I m MARIANNE GAAT HET VAN DER HEIJDEN GOED IN AMERIKA De Orchidee PANDA EN DE MEESTER-KIEKER in de Hooglanden 1-J KwKfVf K Wonderzvieg STOFFEN KOPEN 11 SI m Fotomodel-mannequin-t.v.-ster DONDERDAG 20 JUNI 1963 Ons vervolgverhaal EEN SPEURDERROMAN VAN JOHN MARSH id juuu imwnm miu axtnxmtmin m xnooooooa I >4 diamant onder de bloemen Dick J. Dijs SHOWS Marianne Gilbert-Van der Heijden spreekt Nederlands met een Ameri kaans accent. „De mensen zijn gauw geneigd te denken dat je het doet om interessant te zijn maar ze vergeten dat ik de hele dag Engels spreek om dat ik in Florida geen Nederlanders ken. Zodoende, Henny G. C. Schoute v? KOMMOOOOOOOOO „Ik heb een van de mannen in het huis horen zeggen, dat zich achter deze bergkam zestig kilometer woes te heidegrond uitstrekt. Plezierig vooruitzicht, moet ik zeggen, dat hele eind straks te moeten lopen." „Misschien komt meneer Felton met een beter voorstel," zei Fazia. „Je lijkt Ray Felton als een soort duizendkunstenaar te beschouwen," riep Sonja. „Weet je soms niet, wie hij is?" Fazia fronste de wenkbrauwen en keek haar uitgesproken verbaasd aan. „Ik weet alleen, dat het een henge laar is, die slachtoffer is geworden van de mannen, die mij ontvoerd hebben." Sonja barstte uit in een korte hese lach, waaruit weinig vrolijkheid bleek. „Ray Felton is een bekende parti culiere detective", zei zij. „Als je een paar jaar in dit land had gewoond, zou je heel wat van hem afweten. Ik heb altijd belangstelling voor hem ge had. Misschien was ik daardoor de enige die hem herkende." Zij keek weer omlaag. Felton be vond zich nu op het losse gesteente en maakte langzaam maar zeker vor deringen. Als hij dit tempo volhield zou hij over een twintig minuten bij hen zijn. Vervolgens keek zij naar de bomen op de tegenoverliggende helling en liet een verschrikte kreet horen. Daar in de verte stond een man en hij tuurde naar de bergwand onder haar. Vermoedelijk was hij ook van het huis door het bos naar boven geklom men, maar dan langs een andere weg dan de twee mannen die Felton on schadelijk had gemaakt, en was het zijn plan geweest, zich aan de bos rand bij Max en Jed te voegen, zodra zij zich zouden vertonen. Toen zij niet kwamen opdagen had hij argwaan gekregen. Nu zocht hij de heide af en de bergwand aan de overkant, om zich te overtuigen dat de vluchtelingen niet ontsnapt waren. Sonja zag hem een hand boven de ogen houden, terwijl hij in Felton's richting tuurde. In zijn andere hand hield hij iet:., dat op een geweer leek. Felton in de diepte keek ook juist om. Blijkbaar zag hij de man dade lijk, want hij klauterde verder, nu veel vlugger dan tevoren. „Opschieten, Felton, opschieten," mompelde Sonja. Ook Fazia had de man aan de zoom van het bos zien staan. „Hij zal gaan schieten," fluisterde zij Zij zagen de man het geweer tegen de schouder zetten en hoorden het schot, dat klonk alsof er in de verte een deur dichtsloeg. Sonja keek naar Felton. Hij lag op de grond en zij kreunde. Was hij getroffen? Was hij ernstig gewond dood misschien? Zij had willen schreeuwen van opluchting, toen hij overeind kwam en weer hals over kop naar boven begon te klaute ren. Weer klonk er een geweerschot en nu leek Felton te wankelen. „Hij is geraakt!" zei Fazia met een snik. „Ik ga naar hem toe." Zij zou de dekking van de bergkam hebben verlaten, als Sonja haar niet gegrepen had. „Laat mij los, hij heeft hulp nodig!" „Doe niet zo dom! Moet je ook een kogel in je lijf hebben? Kijk, hij staat al weer op." En Felton kwam inderdaad weer overeind en klom door. Hij was zo dicht genaderd, dat zij zijn gespan nen trekken en de gejaagde blik in zijn ogen konden onderscheiden. Hij ademde zwaar en moeilijk. Het was hem aan te zien, dat zijn krachten vrijwel verbruikt waren. „Wij moaten hem tegemoet gaan", zei Fazia. „Hij heeft hulp nodig." En opeens liet Sonja haar gaan. Fazia klom over de kam en viel en gleed over de losse stenen tot zij naast Felton stond. Sonja was haar op de hielen. „Terug jullie!" zei Felton hijgend zodr hij hen zag. Maar zij deden het niet. Zij hielpen hem naar boven, de een links, de ander rechts van hem. Weer viel er een schot. Ditmaal ketste de kogel tegen de rots, geen tien meter van hen af, en vloog flui tend weg. „We zijn er bijna", zei Sonja, met haar arm om Feitons middel, vlak bij zijn oor. De kogel had hem aan de linker arm getroffen. Zij had hem ineen voelen krimpen, toen zij hem wilde steunen door haar hand onder zijn elleboog te houden. Bloed uit de wond stroomde over de rug van zijn hand. Nog eenmaal hoorden zij een schot. Maar nu trof de kogel op geen stuk ken na doel. Toen zij omkeken was de man aan de overkant al weer in het bos verdwenen. „Die is versterking gaan halen", mompelde Felton. „We hebben geen grote voorsprong." Zij bereikten de kam en Felton viel tussen het ruige gras neer. terwijl Sonja hem van zijn jas ontdeed en de schade onderzocht. Tot haar opluchting was het niets dan een vleeswond. De kogel was langs het dikste gedeelte van Feitons bovenarm geschampt „Zal ik hem verbinden?" bood Fa zia aan. „Ik heb een cursus eerste hulp gevolgd." Woedend ging Sonja achteruit. Felton merkte op: „Jullie durfden nogal. Je had door een kogel getrof fen kunnen worden." Terwijl Fazia zijn wond verbond met een van haar onderjurk losge scheurde reep stof, begon hij te grin niken. „Ik had het gevoel dat iemand mij in mijn zij trapte. Zo zie je maar weer: de minst gevaarlijke kogels veroorzaken de meeste pijn." Sonja vroeg. „En wat nu? Die man met zijn geweer zal inmiddels wel thuis zijn. Nog een ogenblikje en de chef begint met zijn lieve jongens een omsingelingsbeweging." Felton trok zijn jas aan en knikte. „Ja, wij moeten verder." „Maar waar moeten we heen?" Sonja keek achterom naar het woes te heideland, dat zich zó ver de blik reikte bleef uitstrekken. „Het is hier allemaal veen en hei. Zij zullen ons te pakken hebben, eer wij een paar kilometer verder zijn." „Dat vraag ik me af." Felton keek naar de lucht. „Ik ken de Hooglan den zo'n beetje, zie je, en als ik me niet vergis zal een natte dikke mist ons heerlijk toedekken." Fazia, die het al enige tijd koud had, begon nu te begrijpen, waarom. Even tevoren was de zon achter de lage bewolking verdwenen, die steeds dichter tot de bergtop leek te nade ren. Nevelslierten trokken hier en daar al over de heide en de omtrek ken van de heuvels op enige afstand werden vaag en wazig. „Laten wij doorlopen," zei Felton. „U moet eerst uitrusten," zei Fa zia. „U kunt immers niet meer." „Uitrusten doe ik wel als het ons beter schikt", zei Felton. „Eerst moeten wij zorgen, zo ver mogelijk uit hun buurt te komen zolang wij nog een paar meter voor ons uit kunnen kijken". Songa stelde voor. „Zouden wij niet liever van de berg af de weg opzoeken? Ik denk dat wij ergens wel kunnen telefone ren". Felton schudde het hoofd. Zijn ge zicht was bleek, maar hij leek ze ker van zijn zaak. „Dat waag ik er niet op. De dwerg mocht zo iets eens voorzien hebben. Je kunt er je laatste cent onder verwedden, dat wij gezien worden Nee, hier boven zijn wij veiliger. (Wordt vervolgd) VOORAL VOOR TT SI r>f rnmm >3? MANNEQUIN-FOTOMODEL Marianne van der Heijden (24) die vorig jaar aan de Miss-verkiezingen meedeed om een reis naar Amerika te winnen zodat zij haar broer zou kunnen bezoeken, is weer terug in Nederland. Voor een vakantie van een paar maanden. Ze is diep-gebruind. door de zon van Californië („vroeger dacht ik er niet aan zonder make-up te lopen en nu hoeft het niet eens meer") en vol verhalen. Maar Holland is weer een „miss" armer: Marianne van der Heijden trouwde in oktober 1962 met de Ameri kaanse makelaar in effecten, Gilbert. In Amerika bouwde ze een carrière op waarvan de mannequins op Neêrlands bodem alleen nog maar mogen dromen. Marianne, Arnhemse van geboorte, stapte zeven jaar geleden het mannequinvak in als pasdame bij een Amsterdamse confectiefabriek. Binnen het jaar al stond ze op eigen benen omdat ze ging free lancen. Ze koos de sportieve kant: het showen van bad- en sportkleding. In 1962 nam ze gretig de kam aan om mee te doen aan de Miss Holland-verkiezingen. Zou ze winnen dan ging haar lang gekoesterde wens in vervulling: haar broer in Amerika bezoeken. Marianne werd tweede en een reis naar Miami Beach in Florida waar de Miss Universe- verkiezingcn zouden worden gehouden, viel haar ten deel. „DIE VERKIEZINGEN worden in Amerika hoog aan geslagen", zegt Marianne, „ze staan dan ook op niveau. Het gaat er bijzonder eerlijk, heel goed georganiseerd en streng toe. Ik was blij dat ik boven de achttien was anders zou het beslist te zwaar zijn geweest en je moet er nuchter tegenover staan. Zoveel van die jonge meisjes denken dat ze „het" zijn als ze mogen meedoen. Ze hebben een enorme verbeelding, denken dat ze iedere man om hun vinger kunnen winden en gaan er dan ook vaak heen om een man te veroveren. De Amerikanen rekenen de miss-verkiezingen tot een van hun nationale gebeurtenissen die je urenlang op de t.v. kan volgen". het Amerikaanse leven is heerlijk ..Steeds meer mensen ontdekken dat een orchidee in wezen niet zo duur is als zij altijd hebben gedacht. Na tuurlijk ligt de prijs hoger dan die van een boeket rozen of een tuiltje fre sia's. Maar een orchidee houd je ook veel langer goed. Een stukje waarin een symbidium is verwerkt, blijft ze ker een maand goed. Hoeveel bossen tulpen moet je niet kopen wil je de kamer er een maand lang mee sieren? Ik zal het u anders zeggen: er is een jubilaris op een of andere zaak, er wordt thuis een kroonverjaardag ge vierdeen echtpaar is zoveel jaar ge trouwd. De kamer staat vol bloemen. Op de schoorsteen staat een stukje met een orchidee er in. En juist dat stukje komt iedereen bewonderen. In die zee van bloemen dus valt de orchi dee het eerste op. Voor de feestvieren den is dat plezierig, maar voor de ge ver ook vergeet u dat vooral niet. Weet u: er is eens gezegd dat de orchi dee bij de bloemist is wat de dia mant is bij de juwelier. Dat zegt wel voldoende, dacht ik". De bloemist en ik wij keken el kaar trouwhartig in de ogen: hij er van overtuigd dat zijn praatje wel vol doende effect zou sorteren, ik ervan overtuigd dat ik er niet meer onder uit zou komen. Met een fraai stukje met als middelpunt een zachtkleurige symbidium, stapte ik de winkel uit. De goede man had niets te veel ge zegd. Tussen de tulpen en de narcis sen en allerlei fraai opgewerkte bloem- stukjes viel mijn orchidee het meest in de smaak. En toen na verloop van tijd alle boeketten en alle sierstukjes verdwenen waren, stond mijn symbi dium nog in volle pracht op de kloos tertafel. ,.sy.•■•.A-.y. .y. I CC»- MAlTIN TOONC*» 11. „Noem je dit stilleven een dramatische foto van de staatsvijanden nummer 1 en 2?" schreeuwde de hoofdredacteur, terwijl zijn gelaat een paarse tint be gon aan te nemen, „ik zal je leren, mij voor de gek te houden!" „Het is een misverstand, geloof ik," zei Panda haastig, „meneer de Meester-Kieker, u hebt. een verkeerde foto gegeven! Deze is niet van staats vijanden, maar van een asbakje!" „Het is wél de juis te!" riep de toegesprokene met edele verontwaardi ging, „de enig juiste! Zien jullie dan niet dat alles dit dramatische detail is vastgelegd!? Het grote aantal sigarettenpeukjes geeft aan, dat er lang en in gespannen sfeer gesproken is!" Bij deze woorden nam de hoofdredacteur een dreigende houding aan. „Maar DIT gesprek zal kort zijn!" zo riep hij uit, „ik zal je leren mijn tijd te verbeuzelen!" „Nee, wacht me neer de redacteur," zei Panda dringend, „hij heeft nog een paar kiekjes die u vast wél spannend zult vin den!" x n HET KWEKEN van orchideeën is in ons land na de oorlog belangrijk toe genomen. De produktie ligt wel tien maal hoger dan voor 1940. In die tijd hielden de kwekers zich alleen uit lief hebberij, dus zonder handelsdoeleinden, met orchideeën bezig. Nu neemt ons land in Europa een vooraanstaande plaats in. Het bedrijf van de heer G. A. de Jong, op de grens van Rijswijk met Delft, wordt algemeen als het grootste van Europa aangemerkt. Ne derland telt nu een dertig kwekers die zich met orchideeën bezig houden. Al leen België en Engeland bereiken nog een grotere produktie. Een orchideeënkwekerij is een zeer kapitaalintensief bedrijf. Er zijn moe derplanten van honderd, maar ook van vijfduizend gulden. Tussen de uitzaai van de stoffijne vruchtjes en het tot bloei komen van de plant ligt een tijd perk van schrikt u niet: vier tot zeven jaar. Die hele periode moeten de plantjes als baby's zo zorgzaam wor den behandeld. De zaadjes worden op agar-agar (een gelatineachtige stof die uit zeewier wordt bereid) uitgestrooid. Pas na een jaar komen de plantjes op. Zij worden dan in flessen verpoot, waarbij er speciaal voor wordt gezorgd dat er geen lucht meer bij kan. Na weer een jaar worden zij op mos ver plant. Al die tijd worden de kassen nauwgezet op een temperatuur tussen de 20 en 30 graden Celsius gestookt, af hankelijk van de soort. Met regenwater (en alléén met regenwater!) wordt de vochtigheidsgraad van de kas op een hoog peil gehouden. De meeste orchideeën bloeien in de winter. Gelukkig maar," zeggen de kwekers. Want in die tijd is de concur rentie van andere bloemen het kleinst. Om de bloei in een (financieel) zo gun stig mogelijke tijd (Kerstmis, Pasen) tot stand te brengen, kan men gaan vervroegen of vertragen. En dat gaat heel vreemd: om een latere bloei te bewerkstelligen, verlicht men 's nachts de planten gedurende enkele uren: wil men de bloemen eerder, dan verduistert men overdag. MET ORCHIDEEëN, de vorstelijke verschijning in de plantenwereld, kan men alles voor elkaar krijgen, schijnt het. De nu 82-jarige heer B. D. de Jong, de vader van de grootste orchi- deeënkweker in Europa, kan u daar wel over vertellen. Na de oorlog kreeg hij binnen drie dagen een visum voor Amerika waaop men in den regel toch zeker wel veertien dagen moet wachten. „Ik leg ze dan zomaar op de tafel van de meneer of mevrouw die ik hebben moet. Woorden zijn over bodig", aldus de heer De Jong. Een Franse firma brengt sedert kort een draagbare baby-wieg op de markt, die ook als kinderstoel ge bruikt kan worden. Deze wieg, die de naam kreeg van „Baby-Relax", bestaat uit een plastic fauteuil zon der poten die in een metalen, ver stelbare stellage wordt opgehangen, als de Baby-Relax als wieg of stoel wordt gebruikt. Het fauteultje kan ook in een handvat worden opgehangen en al dus worden getransformeerd in een reiswieg. Ten slotte kan het fau teuiltje ook worden voorzien van een onderstel met wieltjes. Dan is een kinderwagen van de wonder- stoel-wieg gemaakt. TIJDENS DE verkiezingen stond de Nederlandse onder strenge „bewaking" van een chaperonne. Op een van de weinige vrije avonden in het „verkie zingsprogram" nodigden zij en haar man Marianne uit voor een diner. De baas van haar man zou ook meegaan, werd terloops gezegd. „Ik dacht na tuurlijk aan een oudere man, hij bleek heel jong te zijn. Even dertig. Maar ik „zag" mr. Gilbert toen niet eens. WE HEBBEN veel over Holland ge praat. De volgende dag zei m'n chape ronne dat mr. Gilbert me nog eens wilde ontmoeten. Voor ik een paar da gen daarna weer naar Holland zou gaan vroeg hij me ten huwelijk. Ik ben toen twee maanden langer in Amerika ge bleven om te acclimatiseren en zijn ouders in New York te ontmoeten. Toen ging ik naar Holland om aan het idee te wennen. Alles leek zo mooi dat ik dacht dat het een droom was. In okto ber vertrok ik weer en binnen twee dagen trouwden we in New York. Geen poespas erbij, alles ging heel vlug en simpel. We wonen nu in een „apart- metjf" in Harbor Island, de meest luxe wijk van Miami Beach. Voor Hol landse begrippen leven we in een pa leis. We gaan wel dit jaar nog ver huizen naar New York waar mijn man zijn hoofdkantoor heeft". DE CHARMANTE Nederlandse heeft in Amerika show-, televisie- en foto werk gedaan. „Toen ik daar aankwam om te trouwen hebben de kranten over me geschreven en daarop kreeg ik de aanbiedingen. Onder andere van de be kende dansshow van Lou Walters. Maar ik voelde niet voor dansgirl. Wel de shows. Nu kennen ze daar geen mode shows zoals wij. In de hotels zijn grote „stores" die mannequins heb ben geëngageerd om de hele dag kle ding aan de hotelgasten te presenteren. Je loopt dan tussen de gasten door in het hotel of buiten, waar ze bij het zwembad liggen te zonnebaden. Ook ben ik opgetreden in de Jerry Lewis- show en met Frank Sinatra". Marianne werd t.v.-ster in „commer cials" (televisie-advertenties) voor cos metica, sigaretten en scheercrème. „Je moet voor dit soort t.v.-werk erg hard zijn en vooral zakelijk. Niemand heeft er geduld en je moet alles ineens we ten. Ze kijken meer naar persoonlijk heid dan naar een mooi gezichtje en talenkennis". OVER ENKELE maanden gaat Ma rianne van der Heijden, of beter: me vrouw Gilbert, weer naar de States. Maar eerst komt haar man voor een korte vakantie naar Holland. Marianne houdt van het Amerikaanse leven. „Je moet er eerst wel aan wen nen. Het lijkt zo oppervlakkig maar als je er doorheen bent is het heerlijk. Toen ik bijvoorbeeld in oktober terug kwam werd ik met vlaggen binnenge haald. Ze slaan schoonheidskoninginnen hoog aan. Ik dacht wel: is dat allemaal voor mij? Maar ik zie het als een grapje". EEN DRIEWERF hoera voor de fabrikanten die het de vrouw alleen maar makkelijk maken. Niet alleen de huisvrouw maar ook de alleenstaande vrouwen. Ditmaal gaat het hoeraatje naar de fabri kant „Courtaulds Limited" in Lon den met een Nederlands depot in Amsterdam. Zij zijn alweer een paar jaar op de markt met Tricel-, Dicel- en Cour- telle-stoffen, die ons zoveel gemak ken bieden: makkelijk wasbaar, sneldrogend terwijl daarna niet be hoeft te worden gestreken, kreuk vrij en plooihoudend, licht in het dragen, terwijl de kleding vooral bij reizen zoveel comfort biedend een minimum aan plaats inneemt. Tricel accentueert haar veelzijdig heid in stoffen met een zijde-achtige touché, met linnen- en shantung- effect, met jerseystoffen en kos- tuumstoffen. Dicel surah stoffen zijn er in nieuwe kleuren (stoffenmode 1964), de haute-couture-look in brokaat en prachtige gebreide stoffen. Courtelle toont een gamma van geweven stoffen met tweed effect, een collectie bonneterie en wevenit stoffen. Enkele eigenschappen van de kunstvezels: stabiel (krimp- en rek- vrij); warm, zacht, licht, sterk, snel drogend, motvrij, bestand tegen chemicaliën en makkelijk verwerk baar (fijne en grove derniers). De stoffen worden verwerkt in dames-, heren-, en kinderkleding, dekens, vloerkleden, ondergoed en fabriekskleding. De Courtaulds Ltd., het grootste „man-made" vezelconcern ter we reld, heeft deze drie vezels met veel succes op de Europese markt ge ïntroduceerd en voor het komende stoffenjaar (1964) is een rijke scha kering dessins ontworpen voor stof fen die het hele jaar door kunnen worden gedragen. Een japon met jasje van Courtelle- jersey dat vrijwel het gehele jaar door kan worden gedragen en dus uitermate geschikt voor de vrouw met een beperkt garderobe-budget.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11