Vanavond gaan de tachtig kardinalen in conclaaf Moskou weigert Chinese brief te publiceren £5* Macmillan en Wilson in beraad over Profumo Kennedy zondag naar Europa Scheur in ILO verdiept zich WERELDNIEUWS J Koffie KREMER Thee WASAUTOMATEN 1298.- Van dag tot dag Twijfel Lichtsignalen voor radio-Vaticaan om vergissingen uit te sluiten Meningsverschil zou groter worden Zeemansgraf voor Lord Cunningham Nader onderzoek en motie verwacht Miss Keeler mag niet filmen in Engeland Spiegel-succesje in sluimerende strijd Ondanks critiek: Spaak waarschuwt tegen Franse hegemonie Bintang Timoer verschijnt weer j raatótoel Auschwitz-beul Bar overleden Ook Londen schort kernproeven op NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW WOENSDAG 19 JUNI 1963 3 HET CONCLAAF Vier maal daags Veertig dollar voor een misdruk van 1 dollar „Nero" of „bianco" ENGLISH ELECTRIC „Ver ouderd" denken erOp de i Floris Flaneur slechts 15 cent met Reckitts Gaat u met vakantie Vandaag wordt van de Haarlemse ge meenteraad een uitspraak verwacht over een probleem, dat ook elders reeds onder werp van vóór of tégen is geweest: de fluoridering van het drinkwater. Wij zul len niet proberen een samenvatting te geven van de resultaten, die in andere bestuurscolleges ten aanzien van deze strijdvraag zijn gerezen en evenmin zul len wij op dit ogenblik de verhoudingen in de wetenschappelijke sector trachten te benaderen, waar het vóór en tégen even luid en resoluut wordt gehoord als in be stuurslichamen. Wel dient te worden vastgesteld, dat noch in wetenschappelijke kring, noch bin nen politiek samenspelende colleges, in dit opzicht geschermd kan worden met het argument van progressiviteit en con servatisme. Ongeacht de uitslag in Haarlem en el ders moet gewezen worden op het feit dat de voorstanders van fluoridering zich ze ker niet het aureool van vooruitstrevend heid kunnen aanmeten, en dus hun tegen standers niet van conservatieve of ouder wetse opvattingen kunnen betichten. De kwestie is eenvoudig, dat men geen onbe twijfelbare zekerheid heeft of fluoridering (naast haar waarschijnlijke heilzame werking tegen hgt tandbederf) niet een schadelijke bijwerking in andere opzichten kan hebben. Zolang die zekerheid er niet is, moet voorzichtigheid de eerste rol spe len. Een progressieve politieke groepering die sterk vóór overheidsbemoeiing is, dient zich toch altijd te realiseren of die bemoeiing in alle opzichten verantwoord is. Als zij op het gebied van de medica menten werkelijk verantwoord progressief wil zijn, dient zij eerder haar activiteit te richten op het voorkomen van schade door een ongebreidelde markt en door een scherper overheidstoezicht op verkoop en gebruik van medicamenten, dan op be vordering van dit gebruik via een zo alge meen dwingend instrument als de water leiding. De tegenstanders worden geleid door grote voorzichtigheid en eisen een onvoor waardelijke garantie tegen eventuele schadelijke bijwerkingen. Dat sommigen van hen daarbij hun tegenzin tegen over heidsbemoeiing in het algemeen laten meespreken, is volkomen begrijpelijk wanneer men bedenkt dat fluoridering van drinkwater de vrije keuze van de gebrui ker elimineert. v De laatste jaren is herhaaldelijk geble ken dat zelis onvoorwaardelijke weten schappelijke garanties tegen schadelijk heid van bepaalde medicamenten niet al tijd „waterdicht" zijn. Een zekere achter docht tegen wetenschappelijke conclusies in dit opzicht is niet overbodig. Vandaar, dat een zo dwingend op te leggen toedie ning van een medicinale bijvoeging toch wel zou mogen leiden tot toepassing van de „Twijfelclausule" die men uit de straf rechtpraktijk kent, om onherstelbare dwa lingen uit te sluiten door desnoods een waarschijnlijk voordeel op te offeren. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ROME, 19 juni. Het conclaaf be gint: na de mis van de Heilige Geest, die vanochtend door kardinaal Tisserant in de Vaticaanse basiliek werd gecele breerd en waarin de kerkprinsen inspi ratie voor de pauskeuze moesten vinden, trekken de tachtig purperen prelaten zich vanmiddag om zes uur terug in de beslotenheid, die zij pas mogen verlaten als de keuze is gedaan. Een deel van het Vaticaanse doolhof is voor het conclaaf dichtgemetseld en dichtgetimmerd. De enige verbinding met de buitenwereld zij de vier rota's aan de binnenhof van San Damaso, draaiende houten trom mels waardoor eten en andere nood zakelijkheden voor de tachtig kardi nalen, de 95 conclavisten en 72 man personeel die met de eminenties worden ingesloten, kunnen worden binnenge bracht. Aan de binnenhof van San Damaso liggen ook de meeste cellen waarin de kardinalen verblijf houden. De meeste zijn uiterst eenvoudig: een kale vloer, vier kale muren met een crucifix, een smal bed met twee kussens en een lees lampje, een bidstoel, een kast, een kapstok, een schrijftafeltje met twee vel foliopapier, een potlood en een ball point, twee handdoeken, een stuk zeep en een nagelborstel vormen de inrich ting. Maar er zijn er ook met ongebrui kelijker meubilair. De deken van het kardinalencollege, Tisserant, zal zich vanavond ter ruste begeven in een soort wapenmuseum, temidden van rekken met hellebaarden en musketten en zelfs twee kleine kanonnen. Daar staat te genover dat hij zich zal moeten wassen in een antiek lampetstel. De ingemetselden zullen eerst het avond maal gebruiken, dat wordt toebereid in een geïmproviseerde, royaal geoutilleer de keuken: twee gigantische fornuizen, een grote grill, een hele serie espresso machines en taartvormen in alle afmetin gen. Maar het eten wordt er bereid door Duitse kloosterzusters wier culinaire ver richtingen niet schijnen te noden tot lang treuzelen met de pauskeuze. De maaltij den worden genuttigd in de Borgia-zaal. Daar staan 82 rode stoelen rond de met damast gedekte tafel en er is een poging gedaan om de duistere sfeer wat op te vrolijken met palmen en kamerplanten. Morgenochtend na de mis, die door de Nederlandse bisschop van het Vaticaan, monseigneur Canisio van Lierde, wordt opgedragen, begint pas het eigenlijke werk van het conclaaf, de eerste stem ming in de Sixtijnse kapel. Daar staan langs drie zijden eenvoudige stoelen onder paarse baldakijnen en voor eveneens paars omhangen tafeltjes. De vloer is met een biljartgroen kleed bedekt. Aan de vierde zijde staat het altaar, waarop de urn rust waarin de kardinalen één voor één hun stembiljetten zullen deponeren. Die biljet ten worden zo gevouwen dat nooit de naam van de stemuitbrenger zichtbaar wordt, aleen die van de kandidaat waarop de stem wordt uitgebracht. Vier keer per dag wordt er zo gestemd, tweemaal dagelijks worden de biljetten verbrand in een sala manderkachel, die in een hoek opgesteld, MOSKOU (AFP) De communistische partij van de Sovjet-Unie heeft meege deeld. dat de Chinese brief van 14 juni over ideologische vraagstukken voorlopig niet zal worden gepubliceerd. Hij geeft een verkeerde interpretatie van Russische verklaringen en bevat ongerechtvaardigde kritiek op de Sovjet-Unie en andere com munistische landen, aldus een verklaring. Moskou noemt dit zeer betreurenswaardig en spreekt de hoop uit „dat de Chinese kameraden zich in het belang van het internationale communisme zullen bepa len tot dat wat ons verenigt". Publikatie van de brief zou het menings verschil nog maar vergroten en zou ook onjuist zijn met het oog op het overleg dat Russische en Chinese vertegenwoordi gers op 5 juli beginnen, aldus de officiële verklaring. De Chinese ambassade in Mos kou heeft de tekst van de brief toegezon den aan alle grote Russische kranten en PORTSMOUTH (AP) Admiraal Lord Cunningham, een held uit de tweede we reldoorlog. heeft dinsdag een zeemansbe grafenis gekregen. Van de marinekazerne te Portsmouth, waar hij opgebaard gele gen heeft, werd zijn stoffelijk overschot overgebracht naar het oorlogsschip Hampshire. De kist was gedrapeerd met de Union Jack en er op lagen zijn met goud afgezette pet, zijn zwaard en een krans van rozen. Burggraaf Cunningham van Hyndhope is vorige week woensdag in een taxi ge storven toen hij van het hoofdkwartier van de marine onderweg was naar Waterloo- station om daar de trein naar zijn woning in Hampshire te nemen. Hij is tachtig jaar geworden. In 1939 was hij opperbevelhebber in het Middellandse Zee-gebied, waar hij de Ita liaanse vloot uitschakelde. Tot zijn vele in ternationale onderscheidingen behoorde het Grootkruis in de Orde van Neder landse Leeuw. aan de buitenlandse correspondenten die erom gevraagd hebben. De Chinese brief aan Moskou is maan dag in Peking gepubliceerd. China geeft de wens te kennen, dat er bij het over leg in Moskou zal worden gesproken over Kroesjtsjevs critiek op Stalin en de per soonsverheerlijking. Kroesjtsjevs politiek van vreedzame coëxistentie wordt door de Chinezen een verdraaiing van de leer van Lenin genoemd. Ook wordt Ruslands hou ding jegens Joegoslavië afgekeurd. De Russen zouden voorts Chinese radio-uit zendingen in het Russisch hebben gestoord. NEW YORK (Reuter) De New York Times zegt in een hoofdartikel dat uit de Chinese brief blijkt dat Mao Tse Toeng „een overeenkomst op de conferentie van juli steeds moeilijker maakt, zo niet on mogelijk". Mao Tse Toeng en de zijnen hebben de Russische leider opnieuw ver oordeeld in enige van de scherpste ei meest categorische zinnen die zij ooit heb ben gebruikt. Het is de vraag of dit ook van enige invloed zal zijn op Kroestsjevs reactie op de voorstellen van president Kennedy tot „vreedzaam naast elkaar be staan", die Kennedy in zijn jongste rede heeft gedaan, aldus de New York Times. WASHINGTON (AFP) De directeur van het muntbureau van het Amerikaanse ministerie van Financiën, J. Holtzclaw, heeft bekendgemaakt, dat op ongeveer tienduizend briefjes van 1 dollar, die ze ven jaar geleden gedrukt zijn, een fout voorkomt. Deze fout is pas twee maan den geleden ontdekt. Een muntenkenner in Chicago schat de verzamelwaarde van de misdruk op veertig dollar per stuk. naast een rek met glimmend gepoetste ko lenschop, ashark en twee poken, en de bakken met oud papier, stro en chemica- lieën om naar keuze zwarte of witte rook te produceren. Die kachel is met een lange pijp, die door een van de hoge ramen van de ka pel steekt, met de buitenwereld verbon den, want de rook die eruit komt moet die buitenwereld vertellen of er al dan niet reeds een nieuwe paus gekozen is. Maar na de kachelmisère bij de vorige pauskeu ze er kwam toen grijze rook tevoor schijn heeft ook hier het ceremonieel zich gemoderniseerd. Bij de kachel han gen twee hoogst moderne lichtkasten. Op de ene staat met grote letters „nero" en op de andere „bianco". Die lichtkasten zijn rechtstreeks met radio Vaticaan ver bonden. De geestelijke die de kachel moet aanmaken, behoeft slechts een schakelaar over te halen om de wereld via de radio mee te delen of de grijze rook die hij verwekt nu wit of zwart is. Sixtijnse kapel {kachelt jë|j Binnenhof vande wacht Toren der Borgia's Plein von de Wacbtcorr rrwndan Via de! Beiveder l.tü! Radiozender*^/— n Sterrenwacht l Afgesloten Station t i - Pleters (Van onze correspondent) LONDEN De Britse ex-minister van Oorlog John Profumo, die de oorzaak is van het politieke drama dat zich in Groot- Brittannië voltrekt, en zijn echtgenote zijn dinsdagavond, na zich twee weken aan het oog van de buitenwereld te hebben onttrokken, naar hun Londense woning teruggekeerd. Negen politie-agenten moes ten het echtpaar doorgang naar zijn wo ning verschaffen. Profumo heeft het nodig gevonden zich met een verklaring tot het publiek te wen den, waarin .hij zijn diep berouw over het gebeurde uitspreekt. Men vraagt zich af of het niet wijzer ware geweest, als hij er het stilzwijgen toe had gedaan. De journalist Randolph Churchill, Sir Win stons zoon, een persoonlijke vriend van Profumo, gebruikte het diner bij de Pro- fumo's. Waarschijnlijk zal Profumo spoe dig door Scotland Yard worden onder vraagd in verband met de voorbereiding tegen de osteopaat dr. Staphan Ward, die van souteneurschap beschuldigd wordt. Oppositie-leider Harold Wilson zou van daag overleggen bij premier Macmillan en er daarbij op aandringen dat er een speciale Lagerhuiscommissie een verder onderzoek instelt naar de Profumo-affairei Hij is er tegen dat dit, zoals de regering wil, zou gebeuren door een commissie van leden uit de kroonraad, omdat jongere La- bourafgevaardigden daartoe niet behoren. De Labouroppositie heeft het initiatief genomen tot een motie waarin uitgespro ken wordt, dat Profumo zich door zijn LONDEN (AP) De Britse vakver eniging van toneelspelers heeft bekendge maakt dat het plan om mejuffrouw Kee ler zelf te laten optreden in de voorgeno men film „The Christine Keeler Story", haar niet aanstaat. „Het bestuur zal mejuffrouw Keeler niet als lid van de vakvereniging aanvaarden". De Brits - filmcensuurautoriteiten hebben de filmmaatschappij Topax Pictures Ltd. te kennen gegeven dat zij de opname van een dergelijke film in Groot-Brittannië niet zullen toestaan. De maatschappij is voor nemens de film in Denemarken op te ne men, maar tegen dat plan gaan woedende stemmen op in de Deense pers. De mini ster van Justitie Hans Haekkerup heeft be paald dat mejuffrouw Keeler in Denemar ken toegelaten zal worden. De filmproducer Peer Gulbrandsen van de Novaris studio's heeft gezegd dat ge hoopt wordt dat mejuffrouw Keeler op 30 juni zal aankomen voor de opnamen. (Van onze correspondent) BONN. In de sluimerende Spiegel-af- faire hebben de advocaten van Spiegel-re- dacteur Ahlers en overste Martin een suc ces behaald. Het bondsgerechtshof in Karlsruhe heeft namelijk bepaald, dat zij toegang zullen krijgen tot alle akten, pro tocollen en expertises die op het onderzoek betrekking hebben. Ook de akten die als geheim bestempeld zijn, zullen de advoca ten mogen inzien. Het bondsgerechtshof bevestigde met deze beslissing een uitspraak van de rech ter van onderzoek, waartegen evenwel de procureur-generaal bezwaar had gemaakt. Volgens de hoogste openbare aanklager in West-Duitsland was het niet verantwoord de advocaten van „Der Spiegel" inzage te geven in het hele materiaal waarop de aanklacht tegen het weekblad, zijn redac teuren en medewerkers, wordt gebaseerd. Inmiddels staat nog steeds niet vast of er ooit een Spiegel-proces zal worden ge voerd. Dat hangt nog af van een beslis sing van het gerechtshof in Karlsruhe. Advertentie leugenachtige verklaring van 22 maart schuldig heeft, gemaakt aan „minachting" van het Lagerhuis. Een dergelijke „min achting" is een rechtskundig begrip. Het oppositielid George Wigg, die het Profumo-schandaal aan het rollen bracht, is van plan het parlement te verzoeken Profumo's verklaring uit de annalen van het Lagerhuis te doen verdwijnen. Theoretisch is het mogelijk dat iemand, die het Lagerhuis bejegent zoals Profu mo dat heeft gedaan, ter verantwoording te roepen door in de parlementszaal te verschijnen, staande op de streep van het tapijt welke de grens van de eigenlijke zittingszaal aangeeft. Hiervoor is echter een speciale resolutie nodig, maar de ka merleden voelen er weinig voor Profumo deze extra vernedering aan te doen. Er is in het Lagerhuisdebat reeds geprotes teerd tegen degenen die Profumo op on christelijke wijze vervolgen. WASHINGTON (AFP) President Ken nedy heeft in de critiek op zijn voorge nomen reis door Europa geen aanleiding gezien deze af te gelasten. Het Witte Huis heeft hét reisplan gepubliceerd. Zondag 23 juni komt Kennedy per vlieg tuig in Bonn aan. Woensdag staat een bezoek aan West-Berlijn op het program ma. Dezelfde dag nog gaat Kennedy naar Ierland, waar hij tot zaterdagmiddag blijft. Dan gaat de reis naar Engeland en van daar zondagmiddag naar Italië. Vanuit dat land aanvaardt Kennedy dinsdagmid dag 2 juli de terugreis naar Washington Perschef Salinger bevestigde, dat een vrouw de taak van Kennedy's echtgenote zal overnemen, maar wilde niet zeggen wie dat zal zijn. Mevrouw Kennedy blijft thuis omdat zij in verwachting is. Er gaat het gerucht dat Kennedy door zijn drie getrouwde zusters zal worden verge zeld. Er is in de Ver. Staten van verschil lende zijden aangevoerd, dat de president in verband met de thans in Engeland Duitsland en Italië aan de orde zijnde regeringsvraagstukken - in Engeland het rumoer om de zaak-Profumo, in Duits land het feit dat de regeringsperiode-Ade- nauer ten einde loopt, terwijl in Italië een demissionaire regering 's lands zaken be hartigt zijn reis beter zou kunnen uit stellen. Een ander argument is dat Ken nedy in verband met de binnenlandse strijd over de opheffing der rassenschei ding, zich thans niet naar het buitenland moet begeven. Een feit is echter dat het soms moei lijker is een reeds vastgestelde reis van de president af te gelasten, dan het pro gramma ervoor samen te stellen. Kenne dy zelf wil de inwoners van Duitsland, Berlijn, Italië en Ierland niet teleur stel len door een afgelasting van zijn reeds aangekondigde bezoek. Hij meent voorts, dat zijn aanwezig heid in Europa op het huidige tijdstip een demonstratie zal zijn van het grote ge wicht dat Amerika hecht aan een krach tige instandhouding van 't westerse bond genootschap. GENèVE (Reuter) De afvaardigin gen van de Afrikaanse en Arabische lan den en de vertegenwoordigers van de lan den van het Sovjet-blok zijn dinsdag weg gelopen van de internationale arbeidscon- ferentie in Genève uit protest tegen het lidmaatschap van Zuid-Afrika van de I.L.O. De conferentie heeft inmiddels Erik Dreyer, afgevaardigde van de Deense re gering, tot haar nieuwe voorzitter geko zen. Hij volgt de Nigeriaanse minister van arbeid, Joseph Johnson, op, die zaterdag was afgetreden uit solidariteit met het verzet tegen de aanwezigheid van verte genwoordigers van Zuid-Afrika. Er is gisteren vijf uur lang een verhit debat gevoerd over het lidmaatschap van Zuid-Afrika. De vertegenwoordigers van de Afrikaanse landen verwierpen het drin gende verzoek van de Amerikaanse direc teur-generaal van de organisatie, David Morse, om de conferentie te behoeden voor een totale mislukking. Hierna ver klaarden de afgevaardigden van de Ara bische landen en de landen van het Sov jet-Blok, dat zij het met de actie van de Afrikaanse landen eens waren. Ook zij besloten de conferentie te boycotten. Morse heeft later tegenover» Reuter ver klaard, dat de conferentie normaal voort gang zal vinden. NEW YORK (Reuter) De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul- Henri Spaak, zegt in een artikel in het Amerikaanse tijdschrift Foreign Affairs (buitenlandse zaken) gezegd dat presi dent De Gaulle's „onvergeeflijk" veto over het Britse lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap, zijn „duide lijke minachting" voor zijn Europese bondgenoten heeft getoond. De bondgeno ten in de E.E.G. zijn volgens Spaak echter niet van plan „een dergelijke behandeling" voor het komende jaar te aanvaarden. Volgens de Belgische minister is het Franse militaire denken „verouderd". Hij veronderstelt dat De Gaulle er op uit is het vertrek van de Amerikaanse strijd krachten uit Europa te versnellen opdat de Franse militaire sterkte de leegte kan opvullen. „Dit zou", aldus Spaak „gelijk staan aan een Franse hegemonie in Euro pa, het oogmerk van De Gaulle's grote plan". Het Atlantisch bondgenootschap en de Europese gemeenschap maken „de ergste crisis van hun bestaan door", aldus Spaak. Hij voegt daaraan toe: „Het enige wat ons te doen staat is volhouden". DJAKARTA (Ré&tèf) Het próeommu- nistische dagblad Bintang Timoer dat door een regermgsvérböd was getroffen, is na vier dagen afwezigheid dinsdag opnieuw in Djakarta verschenen. De vereniging van Indonesische journa listen en andere dagbladen hadden op de regering critiek geoefend wegens de maat regelen tegen het dagblad, dat de onlangs door de regering ingevoerde maatregelen tot prijsverhogingen had aangevallen. Ik begrijp het niet Eén van de ontelbare verschijnselen die ik niet begrijp is: Waarom zo veel men sen kijken naar dingen waaraan niets te kijken valt. Toen ik laatst door de stad liep, zag ik een grote groep mensen zwij gend bijeen staan rondom een vrachtauto waarvan de lading was afgegleden en op de straatstenen was terecht gekomen. Die lading bestond uit een groot aantal lege kisten. En daar stonden de belangstellen den aandachtig naar te kijken. Lege kisten zijn lege kisten en ze zien er precies een der uit op een vrachtauto als op de straat. Als zij nog op de auto hadden gelegen, zou niemand er ook maar een seconde naar hebben staan kijken. Nu ze op straat lagen trokken zij intense belangstelling. Als er een heel klein malheurtje ge schiedt met twee auto's, waardoor zij scha de oplopen: een versplinterde koplamp, een verbogen bumper, een mooi ingedeukt spatbord, komen er onmiddellijk mensen toelopen, die zich rondom het onfortuinlij ke bijwerk scharen, om daar dan een kwartier naar te gaan staan kijken. Ik vraag mij altijd af, wat er te zien is aan een paar kapotte auto-onderdelen, maar, gezien de uitgebreide, stille belang stelling van al die anderen, is mijn vraag ongerechtvaardigd. Zij zien er allemaal zeer blijkbaar wel iets in. Hebt u wel eens een brandweerauto met loeiende sirene voorbij zien rennen? Moet u eens opletten. Op z'n minst negen van de tien mensen blijven het gillende voertuig staan nastaren tot het geheel uit 't zicht is. Waarvoor wel een brandweerauto en niet iedere andere soort auto? Als dat ro de ding in z'n garage staat, gaat niemand ernaar kijken en ik ben ervan overtuigd dat, als het gewoon, zonder gegil, voorbij reed, geen mens er enige aandacht aan zou wijden. Waarom dan wel als precies datzelfde ding op weg naar een brand is? Ik ben er zeker van dat, als morgen bekend zou worden, dat iemand getracht zou hebben de Nachtwacht uit het Rijles- museum te stelen, er overmorgen honderd maal zoveel mensen als gisteren naar dat schilderij zouden komen kijken. En als er overmorgen een moord ge pleegd zou worden in een overigens totaal oninteressant huis, gaan de volgende dag honderden mensen naar dat huis staan kij ken, dat zij de vorige dag terecht geen blik waardig keurden. Toen de totaal-oninteressante heer Cor- nelissen, mijn overbuurman, de honderd duizend gewonnen had, ging de hele straal hem aanstaren als hij voorbij kwam. Ik heb dit verschijnsel nooit begrepen. Maar ik begrijp zo veel verschijnselen niet. Advertentie Piratenvlag. Het Libanese motorschip „Noelle" is dinsdagmiddag het Noord oostzeekanaal opgevaren met in de mast een pakpapieren piratenvlag met doodskop en gekruiste beenderen. Der tien van de 32 bemanningsleden, allen Grieken, waren aan het muiten gesla gen omdat zij al maandenlang geen gage zouden hebben ontvangen. De Duit se waterpolitie herstelde de orde. Later meldde de kapitein, dat de eigenaars hem geld hadden gezonden waardoor de gemoederen werden gekalmeerd. Globke. De Oostduitse openbare aanklager heeft een akte van beschuldiging tegen dr. Globke, de Westduitse staatssecreta ris en rechterhand van Adenauer, gepu bliceerd. Globke wordt beschuldigd van medeverantwoordelijkheid voor de dood van miljoenen mensen „door het leggen van de wettelijke grondslagen voor de Hitlerdictatuur in Duitsland". Zoals reeds gemeld is Globke formeel gedag vaard in een proces. 110.000. Tussen 1953 en 1962 zijn in Westduitsland 110.000 mensen bij ver keersongevallen om het leven geko men. Psychologie. De Sjah van Perzië heeft in een interview met de „Corriere della Sera" gezegd, dat Nasser lijdt aan groot heidswaanzin en een minderwaardig heidscomplex omdat zijn hervormingen schipbreuk lijden. Advertentie BONN In de gevangenis in Frankfort is maandag de voormalige SS-Obersturm- bannführer Richard Bar op 51-jarige leef tijd overleden. Bar was de laatste com mandant van 't vernietigingskamp Ausch witz in Polen, waar 2 miljoen mensen het leven lieten. In het Auschwitz-proces, dat begin 1964 zal worden gehouden, zou Bar de hoofd- beklaagde zijn. Tegen 24 van zijn mede werkers heeft de officier van justitie in april van dit jaar eveneens een aanklacht ingediend. Aan Bar werd tenlastegelegd meegewerkt te hebben aan het doden van een onbe paald aantal mensen. Richard Bar werd pas kort voor kerstmis 1960 in Sachsenwald gearresteerd. Hij had er toen vijftien jaar onder de schuilnaam Karl Neumann als arbeider geleefd. LONDEN (AP) Premier Macmillan heeft zich bij president Kennedy aangeslo ten met de verklaring dat ook Groot-Brit tannië geen kernproeven zal nemen zo lang ook andere landen zich daarvan ont houden. Hij zei dit in antwoord op een vraag in het Lagerhuis of hij de Amerikaanse belofte wilde onderschrijven niet het eer ste land te zullen zijn dat de proeven her vat. Macmillan deed dit onmiddellijk, maar voegde eraan toe dat een dergelijke belofte geen vervanging kan vormen voor een kernstopverdrag. Hij zei niet te kun nen beloven dat de Britse regering er bij Frankrijk op aan zou dringen eveneens geen proeven meer te nemen. Hij acht dit op het ogenblik nutteloos. Lijkverbranding. In West-Berlijn is een congres begonnen van het internationa le verbond voor lijkverbranding. Er nemen 110 afgevaardigden uit 16 landen aan deel. Beleefd. In Parijs is een beleefdheidsweek aan de gang. De „orde der internationa le vriendschap" heeft deze campagne op touw gezet. Een woordvoerder zei dat de nadruk zal worden gelegd op „de traditionele Franse opgewektheid, hoffelijkheid en hulpvaardigheid-met-'n glimlach". Honger op Java. Autoriteiten van de so ciale dienst in Midden-Java hebben mee gedeeld, dat ongeveer 1700 mensen we gens ondervoeding in ziekenhuizen wor den verpleegd. Karamanlis. De Griekse oud-premier Ka- ramanlis is gisteren in Zürich aange komen. Hij zei te willen blijven totdat nieuwe verkiezingen in Griekenland zijn uitgeschreven. Tijdens zijn verblijf zal hij zich laten behandelen door een oor specialist. Waarschuwing. De Cubaanse premier Fi del Castro heeft Frankrijk en Engeland gewaarschuwd dat zij contrarevolutio nairen niet moeten toestaan om vanaf Franse en Britse eilanden in de omge ving van Cuba te opereren. Castro zei vernomen te hebben dat Cubaanse bal lingen onderhandelingen voeren met pre sident De Gaulle om dergelijke eilanden te kunnen gebruiken. Exclusief. De gemeentelijke autoriteiten van Washington hebben alle protesten terzijde gelegd en toestemming verleend voor de bouw van een nieuw Russisch ambassadegebouw in de exclusieve Che vy Chase woonwijk van de stad. Bij het verlenen van toestemming hebben de au toriteiten de bouwbeperkingen, die voor deze wijk 'gelden, genegeerd. Vertegen woordigers van de Chevy Chase wijk ver zetten zich tegen de bouw van de am bassade. Zij betoogden, dat het gebouw touring cars, anti-russische demonstra ties en tientallen parkerende auto's met zich zal brengen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor bet laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3