PANDA EN DE MEESTER-KIEKER Nieuwe „N.S.-dagtrip" met boottocht naar Antwerpen IMDSP^^O in de Hooglanden Haar kunstenaar de nieuwste rage in Engeland Ons vervolgverhaal pi CHEVROLET EEN SPEURDERROMAN VAN JOHN MARSH nurrr- «wwnnmm inmrri i rm urrrrcrrraxttxzxxx Spelevaren per spoorkaartje Mevrouw Kroesjtsjev is niet voor de poes Haarlem - Bloemendaal - Santpoort AUTOMOBIELBEDRIJF cHeeremanó &van £,euoen n.v. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem - Telef. 17588 WWWMWWWIWWWWMIlWIWimlIWWWWWWIWWWWWllllWWIIIWII^IIIWIIWW Advertentie Dié zijn langs de weg naar het eerste het beste huis gevlucht, wat ik je zeg." „Hoeft nog niet," ant- woordde Zijn maat'. „Zij kunnen gere- dènéèrd hebben, dat wij hen op de weg, heel gauw te pakken zou hebben. Ik denk, dat zij ergens in het bos zit- ten. Kijk goed uit je ogen, Jed." De ander maakte in grove woorden een opmerking over mensen, die eerst gegrepen moesten worden, eer een ar- me stakker zijn ontbijt kon krijgen. Felton begon te grinneken. Hij vroeg zich af, of de meisjes de berg wand al bereikt hadden. De twee man nen liepen langs hem en hem voor bij. Felton kwam toen het pad op. „Handen omhoog!" zei hij zacht maar duidelijk. Zij keerden zich schielijk om met I stomverbaasde gezichten. De man met het rode haar greep.al naar zijn jaszak. „Zou ik niet doen", zei Fel- ton gemoedelijk. Hij haalde het vuur- wapen uit de jaszak en liet het in zijn eigen zak glijden. De ander be handelde hij op dezelfde wijze. „Hoe kom jij aan een revolver?" j' roeg een van de mannen. „Ze bé- wéerden, dat je ongewapend was." „Het is die van de dwerg," legdé Felton uit. „En nu hebben we even gebabbeld en jullie gaan het bos in. Mars!" Zij keken elkaar aan en Felton merk te dat zij Zwijgend overleg pleegden of zij hem aan zouden vliegen. „Wees nu verstandig, jongens", zei j hij vriendelijk. „Als jullie kuren ver- tonen zal ik je met het grootste ge- j noegen een kogel geven. Dus wat zal het zijn: oorlog of vrede?" De man met het rode haar bedacht zich niet langer en liep het bos in. Zijn maat volgde. „Dassen en broekriemen afdoen", zei Felton. Nadat het gebeurd was liet hij Max de handen van zijn maat I deugdelijk op de rug vastbinden. Ter wijl Jed machteloos moest toekijken j gaf hij Max vervolgens een klap met de revolver achter het oor. „Jij schoft!" riep Jed. Felton liet de bewusteloze Max lig- gen en kwam op Jed af, die meende dat zijn laatste uur geslagen had. Felton rukte zijn zakdoek uit zijn zak en duwde Jed een doeltreffende prop in de mond, waarop het tot Jed leek door te dringen, dat hij al veel eerder had moeten schreeuwen. Nu keek hij hij Felton in machteloze woe- de aan. Felton knevelde Max. Hij zet- te hem tegen een slanke dennestam, dwong Jed aan de andere kant te gaan zitten, bevestigde hun beider broekriemen aan elkaar en legde de twee riemen om hun middel en om de stam, waarna hij hen stevig vast- snoerde. Tenslotte duwde hij Max diens eigen zakdoek in de mond. zodra j de man het hoofd schudde en bij ken nis wilde komen. „Het beste dan maar, jongens", zei Felton. „Ik geloof, dat zij jullie voorlopig niet zullen vinden. Het zal in elk geval wel zolang duren, dat ik uit de voeten ben." Hij zocht de bosrand weer op en keek langs de zonnige helling omlaag. Zijn blik zocht verder tot hij de twee meisjesfiguurtjes ontdekte. Zij waren hoog op de tegenoverliggende helling de kam al dicht genaderd. Opgeruimd volgde hij hen. Als zij maar lang ge- noeg buiten schot bleven om de heide over te steken, die hen scheidde van de weg naar Glen Payair. 5. In de mist. In de laagte kon Sönja Felton on- derscheiden, die hén gevolgd was Zij lag in het grove gras uitgestrekt en tuurde de weg af. waarlangs zij met Fizia was gekomen. Terwijl zij Feitons vorderingen volgde voelde zij zich plotseling ge- lukkig. omdat hij het gevaar ontlopen was. En dat was voor haar iets heel ongewoons. Haar leven lang had zij steeds het eerst aan zichzelf gedacht. Om anderen bekommerde zij zich niet. Zo lang zij het goed had, zo lang zij van alles kon genieten wat zij begeerde, deerde het lot van andere mensen haar niet. Het leven was moeilijk voor haar geweest. Zij had van haar helder brein en haar schoon heid evenwel zo'n nuttig gebruik we ten te maken dat zij sedert haar zes tiende jaar „het hoofd boven water had", zoals zij het zelf noemde. „En ik zal wel zorgen dat ik geen natte voeten meer krijg", was haar gebruikelijk opmerking. Zelfs een uit gesproken wreed wezen als de dwerg had zij naar haar hand weten te zet ten. Zij dacht aan de nertsmantel, aan de juwelen, aan de dure flat in Londen, die zij van de chef had ge kregen, omdat hij haar als vrouw wil de hebben. Als zij Londen ooit weer bereikte zou zij een einde aan de omgang met de chef maken. Zij had alles van hem losgekregen wat zij wilde. Nu hij kwaadaardig was geworden woe dend keek zij naar de verbonden vin gers van haar rechterhand wilde zij niets meer met hem te maken hebben. Opnieuw tuurde zij langs de berg wand omlaag en haar hart begon fel •te kloppen. Deze man. Ray Felton,, die zij zo onverwacht had leren ken nen, dat was er een voor haar. Hij was hard- Hij zou haar dwingen hem te gehoorzamen. Zij kende hem nog maar enkele uren, maar zij wist wat zij wilde. Er waren heel wat mannen, die in de afgelopen vijf jaar haar ver liefdheid hadden gewekt. Ray Felton was de eerste, die haar aan liefde had doen denken. „Hij wordt niet gevolgd", zei de rustige lichte stem van Fazia naast haar. Het meisje had zich ook in het gras uitgestrekt en keek in het dal. Sonja richtte haar blik van de zwoegende mannefiguur die ruim een halve kilo meter van haar af was op het meis je en kwam tot de overtuiging dat zo'n Arabische prinses, al had zij een gebronsde huid en haast witgebleekt haar, uiterlijk nauwelijks verschilde van elk gezond Engels meisje, dat door de zon was gebruind. „Dat kun je niet weten!" zei zij. „Wij kunnen niet zien, of hij van het bos uit in het oog wordt gehouden. Zij kunnen hem elk ogenblik on- dei schot nemen." De blauwe ogen werden plotseling dof van angst. Zij is ook verliefd op hem, dacht Sonja en terwijl zij in het lieve gezichtje keek werd' zij zich bewust, dat zij Fazia haatte. Maar zij krijgt Felton niet, dacht zij woe dend. „Die arme man moet volkomen uit geput zijn," zei Fazia. „Hij heeft de hele nacht niet geslapen." „Die kan er wel tegen," mompel de Sonja en zij keek weer naar Felton, die de strook bergwand met de losse stenen bereikt had. „Bent u in deze streek bekend?" vroeg Fazia. „Ik weet alleen, dat het de meest woeste en dunst bevolkte streek van Groot-Brittannië is, als ik je daar mee van dienst kan zijn". Fazia zuchtte. „Ik heb altijd gemeend dat Enge land bezaaid was met kleine stadjes en dorpjes, dat je overal waar je was winkels en huizen om je heen zag. Dat hebben zij mij als kind in Ethië geleerd en later, toen ik in Amerika op school was, weer". „Nou, dan hebben ze je iets ver keerds geleerd, zoals je ziet", snauw de Sonja. „Overigens ben je hier niet in Enge land Je bent in Schotland en dan nog wel in het noorden. Dat is een heel andere geschiedenis, zie je". Fazia keek om zich heen. „Wat een somber en onherbergzaam oord, zo'n Schotse streek. Net een woestijn, er lijkt geen einde aan te komen." (Wordt vervolgd) Nauwlettend worden de renmuizen ge wogen en gekeurd. Hierboven: een kampioen onder de loep. Links: de starthokken zijn geopend, de race kan beginnen. Tenminste als de deelnemers er zin in hebben. Dat is hier kennelijk niet het geval. Een Amerikaanse „haarspecialist", Lynn Robert Akers, is in Brussel ver oordeeld tot zeven maanden gevange nisstraf, een boete van 3000 en het betalen van een schadevergoeding van f 3000,— aan de Belgische Medische Associatie, waarvoor hij zich als lid had aangemeld zonder daartoe de kwa lificaties te bezitten. Akers stond terecht voor het Hof van Appel op beschuldiging van het onbe voegd uitoefenen der geneeskunst, het verkopen van waardeloze haargroei middelen tegen exhorbitante prijzen en van oplichting van zijn „patiënten". Hij was in 1958 bij verstek veroordeeld tot zeven maanden, van welk vonnis hij in beroep ging. Het Hof van Appel heeft dit beroep thans behandeld. Akers werd verweten, dat hij zijn kaath'oSJdige 'klautert beloofd had dat zij al' hun haren terug zouden krijgen. Hij maakte gebruik van een groot aan tal waardeloze middelen en beloofde wetenschappelijke haaronderzoekingen in (niet-bestaande) laboratoria in Rome, Milaan of Parijs te zullen laten doen. Voor een complete kuur van 60 behan delingen vroeg hij plm. 1500 gulden, maar geen van zijn klanten heeft ooit enige baat bij zo'n kuur gevonden. „Als deze bedrogenen haren hadden, zouden zij zich die nu van spijt uit het hoofd trekken," zei een der rechters van het Hof... NEW YORK (Reuter) Mevrouw Nina Kroesjtsjev zit niet onder de duim van haar man en oefent belangrijke invloed op hem uit in zaken van buitenlandse poli tiek aldus John Gunther in het Ameri kaanse tijdschrift Mccall. Gunther zegt dat de Russische premier, die' door zijn vrouw gewoonlijk „de voor zitter" wordt genoemd, bijna nooit een militair uniform draagt. Hij is daartoe ten volle gerechtigd, maar „Ninotsjka" houdt er niet van. Gunther beweert dat niet Kroesjtsjev, maar zijn vrouw bezwaar maakte tegen de cancan-danseressen die zij-in een show in Hollywood in 1959 zagen optreden. Na bijna veertig jaar getrouwd te zijn kunnen Nikita en Nina „buitengewoon goed met elkaar opschieten", zegt Gun ther. Zij heeft duidelijk een kalmerende invloed op hem. „Soms kan men ziep dat zij hem streng aankijkt als hij stiekem een drankje naar binnen wil slaan, en zo nu en dan dribbelt ze de kamer door om zijn das recht te trekken", aldus Gunther. 10. „Een opname van de staatsvijanden nummer 1 irt 2?" vroeg de hoofdredacteur ongelovig, „dat is nog nooit iemand gelukt!" „Mij wel," antwoordde de Mees- ter-Kieker trots, „en ik heb niet zomaar een foto ge maakt! Ik ben er in geslaagd de dramatiek en de span ning te schieten, die kenmerkend zijn voor een bespre king tuisen deze twee gevreesde figuren!" „Laat zien!" riep de hoofdredacteur dringend. „Niet alleen de span ning is gèscbotén, madr ook dé duur van de bespre king," zo boet ndèr voOrt. „Maar laat dan toéh ZIEN!" herhaalde de dagbladleider. „Tijd en spanning zijn samengebundeld in één dramatisch detail, dat al leen een meesteroog uit een situatie weet te destil leren," hernam de Meester-Kieker, „kijk maar De hoofdredacteur graaide de foto gretig naar zich toe en toen deinsde hij verbijsterd achteruit. „Wat is dit?" vroeg hij op schrille toon, „noem je dit een foto van de Staatsvijanden nummer 1 en 2? Hou je me voor de gék?!" EEN NIEUW luxepaardje vaat zich deze zomer vertonen temidden van de driftig, sjouwende werkezels tussen de twee belangrijkste haven steden van de Benelux: het nog geen jaar oude salonschip Flandria 17", de nieuwste aanwinst van de rederij Flandria, de Antwerpse pendant van de Rotterdamse Spidoboten. In het kader van de dertig vakantiedagtrips van de Nederlandse Spoorwegen (van dertig stations af), gaat het schipdat de allure heeft van een groot jacht, reizen maken tussen Rotterdam en Antwerpen, heerlijke cruises over de Zuidhollandse- en Zeeuwse wateren, die een uur of acht zullen duren. Na een verblijf van enkele uren in de Sinjorenstad gaat de tocht per trein terug naar Rotterdam. Omgekeerd maakt de „Flandria 17" voor de Bel gen vaartochten van Antwerpen naar Rotterdam, vanwaar per bus de terug reis wordt gemaakt. NU DE onderhandelingen over de Schelde-Rijnverbinding zijn afgesloten, zijn velen benieuwd naar alle periKe- len die er jarenlang rondom deze kwes tie hebben bestaan. Wel, „Flandria 17" maakt die verguisde Rotterdam- Antwerpentocht. Het is een boeiende belevenis: het machtig havenbeeld van Rotterdam een „volle neus halen" langs Pernis de rust van de Oude Maas de beruchte Dordtse driesprong de Moerdijkbrug vanaf het water gezien de bruggenbouw bij Numans- dorp de Deltawerken bij de Greve- lingen. Maar na dat imponerende Beeld van gedurfde aanpak en machtig tech nisch kunnen, kan men rustig een uurtje uitblazen (en dineren, dit is inclusief de passageprijs) 'tussen die tientallen binnenschepen, die voor de sluizen dij Wemeldinge wachten om het kanaal door Zuid-Beveland te. worden binnen- geschut. Het kanaal is het drukst beva ren binneriyaartwater van Europa, neet het. Er tjoeken jaarlijks honderddui zend schepen doorheen. Maar de slui zen worden nog steeds, met.de hand bediend.Misschien hebben de Antwer penaren daarom wel deze tocht op hun uitgebreide rondvaartprogramma gezet. Het is er elke dag een duidelijke de monstratie voor een snelle aanpak van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding, die de vaartijd met vier uur gaat bekor ten. Voor wie een rustige dag op net water wil doorbrengen is de „Flandria 17" een droomschip. Zijn 800 pk geven het een snelheid van meer dan 13 kno pen. Op de verschillende dekken zijn kleine ruimten, die de 175 passagiers het idee geven, met hun eigen jacht te varen. Het is een ontdekkingstocht bovendien. Want altijd biedt dat weidse beeld van water, wind, dijken, polders en schorren, hier en daar wat bomen rijen aan de horizon, het oog- verras singen zoals men die alleen op deze stromen tegenkomt. MUIZENRACES Britten die alleen voor een gokje naar de muizenrennen gaan. En ook dat kan een lonende hobby zijn: een man uit de Midlands verliet twee weken geleden een mouse track in Birmingham 65 pond (650 gulden) rijker dan hij ge komen was. DE REGLEMENTEN zijn bijzonder streng. Elke muis wordt gewogen en net als de renpaarden onderzocht op mogelijke doping. Voor de start parade ren zij alle „aan de lijn" voor het publiek, dat dan hun conditie beoorde len kan alvorens zijn inzetten te doen. De ware expert heeft een vergrootglas bij zich om de kandidaten onder de loep te kunnen leggen De muizen zelf worden er niet veel beter van. De beloning voor dè-winnaar bestaat meestal uit een hapje kaas. Maar ook niet meer dan een hapje, want volgegeten muizen zijn slechte lo- pers. Vandaar dat de meeste diertjes constant op een hongerdieet staan. VELE BRITTEN hebben zich een eigen „renstal" aangeschaft, variërend van enkele tot een dertigtal witte mui zen. Met winnaars en favorieten wordt ook doorgefokt en gehandeld. Een kam pioen brengt vaak vele malen zijn ge wicht aan sterling silver op. Ja er zijn al muizen verkocht voor acht a tien pond (80 tot 100 gulden) per stuk Voor elke wedren paraderen de deel nemers aan de leidsels in de denschappen af paddock, opdat het publiek hun condi tie kan beoordelen alvorens zjjn wed- te sluiten. DE TOESCHOUWERS ter weerszijden van de houten renbaan hielden hun adem in. De wedstrijdleider keek op zijn horloge, gaf een teken en zes start hokjes schoten open. De zes muisjes knipoogden in het felle licht van de schijn werpers. Slechts twee kwamen naar buiten, op hun dooie gemak. Zij snuffelden onderzoekend, trippelden een paar pasjes vooruit en bleven staan. Een kreet van teleurstelling uit het publiek. „Voor den drommel", riep een man. „Ik wist dat dit gebeuren zou toen je Michael in nr 2 deed. Hij is altijd op zijn best in no 4!" „Och wat", zei de wedstrijdleider, „Michael moet ook maar 's aan een ander starthok wennen, anders heeft hij op andere banen geen schijn van kans". Intussen was Michael, een witte muis met felle zwarte oogjes, over de omheining van zijn baan geklommen. Hij neusde even aan zijn runner-up in baan 3 en keerde toen in zijn eigen baan terug. De andere muizen zaten slaperig te kijken in of voor hun hokjes, maar geen maakte er aanstalten om te doen wat er van een racemuis verwacht wordt. „Laten we het nog maar 's overdoen", zei de starter. De muizen werden in hun hokjes geduwd, de deurtjes klapten dicht en weer open. Nu met meer succes. Vier muisjes kropen nog wat onzeker tevoorschijn en tripten langzaam hun banen op. Ook Michael, die er ineens de smaak van te pakken leek te krijgen. Halverwege zijn track keek hij even om, trok minachtend zijn neus op en nam een geweldige ren die hem in een seconde aan de finish bracht, anderhalve meter verder. En daar Michael als favoriet laag genoteerd' stond, konden de bookmakers in hun handen wrijven. JA, ZELFS BOOKMAKERS komen te pas aan deze nieuwste rage in Enge land, de muizenrennen. Een rage die van de winter begonnen is onder de studenten van London University en die dch nu zo snel verbreid onder het gro te publiek dat de dierenhandelaars de vraag naar witte muizen (de snelste vermenigvuldigers onder de huisdieren) niet meer kunnen honoreren. Ja, zelfs de in Engeland zeer populaire windhon- denrennen beginnen er de weerslag van te merken: de greyhounds lopen vaak voor halfvolle stadions en de toto-omzet ten zijn ook merkbaar teruggelopen. Er zijn zelfs Muizenrace-liga's gevormd en op de onmogelijkste plaatsefl verschij nen „mouse tracks", in keldertjes in Soho, in de achterkamers van snackbars, in oude bomtrechters en zelfs in het open veld. De liefhebbers weten altijd wel een plaatsje te vinden, waar zij hun favoriete gokspel kunnen bedrijven en de politie staat machteloos, (want officieel is het gokken op muizenren nen strafbaar op grond van de Engel se wetten op het wedden). Andere lieden vestigen al hun hoop op een enkele witte muis die hen overal vergezelt om waar dat maar mogelijk is, zijn snelheid te meten met andere renmuizen. Er zijn echter ook vele

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9