Kromhout Motoren leed een aanzienlijk verlies - DE BEURS - „Besef dat wij reeds leven de één en twintigste eeuw in Dividend gepasseerd OGEM verwacht gelijke jaarcijfers Landbouwberaad stagneert We^ Lagere produktie Puttershoek Suiker Hogere brutowinst bij Elsevier Zware shag tè zwaar?, neem dan Professor Polak in Boskoop tot ondernemers: Vergadering Nijverheid en Handel in teken De Structuur van de onderneming'' van Winst voor Rubatex Slotdividend van 50 bij Panglipoergalih Talens opgenomen in KNZ-concern SCHEEPVAARTBERICHTEN Orderontvangsten stegen in mei Niemeyer garandeert de kwaliteit DONDERDAG 20 JUNI 1963 13 Kort economisch nieuws lichter dan zwaar pittiger dan half zwaar. Noordholl. Hyp. bank Bezinning Conjunctuurtest De directie van „Kromhoutmotoren Fabriek D. Goedkoop jr. n.v." stelt voor over het boekjaar 1962 het dividend te passeren (v.j. vijf percent). Blijkens de ver lies- en winstrekening geeft de bedrjjfs- rekening vóór afschrijvingen een voordelig saldo te zien van 66.674 (v.j. ƒ1.045.688). Aan interest werd ontvangen 36.227 (ƒ33.709). De bijzondere winsten beliepen 47.226 37.551), het resultaat van deel nemingen bedroeg 49.896 39.664). Uit de reserve voor belastingen kwam een bedrag van 350.000 vrij, terwijl aan de reserve voor diverse belangen een bedrag van 671.431 werd onttrokken, waarna de verlies- en winstrekening zonder saldo sluit (v.j. winst 174.350). De orderportefeuille nam per 31 decem ber 1962 toe tot ƒ5,36 (ƒ4,94) min. en be droeg op 1 mei 1963 6,21 min. Tengevolge van de bijzonder ongunstige weersomstan digheden heeft de aflevering van de pro- dukten van de maatschappij in het eerste kwartaal 1963 ernstig gestagneerd en was, aldus de directie, de reparatie-afdeling onvoldoende met werk bezet. Zoals in het voorafgaande jaarverslag reeds als verwachting werd uitgesproken, is 1962 voor de vennootschap een zeer moeilijk jaar geweest. Onder invloed van de recessie in de scheepsbouw kon slechts een aanzienlijk kleiner aantal orders in de nieuwbouwsector worden geboekt, waat- door de omzet is gedaald tot 12,98 15,89) min. De kosten namen toe. Door een verhoogde activiteit op ver- koopgebied wordt getracht het niveau van de omzet op te voeren. Men is actief om de export naar Indonesië weer op gang te brengen. De volledige bezetting van de af deling voor reparatie en revisie is in de laatste maanden bereikt en geeft goede verwachtingen voor de toekomst. De direc tie verwacht dat de verhoogde verkoop activiteit, alsmede de genomen kostenbe sparende maatregelen, de resultatenreke ning voor 1963 gunstig zullen beïnvloeden, waarbij nog niet te voorspellen is, of dit jaar reeds winstgevend zal worden afge sloten. Uit de agenda voor de jaarvergade ring blijkt, dat de heren F. de Boer en dr. F. Q. den Hollander als commissaris zullen aftreden. Reeds tijdens de aandeel houdersvergaderingen waar het bestuurs- geschil aan de orde was, hadden beide heren aangekondigd hun mandaat ter be schikking te zullen stellen. Als nieuwe commissarissen worden voorgedragen: prol ir. D. A. A. Kooien en mr. F. Ie Coutre. De Overzeese Gas- en Electriclteits- maatschappij (OGEM) in Rotterdam ver wacht dat de resultaten over het lopende boekjaar niet ten achter zullen blijven bij cie over 1962, zo heeft de president-com missaris mr. J. J. Oyevaar meegedeeld in de jaarvergadering. De prognose is ge baseerd op de tot nu toe bekende resulta ten en de gang van zaken in het alge meen. De progressie in de verkoop van gas is iets teruggelopen, die betreffende elektriciteit bleef gehandhaafd. de Advertentie Uit het jaarverslag over 1962/1963 van de „Coöp. Suikerfabriek en Raffinaderij G.A. „Puttershoek" blijkt, dat uit de aan de fabreik ontvangen en verwerkte hoe veelheid bieten in de afgelopen campagne 70.286 ton kristalsuiker en bijsoorten is geproduceerd, tegen vorig jaar 84.076 ton M^t de ingebruikneming van de derde silo is de opslagcapaciteit van losse suiker ge stegen tot 30.000 ton. Hopelijk kan aan staande campagne, wanneer de vierde silo gereed is, 40.000 ton los worden opgesla gen. Om aan de toenemende behoefte aan deze losse suiker te kunnen voldoen, is het aantal van de tankwagens voor buik- vervoer uitgebreid tot vier. De hoeveelheid geproduceerde droge pulp bedroeg 27.264 ton tegen 30.473 ton Een begin werd gemaakt met de produktie* van droge pulp geperst in blokjes. Alle pulp van de afgelopen oogst is verkocht. De opbrengst produkten bedroeg, blijkens de exploitatierekening 49.99 (v.j. 53.22) miljoen. De grote veranderingen, die zich in stormachtig tempo voltrekken in de le vensmiddelensector, vereisen op korte ter mijn vrij zware investeringen. De snel in aantal toenemende super-markten en zelf bedieningswinkels kunnen alleen suiker in kleinverpakking gebruiken. Dit vereist de aanschaf van kostbare volautomatische verpakkingsmachines De maatschappi, past zich verder aan bij het algemene stre ven de verpakking doelmatiger en aan trekkelijker te maken vor de consument De brutowinst over 1962 van de Uit geversmaatschappij Elsevier is, blijkens het verslag, gestegen tot 2,78 (v.j. 2,36) min. Na aftrek van afschrijvingen ad f 523.493 459.578), 1,52 1,15) min voor voorzieningen en belastingen, als mede een reservering voor nieuwbouw ad 100.000 200.000), resteert een netto concernwinst van 620.000 537.267). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 15 percent, alsmede 2 percent in aandelen of contanten uit de agio- reserve (14 percent in contanten en 2 per cent in agio-aandelen). Over de vooruitzichten deelt de directie mee, dat de totale omzet van de maat schappij en haar geaffilieerde onderne mingen in de afgelopen 5 maanden van 1963 aan de verwachtingen heeft beant woord. Ondanks de toenemende concur rentie is de omzet met zestien percent ge stegen. De stijging van de kosten is ach tergebleven bij die van de omzet. De re sultaten voor 1963 worden met vertrou wen tegemoetgezien. De Geldersche Tramwegen heeft een dochter onderneming in Duitsland gesticht met als plaats van vestiging Lildenscheid. Het Duitse bedrijf heeft ten doel het bevorderen van het door de GTW verricht grensoverschrijdende vervoer en het uitvoeren van goederendiensten in een be paalde streek, het zogenaamde „Nahverkehr". De directie van Ubbink-Davo is blijkens een mededeling op de jaarvergadering niet ontevre den over de gang van zaken in het lopende boekjaar. De ministerraad van de EEG heeft de ontwerp overeenkomst met Engeland goedgekeurd be treffende de schorsing van douanerechten op thee en tropisch hout. Zij zal op 1 januari 1964 in werking treden. In de EEG-landen zijn het vorig jaar 4.35 mil joen personen- en combinatie-auto's geprodu ceerd. Dit is 16 percent meer dan in 1961. Tegen een koers van uitgifte van 99 percent staat vanaf morgen tot 4 juli in België de in schrijving open op de staatslening 1963 1983 tweede reeks. In de eerste tien jaar is de rente 5'/i percent, in de tweede tien jaar 5% percent Prinses Beatrix is voornemens op 23 september de nylonfabriek British Enkalon Ltd in Antrim in NÓord-Ierland. een dochteronderneming van A.K.U., te openen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Advertentie NIEMEYER KWALITEIT 'Een uiterst licht herstel in Wall Street heeft op de Amsterdamse effectenbeurs de afbrokkelende stemming, die de twee voor afgaande dagen het marktbeeld beheerste, een halt toegeroepen. Bij een toeneming van de handel liepen aan de andere zijde van de oceaan de noteringen wat op en ook voor enkele Nederlandse hoofdfondsen bestond meer animo. Dit herstel heeft in het telefonisch verkeer de noteringen een wat beter gezicht gegeven en ook de vol gende morgen bleven de koersen van de internationals goed op peil. De openingskoersen lagen 's-middags overwegend boven de slotprijzen van de dag tevoren. Alleen Koninklijke Olie liet verstek gaan. De eerste transactie in dit fonds op 164.80 betekende in vergelijking met de slotkoers van dinsdag geen verande ring. De andere soorten traden alle met - De landbouwministers van Europese Economische Gemeenschap, het Brusselse congressenpaleis bijeen, hebben hun oude en langzamerhand wat verfromfraaide dossiers weer opengesla gen: de kwestie van de graanprijzen, de gemeenschappelijke regelingen voor var kensvlees en die voor rijst en melk en zuivelprodukten. De standpunten zijn geen stap nader bij elkaar gekomen. En de Franse minister van landbouw Pisani heeft daarover gisteren duidelijk zijn mis noegen laten blijken. Hij is zelfs kwaad uit de zaal gelopen, doch na een uurtje keerde hij weer rustig en opgelucht te rug. Het heeft, zo had hij op vrij heftige toon beweerd, geen enkele zin voor ons om hier bij elkaar te komen en elkaar te zitten aankijken zonder iets te berei ken. Ik voor mij ga dan liever naar de bioscoop, maar daarvoor hoef ik niet van Parijs naar Brussel te reizen. Daarop keerde hij zich tegen zijn Duitse collega en hij zei dat het nutteloos was in Brussel te onderhandelen wanneer deze zich steeds weer verschool achter door het kabinet te Bonn genomen beslissingen en de weigering ook maar een stap tege moet te komen aan de verlaging van de richtprijzen van landbouwprodukten. Het Frans-Duitse vriendschapsverdrag scheen verre. De Duitsers hebben zich ecljter niet laten vermurwen en de ministers hebben toen vrijwel de gehele middag gesproken over de ontwerp-verordeningen voor zeme len en over een verlenging van het stel sel van heffingen voor glucose en glucose- stroop. Het bestuur der n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen, vroeger genaamd „Noord Hollandsche Hy potheekbank" deelt mee dat per 1 juli 1963 op haar 5% en 5V2% schuldbrieven een renle zal worden vergoed van respectieve lijk 2V2% en 2%°/o. Deze betaling ingevolge het exploitatieresultaat over het le half jaar 1963. BUITENLAND BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam lulden: Engels pond^10,03 -10,13. Amerikaanse dollai 3,57—4,61, Canaö dollar 3,31—3,36, Franse frank (100) 73,30—73.80, Belgische frank (100) 7,12-7,17. Duitse mark (100) 90,05—90,55. Zweedse kroon (100) 69,00—'70,°0,toPfrJö se kroon (100) 51,75—52,75, Noorse kroon (100) 50,00 Zwitserse frank (100) 83,15—83,65, Italiaanse lire (10.000) 57,25-59.23. Oostenrijkse schilling (100) 13,9514,05, Portugese escudo (100) 12,55 12,70, Spaanse peseta (100 grote coup.) 6,00—6,15. De Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel is gisteren in Bos koop begonnen aan zijn jaarvergadering die tot en met vandaag duurt. Het onder werp dat dit jaar wordt behandeld is „De structuur van de onderneming". Hierover is door een viertal ondernemers te weten de heren J. A. Hamburger (Kon. Ned. Lood- en Zinkpletterijen v.h. A. D. Hamburger), drs. A. W. Overwater (Koudijs' Voederfabrieken), dr. F. L. Po lak (N. J. Menko n.v.) en dr. H. J. M. van der Ven (Beckers Haardenfabriek) preadviezen uitgebracht die gisteren door de schrijvers zijn toegelicht en ter discussie gesteld. De heer Hamburger ziet het vraagstuk van de structuür der onderneming als een uitdaging aan allen die het aangaat. Levende maatschappelijke werkelijkheid kan naar zijn mening slechts in de prak tijk groeien. Voor de wetgever zal dan later wel de taak aanbreken het maat schappelijk gegroeide en als wenselijk aanvaarde ^te aanvaarden en te codifi ceren. De ontwikkeling heeft nu nodig een koel hoofd en een warm hart, maar boven al rust om haar vorm in vrijheid te vinden. Drs. A. W. Overwater meent dat men van de feitelijke situatie uit al geroepen is aan het vraagstuk van wijziging in de rechtsvorm der onderneming aandacht te besteden. Er moet een oplossing worden gevonden voor de accumulatie van ver antwoordelijkheid die in de moderne grote onderneming ontstaat. Bij deze accumula tie moet een adequate aansprakelijkheid worden verwerkelijkt. De factor arbeid zal een plaats moeten hebben in het toe zicht. De heer Overwater meent dat werkne- mersorganisaties, door kandidaatstelling en door opleiding voor het lidmaatschap van het overlegorgaan van de onderne mingsraad, kunnen meewerken aan ver hoging van het gespreksniveau in die raad. De werkgever zou door meer infor matie en door verbreding van de gesprek stof kunnen helpen bij een verdieping van het gesprek in die raad. Drs. Overwater herinnerde er aan dat de collectiviteit van de arbeid ter bevor dering van de mede-menselijkheid een zgn indirecte mondigheid kent. Invloeden van vakbeweging wijst hij daarbij af. Het zou z.i. reeds van veel inzicht getuigen als er in de raad van commissarissen van de onderneming een man zitting zou hebben, geen werknemer uit het eigen bedrijf, waarover de werknemende stand blij zou zijn. Prof. dr. F. L. Polak, schetste het mens-beeld van de ondernemer in deze tijd. Hij stelde in het licht dat hij als pre-adviseur was aangezocht in zijn hoe danigheid van socialistisch ondernemer en zei zich niet te kunnen vrijmaken van het gevoel dat zijn uiteenzettingen op de hoofd punten niet alleen onaanvaardbaar zullen zijn voor 'n groot aantal ondernemers maar bovendien voor een groot aantal socialis ten. Een socialistisch ondernemer preten deert niet een sociaal paradijs te kun nen bouwen op een economisch kerkhof. Prof. Polak bepleitte bij de ondernemers ruimschoots tijd te maken voor de in het geding zijnde materie. Hij betreurde dat dit gebied voor een te groot aantal on dernemers nog een onderontwikkeld ter rein is. Het drijven naar een radicale wet telijke reorganisatie van de totale onder nemingsstructuur lijkt hem te zeer over dreven enerzijds, maar aan de andere kant vindt hij het, met oogkleppen op getuigd tegenstreven tegen aanvaarden van rijp worden partiële vernieuwings voorstellen star en on-wijs. Wij leven niet in de negentiende eeuw, maar al, en daarbij zei prof. Polak zich niet te verspreken, in de éénentwintigste. De toekomst dient meer bepalend te zijn dan het verleden. „Deze toekomst schrijft reeds de onmiskenbaar sprekende termen aan onze wand, ook aan de muren van onze fabrieken en bedrijven. Wij hebben geen helderzienden van node, maar alleen helderdenkenden tot juiste ontcijfering". Stilstand, ook mentale, is achteruitgang. „Wij zullen de onweerstaanbare doch wisselvallige voortgang zoveel doenlijk moeten transformeren in evenwichtige vooruitgang die doelmatigheid paart aan rechtvaardigheid. Dr. H. M. van der Ven, beperkte zich in zijn nadere toelichting tot middelgrote ojadernemingen en tot de factor arbeid in verhouding tot de onderneming. De leiding in de middelgrote ondernemingen heeft in eerste aanleg geen behoefte aan wettelijke bepalingen inzake medezeggenschap maar zij heeft broodnodig bezinning op de taak van ondernemer en vorming. Juist bij de leiders van deze veelal nog familiale on dernemingen lopen de sociale machten achter. Hij beval het opnemen van een personeelsdirecteur in de leiding aan, naast de technische en de commerciële directeur, een directeur belast met 't per soneelsbeleid, geen sociale hobby-figuur, een volwaardig directielid, een persoonlijk heid met een ruim incasseringsvermogen. Dr. Van der Ven merkte voorts op dat er verdachtmakingen en denigrerende op merkingen worden geuit aan leden van de ondernemingsraad als hun overtuiging, ge grond op juiste informatie, afwijkt van de groepering in de onderneming die zij vertegenwoordigden. „Doch ook in ons eigen milieu kennen we dit verschijnsel in niet geringe mate" Wij moeten elkaar de gelgenheid laten eigen wegen te bewandelen in onze ver houdingen met de factor arbeid, zo zei hij. Tenslotte besprak hij de winstdeling, niet alleen omdat zij de structuur der onder neming raakt maar ook omdat zij met klem aan de orde zal worden gesteld. Het gezamenlijk programma van het N.V.V. en de K.A.B. doet de pas op dit gebied ver snellen. „Wanneer gezamenlijk, zowel op het terrein der vakbeweging als op dat der politiek dit punt, in welke vorm dan ook, aan de orde wordt gesteld dan is de tijd voor realisatie dichtbij". Recht op winstdeling noemde hij een recht in wording, het hangt samen met de ontwikkeling der maatschappij. Uit gangspunt moet zijn: is het redelijk dat werknemers in de winst delen? als dat bevestigend wordt beantwoord dan ont staat dat recht te zijner tijd. In toenemen de mate wint het inzicht veld dat de men sen primair gelijk zijn. we zijn primair mensen onder elkaar, ook in de onderne ming. Het saldo bedrijfs-rekening inclusief resultaat dochtermaatschappijen van „Ru batex" heeft, blijkens de winst- en ver liesrekening over 1962 een daling onder gaan tot 112.857 (v.j. 125.059) Diverse baten brachten op 70.312 18.715). Af schrijvingen en voorzieningen vergden 146.953 175.705). Hierna resteert een winst van 36.216 (verlies 31.931). Voor gesteld wordt, als bekend de dividend betaling te hervatten met een uitkering van 5 percent (nihil). De ongunstige factoren welke in 1961 leidden tot het passeren van het dividend waren in 1962 voor een deel uitgewerkt Hierdoor is de directie over het algemeen niet ontevreden over de behaalde resul taten. Er zal worden gestreefd naar een grotere spreiding van produkten om hier door een breder arbeidsterrein te bestrij ken, aldus de directie. Behalve een klein batig saldo uit pro- duktenzaken verkregen, ontstond het voor delig saldo der winst- en verliesrekening over 1962 van de N.V. Beleggings Maat schappij „Panglipoergalih" voornamelijk door de opbrengst renten uit' de effecten portefeuille. Aan dit voordelig saldo ad 14.727 (v.j. ƒ74.214) wordt ƒ4.028 aan de „reserve belastingen" toegevoegd, ter wijl aan aandeelhouders 50 60) per aandeel wordt uitgekeerd. Van dit bedrag werd reeds 25 interim-dividend uitge keerd. De „Sikkens Groep (Kon. Zout-Ketjen) neemt „Koninklijke Fabrieken Talens' over door middel van aandelenruil. hogere noteringen voor het voetlicht. Philips startte f 1.80 boven de oude prijs op 166.40. Unilever ging zestig cent voor uit tot 174.80 en Hoogovens werd op pre cies 600 verhandeld, hétgeen een vooruit gang van vier punten betekende. AKU boekte een winst van ruim een punt op 475. Na de opening zijn de noteringen gelei delijk weer wat afgesnoeid. De winst die aanvankelijk voor Unilever bestond ging geheel verloren en ook de andere interna tionals verloren enig terrein. Boeke en Huidekoper van 206 op 206%, Boom-Ruygrok van 154 op 153 en Spaar- nestad van 864 op 860 1. VERHANDELDE FONDSEN 19 juni 18. juni Totaal 438 444 Hoger 186 (42.5%) 131 (29,5%) Lager 162 (37,0»/») 230(51,7%) Gelijk 90 (20,5%) 83 (18,8%) A VOND VERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Hoogovens Kon. Olief 164,80165,30 Philips 165,40165,70 Unilever 172,50174 gl Stemming: Nauwelijks prijshoudend. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U474 473 Hoogovens 600605 Kon. Olief 164,80—165,30 164,60 Philips 165,30—165,70 165,30 Unilever 172,80—173,20 172,50 slotkoers Aalsum 19 te Hesyham v. Punta Cardon. Abida 20 te Curagao verwacht. Achilles 20 te Oranjestad verwacht. Acila 19 v. Lavera n. Rotterdam. Acmaea 19 180 m. o.z o. Takoradl n. Thameshav. Acteon 23 te Curagao verwacht. Aegls 19 te Sint Maarten. Alamak 19 95 m. n. Oran n. Key West. Alblasserdijk 19 v. Rotterdam n. Swansea. Algenib pass. 19 Belel eiland n. Montreal. Algol 19 80 m. z. Kreta n. Tunis. Alkaid 19 v. Hamburg n. Antwerpen. Alkes 19 v. New York n. Beyrouth. Alphard 18 v. Detroit n. Milwaukee. Aludra pass. 19 Abrolhos n. Santos. Ampenan 19 te Penang. Amstelsluis 19 460 m. o. K. Flattery n. Shangh i. Amstelveen 19 210 m. w. Minicoy n. Singapore. Andijk 20 te Charleston verwacht. Area 19 te Cardon n Rotterdam. Asterope 19 125 m. z.t Azoren n. Genua. Atys 19 330 m. z.o. Mombasa n. Abadan. Avedrecht 19 130 m. z.w. Kreta n. Mena Al Ahm. Barendrecht 21 te Bandar Mashur verwacht. Batjan 19 v Penang n. Singapore. Batu 19 120 m. n.n.o. Ras Al Kalb n. Rijeka. Bengkalis 19 260 m. z.w. Calcutta n. Chalna. Beninkust 19 v. Freetown n. Abidjan. Bintang 19 400 m. w. Lissabon n. Malta. Borneo 19 v. Bangkok n. Singapore. Bothniaborg 19 25 m. w.z.w Texel n. Londen. Bovenkerk 19 rede Barcelona Burl 8 Watson 19 95 m. o.n.o. Port Sudan naar Rastanura. 4 Bussum 19 v. rede Port of Spain n. Avonmouth. Caltex Amsterdam 19 360 m. n.o. Mogadiscio naar Bahrein. Calt. Eindhoven 19 v. Botanybay n. Perz. Goll. Caltex Leiden 19 v Aden n. Suez. Caltex Madrid 19 60 m. z.w. Aden n. Kharg eil. Caltex Naples 19 20 m. o. Kp. Bon n. Bahrein. Call Pernis 19 60 m. z.o. Socotra n. L. Marques. Caltex Rotterdam 19 25 m. z.w. Flores n. Aruba. Calt. Utrecht pass. 19 Ras Al Hadd n. L. Marques. Camerounkust 19 te Port Harcourt v. Lagos. Carrillo 19 te Cristobal verwacht. Cartago 19 te Bremerhaven verwacht. Celebes 19 v. Genua n. Napels. Charis 18 v. Guanta n. Port of Spain. Chiron 19 125 m. n.o. Azoren n. Amsterdam. Cinulia 16 te Stanlow n. Barton. Cities Service Valley Forge £0 te Napels verw. Cradle of Liberty 22 te Bandar Mashur verwacht. Crania 18 360 m. n.o. Puerto Rico n. Rotterdam. Dahomeykust 19 te Las Palmas. Daphnis 18 te Rotterdam. Delft 19 v. Puerto Matias de Galvez n. Mobile. Diemerdijk 19 te Londen. Diogenes 1 9900 m w.z.w. Landsend n. Antwerp Doelwijk 19 55 m n.n.w. Perim n. Mena. Dorestad 19 te Antwerpen. Drente 19 520 m. z.z.o. St. Helena n N Orleans. Eemland 19 b Puerto Alegre n. Satnos. Eenhoorn 19 v. Alexandrië n. Londen Elizabeth Broere 22 te Dongse verwacht. Fina Nederl. 19 200 m. w. Kuria Muria n. Mena. Forest Hill 19 150 m. z.o. Suez n. Ceuta. Forest Lake 19 55 m. w.n.w. Oporto n. Palermo. Friesland SSM 19 te Hoersens. Gaasterdijk 19 v. Le Havre n. Antwerpen, Gabonkust 19 280 m. z. Accra n. Pointe Noire. Geeststar 19 v. Santa Lucia n. Vieux. Giessenkerk pass. 19 Las Palmsa n. Kaapstad. Gorredijk 18 v. Hamburg n. New York. Graveland 19 v. Hamburg n. Amsterdam. Grote Dijk 19 te Antwerpen v. Rotterdam. Guineekust 18 v. Rio Benito n. Tema. Gulf Hansa 19 110 m. w. Algiers n. Port Said. Gulf Italian 19 60 m. z.w. Kuria Muria n. Suez. Gulf Swede 19 90 m. z.w. Kuria Muria n. Perz. G. Hathor 18 v. Alexandrië n. Djidjelli. Hector 19 v. Volos n. Iskenderun. Helicon 18 v. Santa Marta n. Barranquila. Hollands Dreef 19 660 m. z. Colombo n. Singapore. Izalco 19 te Buena Ventura verwacht. Jagersfontein 19 v. Tenerife n. Southampton. Japara 19 150 m. z. Las Palmas n. Duinkerken. Johannes Frans 19 v. Callao n. Cruz Grande. Kalydon 29 te Rotterdam verwacht. Karachi 19 te Genua verwacht. Karakorum 19 v. Singapore n. Manilla. Karimata 19 te Hamburg. Kasimbar 19 v. Penang n, Singapore. Katelysia 19 v. Brunsbüttelkoog n. Hamburg. Katendrecht 19 te Khor Ramshahr v. Kuwait. Katwijk 19 1200 m. o. Mauritius n. Durban. Kelletia 19 300 m. n.o. Guadeloupe n Rotterdam. Kenia 19 te Thameshaven n. Rotterdam. Kerkedijk 19 720 m. n. Fayal n. New York. Khasiella 19 te Puerto La Cruz n. Cruagao. Kieldrecht 19 te Rangoon. Kloosterdijk 19 te Antwerpen. Koningswaard 18 780 m. n.w. Sint Maarten naar Puerto Miranda. Korenia 18 v. Curagao n Perth Amboy. Korovina pass. 19 Marseille n. Vado. Kosicia 19 v. Heysham n. Schiedam. Kossmatella 22 te Acajutla (Salvador) verwacht. Krebsia 19 te Larnaca v. Malta. Kreeft 19 265 m. w.n.w. Casablanca n Rotterdam. Kryptos 23 te North Weymouth verwacht. Laarderkerk 19 40 m. n.w. Malta n. Port Said. Laga 19 90 m. o.z.o. Kp. St. Vincent n. Antwerp. Leiderkerk 19 v. Bremen n. Hamburg. Lelvkerk 19 v. Dubai n. Suez. Limburg 19 1000 m. n.w. Midway n. Hongkong. Lombok 19 120 m. w. Lissabon n. Rotterdam. Loosdrecht 19 te Marseille. Maasdam 19 85 m. n.w. Landsend n. South.ton. Maaskerk 19 te Hamburg. Madisonlloyd 19 ten anker Beyrouth. Marathon 19 260 m. n.o. Flores n. Pojnt a Pitre. Mariekerk 19 v. Kuwait te Mena Al Ahmadi. Marxab 19 te Famagusta. Marnelloyd 19 290 m. o.n.o. Beira n. Dar Es Sal. Mataram 19 45 m. w. Gibraltar n. Malta. Medon 19 te San Juan. Meerkerk 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Merwede 19 25 m. w. Lissabon n. Barcelona. Mississippilloyd 19 v. Madras n. Chalna. Modjokerto 19 v. Barcelona n, Antwerpen. Montferland pass. 19 Kp. Verd. eil. n. Hamburg. Moordrecht 21 te Rotterdam verwacht. Munttoren 19 1320 m. z.o. Bermuda n. Trinidad. Mijdrecht 20 te Marcus Hook verwacht. Mylady 19 te Huelva v. Livorno. Naess Comm 19 130 m. w.n.w. Alexandrië n. U.K. Naess Lion 19 50 m o. Gibraltar n. Sirte. Neder-Ebro 21 te New York verwacht. Neder-Elbe 19 400 m. w. Flores n. Tripoli. Neder-Rhone 19 v. Hamburg n. Rotterdam. Neder-Waal 21 v. Singapore te Bangkok verw. Nestor 19 30 m. w.z.w. Cadiz n. Tunis. Nieuw Amsterdam 21 te Southampton verwach.t Oberon 19 te Puerto Cabello. Oldekerk 19 v. Genua n. Port Said. Omm.kerk 19 750 m. z.z.w. Colombo n. Fremantle. Ondina 19 500 m. o.n.o. Aden n. Mena. Onoba 19 te Thameshaven. Oostkerk 20 te Bunbury verwacht. Oranje Nassau 19 v. Aruba n. Kingston. Ossendrecht 19 te Corpus Christi verwacht. Overijsel 19 60 m. o. Amoy n. Hsingkang. Pendrecht 23 te Paulsboro verwacht. Pericles 18 te Rotterdam. P. G. Thulin 18 135 m. z.w. Pto. Rico n. La Salina. Philidora pass. 19 Lissabon, 21 te Fawley verw. Philine 25 te Thameshaven verwacht. Philippia 19 in Suezkanaal n. Kharg eiland. Poseidon 19 te Barbados. Prins Casimir 19 te Londen. Prins Frederik Willem 19 te Rochester. Prins Joh. Willem Friso 19 v. Hamburg n. R'dam. Prins der Nederlanden 19 te Hamburg. Prins Willem George Frederik 19 v. Milwaukee naar Chicago. Pr. Willem v. Oranje 19 v. Le Havre n Montreal. Provenierssingel 19 v. Antwerpen n. Rouen. Pygmalion 19 te Hamburg. Raki 19 te Buena Ventura. Rempang 19 500 m. n.w. Kaapstad n. Kaapstad. Reza Shah the Great 19 v. Mamonal n. Cristobal. Rossum 18 120 m. z.o. Kp. Hatteras n. Aruba. Rotterdam 19 v. Southampton n. New York. Rijndam 19 60 m. w. Landsend n. Quebec. Saloum 20 te Santa Cruz verwacht. Sanana pass. 19 Kp. Padaran n. Pnompenh. Sarpedon 19 v. Santo Domingo n. St. Thomas. Schelpwijk 19 240 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Schielloyd 19 te Genua. Sepia 19 250 m. z.w. Bombay n. Singapore. Serooskerk 19 v. Hamburg n. Bremen. Silindoeng 20 te Das eiland verwacht. Sinon 19 te Huil. Sinoutskerk 19 v. Suez n. Singapore. Sloterdijk 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Soestdijk 18 v. New York n. Antwerpen. Spaarnekerk 19 500 m. w. Sabang n. Aden. Stad Alkmaar 19 te Priolo v. Reggio. Stad Gouda pass. 19 Wight n. IJmuiden. Stad Kampen pass. 19 Canarische eil. n. Pepel Stad Zwolle 19 120 m. w.n.w. Lissabon n. IJmuid. Statue of Liberty 28 te Yokkaichi verwacht. Steenkerk 19 450 m. w.z.w. Mossamedes n. Kaapst. Steenwijk 19 222 m. o. Mauritus n. Durban. Stentor 19 v. Tripoli n. Marsa el Brega. Straat Chatham pass. 19 Sabang n. Singapore. Str. Mozambique 19 1100 m. o. B. Aires n. Kaapst. Streefkerk 19 v. Hamburg n. Bremen. Tamara 19 60 m. w.n.w. Malta n. Banias. Tara 19 480 m. n.w. Dakar n. Santa Fe. Thuredrecht 21 te Rio de Janeiro verwacht. Tjibantjet 19 160 m. n. Mozambique n, Beira. Tjimanuk 19 1000 m. w. Fremantle n. L. Marques. Tjipanas 19 270 m. o. L. Marques n. Singapore. Togokust 20 te Freetown verwacht. Tweelingen verm. 20 v Rotterdam n. Narvik. Utrecht 19 te Djeddah. Vasum 19 160 m. o. Aden n. Suez. Viana 24 te Martinez verwacht n. Curagao. Videna 19 20 Om. w, Gibraltar n. Montreal. Vitrea 27 te Rotterdam verwacht. Vivipara 19 360 m. o.n.o. Aden n. Mena. Vlist 19 60 m. z.w. Freetown n. Lobito. Voco pass. 19 Gibraltar n. Genua. Waardrecht verm. 19 v. Muroran n. Singapore. Waikelo 19 v. Djeddah n. Akaba. Waiwerang 19 v Bangkok n. Hongkong. W. Alton Jones 20 te Philadelphia verwacht. Waterland 19 250 m. n.o. Vitoria n. Santos. Westertoren 20 te Abadan verwacht. Willemstad 19 v. Paramaribo n. Georgetown. Wonosari 19 v. Zanzibar n. Tanga. Zafra 19 te Mena Al Ahmadi. Zaria 19 te Rotterdam. Zonnekerk 19 320 m. z.o. Suez n. Suez. Zuiderkerk 19 te Brisbane, Zwijndrecht 19 v. Port Said n. Rotterdam. KLEINE VAART Adine 19 v. Oporto te Antwerpen. Adm.gracht 19 40 m. z. Gotskasandon n. Helsinki Adm. Nelson 19 v R'dam te Great Yarmouth Aerdenhout 19 te Kotka Ank T. 15 te Norresundet v. Karskaer. Ardeas 19 dwars Dover n. Rotterdam. Bab T. 17 te Skutskaer. Corrie Broere 19 v. Stockholm te Domsjö. Dido 18 v. Tarragona n Valencia. Draco 18 v. Bilbao n. Leixous. Driebergen 19 ten anker Borkum n. Kotka. Elsa 18 v. IJmuiden te Skutskaer. Eyo S. 17 v. Vasteras. Geeststroom 19 10 m. z.o. Smithknoll n. Maassluis Gramsbergen 19 40 m. n.n.o. Villano n. Stockvik Hontestroom pass. 19 Schouwenbank n Vlissing Kaap Falga 1 8v. Amsterdam te Delfzijl. Leendert Broere 19 v. Dordrecht te Kopenhagen Leuvehaven 19 v. Antwerpen te Malmö. Libertas 19 dwars Lissabon n. Algiers. Lifana pass. 19 Steenbank n. Rotterdam. Maaskade 19 v. Caen n. Par. Midas 17 v. Genua te Barcelona. Molensingel 19 te Kentishknock n. Huil. Nederland pass. 19 Wight n. Zwijndrecht. Nusakan 19 v. Nantes te Bayonne. Pasteursingel 19 dwarh Sunderland n. Dundee. Phidias 19 60 m. w. Kp. Trafalgar n. Gibraltar. Schieborg 19 op Humber n. IJmuiden. Spoorsingel 189 20 m. z.o. Lizardhd. n. La Pallice Stella Maris 19 10 m. v. Dungeness n. Avilles. Stella Prima 19 te Kp. Da Gata n. Huelva. Swift 19 dwars Kp. Gris Nez n. Rouen. Vijgendam 19 te La Rochelel n. Hamburg. Wester-Eems 19 v. Helsinki te Mantyluoto verw, Willi Böhmer 20 te Colombo verwacht. Willy 15 v. Moss n. Oslo. IJselhaven verm. 20 v. Casablanca n. Caen. SLEEPVAART Gele Zee 18 te Rotterdam. Steenbank 18 te Rotterdam. Tasmanzee 15 te Kuwait. Tyne 15 te Trinidad. Utrecht 18 te Brest. A'dam Rubber 121% H.V.A 147 A.K.U 474% 131,75 Hoogovens 600 Philips Gem. Bez. 165,70 Unilever f 173,70 Dordtsche Petr. 756% K. Ned. Petr. Mij. 164,75 Holl. Am. Lijn 117 K.L.M 59,50 K.N.S.M 152% Ned. Stoomv. Mij. 141 Ommeren, Phs. v. 260 Scheepv. Un. Ned. 137% 194,50 f 112,50 f 224,- Unitas 500,— Ver. Bezit v. 1894 135, Amsterd. Bank 396 Ned. Handel Mij. 369 Rotterd. Bank 350% Twentsche Bank. 334 Albert Heijn 604 Amstel Brouwerij 454 Vj Berkel's Patent 252 Bols 1049 Bührmann Papier 697 398 919 Gelder Kon. Pap. 250 Gist Spir.f. Kon. 405 Van der Heem 293 Heinekens Bier 498 Hoogenbosch Sch. 295 485 Kon. Zout-Ketjen 808 Müller Nat. Bezit 325 Ned. Kabelfabr. 482% Philips Pref. 62,50 Stokvis 185 Thomassen Dr. 782 Ver. Machinefabr. 226 Wessanen 423 Wilton Fijenoord 283 Zwanenberg-Org. 945 Billiton Mij. II 423 Aluminium Ltd. 27% American Motors 19% Anaconda 51% Bethlehem Steel. 32 Cities Service 66 Vj General Motors.. 69% Exd. Kennecott Copper 75% Republic Steel 38% Shell Oil 43% U.S. Steel 49% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) WALL STREET De pogingen tot koersherstel zijn giste ren in Wall Street weer met enig succes voortgezet. Bij een betrekkelijk actieve handel werden aan het slot winsten ge boekt van fracties tot ongeveer een dollar. Hoger waren spoor-, staal- en luchtvaart aandelen; de meeste tabaks- en oliefond sen waren lager, terwijl andere grote groe pen verdeeld sloten. De omzet steeg tot 3.970.000 (vorige dag 3.910.000) shares. De Dow Jones indices: industrie 719.84 (+0.94), spoorwegen 171.25 (+0.67) en openbare nutsbedrijven 139.78 0.22). Blijks de Conjunctuurtest van het CBS is de orderontvangst van de Nederlandse industrie zowel uit het binnen- als buiten land, in mei '63 toegenomen. Deze order ontvangst werd door 70 percent (in april eveneens 70 percent) normaal, door 15 (10) percent groot en door 15 (20) percent der ondernemingen te klein genoemd. Het indexcijfer van de orderpositie uit gedrukt in aantal maanden werk vertoon de deze maand een stijging van 88 tot 89 (basis: ultimo januari 1961 100), De be oordeling van de orderpositie vertoonde nagenoeg geen verandering. Door 70 (65) percent der ondernemingen werd de order- positie normaal, door 15 percent (onv.) groot, en door 15 (20) percent klein ge noemd voor de tijd van het jaar. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,04 —10,14, Amerikaanse dollar 3,57Vi3,6lVi, Canadese dollar 3,32—3,37, Franse frank (100) 73,35—73,85. Belgische frank (100) 7,127,17, Duitse mark (100) 90,1090,60, Zweedse kroon (100) 69,0070.00, Deen se kroon (100) 51,7552,75, Noorse kroon (100) 50,00 —51,00, Zwitserse frank (100) 83.2083.70, Italiaan se lire (10.000) 57,2559,25, Oortenriikse ^clvlUng (100) 13,9514,05. Portugese es^'do Spaanse peseta (100 grote cc j{ c: P' 3.15.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13