Taak voor ombudsman bii BVD-affaires bepleit J AEG f Jongens vernielden voor f 20.000 aan automaten QUIMBO EN HET VREEMDE EI POLLE, PELLI EN PINGO ft ft bondig AGENDA en Mr. Toxopeus wordt op 2 juli beëdigd Woonschepen voor studenten Straffen voor inbraak in warenhuis Vurige ruzie om een overhemd Het sprookje van iedere dag AEG Haagse artsen voor de rechtbank Tolken gezocht Agent gewond bij vechtpartij PSP-er protesteert tegen dragen van IJzeren kruis Kamerleden naar Engeland Explosieschade in Weesp 60.000 Vijf doden in het verkeer Onbestendig L 1 WOENSDAG 19 JUNI 1963 2 Eerste Kamer wijzigt cassatiegedingregels Kerkelijk nieuws Haarlem V eisend,Imuiden Beverwijk KOELKASTEN AMSTERDAM Voor gezonde witte tanden.... WFFRRAPPORTEN «5 la De suggestie die het socialistische Eer- ste-Kamerüd mr. In 't Veld in de senaat heeft gedaan, een eventuele ombudsman vooral werkzaam te doen zijn in gevallen waarbij de binnenlandse veiligheidsdienst is betrokken, zal door minister Beerman worden doorgegeven aan de commissie- Belinfante, die „de ombudsman" in stu die heeft. De minister beloofde dit bij de behan deling van de wet beroep administratieve beschikkingen. Dit wetsontwerp werd na een korte discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals het voor stel betreffende (het vervoer van) gevaar lijke stoffen en het wetsontwerp dat de regelen inzake het geding in cassatie wijzigt. Mr. Burger, die zijn maidenspeechje als socialistisch senator hield, vroeg aanteke ning dat hij geacht wenste te worden te gen het laatstgenoemde wetsontwerp te hebben gestemd. Hij heeft al jarenlang bezwaren tegen de cassatierechtspraak. Bedenkingen tegen het wetsontwerp tot wijziging van het buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen 1945 werden voorname lijk ingebracht door de hoogleraren De Gaay Fortman (ARP) en Samkalden (P.v.d.A.) en door mevrouw van Omme- rea-Averink (C.P.N.). De wijziging van het B.B.A. was nodig, omdat aan het ge organiseerde bedrijfsleven ruimere be voegdheden zijn gegeven op het gebied van de loonvorming. Prof. De Gaay Fortman richtte zijn kri- Minister Toxopeus zal op 2 juli als Twee de-Kamerlid worden beëdigd. Dit heeft de voorzitter, mr. F. J. van Thiel, mede gedeeld. De socialistische fractie-voorzit ter der Tweede Kamer, prof. dr. ir. A. Vondeling, had bezwaren gemaakt tegen het behandelen in tweede lezing van de aanhangige grondwetswijzigingen op 2 ju li. Hij wees op het grote aantal vacatures in de Kamer, nu de demissionaire mini sters en staatssecretarissen zich nog. niet hebben laten beëdigen. Vooral bevreemd de hem dit van minister Toxopeus, die als liberaal fractie-leider optreedt. De voorzitter van de Kamer, mr. F. J. van Thiel, verklaarde, dat de heer Toxo peus zich op 2 juli zal laten beëdigen. De K.V.P.-econoom, drs. Jansen is ziek. Van negen anderen is reeds mededeling ont vangen, dat zij hun zetels zullen aanvaar den. tiek vooral op de zijns inziens nog te grote zeggenschap die aan het college van rijksbemiddelaars is voorbehouden. De be zwaren van prof. Samkalden golden voor al de grote haast waarmee de wijziging door de Staten-Generaal is gejaagd. In plaats van achteraf hadden volgens hem veel vraagstukken, die met deze wijziging verband houden, van tevoren moeten wor den bekeken. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelij ke stemming aanvaard. Aantekening van tegenstemmen vroegen de twee P.S.P.- senatoren en mevrouw Van Ommeren (CPN). Voor de huisvesting van studenten wor den op een werf in Groningen tien woon schepen gebouwd, dit in opdracht van de stichting studentenhuisvesting Groningen. Het eerste woonschap zal 1 september wor den afgeleverd. De schepen komen te liggen in het ka naal aan de rand van de stad Groningen. Elk schip bevat vier kamers van drie bij vier meter. De kamers zijn gemeubi leerd en gestoffeerd. De huurprijs be draagt ongeveer 40.- per maand. De Haagse rechtbank heeft een 23-jarige kantoorbediende en een 32-jarige fabrieks arbeider, beiden uit Den Haag, wegens een inbraak in een Haags warenhuis ver oordeeld lot gevangenisstraffen van res pectievelijk een jaar en elf maanden. De rechtbank achtte bewezen, dat de twee mannen in de nacht van 3 maart het kassierskantoortje van het warenhuis Priba zijn binnengedrongen en een bedrag van zes mille hebben weggenomen. Een van hen had van een ex-nachtwaker van het warenhuis sleutels gekregen. De nacht waker zou daarvoor een deel van de buit krijgen De fabrieksarbeider heeft steeds ontkend iets met deze inbraak uitstaande te hebben. Tegen ieder van de twee verdachten was een jaar gevangenisstraf gevorderd. Geref. Kerken Aangenomen naar Apeldoorn (vac. G. W. Rijksen) J. Nieuwsma te Oude-Pekela naar Oude en Nieuwe Wetering C. A. Ver hoog te Sinsum, die bedankte voor Anjum. Aangenomen naar Donkerbroek A. Veld- huijzen te Numansdorp. c Concertgebouw, donderdag 20.15 u.: Zo- merconcert N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adams. Soliste: Emmy Verhey, viool. Grote Kerk, vandaag 20 u.: Concert „Zang en Vriendschap" o.l.v. Jan Laarveld en „Die Haerlemsche Musyckcamer" o.l.v. André Kaart met Bernard Bartelink, orgel. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De man die Liberty Valance doodde", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Nacht leven in een wereldstad", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Stoottroepen in aanval", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Eddie in top vorm", 14 j. Minerva, vandaag 14.30 u.: „Stropers van de Zalmrivier", a.l.; vandaag en donder dag 20.15 u.: „Les Tricheurs", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De weg tot elkander", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het mysterie van het Zwarte Museum", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.45 u.: „Vivre sa vie", 18 j. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „Prooi van de nacht", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Expositie van grafiek van Wout van Heusden. Tot en met 20 juli. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen van Henk Broer. Tot en met 30 juni. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u.; klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Prokofjef. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): H. F. Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van Keltische Kunst. Dagelijks geopend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13- 17 u. en vrijdagavond ook van 20-22 u. Tot en met 3 juli. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan) Herdenkingstentoon stelling: werken van André van der Vos sen. Tot en met 8 juli. Dagelijks geopend van 1017 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Teylers Museum (Spaame 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. .Vleeshal (Grote Markt), Tentoonstelling van schilderijen, tapijten, tekeningen en grafiek van Mario Prassinos en beeld houwwerken van Jacques Lipchitz. Tot en met 15 juli. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Caba ret door Fiet en Frans Koster, Natascha Emanuels en Han Reiziger (piano). „Waagtaveerne", (Damstraat/Spaarne), iedere avond (behalve maandag) van 20— 24 u. en vrijdag en zaterdag van 201 u.: internationaal liederenrepertoire door Co- bi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Raadhuis Bloemendaal: donderdag 14.15 p.: gemeenteraadsvergadering. (Zie verdei „Uitgaan ir Haarlem" in de krant van vrijdag 14 juni). WOENSDAG 19 JUNI City, 20 u.: .Mysteries van Edgar Wallace". Rex, 20 u.: „Onteerd". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wjjker- straatwcg 77, Velsen-Xoord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). R.-k. leeszaal, Willemsbcekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüste laan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur. DONDERDAG 20 JUNI City, 20 u.: „Prooi Van de nacht". Rex, 20 u.: „Onteerd". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, zie onder woensdag. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 uur. R.-k. leeszaal, donderdag gesloten. WOENSDAG 19 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De rode cirkel" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Onsterfe lijk Griekenland". DONDERDAG 20 JUNI Kennemer Theater, géén voorstelling Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Onsterfe lijk Griekenland". Tussen twee broers in Arnhem is zo'n hevige ruzie opgelaaid om een overhemd dat één van de twee het overhemd met benzine overgoot en in brand stak. Het brandende kledingstuk deed een blik pe troleum vlam vatten alsmede een kozijn waarin de ruiten sprongen. De brandweer moest eraan te pas komen. Een van de verhitte jongens liep brandwonden op. Het incident speelde zich af tijdens afwezig heid van de ouders. Advertentie Thuis bij U de beste koelkast uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen ir» Europa Een schitterende serie waaruit U kunt kiezen: van 120 liter tot 280 liter inhoud. Van f348.- tot f995.-. Compressorkoeling. Veilige magnetische deursluiting. Ruim vriesvak. Automatische ontdooiinrichting. Doordachte indeling. Vraag het de vakman. met de producten AEG, Tefefunken en Osram - XjmC Wereldvermaard sinds mensenheugenis Gevangenisstraffen van twee jaar en zes maanden en van negen maanden heeft de officier van justitie bij de recht bank in Den Haag, jhr. mr. Van den Bosch, geëist tegen een vrouwenarts en een ze nuwarts uit Den Haag. Voorts vorderde de officier dat de vrouwenarts voor zeven en een half jaar de bevoegdheid om als geneeskundige op te treden zal worden ontzegd. Tegen de zenuwarts werd een ont zegging uit het ambt van vijf jaar en negen maanden geëist. Aan deze medici is tenlastegelegd dat zij opzettelijk vrouwen in behandeling heb ben genomen met het doel zwangerschap te verstoren. De twee artsen zijn in februari in arrest genomen. De zaak kwam aan het rollen nadat een van de twee vrouwen, die be handeld zouden zijn een dertigjarige gehuwde Haagse overleed en de familie ging praten. Het andere geval betreft een Rotterdamse vrouw. Amsterdam heeft er een trekpleister bij voor buitenlandse toeristen: een diamantslijperij en -zagerij die, ge combineerd met een diamantexpositie, permanent in vol bedrijf is te bezich tigen achter een winkel aan de Kal- verstraat. Deze diamantslijperij bij een detailhandel is een primeur voor de wereld. Juwelier-horloger Bernard Schipper presenteert op de foto een staaltje vakwerk aan de slijpbank. De E.E.G. zoekt tolken, die als moe dertaal Nederlands of Italiaans hebben. Terwijl er voldoende Franse, Duitse en Engelse tolken zijn is er een tekort aan Nederlanders en Italianen. De ministerraad heeft dinsdag beslo ten gelden op de begroting uit te trek ken om het aantal Nederlandse en Ita liaanse tolken te kunnen uitbreiden. Een Haagse politieagent heeft zich ziek moeten melden na een vechtpartij met een 26-jarige kelner, die onder invloed van sterke drank verkeerde. De politie was naar de Annastraat ge stuurd omdat daar moeilijkheden zouden zijn. Een onbekende man was net bezig de politie te vertellen dat de moeilijkhe den waren opgelost toen de dronken kel ner weer langs kwam. „Kijk ze daar nu eens staan, die Strepen", kei hij en gaf de agent zo'n harde klap op een van zijn handen dat de wetsdienaar zich ziek moest melden. De andere politiemannen overweldigden de wildeman, die bij de vechtpartij een gat in zijn hoofd opliep. Na in een zieken huis te zijn verbonden werd hij opgesloten op het politiebureau wegens mishandeling. Het heeft de aandacht getrokken dat een officier van de Duitse troepen in Bu- del, Oberstleutnant Herbert Wittmann, in het openbaar ordetekenen draagt die hem in de tweede wereldoorlog zijn verleend Een lid van de Tweede Kamer, de heer Bruggeman (P.S.P.), heeft hierover vra gen gesteld aan de minister van defensie. Hij heeft de minister gevraagd of het hem bekend is dat de Oberstleutnant in 't openbaar de ordetekenen draagt van het „IJzeren Kruis met het eikenloof" en van een Spaanse onderscheiding door generaal Franco verleend voor deelname aan het Kondorregiment. Het kamerlid wil van de minister we ten of deze 't dragen van ordetekenen ver leend door nationaal-socialistische of fas cistische overheden in de laatste wereld oorlog, niet een belediging vindt voor de geestelijke waarden die in Nederland al gemeen erkenning vinden. Mocht de mi nister deze mening toegedaan zijn, is hij dan bereid de nodige stappen te onderne men om in de toekomst het dragen van dergelijke ordetekenen in het openbaar door de Oberstleutnant te voorkomen? zo vraagt de heer Bruggeman. De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer hebben een uitnodiging van de „speaker" van het Engelse Lagerhuis aan vaard om een parlementaire delegatie naar Londen te zenden. Dit bezoek zal tus sen 24 juni en 3 juli worden gebracht. De Kamervoorzitters stellen de delegatie sa men uit Nederlandse gedelegeerden naar de interparlementaire unie. Op twintigduizend gulden wordt de scha de geschat, die twee jongens van negen tien en vijftien jaar in de afgelopen twee jaar hebben toegebracht aan honderden automaten in Den Haag. Bovendien heb ben zij zeven a acht inbraken bekend plus een geval van joy-riding, waarbij zij de geleende" vrachtwagen ernstig hebben beschadigd. 94-95. Achter de stadswal was het nu een algemene vlucht. De soldaten renden in paniek door elkaar naar alle kanten. Help! Help! gilden ze. De draak valt ons aan! Alles was in verwarring. De soldaten struikelden over hun eigen wapens en bots ten tegen elkaar op. Het was 'n herrie van belang, en niemand wist, wat men eigenlijk moest doen. Boven de muur uit keek de briesende kop van Tippie drèigend rond. Hij was echt kwaad geworden, omdat hij voelde dat men hem kwaad wilde doen. MAAR WE HEBBEN 6EEN KRANT 7 (OM6EI/OOFU4KZEEROB WERKT"! DAT MOET MET 66N "KOP" IN DE. KRANT! W1I/6RAA6 VOO PA61NA «Ol-A De jongens zijn op een merkwaardige manier tegen de lamp gelopen. Een be diende van een benzinestation aan de Waldorpstraat zag in de auto van een klant de radio staan die hem een paar dagen tevoren was ontstolen. Gevraagd hoe hij er aan kwam antwoordde de klant: van mijn buurjongen. De politie bleek deze buurjongen wel te kennen. Het is een vijftienjarige knaap die al herhaaldelijk met de kinderpolitie te maken heeft gehad en enige keren naar een gesticht is gestuurd. Bij het verhoor over de autoradio be kende hij opnieuw op het slechte pad te zijn. In de fabriekswijk van de Waldorp straat had hij samen met zijn negentien jarige vriend sedert februari al weer een paar keer ingebroken. De buit, bromfiet sen, jassen, radio's en dergelijke, werd steeds snel in geld omgezet. Daarbij bleef het echter niet. Her en der in de stad moesten automaten het ontgelden met vaak meer schade dan buit tot resultaat. Toen zij toch eenmaal aan het beken nen waren gaven zij toe ook degenen te zijn die vorige maand uit de garage van een expeditiebedrijf aan de eerste Wal dorpdwarsstraat een grote vrachtwagen hadden meegenomen, nadat zij de nacht ervoor al een paar contactsleuteltjes had den weggehaald. Op de hoek van de Wal dorpstraat en de Rijswijkseweg namen zij de bocht zo ruim, dat zij tegen een tege moetkomende vrachtwagen botsten, maar ondanks de schade reden zij door. In de Cruquisstraat lieten zij de wagen tenslotte onbeheerd, met brandende lichten, achter. In Weesp is de rijkspolitie gereed geko men met het opnemen van de schade ver oorzaakt door de explosie in de kruitop- slagplaats van de springstoffenfabriek te Muiden. In Weesp bedraagt de schade, naar is opgegeven, rond f 60.000. Het aan tal ruiten dat vernield is bedraagt zeven honderd, waarvan bij de industriële be drijven driehonderd. Het aantal straten, waarin in meer of mindere mate schade wordt gemeld be loopt zestig. Intussen heeft de fractie van de P.v.d.A. in Weesp vragen gesteld aan B. en W„ waarin men onder meer vraagt of B. en W. bereid zijn stappen te ondernemen die kunnen leiden tot verplaatsing van de op slagplaats naar dun bevolkter streken en waarbij men tevens de aandacht vestigt op het feit dat in de nabijheid van Weesp nog een munitieopslagplaats is gelegen, namelijk bij ford Uitermeer (gem. Wees- perkarspel). Noodlottig ongeval. In het Diacones- senhuis te Naarden is het zeventienjarige meisje P. F. Steur uit Huizen overleden, dat vrijdag in het kantoor van de balatum- fabriek aldaar een ongelukkige val van een trap heeft gemaakt. Noordoostpolder. Ook de Eerste Ka mer is akkoord gegaan met de instelling van een gemeente Noordoostpolder en rpet de voorlopige indeling van deze nieuwe ge meente bij de provincie Overijsel. Het be treffende ontwerp van wet is zonder be raadslagingen en zonder hoofdelijke stem ming door de Kamer aangenomen. Pokkenbriefje. Stockholm is nog met pokken besmet gebied. Vakantiegangers en reizigers, die naar Stockholm gaan, móe ten tegen pokken zijn ingeënt. Het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wijst er nog eens op dat deze reizigers een geldig internationaal bewijs van inenting moeten hebben. In Roozendaal is de monteur W. la Vaille uit Roozendaal verongelukt. Hij werkte aan de bovenleiding van de spoor lijn en viel van een rijdende ladder. De man was 35 jaar oud, hij was gehuwd en had één kind. In het St. Elizabethziekenhuis te Tilburg is de 82-jarige J. C. Stabel uit Goirle over leden aan de verwondingen, die hij zater dag had opgelopen toen hij in Tilburg door een Duitse vrachtauto met aanhanger was aangereden. Bij de tunnel van de Hooikade in Delft is de 59-jarige wielrijder C. Visser uit Delft door een personenauto aangereden. Hij sloeg met het hoofd tegen de straat en overleed vrijwel onmiddellijk. In het academisch ziekenhuis te Gro ningen is ten gevolge van een ongeval overleden de 92-jarige mevrouw M. Herin- ga-Wieringa uit Groningen. Toen zij vorige week weifelend de weg overstak aan de Rademarkt te Groningen werd zij aangereden door een wielrijder. In een ziekenhuis te Nijmegen is het vijfjarige jongetje J. G. Th. van Leeuwen overleden. Het kind werd zaterdagmiddag bij de ouderlijke woninge aangereden door een passerende auto, toen het hardlopend de weg overstak. Advertentie De doeltreffende tandpasta voor het hele gezin Het K.N.M.I. deelt mee: Een randstoring van een depressie bo ven de Noordzee passeerde vannacht met krachtige en langs de kust stormachtige westelijke wind. In de koudere onstabiele lucht die achter de depressie om naar ons land stroomde kwamen vannacht en vanmorgen nog enkele zware onweersbui en voor met hagel. Aan de kust van Zuid- Holland en Zeeland begon het vanmorgen vroeg weer op te klaren. Bij Ierland is intussen een nieuwe oce aandepressie aangekomen waarvan zich 'n afzonderlijke storing losmaakt, die ver moedelijk de komende nacht al in ons land enige regen zal veroorzaken. De hoofd storing die zich langzamer verplaatst zal na morgen het weer gaan beïnvloeden. Maximum-temperaturen M c w -4 binnen- en buitenland. d Neerslag; laatste 24 uur. S'C Den Helder zwaar bew. w 15 12 Ypenburg licht bew. w 17 10 Vlissingen half bew. w 17 12 Eelde onweer w 18 19 De Bilt licht bew. w 18 12 Twente regenbui wzw 20 12 Eindhoven regenbui wzw 19 26 Zd-Limburg zwaar bew. wzw 20 4 Helsinki zwaar bew. zo 18 0 Stockholm geheel bew. ozo 23 0 Oslo regen zo 19 19 Kopenhagen zwaar bew. zw 19 4 Aberdeen onbewolkt w 13 24 Londen zwaar bew. wzw 18 5 Amsterdam regenbui w 18 13 Brussel zwaar bew. wzw 18 13 Luxemburg zwaar bew. wzw 21 10 Parijs zwaar bew. wzw 19 4 Bordeaux zwaar bew. zzw 21 0 Grenoble zwaar bew. nw 28 0 Nice licht bew. n 22 0 Berlijn zwaar bew. w 24 5 Frankfort zwaar bew. wzw 24 5 München zwaar bew. w 26 7 Zurich zwaar bew. w 25 3 Genève zwaar bew. zzw 28 8 Locarno half bew. windst. 27 0,1 Wenen zwaar bew. w 24 5 Innsbruck regen windst. 27 10 Belgrado half bew. windst. 25 10 Athene onbewolkt n 31 0 Rome onbewolkt windst. 28 0 Ajaccio licht bew ono 23 0 Madrid onbewolkt n 34 0 Mallorca onbewolkt no 27 0 Lissabon licht bew. n 26 0 Donderdag 20 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 3.43 uur, onder 19.53 uur. Maanstanden 21 juni 12.46 uur nieuwe maan 28 juni 21.24 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 19 juni Hoog water 1.26 en 13.58 uur. Laag water 9.16 en 21.57 uur. Donderdag 20 juni Hoog water 2.19 en 14.52 uur. Laag water 10.13 en 22.50 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2