Rendez-vous in de ruimte in een baan om de aarde Nu ook een Russische Spanning in Londen over afloop van Profumo-debat HET WEER vrouw <n°/> Mr. H. Albarda pres.-directeur van de KLM Margarine één cent duurder Onzekerheid over landing var Bykovsky Ben Goerion legt premierschap neer Zaterdag vormde zich al een rij voor publieke tribune van het Lagerhuis Goedkoop winkelen Formateur ontvangt fractievoorzitters ttentie ctie 10. v.f/'wweHdê^ ejore you ouy'. Tmiri. 29." 48e JAARGANG NUMMER 186 Lichtgewicht (colberts en pan talons in moderne snit, bij zonder geschikt voorvrijetijds kleding. Kolberts v.a. f 68.- Pantaions v.a. f 39.75 Boeman Wilson Gesloten front Aanbiedingen Tass ontkent FALCON REGENJASSEN Het woord is aan In de krant van heden: Bykovsky's landing V rouwencongres Enige regen Aan het strand: ZOMERPANTALONS FPFi 23 II '1' 11* Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T Ti j-J m wm /Ml Mk 4" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. II TT T U TT I. Q Q Q Abonnement per week 62 cent, ^kwartaal MAANDAG 17 JUNI 1963 8.—, franco per post 8.50. Losse hIÏLI!^ 15295 DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M U 1D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING IJmuid^ SLnt no. 12B2B& Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije voor exclusieve herenmode en zS heeft v. Klmmenaede nog veel meer modetips, ook voor corpulente of lange heren! -"te houtstr. 59 213 92 h*3;!ern (Van onze correspondent) LONDEN. De laatste ontwikkeling kort voor het begin van het debat over het Profuma-schandaal in het Britse Lagerhuis is, dat een nederlaag voor premer Macmillan vrijwel lijkt uitge sloten omdat de meeste leden van de Conservatieve fractie, die zijn beleid af keuren, niet van plan zijn dit openlijk te tonen. Er wordt beweerd dat de on tevreden Conservatieven zouden zijn ge paaid door de belofte dat Macmillan spoedig aftreedt. Bij het gebouw van het Lagerhuis vormde zich zaterdag al een rjj om een zitplaats op de publieke tribune te be machtigen. Om half een in de nacht van vrjjdag op zaterdag kwam de eerste belangstellende, de 24-jarige toneellerares Susan Harris, die een veldbed en een slaapzak had meege nomen. Zij zei: „Ik hoop de regering te zien vallen". Macmillan heeft door drastisch ingrijpen de wegens gewetensbezwaren van enkele ministers aan het wankelen gebrachte een heid van zijn kabinet, hersteld. Hij heeft de aarzelenden onder zijn collega's, die met aftreding hadden gedreigd wegens de, op z'n zachtst uitgedrukt, slappe manier waarop Macmillan de Profumo-affaire zou hebben behandeld, duidelijk gemaakt dat wanneer zij hem op dit ogenblik tot heen gaan zouden dwingen, hij de gehele partij in zijn persoonlijke ondergang zal mee slepen door onmiddellijk de kamers te ont binden en nieuwe verkiezingen te houden. Dit betekent dat Macmillan de felle leider van de oppositie Harold Wilson die zo goed als zeker zijn opvolger zou worden, als boeman gebruikt. Want het staat vast dat de Conservatieven bij de stembus vernietigd zouden worden. Het kabinet toonde daarom gedurende het weekeinde voor het eerst een gesloten front, vooral ter bezwering van de nog steeds verdeelde Conservatieve fractie. Er zijn zeker enkele tientallen Conservatieve afgevaardigden, die de voortdurend berg afwaarts glijdende Macmillan willen zien verdwijnen voor het helemaal te laat is, of die in elk geval de kat uit de boom wensen te kijken en zien hoe Macmillan maandagavond in het Lagerhuis de vuur proef doorstaat. De algemene slotsom i: dat Macmillan tenminste de komende da gen nog veilig is, maar dat de bom voor hem daarna vrij spoedig zou kunnen bars ten Macmillan werd gedurende het week- ëinde voorlopig gered door Enoch Powell, die als het geweten van het kabinet en de partij fungeert en gedreigd had af te treden omdat Macmillans uiteenzetting van zijn beleid in het kabinet hem aan vankelijk niet kon bevredigen. Zaterdag avond legde Powell de verrassende ver klaring af dat hij geheel achter Macmil lan staat, omdat hij diens persoonlijke eer volkomen onaangetast acht. Macmil lan kan rekenen op het kernkabinet en de grote massa van de Conservatieve fractie. Lord Poole, een van de beide voorzitters van de Conservatieve partij, heeft het op een partij bijeenkomst in Birming ham krachtig opgenomen voor de benar de Macmillan. De kanselier van de schat kist, Maudling, stelde zich krachtig teweer tegen de algemene beschuldigingen van „corruptie onder hoge functionarissen". Het is onwaar en er is geen bewijs voor, zei hij. Er gaan ook andere stemmen op, die waarschuwen tegen bekladdingscam pagnes die het politieke leven tot onder gang kunnen doemen. Indien Macmillan echter door zijn eigen partij het mes op de keel wordt gezet, zal hij zeker niet onmiddellijk af treden, omdat hij weigert de indruk te- wekken te zijn gezwicht door een leugen van een minderwaardig man. Christine Keeler schijnt bij het hele dra ma wel te varen. Niet alleen zou zij 150.000,- honorarium hebben ontvangen van een Londense zondagskrant, waarin zij op het ogenblik haarfijn haar avontu ren met Profumo en Ivanov, de vroegere Russische assistent marine-attaché be schrijft, maar haar worden tevens film en cabaretcontracten aangeboden. Een Londense club offreerde Christine 50.000 per week. Haar rechtskundig adviseur heeft echter verklaard dat zij niet van plan is „zich als bezienswaardigheid te laten gebruiken." MOSKOU (Reuter-AFP) Het Russis- sche persbureau „Tass" heeft de Britse persberichten als zou Ivanov tegelijk met de afgetreden Britse minister van Defen sie Profumo een verhouding met Christine Keeler hebben gehad ontkend. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Francis Bacon: Iedere stijging naar een hoge positie geschiedt langs een wenteltrap. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 Buitenlands nieuws3 Topsy 4 Horen en 7Aen 5 Kunst i .5 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 13 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Luidsprekers4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De eerste vrouw in de ruimte, de Rus- I sin Valentina Teresjkova. (Telefoto) Aan aandeelhouders van de KLM zal worden voorgesteld de huidige vice-voor- zitter van de raad van commissarissen rar. H. Albarda te benoemen tot president-di recteur van de KLM. De heer Albarda is 59 jaar oud. De KLM deelt mee dat de nieuwe pre sident-directeur, die in de plaats komt van drs. E. van der Beugel leiding zal geven aan de werkzaamheden van de di rectie en de activiteiten zal coördineren. Hij zal worden bijgestaan door de heren ir. F. Besancon, mr. L. de Bock en E. H. Larive. Het ligt in de bedoeling deze directie uit te breiden met een vijfde man. De commissarissen hopen hierover binnen kort nog een voorstel te doen. Mr. Albarda heeft zeer grote internatio nale ervaring. Zo was hij tien jaar direc teur van de Nederlandsche Handel Maat schappij en twaalf jaar voorzitter van het Centraal Orgaan voor Economische be trekkingen met het buitenland. Lange tijd was hij ook voorzitter van het Centraal Instituut voor de industriebevordering en hij richtte samen met oud-minister Steen- berghe het Instituut voor de bevordering van de Nederlands-Amerikaanse samen werking op. Met ingang van vandaag is de margarine één cent per pakje duurder geworden. De bond van Nederlandse margarine fabrikanten zegt dat deze prijsverhoging een gevolg is van gestegen grondstoffen- prijzen. De laatste verhoging eveneens met één cent per pakje dateert van half februari. MOSKOU (Tass, Reuter en AFP) - De Russiche ruimtevaarder Bykovsky, die vrijdagmiddag in een baan om de aarde werd gebracht, heeft zondagmor gen gezelschap gekregen van de 26- jarige Russin Valentina Wladimirowna Teresjkova. Zij werd om half elf Neder landse tijd gelanceerd voor een vlucht die tot doel heeft de besturing te ver beteren van meer ruimteschepen die zich gelijktijdig in de lucht bevinden. In antwoord op een boodschap van premier Kroesjtsjev meldden de twee ruimtevaarders, dat zij een radioverbin ding tot stand hadden gebracht waar over zij met elkaar konden spreken en dat zij zich „op korte afstand van el kaar" bevonden. Vanmorgen vroeg meldden beide ruim tevaarders, dat zij een goede nachtrust hadden genoten en dat alles naar wens verliep. Om zes uur had Bykovsky in Vostok V meer dan 45 rondjes om de aarde gemaakt en Valentina Teresjkova in haar Vostok VI meer dan 14. Valentina Teresjkova werd op 6 maart 1937 geboren in het dorp Maslennikovo als dochter van een tractorbestuurder en een textielarbeidster. Zij is lid van de commu nistische partij. Op 17-jarige leeftijd ging zij in een bandenfabriek werken; later kwam zij in de fabriek waar haar moeder werkte. Zij bezocht zeven jaar lang avond scholen en behaalde in 1960 een diploma voor weeftechniek. Valentina's vader sneu velde in de tweede wereldoorlog. Zij is een liefhebster van parachutespringen en maakte 126 sprongen. Zij doorliep de school voor ruimtevaarders en verkreeg daar de rang van luitenant. Valentina ts niet getrouwd. Zij heeft een broer die chauffeur is en een getrouwde zuster. Aan de vooravond van haar ruimtereis verscheen de astronaute op een perscon ferentie. Zij was gekleed in een elegante blauwe jurk en droeg naaldhakken. Op de Op het Rode Plein in Moskou stroom de een geestdriftige menigte bijeen na de bekendmaking dat de Sovjet-Unie behalve een man ook een vrouw in de ruimte had gebracht. Hoog boven de hoofden van de mensen steken de por tretten van het „Russische ruimtepaar" uit. Telefoto linkerborst van haar ruimtepak is een wit te duif tussen zonnestralen geborduurd. In een boodschap aan Valentina Teresj kova zei premier Kroesjtsjev: „Het Rus sische volk is trots op u. Wij volgen u met de grootste aandacht en wensen u van harte een zegenrijke vlucht toe". De ruimtevaarster zond de gebruikelij ke dankwoorden, boodschappen en heil wensen naar de aarde. De volkeren van Afrika ontvingen wensen voor „vrede en geluk" en tijdens het overvliegen van Azië zond Teresjkova „de hartelijke groe ten aan miljoenen Chinezen". Zoals gebruikelijk is zijn de Russische dichters in verheven lofzangen losgebro ken. Loedmilla Popava uit Leningrad stuurde een gedicht, dat is opgenomen in „Sovjetskaya Rossia" en dat zo ongeveér betekent: „Wat zou ik het haar graag willen vertellen, Haar, het meisje dat beproevingen en vrees heeft overwonnen. De ruimtebroeders hebben nu een zusje, Vliegend in de oceaan der sterren, De dochter van mijn land, Dat wonderen mogelijk maakt. Haar dappere, stralende ogen Blikken van het tv-scherm in mijn hart". In Moskou meenrlp men in welingelichte kringen te weten, dat Valery Bykovsky vrijdag 21 juni in de ochtend zal landen na 105 maal om de aarde te hebben ge draaid. De directeur van een .lapans in stituut voor radio-onderzoek sprak echter vanmorgen de verwachting uit, dat de lan ding reeds vanavond zou plaats hebben, omdat de omlooptijd van de Vostok V te veel zou zijn teruggelopen, hetgeen een voortzetting van de vlucht gevaarlijk zou maken. De Sovjet-Unie heeft reeds eerder een „rendez-vous" in de ruimte tot stand ge bracht: in augustus 1962 cirkelden Niko- lajev en Popovitsj op een onderlinge af stand van nog geen vijf kilometer om de aarde. Een bekende Russische biologe, me vrouw Guerd, heeft aan Tass gezegd, dat de ruimtevaart voor vrouwen in de nabije toekomst wellicht noodzakelijk wordt als men kleine levensgemeenschappen in de ruimte denkt te brengen. In verband hier mee is het van belang te weten hoe het vrouwelijk organisme reageert op de om standigheden van de ruimtevaart, aldus de biologe, die vertelde dat het probleem van de vrouw in de ruimte reeds lange tijd in studie is bij de Russische geleer den. In Moskou begint over enkele dagen een internationaal vrouwencongres. Ruimte vaarder Joeri Gagarin noemde Valenti na's vlucht over radio-Moskou „een. ge schenk aan alle vrouwen ter wereld." In een Moskouse schoonheidssalon, waar tal rijke vrouwen op hun beurt wachtten, wer den de dames met de voornaam Valentina het eerst behandeld. Onder de gelukwensen die aan de Sov jet-Unie die uit de hele wereld zijn bin nengekomen, waren die van koningin Eli sabeth van Engeland en van mevrouw Ban- daranaike, de premier van Ceylon, die te legrafeerde dat „de daad van Valentina de vrouwen over de gehele wereld met trots zal vervullen." De Russische televisie heeft beelden van de astronaute in haar ruimtecabine uitge zonden. Het orgaan van de Russische jeugdbe weging schrijft, dat het niet meer lang zal duren of de Russische ruimteschepen zul len voorzien zijn van een „badkamer" terwijl de astronauten weldra hun maal tijden zelf zullen kunnen bereiden. WASHINGTON Een functionaris van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft gezegd, dat de Verenigde Staten op het ogenblik geen plannen hebben om een vrouw in de ruim te brengen. Deze kwestie zou pas „een hele poos la ter" aan de orde kunnen komen. JERUZALEM (Reuter) Premier David Ben Goerion van Israël is om „persoonlijke redenen" die geen verband met „enigerlei stat tskwestie of enige bij zondere gebeurtenis" afgetreden, zo is gis teren officieel in Jeruzalem meegedeeld. Te Almelo is een 22-jarige gehuwde vrouw gearresteerd wegens winkeldiefstal. Bij haar verhoor bekende ze dat ze al een half jaar lang elke zaterdag naar dezelfde zelfbedieningszaak ging om daar al haar boodschappen te halen zonder ooit te be talen. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Over wegend matige wind tussen zuid west en zuid. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee Morgen iets beter strandweer wellicht tot de avond droog met enkele verspreide opklaringen Zwakke tot matige wind tussen zuio en zuidwest. In de middag 17 a 18 graden, zeewater 14 graden. V ooruitzichten: Storings fronten van de oceaan blijven het strandweer voorlopig een wisselval lig karakter geven. Deze foto van Valentina Teresjkova en Valery Bykovsky, gemaakt op het Rode Plein te Moskou in de dagen van hun opleiding, is vrijgegeven door het Russische persbureau Tass. (Telefoto) Vandaag heeft de kabinetsformateur, dr. W. L. P. M. de Kort, de leiders van de vijf grootste Tweede-Kamerfracties ontvangen, te beginnen met prof. dr. A. Vondeling (P.v.d.A.). In de loop van de dag kwamen de fracties bijeen om zich ten opzichte van het ontwerp-basis- programma van de formateur een oor deel te vormen. De vijf fractieleiders hebben gedurende het weekeinde het geheim van het pro gramma zo goed mogelijk weten te bewa ren. Bekend is slechts geworden dat het voortbouwt op de 38 punten uit de lei draad van dr. Rommc en dat het is inge deeld in een aantal hoofdstukken. De ver klaringen over de vraag of het program ma de VVD en de PvdA tot een duidelijke keus zal dwingen lopen uiteen. Mede op grond hiervan is het het meest waarschijnlijk dat dr. de Kort naar geen van beide kanten toeschietelijk heeft wil- - len zijn en dat hij er dus nog steeds op uit is allereerst voor de KVP zoveel mo gelijk uit de kan te krijgen. Het program is zaterdag door koeriers naar de fractievoorzitters gebracht. Hier mee kwam dr. de Kort weer terug op zijn eerder genomen besluit het stuk pas he denmorgen aan de fractieleiders te over handigen. Hij had zijn program iets eer der gereed dan hij zelf had voorzien. Zeer opmerkelijk is het artikel dat van morgen op een zeer opvallende plaats in het r.k. dagblad De Volkskrant is gepu bliceerd. Onder het opschrift „men schrijft ons van bevriende zijde" wordt met na druk gewezen op de nadelen van een her nieuwd samengaan van de K.V.P. met de V.V.D. (tegenstand tegen herziening ondernemingsvorm, de invloed van de werkgevers, tegenstand algemene kinder bijslagwet, enzovoorts). Daartegenover wordt gesteld dat de P.v.d.A. tot 1957 een constructief medere geerder is geweest en ook wordt erop ge wezen dat de socialistische partij construc tief heeft meegewerkt aan de mammoet wet en de algemene bijstandswet. Deze week lichtgewicht Katoenen gabardine. 1 fl 95 krimpvrij Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1