UITNODIGING L SuperMdrtr Schoonmakers op het strand Stier op stap SEMIPROFS IN IJMOND Conclaaf was nimmer zo goed geïnformeerd Aanmeldingsfo rmulier IJmuider Courant lederland Vragen over scheuren in flatgebouwen Havenberichten Betaling abonnementsgeld per giro Opnieuw veertienhonderd kistten groente doorgedraaid Z.-Afrika bestelt bommenwerpers in Verenigde Staten In de vishal en op zee Setni-prof ploegen Kardinalen kennen elkaar en de noden van de wereld beter dan ooit tevoren Vrachtschip gevonden in koolzaadveld ZATERDAG 15 JUNI 1963 7 IJmond-lassers naar Deltawerken Nieuwe trawler „Utrecht" naar visgronden Speeltuin-voetbaltoernooi begonnen voor de feestelijke opening van do nieuwe Albert Heijn SuperMart - IJmuiden op woensdag 19 juni om 10 uur Woensdag 19 juni is het een feestelijlce dag - voor ons maar ook voor u, mevrouw, die van gezellig en modem winkelen houdt. Want op die dag gaat de nieuwe AH-SuperMart open, met een groot assortiment levensmiddelen, hypermoderne slagerij, groenten- en fruit- vitrines, drogisterij, speciale afdelingen voor brood en gebak, enz. enz. Bij elkaar meer dan 5200 artikelen. Wij zullen u woensdag graag in onze nieuwe SuperMart begroeten - ook al om u te kunnen traktfcren en te laten profiteren. •PLEIN 1945 - IJMUIDEN snelle levering deskundige plaatsing WONINGINRICHTING Marktplein 29 - Telefoon 7541 Verbetering en uitbreiding openbaar slachthuis Lichte zomeravondklanken Veertigjarig dienstjubileum Jacqueline Auriol snelste vrouw ter wereld gr-- Voorkeur voor Italiaan Het raadslid de heer J. Visser (Prot. Chr.) heeft de volgende schriftelijke vragen ge richt aan B. en W van Velsen: 1. Heeft uw college kennis genomen van een artikel in de IJmuider Courant van donderdag 13 juni 1963 over „Scheuren in flats aan Lange Nieuwstraat?" 2. Kan het college mij inlichten wat de oorzaak is van deze scheuren? En of dit euvel op afdoende wijze is te verhelpen? Zo ja, op welke wijze? 3. Kan het colleger mij inlichten hoe de situatie is van onze nieuw gebouwde woningen wat betreft gescheurde muren of andere gebreken? 4. Is toezicht en controle bij onze woningbouw in voldoende mate aanwezig? De afdeling IJmond van de Nederlandse vereniging van Lastechniek, waarbij aan gesloten de lasclubs Velsen en Haarlem, zal zaterdag, 29 juni een excursie maken naar de Delta-werken. De lassers, die op die dag al vroeg van huis gaan en op ver schillende plaatsen in de IJmond en Haar lem zich in de bussen kunnen begeven, brengen eerst een bezoek aan Rotterdam en de Euromast. Vandaar gaat het naar Hellevoetsluis voor de lunch om vervol gens per boot de inmiddels beroemde Deltawerken te bezoeken. Na dit bezoek wordt in Oostvoorne het diner gebruikt en op de terugweg wordt ook de Schevening- se pier nog aangedaan. Nadat gistermiddag onder toezicht van de scheepvaartinspectie de reddingsmid delen en de ankers aan de daarvoor ge stelde proeven waren onderworpen, is de nieuwste aanwinst van 'de Rederij D. Joh. Krijger uit IJmuiden naar zee vertrokken om aan de visserij op de Noordzee deel te gaan nemen. De in IJM 24 „Utrecht" om gedoopte trawler is enigs weken geleden vanuit Bremerhaven naar IJmuiden ge bracht door een walbemanning van de rederij en is hier onder de Nederlandsche Schepenwet gebracht. Het schip is in 1950 in Duitsland ge bouwd als stoomtrawler; nog met kolen gestookte ketels zorgden voor de voort stuwing. In 1960 is deze kolenstookinstal- latie vervangen door een oliestookinstalla- tie. De machine van de „Utrecht" is van het open type. De ruimen van het schip kunnen 5.000 kisten vis bergen. Moderne navigatiemiddelen (dubbele radar, twee echoloden, midden- en kortegolfzenders en ontvangers) ontbreken niet. Aan brandstof kan 360 ton stookolie meegenomen worden Het schip staat onder bevel van schip per H. van den Bosch. In Bremerhaven was het schip bekend als BX 595 „Heinrich Beuren". Op het sportveld aan de Wijk aan Dui- nerweg in Beverwijk is Vrijdagavond een aanvang gemaakt met het speeltuin-voet baltoernooi, waarvoor wethouder A. J. Hel mes de aftrap verrichtte. De heer N. Zuurbier, .voorzitter van de Speeltuincen trale sprak nog een enkel woord, waarbij hij dit voetbaltoernooi een levendig on derdeel van het steeds omvattender speel tuinwerk noemde. Vervolgens werd de eerste wedstrijd ge speeld tussen de B-elftallen van Munnik- weide en Éandwijck, welke eindigde met een 10 overwinning voor laatsgenoemde club. Grote spanning was er bij de ont moeting tussen Oosterwijk A en Munnik- weide A. Zelfs een strafschop in de laat ste minuten bracht geen beslissing, zodat de wedstrijd zonder doelpunten eindigde. Maandagavond spelen Kindergenot B te gen Oosterwijk B en Kindervreugd A te gen Meerestein A. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Bernhard Fuhr; Szcecin, Stettin; Johannes Schupp, Otter- baecken; Calchas, Duinkerken; Strabo, Oporto; Cadrona, Swansea; Rigoletto, Dagenham; Forest Lake, Aden; Yewarch, Dordrecht; Steven, Bre men; Benguela, Wilhelmshafen; Eva, Jakob- stad, cellulose Velsen. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Rhenania, Pepel; Otto. Rotterdam; Freiheit, Den Helder; Argonaut, Rotterdam, ledig IJmuiden; Bloem gracht, Hamina; Skagerak, Harlingen, ledig IJmuiden. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Raknes, Emden, ledig IJmuiden; Bjoern Lohse, La Guaira; Falkenstein, New York; Chemietank 1, Hamburg; Memnon. Lissabon; Margit Brovig, New York; Leisa, Odense; Acciaiere, Narvik; Swift, Harlingen; Polarpris, Rotterdam; Cherie, Utersen: Minerva 2, Boston; Luctor, West- Hartlepool, walsmat IJmuiden; Dahomeykust, Freetown; Rigoletto, Dagenham; Jans, London; .okhee, Sunderland; Pacific Telstar, Le Havre, bijgeladen Buitenhuizen; Otto Springorum, Bremen, ledig IJmuiden; Manto. Aalborg; Car- drona, Duinkerken; Giessenkerk, Kaapstad; Oosterburgh, Karlskrona: Areas, Kopenhagen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Honds bosch, Karlshamn; Frasvio, St. Johns; Carmen, Karlsham, walsmat IJmuiden; Lizard, Hull ledig Zaandam; Mark Orh, Alblasserdam, ledig Zaandam: Alexander, Jakobstad; Johannes Schupp, Immingham; Weserstein, Vancouver; Oosterdiep, Helsingborg; Seeadler, Lilloth; Alcetas, Aarhus; Staffan, Stockholm. Advertentie U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 12922S ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 8.post- abonnees f 8.50. V kurlt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u, voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be- schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Albert Heijn Nadat aan het begin van de week een tekort aan spinazie de prijzen eerst tot 40 cent per kilo deed oplopen en ook de sla bij een matix aanbod nog 22 cent per krop noteerde, was dit beeld vrijdag bij de Beverwijkse groenteveiling volkomen veranderd. De markt werd toen namelijk dermate overvloedig van beide produkten vooriien, dat voor een goede kwaliteit spi-, nazie en sla respectievelijk 23 cent per kilo eri 12 cent per krop werd betaald en een restant van veertienhonderd kisten moest worden doorgedraaid. Het aanbod van bospeen was echter min der, hetgeen onmiddellijk in de prijs van 74 cent per bos tot uitdrukking kwam. Ook de bloemkool noteerde nog een gulden per stuk. Voor spercie- en snijbonen werd drie gulden per kilo betaald en voor een kilo peulen twee gulden. Rabarber werd voor 22 cent per bos verkocht en wegens de geringe aanvoer bracht ook de was- peen nog 1,08 per kilo op. De eerste sloffen aardbeien die werden aangevoerd noteerden een prijs van f 7,20 per slof, of van 65 tot 86 cent per doosje. Bloemen weer duurder Het koelere weer is direct van invloed geweest op de aanvoer van bloemen en de prijzen daarvan. Irissen liepen in prijs op tot 80 cent per bos, evenals de anjers en rozen respectievelijk stegen tot 15 en 27 cent per stuk. Ook margrieten werden duurder. De handel in pot- en perkplanten had eveneens een vlot verloop hoewel de aanvoer van perkplanten al weer duide lijk minder wordt. Advertentie Op de aanstaande openbare vergadering van het algemeen bestuur van de Vlees keuringsdienst Slachthuis IJmond (21 juni) zal onder meer in behandeling worden genomen het voorstel van het dagelijks bestuur tot de bouw van een koelhuis en stallen en tot vernieuwing van de koel installatie. De kosten voor de verbetering en uit breiding van het openbaar slachthuis en de kosten van aankoop en overdracht van de grond met opstallen aan de Wijker- meerweg (waartoe vorig jaar werd beslo ten) maken een geldlening van 325.000 noodzakelijk. Zaterdagavond van 88.30 uur zal de stadsbeiaardier de heer P. van Zalinge op het Carillon aan de Breestraat te Bever wijk een licht zomeravond-programma ten gehore brengen. Het programma luidt: „My old Kentucky home"; „The little brown jug"; „Over the Rainbow"; Impro visatie; „Muss Ich denn"; „Tom Pilibi" „Langs de Amsterdamse grachten"; „Land of Hope and Glory". f' - j - ,-y. Een wat opgewonden stier heeft kans gezien ongemerkt van het abattoir aan de Veelaan in Amsterdam te verdwij nen. Het dier volgde de spoorbaan en had bijna twee-en-een-halve km afge legd voor het bij de oostelijke doorgang van het Centraal Station werd opge merkt. Doodgemoedereerd wandelde de stier het station door in de richting Haarlem. Pas ruim anderhalve kilome ter verder kon het beest door spoor wegpersoneel versterkt met politie worden gegrepen en vastgebonden in afwachting van de komst van personeel van het abattoir, waar men op dat tijd stip het dier nog niet had gemist. WASHINGTON (AP) Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben verklaard dat zij 'n verzoek van Zuid-Afrika in overweging hebben genomen voor de leverantie van bommenwerpers en de daarvoor benodig de uitrustingen. De autoriteiten in Was hington zouden over deze kwestie onder ling verdeeld zijn. Een groep adviseurs voor de buitenland se politiek is tegen de verkoop van deze goederen met een motivering dat Zuid- Afrika ze zou kunnen gebruiken bij het bevorderen van zijn apartheidspolitiek. Anderen zouden er echter gunstig tegen over staan omdat de Zuidafrikanen ze el ders zouden kopen, mocht het in de Ver enigde Staten niet lukken. GROENTEVEILING BEVERWIJK. Prijzen van vrijdag: aardbeien 455720 (slof), aardbeien 60—85 (doos), spinazei 7— 33, postelein 12—19, bloemkool 38—100, bospeen 4569, waspeen 73106, sla 512, rabarber 922, sperziebonen 255295, peulen 160195. Voor het eerst in dit seizoen is men begonnen met het op iets grotere schaal reinigen van het IJmuider strand. Ben ongeveer zes man grote ploeg van de Velsense gemeentereiniging was vrij dagmiddag in actie met harken en hooivorken. Al het bijeengegaarde vuil werd op een vrachtauto gedeponeerd. De heren A. Schelvis uit Wijk aan Zee en H. Veen uif Beverwijk, die veertig jaar in dienst zijn bij de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken n.v„ werden in verband met dit jubileum vrij dagmiddag in de leerlingenwerkplaats van het bedrijf toegesproken door de cöYn- mercieel directeur, ir. P. R. Bentz van den Bergh. Zij ontvingen van hem de ge bruikelijke enveloppe met inhoud, een gou den horloge en de oorkonde van de Maat schappij van Nijverheid en Handel. De heer W. Wiersma, sectorchef havens en vervoer voegde hier het al even traditio nele fotoboek aan' toe. (Van onze correspondent) PARIJS Jacqueline Auriol, schoon dochter van de eerste president der vier de republiek, heeft gisteren, ter gelegen heid van de internationale vliegtuigtentoon stelling op Le Bourget, een nieuw wereld record voor vrouwen in de lucht geves tigd. Met een Mirage III-jager heeft ze een snelheid van 2030 kilometer per uur bereikt. Jacqueline Auriol, wie enkele jaren ge leden als pilote een ernstig ongeluk over kwam, waarvan haar gelaat de sporen nog altijd vertoont, kan zich er nu voor de vijfde maal op beroemen de snelste vrouw ter wereld te zijn. Ze haalde 104 km meer dan het oude record dat 2 mei 1962 ge vestigd werd door de Amerikaanse Jacque- Iie Cochrane, die in een F 100 G straal ja-' ger vloog. Vrijdag De aanvoer in IJmuiden was vrijdag 5050 kisten vis, waarvan 606 kisten tong en tarbot, 5 heilbot, 859 schol, 8 schar, 6 bot, 725 haring, 610 makreel, 983 schelvis, 347 wijting, 417 kabeljauw en gul, 13 leng, 16 haai, 2 ham, 25 wolf, 9 poon, 403 koolvis en 11 diversen. In guldens, per kilogram: heilbot 3.50 2.60; gr. tong 3.803.30; grm. tong 3.80 3.30; kim. tong 4.503.85; kl. tong I 5- 4.40; kl. tong II 4.60—3 90; tarbot I 2.90— 2.30; zalm 75.50. Per 50 kilogram: gr. schol 2825; grm. schol 2621; kim. schol 30; kl. schol I 25^, kl. schol II 29—8; schar 20—16.50; bot 2.90 2.50; v. haring 23.6016; makreel 28 18 20; gr. schelvis 2423; grm. schelvis 2417; kim. schelvis 2414; kl. schelvis I 2414; kl. schelvis II 1711; wijting 26 12; gr gul 312; mid. gul 2819; kl. gul 2413; kl. 'haai 159; ham 124; kl. wolf 3426, poontjes 16; kl. koolvis zwart 24—14. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 15258, gr. koolvis zw. 5648, gr. leng 48, gr. wolf 64—60. Besommingen van vrijdag, in guldens KW 121: 9240; KW 38: 3660: KW 17: 2360 KW 31: 3750; KW 112: 1060; KW 51: 4650 KW 149: 1830; IJM 4: 5980; GG 108: 24.500 en SCH 171: 3460. Overal wordt gevist De schipper van de KW 3 „Koraalbank" heeft in de afgelopen nacht medegedeeld, dat de gehele vissersvloot op de Noordzee, vrijwel overal waar gevist kon worden, in actie was. De „Jullie Strijff" is op de thuisvaart met ruim duizend kisten vis, die over de 59 graden noorderbreedte is gevangen. De schepen die vrijdag op haringjacht waren hebben weinig resultaten geboekt. Van enige concentratie was geen sprake. Zondag gaan VSV en Stormvogels hun krachten meten met de beide Friese se- mi-profclubs Leeuwarden en Heerenveen. Dat er in de respectieve kampen veel ani mo voor deze wedstrijden zal bestaan, geloven we niet, hoewel we aan de an dere kant moeten toegeven, dat woensdag jl. VSV en Zwolse Boys VSV dan voor al na de rust een pittige partij voet bal ten beste gaven. Bovendien zitten er voor de roodwitten behalve dan het binnenhalen van de overwinningspremie nog twee andere kanten aan de wedstrijd tegen Leeuwar den. In de eerste plaats het feit, dat men in de laatste wedstrijd graag het onge slagen thuisrecord zal willen handhaven en alsdan brengen op 11 gewonnen en 5 ge lijk gespeelde wedstrijden en voorts zul len de VSV-ers ongetwijfeld revanche wil len nemen voor de op 2 december jl. ge leden 2-1 nederlaag. We verwachten, dat ze zowel in het één als het ander zullen slagen. Stormvogels trekt naar Heerenveen. De vorige zondag zagen we deze Friezen op Schoonenberg tegen VSV in actie en we herinneren ons dus nog goed, hoe ze in deze ontmoeting tot tweemaal toe de lei ding namen en toch ongeveer een kwartier voor het einde de 2-2 stand handhaafden. Toen moesten ze echter via de „periode André" eraan geloven. In 3 minuten sloeg deze VSV-er evenveel gaten in de noor delijke defensie, zodat het tenslotte nog een fikse 5-2 nederlaag voor de Heeren- veeners werd, maar dit neemt niet weg, dat uit wat ze in 5 kwartier van de wed strijd hadden gepresteerd, blijkt, dat ze toch nog wel wat in de mars hebben. Op eigen terrein wonnen de Vogels destijds met 1-0, maar we verwachten ditmaal zeker niet meer dan een gelijkspel. VSV (thuis tegen Leeuwarden): Stuy; Jager en Rynders; Hendrikse, Kort en Brom; Immers, Van Dolder, An dré, Dikstaal en Farenhorst. Stormvogels (uit tegen Heerenveen): Egner; Th. van Kampen en Van Duy- venbode; Van Wooning, Pirovano en De Bruin; Kiewiet, W. van Kampen, Cleeren, Wortel en Van Weerlee. VATICAANSTAD (AP) De kardinalen die zich in Rome verzamelen voor het ge- heim corrclaaf om een nieuwe paus te kie zen weten meer van elkaar en vSn de wereld dan ooit in d,e geschiedenis de in conclaaf vergaderde kardinalen geweten hebben. Dit kan invloed op de keuze van de opvolger van paus Joannes XXIII hebben. In oude tijden, toen het reizen over land lang duurde en schepen langzaam waren, kregen de kardinalen van buiten zelden kans elkaar of de kardinalen van Rome te bezoeken, of iets te vernemen over el kanders meningen. Zij ontmoetten elkaar slechts als een paus was overleden en dan voor zo korte tijd, dat op zijn best enkele van hen op een bekende kerkelijke figuur stemden en niet op iemand, die zij per soonlijk kenden. Maar ditmaal ziet het er heel anders uit. De kardinalen hebben door het conci lie de gelegenheid gehad, met elkaar ken nis te maken en elkanders opvattingen te leren kennen. Er is geen twijfel aan, dat de confrontatie van de meningen, die het heilig college in drie groepen heeft doen „uiteenvallen" als men dit woord op de juiste wijze wil verstaan: liberalen, conservatieven en neutralen ook in het conclaaf tot uiting zal komen en invloed zal hebben op de keuze van een nieuwe paus. Hierdoor en doordat de moderne ver voer- en communicatiemiddelen de wereld kleiner hebben gemaakt, zal dit conclaaf het best geïnformeerde aller tijden zijn en zal de kardinaal, die van zijn troon stapt om zijn stembriefje te deponeren in de gouden kelk op de tafel voor het hoog altaar van de Sixtijnse kapel en onder het fresco van Michel Angelo dat de schep ping en de val van de mens in beeld brengt, meer van zijn kandidaat weten dan alleen diens naam en een korte le vensbeschrijving. Hij zal ook meer weten van de wereld en het soort paus, dat naar zijn mening nodig is om aan haar pro blemen het hoofd te^bieden. Zal deze kennis tot gevolg hebben dat het conclaaf lang duurt? Het is mogelijk, maar het kan even goed, dat het tegen deel het geval zal zijn. Als er geen echte impasse ontstaat moe ten de opinies van de kardinalen wel sterk genoeg zijn om tot een redelijk snelle be slissing te leiden. Ieder van hen weet on getwijfeld al, op wie hij bij de eerste stemming zijn stem zal uitbrengen. Daar na is het slechts een kwestie van het eens te worden over -de meest geschikte kandi daat: Het feit, dat de niet-Italianen in het heilig college de meerderheid hebben, schijnt de kansen dat het conclaaf met voorbijzien van de traditie van vier eeuwen een niet-Italiaanse paus zal kiezen niet groter te maken want niet alle 53 niet- Italiaanse kardinalen (Italië heeft er 29) of zelfs velen van hen zijn automatisch voorstander van een keuze in strijd met de traditie. Een Fransman bijvoorbeeld kan de vrees koesteren, dat een Oosten rijker of een Duitser te nationalistisch en dat een Canadees of Amerikaan te zeer op de nieuwe wereld georiënteerd zou zijn en de Duitser en de Amerikaan zouden overeenkomstige tfezwaren tegen een Fransman kunnen hebben. Nog onwaarschijnlijker is het, dat het conclaaf een traditie van zes eeuwen zou negeren om iemand buiten zijn gelederen, of zelfs een leek wat ook niet verboden is, te kiezen. Het is waar dat men de vorige keer de aartsbisschop van Milaan Giovanni Battis- ta Montini, die toen geen kardinaal was, een kans gaf, maar Montini is nu kardi naal en sterk favoriet en de lagere rangen van de hiërarchie tellen niemand van zijn formaat. Eén ding lijkt zo goed als zeker, de nieuwe paus, wie hij ook moge zijn, zal het concilie opnieuw bijeenroepen. Dit wordt door vele van de kardinalen, die zich te Rome verzamelen, verwacht. In oostelijk Flevoland bij Dronten wordt op het ogenblik een vracht scheepje uitgegraven, dat vermoedelijk in de zeventiende eeuw op de Zuider zee is vergaan. Het bootje ligt in een koolzaadveld en is geladen met schel pen. In de romp van het schip, dat twintig meter lang is, heeft men aller lei voorwerpen gevonden, zoals twee honderdvijftig zilveren munten, een fraaie tinnen kan en een bronzen braadpannetje. Van officiële zijde be staat veel belangstelling voor de boot, waarvan de romp nogal gaaf is. Ondergetekende Naam Straat Plaats wenst zich met ingang van te abonneren op 4 f 8.— per kwartaal of 1 0.62 per week *1 Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening Zfl, die zich met Ingang van 1 loll 1963 oer kwartaal abonneren, ontvangen de nnmmera tot en met 29 Jnni 1963 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- tn kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7