erkend lid vni HammonahetenoT,rkSehVekrf' w het clement, niet kan worden vet debanv^rtimeke^at °m het hinderd te spreken. Andere sprekers - Fen irnniseh ™t Tf'u6"'!» onder wie ook Afrikanen die, evenals h«w met w l TS 5a«nilton Wolf, de Afrikanen ertoe probeerden te be- uanf /Tehnil l aanbieden van Zuidafn- wegen om tenminste naar het standpunt a a'S bl]s,tand vo?r van de niet-Zuidafrikaanse sprekers te e ontwikkeling van de jonge landen in luisteren, werden uitgejouwd. nl oV,iae eeee a- ui t e In 1961 werd Zuid-Afrika op de ILO-con- Amfeil neger die bleef zitten was de ferentie verzocht zich uit de organisatie Amei ïkaanse onderminister van Arbeid terug te trekken, maar Zuid-Afrika heeft r-eot^T D81^6 reSe"ngsafgevaardigde dit verzoek genegeerd. Het reglement van George L. P. Weaver. Tot de overheids- de ILO voorziet niet in de uitstoting van afgevaardigden die de zaal verlieten be- een aangesloten land. Alle bij de UNO aan hoorden ook die van België, Zweden en gesloten landen hebben automatisch recht Advertentie voor exclusieve herenmode en zó heeft v. Klmmenaede nog veel meer modetlps, ook voor corpulente of lange heren! grote houtstr. 59 gen. eronjéstr. 86 tel. 21392 Haarlem tel. 55477 Israel en de meeste Zuidamerikaanse. Een commissie van afgevaardigden uit twaalf Afrikaanse landen is belast met het ontwerpen van een verklaring waarin Zuid-Afrika wordt beschuldigd van ras sendiscriminatie. De verklaring zal van daag aan de conferentie van de I.L.O. (In- ternational Labor Organization Inter nationale Arbeidsorganisatie) worden overhandigd. Volgens Afrikaanse afgevaar digden zal de verklaring de vorm hebben van een ultimatum Toen de afgevaardigde van de Spaanse werkgevers, Luis Galdos Garcia, het woord voerde, verlieten de delegaties van het Russische blok de vergadering. op lidmaatschap van de ILO. Conform de eis van het openbaar mini sterie heeft de Rotterdamse politierech ter een 25-jarige kantoorbediende uit Den Haag wegens oplichting veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Verdachte, die in financiële moeilijkhe den verkeerde, had in januari en februari in Schiedam zés personen uit zijn kennis senkring bemogen tot afgifte van ieder 25.- onder het (valse) voorwendsel dat hij enkele kostbare postzegels kon kopen voor zijn verzameling. BONN Bondspresident Lttbke heeft in een korte rede voor de Westduitse radio Fr Kimmr j ij j j, ei> televisie de door de Bondsdag tot „Dag ^1irimila®li^_b^,derlafgTeVaar I der Duitse eenheid» verklaarde 17de juni geproclameerd tot „Nationale gedenkdag van het Duitse volk". Op 17 juni wordt herdacht dat arbeiders in Oost-Berlijn, Maagdenburg en Leipzig in 1953 in opstand kwamen tegen het com munistische regime van Ulbricht. digden in de conferentiezaal over. In vele afvaardigingen traden scheidingen op. De vertegenwoordigers van regering en werk gevers van Japan bleven in de zaal, terwijl de afgevaardigden der werknemers deze verlieten. De bijeenkomst werd donderdag al af- Advertentie Lübke drong er bij de Westduitse bevol I king op aan de 17de juni door te brengen in overeenstemming met de opzet van de herdenkingsdag. Iedereen moet persoonlijk bereid zijn met hart en verstand tegen de scheuring van ons land op te komen en de nood van ons volk op zich te nemen, De dag mag niet worden gevierd als een soort vakantiedag, die goed is voor ont- I spanning en plezier, aldus de bondspresi dent, die zich daarmee keerde tegen de manier, waarop de Westduitse bevolking de afgelopen jaren de 17de juni heeft her dacht. De socialistische vice-partij voorzitter Herbert' Wëhner drong--inleen artikel in het blad „Das Parlament" op hetzelfde aan;.als. Lübke. Hij -riejt de-Wesfiiuitsers cfp "gebruik te maken van alle particuliere, zakelijke en ambtelijke relaties tot andere volken om de wereld duidelijk te maken dat West-Duitsland een democratie wil I zijn, maar dat de communisten dat in het I oostelijk deel van het land niet toestaan. De uitvoerende secretaris van de Chris ten-Democratische Unie Dufhüs maande alle partijleden en vrienden van de C.D.U deel te nemen aan de bijeenkomsten en „Een misdaad zonder meer." Zo noemde demonstraties van het Kuratorium Unteil de officier van justitie bij de Haagse poli- bares Deutschland, dat zich ten doel stelt tierechter de handelwijze van een 49-jari ge tandarts uit Hazerswoude, die op de rijksweg Den Haag-Utrecht onder Bode graven enkele auto's heeft „gesneden terwijl hij onder invloed van sterke drank zijn auto bestuurde. De tandarts kreeg twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De tandarts was op zaterdag 13 april met zijn echtgenote naar Utrecht gereden. Daar rezen moeilijkheden de wens tot hereniging in het Duitse volk Bij verstek heeft de Rotterdamse poli- tussen zijn I tierechter een 37-jarige koffiehuishouder vrouw en hem. De verdachte reed alleen uit Den Haag wegens mishandeling f 50. terug hij was opgewonden en had bo- boete of tien dagen hechtenis opgelegd, vendien sterke drank gebruikt. Op 10 april had hij een treincontro- Op de rijksweg nabij Bodegraven ging leur van de Nederlandse spoorwegen in hij „politie-agentje" spelen, zoals het ter een trein, die bij de halte Rotterdam-sta- zitting genoemd werd. Naar zijn mening dion stond, in het gezicht geslagen. De reden enkele automobilisten te hard. Hij man had zich opgewonden omdat de con passeerde deze wagens met honderdtwin- troleur hem had verzocht zich te verwij- tig kilometer per uur en „sneed" ze ver- deren van het balkon van een eerste-klas- volgens. se wagon, omdat hij in het bezit was van Een automobilist uit Gouda, die zelf ook een tweede klas treinkaartje. Volgens de „gesneden" werd, zag kans de bemanning politierechter zou de man hebben uitgeroe- van een snelle wagen van de rijkspolitie pen: geen woorden maar daden, te waarschuwen. De politie hield de tand arts aan nabij de afbuiging naar Bode- enerzijds tot uiting te brengen en ander zijds warm te houden. Uit alles blijkt dat men van plan is dit jaar, bij de verjaardag van de opstand in Oost-Duitsland, een grootscheepse en in drukwekkende demonstratie te geven van de Duitse herenigingswil. Het grootste obstakel daarbij zal echter wel de laksheid van de Westduitse bevol king zelf zijn. Vooral daar de 17de juni op een maandag valt, - ligt het voor de hand dat velen de vrije dag voor een lang weekeinde buitenshuis zullen gebruiken. De afgelopen jaren bracht het overgro te deel van de Westduitsers de dag overi gens ook al picknickende in het bos door. Men mag daaruit niet opmaken dat de wens naar hereniging in West-Duitsland bij de bevolking niet leeft. Maar wel geeft de geringe deelneming aan politieke de monstraties op die dag weer, dat men voorlopig in een hereniging niet gelooft. Daarnaast speelt de opvallende a-politieke instelling een groot deel van de Westduit se bevolking bij deze kwestie een rol. Generaal Erich Mielke, hoofd van de Oost^uitse 41 a a t s v eitiglaejd's die n s theeft in het partijblad „Neues Deutschland" ge waarschuwd dat everrtueël verzet krachtig zal worden onderdrukt. Deze waarschu- „De voornaamste punten van het ARKA manifest worden door de K.V.P.-fractie der Tweede Kamer onderschreven", luidt de reactie van de K.V.P.-fractievoor zitter dr. W. L. P. M. de Kort (en thans kabinetsformateur) op het A.R.K.A.-mani fest, vastgesteld op de op 11 mei in Den Haag gehouden landelijke bijeenkomst van de „Algemene Rooms Katholieke Ambte naren-Vereniging". In dit manifest werd onder meer aan gedrongen op een hervorming van de een trale commissie voor georganiseerd over leg, op het wegnemen van de achterstand in de salariëring der lagere en middel bare ambtenaren, op opheffing van de ge meentpclassificatie en op een plaats in het toekomstig kabinet van een bewindsman, ,die zich meer onverdeeld kan inzetten voor overheidspersoneelszaken". K.V.P.-fractievoorzitter De Kort schrijft in zijn reactie, dat met name de verbete ring van het georganiseerd overleg, de achterstand van lagere en middelbare ambtenaren, de eigen ziektekostenregeling voor het rijkspersoneel, meer vrijheid voor de lagere organen en vernieuwing van de pensioenwetgeving punten zijn, die door de fracties reeds herhaaldelijk aan de orde zijn gesteld en welke als na te streven verlangens door de fractie ook in de naaste toekomst blijven gelden. Namens de Tweede Kamerfractie van de V.V.D. heeft mr. W. J. Geertsema gereageerd op het ARKA-manifest. Uit zijn reactie blijkt hij het ten zeerste te betreuren, dat vrijwel alle sprekers op het ARKA-congres hebben verzuimd ook maar één woord te wijden aan het zeer vele goede, dat zijns inziens in de afge lopen vier jaren ten behoeve van de ambtenaren is verricht. „Hiermede is aan de regering onrecht gedaan." V Alvorens een standpunt te bepalen over de ARKA-wensen zou, zo blijkt uit het ant woord van mr. Geertsema, de V.V.D. kamerfractie eerst het oordeel van de andere ambtenarenorganisaties willen ver nemen. ..Wij zijn fiamelijk van mening, dat het de leden van de Staten-Generaal niet past om zich over primaire en secun daire arbeidsvoorwaarden van het over heidspersoneel uit te spreken, alvorens zij kennis dragen van datgene, wat er leeft in de gehele georganiseerde ambtena renwereld". „De Partij van de Arbeid kent, soms in tegenstelling tot een of meer van de andere Nederlandse partijen, grote waarde toe aan het optreden van de overheid ter bevordering van het algemeen welzijn Aldus de reactie van de heer J. G. Suur- hoff, voorzitter van de P.v.d.A. in zijn reactie op het A.R.K.A.-manifest. De Partij van de Arbeid heeft een open oog voor de noodzaak van een juist perso neelsbeleid der overheid, aldus deze reac tie. „Zondé^, een voor zijn, taak bergkend. toegewijd en betrouwbaar ambtenaren korps -zullen de vele taken,.-die de ^Partij, van de Arbeid door hogere en lagere over- wing vlak voor de tiende verjaardag van I heid verricht wenst te zien, niet op de de opstand van 17 juni 1953. juiste wijze kunnen worden vervuld". MOSKOU (AP) De Britse minister van luchtvaart, Julian Amery, heeft ver klaard, dat Russische luchtvaartautoritei ten erkennen, dat hun constructie van supersonische lijnvliegtuigen bij Groot- Brittannië en Frankrijk achterstaat. Amer een schoonzoon van premier Macmillan, legde deze verklaring af op een perscon ferentie na een reis van tien dagen door de Sovjet-Unie. Amery deelde mede, dat hij Rus sische functionarissen heeft gesproken over luchtverkeersrechten, vertikale op stijging en de ontwikkeling van helikop ters alsmede van de exploitatie van super sonische vliegtuigen en ruimtecommunica ties. Op de vraag of de Russen belangstelling hadden getoond voor het Brits-Franse su personische lijnvliegtuig Concorde, ant woordde hij: „Ja, zij hadden er belang stelling voor en erkenden, dat dit een ter rein was, waarop Groot-Brittannië en Frankrijk de leiding hebben". WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft het Amerikaanse Congres verzocht de ontwikkeling van een super sonisch lijntoestel goed te keuren en te fi nancieren. Hij schat de kosten van het zesjarige ontwikkelingsprogramma op een miljard dollar. Kennedy deelt het congres mede, dat de regering onmiddellijk een programma moet uitvoeren om de luchtvaartindustrie te helpen het toestel te ontwikkelen, daar de ontwikkeling de financiële draagkracht van de industrie te boven gaat. De pre sident stelt voor de fabrikanten van het toestel ten minste 25 percent van de ont wikkelingskosten te laten betalen. Het Amerikaanse toestel is bedoeld als een beantwoording van de uitdaging van de Brits-Franse Concorde, die is besteld door de Pan American World Airways. De heer Suurhoff acht het een gelukkig verschijnsel, dat zowel op het gebied van de sociale zekerheid als anderszins in het particuliere bedrijfsleven thans tal van maatregelen worden getroffen, die vroeger slechts bij de overheid be stonden. „Een consequentie van dit verschijnsel is, dat de overheid nu ook op het stuk van de salariëring en wat daarmee verband houdt, niet ten achter kan blijven bij het particuliere bedrijf. Deze stelregel dient in de eerste plaats te gelden voor het lagere en middelbare overheidspersoneel". Ook de heer Suurhoff acht, zo blijkt uit zijn reactie, hervorming van het huidige georganiseerd overleg in ambtenarenzaken dringend gewenst. Het zou naar de me ning van de P.v.d.A. ernstige overweging verdienen een staatssecretaris met de sa laris- en personeelspolitiek van het rijk te belasten en deze bewindsman ook een redelijke ruimte voor het voeren van wer kelijke onderhandelingen te laten. Aan het loonbeleid der lagere publiek rechtelijke lichamen zou, onder bepaalde voorwaarden, zeker i meer armslag ge geven kunnen worden, zo stelt de heer Suurhoff in zijn reactie. Hierin wordt voorts nog aangedrongen op het zo spoe dig mogelijk in de pensioenwet opnemen van „een waterdichte uitwerking van het beginsel der waardevastheid". Maandag zal de Indonesische minister van Luchtvaart, Iskandar, in Nederland aankomen. De minister is niet alleen ge ïnteresseerd in de Friendship, maar heeft ook grote belangstelling voor de vliegtui gen, die de K.L.M. van de hand wil doen, namelijk enige Constellations en Super- Consteilations. De heer Iskandar komt maandag om streeks negen uur op Schiphol aan. Hij zal dan een bezoek bij Fokker brengen, waar na hij op het hoofdkantoor van de K.L.M. een bespreking heeft op directie-niveau. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Stavoren J. Schone- veld jr., kand. te Zeist, die bedankte voor Welsum (O.). Bedankt voor Veenwouden J. Jukema te Holwierde voor Maarssen C. van den Bergh te Polsbroek. In het centrum van het Brabantse dorpje Reusel zijn gistermorgen twee Eindhovense bussen, één met Belgische arbeiders van Philips en één met Bel gische arbeiders van de DAF-fabrieken frontaal tegen elkaar gebotst. Eén aantal zwaargewonden en vele licht gewonden waren van dit ongeluk, het gevolg. Indien het roer ten aanzien van het na tionale houwprobleem niet radicaal wordt omgegooid, moet het vraagstuk van de huidige situatie in de bouw als onoplos baar worden beschouwd. Dit is de ziens wijs van drs. J. de Vries, president directeur van de „Verenigde Bedrijven Breder'o" te Utrecht. In het jongsté hum mer „Maatschappijbelangen" van de „Ne derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel" stelt de heer De Vries o.m dat wanneer sociaal-politieke overwegin gen de beleidstechniek in de bouw blijven beheersen, de hoop op de zo bitter nodig hogere produktie zijns inziens moet wor den opgegeven. Naar het oordeel van de heer De Vries is het „beleid" in ons land achtergeble- ven bij het klimaat, waaronder z.i. zowel de kleinere bedrijven als de grote-interna tionaal georënteerde bouwondernemingen echt aan de produktie kunnen komen Het huidige beleidsklimaat moet in een produktieklimaat wordeh getransformeerd In het artikel merkt de heer De Vries voorts o.m. op, dat de bouwnijverheid zelve aan een gesprek over haar taak nauwe lijks is toegekomen, dat technische rearch op een aan deze taak aangepaste schaal en niveau ternauwernood een punt van discussie is en dat economische re- search z.i. niet verder komt dan onder geschikte punten. „Niet alleen het beleid, ook het gesprek tussen de ondernemers ligt nog uit zijn voegen. De allesbeheer sende vraag „hoe vergroten we op korte termijn de nationale produktiecapaticiteit wordt in zijn totaliteit nergens aan de or de gesteld". De produktietechniek, aldus de heer De Vries, komt niet van de grond omdat er geen doelen zijn. waarop een onderneming van formaat een gehele stadswijk en niet graven. Volgens de politiemannen was de tandarts in een zodanige toestand dat hij zijn auto niet naar behoren kon besturen. De officier van justitie was van oordeel dat de opgewonden toestand, waarin de tandarts verkeerde, verergerd was door drankmisbruik. Hij vorderde vier weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Nadat de verdedi- Mooi slot ger, mr. W. J. M. Bordewijk, een voor waardelijke gevangenisstraf had bepleit, wees de politierechter vonnis. Op en om het Binnenhof De varkensmarkten in het gehele land blijven geschorst. De minister heeft bij beschikking de schorsing verlengd tot 8 juli. Ook blijft het verboden varkens, kalveren en schapen te vervoeren uit het oostelijke gebied naar het overige deel van ons land. Het vervoersverbod van varkens uit, naar of binnen een gedeelte van de provincies Overijsel en Gelderland is met ingang van 18 juni ingetrokken. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor bet laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE Aan het eind van haar tegenwoordige ministers-loopbaan heeft mejuffrouw dr. M. Klompé de voldoening genoten, dat de Eerste Kamer het door haar kundig voor bereide en verdedigde ontwerp-Algemene bijstandswet zonder hoofdelijke stemming heeft aanvaard. Zelfs mejuffrouw mr. Tjeenk Willink (P.v.d.A.), die niet in alle opzichten voldaan bleek te zijn en daar om aan onze eerste vrouwelijke minister bij haar laatste parlementaire „examen" niet het predikaat met de hoogste lof kon toekennen, gaf haar toch een fraai getuig schrift. Toch terugkeer van minister Klompé? Tot voor kort wist iedereen met stellig heid te verzekeren dat dr. Marga Klom pé geen verlenging van haar minister schap wenst en er bepaald de voorkeur aan geeft nu weer eens op de banken van de Tweede Kamer te gaan zitten. Intus sen gaat in Den Haag het gerucht één uit vele! dat mogelijk dr. Klompé toch nog over te halen zou zijn wederom minis ter te worden, maar dan ter opvolging van minister Cals, die het helaas een tijdlang kalm aan moet doen wegens zijn gezond heid. Voorlopig betwijfel ik nog een beetje of het straks aldus zal lopen, te meer daar dr. Albering, die zelf uit het onderwijs is voortgekomen en goed thuis is op onder wijsgebied, één der gegadigden voor de open post is. Hij zou zelfs de uitverkore ne van zijn fractie hiervoor zijn. Op het ogenblik, waarop ik deze kro niek verzend, heeft formateur dr. de Kort zijn „huiswerk" nog niet voltooid. Het schijnt, dat hij maandag de desbetreffen de fractievoorzitters zijn ontwerpprogram ma zal tonen en bovendien enige door hem gekoesterde denkbeelden op het stuk van de „personeelsbezetting." Ónder die des betreffende fractievoorzitters vallen thans nog de voorzitters van de vijf grootste fracties, dus die van K.V.P., A.R., C.H., V.V.D. en P.v.dA, te rekenen Pas in een later stadium zal moeten blijken, of iemand om een of meer redenen zal af vallen Daarbij komt nog, dat er met betrek king tot dat afvallen nog altijd kansen op van lid van de Staten-Generaal mag ver enigen, hetgeen in alle andere gevallen verboden is. Deze regeling is getroffen om te voorkomen dat ministers (en hetzelfde geldt voor staatssecretarissen) nooit be reid zouden zijn na afloop van hun taak in 's lands regering een plaats in een der Kamers te gaan innemen. Thans kunnen zij, ook terwijl een kabinet wellicht na af loop van de verkiezingen zal heengaan, bij de vierjaarlijkse verkiezingen voor de Tweede Kamer zonder enig bezwaar een Kamerkandidatuur aanvaarden en vervol gens ook zitting nemen in een der takken van de Staten-Generaal. Pas na drie maan den combineren van Kamerlidmaatschap wissel-„valligheid" bestaan, namelijk dat eventueel eerst de ene fractie geen lust zou hebben in 'n ministeriële boot te stap pen of door de formateur niet als de mees te gewenste zou zijn beschouwd, maar dat verdere onderhandelingen, hetzij over het programma, hetzij over de te bezetten posten (wellicht ook over beide) tot een stuivertje wisselen zouden leiden. Op die manier heeft de formateur zelf voorlopig sterke troeven in handen. Hij kan aldus de ene tegen de andere fractie uitspelen. Minister-kamerlid De grondwet maakt het mogelijk dat een minister, die tot lid van een der Ka mers wordt gekozen, gedurende drie maanden de functie van minister met die en Ministerschap moet men dan een keu ze doen. De grondwetgever heeft die termijn op zettelijk op drie maanden gesteld omdat hij het nuttig vond rekening te houden met de mogelijkheid dat de vorming van een nieuw kabinet vrij lang kan duren en dan gedurende die tijd onzekerheid be staat of wellicht een of meer van de de missionaire bewindslieden toch weer in de nieuwe ploeg zullen terugkeren. Niet fraai Bepaald niet fraai nu is de door alle ministers en staatssecretarissen die kan didaten waren voor Kamerzetels en ver volgens gekozen zijn de ministers De Quay en Zijlstra in de Eerste, de anderen in de Tweede Kamer gemaakte afspraak om voorlopig „lekker" de geloofsbrieven niet in te sturen, respectievelijk zich niet te laten beëdigen. „Pas wanneer men vier weken voorbij heeft laten gaan met inzending van de geloofsbrieven verspeelt men zijn Kamer zetel en dus hebben wij het op deze ma nier in handen de grondwettelijke ter mijn van drie maanden met nog eens vier weken te verlengen", heeft men ge redeneerd. Van figuren, die de eersten zijn om eerbied voor de grondwet te to nen is dit „handigheidje" niet fraai. Helemaal fout was het van minister To- xopeus, dat hij tot dusverre mee heeft gedaan aan dit spelletje, door zich in ie der geval niet te laten beëdigen. Zulks ofschoon hij.nota bene fractievoorzit ter is. Enfin, hij krijgt nu de kans op 18 juni, wanneer de Kamer weer in het open baar vergadert, zijn leven in dit opzicht alsnog te verbeteren. Dan zal hij daar mee als lid tot de Kamer zijn toegela ten. Doet hij dit niet, en zou inmiddels het staatshoofd nog eens de fractievoor zitters willen horen, dan zal hij niet van de partij kunnen zijn! Op het moment is namelijk de heer Ze- gering Hadders plaatsvervangend voorzit ter van de V.V.D.-fractie en de griffie van de Tweede Kamer zou zulks op het ogenblik in kwestie ter kennis van de Di recteur van het Kabinet der Koningin moeten brengen. Alles te samen genomen, kan mr. Toxopeus dus slechts één ding doen: er nu terstond bij zijn om tot de Tweede Kamer te worden toegelaten. SWINDON (Engeland) AP Van daag staat in Swindon (Engeland) de rij-instructeur Charles Bissell terecht die wordt beschuldigd van het gebrui ken van eetborden, poken en tennis ballen bij het lesgeven in autorijden. Vaak beschikte hij niet over een wagen en haalde zijn leerlingen dan over thuis in een stoel te gaan zitten, met een bord in de ene hand, een pook in de andere en onder elke voet een tennisbal. Hij zei tegen zijn leerlingen dat zij zich moesten voorstellen dat hun stoel een autobank was, het bord een stuurwiel, ie pook een ver snelling shandel en de tennisballen een rem en de koppeling. Tot stomme verbazing van de rechter van instructie verklaarde de inspec teur, die met het vooronderzoek was belast, dat 91,4 percent van Bissells leerlingen voor het rij-examen slaagde. Met het oog op het grote persoonlijke leed dat over een 43-jarige Pakistaanse zeeman is gekomen heeft de advocaat- generaal bij het Haags gerechtshof, mr. Zaaijer, een volgens hem vrij lage straf geëist tegen deze man, die in hoger be roep terechtstond wegens het voorhanden hebben van opium. De zeeman arriveerde in het begin van dit jaar met een Engels schip in Rotter dam. Bij de controle werd 3400 gram opium op hem aangetroffen. Het was zijn bedoeling dit verdovende middel te ver handelen. De rechtbank in Rotterdam had hem hiervoor zes maanden gevangenisstraf op gelegd. Inmiddels heeft de zeeman uit een brief van zijn broer vernomen, dat drie van zijn vijf kinderen bij de overstromings ramp in Pakistan om het leven zijn ge komen. Zijn vrouw en de andere kinderen liggen gewond in een ziekenhuis. Mr. Zaaijer wilde met deze tragische omstandigheden rekening houden in zijn eis. Hij eiste vier maanden gevangenis straf met aftrek. Wanneer het hof deze eis volgt zal de zeeman op de dag van de uitspraak 26 juni in vrijheid komen. Dan zullen ook alle formaliteiten voor vertrek uit ons land geregeld zijn. van een groepje van 43 woningen, waar van om redenen van goedkeuringsbeleid nog 25 naar een volgend jaar moeten wor den verschoven. Dit is, naar de mening van de heer De Vries, één van de oor zaken van de „vlucht" van de produktie- capaciteit naar buiten. Een andere oor zaak Van deze „vlucht"'Is het niet-werkén in de bouw van het marktmechanisme. „Acht men om redenen van nationaal be lang in de bouwnijverheid de huidige strakke distributie-techniek noodzakelijk, dan is het zeker, dat de woningnood in Nederland voorlopig niet wordt opgelost", aldus de heer De Vries in „Maatschap pijbelangen".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4