Zelfs na tzueevolle uren voetbal geen promotie VSV beslist morele winnaar in een heftige beslissingswedstrijd tegen Haarlem Bij de 400 m. heren bleven drie atleten onder vijftig seconden Derde oefenwedstrijd leverde ook al overwinning (3-0) voor Nederlandse honkbalploeg op Wijzigingen bij het kunstrijden Rijnders in eerste verlenging van het veld gedragen Samenstelling team Toekomst-Ronde Nederlandse dames lootten gunstig Voor 't overige een sfeerloze avond Zondag bekerfinale ADO-Willem II HVC speelde zich in na-competitie Cooper moet zeker half jaar rusten DONDERDAG 20 JUNI 1963 15 ZONDAG WEER EEN „ZENUWEN-MATCH' Meer bouwwerk Zonder lekken - «l mLn JAC. GROENEVELD Coen Visser en Toon Rutte gaan mee als reserve W imbledontoernooi Tilburgers wonnen in de verlenging van Alkmaar Leo Horn leidt eindstrijd om KNVB-voetbalbeker Wederom extra-bussen van IJmuiden naar RCH-veld Blote hand Atleten voor Noorwegen Nieuws van transfermarkt Geen feest bij Haarlem of VSV, zelfs niet na twee volle uren voetbal, want tegen kwart over negen woensdagavond wees bet scorebord nog dezelfde stand aan als bij de aftrap van de half uur durende verlenging: 2—2. Zondagavond, te beginnen om 6 uur, eveneens weer op bet RCH-terrein, volgt de noodzake lijke prolongatie van deze match. Hope lijk valt dan de beslissing, anders speelt de verliezer midden juli nog.Overi gens kenmerkte de streekderby tussen de beide tweede-divisiekampioenen zich gisteravond door een sensationeel ver loop. Haarlem, iets minder nerveus in de aan vangsfase, nam de openingstreffer voor zijn rekening. Maar VSV, pas in de twee de helft in zichzelf gelovend, kwam na de thee onstuimig terug, boog de achterstand in een 2-1 voorsprong om en leek de eer ste divisie binnen te stappen. Haarlem zou evenwel zichzelf verlooche nen indien het niet een verrassing ver mocht te presenteren. Die surprise bleef inderdaad niet achterwege; anderhalve minuut voor het einde van de normale speelduur gebeurde dat wat door het me rendeel van de 18.000 toeschouwers voor onmogelijk werd gehouden: invaller rechtsback Van Vegten (voor Duwel) zag tot zijn eigen vreugde de bal tegen het net rollen (2-2). Tweemaal 71/» minuut verlengen dus. Een periode echter zonder goals, maar wel met een tragische gebeurtenis. VSV raakte zijn góede linksback Rijnders kwijt, op een brancard moest hij van het veld worden gedragen. In het ziekenhuis con stateerden de geneesheren een schouder ontwrichting en 'n lichte hersenschudding. En juist toen, qua aantal spelers in de minderheid, kwam VSV tot enkele levens gevaarlijke kansen. Tot drie keer toe had rechtsbuiten Immers' zijn gehavende ploeg aan de 3-2 zege kunnen helpen. Hij faalde, keer op keer, waarmee hij zijn club, be halve een slechte dienst bewees, ook nog de verdiende overwinning onthield. Jaze ker, verdiend, al zal menig fervent Haar lem-supporter dit ogenblikkelijk tegen spreken. Niettemin trad VSV als morele winnaar uit de strijd. Haarlem speelde lang geen slechte wed strijd, dat beslist niet. Maar VSV bouwde meer de aanvallen op, van de defensie uit. De roodbroeken grepen, op een sum mier aantal uitzonderingen na. naar een ander middel: lange, soms wild geplaat ste trappen in de richting van een voor hoedespeler, die er echter dikwijls niet stond. Die voorwaartsen daarentegen spreid den meer dan eens degelijk en vooral snel uitgevoerd breedtespel ten toon. Manoeu vres waarmee VSV in den beginne razend- veel moeite had. Haarlems eerste doelpunt viel dan ook in die periode. Het kwam van de voet van Angenent en wel in de 12de minuut toen Kort blunderde, keeper Stuy op dat moment nog weinig kon voorkomen en Haarlems rechtsbinnen het leer beheerst in de onbeschermde doelruimte plaatste (0-1). Een alleszins verdiende voorsprong want Haarlem had zich vooral actiever vinniger en wat de defensie betreft be trouwbaarder getoond. Tot aan de pauze zou die voorsprong de juiste verhouding blijven weerspiegelen, al moet hier direct aan worden toege voegd dat VSV vijf minuten voor het ein de van de eerste helft wat meer zelfver- Het mooiste doelpunt van de avond in beeld. Farenhorsts (geheel links) kop bal verdivijnt via de paal in het doel. Het betekende een 21 gunstige stand voor VSV. Tweede van rechts Van Vegten, daarnaast Berendregt. trouwen en dus meer technisch kunnen aan de dag begon te leggen. Scoren geluk te niet, want zoals gezegd, daar sloot de Haarlem-achterhoede viel te goed voor. Overigens trad er in die eerste helft aan het licht hoe nauwkeurig en stipt soms Angenent werd bewaakt. Aan de andere zijde kreeg de vaak naar rechts afzwen kende André van zijn directe tegenstan der Berendregt weinig gelegenheid zich in zijn volle glorie te presenteren. Duwel viel 5 minutfen voor rust uit, Van Vegten com pleteerde het elftal. In de toen volgende tweede helft groei de VSV snel naar zijn oude vertrouwde vorm. De verdediging vertoonde zo goed als geen lekken meer eri keeper Stuy liet zien van welk een klasse hij wel was. Bin nen het eerste kwartier verrichtte hij tot tweemaal toe een reddmg-die bet publiek tot op dat ogenblik voor onmogelijk had gehouden. Jonker werd er de dupe van, zijn beide schoteh troffen namelijk daar door geen doel. Pas na twintig minuten stelde VSV zijn lang niet geringe aanhang in de gelegen heid te juichen. Immers fungeerde als leidend voorwerp. Zeker in figuurlijke zin, want na de door Boom half geraak te voorzet van Farenhorst drukte hij a la Greaves (zo eenvoudig) alleen nog maar zijn rechtervoet tegen de bal(l-l). Haar lems achterhoede raakte de kluts kwijt, VSV drong zonodig nog sterker op. doch had desondanks een lange aanlooptijd no dig om tot een (verdiende) gunstige score van 2-1 te komen. Linksbuiten Farenhorst kopte de bal via de rechterpaal achter de mismoedig kijkende Van 't Kruys (38ste minuut). Haarlem voelde zich beslist niet versla gen, de roodbroeken namen zelfs het ini tiatief over. Met als onverwacht en door velen niet gehoopt resultaat: 2-2, IV» mi nuut voor het einde. De naar voren ge trokken Van Vegten ontving als dank eep stevige omhelzing van ploeggenoot Van 't Kruys, diens collega aan de overzijde voel de de tranen opwellen. Verlengen dus, schemer of geen schemer, opkomende duisternis eveneens ten spijt. Een witte bal brengt altijd wel (even) uitkomst. Gedurende dat half uur durend extra partijtje voetbal werd er niet meer gescoord; eigenlijk maar goed ook, want geen sterveling die het nog had kunnen zien. Met de grootste moeite onderscheid den de voetballiefhebbers nog wel welk team er domineerde. Het bleek VSV te zijn, ondanks zijn handicap van 10 man. Vandaar de conclusie: VSV trad als mo rele overwinnaar uit de diepe schemering te voorschijn. VSV's linksback Rijnders kwam in de eerste verlenging zo ongelukkig ten val, dat hij per brancard van het veld moest worden gedragen. Op de foto ziet men hem nog in actie, terwijl hij -Vreeken attaqueert. Angenent geeft Haariem een 0—1 voor- nerveus in die beginperiode, kan daar sprong. Keeper Stuy, overigens wat niets meer aan veranderen. Advertentie ZONDAG 23 JUNI a.s. - Terrein R.C.H. - AANVANG 6 UUR 2DE BESLISSINGSWEDSTRIJD OM 1 PLAATS IN DE 1STE DIVISIE Haarlem - V.S.V. Officieel voorverkoop bij SIGARENMAGAZIJN Oranjestraat 50-52 Haarlem (W.) - Tel. 12123 (0 2500) - vanaf vrijdagmiddag Jaap de Waard start in de Ronde van de Toekomst. Dat was het voor ploeglei der Sjefke Janssen belangrijkste nieuws voor de samenstelling van de definitieve wielerploeg. Van de tien geselecteerde ren ners viel allereerst Cees de Jongh uit West Graftdijk uit, die met wielrennen stopt. De tweede coureur, die niet is opgenomen in de ploeg is Coen Visser (Santpoort). Hij zal, samen met de alsnog uitgenodigde Toon Rutte (Haarlemmerliede), als reserve meegaan. De definitieve ploeg voor de ronde van de toekomst is als volgt: Jaap de Waard (Rijsoord), Bart Solaro (Den Bosch), Cees Haast (Rijsbergen), Lex van Kreuningen (Utrecht) Ab van Egmond (Den Haag), Huub Harings (Scheulder), Cees Snepvan gers (Zundert) en Jan Schroeder (Konings bosch). De Wimbledonloting is niet ongunstig ge weest voor de beide Nederlandse verte genwoordigsters in het dames enkelspel. Voor de eerste ronde van dit evenement, dat maandag 24 juni begint, lootte me vrouw Jenny Ridderhof tegen de Zwitserse Janine Bourgnon, die zij tijdens het da mes landentoemooi een nederlaag toe bracht. Mevrouw Eva de Jong komt uit tegen de Hongaarse mevrouw Brosszman, een in de internationale tennissport onbekende naam. In het herenenkelspel zal Nederland niet vertegenwoordigd zijn, aangezien geen van onze spelers zich via de kwalificatie- toernooien kon kwalificeren. De loting voor de dubbelspelen zal donderdag plaats hebben. Door de slechte weersomstandigheden en het afschrijven van bekende atleten als Eef Kamerbeek, Peter Nederhand en Cees Koch had het tweede gedeelte van de open Amsterdamse atletiekkampioenschappen, dat woensdagavond op de sintelbaan aan het Olympiaplein in Amsterdam werd ge houden, veel van zijn aantrekkelijkheid verloren. Toch werden op deze koude, sfeerloze avond nog enkele goede presta ties geleverd. Het slotnummer, de 400 me ter heren, was het meest de aandacht waard. Drie van de zes finalisten bleven onder de vijftig seconden. De Belg Van Dalem was met 48.9 het sterkst, doch achter voch ten Vêllinga en Koppelaar een fel duel uit dat beide atleten een tijd van 49,5 sec. opleverde. De 1500 meter eindigde even eens in een Belgische zege. Robert van den Driessche versloeg in een lange eind sprint al zijn tegenstanders en zijn 3.56.0 was onder de slechte omstandigheden lang niet slectit. Verheugend was dat de kleine Ton Blok zich kon handhaven. Zijn 3.56.9 betekende een nieuw juniorenrecord, dat echter niet kan worden erkend omdat de prestatie ge leverd werd in een seniorwedstrijd. Ver melding verdienen verder de 15.46 meter Willem II heeft zich woensdag ge plaatst voor de finale van het voetbal toernooi om de KNVB-beker door na verlenging in Alkmaar met 2-1 te winnen van de plaatselijke tweededivisieclub van die naam. In de finale komt Willem II nu zondag in Den Haag uit tegen ADO. Ruim 9.000 toeschouwers zagen Willem II rechtsbinnen Bohr in de zesde minuut van de eerste verlenging de bal uit een voorzet van Louer feilloos in de boven hoek koppen. De Tilburgers, die Koopal in de aanval geducht misten, verdienden de overwinning ten volle. Zij bezaten meer uithoudingsvermogen en hadden ook gedu rende lange perioden een sterk veldover- wicht. Overigens werden aan beide zijden veel kansen gemist. Na zeventien'minuten in de eerste helft nam Alkmaar de leiding door Loerincz, die de bal uit een vrije trap dwars door het „muurtje" in de hoek schoot. Pas een kwartier na rust kon Senders een vrijwel constant Willem II overwicht in de ver diende gelijkmaker omzetten. Hij schoot de bal uit een scrimmage via de paal langs doelman Van Drecht. Tegen het einde groeide het duel uit tot echt bekervoetbal, waarbij Loerincz en Buis het presteerden om op enkele meters voor het Willem II-doel hoog over te schie ten. In de zesde minuut van de verlenging viel ten slotte de beslissing ten gunste van Willem II. In Wageningen werd woensdag de be^ slissingswedstrijd gespeeld tussen de num mers drie van de tweede divisie A en B: NEC en HVC om één plaats in de pro motie-competitie voor de eerste divisie. HVC won met 2-1 (normale speeltijd) na een voorsprong van 1-0 bij rust. Dit betekent dat het Nijmeegse NEC in de tweede divisie blijft en HVC nog een kans krijgt in de halve competitie met de nummers twee van de beide tweede divi sies: AGOVV en BW en de verliezer van de beslissingswedstrijd Haarlem-VSV. In zet van deze promotie-strijd is één plaats in de eerste divisie. De derde wedstrijd ter vodrbereiding op de Haarlemse honkbalweek 1963 heeft het Nederlands tejim weer een zege opgeleverd. Op het honkbalveld van Schiedam werd woensdagavond tegen Rhein Main een 30 zege behaald na een defensief zeer sterk gespeelde wedstrijd. Ondanks het gure weer hielden de werpers Peters, Smidt en Hoffmann de Amerikanen in bedwang, terwijl de velders hen foutloos steunden. Hoogtepunten van deze wedstrijd waren twee dubbelspelen en de fantastische vang- bal waarmee Henk Keulemans de wedstrijd (na acht innings) beëindigde. Het was bijzonder guur en koud op het veld van Schiedam. Ondanks deze handi cap bleek het Nederlands team defensief in topvorm. Dat bleek al in de eerste in nings toen Leo Kops met het eerste honk bezet de bal naar zich toe kreeg geslagen. In één vloeiende beweging speelde hij de bal naar Hannie Urbanus, die op het twee de honk begon en Urbanus bereikte Maat Scheidsrechter Leo Horn zal de eind strijd om de KNVB-beker, tussen ADO en Willem II komende zondag in het Zuider park in Den Haag leiden. Hij zal worden bijgestaan door de grensrechters Van^der Veer en Van Ravens, beiden uit Het zal naar alle waarschijnlijkheid ten minste zes maanden duren voor de Brit se zwaargewichtbokser Henry Cooper, een van de grote kanshebbers voor de Europese titel, weer in de ring zal ko men. De verwondingen, die Cooper in zijn gevecht tegen de Amerikaan Cassius Clay dat hij in de vijfde ronde door inter ventie verloor dinsdagavond in Lon den heeft opgelopen, zijn ernstiger dan het zich liet aanzien. De snee boven zijn linkeroog, veroorzaakt door de voortdu rende slagen van Clay, is tenminste vijf centimeter lang. Coopers manager, zijn landgenoot Wiek, verklaarde dat zijn pupil een vakantie op het continent ging nemen van tenmin ste drie maanden om zijn blessures te la ten genezen, waarna Cooper zijn training zou kunnen hervatten. Wiek voegde eraan toe, dat zijn pupil bereid is een return- gevecht tegen Clay te boksen en was er van overtuigd dat de Brit zijn Amerikaan se tegenstander zal kunnen overwinnen, indien hij weer is hersteld. De NZH zal ook zondag weer extra bussen inleggen tussen IJmuiden en het Heemsteedse Sportpark en wel tussen half vijf en vijf uur. De route loopt wederom via lijn 70. Over het vervoer van gister avond is men bij de NZH meer dan te- Schiedam. yreden* tijdig voor het dubbelspel. Doby Peters die voor het eerst zijn kans kreeg van Bill Arce bleef drie innings lang kaarsrecht overeind (3-0-1). Dit gold ook voor Jan Smidt (4-0-1 in drie innings) en Rob Hoff mann (2-0-1 in twee innings), die Rhein Main geen run gunden. Nederland scoorde twee runs in de eer ste innings door Hannie Urbanus die pro fiteerde van een honkslag van Richardson Richardson scoorde op een mooie honkslag van Teun de Groot 20. Na twee innings hadden de Nederlanders al vier hits gege ven, maar een werperswisseling voorkwam verder scoren. Het duurde tot de zevende innings voordat de derde Nederlandse run werd gescoord. Ben Tromp was de maker toen een lage klap van Ruben Leyssner werd gemist door de Amerikaanse korte- stop. Henk Keulemans kwam in de zesde in nings als tweede honkman in het veld en hij liet de talrijke toeschouwers twee staaltjes van zijn kunnen zien: in de ze vende innings verwerkte hij een geslagen bal bliksemsnel naar het tweede honk, waar kortestop Leo Kops de bal met de blote hand ving en direct doorgooide op Maat: dubbelspel. In de laatste Amerikaanse slagbeurt sloeg de uitblinkende tweedehonkman een harde line-drive tussen de werpersheuvel en Keulemans door, maar met een snelle duik kon Keulemans de bal op onnavolg bare wijze vangen. De felicitaties van de Rhein-Main-spelers waren ten volle verdiend. waarmee Cees van Wees het kogelstoten won en de 3.93 meter, die Eddy Mierenet bij het polsstokhoogspringen haalde. In de ze kleine Amsterdammer krijgt Nederland binnenkort ongetwijfeld zijn tweede vier- meterspringer. Bij de dames won Jannie van Eyck-Vos de 400 meter en vochten de sprintsters Lenie Boelen, Ellen Ort en Truus Crui- ming tegen de wind een fel duel uit, waar in Lenie Boelen zegevierde, met 12.2 sec., een tijd, die ook haar voornaamste con currenten kregen toegewezen. Dames: 100 m.: 1. Lenie Boelen (DCV) 12.2; 2. Ellen Ort (Atmodes) 12.2; 3. Truus Cruiming (Celebes) 12.2. 400 m.: 1. Jannie van Eyck (GAC) 57.5; 2. Ilja Laman (Suomi) 58.4. Hoogspringen: 1. Enneke Leenstra (Athleta) 1.55 meter; 2. Marijke Thomas (DEM) 1.55 meter. Speerwerpen: L Wil Hulshof (Bataven) 43.81 meter; 2. Henny de Bruin (V. en C.) 41.16 meter. Heren: 100 m.: 1. Vos (PSV) 11.1; 2. Tam- minga (Trekvogels) 11.1; 3. Noordenbos (Minerva) 11.1. 400 m.: 1. Van Dalem (Belg.) 48.9; 2. Vêl linga (Blauw Wit) 49.5; 3. Koppelaar (AAC) 49.5. 1500 m.: 1. Van den Driessche (Belg.) 3.56.0; 2. Blok (Suomi) 3.56.9; 3. Deelstra (Trekvogels) 3.57.5. 100 m. horden: 1. Dellemsen (AAC) 15.4. 3000 m. steeple: 1. Wit (MFC) 9.38.3; 2. Faas (Haarlem) 9.51.3. Vèrspringen: 1. De Winter (AAC) 6.95 m.; 2. Kant (V. en L.) 6.84 m. Polshoog: 1. Mierenet (AAC) 3.93 rru; 2. Akkerman (AAC) 3.73 m. Discuswerpen: 1. Schrieken (AAC) 46.59 meter. Kogelstoten: 1. Van Wees (AAC) 15.49 m.; 2. Schrieken (AAC) 15.22 meter. De Nederlandse heren-atletiekploeg, die woensdag 26 en donderdag 27 juni in Oslo tegen Noorwegen uitkomt, is als volgt sa mengesteld: 100 meter: Smit (AVG '26), Luitjes (Trekvogels); 200 m: Noordenbos (Minerva) en Smit; 400 m: Van Herpen (Rapiditas) en Noordenbos; 800 m: Van Uden (AVS) en Koppelaar (AAC); 5000 m: Delnoye (Kim- bria) en Schyen (Unitas); 10.000 m.: Clement (Fit) en Roelofs (HAC); 300 m steeple: Cu- jé (Dynamo) en Ahrends (Athleta); 110 m. horden: Kamerbeek (PSV) en Nederhand (ALO); 400 m horden: Stevens (Union) en Van 't Zant (Quick). Ver: De Winter (AAC) en Evers (AV' 55); hoog: Van Kleeff (DOS) en Van Broekho ven (Diomedon); hinkstap: Evers (AV '55) en Kant (V. en L.); polshoog: Wijsen (Kim- bria) en Mieremet (AAC); speer: Van de Heijden (AAC) en Olofsen (Hollandia); discus: keuze uit Koch (PP), Timme (Kim- bria) en Schrieken (AAC); kogel: keuze uit Van der Kruk (AV '34), Schrieken en Timme; kogelslingeren: Schoenmaker (LDA) en Swinkels (PSV); 4 x 100 m: Smit, Marius Bos (V en L), Luitjes en Noorden bos; 4 x 400 m: Kalkman (Trekvogels), Van Herpen, Marius Bos en Van Uden (reserve Schuyt, Olympus). De Venlose eerste-divisieclub VW heeft vier spelers op de transferlijst geplaatst: Appeldoorn, Geeraets, Willy Teeuwen en Lafaire. Tevens zijn op eigen verzoek Van den Heuvel, Sleven, Swinkels, Heesakkers en Jan Teeuwen „te koop" aangeboden. In de vergadering, die de internationale schaatsenrijders unie in Helsinki heeft ge houden, is niet alleen besloten dat er voor de hardrijders geen afzonderlijke Europe se en wereldtitels op de 500, 1500, 5000 en 10.000 meter zullen komen een Rus sisch voorstel in die zin werd afgewezen maar voor het kunstrijden werden wel en kele wijzigingen goedgekeurd. Bjj de Euro pese kampioenschappen van dit jaar moes ten de paren twee keer hun kiir rijden, waarna de cijfers van de juryleden werden samengeteld. Dit zal niet weer gebeuren, maar in plaats daarvan werd voor het paarrijden ingevoerd een verplicht programma, dat aan het vrijrijden vooraf zal gaan, dus net als bij de individuele wedstrijd en bij het ijsdansen. Er zijn zes verschillende groepen figuren vastgesteld (spiralen, lifts en sprongen), die met passencombinaties moeten worden aaneengesmeed. Elke groep bevat een tweetal verplichte figuren, waaruit de deelnemers, die dus in totaal 6 moeten tonen, mogen kiezen. Dit zal niet worden toegepast bij de Olym pische Spelen, maar wel bij de Europese en de wereldkampioenschappen van vol gend jaar. Elk figuur zal een duur heb ben van 21/» minuut. Het vrijrijden van de ijsdansparen wordt met een halve minuut verlengd tot 31/» mi nuut en de jury zal haar waarderingen voortaan in omgekeerde volgorde geven, dus eerst technische waarde en daarna de artistieke impressie. Tenslotte kreeg een voorstel om de in ternationale kampioenschappen in het ver volg alleen nog op overdekte banen te houden geen meerderheid. Maar er werd wel overeenstemming bereikt over een voorstel om vast te stellen dat de avond programma's niet later dan 8 uur mogen beginnen. jl

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15