Mr. Toxopeus vindt program te vaag V.V.D. WIL NIET SAMEN MET SOCIALISTEN IN HET KABINET HET WEER Abrupt einde voor pokerspel van formateur dr. De Kort Eerste rook zwart: nog geen paus Indrukwekkende boodschap van Kennedy aan Congres Ijsafzetting oorzaak vliegongeluk Eelde Vreugde na landing kosmonaute Raket-detector kan kanker ontdekken Sensatie duet in Cup "Sfeer VS V" Haarlem De wet op de burgerrechten Locale commissies moeten met tact de weg bereiden Nationaal monument komt in Den Haag Uitspraak van luchtvaartraad eist 29 levens Stokslagen voor prins Charles? stó'MORRIS 'êeforeyou Cnuf! SPECIALE AANBIEDING MODEHUIS A. en K. DAGBLAD VOOR V E LSEN IJ M UID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING In de krant van heden: Iets warmer Aan het strand: Proces-verbaal Het woord is aan m enorm in ivorea I de8luchthaven Eelde is gebeurd met een Indrukwekkend Tact »x»xxm«nofxnxxxm»axxxxxxxxxiooooo(x SUÈDE-NAPPA VESTEN EMMY VERHEY ENGLISH ELECTRIC WASAUTOMATEN Demonstratie Centrum, Kennemerland 48e JAARGANG NUMMER 189 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DONDERDAG 20 JUNI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jo« L. Lodewijk* Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mqe Grote vreugde heerste gisteren op het Rode Plein in Moskou, nadat premier Kroesjtsjev officieel had bekendge maakt, dat beide Russiche ruimtevaar ders behouden waren geland. Een op gewonden juichende menigte portret ten van Bykovsky, Valentina Teresj- kova en Lenin. Over de mate waarin de plannen met deze tweede dubbele ruimtevaart zijn verwezenlijkt, is in tussen nog niets bekend gemaakt, maar vast staat dat alle records zijn gesneuveld. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 4 Films 5 Uit stad en omgeving5, 7, 8 Kennemer Kruimels7 In de Vishal en op zee8 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton H Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 13, 17 Topsy19 Luidsprekers14 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen en iets hogere temperaturen, maar ook nu en dan nog wat regen of mot regen. Overwegend matige zuid westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen wat zachter maar tijdelijk nog wat regen met enkele opklarin gen. Matige zuidwestenwind. In de middag 16—IS graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Na morgen geleidelijk iets stabieler. PHILADELPHIA ReuterIn Ame rika is een instrument ontwikkeld dat „warmtecentra" in het menselijk lichaam registreert. Met behulp van deze „thermograaf' hopen de artsen bepaalde verborgen ziekten en in het bijzonder kanker al in een zeer vroeg stadium te kunnen opsporen en lokaliseren. Het instrument wordt, in een andere vorm, al geruime tijd gebruikt voor militaire spionage. Gemonteerd in een kunstmaan, kan het namelijk raketlan ceringen ontdekken door de daarbij op tredende warmte-ontwikkeling te regi streren en radiografisch, compleet met plaats en tijd van lancering, door te geven aan zijn aardse basis. In een verfijnde'versie wordt dit in strument nu beproefd door de radiolo gen van het Einsteincentrum voor vor- singswerk te Philadelphia. Men gelooft dat het in de toekomst van groot be lang kan zijn voor een snellere diag nose van allerlei infectieziekten en ook van kankers, omdat de door carcinoom aangetaste lichaamscellen en ook andere gezwellen, veel warmte uitstra len. Een opvallend succes boekte on langs een Amerikaans medisch team, dat met de thermograaf een blinde darmontsteking constateerde twaalf uur voordat deze door bloedonderzoek kon worden vastgesteld. De V.V.D.-fractie heeft geweigerd een oordeel te geven over het programma van de kabinetsformateur, dr. De Kort, omdat zij niet wil meewerken aan de totstandkoming van een vijf partijen kabinet waarin ook de P.v.d.A. is ver tegenwoordigd. Mr. Toxopeus, de leider van de liberale Tweede-Kamerfractie, heeft dit standpunt in een brief over gebracht aan dr. De Kort. In de brief deelt mr. Toxopeus mede I dat hij het uitgangspunt van een vijf-par tijenkabinet onjuist acht. De huidige rege ringspartijen hebben zich steeds als doel gesteld de beleidslijn van het kabinet-De Quay door te zetten en de P.v.d.A. heeft dit beleid voortdurend gekritiseerd, en in haar verkiezingsmanifest daar een geheel 1 ander beleid tegenover gesteld. Volgens mr. Toxopeus zou het formeren van een kabinet met de P.v.d.A. een mis- kenning van de uitspraak van de kiezers betekenen. Het is niet de bedoeling van mr. Toxopeus de klok geheel terug te draaien tot voor het optreden van de for I mateur. Hij wil alleen een eind maken aan het huidige pokerspel dat tot doel had I te zien welke van de niet-confessionele 1 partijen het het langst uithield. Mondeling heeft de heer Toxopeus aan dr. De Kort dan ook laten weten dat diens programma in grote lijnen, ondanks be zwaren op enkele punten, hem best aan- I staat. Ook de voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de CHU, mr. H. K. .1 Beernink, heeft de formateur meegedeeld niet te willen meewerken aan de vorming van een vijf partijenkabinet. Van dp frac tievoorzitter van de A.R., de heer H. van Eysden, kan worden aangenomen, dat hij de mening van zijn C.H.-collega deelt. Er zijn politici in Den Haag die me nen dat de verklaring van mr. Toxopeus tevoren is besproken met dr. De Kort Eén van hen is de heer Beernink. Onze indruk is, dat ook zijn verklaring tevo ren was besproken met de formateur. Er zijn echter ook politici, die de ver I klaring van mr. Toxopeus zien als een I slag in het gezicht van de formateur. „Door dit optreden heeft mr. Toxopeus I aan de formateur gedicteerd, wat hij te doen heeft", zo zeggen deze figuren. „Hij Toxopeus heeft zich wel uitgespro ken over de taak van de formateur, maar niet over het programma". Deze politici vindt men vooral in de kringen van de K.V.P., waar men het I vertrek van dr. De Kort. naar Ulvenhout wel wil zien als een vlucht naar de bezin ning in de eigen kring voor de teleurstel ling, die de houding van mr. Toxopeus aan de kabinetsformateur heeft bezorgd Voor dr. De Kort is de grote vraag nu welke wensen in zijn eigen partij, de K.V.P., leven. Hoewel het aan geen twijfel onderhevig is dat een meerderheid in de K.V.P.-fractie geporteerd is voor verdere samenwerking met de V.V.D. heeft de fractie als zodanig een dergelijke medede ling niet verstrekt aan de formateur. Mr. Toxopeus is er onmiskenbaar van uit gegaan dat het verlangen tot samen werking met de V.V.D. bij de confessie j nele groeperingen zo groot is dat hij het risico van een protest tegen de werkwijze van de formateur kon nemen. Wat be treft de protestanten heeft gelijk gekregen De vraag dringt zich nu echter op of de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U. door hun I houding de weg niet hebben vrijgemaakt voor een roomsrood kabinet. VATICAANSTAD (AFP) - De eerste rook die vanochtend tegen twaalf uur uit de schoorsteen van de Sixtijnse kapel opsteeg was zwart. De eerste twee stem mingen in het conclaaf hebben dus niet tot een resultaat geleid. Tachtig kardinalen van de rooms-ka- tholieke kerk zijn vanmorgen in de Six tijnse kapel bijeengekomen voor de ver kiezing van een nieuwe paus. De gemid delde leeftijd van de kerkvorsten is 72 jaar. De nieuwe paus zal in het conclaaf 54 van de 80 stemmen moeten krijgen. Om dat 80 niet deelbaar is door drie, is voor de verkiezing één stem meer nodig dan de voorgeschreven tweederde van het to taal. Dat betekent, dat de meerderheid 54 1/3 bedraagt. Volgens het Vatikaan- se secretariaat wordt dit aantal naar be neden afgerond op 54. Op het Sint Pieters plein stonden nieuwsgierigen te wachten op de eerste „fumata" (rookpluim). De meesten zochten de koelte van de colon nades van Bernini, sommigen onder de twee monumentale fonteinen op het plein. Het is heet in Rome. Een Italiaanse journalist die zich te dicht bij de deuren van het conclaaf op hield, werd met beslistheid door twee pauselijke gendarmes teruggewezen. Er werd proces-verbaal tegen hem opge maakt, in drievoud. Hij kreeg de waar schuwing dat hij zich bij herhaling aan zeer strenge straffen zou blootstellen. Voorheen was men hierbij niet zo streng en kon men de gesloten deuren ongehin derd naderen. In een hoofdartikel schrijft de New York Times over het Vaticaans conclaaf: „Ofschoon wij nog niet weten wie de nieuwe paus zal worden, wel weten wij dat hij de troon van St. Petrus zal be stijgen op een tijdstip waarin het binnen zijn macht zal liggen de loop der geschie denis te beïnvloeden op een manier zoals weinig pausen hebben kunnen doen in twee millennia." Fontenelle: In het dagelijks leven is de eerste vraag die men doet over een vrouw, die men niet kent: „Is zij mooi?" De tweede luidt: „Is zij aardig?" Zelden doet men een derde vraag. Tweemaal VSV—Haarlem, een zenuwslopend duel dat tenslotte geen winnaar opleverde. Men kent zo langzamerhand de uitslag, 2—2. Zondag moeten de elftallen het dus nogmaals gaan proberen. De bovenste foto geeft een juist beeld van de drukte. Zelfs op het dak van het kleedlokaal stonden toeschouwers. De politie moest het wel door de vingers zien, want waar hadden zij anders een plaatsje kunnen vinden. De onderste foto beeldt het tweede doelpunt van Haarlem uit. De Haarlem-supporters hadden er niet meer op durven hopen. Het kwam toch tot stand, dank zij invaller Van Vegten. Voor een verslag over deze wedstrijd zie de sportpagina. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - President Kenne dy heeft gisteren zijn lang verbeide boodschap over de burgerrechten aan het Congres gezonden. Als het Congres op grond hiervan de desbetreffende wet aanneemt, zal de gelijkstelling van de negers met één sprong een flink eind zijn gevorderd. Of dit echter zal ge beuren, is op dit moment nog onzeker. Met name voor het onderdeel van de boodschap dat de negers krachtens een wet gelijke rechten wil garanderen in openbare gelegenheden (bioscopen, ho tels, warenhuizen, amusementsparken etc.) is moeilijk voldoende steun te vinden. De behandeling van Kennedy's voorstel len in het Congres kan lang duren. Mocht blijken dat het Congres de negers geen gelijke rechten in openbare gelegenhe den wil verlenen, dan kan men massale wellichte huiveringwekkende, demonstra ties van de negers tegemoet zien. Dit sta dium is evenwel nog niet aangebroken. Kennedy heeft de negers verzocht het Con gres rustig de kans te geven over deze zaken te delibereren. Het comité van advies inzake de op richting van een nationaal monument ter I nagedachtenis aan koningin Wilhelmina heeft advies aan de ministerraad uitge bracht. Op grond van dit advies heeft de ministerraad besloten de gemeente Den Haag aan te wijzen als plaats waar het De Raad voor de Luchtvaart acht het nationale monument voor de overleden jn hoge mate waarschijnlijk dat ijsafzet vorstin zal worden opgericht. ting in de carburateur van de linker motor de oorzaak is geweest van het QfAftn in 7 -TC fff Pïl I ongeluk, dat op 30 december 1960 bij Beachcraft van de Rijksluchtvaartdienst ten gevolge waarvan vier personen het SEOEL (Korea) (AP) Er zijn 291 leven hebben verloren. mensen omgekomen bij landverschuivin- Het onderzoek dat verschillende deskun- gen en scheepsrampen als gevolg van een jn afgelopen tweeëneenhalf jaar tropische storm welke de zuidelijke pro- hebben verricht, heeft het sterke vermoe- vincies van Zuid-Korea geteisterd heeft, den doen rijzen dat de inlaatdruk van de worden verm«lh« »n- tal gewonden is groot. In de kustplaat- jjng Qp Eelde. De bestuurder ofwel de sen Mokpo en Soentsjon zijn honderden naast hem zittende instructeur hebben nog huizen ondergelopen. I getracht het euvel te verhelpen door ver meerdering van vermogen op beide moto ren doch doordat de linkermotor niet en de rechter wel reageerde ontstond een sterk asymetrisch vermogen. De leerling-vlieger heeft geen kans ge zien het toestel uit de daarop volgende linkerbocht met steeds toenemende dwars- helling te trekken en is tenslotte op de rug vliegende in een richting tegenovergesteld aan zijn oorspronkelijke koers tegen de grond gebotst. Naar de mening van de raad voor de luchtvaart, waarvan de voorzitter, mr. R P. Cleveringa, in Den Haag in het open baar uitspraak heeft gedaan valt uit dit ongeval de lering te trekken dat het bij dit type vliegtuig aanbeveling verdient om onder weersomstandigheden die bevorder lijk zijn voor ijsafzetting de carburateur verwarming niet voor de landing uit te schakelen. In het kort samengevat komt het erop neer, dat Kennedy het Congres heeft ver zocht alle Amerikanen het recht te ga randeren te kunnen stemmen, naar een school te gaan waar geen rassenscheiding bestaat, naar een baan te solliciteren zon der dat de huidskleur in het geding komt en bedient te worden in een openbare ge legenheid zonder discriminatie. Deze bood schap is geworden tot een overtuigend en krachtig gesteld document. Aan het slot verzoekt Kennedy de Con gresleden locale politieke overwegingen opzij te zetten en te handelen in het be lang van de natie als geheel. „Ik vraag u", aldus de president, „in uw eigen hart te zien. Niet om te zoeken naar welda digheid, want de neger wenst en behoeft geen neerbuigendheid, maar om te zoeken naar die simpele, fiere onbetaalbare ei genschap die ons allen als Amerikaan ver enigt: gevoel voor rechtvaardigheid". De boodschap is vervuld van een ernst en een stuwende kracht die waarlijk in drukwekkend zijn. „Niemand", zo merkt Kennedy verbeten op, „wordt vanwege zijn huidskleur geweerd om te vechten en ster ven voor Amerika". Om een soort onderhandse compromis sen te bevordereft wenst de regering, dat iedere stad een commissie zal krijgen, die achter de schermen de vreedzame bij leg ging van geschillen zal bevorderen. Bovendien zal Kennedy bij presidenti eel besluit een centrale dienst instellen die de plaatselijke commissies van voorlich ting kan dienen. Burgemeesters van vele Amerikaanse steden hebben de president beloofd mee te zullen werken aan de oprichten van zulke plaatselijke commissies. Reeds in het begin van dit jaar heeft de regering het Congres verzocht gelden beschikbaar te stellen voor de ontwikke ling van het vakonderwijs voor de onder ste lagen der bevolking. Kennedy vraagt het Congres hiervoor nog 400 miljoen dol lar extra te fourneren. Advertentie DAMESMANTELS en REGENMANTELS vanaf 29i70 HERENREGENJASSEN vanaf 10 Gr. Houtstr. 12 Tel. 12239 Haarlem (Van onze correspondent) LONDEN In deze tijd van politieke opschudding behoeft men er zich niet over te verwonderen dat de Britten zich druk maken over de vraag of het waar is ge weest, dat de veertienjarige prins Char les in een „pub" in Stornoway op het He- briden-eiland Lewis een cherry brandy heeft gedronken. Buckingham Palace ont kende dit diplomatiek, maar gaf het een dag later toe, er aan toevoegende dat de ontkenning een gevolg was van een on juiste telefonische mededeling van de re chercheur die over prins Charles moet waken. Aangezien de jonge prins de regel heeft gebroken van Gordonstoun, zijn Spartaanse Schotse kostschool, welke al coholgebruik verbiedt, is het niet onmoge lijk dat hij door directeur Robert Chew tot een aantal stokslagen over de broek zal worden veroordeeld. Deze strafdie op de meeste kostscholen nog bestaat, wordt in dit geval toegediend door de di recteur zelf of door de leraar die aan het hoofd staat van een der huizen waar de jongens wonen. Een verslaggeefster van de plaatselijke krant ontdekte in de bar prins Charles. Ze vertelde: „de rechercheur ging het café binnen en vroeg op strenge toon: „Wat doe je hier?" Charles stond onmiddellijk op en ging met hem mee. De rechercheur was even weg geweest om bioscoopplaatsen te bespreken. De prins is met andere leerlingen aan boord van een opleidingsschip en zal pas het volgende weekeinde terugkeren naar zijn school, waar hij dcor de directeur zal worden ondervraagd. Deze verklaarde nog niet te weten welke maatregelen hij zal nemen, voordat hij van Charles alle omstandigheden heeft gehoord. Prins Charles heeft ook de drankwet overtreden omdat personen onder de-zes tien jaar niet tot een pub mogen worden toegelaten. De Schotse wet bepaalt dat niemand onder de achttien jaar sterke drank in een openbare gelegenheid kan kopen, van zestien jaar af mag men-wel drank in een restaurant kopen, maar dit is dan beperkt tot cider en bier. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSÏEPDAM IEL 223596 Advertentie Hedenavond. Concertgebouw, 8.15 uur speelt de 14-jarige met het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest het Vioolconcert van Tschaikowsky. Entrée 1, Advertentie Dagelijks gedemonstreerd bij ZEESTRAAT 6 - TEL. 5462 - BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1