DE KORT MAAKT NU PROGRAM VOOR VIERPARTIJENKABINET Prof. dr. De Quay in Eerste Kamer HET W Kansen voor VVD stijgen Nenni legt partijleiding uit protest neer „Valja" vloog voort Rusthuis kreeg spook op bezoek Verkade Ry-Kin<> knackebrod u: Protestantse groep tegen vijf partijen in regering Film over Frans Hals in première Eerste Kamer akkoord met grenswijziging van Haarlem Soldaat ernstig gewond door geweerschot Het Weense gesprek Soekarno-Bernhard Socialisten doen formatiepoging van christen-democraat Moro mislukken Rekruut trotseert generaal Massu Kopen van scooters e.d. wordt makkelijker Parijs zat ernaast Profumo keerde terug in Lenden Ds. King dreigt met grote protestmars DAGBLAD VOOR V ELS E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 19 JUNI 1963 Hans Kaart overleden - Zie pagina 7 Veertien gegadigden delen totoprijs Bewolking Aan het strand: Merkwaardig Voor V.V.D. Geen respect voor de man die Algerije vertrapte In de krant van heden: Communistische druk Het woord is aan FALCON TWEEDJASSEN 48e JAARGANG NUMMER 188 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef Dezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 N ÏJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden, J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In aanwezigheid van staatssecreta- s ris mr. Y. Scholten, het voltallige 1 college van B. en W. van Haarlem 5 en vele autoriteiten, kunstenaars 1 en andere genodigden heeft gister- middag om vijf uur in het Rem- brandt Theater te Haarlem de première plaats gehad van de film „Portret van Frans Hals" van Frans Dupont, die in opdracht 5 van het ministerie van O., K. en W. zijn film maakte in de vorig jaar 1 met wereldsucces gehouden Haar- H lemse Frans Halsexpositie. De foto toont staatssecretaris Scholten en 1 de filmer in gesprek tijdens de H geanimeerde ontvangst, die het 1 gemeentebestuur van Haarlem na i de première in het Frans Hals- 1 museum hield. Voor een verslag van het gebeuren en een waar- i dering van de film zie men pag. 7. In de vergadering van de Eerste Kamer zijn de opnieuw benoemde senatoren, mr. G. van Hall en C. van der Waerden (beiden Partij van de Arbeid) als zodanig beëdigd. Nadat, namens de commissie van onder zoek, mr J. in 't Veld verslag had uitge bracht van het onderzoek naar de geloofs brieven van het nieuw benoemde Kamer lid prof. dr. J. E. de Quay, thans minister president, is besloten de heer De Quay tot de Kamer toe te laten. De hoofdprijs van de sporttoto van deze week, die 96.285,20 bedraagt, moet door 14 personen worden gedeeld. Zij ontvangen ieder netto 5.845,96. Voor de tweede prijs van 52.519,20 hebben zich 281 gegadig den gemeld, waarvan één met 2 juiste ko lommen. Zij ontvangen ieder bruto 187,-. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk regen of motregen. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee Een kleine depressie bij Ierland passeert ons land morgenochtend met regen. Krachtige zuidwesten wind. Te koel in de middag, 1315 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Met de krachtige westeliike luchtstroom zijn de komende dagen nog enkele depressies te verwachten, waardoor onbestendig strandweer ontstaat. Zonder beraadslaging en zonder hoofde lijke stemming heeft de Eerste Kamer zich dinsdagmiddag akkoord verklaard met het wetsvoorstel tot het wijzigen van de gemeentegrens tussen Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude aan de ene kant en de genieenten Amsterdam en Haarlem aan de andere kant. Het wetsontwerp regelt in de eerste plaats de toevoeging van het gedeelte van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, be staande uit Zuid-Schalkwijk en het tot deze gemeente behorende deel van de Zui derpolder aan de gemeente Haarlem. De oppervlakte van het naar Haarlem over gaande gebied bedraagt ongeveer 612 hec tare; het aantal inwoners is ruim 630. Zoals we al vaker hebben gemeld, be schouwt de gemeente Haarlem de Zuider polder als de plaats waar de vierde tech nische hogeschool moet verrijzen De ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft zich altijd heftig tegen de toevoe ging van de Zuiderpolder aan Haarlem verzet. Nu Zuid-Schalkwijk grondgebied van Haarlem gaat worden, kan deze gemeente de plannen uitvoeren voor de afronding van de subcity Schalkwijk, waar in de toekomst 40.000 mensen zullen wonen. De nieuwe (natuurlijke) grens tussen Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarn woude is de Liede. Minister Toxopeus wil de deze grens niet bij de Fuikvaart trek ken, omdat de gemeente Haarlem de woonwijk Parkwijk niet met een groen strook zou kunnen completeren en voor eventuele stedelijke voorzieningen in het door Haarlem gewenste deel van de Zui derpolder niet voldoende armslag zou heb ben. De grenscorrectie tussen Haarlemmer liede en Spaarnwoude en Amsterdam maakt het voor Amsterdam mogelijk tus sen de Ringvaart van de Haarlemmer meerpolder en het zijkanaal F op eigen territoir een verbindingskanaal aan te leg gen, dat het doorgaande binnenscheep- vaartverkeer van noord naar zuid om de stad zal kunnen voeren. Door een schot uit een geweer is de ne gentienjarige gehuwde dienstplichtige sol daat J. Verweij uit Willeskop bij Mont- foort ernstig aan de hals gewond. Hij is opgenomen in het Sofiaziekenhuis te Zwol le. Vanmorgen was zijn toestand redelijk, zo deelde de legervoorlichtingsdienst mee. Het schot ging af toen een patrouilleren de militair over het raam van het wacht- gebouwboog waar Verweij aan 'n tafel zat. Hierbij heeft de wachtlopende militair waarschijnlijk per ongeluk een verkeerde handeling met het geweer verricht. De marechaussee stelt een onderzoek in. De dienstplichtige soldaat Verweij be hoort tot de C-batterij van de 44ste af deling veldartillerie, gelegerd in de leger plaats 't Harde. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, dr. W. L. P. M. de Kort, zal de komende dagen een pro gramma uitstippelen dat is gericht op de vorming van een vierpartijenkabinet. Hij neemt daarbij zijn oorspronkelijk ont- werp-basisprogramma als uitgangspunt en zal in het raam van dit programma streven naar een aantal verfijningen. Naar verluidt zou hij daarbij met name het kostenvraagstuk nader uitwerken. Het moet waarschijnlijk worden geacht dat hij daarbij zal aansluiten bij het fi- nancieel-economische beleid van het ka binet-De Quay. Aanduiding hiervoor zou kunnen zijn de tevredenheid in C.H.-krin- gen na het bezoek van de fractievoorzit ter, mr. H. K. J. Beernink aan de forma teur, waarin deze aan dr. De Kort nade re opheldering over het kostenvraagstuk heeft gevraagd. De C.H.U. is een van de warmste voorstanders van voortzetting van het financiële beleid van het oude kabinet. De trage gang van zaken met betrek king tot de kabinetsformatie heeft giste ren politici van alle Kamerfracties ern stig bezig gehouden. Algemeen heerst de mening dat het nu heel spoedig tot een beslissing over de politieke samenstelling van het nieuwe kabinet moet komen wil men nog enige waarde toekennen aan het werk van dr. De Kort. De merkwaardige situatie doet zich thans voor dat de vijf fracties zich in grote lij nen en behoudens enkele bezwaren ak koord hebben verklaard met het (vage) basis-programma van de formateur, maar dat zij niet gezamenlijk in een kabinet de uitwerking van het programma op zich willen nemen. Voorzichtig hebben immers de meeste fracties de formateur aan het verstand gebracht dat hij beter niet kan beginnen aan de vorming van een vijfpartijenkabi- net. Men heeft zich beraden op een moge lijkheid de gang van zaken te versnellen. Enerzijds wacht men daarbij op een dui delijke stap van de formateur maar an derzijds tracht men die stap enigermate te beïnvloeden. Dit laatste geldt vooral de christelijke fracties. Deze beïnvloeding is mogelijk door openlijk of bedekt te la ten blijken aan welke niet-confessionele partner, de V.V.D. of de P.v.d.A., men de voorkeur geeft. Met name de K.V.P. zou zich met de ze vraag hebben beziggehouden. Indien onze inlichtingen juist zijn zou er in de K.V.P.-fractie een vrij grote meer derheid zijn te vinden voor continuering van de samenwerking met de V.V.D. De fractievergadering van de P.v.d.A., die gistermorgen is gehouden, heeft naar het schijnt niet geleid tot een ander re sultaat dan werd verwacht: men heeft ernstige bezwaren tegen de vage formu lering van dr. De Kort over de verhoging van de A.O.W. en de uitbreiding van de kinderbijslagregeling maar wacht zich er voor deze bezwaren als breekpunt aan te voeren. De formateur heeft de antwoorden van de fractievoorzitters druppelsgewijs bin nengekregen. Gistermiddag kreeg hij de heer Andriessen (K.V.P.) en gisteravond prof. Vondeling (P.v.d.A.) op bezoek. De overige fractieleiders zouden vanmorgen volgen. DJAKARTA (Reuter) Het in Djakarta verschijnende blad „Suluh Indonesia" schrijft, dat een voorgestelde bijeenkomst in Wenen van prins Bernhard en president Soekarno is afgelast, omdat Nederland te veel „economische eisen" had gesteld. Hierdoor was er „geen hoop" meer, dat prins Bernhard en de Indonesische presi dent een ontmoeting zouden hebben voor de terugkeer op 25 juni van president Soe karno in Djakarta. Pietro Nenni (Van onze correspondent) PARIJS Het portret van soldaat Alain Zarudianski stond gisteravond in alle Pa- rijse boulevardbladen, een onderscheiding die hij te danken heeft aan twee weken arrest en overplaatsing naar een ander garnizoen, omdat hij ongeveer een maand geleden geweigerd had generaal Massu het eresaluut te brengen tijdens een para de. In een brief aan zijn commandant gaf Zarudianski voor zijn houding van openlijke subordinatie als reden dat hij onmogelijk respect kon opbrengen voor een generaal, die hij aansprakelijk moest stellen voor de martelingen, die het Franse leger onder zijn aanwijzingen en verantwoordelijkheid indertijd op Algerijnse gevangen had toe gepast. Als antwoord op die brief was de re kruut in de cel opgesloten. Uit protest be gon de soldaat een hongerstaking, waar aan hij pas na tien dagen 'n einde maak te, toen de minister hem overplaatste naar een ander garnizoen, waar hij geen rist co liep generaal Massu opnieuw te ont moeten. Die maatregel wordt door het ministerie van oorlog in Parijs officieel als een nieuwe straf voorgesteld en niet als een tegemoetkoming aan Zarudianski's bezwaren tegen generaal Massu, die vori ge week juist zijn vierde ster ontving. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee6 Kunst 7 Hóren en Zien 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Topsij 14 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De verplichte minimumkassastorting bij het kopen op afbetaling van motorrijwie len, scooters, bromfietsen, rijwielen en los se hulpmotoren is verlaagd van 25 tot 20 percent. De maximumduur van de afbeta lingsovereenkomst voor deze artikelen mag worden verlengd van 18 tot 24 maanden. ROME (Rputer/AFP) Pietro Nenni, de leider van de Italiaanse socialistische partij, heeft zijn functie neergelegd na onenigheid in zijn partij. Het partijbestuur had geweigerd een nieuwe centrum-links regering te steunen, waarop de kabinets formateur, de christen-democraat Aido Moro zijn opdracht teruggaf. Het cen trale comité van de socialistische partij zal vandaag stemmen over 'n motie waar in het ontslag van Nenni wordt afgewezen en vertrouwen in het partijbestuur wordt uitgesproken. Men verwacht een tegenmo- tie van Nenni's pro-communistische tegen standers. Nenni maakte zijn aftreden bekend op een vergadering van het centrale comité, waarbij hij verklaarde dat ook het partij bestuur heenging. De onenigheid spruit voort uit Nenni's besluit een eventuele regeringscoalitie van christen-democraten, republikeinen en sociaal-democraten op nieuw te steunen. Het besluit stuitte echter op sterke tegenstand van zijn partijgeno ten. Een dergelijke coalitie is slechts mo gelijk als de Nenni-socialisten haar in het parlement steunen. Om nog te redden wat er te redden viel maakte Nenni bekend dat hij zijn toezegging aan kabinetsformateur Moro in trok, die daarop president Segni liet we ten dat hij geen mogelijkheden meer zag Italië een regering gebaseerd op centrum en links te geven. Nenni's partijgenoten waren van oordeel dat het programam van de kabinetsformateur niet voldoende aan de wensen van de linksgezinden beant woordde. Zij stonden voortdurend onder druk van hun vroegere bondgenoten, de communisten, die er op aandringne het oude communistisch-socialistische volks front in ere te herstellen. Saragats sociaal-democraten hebben la ten weten, dat zij geen enkele oplossing zullen aanvaarden die niet gebaseerd is op een meerderheid in het parlement van de vier partijen. In de drie weken dat Moro geprobeerd heeft een regering te vormen, hebben de Nenni-socialisten voort durend getracht hem over te halen een program te aanvaarden dat nog meer concessies aan de linkervleugel bevatte dat dat van Moro's voorganger Fanfani. Sommige socialisten kregen echter de in druk dat Moro meer naar rechts koerste en in feite een minder linkse regering wilde dan Fanfani. Er gingen geruchten dat Moro van plan was om de rechtse christen-democraat Giuseppe Pella een mi nisterie aan te bieden. Nenni zelf toonde zich gereserveerd over Moro's plannen met het landbouwbeleid, het onderwijs en de uitbreidingsplannen van diverse grote steden. MOSKOU (Reuter-AFP-AP) Het gis teravond in Parijs en Londen gerezen ver moeden, dat Valentina Teresjkova met haar Vostok VI zou zjjn geland, werd van morgen gelogenstraft door 'n communiqué van het Russische persbureau Tass met gegevens over de normale voortzetting van de vluchten van Bykovsky en Teresjkova. Franse waarnemingsstations hadden gis teravond vergeefs uitgezien en geluisterd naar de Vostok VI, die bij vorige passa ges steeds goed waarneembaar was ge weest. Hieruit maakte men op. dat van de Russen hun ruimtevaarster hadden laten landen. Signalen van Bykovsky's ca bine werden door de Franse waarnemers nog duidelijk gehoord. In Londen ving men gisteravond een boodschap op, waarin Valentina zei: „Ik ben gereed om gegevens over een daling met handbesturing op te nemen". Het bericht van Tass van vanmorgen bevatte niets buiten de routinezaken. Te resjkova had om 6 uur Nederlandse tijd haar 46e baan om de aarde voltooid haar mannelijke collega zijn 77e. Na ontwaakt te zijn uit een „diepe en rustige slaap", meldden beide astronauten dat zij het goed maakten. Daarna gaven zij gegevens door voor de controle van hun instrumenten, de den lichaamsoefeningen en gebruikten een een ontbijt. Bykovsky heeft vanuit zijn cabine ver zocht om het lidmaatschap van de com munistische partij en is als lid ingeschre ven. Van Bykovsky's ruimtevaartuig is de maximumhoogte einde de lancering met 42 kilometer teruggelopen tot 193 km en de minimumhoogte met 22 km tot 165 km. De omlooptijd is gezakt tot 87,8 minuten. Bolsward staat voor een mysterie. Het begon toen de autorijschoolhouder F. Swart aan de waterkant een keurig uitgespreide zwarte damesmantel in het gras vond. Op de mantel lagen zes natte guldens, in een damestas ernaast bevond zich 26 en naast de mantel lagen een paar handdoeken. Eén der handdoeken bleek van het doopsgezind rusthuis te Bolsward afkomstig te zijn. Toen de politie daar ging kijken bleek de deur van de doopsgezinde kerk, die aan de achterzijde in verbinding staat met het rusthuis, open te staan evenals de deur van de directricekamer. In de tuin van het rusthuis en in de tuinen van de belendende percelen en ook op straat werden vervolgens allerlei vreemde zaken aangetroffen, zoals dames schoenen, stukken kaas, een kaasrasp enzovoorts. In de keuken van het rusthuis waren verscheidene eieren gebroken. Afgebroken takjes van een cactus werden teruggevon den in de toiletten en wasbakken. Aan de kapstok hing een nieuw suède damesjasje dat niet in het rusthuis thuis hoort en daaronder stond een paar luxe sandalen dat al evenmin aan een van de bewoners toebehoorde. In de zakken van het jasje zaten gekneusde eieren. Even heeft men men wel aan iets ern stigs gedacht maar niemand in Bolsward wordt vermist. Integendeel: in de porte- monaie van de directrice zaten zes gulden meer dan er in hadden moeten zijn William Hazlitt: Vooroordeel is het kind van onwe tendheid. -/V 5- ><S - ■- De voormalige Britse minister van Defensie, John Profumo, die met zijn vrouw, de vroegere bekende actrice Valerie Hobson, een vakantie buitens lands heeft doorgebracht na het aan het licht komen van zijn verhouding met het fotomodel Christine Keeler, is dinsdag met zijn vrouw in Londen teruggekeerd. Begeleid door politie begeeft Profumo zich van zijn auto naar zijn huis aan Chester Terrace in Londen. Telefoto NEW YORK (Reuter) De negerleider en predikant Martin Luther King heeft in New York gezegd, dat er een protestmars naar Washington zal worden gehouden als de zuidelijke Democraten in het Congres obstructie plegen bij de behandeling van het nieuwe wetsontwerp op de burgerrech ten, dat president Kennedy vandaag zou indienen. Vertegenwoordigers van verscheidene organisaties zouden deze week in New York bijeenkomen om plannen te maken voor een eventuele protestmars. Advertentie BARTEUQRISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie prijs per pak f 0.85 (bruin of-wit) 4 i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1